Αποστολέας Θέμα: Περί ενισχυτή... ξανά!  (Αναγνώστηκε 20847 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Περί ενισχυτή... ξανά!
« Απάντηση #25 στις: 24/06/18, 19:22 »
Γενικά έχε κατά νου οτι υπάρχουν 2 πολύ γενικές κατηγορίες ενισχυτών. Οι βρετανικής χροιάς (πχ marshall, vox, orange, laney κλπ.) και οι αμερικανικής (πχ fender, messa κλπ) με τις υποκατηγορίες τους φυσικά αφού όλοι έχουν ξεχωριστές και ιδιαίτερες χροιές.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περί ενισχυτή... ξανά!
« Απάντηση #26 στις: 25/06/18, 18:08 »

Λογικό δεν είναι?? Αν θυμαμαι σωστά ο πρώτος Marshal ξεκίνησε σαν παραλλαγή του Bassman.
Όπως και να έχει όλα εξαρτώνται από τα γούστα και απαιτήσεις του εκάστοτε ενδιαφερόμενου. :)



. O Fender Bassbreaker είναι επίσης καλός, αλλά Marshall-ίζει πάρα πολύ, οπότε αν θέλεις κάτι με τον κλασσικό Fender ήχο, ίσως να μη σε ικανοποιήσει. .

Αποσυνδεδεμένος elfiii2008

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Περί ενισχυτή... ξανά!
« Απάντηση #27 στις: 27/06/18, 12:58 »
Απόλλωνα, γιατί καλύτερα ο Laney VC15 σε σχέση με τον Laney Cub 12R?
Ρωτάω γιατί είμαι ανάμεσα στους 2 Laney και στον Bugera v5. Αν έχω καταλάβει καλά, ο Cub 12R μπορεί να παίξει και σε 1 Watt που είναι σημαντικό feature για παίξιμο στο σπίτι. Υπάρχουν και άλλες διαφορές?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Περί ενισχυτή... ξανά!
« Απάντηση #28 στις: 27/06/18, 14:34 »
Απόλλωνα, γιατί καλύτερα ο Laney VC15 σε σχέση με τον Laney Cub 12R? Ρωτάω γιατί είμαι ανάμεσα στους 2 Laney και στον Bugera v5. Αν έχω καταλάβει καλά, ο Cub 12R μπορεί να παίξει και σε 1 Watt που είναι σημαντικό feature για παίξιμο στο σπίτι. Υπάρχουν και άλλες διαφορές?

Nαι, και αυτό είναι το μεγάλο του πλεονέκτημα. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για την παραμόρφωση του ενισχυτή και συγκεκριμένα σε εντάσεις σπιτιού, ίσως για αυτό και μόνο θα έπρεπε να προτιμήσει τον Cub. Συνολικά όμως η άποψή μου είναι ότι ο VC15 έχει καλύτερο και πιο vintage χαρακτήρα. Έχω δοκιμάσει και τους δύο ενισχυτές (και τον μικρότερο Cub 10), και θα προτιμούσα τον VC15. Aν ακούσεις demo των δύο ενισχυτών στο youtube, πιστεύω ότι θα καταλάβεις τι εννοώ. Επιπλέον για τον ΒitCollector, θεωρώ ότι ο VC15 είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνει από πλευράς ήχου (καθαρά και bluesy crunch), έχει και τα δύο κανάλι που θέλει, και με ισχύ 15W δεν νομίζω ότι θα έχει ιδιαίτερο πρόβλημα να κρατήσει την έντασή του σε λογικά επίπεδα.

