Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 671475 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3225 στις: 04/12/09, 10:31 »
Αυτό που λες σε bold font είναι ο "τύπος".. Η ουσία είναι ότι εις το όνομα της επετείου της δολοφονίας, κάποιοι θα βρουν ευκαιρία να τα κάνουν όλα γυαλιά-καρφιά..
Συγνωμη, ξεχασατε τι εγινε περισυ μηπως? Ξεχασατε τις μερες που ακολουθησαν την δολοφονια? Και τοτε ηταν μερικοι τραμπουκοι που κανανε καταληψη στις σχολες? Ηταν 50-100 αναρχικοι που τα κανανε "γυαλια καρφια"? Τι να πω... Ειναι τραγικο ποσο ευκολα ξεχναει ο κοσμος...
Όχι, δεν ξεχνάει ο κόσμος.. Θυμάται και τους φοιτητές που συμμετείχαν, θυμάται και τους ανέργους, θυμάται φυσικά και τους μαθητές που έφυγαν από τα σχολεία τους και πήραν μέρος στις διαδηλώσεις, θυμάται και την κάλυψη από τα ξένα ΜΜΕ που αλλιώς δεν θα γινόταν αν το φαινόμενο ήταν περιορισμένο.. Όχι, το φαινόμενο ήταν μαζικό και όποιος δεν το κατάλαβε είτε δεν ήθελε να το καταλάβει είτε δεν έδωσε σημασία.. Παρόλα αυτά, οι καταστροφές που έγιναν, έγιναν από λίγους αρχικά.. Το γεγονός ότι πήραν μεγάλες διαστάσεις έχει να κάνει με την ψυχολογία του όχλου και το γεγονός ότι η αστυνομία για δικούς της λόγους προτίμησε να μην χρησιμοποιήσει τις συνήθεις μεθόδους καταστολής.. Υπό αυτές τις συνθήκες, ο καθένας μας θα έβγαινε από τα όρια του και από τις νόρμες του χαρακτήρα του.. Ο λαός έδειξε ότι έχει βαρεθεί αυτή την κατάσταση.. Λίγους μήνες όμως μετά, ο ίδιος λαός έδινε το 60% της ψήφου του στα δύο μεγάλα κόμματα...

Eυθιξιες? :o
Δεν ειναι λιακοπουλικη συνομοσια αυτο αλλα μια λογικη ερμηνεια με βαση την εμπειρια απο προηγουμενα αναλογα περιστατικα.Αν σου φαινεται σεναριο επιστημονικης φαντασιας παω πασο.Εκτος αυτου πως πιστευεις ή πιστευουν οτι με αυτη τη λογικη που ακολουθουν δνε θα εχουν θυματα απο τις συμπλοκες?Επειδη θα φοβησουν το κοσμο να βγει να διαδηλωσει?
Προφανως και για την κυβερνηση ειναι επιφοβες ολες αυτες οι ομαδες και αυτο δεν το λεω εγω αλλα το δειχνουν οι πραξεις της με την αστυνομια να υπαρχει σε υπερογκους βαθμους σε καθε ''επικινδυνη'' γειτονια(εξαρχεια δλδ) ειδικα απο τοτε που βγηκε η νεα κυβερνηση.

Δικαιολογηση για τετοια φασιστομετρα(κλεισιμο σχολων σε περιοδους που οι φοιτητες πρεπει να παιρνουν αποφασιες με τα οργανα τους και να προφυλασονται απο την ''αλογιστη'' αστυνομια) απο σενα faser να πω την αληθεια δεν τη περιμενα..
c ya.
   
Kiratzoharris, από τη στιγμή που πάτησα το "Αποστολή" σε αυτό το θέμα και γράφοντας όλα όσα έχω γράψει, γνώριζα εκ των προτέρων την αντίδραση κάποιων μελών που γνωρίζω τις πολιτικές τους θέσεις.. Εν τούτοις, επέτρεψε μου, όντας σε μια φάση της ζωής μου κατά την οποία έχω απορρίψει όλες τις ιδεολογίες (αυτές που γνωρίζω τουλάχιστον) ως μη συμβατές με το χαρακτήρα μου (κοινώς δεν μου κάνουν), να έχω μια πιο καθαρή θέση από κάποιον που υποστηρίζει κάποια.. Δεν το λέω με τόνο υπεροπτικό.. Και εγώ στη ζωή μου έχω υποστηρίξει κάποια ιδέα ενώ πολύ μετά κατάλαβα ότι ίσως να υπήρχε και αντίλογος τον οποίο τότε τον απέρριπτα δίχως κουβέντα.. Σε όλους μας έχει τύχει.. Επειδή επομένως βλέπω λάθη και στους μεν και στους δεν, η αλήθεια πάντοτε είναι κάπου στη μέση (γι' αυτό είπα και σε προηγούμενο post ότι δεν υπάρχει μόνο άσπρο ή μαύρο)..

