Αποστολέας Θέμα: Ο Γύρος της Μέρας σε Ογδόντα Κόσμους-Διαφανα Κρίνα  (Αναγνώστηκε 8143 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hipy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μπορώ να πω ότι τα Διάφανα Κρίνα δεν με ευχαρίστησαν με την προηγόυμενη δουλειά τους(ο,τι απέμεινε από την ευτυχία).Όμως με αποζημίωσαν με αυτή την διπλή κυκλοφορία (βιβλίο και CD).Πάντα με γοήτευαν τα συγκροτήματα που πείραματίζονταν και τολμούσαν με τον ήχο,γι'αυτό και με έχει γοητεύσει η καινούργια κυκλοφορία των κρίνων.Ο ήχος πραγματικά πήγε κάπου αλλού.Το Rock συναντά το Jazz-Fusion.Οι μελωδικές καταβολές του Dark Wave την προοδευτικότητα.Και όλα αυτά συνοδευόμενα από ένα βιβλίο γεμάτο συναίσθημα και όλους τους , αναμφιβολα , καταπληκτικούς στίχους των Διαφανων Κρίνων!

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Τα 20 ευρα που θα δωσετε παντως αξιζουν.Θα συμφωνησω παντως πως και μενα δεν με τρελανε το οτι απομεινε απ την ευτυχια,τ αγριοκερασα ειναι η πιο ωριμη δουλεια που ειχανε κανει,την εξελιξη που περιμενα μετα απο αυτο δεν ηρθε και ισως να μην ηταν ετοιμοι,τωρα ομως ειναι,και δεν μιλαω μουσικα ή ότι άλλο,μιλάω για την ολη δουλεια,για την ιδεα που πραγματοποιηθηκε.
Να μαστε καλα να βαζουμε και να πινουμε
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εμενα παλι το οτι απέμεινε απο την ευτυχία μου άρεσε πάρα πολύ... αντίθετα το instrumental cd με χάλασε λίγο... μου φάνηκε (με κανα 2 εξαιρέσεις) φλύαρο και χωρις να εχει κάτι να πει...κοινότυπες μελωδίες "κρινικές" και μη... ωραίο το εγχείρημα αλλα θα το ήθελα πιο ψαγμένο...δεν ξερω, το ακουω ευχαριστα αλλα με αφηνει καπως ημιτελή... το βιβλίο ωραίο αν και ουσιαστικά δεν ειναι παρα οι στιχοι τους μπασταρδεμενοι με τα ποιηματα τους και τις ιστοριες των πιο ανυπόφορων γιορτών που έζησαν όλα αυτά τα χρόνια... ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος hipy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτό το συγκρότημα έχει ιδιαίτερο ύφος και γι'αυτόν τον λόγο έχει φανατικούς φίλους κα αυστηρούς πολέμιους.Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι έχουν 15 χρόνια συνεχούς παρουσίας στην ελληνική δισκογραφία.Έχουν τις περισσότερες συναυλίες από κάθε άλλο ελληνικό συγκρότημα, έχουν λάβει διθυραμβικές κριτικές από το ξένο Τύπο και ακόμα και ο Nick Cave είχε δηλώσει
'' Αν νομίζετε οτί μπορείτε να μεθύσετε μόνο με ουΐσκι , τότε ακούστε ένα ελληνικό συγκρότημα που λεγεται διάφανα κρίνα.Μακάρι να μπορούσα να καταλάβω τους στίχους!''
 'Ολα αυτά έχουν οδηγήσει τα Κρίνα σε μια πιο ώριμη αντίληψη της μουσικής πέρα από τα στενά όρια της ελληνικής ροκ.Γιατί , ας μη γελιόμαστε, είναι ελάχιστα τα ελληνικά συγκροτήματα που ξεφυγαν από το κλασσικό μοντέλο , 5 ακόρντα-ένα σόλο-στίχοι υποτιθέμενης επίθεσης στα κακώς κείμενα της κάθε εποχής και την κοινωνία.Επίσης δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι τα Κρίνα είναι πλέον ο μοναδικός εκφραστής του Ροκ στην Ελλάδα(όσον αφορά τους επαγγελματίες).Ενώ περιλυποι βλέπαμε τις Τρύπες, τα Ξύλινα σπαθιά κ.α να τους καταστρέφει η επιτυχία, βλέπουμε τα Διάφανα Κρίνα να θωρακίζονται μέσα από την επιτυχία τους.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
νομίζω οτι η ταμπέλα του rock δεν χωράει πλέον τα Κρίνα από κατω... ;)

