Αποστολέας Θέμα: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.  (Αναγνώστηκε 125717 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος j_page

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #125 στις: 08/02/08, 01:38 »
Χαιρετώ! Δουλεύω κάτι μήνες τώρα μόνο και μόνο για να αγοράσω μια ηλεκτρική. Πριν κάτι ώρες έσκασα 365 ευρώ και αγόρασα μία. Σκέφτομαι να συνεχίσω την δουλειά για να μπορέσω να ξεκινήσω μαθήματα. Το θέμα είναι ότι το μόνο που ξέρω σχετικά με την κιθάρα, είναι ότι λατρεύω τον ήχο της και νιώθω τέλεια και μόνο που την κρατάω (απλά την κοιτάω, δεν ξέρω ακόμα να παίζω). Ο Μ Ω Σ είμαι 21! Μπορεί κάποιος να μου πεί στην μάπα αν είναι αργα?  :-\

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #126 στις: 08/02/08, 01:46 »
Aργά είναι μόνο άμα δεν έχεις την κ**λα να προσπαθήσεις. Αν θες την κιθάρα για γκομενοπαγίδα μόνο μάλλον σε κάποιο σημείο θα βαρεθείς. Αλλιώς, αν ισχύουν αυτά  που λες δεν είναι καθόλου αργά. Ειδικά στην αρχή μόλις μάθεις τα βασικά, αν κάτσεις να πειραματιστείς λίγο μόνος σου θα είναι ωραία φάση γιατί θα αρχίσεις να βελτιώνεσαι αισθητά μέρα με τη μέρα.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #127 στις: 08/02/08, 01:54 »
Ναι ειναι αργα πια να ξεφυγεις απο την ΡΟΚ ΕΝΤ ΜΕΤΑΛ μιουζικ...
Ενισχυτη καλωδια πηρες? Επισης ή παρε δασκαλο, ή κατεβασε βιβλια στετινα.
Μει δε νταρκ φορσεσ μπι γουιδ γιου ....

     \,,,/

Αποσυνδεδεμένος j_page

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #128 στις: 08/02/08, 02:02 »
Vampovorator δεν έχω πάρει ακόμα ενισχυτή και καλώδια  :( . Μόνο μια κιθάρα και πολύ κέφι. Δεν έχω ακόμα χρήματα. Σύντομα θα τα έχω όμως!

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #129 στις: 08/02/08, 02:07 »
Το καλωδιο κιθάρας ειναι απαραιτητο. Ο ενισχυτης δεν ειναι (ακομα). Ειδικα αν κατεβασεις το guιtar rig... 
μπορεις να παιζεις μεσω της καρτας ηχου και ν ακουγεσαι απο τα ηχεια του υπολογιστη

Τελος, παρε και μια πεννα  ;D

Αποσυνδεδεμένος j_page

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #130 στις: 08/02/08, 02:09 »
χρειάζομαι και πέννα?   ;D πλάκα κάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/08, 02:23 από j_page »

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #131 στις: 09/02/08, 01:00 »
Είδα το making of του Βlack Snake Moan (ταινία), όπου ο Σάμιουελ Τζάκσον παίζει κιθάρα και ρίχνει κάτι ωράιες μπλουζιές. Ο τύπος κοντεύει τα 50 - ή τα πέρασε? -  και παίζει δύο χρόνια τώρα. Βέβαια οκ, του φέρανε τους καλύτερους καθηγητές και ακόμα με΄γάλους μάστορες του μπλουζ, αλλά μαθήματα έκανε ελάχιστα. Σε λίγο καιρό ο τύπος παίζει καθαρά, χωρίς λάθη, με στυλ, προσωπικότητα και καλό vibe. Ποτέ λοιπόν δεν είναι αργάνα ξεκινήσεις. 8)
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #132 στις: 09/02/08, 01:19 »
Μην ξεχνάς ότι είναι και μαύρος!!! :P
Σοβαρά τώρα αυτοί οι άνθρωποι ότι πιάνουν γίνεται χρυσάφι...! Απίστευτα χέρια!
Και όχι ποτέ δεν είναι αργά να ξεκινήσει κανείς!!!