Θα σου φέρω ένα παράδειγμα.. Δύο πιτσιρικάδες παίζουν ποδόσφαιρο σε μια ταράτσα γιατί στη γειτονιά τους δεν υπάρχουν πλέον αλάνες.. Μετά από λίγο, οι πατεράδες τους, το αντιλαμβάνονται και ανεβαίνουν πάνω.. Τους παίρνουν τη μπάλα και τους απαγορεύουν να ξαναπαίξουν στη ταράτσα.. Και οι δύο έχουν δίκιο.. Και τα παιδιά που δεν κάνουν κάτι κακό και οι πατεράδες που φοβούνται μην πέσει κανένα παιδί κάτω.. Οι μεν πατεράδες πιστεύουν ότι έκαναν το σωστό και ας γνωρίζουν μέσα τους ότι τα παιδιά τους για αρκετό καιρό θα τους μισούνε, ενώ τα παιδιά δεν μπορούν να καταλάβουν γιατί δεν τους επιτρέπεται να παίξουν και το θεωρούν φασιστικό.. Κάποιος όμως που παρατηρεί τη σκηνή (ένας γείτονας) θα δώσει δίκια και άδικα και στους δύο.. Έτσι είναι και σε αυτή την περίπτωση.. Κανένας δεν σου απαγόρευσε να κατέβεις στη πορεία (το αντίστοιχο θα ήταν να κλείσουν τους δρόμους του κέντρου).. Απλά έκλεισαν τα πανεπιστήμια γιατί υποψιάζονται ότι θα καταστραφούν από ένα μάτσο ηλίθιους.. Στην τελική ούτε εσύ θέλεις να κάνεις μάθημα σε σπασμένες αίθουσες, ούτε οι γονείς σου θέλουν να φορολογηθούν για τις καταστροφές αυτές.. Δεν νομίζω να λέω κάτι παράλογο και θεωρώ άδικο να μου προσάπτεις ότι δικαιολογώ φασιστόμετρα..

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3226 στις: 04/12/09, 11:07 »
1)Κιράτζο, αν μια ΓΣ αποφασίσει να ληστεύσει μια τράπεζα, τότε επιτρέπεται η ληστεία μιας τράπεζας ;

2)Το άσυλο υπάρχει για να διασφαλίζεται η κανονική και ανεμπόδιστη από οποιονδήποτε εξωτερικό παράγοντα λειτουργία του πανεπιστημίου. Προσωπικά, θεωρώ ότι είναι ντροπή να έχουμε κλειστά πανεπιστήμια.
1)E? :P :P...To πανεπιστημιο ανηκει στον κοσμο του πανεπιστημιου και οχι στον ομιλο eurobank.Οποτε αν το οργανο αποφασης που εχει οποιο και αν ειναι αυτο με μια διαδικασια αποφασισει κατι ναι γινεται.

2)Ντροπη ειναι να εχεις ανοιχτα πανεπιστημια και να καθεσαι να κανεις μαθημα ενω εξω(στον εξω κοσμο...) γινονται αυτα που γινονται.Οπως επισης θα επρεπε να ναι ντροπη για τους φοιτητες να ανεχονται το καθε υπουργειο-πρυτανη-μπατσο(τελευταιος τροχος της αμαξης) να τους κλεινει το πανεπιστημιο με το ετσι θελω.


