Αποστολέας Θέμα: μηπως εχουμε χασει το νοημα?  (Αναγνώστηκε 28282 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« στις: 28/04/08, 00:16 »
ειχα μπει και εγω στο τρυπακι για ενα διαστημα. και ευτυχως το πηρα μυρωδια και σταματησα. για ποιο πραμα αναφερομαι? φυσικα για την αγορα εξοπλισμου
 το πραγμα εχει ως εξης: οι περισσοτεροι απο εμας παιζουμε ερασιτεχνικα. και μαλλον χωρις να εχουμε σκοπο να κανουμε κανενα live. παρ'ολα αυτα ο εξοπλισμος που θελουμε και πολλες φορες τελικα παιρνουμε ειναι σουπερ professional προδιαγραφων.

παραδειγμα

ο αποστολης (τυχαιο ονομα) ειναι 17. ακουει ροκ μεταλ και τα λοιπα κλασικα. πιανει για πρωτη φορα στη ζωη του κιθαρα. τελικα παιρνει μια tibanez jsxrrsp 800 των 1500 ευρω και εναν ενισχυτη mesa ekso triplo rektifie των 2000.


Γιατι?


θα τα χρειαστει ποτε πραγματικα? ειδικα ο ενισχυτης που το master volume του δεν θα ανοιξει ουτε πανω απο το 1, οχι απλα θα χαραμιζεται, αλλα δε θα αποδιδει και σωστα σε αυτη την ενταση.



και ο πιτσιρικας συνεχιζει



θα παρει goodyear cry babe για τη μια φορα που θα προσπαθησει να παιξει το σολο του sweet child of mine, θα βαλει omg active για να ακουγεται σαν τους metallica. επειτα θα αλλαξει κιθαρα, γιατι η παλια δεν ειναι neck thru (και αυτο φυσικα ειναι απαραδεκτο) κτλ κτλ


και ερωτω παλι

Γιατι?




γιατι απλα κανει (οπως οι περισσοτεροι) τα εξης 2 λαθη
1) αγοραζει με βαση το τι διαβαζει στα review, και οχι το τι ακουει και
2) προσπαθει τα μιμηθει τον ηχο γνωστων συγκροτηματων

θα σταθω στο δευτερο. οταν προσπαθεις να κανεις κατι τετοιο, μαλλον εχεις παρει απο την αρχη στραβα τα πραγματα. πρωτον γιατι δε κερδιζεις τιποτα με αυτο, και δευτερον γιατι απλα δε θα τα καταφερεις να το κανεις αυτο ποτε τελεια. και κατα πασα πιθανοτητα θα αφιερωνεις το 80% του χρονου σου στο ψαξιμο, και 20% στο παιξιμο.


η αποψη μου ειναι οτι οταν παμε να αγορασουμε κατι πρεπει
1) να ειμαστε σιγουροι οτι το θελουμε πραγματικα και
2) να επιλεγουμε με βαση το τι καθεται καλα στα χερια μας, βγαζει ηχο που μας αρεσει κτλ





και σταματηστε να ψαχνετε για βραζιλιανικα rosewood, 15 χρονια παλαιωμενα ξυλα οξιας και κασες απο τριανταφυλλοξυλο, ενισχυτες με 8 καναλια, 234 εφε και δε συμμαζευεται. απο τη στιγμη που δεν ηχογραφειτε και παιζετε για την παρτη σας αυτο που θα σας ικανοποιησει πιο πολυ απ'ολα ειναι η απολαυση του plug n play, ετσι απλα. και αφιερωθειτε στη μουσικη, οχι στο μηχανημα.
 ;)

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #1 στις: 28/04/08, 01:00 »
Επ!
Ρε παιδιά, τι κάνει αυτός έξω από τον Κάδο;  :D

Γεια σου ρε παρανοϊκέ, ωραία τα 'πες.  ;)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #2 στις: 28/04/08, 01:10 »
Οι περισσότεροι από μας οδηγούμε ερασιτεχνικά. Και μάλλον χωρίς να έχουμε σκοπό να συμμετάσχουμε σε κανένα πρωτάθλημα. Παρόλα αυτά η μηχανή που θέλουμε και πολλές φορές παίρνουμε είναι super proffesional προδιαγραφών.

παράδειγμα

ο paran0id (προσεκτικά επιλεγμένο όνομα) είναι 16. βλέπει moto GP, superbikes και τα λοιπά κλασικά. Οδηγά για πρώτη φορά στη ζωή του μηχανάκι. Τελικά παίρνει μια aprilia rs250 των 3.500ε και με τα πειράγματα φτάνει στα 5.000.

Γιατί?

Θα τα χρειαστεί ποτέ πραγματικά? Ειδικά στην πόλη που δε θα φτάνει τα 80, όχι απλά θα χαραμίζεται η ss αλλά δε θα τον βολεύει κι όλας.

και ο πιτσιρικάς paran0id συνεχίζει, κάνει 1002 πειράγματα για να γίνει πιο ελαφριά η μηχανή, έπειτα θα αλλάξει μηχανή γιατί η παλιά είναι μόλις 250cc (και αυτό φυσικά είναι απαράδεκτο) κτλ κτλ.

και ερωτώ πάλι

Γιατί?
 