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #133 στις: 09/02/08, 01:35 »
Οπότε εμείς οι ατάλαντοι της λευκής φυλής θα χρειαστούμε κάποιον καιρό παραπάνω ;D Άμα θες 5 χρόνια για να μάθεις καλά μέχρι τα 70 περίπου προλαβάινεις ;D
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος hugsie7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #134 στις: 13/02/08, 15:48 »
Γεια σας!! Θέλω πολύ να μάθω κιθάρα.. Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχω καμία σχέση με το αντικείμενο. Θέλω να μου δώσετε "οδηγίες"  ::) για το τι χρειάζεται να κάνω..
Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να αρχίσω??
Αγαπώ την κιθάρα από μικρή αλλα τώρα (στα 18) αποφάσισα επιτέλους να μάθω. Το ξέρω οτι άργησα.. Οποιαδήποτε συμβουλή μου είναι χρήσιμη.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! Ελπίζω να με βοηθήσετε!  :) ;) :)

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #135 στις: 15/02/08, 00:49 »
Bρες δάσκαλο για να σου λύσει τις απορίες. Κι από δω γίνεται αλλα΄καλύτερα να στα πει ένας δάσκαλος από κοντά. Σε πολύ γενικές γραμμές αποφάσισε τι κιθάρα θές να μάθεις (ηλεκτρική, κλασική...), πόσα είσαι διατεθειμένη να δώσεις, πάρε κανά βιβλίο, όπως αυτά ου αναφέρω πιο πάνω, αλλά οπωσδήποτε βρες έναν δάσκαλο για ιδιαίτερα για να συννενοηθείς για το τι θα μάθεις και πως θα το μάθεις.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #136 στις: 15/02/08, 19:50 »
Ή έστω κάποιον γνωστό για να σου μάθει τα βασικά!! Κι ό,τι απορία στο φόρουμ!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Inteceptor

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #137 στις: 20/02/08, 13:35 »
Καλησπερα και απο ενα νεο μελλος και του forum αλλα και του...συναφιου! :)
Ειμαι 23 και αν και ξερω πως ειναι αργα θελω να αρχισω να μαθαινω Ηλ.Κιθαρα!Θα ηθελα αν ηταν δυνατον να μου προτεινετε καποιο pack συστημα (ετοιμο amp και κιθαρα) σε καποια λογικη τιμη!Σας ευχαριστω προκαταβολικα...Και οτι συμβουλη καλοδεχουμενη!  ;D Απλα για να κανω τιν δουλεια της προτασης πιο ευκολη να πω οτι οι επιροες μου ειναι οι Killswitch Engage,Metallica,Linkin Park etc...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/02/08, 13:42 από Inteceptor »

Αποσυνδεδεμένος Und3ad

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #138 στις: 15/04/08, 13:52 »
Γεια!
Παιζω περιπου κιθαρα 1.5 χρόνια (τωρα ειμαι 16) και αποφασισα να σταματισω. Τι βιβλια θα με συμβουλευατε να παρω? Αγαπω πολύ την ροκ,μεταλ!

Αποσυνδεδεμένος Conception

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • www.myspace.com/altctrldel155
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #139 στις: 15/04/08, 14:36 »
Φίλε Und3ad αν ψάξεις λίγο μέσα στο forum θα βρεις πολλά βιβλία...