Όσο για τον Bugera V5, είναι μια χαρά για το σπίτι από πλευράς μεγέθους και ισχύος. Επίσης έχει attenuator που σού επιτρέπει να μειώσεις ακόμα περισσότερο την ισχύ στο 1W και στο 0.1W. H χροιά του ήχου όμως αλλάζει (και όχι προς το καλύτερο) σε αυτές τις θέσεις του attenuator. Και φυσικά κρυστάλλινα καθαρά δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις από αυτόν χωρίς μετατροπές στο κύκλωμά του, γιατί είναι υπερβολικά μπάσος και dark ενισχυτής, σε βαθμό που δεν μπορούσα να τον χρησιμοποιήσω με humbuckers.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/07/18, 17:30 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Περί ενισχυτή... ξανά!
« Απάντηση #29 στις: 27/06/18, 15:13 »
Αν έχω καταλάβει καλά, ο Cub 12R μπορεί να παίξει και σε 1 Watt που είναι σημαντικό feature για παίξιμο στο σπίτι.

Nαι, και αυτό είναι το μεγάλο του πλεονέκτημα. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για την παραμόρφωση του ενισχυτή και συγκεκριμένα σε εντάσεις σπιτιού, ίσως για αυτό και μόνο θα έπρεπε να προτιμήσει τον Cube.

Όσο για τον Bugera V5, είναι μια χαρά για το σπίτι από πλευράς μεγέθους και ισχύος. Επίσης έχει attenuator που σού επιτρέπει να μειώσεις ακόμα περισσότερο την ισχύ στο 1W και στο 0.1W. H χροιά του ήχου όμως αλλάζει (και όχι προς το καλύτερο) σε αυτές τις θέσεις του attenuator.
Ενω ο Cub 12R κραταει τα χαρακτηριστικα του στο 1W?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Περί ενισχυτή... ξανά!
« Απάντηση #30 στις: 27/06/18, 16:58 »
Ενω ο Cub 12R κραταει τα χαρακτηριστικα του στο 1W?

Όχι απόλυτα, αλλά θα έλεγα καλύτερα απ' ό,τι ο Bugera. Η αλήθεια είναι ότι τον Bugera τον είχα για ένα διάστημα (όπως και τον Laney VC15 και τον Cub 10), και μπορώ να τον κρίνω καλύτερα. Όποτε δοκίμασα τις άλλες θέσεις του attenuator ο ήχος μού φαινόταν πολύ στείρος και "μπουκωμένος", γι αυτό και τον χρησιμοποιούσα σχεδόν πάντα στα 5W. Τον Laney Cub 12 τον δοκίμασα μερικές φορές σε ένα τοπικό κατάστημα και έπαιξα κυρίως με την κιθάρα στην είσοδο των 15W. Στο <1W η εντύπωσή μου ήταν ότι φυσικά έχανε κάτι, αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό και σίγουρα όχι τόσο ώστε να γίνεται δυσάρεστο.

Γενικά πάντως η άποψη στην οποία κατέληξα από όσους ενισχυτές με attenuator έχω παίξει (ακόμα και μερικούς Rat του γνωστού Andy από το ebay) ήταν ότι κάτι αφαιρούσαν από τον χαρακτήρα του ενισχυτή, άλλος περισσότερο, άλλος λιγότερο. Ίσως πρέπει να δοκιμάσω το DIY attenuator που είχε προτείνει σε κάποια παλιότερη συζήτηση ο adr1anos...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Περί ενισχυτή... ξανά!
« Απάντηση #31 στις: 27/06/18, 17:29 »
Δυστυχώς, πάντα κάτι θα χάνεις με το attenuator...Προσθέτεις μια αντίσταση στο μεγάφωνο...
Γι' αυτό και δεν είναι τυχαίο πως προκειμένου να ηχογραφήσουν/παίξουν, βάζουν τους ενισχυτές σε κουτιά με μικρόφωνα...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Περί ενισχυτή... ξανά!
« Απάντηση #32 στις: 28/06/18, 04:14 »
Γι' αυτό και δεν είναι τυχαίο πως προκειμένου να ηχογραφήσουν/παίξουν, βάζουν τους ενισχυτές σε κουτιά με μικρόφωνα...
Στις ερασιτεχνικες (home) ηχογραφησεις, οχι στις κανονικες.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Περί ενισχυτή... ξανά!
« Απάντηση #33 στις: 28/06/18, 08:11 »
Αμα πηγενα σε στουντιο να γραψω και μου ελεγε να βαλω την καμπινα σε κουτι,θα την εκανα απο εκει κανονικα.
Πιστευω πως με ενα di κανει δουλεια ο ηχοληπτης εαν ξερει να κανει καλα την δουλεια του
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Περί ενισχυτή... ξανά!
« Απάντηση #34 στις: 28/06/18, 08:15 »
Στις ερασιτεχνικες (home) ηχογραφησεις, οχι στις κανονικες.
https://youtube.com/watch?v=UumMmuJPGoc?t=24m53s
Το 'χω δει σε αρκετούς...