γιατί απλά κάνει (όπως οι περισσότεροι) τα εξής 2 λάθη:
1)διαβάζει motorcycle και sport rider
2)προσπαθεί να μιμηθεί τον valentino rossi

Θα σταθώ στο 2ο. Όταν προσπαθεις να κανεις κατι τετοιο, μαλλον εχεις παρει απο την αρχη στραβα τα πραγματα. Πρώτον γιατί δεν κερδίζεις τπτ μ αυτό και δεύτερον δε θα καταφέρεις να τον φτάσεις ποτέ. και κατά πάσα πιθανότητα θα αφιερώνεις το 80% του χρονου σου στο ψαξιμο, και 20% στο τρέξιμο.

η αποψη μου ειναι οτι οταν παμε να αγορασουμε κατι πρεπει
1) να ειμαστε σιγουροι οτι το θελουμε πραγματικα και
2) να επιλέγουμε με βάση τι μπορούμε να οδηγήσουμε

και σταματήστε να ψάχνετε για απαρχαιομένες rs250 και suzuki gsx. Αφού δεν τρέχετε σε πρωταθλήματα, αυτό που θα σας ικανοποιήσει πιο πολύ είναι το βάλε μπρος το παπί και δώσ του, έτσι απλά. και αφιερωθείτε στο γκάζι (ε δε θα πιάνει και 50?), όχι στη μηχανή. ;)

_______________________________________________________________________________ ____________________________


Το παράδειγμα που δίνεις για τον Αποστόλη είναι υπερβολικό (και φαντάζομαι αυτό ήθελες να πετύχεις), συνήθως οι αρχάριοι ξεκινούν με πολύ πιο απλά πράγματα... Κι αν ο Αποστόλης δίνει για την πλάκα (αφού πρώτη φορά πιάνει κιθάρα) 2.300e, τότε λογικά θα είναι το ίδιο σπάταλος σε ό,τι κι αν αγοράζει οπότε το πρόβλημά μας δεν είναι η κιθάρα...

Όταν όμως κάποιος παίζει χρόνια κιθάρα λογικό είναι να κάνει και αναβαθμίσεις του εξοπλισμού του, σωστά? Άσε που μια αναβάθμιση του εξοπλισμού σου δίνει μεγάλη χαρά (που είναι και το ζητούμενο), πολλές φορές και έμπνευση...

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #3 στις: 28/04/08, 01:30 »
Έχω να ομολογήσω ότι με την απάντηση σου gers έλιωσα... Πόσο δίκιο έχουν μερικοί άνθρωποι ώρες-ώρες.. ;DΈτσι Νικολάκι..?? :P ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #4 στις: 28/04/08, 01:39 »
Πρώτα από όλα , αυτά που είπε ο Paranoid ήτανε σωστά.
Ο φρέσκος παίχτης, αν δεν του περισεύουνε, δεν υπάρχει λόγος να πάρει Υπερεξοπλισμό.
Διότι , πρώτα από όλα πρέπει να δει αν το γουστάρει το άθλημα και αν το καταφέρνει.
Και εφόσον το γουστάρει και το καταφέρνει και αποκτήσει και το κατάλληλο χέρι και αυτί τότε
παίρνει και μια Υπερκιθάρα. Τώρα όσον αφορά τα εφφε είναι θέμα πειραματισμού με διάφορα ακούσματα.
Αλλά οκ ένας ενισχυτής πολλών watt που θα παιχτεί μόνο μέσα σε ένα σπίτι πάει άχρηστος.

Η μηχανή που λέει ο φίλος Gers δεν είναι σαν τι κιθάρα, το μόνο που αλλάζει είναι το γκάζι, όλο το υπόλοιπο εργαλείο τα ίδια κάνει με το παπί και ας μην κρύψουμε ότι όσο πιο ακριβό το εργαλείο τόσο μεγαλύτερη ασφάλεια σου παρέχει. Άλλα μη συγκρίνουμε την εκμάθηση μηχανής με αυτή της κιθάρας και της μουσικής.

Τώρα βέβαια σε αυτά παίζει και μεταπωλητική αξία, όσο ποιο καλό εργαλείο πάρεις, δεν θα χάσεις και τα φράγκα σου σε μια μεταπώληση. Και ποιο εύκολα θα πουληθεί κιόλα το εργαλείο.

Απλά έχουμε πάντα μια μανία να παίρνουμε το καλύτερο κιθαρόνι χωρίς να ξέρουμε να παίζουμε. Αντί πχ να πάρουμε ένα φθηνότερο και να υπόλοιπα φράγκα να τα δώσουμε σε κάνα ιδιαίτερο για να μάθουμε να παίζουμε.

Συμφωνώ στο ότι , αν δεν έχουμε τα φράγκα μας για φρουτοτσιχλες, να παίρνουμε ένα όργανο γυρω στα 300-600 ευρά για να μάθουμε, και αφού το πάμε το θέμα και μας πάει και αυτό τότε σκάμε και γκάφρα για το Υπερκιθαρόνι.

