Αποστολέας Θέμα: HAGSTROM  (Αναγνώστηκε 7904 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
HAGSTROM
« στις: 14/02/08, 02:32 »
θα ηθελα τις γνωμες οσων γνωριζουν σχετικα με τις hagstrom.τις γνοριζω μονο οπτικα γι'αυτο ζητω τις γνωμες σας.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #1 στις: 14/02/08, 20:46 »


Hagstrom guitars


Τη γνώμη μου την έχω γράψει εκεί. Ό,τι άλλο θέλεις ρωτάς.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #2 στις: 14/02/08, 22:44 »
θα ηθελα τις γνωμες οσων γνωριζουν σχετικα με τις hagstrom.τις γνοριζω μονο οπτικα γι'αυτο ζητω τις γνωμες σας.

εγώ που έχω την select super swede  ειμαι πολυ ικανοποιημένος ... (και δεν την έχω δοκιμάσει σε καινούριο ενισχυτή ακόμα)....  εδώ  ψήνομαι να τσιμπήσω και την hl-550 ...  ;D

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #3 στις: 15/02/08, 01:07 »


Hagstrom guitars


Τη γνώμη μου την έχω γράψει εκεί. Ό,τι άλλο θέλεις ρωτάς.  ;)
το διαβασα και ησουν κατατοπιστηκοτατος.μαλλον βλεπω κι εγω να την ψαχνω για super suede λογω σκαλας και σπλιταρισματος.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #4 στις: 15/02/08, 01:27 »
ολες ειναι κινεζικες?αν οχι τα σουηδικα μοντελα ποσο κοστιζουν?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #5 στις: 15/02/08, 02:34 »
Αν κρινω απο τις τιμες που ξεκινουν αλλες κιθαρες στυλ ΛεςΠολ που φτιαχνονται στη Σουηδια σημερα (4500ευρω+), μαλλον ολες κινεζικες ειναι... φανταζομαι οι παλιες Σουηδικες ειναι πλεων δυσευρετες και πανακριβες...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #6 στις: 15/02/08, 02:39 »
Αν κρινω απο τις τιμες που ξεκινουν αλλες κιθαρες στυλ ΛεςΠολ που φτιαχνονται στη Σουηδια σημερα (4500ευρω+), μαλλον ολες κινεζικες ειναι... φανταζομαι οι παλιες Σουηδικες ειναι πλεων δυσευρετες και πανακριβες...

κορεάτικες αν δν κανω λά8ος είναι...όσο για την τιμή μη το λες,είχα βρει μια παλιά  viking στο ebay  στα 600 ευρά πάνω κάτω...απότι φαίνεται κυρίως οι παλιές φεντερ και λεσπολ  ειναι συνή8ως πανάκριβες..

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #7 στις: 15/02/08, 03:22 »
Ok, δεν ειπα οτι ολες εχουν μια περιουσια, απλα απ'οτι εχω δει... Αλλα για του λογου το αληθες, στειλτε ενα μειλ στους τυπους εδω, http://www.jgguitars.com/ , και οταν σας ερ8ει η απαντηση παρτε ενα ποτηρακι νερο και καθηστε αναπαυτικα για το σοκ  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #8 στις: 15/02/08, 09:51 »
Ok, δεν ειπα οτι ολες εχουν μια περιουσια, απλα απ'οτι εχω δει... Αλλα για του λογου το αληθες, στειλτε ενα μειλ στους τυπους εδω, http://www.jgguitars.com/ , και οταν σας ερ8ει η απαντηση παρτε ενα ποτηρακι νερο και καθηστε αναπαυτικα για το σοκ  ;D

Στειλτε ρε παιδια ένα mail να δουμε τι παιζει ..