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
...και ακόμα και ο Nick Cave είχε δηλώσει
'' Αν νομίζετε οτί μπορείτε να μεθύσετε μόνο με ουΐσκι , τότε ακούστε ένα ελληνικό συγκρότημα που λεγεται διάφανα κρίνα.Μακάρι να μπορούσα να καταλάβω τους στίχους!''

Πότε ακριβώς το είχε δηλώσει αυτό ο cave φίλε hipy? Υπάρχει κάποια διαδικτυακή του καταγραφή?

Όσο για το cd, θα το κρίνω με κάποια επιείκεια γιατί πρόκειται για συνοδευτικό ενός βιβλίου. Αν αποτελούσε αυτόνομη οντότητα, το πιθανότερο είναι να το έβρισκα απλώς μέτριο με 2-3 εξαιρετικές στιγμές. Όποιος άλλωστε έχει εντρυφήσει σε Friends Of Dean Martinez και Dirty Three δε θα βρει και τίποτα ιδιαίτερα καινοτόμο ή λυρικά μεστό, από ένα συγκρότημα που έχω γράψει άπειρες φορές πως το έχω υψηλότατα στην εκτίμησή μου.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
...και ακόμα και ο Nick Cave είχε δηλώσει
'' Αν νομίζετε οτί μπορείτε να μεθύσετε μόνο με ουΐσκι , τότε ακούστε ένα ελληνικό συγκρότημα που λεγεται διάφανα κρίνα.Μακάρι να μπορούσα να καταλάβω τους στίχους!''

Πότε ακριβώς το είχε δηλώσει αυτό ο cave φίλε hipy? Υπάρχει κάποια διαδικτυακή του καταγραφή?

Όσο για το cd, θα το κρίνω με κάποια επιείκεια γιατί πρόκειται για συνοδευτικό ενός βιβλίου. Αν αποτελούσε αυτόνομη οντότητα, το πιθανότερο είναι να το έβρισκα απλώς μέτριο με 2-3 εξαιρετικές στιγμές. Όποιος άλλωστε έχει εντρυφήσει σε Friends Of Dean Martinez και Dirty Three δε θα βρει και τίποτα ιδιαίτερα καινοτόμο ή λυρικά μεστό, από ένα συγκρότημα που έχω γράψει άπειρες φορές πως το έχω υψηλότατα στην εκτίμησή μου.

ακριβως αυτό νομίζω κι εγώ! ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
...και ακόμα και ο Nick Cave είχε δηλώσει
'' Αν νομίζετε οτί μπορείτε να μεθύσετε μόνο με ουΐσκι , τότε ακούστε ένα ελληνικό συγκρότημα που λεγεται διάφανα κρίνα.Μακάρι να μπορούσα να καταλάβω τους στίχους!''

Πότε ακριβώς το είχε δηλώσει αυτό ο cave φίλε hipy? Υπάρχει κάποια διαδικτυακή του καταγραφή?

Όσο για το cd, θα το κρίνω με κάποια επιείκεια γιατί πρόκειται για συνοδευτικό ενός βιβλίου. Αν αποτελούσε αυτόνομη οντότητα, το πιθανότερο είναι να το έβρισκα απλώς μέτριο με 2-3 εξαιρετικές στιγμές. Όποιος άλλωστε έχει εντρυφήσει σε Friends Of Dean Martinez και Dirty Three δε θα βρει και τίποτα ιδιαίτερα καινοτόμο ή λυρικά μεστό, από ένα συγκρότημα που έχω γράψει άπειρες φορές πως το έχω υψηλότατα στην εκτίμησή μου.