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περί ενισχυτή... ξανά!
« Απάντηση #35 στις: 28/06/18, 08:57 »
Απίθανο βίντεο, το είδα μονορούφι, και πολύ συμπαθητικός ο τυπάκος (και να σκεφτείς ποτέ δεν μου πολυαρέσανε οι status quo, μόνο το rocking all over the world). Που τα βρίσκετε ρε αυτά τα βίντεα, ρεσπέκτ :-)
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Περί ενισχυτή... ξανά!
« Απάντηση #36 στις: 28/06/18, 14:38 »
Απίθανο βίντεο, το είδα μονορούφι, και πολύ συμπαθητικός ο τυπάκος (και να σκεφτείς ποτέ δεν μου πολυαρέσανε οι status quo, μόνο το rocking all over the world). Που τα βρίσκετε ρε αυτά τα βίντεα, ρεσπέκτ :-)

whatever you want = κορυφαίο!! αυτός πως μας ξέφυγε  ;)

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περί ενισχυτή... ξανά!
« Απάντηση #37 στις: 28/06/18, 14:47 »
Ναι, και αυτό! Βασικά αυτό πιο καλό από το rocking χεχε. Την άλλη φορά Αχιλλέα!

... και να μην το ξεχάσω: 14άρες χορδές ο κύριος ιιιι χαααα! Δεν έπαιρνε κανένα μπάσο!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/18, 14:58 από mouz »
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Περί ενισχυτή... ξανά!
« Απάντηση #38 στις: 28/06/18, 15:13 »
Βγαίνουμε εκτος πάλι  ;D αλλά κατ' εμέ ο Rick Parfitt ήταν ίσως ο καλύτερος rhythm κιθαρίστας που έχω ακούσει!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Περί ενισχυτή... ξανά!
« Απάντηση #39 στις: 28/06/18, 16:24 »
Αμα πηγενα σε στουντιο να γραψω και μου ελεγε να βαλω την καμπινα σε κουτι,θα την εκανα απο εκει κανονικα.
Πιστευω πως με ενα di κανει δουλεια ο ηχοληπτης εαν ξερει να κανει καλα την δουλεια του
Tι να βαλει στο DI? το lineout του ενισχυτη??? ή την κιθαρα connect??? Ακομα χειροτερα.
Στις ερασιτεχνικες (home) ηχογραφησεις, οχι στις κανονικες.

http://youtube.com/watch?v=UumMmuJPGoc?t=24m53s
Το 'χω δει σε αρκετούς...
Ηχογραφηση ειναι αυτο? Αυτο δεν ειναι στουντιο ηχογραφησης.


Ας μιλησουμε για κανονικη ηχογραφηση, κατι που κανω επαγγελματικα απο το 1992 (οταν ακομα ηχογραφουσαν ολοι μαζι οι μουσικοι και χρησιμοποιουσαν αναλογικα μπομπινοφωνα χωρις undo, duplicate, copy paste κλπ) μεχρι και σημερα (που ηχογραφει ο καθενας ακομα και στο σπιτι του και στελνει μεσω wetransfer τα αρχεια στον ηχοληπτη :) :) )
Η κανονικη ηχογραφηση ειναι οπως περιγραφει στο παρακατω βιντεο, ο κυριος Brian Deck.
Με αυτη τη μεθοδο, μιξη 3 μικροφωνων ( χονδρικα 70% front mic , 20% rear mic, 10% χωρος)  ειχα τα καλυτερα αποτελεσματα ever.
(αν δεν ειναι open back η καμπινα, φυσικα δεν χρειαζεται πισω μικροφωνο)
! No longer available