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #9 στις: 15/02/08, 12:49 »
Ok, δεν ειπα οτι ολες εχουν μια περιουσια, απλα απ'οτι εχω δει... Αλλα για του λογου το αληθες, στειλτε ενα μειλ στους τυπους εδω, http://www.jgguitars.com/ , και οταν σας ερ8ει η απαντηση παρτε ενα ποτηρακι νερο και καθηστε αναπαυτικα για το σοκ  ;D


Δεν είναι "οι τύποι", είναι "ο τύπος" (ένας), τον οποίο τυχαίνει να γνωρίζω. Έπεσες στην περίπτωση... αλλά είσαι τελείως εκτός θέματος, ο Johan φτιάχνει τελείως μόνος του και φυσικά με το χέρι κάθε κιθάρα, και γι'αυτό φτιάχνει και 5-6 το χρόνο. Πόσο θα πρότεινες να τις χρεώνει?  ;) 8)

Οι παλιές Hagstrom δεν είναι πανάκριβες και φυσικά ήταν και πάλι όργανα ευρείας παραγωγής. Οι περισσότερες βέβαια ενδιαφέρουν σήμερα μόνο συλλέκτες. Οι καινούργιες (που φτιάχνονται όλες στην Κίνα, εκτός από μερικές του Custom Shop που φτιάχνονται στην Αμερική), δεν έχουν απολύτως τίποτα να ζηλέψουν σε ποιότητα κατασκευής και ήχο.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #10 στις: 15/02/08, 13:58 »
Μαλιστα. Νομιζω του ειχα στειλει μαιλ πριν πολυυυυ καιρο (δεν το βρισκω καν στο μειλμποξ), και μου ειχε απαντησει αλλος (ισως κανω λαθος), με τιμη πανω απο 4,5 χιλιαρικα. Το ιδιο και μια αλλη εταιρεια στη Σουηδια νομιζω που φτιαχνει high-end LesPaul copies (εκεινη ηταν σιγουρα εταιρεια αλλα και παλι δεν βρισκω τα μειλ  :-\ ), μου ειχαν απαντησει με ενα τρελο νουμερο.
Δεν εχω δοκιμασει καποιο απο τα οργανα του, αλλα φαινονται να ειναι σουπερ, μπραβο στον γνωστο σου!  :)
Γενικα και αλλα οργανα που φτιαχνονται Σουηδια (Nevborn π.χ.), και σκανδιναβια γενικοτερα, ειναι καπως τσουχτερα, λογο εργατικων... Αυτο ηθελα να πω με τα παραπανω μυνηματα, οτι δεν ειναι δυνατον να φτιαχνονται στη Σουηδια με αυτες τις τιμες, και αναλογως αν φτιαχνοντουσαν στη Σουηδια δεν θα ειχαν 600 ευρω π.χ. αλλα πολυ παραπανω  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #11 στις: 15/02/08, 14:43 »
δηλαδη αν πας σε καποιον ελληνα κατασκευαστη και του πεις, κανε copy αυτη τη κιθαρα ..
δε θα στη χρεωσει φθηνοτερα?

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #12 στις: 15/02/08, 14:59 »
Μαλιστα. Νομιζω του ειχα στειλει μαιλ πριν πολυυυυ καιρο (δεν το βρισκω καν στο μειλμποξ), και μου ειχε απαντησει αλλος (ισως κανω λαθος), με τιμη πανω απο 4,5 χιλιαρικα. Το ιδιο και μια αλλη εταιρεια στη Σουηδια νομιζω που φτιαχνει high-end LesPaul copies (εκεινη ηταν σιγουρα εταιρεια αλλα και παλι δεν βρισκω τα μειλ  :-\ ), μου ειχαν απαντησει με ενα τρελο νουμερο.
Δεν εχω δοκιμασει καποιο απο τα οργανα του, αλλα φαινονται να ειναι σουπερ, μπραβο στον γνωστο σου!  :)
Γενικα και αλλα οργανα που φτιαχνονται Σουηδια (Nevborn π.χ.), και σκανδιναβια γενικοτερα, ειναι καπως τσουχτερα, λογο εργατικων... Αυτο ηθελα να πω με τα παραπανω μυνηματα, οτι δεν ειναι δυνατον να φτιαχνονται στη Σουηδια με αυτες τις τιμες, και αναλογως αν φτιαχνοντουσαν στη Σουηδια δεν θα ειχαν 600 ευρω π.χ. αλλα πολυ παραπανω  :)

Ο Γιόχαν την τελευταία φορά που μιλήσαμε είχε έναν βοηθό και θα έπαιρνε έναν ακόμα (σχεδίαζε και επέκταση του χώρου παραγωγής). Δεν έχει σημασία αν είναι ένα ή δέκα χιλιάδες άτομα, και πάλι "εταιρεία" είναι (από νομικής πλευράς)...