ακριβως αυτό νομίζω κι εγώ! ;) ;) ;)


Γενικά τα Κρίνα σου δίνουν την εντύπωση ότι βρίσκεσαι κάπου αλλού
πάντως σίγουρα όχι στο 2006.
Και πάλι πρωτοτύπησαν
Δεν περίμενα ένα δίσκο όλο instrumental
btw μελοποίησα ένα δύο από τα ποιήματα!!!
Θάνο που είσαι;;;; ;D
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος volcano

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Fuego soy, aire compacto, no he de durar
    • Προφίλ
Δεν με απογοήτευσε το 'ο,τι απόμεινε απ την ευτυχία', αντίθετα το βρίσκω πιο προτότυμο απο τα 'αγριοκερασα'. Οσο για τον 'γύρο της μέρας σε ογδόντα κόσμους' μου άρεσε αλλα δεν με ενθουσίασε πλην 2-3 κομμάτια. Το βιβλίο με απογοήτευσε όμως. Το μεγαλύτερο μέρος του αποτελείτε απο όλους στίχους που της δισκογραφίας τους (τα οποία βεβαια υπάρχουν στα εκάστοτε cd ... να προσθέταν τουλάχιστον τις συγχοδίες  ;)). Ο,τί απομένει ειναι λίγα κείμενα και ποιήματα που δεν αρκούν να με ικανοποιήσουν.   

Αυτό το συγκρότημα έχει ιδιαίτερο ύφος και γι'αυτόν τον λόγο έχει φανατικούς φίλους κα αυστηρούς πολέμιους.Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι έχουν 15 χρόνια συνεχούς παρουσίας στην ελληνική δισκογραφία.Έχουν τις περισσότερες συναυλίες από κάθε άλλο ελληνικό συγκρότημα, έχουν λάβει διθυραμβικές κριτικές από το ξένο Τύπο και ακόμα και ο Nick Cave είχε δηλώσει
'' Αν νομίζετε οτί μπορείτε να μεθύσετε μόνο με ουΐσκι , τότε ακούστε ένα ελληνικό συγκρότημα που λεγεται διάφανα κρίνα.Μακάρι να μπορούσα να καταλάβω τους στίχους!''

Αυτό με τον Nick Cave και τισ κριτικές του ξενου τύπου .. υπάρχουν κάποια links, scans, etc. Θα με ενιέφερερε να τα δω και να τα διαβάσω.

Αποσυνδεδεμένος Apoptygma

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ?
    • Προφίλ
Ίσως ο καλύτερος μουσικά δίσκος απο τα δίαφανα (κατά την γνώμη μου)
άραγε θα βρεις τρόπο να εκφράσεις αυτό που υπάρχει μέσα σου???

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Καλώς ήλθες φίλε Apoptygma...και καλή χρονιά!

Να υπενθυμίσω μια απραγματοποίητη "δέσμευση" πριν από τρεις μήνες?

"φιλε schizm...μην βιάζεσαι,το ότι δεν έχω παραθέσει τους τίτλους ακόμα κάποιος λόγος θα υπάρχει...
Έχετε την υπομονή και την καλή θέληση να μην είσαστε κακοπροαίρετοι "


Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Όλα τα κομμάτια ακούγονται πολύ ευχάριστα , σπάνιο για ορχηστρικό cd.
Μου άρεσε...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
ΤΟ έχω και σε άλλα δύο thread νομίζω..αλλα΄δεν θυμάμαι που...ο δίσκος είναι εκπληκτικός...σε συνεπαίρνει με την πρώτη νότα...άλλος ένας φατναστικός δίσκος για τα ΔΚ...

P.S. καλά τι κομματάρα είναι το "νότια του ανύπαρκτου βορρά"...?? Πωωω....κάθε φορά που το καούω με στέλνει..