Τώρα αν ο άλλος έχει από γεννησιμιού του καλό αυτί και τον χαλάει ο ήχος μιας 300ευρης Κυρίας, οκ ας πάρει μια να κάνει 2000ρικα , για να μην ανατριχιάζει στα φάλτσα.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #5 στις: 28/04/08, 02:28 »
Καταρχάς δεν πιστεύω ότι οι νέοι κιθαρίστες που αποφασίζουν να ξεκινήσουν σπαταλούν υπέρογκα ποσά σε εξοπλισμό.. Αυτό το κάνουν κάτι "καμμένοι" (βάζω και τον εαυτό μου μέσα φυσικά ;D) που μετρούν κάποια χρόνια στο άθλημα, για 2 λόγους:

1) Όπως είπε ο gers (btw, το post του ήταν πολύ δυνατό) ένα καινούργιο κομμάτι κιθαριστικού εξοπλισμού γεννάει έμπνευση.. Δεν είναι το μηχάνημα αυτό καθ' αυτό αλλά όλη η διαδικασία που μας ευχαριστεί.. Από τα πρώτα διαβάσματα στα reviews στο internet, στις επισκέψεις στα μαγαζιά για να το ακούσουμε με τα αυτιά μας, στις συζητήσεις με φίλους για τα υπέρ και τα κατά, στην αναμονή να έρθει η παραγγελία (αν δεν είναι ετοιμοπαράδοτο), στο unpacking που θα κάνουμε, στο ότι θα διαβάσουμε το manual (μέχρι και τα safe precautions, τα οποία τα έχουμε δει ενα εκατομμύριο φορές σε παρόμοια manuals), κ.λπ.. Όλη αυτή η διαδικασία, προσωπικά, και φαντάζομαι και σε πολλούς που διαβάζουν αυτό το topic, είναι το 50% ενός νέου μηχανήματος.. Το άλλο 50% είναι φυσικά ο ήχος που βελτιώνεται και το tweaking του μηχανήματος..

2) Καλώς ή κακώς, όλοι μας έχουμε έναν ήχο-"στόχο" στο μυαλό μας.. Άλλος θέλει να ακούγεται σαν τον Vai, άλλος σαν τον Van Halen, άλλος σαν τον Guthrie Govan, κ.ο.κ.. Επίσης καλώς ή κακώς, δεν μπορούμε να συνειδητοποιήσουμε ότι ο ήχος που ακούμε στα CDs δεν είναι απλά ένας Carvin μαζί με ένα G-Force, ένας Marshall Plexi ή ένας Cornford αλλά δεκάδες κομμάτια τα οποία συνθέτουν μια μακριά ηχητική αλυσίδα και επίσης πολύ editing από τους μηχανικούς ήχου.. Επομένως ο Petrucci-fan, θέλωντας να αποκτήσει ήχο Suspended Animation, θα αγοράσει φυσικά την Music Man και φυσικά έναν Mark.. Όταν ο Petrucci-fan βαρεθεί την Mesaboogieλα και κάνει ένα blast from the past με hard rock, NWOBHM και λοιπά θα τρέξει να πουλήσει τον Mark του για να αγοράσει πιο crunchoενισχυτές.. Στο μεσοδιάστημα ίσως και να μην έχει κάνει ούτε μια άσκηση αλλά σίγουρα θα έχει χαθεί στα knobs των μηχανημάτων του (και θα έχει ποστάρει και σε 25 forums παράλληλα, όπου θα "δίνει τα φώτα του" για το αν το mid στο 4 οδηγεί σε λιγότερες αρμονικές)..

Γενικά, το ψάξιμο δεν είναι κάτι που πρέπει να κατηγορείται.. Η αμέλεια μας να διαβάζουμε πρέπει να μας απασχολεί.. Προσωπικά, όταν έφτασα να έχω ένα rack το οποίο για να το συνδέσω έπρεπε να χρησιμοποιήσω 12 George L's και 2 midi cables, ένιωσα ότι μια αλλαγή στη παράμετρο ενός μηχανήματος, επηρέαζε θετικά τον παράγοντα που ήθελα να βελτιώσω, αλλά ταυτόχρονα και αρνητικά κάποιον άλλον που δεν είχα υπολογίσει.. Με λίγα λόγια, ήταν σαν να έχεις ένα κύβο του Rubik όπου αν δεν ξέρεις το συνδυασμό δεν πρόκειται ποτέ να τον "λύσεις" στρέφoντας τυχαία "γραμμές" και "στήλες" δεξιά και αριστερά.. Απλά η μία κίνηση που θα κάνεις ίσως να φτιάχνει την μία όψη (αυτή που βλέπεις) αλλά θα χαλάει τις άλλες πέντε.. Ποιο είναι το ηθικό δίδαγμα;

Τα πάντα με μέτρο.. Δεν είναι κακό να αγοράζουμε και να ανανεώνουμε (ο καθένας στο μέτρο του δυνατού) τον εξοπλισμό μας, αρκεί να προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε σαν κιθαρίστες παράλληλα..