Η αλήθεια είναι ότι φτιάχνει εξαιρετικά προσεγμένα όργανα, έχει δική του πηγή για ξύλα ενώ χρησιμοποιεί τα απολύτως καλύτερα parts (π.χ. Lollar pickups, Tonepros γέφυρες, κλπ). Επειδή ακριβώς κάθε όργανο είναι custom εννοείται ότι η τιμή είναι ανάλογη. Αλλά μεταξύ μας, πολύ άνετα θα έδινα 5 χιλιάρικα στο Γιόχαν για μια set-neck καστομιά, παρά στη Gibson...  ::)

Φυσικά παίζει και πολύ mojo, ειδικά στην Αμερική που οι κιθάρες του απολαμβάνουν ιδιαίτερης εκτίμησης. Δεν είναι τυχαίο να πωλούνται πάνω από $8000-$10000 μερικά κομμάτια.

Έχεις δίκιο για τα υψηλά εργατικά και γενικά το κόστος, σε οποιαδήποτε σχεδόν ευρωπαϊκή χώρα, θα συμπλήρωνα... Ακόμα και κάποιοι Τσέχοι, Πολωνοί, κλπ, μικροί κατασκευαστές, θα αναγκαστούν να αυξήσουν τις τιμές τους ή να περιορίσουν το κόστος τους με κάποιο τρόπο, μέσα στα επόμενα χρόνια.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #13 στις: 15/02/08, 16:09 »
εγώ που έχω την select super swede  ειμαι πολυ ικανοποιημένος ... (και δεν την έχω δοκιμάσει σε καινούριο ενισχυτή ακόμα)....  εδώ  ψήνομαι να τσιμπήσω και την hl-550 ...  ;D

Γεια σου ρε Χαρη με τα ωραία σου... πως θα γίνει να την ακούσουμε απο κοντά την SSS??  ;D ;D

Φέρνω και εγώ την Viking μου.  ;) 8)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #14 στις: 15/02/08, 18:19 »
εγώ που έχω την select super swede  ειμαι πολυ ικανοποιημένος ... (και δεν την έχω δοκιμάσει σε καινούριο ενισχυτή ακόμα)....  εδώ  ψήνομαι να τσιμπήσω και την hl-550 ...  ;D

Γεια σου ρε Χαρη με τα ωραία σου... πως θα γίνει να την ακούσουμε απο κοντά την SSS??  ;D ;D

Φέρνω και εγώ την Viking μου.  ;) 8)

κάτσε να πάρω την λάμπα και όποτε γουστάρεις βρισκόμαστε 8)
μου φαίνεται πρέπει να συστήσουμε ομάδα να γίνουμε οι greek dealers  της hagstrom  στην ελλάδα  :P ;D

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #15 στις: 16/02/08, 00:49 »
εγώ που έχω την select super swede  ειμαι πολυ ικανοποιημένος ... (και δεν την έχω δοκιμάσει σε καινούριο ενισχυτή ακόμα)....  εδώ  ψήνομαι να τσιμπήσω και την hl-550 ...  ;D

Γεια σου ρε Χαρη με τα ωραία σου... πως θα γίνει να την ακούσουμε απο κοντά την SSS??  ;D ;D

Φέρνω και εγώ την Viking μου.  ;) 8)

κάτσε να πάρω την λάμπα και όποτε γουστάρεις βρισκόμαστε 8)
μου φαίνεται πρέπει να συστήσουμε ομάδα να γίνουμε οι greek dealers  της hagstrom  στην ελλάδα  :P ;D

πολυ ευχαριστως συμμετεχω κι εγω στο σχημα μολις παρω την super suede,ok?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #16 στις: 16/02/08, 21:52 »
Δεν έχει σημασία αν είναι ένα ή δέκα χιλιάδες άτομα, και πάλι "εταιρεία" είναι (από νομικής πλευράς)...