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
το ακουω εδω και 3 μερες!! απο την αρχη ξεχωρισα το Στη ραχη του διαβολου, το οποιο ουτε και καταλαβα οτι ειναι και 10 λεπτα τραγουδι!!μου αρεσε παρα πολυ.
οπως συνηθως ομως τις δουλειες των κρινων τις καταλαβαινεις με τον καιρο! σε ενα μηνα ειμαι σιγουρος οτι θα ακουω ανετα ολοκληρο το δισκο
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος Son of the sun

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Therion Official Website
Μια ακόμη φανταστική δουλειά από τα κρίνα.Όλα τα κομμάτια είναι υπέροχα.
The burden is mine...
The burden is mine....Alone....

Αποσυνδεδεμένος Apoptygma

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ?
    • Προφίλ
Όσο ακούωτον δίσκο τόσο ανακαλύπτω την μαγεία των διάφανων...
Ας συνεχίσουν έτσι...
φίλε schizm το μόνο που μπορώ να σου πω είναι οτι είμαι δεσμευμένος και αλλού και είναι δύσκολο να πω παραπάνω...
άραγε θα βρεις τρόπο να εκφράσεις αυτό που υπάρχει μέσα σου???

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Τι να σου πω ρε συ Apoptygma...

7 μήνες μετά από την αρχική σου δέσμευση, έρχεσαι για να μας πεις πως "δεν μπορώ και είμαι δεσμευμένος κι αλλού". Λες και σου βάλαμε κανένα μαχαίρι στο λαιμό να μας δώσεις και τα κομμάτια ή έχουμε να κάνουμε με το Άγιο Δισκοπότηρο και φοβάσαι μην πέσει σε λάθος χέρια.

Φοβάμαι πως μας περνάς για κρετίνους με μηδέν iq...είχες πει βέβαια να μη βιαζόμαστε, αλλά κι 7 μήνες να σου πω την αλήθεια δεν το περίμενα. Σε τόσο χρόνο γεννιούνται παιδιά... :P

Αποσυνδεδεμένος mr.bassman

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παιδιά όταν μιλάμε για ψυχεδέλεια κ κατάθλιψη μιλάμε για διάφανα κρίνα!όσο κ χάλια να είναι οι τωρινοί δίσκοι πάντα θα υπάρχουν οι παλιοί γ@μ@τοι δίσκοι που άφησαν ιστορία!

Αποσυνδεδεμένος krinas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Ενας πραγματικός post rock θησαυρός από ένα ελληνικό συγκρότημα.Απίστευτο!
Οποιος post rockας σέβεται τον εαυτό του θα πρέπει να αποκτήσει αυτό το album και ας ξεχάσει το γεγονός οτι είναι διαφανα κρίνα! :)

Αποσυνδεδεμένος krinas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Παρεπιπτόντος αυτό για τον Nick Cave ισχύει.Το είχα διαβασει και εγώ κάποτε σε ένα περιοδικό.Θυμάμαι ότι ανέφερε συγκροτήματα που του αρέσουν αλλά τυγχάνει να μην είναι αγγλόφωνα όπως οι sigur ros,τα κρίνα και άλλοι που δεν θυμάμαι τώρα.

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Δεν τον εχω ακουσει τον δισκο αλλα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΤΙΤΛΟΣ!!!!!!!!!!!

Τον κατεβαζω τωρα αμεσως!!!
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/08, 11:55
από Σκίρων
205 Απαντήσεις
67036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/06, 23:20
από FAIRY-The return!
34 Απαντήσεις
11378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/05, 11:49
από echo
47 Απαντήσεις
28734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 12:55
από corpse_bride
7 Απαντήσεις
5831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 22:05
από Τζογαδόρος
16 Απαντήσεις
6035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/09, 06:07
από radiator 66
62 Απαντήσεις
26727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 21:58
από schizm
0 Απαντήσεις
1699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/10, 19:49
από markos_geo
0 Απαντήσεις
5011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/15, 13:21
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/21, 18:41
από BitCollector