Οταν δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ο κυριως χωρος του studio, εναλλακτικα μπαινει ο ενισχυτης σε booth, πχ στο drum booth (οπως στο παρακατω βιντεο που εχουν στηθει τα τυμπανα του κυριου Νικου Αντυπα των Socrates εκει και θα γινει ταυτοχρονη ηχογραφηση),
(εδω ο ενισχυτης ειναι closed back, ο χωρος δεν προσφερει τιποτα ιδιαιτερο, οποτε ηχογραφω με ενα blue bottle με την καταλληλη κεφαλη για guitar amp)
! No longer available


Κανονικα η ηχογραφηση γινεται στον κυριως χωρο του Studio οπως στη φωτο πιο κατω.
Στο κουτι (iso box) δεν μπορεις να παρεις το 100% και ενδεχεται να βγουν προβληματα φασης κλπ
Οταν δεν υπαρχει ο σωστος χωρος, μια μελετημενη κατασκευη iso box σιγουρα ειναι καλυτερη λυση απο προσομοιωσεις και Attenuator, αλλα δεν ειναι και η ενδεδειγμενη οπως φανηκε να δημιουργειται η εντυπωση.
Πολλες diy κατασκευες iso box που κυkλοφορουν στο youtube ειναι λαθος και δεν προσφερουν και καποια σοβαρη ηχομονωση για home χρηση.
Παλι θα πεσουμε στα ενισχυτακια με λιγα βατ που δεν "κλωτσανε".
Θα κανω καποια κατασκευη καλου iso box στο εγγυς μελλον για τον studiotone 20W βασικα, που ειναι απο τους λιγους μικρους που "παιζουν" αξιοπρεπως και θα δουμε τα αποτελεσματα.
(κουτι που θα χωραει και τους vibrolux και deluxe reverb αν και δεν πιστευω οτι θα αντεξουν οι γειτονες τον vibro για πολλη ωρα,  ακομα και μεσα στο κουτι).

Το βασικο ομως για τη συζητηση, ειναι οτι ο ενισχυτης στο iso box και παλι δεν θα μας προσφερει αυτο που θελουμε να ακουσουμε απο ενα λαμπατο ενισχυτη
Σκεφτειτε απλα πως θα ακουγεται μεσα απο το κουτι. Λες και παιζεις εδω και εχεις βαλει το ενισχυτη στο διπλανο δωματιο. Θα το καναμε ποτε αυτο?
Ή μηπως θα προτιμησουμε να τον ακουμε απο τα studio monitor μεσω των μικροφωνων που εχουμε στησει μεσα στο iso box? Δεν βαζουμε τοτε μια πεταλιερα connect στην καρτα ηχου, να γλυτωσουμε και τα εξοδα?
Γι'αυτο λεω μη τρελαινόσαστε με το "λαμπατο για σπιτι". 1W και 5W και κολοκύθια.
Πολλαααααα λεφτα πεταμενα. Κι αν προσθεσεις και τα πεταλια που κι αυτα πρεπει να ειναι "αληθινα", μιλαμε για παααααααρα πολλα λεφτα πεταμενα.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/18, 17:32 από Spyros Delta »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/06, 18:21
από mzeta27
18 Απαντήσεις
14645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/08, 22:32
από profsokin
5 Απαντήσεις
3646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/06, 16:43
από Transformer
0 Απαντήσεις
1502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/08, 07:58
από eleos
5 Απαντήσεις
2560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/09, 21:45
από x-versous
19 Απαντήσεις
6689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/08, 18:09
από Alex Flouros
3 Απαντήσεις
2007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/08, 16:10
από axrwmos
3 Απαντήσεις
3194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 12:41
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
1956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/11, 17:06
από diji grampsas
17 Απαντήσεις
5392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/11, 10:33
από Rockdude