Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Άλλα όργανα

Παρακαλώ να διαγραφεί

(1/10) > >>

STEFANOS604:
Δεν συμμετέχω ξανά. Να διαγραφεί και το υπόλοιπο

talfarlow:
Τι εννοείς το λέμε?
Ποιοί το λένε αυτό?
Το παράδειγμα που φέρνεις(εμείς οι δύο) έχει να κάνει με κουπλέ /ρεφρέν?μινόρε/ματζόρε?
γιατι τότε δεν πρόκειτε για πραγματική μετατροπία...αν παιζεις λα ματζορε πανω σε λα μινόρε το συζητάμε..
προσωπικά για μένα δεν υφίστατε καν μετατροπια σε κλίμακες του ιδίου γενους..ματζόρε- μινόρε...1η-6η βαθμίδα κλπ.Δεν αλλάζει τίποτα απο αποψη διαστηματων..παντα παίζεις ματζόρε..ειτε τον μπαμπά ειτε κάποιο παιδί του.
να λέγαμε χιτζασκιαρ-χιτζαζ-νικριζ- μπαγιάτι-οκ..

talfarlow:
οκ εγω θα την ονομάσω μη υπαρκτή.
Επειδή η πραγματική μετατροπία στην μουσική είναι κόλπο κάπως ζόρικο και όχι φυσικά ελληνικό ή αρμένικο κλπ και επειδή δείχνεις χρόνια στο κουρμπέτι σε συμβουλεύω να μελετήσεις το παρακάτω βίντεο όπου θα καταλάβεις πολύ περισσότερο πως γίνονται μετατροπίες ανεξαρτήτως δυτικής ανατολίτικης -κλασσικής - εξωτικής, αρμονίας-θεωρίας-μουσικής ή όπως αλλιώς εσύ θέλεις ονόμασε το.Συν τοις άλλης μιλάς για "ελληνική μετατροπία" φερνοντας σαν παράδειγμα δυτικές κλίμακες και όχι αυτες που χρησιμοποιουνται στην ελληνική μουσική.Αυτό τι είναι?πως το ονομάζεις?
! No longer available
Πες στους φίλους σου μινοροματζορους να κανουν τον 15αυγουστο βαφτίσια με άλλο όνομα για την "ελληνική μετατροπία"
Προτείνω να την ονομασετε Βασίλο..όπου γαμος και χαρα.....

STEFANOS604:
Το βίντεο σου ενδαφέρον αλλά πολύ μεγάλο θα το δω με την ησυχία μου όταν έχω χρόνο.
Μείνε στο '' Διύλιση του κώνωπα και κατάποση της καμήλου''! Φαίνεται δεν είδες το αρχικό συνημμένο βιντεο μου και τι θέλω να μεταδώσω!!
Ίσως η φωτογραφία σε πείσει!

hot_sauce (φλουτσ):
Απ όσο ξέρω, "ελληνική μετατροπια" δεν υπάρχει. "Αργκό της πιάτσας" ίσως. Πες το έτσι να είμαστε καλά και μην πας να βγάλεις τρελό έναν άνθρωπο που και ξέρει από θεωρία και προσπαθεί να σε βοηθήσει.

Όλα καλά Στέφανε. Έχεις καλές προθέσεις, ρίχνεις δουλειά κτλ. Να μην πήγαινες κόντρα σε όποιον έχει περισσότερες γνώσεις από σένα στα φόρα που συναντάς και σου διορθώνει οτιδήποτε παρατηρεί πως σου ξέφυγε στα κείμενά σου...

Αν ήσουν πιο διαλλακτικός θα είχες πολύ λιγότερους διαπληκτισμούς, εγγυημένα.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View