Και για να δείτε ότι ο ήχος που ακούμε δεν πηγάζει μόνο από τα μηχανήματα αλλά και από την τεχνική, κάντε το εξής πείραμα.. Όσοι πιστεύετε ότι έχετε βρει τον ήχο του κιθαρίστα που ψάχνατε μετά μανίας να μιμηθείτε (είτε μέσω κάποιου patch πολυεφφέ ή με την αγορά ακριβώς του ίδιου εξοπλισμού) δοκιμάστε να παίξετε λίγο πιο δυνατά τις χορδές ή πιο ψηλά (ή χαμηλά) σε σχέση με εκεί που τοποθετείτε το δεξί σας χέρι.. Θα παρατηρήσετε ότι ο ήχος άλλαξε άρδην, όπως επίσης και για εκείνους που είναι αρκετά κοντά στον ήχο που θέλουν να μιμηθούν (αλλά δεν τον έχουν βρει ακόμη) υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες με μια "αλλαγή τεχνικής" όπως αυτές που περιέγραψα, να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο τον ήχο στόχο ή να τον βρούν κιόλας απόλυτα.. Επομένως ναι στον εξοπλισμό αλλά ναι και στην μελέτη.. :D
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/08, 02:34 από faser »

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #6 στις: 28/04/08, 02:38 »
Φίλε XoLiDoXoS, αρχικά να πω πως χρησιμοποίησα το παράδειγμα της μηχανής πιο πολύ αστειευόμενος, ξέροντας πως ο φίλος paran0id είναι fan των 2 τροχών. 8)

Από εκει και πέρα, θα συμφωνήσω εν μέρει σε αυτό:
και ας μην κρύψουμε ότι όσο πιο ακριβό το εργαλείο τόσο μεγαλύτερη ασφάλεια σου παρέχει.
αν και η διαφορά στις μικρές ταχύτητες δεν είναι και πολύ μεγάλη...

...αλλά επέτρεψέ μου να διαφωνήσω στο παρακάτω:
το μόνο που αλλάζει είναι το γκάζι, όλο το υπόλοιπο εργαλείο τα ίδια κάνει με το παπί
Υπάρχουν πολλά σημεία εκτός απ το γκάζι και την ασφάλεια που διαφέρει μια μηχανή -ας πούμε ss- με ένα παπί, συνεπώς και πολλοί λόγοι για να προτιμήσει κανείς κάποιο από τα δύο:
-   εμφάνιση (υποκειμενικό, ωστόσο δε νομίζω να βρίσκει κανείς το παπί ομορφότερο)
-   ευκολία στο χειρισμό (υπερτερεί το παπί)
-   άνεση (υπερτερεί το παπί)
-   κατανάλωση (υπερτερεί το παπί)
-   τιμή (το παπί είναι φθηνότερο)

Γενικά, οι ss μηχανές δεν προορίζονται τόσο για δρόμο αλλά για πίστα... Πόσους όμως μοτοσυκλετιστές έχεις δει στο δρόμο με ss? Πολλούς... Αυτοί τρέχουν όλοι σε πίστες? Ελάχιστοι...

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι το παράδειγμά μου δεν είναι τόσο άσχετο και ίσως στο συγκεκριμένο θέμα υπάρχει μια σχέση κιθάρας-μηχανής...

Anyway, ας μην ξεφεύγουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/08, 02:51 από gers »

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #7 στις: 28/04/08, 03:10 »
ειναι καθαρα υποκειμενικο πραγμα. ο καθενας κανει τις επιλογες του. εμενα με ενοχλει αλλο πραγμα. οτι αγοραζουν πολλοι (και ειναι παρα πολλοι) οργανα που δεν τους χρειαζονται πραγματικα (ασχετα αν ειναι ακριβα η φτηνα). πχ λεω εγω τωρα 5χορδο μπασο, 6χορδο μπασο, 7χορδη κιθαρα κτλπ ποιος ο λογος να παρεις ενα 5αρι εφοσον δεν χρησιμοποιηεις την Σι χορδη?
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #8 στις: 28/04/08, 04:28 »
Για κάποιους το να παίζουν είναι η πρώτη προτεραιότητα. ΆΛλοι θαυμάζουν τον εξοπλισμό σαν κατασκευές και συλλέγουν, όχι από ανάγκη αλλά για ευχαρίστηση.

Εγώ πχ με μια τελε και ένα vibrolux είμαι ευχαριστημένος. Αλλά το πιθανότερο είναι πως μετά θέλω και wah, looper, overdrive μπλα μπλα μπλά. Κι ας παίζω 15 χρόνια κλασσική που είναι "ηχείο-χορδές και γειά σας".

Αν εσύ με αυτά που έχεις είσαι ευχαριστημένος, άσε τους άλλους να ψάχνονται. Προφανώς και δεν υπάρχουν τόσοι καλοί κιθαρίστες όσοι κάτοχοι οργάνων. Ξέρω παιδιά με όργανα χιλιάδων ευρώ που είναι επιοικώς άσχετοι. Ε και?

Porsche οδηγάει ο Walther Rohrl, οδηγάει και ο 70χρονος θείος μου και ανάθεμα αν έχει βαλει ποτέ 4η...

Άλλοι μαζεύουν ρολόγια, άλλοι πίνακες, άλλοι κιθάρες... Ο καθένας με τα χρήματά του κάνει ότι τον ευχαριστεί.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #9 στις: 28/04/08, 05:17 »
Ωραίο είναι και το να κάνεις συλλογή μουσικών οργάνων, ακόμα καλύτερο να πειραματίζεσαι με τον ήχο σου και να ανανεώνεις τον εξοπλισμό σου.
Ειδικά τα δύο τελευταία είναι "μέρος του παιχνιδιού", το "παιχνίδι" "χάνεται" όταν πιστεύεις (σαν αρχάριος και νέος στο χώρο της μουσικής) ότι μόνο με ένα ακριβό όργανο, και γενικά ακριβό εξοπλισμό, μπορούν να βγάλουν "ήχο της προκοπής".
Άμα δεν κάτσεις να μάθεις, όσο ακριβό και να 'ναι μόνο μούρη θα πουλήσεις.