Για παράδειγμα:

Βιβλια για εκμαθηση Κιθαρας ( Ηλεκτρικη-Ακουστικη-Κλασσικη )
Βιβλία για αρχάριους και μή

πάντως σε καμία περίπτωση μην απογοητευτείς και παρατήσεις την κιθάρα και γενικότερα τη μουσική,θα το μετανιώσεις αργότερα...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #140 στις: 15/04/08, 19:01 »
Και μην ξεχνάμε πως δεν χρειάζεται να παίζεις shred για να θεωρείσαι καλός κιθαρίστας, κι ότι δεν υπάρχει μόνο η lead στη μουσική. Οπότε όπως είπε  κι ο conception μην τα παρατήσεις, ιδιαίτερα για τέτοιους λόγους.

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #141 στις: 03/06/08, 14:04 »
λοιπον έχουν ακουστεί από την πρώτη κιόλας σελίδα οι δυο βασικές προτάσεις(κλασσική-ωδείο/ηλεκτρική-μέθοδος) επομένως παραθέτω την δική μου άποψη για να ενισχύσω ποσοτικά κι όχι ποιοτικά!πήρα μια ακουστική και αρχισα να γρατζουνάω,ακόρντα,ταμπλατουρες κλπ!ΔΕ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΟΜΟΥΝΑ γιατι δν ήμουν ούτε πιστεύω οτι θα γινόμουν καλός ούτε καν για να παίζω για τον εαυτό μου!πήρα λοιπον κλασσική και πήγα σε ωδείο...έκτοτε το χαίρομαι πολυ περισσότερο ακόμα και τα κλασσικά κομματάκια(μιλάμε για ροκομεταλά απ τη δευτερα δημοτικού)γιατί τα παιζα σωστα και ευχαριστιόμουν που παρήγαγα μια μελωδία έστω και κλασσική!να προσθέσω ότι σε ηλεκτρική και ακουστική δεν έχω πλέον κανένα σπουδαίο προβλημα με πέννες,στενά μπράτσα και συρματινες χορδες...η πιο δυσκολη είναι η κλασσική...αμα την κουμαντάρεις αυτή όλα τ άλλα είναι αρκετά εύκολα(όχι για να γίνεις satriani, δε θα σου φτάσει η κλασσική αλλά για να κάνεις ικανοποιητικά το κέφι σου)!προτείνω συνεπώς κλασσική ωδείο και αν μπορείς πάρε και μια απλή ακουστική για να εξοικιώσεις τα δάχτυλα με τις σκληρές χορδές και το δεξί χέρι με την πέννα...και με όλη μου τη συμπάθεια όποιος λέει ότι η κλασσική είναι βαρετή δεν έχει σωστη ιδέα για τη μουσική...
und gott verweiss ich will kein engel sein...!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #142 στις: 04/06/08, 20:25 »
Άμα τιθασεύσεις την κλασσική (ειδικά fingerstyle - όπως πρέπει δηλαδή  ;D) είσαι μεγάλος "μάγκας", και θέλει cojones για να παίζεις έτσι. ΑΛΛΑ, δεν σημαίνει αυτόματα ότι στην ηλεκτρική θα είσαι το ίδιο. Στην κλασσική έχεις το μέγεθος, την "άπλα" και τον ακουστικό ήχο. Στην ηλεκτρική όμως, έχεις μια πιο μαζεμένη ταστιέρα, διαφορετικές χορδές, διαφορετικό feel, διαφορετικές τεχνικές, και πρέπει να νιώθεις για να διαχωρίσεις τον θόρυβο του gain απ'το παίξιμό σου. Δεν λέω πως κάποιο είναι πιο δύσκολο, αλλά μη μπερδεύουμε τα όργανα. Επειδή έχουν έξι χορδές και την ίδια δακτυλοθεσία δεν σημαίνει ότι είναι τα ίδια όργανα με τις ίδιες τεχνικές.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #143 στις: 04/06/08, 20:58 »