faser.Yπο αυτους τους ορους που θετεις δεν μπορουμε να συζητησουμε κατι.Αφου εισαι καπου στη μεση δεν θα εχεις και καποια αποψη για το ασυλο πχ αν σου πω οτι οταν κλεινει με αυτο τον τροπο το πανεπιστημιο το ασυλο καταστρατηγειται.
Το θεμα ειναι οτι εδω και ενα χρονο περιπου και ειδικα τους τελευταιους μηνες υπαρχει ενας εσωτερικος πολεμος ο οποιος ξεκινησε ομως απο ενα συγκεκρικεμενο γεγονος στο οποιο ξεγυμνωθηκε και παλι ο μηχανισμος του κρατους(οπως ειχε γινει και παλιοτερα 81,85).Τωρα το ιδιο το κρατος θελει να αναγκασει(με τα μετρα που ειπαμε και το φοβο σαν κυριο συμμαχο) ολο αυτον τον κοσμο σε κατασταση εντονης κρισης μαλιστα(ανεργια στο 15% επισημα) να κατσει σπιτι του για να μην διαταραξει την φαινομενικη γαληνη που επικρατει(ενω ολα πανε σκατα).Δεν κατηγορω το κρατος!!Αυτος ειναι ο ρολος του αλλωστε!Αλλα οχι να λεμε οτι το κρατος εχει το ρολο πατερα που ξερει το καλο του υπολοιπου κοσμου ο οποιος εχει και αυτος ενα δικιο(να παιξει μπαλα..)..Το κρατος μεσα στο στο ιδιοτυπο συστημα τα εχει κανει σκατα και οπως ειναι λογικο προσπαθει να κρατησει ασφαλεια ηρεμια και τον κοσμο μπροστα στις τηλεορασεις μεχρι να βελτιωθει η κατασταση και να τη βγαλει αναιμακτο.

Και οπως σου ξαναλεω σε  κατεστραμενες αιθουσες δεν μου αρεσει να κανω μαθημα ουτε να τις βλεπω.Αλλα ποιος διασφαλιζει οτι με αυτα τα εξοργιστικα μετρα δεν θα υπαρξουν αυτες οι καταστροφες..Αλλωστε αν ειδες στην ΑΣΟΕΕ οι φοιτητες πηγαν και ανοιξαν το πανεπιστημιο.Αν η αντιδραση της αστυνομιας ηταν εντονοτερη ευκολα θα ειχαμε και θυματα αφου ηταν στην ουσια μαχη..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3227 στις: 04/12/09, 11:09 »
Θα σου φέρω ένα παράδειγμα.. Δύο πιτσιρικάδες παίζουν ποδόσφαιρο σε μια ταράτσα γιατί στη γειτονιά τους δεν υπάρχουν πλέον αλάνες.. Μετά από λίγο, οι πατεράδες τους, το αντιλαμβάνονται και ανεβαίνουν πάνω.. Τους παίρνουν τη μπάλα και τους απαγορεύουν να ξαναπαίξουν στη ταράτσα.. Και οι δύο έχουν δίκιο.. Και τα παιδιά που δεν κάνουν κάτι κακό και οι πατεράδες που φοβούνται μην πέσει κανένα παιδί κάτω.. Οι μεν πατεράδες πιστεύουν ότι έκαναν το σωστό και ας γνωρίζουν μέσα τους ότι τα παιδιά τους για αρκετό καιρό θα τους μισούνε, ενώ τα παιδιά δεν μπορούν να καταλάβουν γιατί δεν τους επιτρέπεται να παίξουν και το θεωρούν φασιστικό.. Κάποιος όμως που παρατηρεί τη σκηνή (ένας γείτονας) θα δώσει δίκια και άδικα και στους δύο.. Έτσι είναι και σε αυτή την περίπτωση.. Κανένας δεν σου απαγόρευσε να κατέβεις στη πορεία (το αντίστοιχο θα ήταν να κλείσουν τους δρόμους του κέντρου).. Απλά έκλεισαν τα πανεπιστήμια γιατί υποψιάζονται ότι θα καταστραφούν από ένα μάτσο ηλίθιους.. Στην τελική ούτε εσύ θέλεις να κάνεις μάθημα σε σπασμένες αίθουσες, ούτε οι γονείς σου θέλουν να φορολογηθούν για τις καταστροφές αυτές.. Δεν νομίζω να λέω κάτι παράλογο και θεωρώ άδικο να μου προσάπτεις ότι δικαιολογώ φασιστόμετρα..