Μια φθηνή κιθάρα, εξ άλλου, μπορεί να βγάλει πιο ωραίο ήχο στα χέρια ενός έμπειρου παίκτη από μια ακριβή κιθάρα με έναν τέρμα τα γκάζια-λαμπάτο-200W Marshall στα άτσαλα χέρια κάποιου που μόλις ξεκινά να γνωρίζει το όργανο.  ;)   

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #10 στις: 28/04/08, 06:53 »
Ωραίο είναι και το να κάνεις συλλογή μουσικών οργάνων, ακόμα καλύτερο να πειραματίζεσαι με τον ήχο σου και να ανανεώνεις τον εξοπλισμό σου.
Ειδικά τα δύο τελευταία είναι "μέρος του παιχνιδιού", το "παιχνίδι" "χάνεται" όταν πιστεύεις (σαν αρχάριος και νέος στο χώρο της μουσικής) ότι μόνο με ένα ακριβό όργανο, και γενικά ακριβό εξοπλισμό, μπορούν να βγάλουν "ήχο της προκοπής".

Μια φθηνή κιθάρα, εξ άλλου, μπορεί να βγάλει πιο ωραίο ήχο στα χέρια ενός έμπειρου παίκτη από μια ακριβή κιθάρα με έναν τέρμα τα γκάζια-λαμπάτο-200W Marshall στα άτσαλα χέρια κάποιου που μόλις ξεκινά να γνωρίζει το όργανο.  ;)

Το να μην έχει κάποιος επαφή με τον πραγματικότητα, είναι πραγματικά μεγαλύτερο πρόβλημα από το να σπαταλάει τα χρήματά του...
  Άμα δεν κάτσεις να μάθεις, όσο ακριβό και να 'ναι μόνο μούρη θα πουλήσεις.

πφφφφφ Σε ποιόν?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #11 στις: 28/04/08, 06:59 »
Σε αυτούς που σκέφτονται με  τον ίδιο τρόπο, πού αλλού;

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #12 στις: 28/04/08, 07:49 »
οσο ο υπερκαταναλωτισμος μας χτυπαει καθημερινα την πορτα και γινεται ο καλος μας γειτονας,ειναι λογικο κι επομενο παντως να ειμαστε επηρρεπεις σε ασκοπες πολλες φορες αγορες.

εκει θεωρητικα μπορει κανεις να πει οτι χανεται το νοημα...για τη γυναικα μας,τη μανα μας τον ασχετο με την κιθαρα φιλο μας.πολυ συχνα ισως πουν κιολας ΄' τι τα θες αυτα τα τσιμπραγκαλα''!!αχρηστα υλικα και κουτια μπορει να φανταζει το rig σου με τα πεταλια σε ματια ανθρωπων που δεν νοιωθουν το αντικειμενο.για σενα ειναι ομως ο Ηχος σου που επενδυσες χρημα,χρονο και κοπο να τον μεστωσεις....που στον φιλο σου μπορει να μην αρεσει,αλλα εσενα σε ταξιδευει εκει ακριβως που θελεις! 

ποτε ισως  καποιος που ειναι ''εξω'' απο ενα χομπυ μας δε θα μπορεσει να καταλαβει πως η ''παιδεψη'' για μια τετοια ενασχοληση δινει απλοχερα μια ευχαριστηση που ομοια της δεν ειναι ευκολο να βρεις..αυτη που σε τραβαει κιολας να την επαναλαβεις.. ασχετα με το ποιο χομπυ θα ειναι αυτο..

τωρα,η τσεπη του καθενος μας ειναι ενα αλλο θεμα.....


Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #13 στις: 28/04/08, 07:53 »
Σε αυτούς που σκέφτονται με  τον ίδιο τρόπο, πού αλλού;

Ε ποιός τους γ**** όλους αυτούς? Άλλο πακέτο να μαζεύεις gear γιατί σε ευχαριστεί και άλλο για να το παίξεις ιστορία. Στη δεύτερη περίπτωση, δεν ασχολούμαι κάν με τα άτομα.

Μια φορά είχα πάει στο διαμαντόπουλο, μικρός χαζός και γώ και του λεγα για compressors TL Audio κλπ που κάνανε πολύ χρήμα. Απο ηλεκτρική δεν ήξερα χριστό, αλλά κλασσική ήμουν στα καλύτερά μου. Πήγαινα για ανωτέρα, διάβαζα 3-4 ώρες τη μέρα κλπ.

Μου λέει το παιδί "δάχτυλα δε μπορείς να αγοράσεις". Και τα πήρα τότε στο κρανίο γιατί θεωρούσα τον εαυτό μου για την ηλικεία μου καλό κιθαρίστα και λέω "κοίτα ρε έναν τύπο που κρίνει".