Προσωπικά θεωρώ την ηλεκτρική κιθάρα πιο συγγενή όργανο με το μπουζούκι τεχνικά παρά με την κλασσική,,
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος stelioscy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #144 στις: 05/06/08, 13:07 »
Χαίρετε. Έχει καιρό που συχνάζω σε αυτό το φόρουμ, και γενικά σε αυτή την σελίδα, και τώρα αποφάσισα να γίνω μέλος. Είμαι 17μισι χρονών τώρα, και ξεκίνησα να παίζω κιθάρα στα 15 μου με ένα δάσκαλο που μου μάθαινε να παίζω μόνο με το αυτί και τίποτα άλλο. Πέρσι σταμάτησα να πηγαίνω μαθήματα και αποφάσισα να γίνω αυτοδίδακτος, να παίζω με το πεντάγραμμο, να μάθω θεωρία κλπ. Πιστεύω μέχρι τώρα με απόλυτη επιτυχία. Ας είναι καλά ο Ευγένιος Αστέρις και το guitar pro. Επίσης ξεκίνησα να μαθαίνω πιάνο, και αυτό αυτοδίδακτος, με ένα usb midi keyboard, που το σύνδεσα στον υπολογιστή, και με την βοήθεια δύο προγραμμάτων μαθαίνω… Τα προγράμματα αυτά λέγονται Teach me piano deluxe, και Piano suite premier. Μπορείτε να τα βρείτε εύκολα σε torrents, αλλά δυστυχώς δουλεύουν μόνο πάνω σε XP. Επίσης διαβάζω βιβλία που βρίσκω σε pdf, μέχρι τώρα δεν αγόρασα κάποιο βιβλίο. Πιστεύω πως δεν αξίζει τον κόπο να μαθαίνεις με κάποιο δάσκαλο, διότι είναι χάσιμο χρόνου και λεφτών.. ;D
Please remember how I feel about you.. I could never really live without you.. So, come on back and see just what you mean to me... I need you...!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #145 στις: 05/06/08, 13:09 »
Χαίρετε. Έχει καιρό που συχνάζω σε αυτό το φόρουμ, και γενικά σε αυτή την σελίδα, και τώρα αποφάσισα να γίνω μέλος. Είμαι 17μισι χρονών τώρα, και ξεκίνησα να παίζω κιθάρα στα 15 μου με ένα δάσκαλο που μου μάθαινε να παίζω μόνο με το αυτί και τίποτα άλλο. Πέρσι σταμάτησα να πηγαίνω μαθήματα και αποφάσισα να γίνω αυτοδίδακτος, να παίζω με το πεντάγραμμο, να μάθω θεωρία κλπ. Πιστεύω μέχρι τώρα με απόλυτη επιτυχία. Ας είναι καλά ο Ευγένιος Αστέρις και το guitar pro. Επίσης ξεκίνησα να μαθαίνω πιάνο, και αυτό αυτοδίδακτος, με ένα usb midi keyboard, που το σύνδεσα στον υπολογιστή, και με την βοήθεια δύο προγραμμάτων μαθαίνω… Τα προγράμματα αυτά λέγονται Teach me piano deluxe, και Piano suite premier. Μπορείτε να τα βρείτε εύκολα σε torrents, αλλά δυστυχώς δουλεύουν μόνο πάνω σε XP. Επίσης διαβάζω βιβλία που βρίσκω σε pdf, μέχρι τώρα δεν αγόρασα κάποιο βιβλίο. Πιστεύω πως δεν αξίζει τον κόπο να μαθαίνεις με κάποιο δάσκαλο, διότι είναι χάσιμο χρόνου και λεφτών.. ;D