Οι πατέρες των παιδιών είχαν την υποχρέωση να μην είναι κοιμισμένα ζώα ώστε τα παιδιά τους να έχουν χώρους να παίξουν.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3228 στις: 04/12/09, 11:21 »
Θα σου φέρω ένα παράδειγμα.. Δύο πιτσιρικάδες παίζουν ποδόσφαιρο σε μια ταράτσα γιατί στη γειτονιά τους δεν υπάρχουν πλέον αλάνες.. Μετά από λίγο, οι πατεράδες τους, το αντιλαμβάνονται και ανεβαίνουν πάνω.. Τους παίρνουν τη μπάλα και τους απαγορεύουν να ξαναπαίξουν στη ταράτσα.. Και οι δύο έχουν δίκιο.. Και τα παιδιά που δεν κάνουν κάτι κακό και οι πατεράδες που φοβούνται μην πέσει κανένα παιδί κάτω.. Οι μεν πατεράδες πιστεύουν ότι έκαναν το σωστό και ας γνωρίζουν μέσα τους ότι τα παιδιά τους για αρκετό καιρό θα τους μισούνε, ενώ τα παιδιά δεν μπορούν να καταλάβουν γιατί δεν τους επιτρέπεται να παίξουν και το θεωρούν φασιστικό.. Κάποιος όμως που παρατηρεί τη σκηνή (ένας γείτονας) θα δώσει δίκια και άδικα και στους δύο.. Έτσι είναι και σε αυτή την περίπτωση.. Κανένας δεν σου απαγόρευσε να κατέβεις στη πορεία (το αντίστοιχο θα ήταν να κλείσουν τους δρόμους του κέντρου).. Απλά έκλεισαν τα πανεπιστήμια γιατί υποψιάζονται ότι θα καταστραφούν από ένα μάτσο ηλίθιους.. Στην τελική ούτε εσύ θέλεις να κάνεις μάθημα σε σπασμένες αίθουσες, ούτε οι γονείς σου θέλουν να φορολογηθούν για τις καταστροφές αυτές.. Δεν νομίζω να λέω κάτι παράλογο και θεωρώ άδικο να μου προσάπτεις ότι δικαιολογώ φασιστόμετρα..


Οι πατέρες των παιδιών είχαν την υποχρέωση να μην είναι κοιμισμένα ζώα ώστε τα παιδιά τους να έχουν χώρους να παίξουν.
Το γεγονός δηλαδή ότι ο πληθυσμός της γης αυξάνεται και ότι ο άνθρωπος πασχίζει για να αποκτήσει ένα δικό του σπίτι και να αποφύγει το βραχνά του ενοικιαστή τον καθιστά δηλαδή κοιμισμένο ζώο.. Μάλιστα.. Είναι και αυτό μια οπτική.. Gear, μακάρι να μπορούσαμε να ζούμε όλοι σε σκηνές και έτσι να μην τσιμεντοποιούμε καθημερινά τις πόλεις μας αλλά κάτι τέτοιο δυστυχώς δεν γίνεται..

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3229 στις: 04/12/09, 11:38 »
Όχι faser, μακάρι να σκεπτόταν ο κόσμος της ελληνικής κοινωνίας και να φρόντιζε να υπάρχουν χώροι πρασίνου αντί να προσπαθεί να βολευτεί στο δημόσιο και ότι αρπάξει ο κώλος του. Δε φταίει ο υπερπληθυσμός και δηλώσεις όπως "μακάρι να μπορούσαμε να ζούμε σε σκηνές" είναι επιεικώς ηλίθιες.

Αν δεν κάνεις κάτι σήμερα, θα το βρούνε τα παιδιά σου αύριο.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3230 στις: 04/12/09, 12:16 »
Όχι faser, μακάρι να σκεπτόταν ο κόσμος της ελληνικής κοινωνίας και να φρόντιζε να υπάρχουν χώροι πρασίνου αντί να προσπαθεί να βολευτεί στο δημόσιο και ότι αρπάξει ο κώλος του. Δε φταίει ο υπερπληθυσμός και δηλώσεις όπως "μακάρι να μπορούσαμε να ζούμε σε σκηνές" είναι επιεικώς ηλίθιες.

Αν δεν κάνεις κάτι σήμερα, θα το βρούνε τα παιδιά σου αύριο.