Πήγα μετά από κανα 2 χρόνια να δοκιμάσω ηλεκτρακουστικές, με προενισχυτή και ηχειο, ο ίδιος άνθρωπος μου λέει "ασχολείσαι πολύ έ", ηχογραφείς? κλπ. Του λέω πριν 2 χρόνια ήθελα να φτιάξω home studio και σε ρώτησα για κάποια μηχανήματα και μου είπες να αγοράσω δάχτυλα. Το θυμήθηκε και γέλασε.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/08, 07:57 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #14 στις: 28/04/08, 08:35 »
Σε αυτούς που σκέφτονται με  τον ίδιο τρόπο, πού αλλού;
Ε ποιός τους γ**** όλους αυτούς? Άλλο πακέτο να μαζεύεις gear γιατί σε ευχαριστεί και άλλο για να το παίξεις ιστορία. Στη δεύτερη περίπτωση, δεν ασχολούμαι κάν με τα άτομα.

Πολύ σωστά.
Αλλά μην τα μπερδεύουμε, δε μιλάμε για εσένα, εμένα, τον gers ή paran0id.
Τα περισσότερα μέλη του forum που έχουν γράψει στους πίνακές του για πετάλια, ενισχυτές, κιθάρες έχουν μελετήσει και έχουν ψαχτεί αρκετά για να μπορούν να τα πουν και, εννοείται, να υποστηρίξουν αυτά που είπαν.
Υπάρχουν όμως και εκείνοι που νομίζουν ότι το όργανο κάνει τον κιθαρίστα. <<Όσο πιο ακριβή είναι η κιθάρα, τόσο καλύτερος κιθαρίστας γίνομαι>>

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #15 στις: 28/04/08, 09:19 »
σε τετοιες λοιπον περιπτωσεις απλα πρεπει να αναρωτηθεις αν θα εισαι με το μερος του Δον Κιχωτη η με την πλευρα του Σαντσο Παντσα

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #16 στις: 28/04/08, 10:25 »
Επειδη ειμαι μελος σε αρκετα fora με κολλημενους (Τενις, μηχανες, κιθαρες, supercars κλπ) εχω δει πως ΟΛΟΙ οι κολλημενοι ξοδευουνε ολο και περισσοτερα λευτα γι αυτο που εχουνε κολλησει χωρις να θεωρουν οτι ειναι σπαταλη.  Ειναι ικανοποιηση μιας αναγκης ρε παιδι μου. Αμα τα χω και μου περισσευουν δηλαδη γιατι να μην παρω και μια Porsche, η μια Les Paul, η ενα Superbike, η να εχω 100 ρακετες του τενις (Ναι εχω δει τυπο που ειχε  τοσες κιας επαιζε μονο με τις 4!!!).  Δηλαδη αυτοι που τα πετανε στον Καρα και τον ΛεΠα, η  τα τρωνε στα μπουρδελα και τα nightclubs ειναι καλυτεροι?
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #17 στις: 28/04/08, 10:33 »
Επειδη ειμαι μελος σε αρκετα fora με κολλημενους (Τενις, μηχανες, κιθαρες, supercars κλπ) εχω δει πως ΟΛΟΙ οι κολλημενοι ξοδευουνε ολο και περισσοτερα λευτα γι αυτο που εχουνε κολλησει χωρις να θεωρουν οτι ειναι σπαταλη.  Ειναι ικανοποιηση μιας αναγκης ρε παιδι μου. Αμα τα χω και μου περισσευουν δηλαδη γιατι να μην παρω και μια Porsche, η μια Les Paul, η ενα Superbike, η να εχω 100 ρακετες του τενις (Ναι εχω δει τυπο που ειχε  τοσες κιας επαιζε μονο με τις 4!!!).  Δηλαδη αυτοι που τα πετανε στον Καρα και τον ΛεΠα, η  τα τρωνε στα μπουρδελα και τα nightclubs ειναι καλυτεροι?

ούτε καλύτεροι ούτε χειρότεροι. Ο καθένας έχει κάτι που τον ευχαριστεί. Άλλον η κιθάρα, άλλον τα αμάξια, άλλον οι βίζιτες, άλλον η κόκα και χίλια δύο. Εφόσον δεν μου επιβάλεις τα γούστα σου, δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτά!
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #18 στις: 28/04/08, 10:45 »
Επειδη ειμαι μελος σε αρκετα fora με κολλημενους (Τενις, μηχανες, κιθαρες, supercars κλπ) εχω δει πως ΟΛΟΙ οι κολλημενοι ξοδευουνε ολο και περισσοτερα λευτα γι αυτο που εχουνε κολλησει χωρις να θεωρουν οτι ειναι σπαταλη.  Ειναι ικανοποιηση μιας αναγκης ρε παιδι μου. Αμα τα χω και μου περισσευουν δηλαδη γιατι να μην παρω και μια Porsche, η μια Les Paul, η ενα Superbike, η να εχω 100 ρακετες του τενις (Ναι εχω δει τυπο που ειχε  τοσες κιας επαιζε μονο με τις 4!!!).  Δηλαδη αυτοι που τα πετανε στον Καρα και τον ΛεΠα, η  τα τρωνε στα μπουρδελα και τα nightclubs ειναι καλυτεροι?

ούτε καλύτεροι ούτε χειρότεροι. Ο καθένας έχει κάτι που τον ευχαριστεί. Άλλον η κιθάρα, άλλον τα αμάξια, άλλον οι βίζιτες, άλλον η κόκα και χίλια δύο. Εφόσον δεν μου επιβάλεις τα γούστα σου, δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτά!