Ενοεις επιχειρηση, η εταιρεια θελει εταιρους  :D
Μπορει και να κανω λαθος, ηλεκτρονικος ειμαι, δεν ασχολουμε με αυτα  :D

Αλλά μεταξύ μας, πολύ άνετα θα έδινα 5 χιλιάρικα στο Γιόχαν για μια set-neck καστομιά, παρά στη Gibson...  ::)

Ενοειτε πιστευω, και εγω το ιδιο θα εκανα, και ας επρεπε να περιμενω πολλους μηνες.  :)

Ακόμα και κάποιοι Τσέχοι, Πολωνοί, κλπ, μικροί κατασκευαστές, θα αναγκαστούν να αυξήσουν τις τιμές τους ή να περιορίσουν το κόστος τους με κάποιο τρόπο, μέσα στα επόμενα χρόνια.

Τοτε να χτυπησω κατι κιθαρες που εχω μπανισει Πολωνια τωρα που γυριζει  ;D
Ηδη Πολωνια εχουν αρχισει και αυξανουν τιμες αλλα ειναι ακομα καλα, Ουγκαρια εχουν φτασει στα υψη, Τσεχια ειναι ακομα χαμηλα παντως. Παραδοξως υπαρχουν και Ιταλοι με λογικες τιμες  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #17 στις: 18/02/08, 10:50 »
πολυ ευχαριστως συμμετεχω κι εγω στο σχημα μολις παρω την super suede,ok?

Μάγκες πάρτε τις κιθάρες σας και για ενισχυτές και χώρο θα τα βρούμε.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #18 στις: 18/02/08, 10:53 »
Τοτε να χτυπησω κατι κιθαρες που εχω μπανισει Πολωνια τωρα που γυριζει  ;D
Ηδη Πολωνια εχουν αρχισει και αυξανουν τιμες αλλα ειναι ακομα καλα, Ουγκαρια εχουν φτασει στα υψη, Τσεχια ειναι ακομα χαμηλα παντως. Παραδοξως υπαρχουν και Ιταλοι με λογικες τιμες  :)

Η αλήθεια είναι ότι θα συμπιεστούν (προς τα κάτω) οι τιμές και από διάφορους "μπουτικάδες", για παράδειγμα ο Suhr βγάζει κιθάρες κοντά στα 1500 ευρώ πλέον (χωρίς custom επιλογές αλλά με τα ίδια χαρακτηριστικά όπως πάντα). Ο Haar στην Ολλανδία επίσης φτιάχνει έξοχες bolt on κιθάρες με 1200-1500 ευρώ. Οπότε νομίζω ότι η "παγκοσμιοποίηση" θα βγει σε καλό, μιας και θα υπάρχουν όργανα για όλα τα γούστα και όλα τα βαλάντια.

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #19 στις: 18/02/08, 18:17 »
πολυ ευχαριστως συμμετεχω κι εγω στο σχημα μολις παρω την super suede,ok?

Μάγκες πάρτε τις κιθάρες σας και για ενισχυτές και χώρο θα τα βρούμε.  ;)
μεσα,πειτε μου που και ποτε.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #20 στις: 25/03/08, 19:05 »
λοιπον εριξα μια ματια στο site της HAGSTROM και ειδα πως εχει κυκλοφορησει καινουργια σειρα με την επωνημια SELECTED,μηπως τις εχει δοκιμασει κανεις κι αν ναι που?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #21 στις: 25/03/08, 20:41 »
Τις Select Swede και Super Swede εννοείς;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: HAGSTROM
« Απάντηση #22 στις: 25/03/08, 23:10 »
ναι αυτες.εκανα λαθος που τις εγραψα selected.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
7315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/07, 20:44
από Dark_kronos
1 Απαντήσεις
2639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 17:15
από Jezus
3 Απαντήσεις
2456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/08, 01:57
από Fteo
0 Απαντήσεις
1750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/10, 11:04
από MakisSRV
1 Απαντήσεις
3930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/11, 09:48
από Alex_Under
15 Απαντήσεις
6750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/15, 23:08
από adr1anos