Τι σχέση έχει το πρόβλημα που σου παρουσιάζω εγώ με το ότι κάποιοι επιθυμούν να βολευτούν στο δημόσιο; Εδώ έχουμε ένα τεράστιο πρόβλημα.. Επειδή δεν βρίσκω πρόχειρα δημογραφικούς αριθμούς και μιας και είμαστε και μουσικό forum πάρε μια ιδέα του προβλήματος από τους στίχους του Deus Nova των P.O.S.. Που θα ζήσει όλος αυτός ο κόσμος; Και εμένα δεν μου αρέσει να βλέπω το πράσινο να χάνεται, αλλά είτε θα επιβάλεις δημογραφικούς περιορισμούς, είτε θα αποτρέψεις την αστυφιλία, είτε θα μειώσεις τους συντελεστές δόμησης, είτε θα μειώσεις την ροή των μεταναστών, είτε, είτε.. Νομίζεις ότι όλα αυτά είναι εύκολα μέτρα; Για σκέψου τρόπους υλοποίησης τους χωρίς να βλαφθούν κοινωνικές ομάδες; Το να κατηγορείς είναι πανεύκολο, το να προτείνεις είναι το δύσκολο.. Για κλείσε τα σύνορα και θα δεις πως θα βγουν στους δρόμους οι διαδηλωτές για πορείες υπέρ των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και πως θα σε τιμωρήσει η Ε.Ε.. Για πάρε και άλλους πόρους του ΕΣΠΑ από τις πόλεις προς την επαρχία (που έτσι και αλλιώς γίνεται σε μεγάλο βαθμό) και θα δεις πως θα βρίζουν οι πολίτες της Αθήνας και των άλλων μεγάλων πόλεων ότι δεν γίνονται έργα, οι δρόμοι είναι επικίνδυνοι, οι αποχετεύσεις βουλώνουν, κλπ.. Για μείωσε και άλλο το ΦΠΑ στην επαρχία (ήδη είναι μικρότερο σε σχέση με τις πόλεις) και θα δεις μετά πως θα φωνάζουν οι πολίτες των πόλεων γιατί να πληρώνουν εκείνοι τις φοροελαφρύνσεις της επαρχίας για να ισοσκελιστεί ο προυπολογισμός.. Η διαχείριση μιας χώρας δεν είναι εύκολη υπόθεση.. Μοιάζει με μια παλιά δεξαμενή νερού.. Αν δεν αντέχει το νερό θα τρυπίσουν τα τοιχώματα της.. Κλείνεις τη μία τρύπα, ανοίγει η άλλη.. Δεν είπα να δώσουμε λευκή επιταγή στους πολιτικούς να μας κάνουν ότι θέλουν, αλλά μην τα βλέπουμε εκ του μακρώθεν όλα τόσο εύκολα..

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3231 στις: 04/12/09, 13:10 »
Faser, εγώ θέλω μόνο να πω ότι είναι τουλάχιστον άκυρο να χρησιμοποιείς στίχους των POS για να στηρίξεις τα επιχειρήματά σου... Γιατί στον ίδιο δίσκο υπάρχει πχ και το Inter Impius, ενώ οι στίχοι (στοιχεία) που παραθέτεις αναφέρονται για να γίνει έντονη η αντίθεση πιο κάτω στο 2,060 AD: 1.2 Million people...

Τέλος, για να τελειώνουμε με τους Pain γιατί ξεφύγαμε (εγώ δηλαδή...) δεν μπορώ να μην παραθέσω το παρακάτω από το One Hour by the Concrete Lake:


'I dread the day my children will ask me why. I dread the day when I will
have to explain to them that people thought it was acceptable to destroy
the environment so that we could have jobs. I dread the day I will have to
explain to my bright-eyed Joshua, who talks to dogs and listens to the
grass screaming, that we were all to busy driving fast cars, rushing our
children off to day-care, and finding seniors' homes to our grandparents
and listening to the ringing of cash registers.