Μα αυτο ακριβως ηθελα να πω.  Ο καθενας τα λεφτα που κερδιζει με τον Α η Β τροπο εχει το δικαιωμα να τα κανει οτι θελει...
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #19 στις: 28/04/08, 11:14 »
Θα διαφωνήσω μόνο στο κομμάτι ότι τα παίρνουν γιατί τρώνε τα λεφτά του "μπαμπά" μια ζωή...ή το κάνουν αποκλειστικά κ μόνο για να λένε "ααα έχω Gibson ή αααα έχω Porche ή αααα έχω βίλα κ είμαι γ**άτ***ος...κ κάτι άλλο...

Εγω αυτους τους τυπους απλα τους λυπαμαι.  Γι αυτο και σφυριζω αδιαφορα και περναω...Αλλοι θελουν την Porsche για να ακουνε τον κινητηρα απο πισω τους και να κ******νουν (συμπεριλαμβανεται και ο γραφων) και αλλοι για να τους βλεπουνε που κανουν βολτα στην παραλιακη...Αλλοι θελουν τη Gibson για να πουλανε μουρη κι αλλοι διοτι τους αρεσει ο ηχος και περρισσοτερο η αισθηση πως εχεις στα χερια σου ενα κομματι της ιστοριας του οργανου που τοσο πολυ αγαπας.  (Αν και μερικες φορες τους θρυλους καλυτερα να μην τους αγγιζεις καθολου αλλα αυτο ειναι ενα αλλο ΠΟΛΥ μεγαλο θεμα...)
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #20 στις: 28/04/08, 11:49 »
Θα διαφωνήσω μόνο στο κομμάτι ότι τα παίρνουν γιατί τρώνε τα λεφτά του "μπαμπά" μια ζωή...ή το κάνουν αποκλειστικά κ μόνο για να λένε "ααα έχω Gibson ή αααα έχω Porche ή αααα έχω βίλα κ είμαι γ**άτ***ος...κ κάτι άλλο...

Εγω αυτους τους τυπους απλα τους λυπαμαι.  Γι αυτο και σφυριζω αδιαφορα και περναω...Αλλοι θελουν την Porsche για να ακουνε τον κινητηρα απο πισω τους και να κ******νουν (συμπεριλαμβανεται και ο γραφων) και αλλοι για να τους βλεπουνε που κανουν βολτα στην παραλιακη...Αλλοι θελουν τη Gibson για να πουλανε μουρη κι αλλοι διοτι τους αρεσει ο ηχος και περρισσοτερο η αισθηση πως εχεις στα χερια σου ενα κομματι της ιστοριας του οργανου που τοσο πολυ αγαπας.  (Αν και μερικες φορες τους θρυλους καλυτερα να μην τους αγγιζεις καθολου αλλα αυτο ειναι ενα αλλο ΠΟΛΥ μεγαλο θεμα...)

Ακριβώς φίλε Jacod!! Γι' αυτό να αισθάνεσαι τυχερός αφού μπορείς να διαχωρίζεις τα πράγματα κ αφού μπορείς να πιάσεις το νόημα τους κ να τα ζήσεις!! Κ ας τους άλλους να αισθάνονται θεοί κάνοντας μια τρύπα στο νερό...Σκατένιοι άνθρωποι υπάρχουν παντού δυστυχώς...Όσο για τους θρύλους που λες διαφωνώ...μαθαίνοντας απο τους θρύλους γίνεσαι κ 'συ κομμάτι τους κ σε βοηθάει να μπεις στον κόσμο τους...

Κοιτα το να νιωθω τυχερος για το οτι εχω διαμορφωσει καποιες αποψεις το θεωρω λιγο υπεροπτικο...Τυχερος στα δικα μου και δικα σου μετρα ναι...Τυχερος γενικα οχι...Διοτι και ο τυπος στην παραλιακη που εμεις κραζουμε τυχερος νιωθει στα δικα του μετρα.
Η τυχη ειναι πολυ υποκειμενικο πραγμα για ολους.  Αλλος νιωθει τυχερος για την οικογενεια του κι αλλος για το εξοχικο στη Μυκονο...
Παντως χαιρομαι που εχεις παρομοια μετρα  :)

The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #21 στις: 28/04/08, 12:24 »
Από την ώρα που συμφιλιώθηκα με το διαφορετικό από αυτό που πιστεύω, η ζωή έγινε πολύ ευκολότερη.

Δοκιμάστε το.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #22 στις: 28/04/08, 12:37 »
Από την ώρα που συμφιλιώθηκα με το διαφορετικό από αυτό που πιστεύω, η ζωή έγινε πολύ ευκολότερη.

Δοκιμάστε το.