Aυτά που θα μάθεις από δάσκαλο σ'ένα χρόνο μπορεί αυτοδίδακτος να τα μάθεις σε τρία. Μην είμαστε απόλυτοι.

Αποσυνδεδεμένος stelioscy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #146 στις: 05/06/08, 15:03 »
Βασικά, τα ποσά πολλά μπορείς να μάθεις δεν εξαρτώνται μόνο από τον δάσκαλο, αλλά  εξαρτώνται και από το πόση όρεξη έχεις για μελέτη και μάθηση σαν αυτοδίδακτος. Δεν πετυχαίνεις πάντα καλό δάσκαλο, ειδικά όταν μένεις και σε μια περιοχή που δεν έχει τα πάντα… Όπως έτυχε και σε μένα.
Please remember how I feel about you.. I could never really live without you.. So, come on back and see just what you mean to me... I need you...!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #147 στις: 06/06/08, 16:43 »
Άμα τιθασεύσεις την κλασσική (ειδικά fingerstyle - όπως πρέπει δηλαδή  ;D) είσαι μεγάλος "μάγκας", και θέλει cojones για να παίζεις έτσι. ΑΛΛΑ, δεν σημαίνει αυτόματα ότι στην ηλεκτρική θα είσαι το ίδιο.
Με σωστό δάσκαλο και όρεξη, δεν είναι τίποτα το περίφημο fingerstyle.Είναι πως θα μάθει ο καθένας. Με αυτό έμαθα, και θυμάμαι ακόμα τη πρώτη συνάντηση του Kithara που πήγα, και ήταν όλοι με μια πένα στο χέρι, και εγώ με ένα ηλίθιο βλέμμα... (Μα τί κάνουν με αυτά τα πλαστικά????) Χεχεχε....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος papalaiho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • Six Six Sixpounder!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #148 στις: 11/06/08, 21:19 »
Χαιρετώ την κιθαροπαρέα...

Αφιέρωσα ένα ολόκληρο απόγευμα για να διαβάσω το συγκεκριμένο topic και θα ήθελα κι εγώ να εκφράσω τις απόψεις μου...

Είμαι 16 χρονών (ή 17, πάντα το μπέρδευα αυτό ;D). Anyway, τώρα θα πάω 3η Λυκείου.Ακούω metal από πέμπτη δημοτικού και rock από πιο παλιά.Πάντα ανατρίχιαζα στο άκουσμα της κιθάρας του Page, Dave Murray (δε μιλάω γι αυτόν που παίζει στους Maiden αλλα για τον γνωστό σε όλους μας από το forum :P), του Slash και του Gary Moor (ειδικά αυτό το Still Got The Blues...φαρμάκι το κάθε bend!).Αποφάσισα λοιπόν κι εγώ να μάθω ηλεκτρική...Μάλιστα σε μια εβδομάδα που τελειώνω τις εξετάσεις θα βγώ για έρευνα αγοράς.Είμαι αποφασισμένος να μάθω μόνος μου...Έχω κατεβάσει το guitar pro 5 και καμιά 300 tabs μονο ασκήσεις (και καμια 700 τραγούδια... ;D).Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα και πιστεύω οτι έχω οργανωθεί πολύ καλά...Ίσως να πάρω και κάποιο βιβλίο του stetina αφού το προτείνατε οι περισσότεροι.