We were all too busy to hear the grass screaming.'
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3232 στις: 04/12/09, 13:48 »
Εντάξει, το link το έδωσα για καθαρά στατιστικούς λόγους.. Τώρα το αν οι πηγές του Daniel προβλέπουν το 2060 1,2 δισ. πληθυσμό, δεν σχετίζεται και δεν έρχεται σε αντίθεση με το ότι στα χρόνια της εξέλιξης του ανθρώπινου είδους ο πληθυσμός αυξάνεται εκθετικά.. Να και ένα άλλο link για όσους θέλουν μια πιο επιστημονική τεκμηρίωση..

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3233 στις: 04/12/09, 16:30 »
Η αύξηση ενός πληθυσμού είναι εκθετική όταν όλες οι γενεές έχουν απρόσκοπτη πρόσβαση στους πόρους. Αν διακοπεί αυτή η πρόσβαση με ομαλό τρόπο επέρχεται ισοροπία. Αν διακοπεί με βίαιο τρόπο, μείωση. Όλα λοιπόν εξαρτώνται από τον Νιμπούρου ;D

Για να φαιδρύνουμε λιγάκι το κλίμα, και συγχωρείστε μου την παρέμβαση, θεωρώ ότι τα ΜΑΤ έπρεπε να εξοπλιστούν με σύριγγες εμβολιασμού για τον Η1Ν1 και τα Πανεπιστήμια να γινόντουσαν κέντρα εμβολιασμού. Έτσι και κανείς δεν θα μπορούσε να μιλήσει και όλοι θα φοβόντουσαν να πλησιάσουν.

Για όλα τα προβλήματα υπάρχουν λύσεις!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3234 στις: 04/12/09, 22:03 »
1)Κιράτζο, αν μια ΓΣ αποφασίσει να ληστεύσει μια τράπεζα, τότε επιτρέπεται η ληστεία μιας τράπεζας ;

2)Το άσυλο υπάρχει για να διασφαλίζεται η κανονική και ανεμπόδιστη από οποιονδήποτε εξωτερικό παράγοντα λειτουργία του πανεπιστημίου. Προσωπικά, θεωρώ ότι είναι ντροπή να έχουμε κλειστά πανεπιστήμια.
1)E? :P :P...To πανεπιστημιο ανηκει στον κοσμο του πανεπιστημιου και οχι στον ομιλο eurobank.Οποτε αν το οργανο αποφασης που εχει οποιο και αν ειναι αυτο με μια διαδικασια αποφασισει κατι ναι γινεται.

2)Ντροπη ειναι να εχεις ανοιχτα πανεπιστημια και να καθεσαι να κανεις μαθημα ενω εξω(στον εξω κοσμο...) γινονται αυτα που γινονται.Οπως επισης θα επρεπε να ναι ντροπη για τους φοιτητες να ανεχονται το καθε υπουργειο-πρυτανη-μπατσο(τελευταιος τροχος της αμαξης) να τους κλεινει το πανεπιστημιο με το ετσι θελω.


faser.Yπο αυτους τους ορους που θετεις δεν μπορουμε να συζητησουμε κατι.Αφου εισαι καπου στη μεση δεν θα εχεις και καποια αποψη για το ασυλο πχ αν σου πω οτι οταν κλεινει με αυτο τον τροπο το πανεπιστημιο το ασυλο καταστρατηγειται.
Το θεμα ειναι οτι εδω και ενα χρονο περιπου και ειδικα τους τελευταιους μηνες υπαρχει ενας εσωτερικος πολεμος ο οποιος ξεκινησε ομως απο ενα συγκεκρικεμενο γεγονος στο οποιο ξεγυμνωθηκε και παλι ο μηχανισμος του κρατους(οπως ειχε γινει και παλιοτερα 81,85).Τωρα το ιδιο το κρατος θελει να αναγκασει(με τα μετρα που ειπαμε και το φοβο σαν κυριο συμμαχο) ολο αυτον τον κοσμο σε κατασταση εντονης κρισης μαλιστα(ανεργια στο 15% επισημα) να κατσει σπιτι του για να μην διαταραξει την φαινομενικη γαληνη που επικρατει(ενω ολα πανε σκατα).Δεν κατηγορω το κρατος!!Αυτος ειναι ο ρολος του αλλωστε!Αλλα οχι να λεμε οτι το κρατος εχει το ρολο πατερα που ξερει το καλο του υπολοιπου κοσμου ο οποιος εχει και αυτος ενα δικιο(να παιξει μπαλα..)..Το κρατος μεσα στο στο ιδιοτυπο συστημα τα εχει κανει σκατα και οπως ειναι λογικο προσπαθει να κρατησει ασφαλεια ηρεμια και τον κοσμο μπροστα στις τηλεορασεις μεχρι να βελτιωθει η κατασταση και να τη βγαλει αναιμακτο.