Γι αυτο ακριβως λεω φιλε πως ο καθενας εχει δικα του μετρα και σταθμα...
Αλιμονο αμα δε δεχομασταν τη διαφορετικοτητα.  Ο καθενας κανει τις επιλογες του.  Εμεις απλα διαλεγουμε ποιους θελουμε να εχουμε κοντα μας και ποιους εχει λαμβανοντας υποψη τι μας κανει ευτυχισμενους
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #23 στις: 28/04/08, 13:34 »
χμμμ για να ξεκαθαρισω καποια πραγματα


gers δεν ειναι διαφορετικο αυτο που λες με τις μηχανες απο τις κιθαρες. νομιζω ομως οτι ακομα και για αυτες σου ειπα στο msn παρομοια πραγματα. και θυμαμαι οτι σου ειπα να ΜΗΝ παρεις rs250 αν δεν εχεις σκοπο να μπεις πιστα. αρα δε νομιζω να υπαρχουν αντιφασεις σε αυτα που λεω. τα ιδια ισχυουν και για κιθαρες, μηχανες, αυτοκινητα, υποολογιστες κτλ : παρε αυτο που ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ


faser θα μεινω σε κατι που ειπες: τα παντα με μετρο


αναφερθηκα επιτηδες στον 17χρονο: μιλαω για τον πιτσιρικα που ο μπαμπας του βγαζει 1600 ευρω το μηνα και θα καταχρεωθει δε ξερω και 'γω ποσες δοσεις για να ευχαριστησει το γιο του. υπαρχουν και καλυτεροι τροποι να ξοδεψει καποιος 4 χιλιαρικα για το παιδι του. το ιδιο ισχυει και για κατι τυπους που μενουν σε ενα δωματιο που δεν εχει ουτε σοβαντισμενους τοιχους και εχουν ενισχυτες της ταξης των 5000 χιλιαδων, μονο και μονο για να παιζουν για την παρτη τους.


gabriel & iced jacob φυσικα αυτα που λεω δεν ισχυουν για τυπους που το φυσανε. εκει η κλιμακα ειναι αλλη, τα 2000 ευρω ειναι αντιστοιχα με τα 300 ενος απλου υπαλληλου, οποτε τετοια ποσα για εξοπλισμο δικαιολογουνται.


προσεξτε ομως κατι. λετε οτι ο εξοπλισμος ευχαριστει καποιους.

...ειστε σιγουροι? γιατι τις περισσοτερες φορες η ικανοποιηση κραταει τις 2 πρωτες μερες που ειναι καινουριος. μετα ψαχνουμε για αλλο...


και μεταξυ μας, αν ειναι τελικα η ικανοποιηση στο gadget, υπαρχουν και καλυτερα. πιστευω ενα laptop, iphone, pda κτλ προσφερουν μεγαλυτερη ευχαριστηση ως gadgets

Από την ώρα που συμφιλιώθηκα με το διαφορετικό από αυτό που πιστεύω, η ζωή έγινε πολύ ευκολότερη.

Δοκιμάστε το.

+ απειρο

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #24 στις: 28/04/08, 15:31 »
gers δεν ειναι διαφορετικο αυτο που λες με τις μηχανες απο τις κιθαρες. νομιζω ομως οτι ακομα και για αυτες σου ειπα στο msn παρομοια πραγματα. και θυμαμαι οτι σου ειπα να ΜΗΝ παρεις rs250 αν δεν εχεις σκοπο να μπεις πιστα. αρα δε νομιζω να υπαρχουν αντιφασεις σε αυτα που λεω. τα ιδια ισχυουν και για κιθαρες, μηχανες, αυτοκινητα, υποολογιστες κτλ : παρε αυτο που ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ
paran0id, η πίστα είναι κάτι αντίστοιχο με το σαλόνι ενός κιθαρίστα στο οποίο περνά τις ελεύθερές του ώρες παίζοντας κιθάρα... και τα δύο γίνονται ερασιτεχνικά!!
Δε χρειάζεσαι τη σούπερ-ντούπερ μηχανή για να οδηγήσεις στην πίστα, μπορείς να μπεις και με 50ράκι, αλλά αφού αυτό είναι το μεράκι σου θα ξοδέψεις όσα περισσότερα αντέχει η τσέπη σου για να το ευχαριστηθείς!! Κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τους κιθαρίστες...

Όπως ειπώθηκε και σε προηγούμενα posts, ο καθένας ξοδεύει τα χρήματα που του περισσεύουν (λέμε τώρα) σε αυτό που τον ικανοποιεί!! Άλλος σε κιθάρες, άλλος σε μηχανές, άλλος σε τηλεκατευθυνόμενα, άλλος σε οίκους ανοχής, άλλος σε υπολογιστές, σε κινητά κτλ...
Τώρα αν ο άλλος ξοδεύει μόνο και μόνο για να κάνει επίδειξη, ε τότε εκεί αλλάζουν κάπως τα πράγματα... Αλλά και πάλι, αφού αυτό (η επίδειξη) τον ευχαριστεί, δεν μπορείς να πεις και τπτ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
55 Απαντήσεις
17244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/07, 12:43
από bairn of mosul
35 Απαντήσεις
11686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/05, 22:04
από delfinaki
16 Απαντήσεις
6175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 20:18
από Υπνοβάτης...
8 Απαντήσεις
5023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 18:51
από Wise_One
7 Απαντήσεις
5609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/13, 15:57
από panicX
9 Απαντήσεις
6938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/14, 23:29
από Lampr0s
6 Απαντήσεις
6738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/15, 21:54
από saved
0 Απαντήσεις
11546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/17, 15:28
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/23, 22:55
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/23, 07:48
από Ioannis Anastassakis