Έγινε πολύς λόγος για το αν θα πρέπει να ξεκινήσει κάποιος με δάσκαλο ή χωρίς...Δεν είμαι υποστηρικτής καμίας άποψης και ταυτόχρονα είμαι και των δύο (πως τα καταφέρνω ο πού**ης... :P).Αυτή η χρονιά για εμένα θα είναι καθοριστική...Ξέρετε, Πανελλήνιες=διάβασμα, διάβασμα και διάβασμα.Μορεί να χρειαστεί να διαβάσω κιόλας... :P Οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν θα ρίξω πολύ βάρος στην ηλεκτρική η τουλάχιστον δεν θα μπορώ να ρίξω τόσο όσο θα έριχνα αν δεν είχα τέτοιες υποχρεώσεις (αν και κάτι μου λέει οτι τις κοπάνες στο τέλος της χρονιάς δεν θα τις κάνω για να διαβάσω για τις Πανελλαδικές αλλά για να πάιξω κιθάρα...).Έτσι αποφάσισα να πάρω τη δύσκολη οδό και να μάθω μόνος μου...Δηλαδή, πολύ προπόνηση και μελέτη κλίμακες πολύ καλά και κάποιες τεχνικές...και παράλληλα κάποιο εύκολο τραγουδάκι για να γίνει πιο ευχάριστη και δημιουργική η μελέτη.Και λέω πως είναι δύσκολη αυτή η οδός γιατί όταν κάνεις κάτι μόνος σου και δεν έχεις κάποιον να σου δίνει κουράγιο ή να στηρίζει την προσπάθειά σου π.χ καθηγητής, είναι πιο δύσκολο και αρχίζουν οι αμφιβολίες για το αν το κάνεις καλά και για το αν θα μάθεις ποτέ να παίζεις (αυτό το στάδιο είναι πολύ κρίσιμο γιατί εκεί οι περισσότεροι τα παρατάνε...) και άλλα τέτοια τα οποία είναι απολύτως φυσιολογικά...Βέβαια αυτό είναι στον χαρακτήρα του καθενός.Οπότε για φέτος θα το παλέψω μόνος μου και απο του χρόνου που θα έχω πιο πολύ ελεύθερο χρόνο θα το σκεφτώ για δάσκαλο αν δεν τα καταφέρνω...Και για να τελειώνω με αυτό το θέμα, θέλω να τονίσω στα παιδιά που θα τύχει να διαβάσουν αυτό το topic και σκοπεύουν να μάθουν μόνοι τους, να μην απογοητευτούν με αυτά που θα διαβάσουν απο τους υπόλοιπους...Γιατί δεν σας κρύβω οτι εγώ απογοητεύτηκα προσωρινά με αυτά που διάβασα...Μόνο ο ένας στους δεκαεφτά επιδοκιμάζει την αυτοδιδασκαλία ενώ οι περισσότεροι την κράζετε...(άτσα και η στατιστική...ποιά MRB ρε???) Παιδιά αράξτε...Ξέρω αρκετά άτομα που δεν έχουν κάνει ούτε ένα μάθημα και αμα τους ακούσετε να παίζουνε θα θέλετε να την παρατήσετε...

Όσο για το θέμα της θεωρίας, επειδή έχω τραυματικές εμπειρίες από ωδείο (έχω παρατήσει όργανο από τη *&%#*# την αρμονία, τη σιχαινόμουνα...!!!) ακόμα δεν θα ασχοληθώ μαζί της.Ίσως στο πανεπιστήμιο να κάνω κάποια μαθήματα απλά για να μάθω να διαβάζω νότες και να μην μείνω στις ταμπλατούρες....Δε λέω πως δεν είναι απαραίτητη!

Αυτά....ξέρω σας κούρασα αλλά το θέμα χωράει πολύυυυυυυ συζήτηση.Μέχρι κι εγώ βαριέμαι να κάτσω να διαβάσω όλα αυτ΄απου έγραψα... :P




Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #149 στις: 11/06/08, 23:13 »
Κοιτα δεν χρειαζεται να ξερεις και κατι ιδιαιτερο απο θεωρια για να παιξεις κιθαρα, σιγουρα ομως καποια βασικα πραματακια ειναι απαραιτητα...Μια που αναφερες τις ταμπλατουρες, εσεις οι υπολοιποι συνηθιζετε να διαβαζετε τα τραγουδια απο ταμπλατουρες η κανονικα με νοτες?  :-X

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/08, 22:24
από kiwi
4 Απαντήσεις
3980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 20:52
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
3 Απαντήσεις
3375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 15:43
από sofitia
5 Απαντήσεις
3646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/10, 15:41
από drosatos
2 Απαντήσεις
3415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 20:11
από zepfan
8 Απαντήσεις
6102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 12:23
από Vaiking
2 Απαντήσεις
4732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/13, 15:45
από kyriakos_t
12 Απαντήσεις
5205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/14, 13:54
από The Rocker
11 Απαντήσεις
6541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/17, 08:21
από mouz
2 Απαντήσεις
5860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/19, 15:52
από saspect