Και οπως σου ξαναλεω σε  κατεστραμενες αιθουσες δεν μου αρεσει να κανω μαθημα ουτε να τις βλεπω.Αλλα ποιος διασφαλιζει οτι με αυτα τα εξοργιστικα μετρα δεν θα υπαρξουν αυτες οι καταστροφες..Αλλωστε αν ειδες στην ΑΣΟΕΕ οι φοιτητες πηγαν και ανοιξαν το πανεπιστημιο.Αν η αντιδραση της αστυνομιας ηταν εντονοτερη ευκολα θα ειχαμε και θυματα αφου ηταν στην ουσια μαχη..

Ρε κιράτζο υπάρχουν τόσα προβλήματα στον κόσμο, συμφωνώ. Με το να κάνεις μάθημα σημαίνει ότι αδιαφορείς ; Σε ποια δημοκρατία γίνεται το κλείσιμο των χώρων που υπηρετούν την παιδεία; Και πέρα από όλα αυτά, που δεν έχουν νόημα γιατί και εγώ και εσύ κάνουμε επίκληση στο συναίσθημα, νομικά έχει αρμοδιότητες το όργανο των φοιτητών να κλείσει τη σχολή ;

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3235 στις: 05/12/09, 12:46 »
Με το να κάνεις μάθημα σημαίνει ότι αδιαφορείς ;

Σε τετοιες καταστασεις οπως πχ περυσι το Δεκεμβριο ναι σημαινει 2 πραγματα.Ειτε αδιαφορεις ειτε εισαι υπερ της κρατικης καταστολης κλπ.Βεβαια και τα 2 το ιδιο αποτελεσμα εχουν.

Σε ποια δημοκρατία γίνεται το κλείσιμο των χώρων που υπηρετούν την παιδεία;

Αν βλεπεις ειδησεις..στη Γερμανια(πολιτισμενοι κλπ) οπου και εκει δεχτηκαν αγρια καταστολη.

Και πέρα από όλα αυτά, που δεν έχουν νόημα γιατί και εγώ και εσύ κάνουμε επίκληση στο συναίσθημα, νομικά έχει αρμοδιότητες το όργανο των φοιτητών να κλείσει τη σχολή ;

Που ειναι η επικληση στο συναισθημα?Εγω σου αναφερω λογους οχι προσωπικους πχ ''αχ το καημενο το παιδι που το σκοτωσαν-φαντασου να ησουν μανα του κλπ''..Δεν πεφτω σε αυτη τη λουμπα περι νομιμοτητας η οχι της ιδιας της καταληψης.Ειναι αποφαση των φοιτητων για το πανεπιστημιο το οποιο ανηκει σε ολους.Μετα παμε σε θεωριες για το πως πρεπει να γινεται η καταληψη αν πρεπει να επιτρεπεται η ερευνα ,τα μεταπτυχιακα παραλληλα κλπ.

Χτες παντως ειδα κατι που δεν εχω ξαναδει.Γυρω στις 10 το βραδυ στην Ακαδημιας εκτος απο την πολυ αστυνομια που ειχε εβλεπες καθε 50 μετρα παρεες των 5 ατομων(αντρες μονο) με νερακια κλπ να συζητανε.Στην Ακαδημιας που εκεινη την ωα δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ.Και ποιο πανω στην αφετηρια των λεωφοριων ιδια ατομα διπλα σοτυς μπατσους.Μην μιλησω για το ''προδορπιο''(σουβλατζιδικο γωνια ακαδημιας ασκληπιου)..Εκει εχει παντα.Δεν τους νοιαζει πλεον καν να ειναι κρυφοι.Σας παρακολουθουμε στα φανερα :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3236 στις: 05/12/09, 14:24 »
Με το να κάνεις μάθημα σημαίνει ότι αδιαφορείς ;

Σε τετοιες καταστασεις οπως πχ περυσι το Δεκεμβριο ναι σημαινει 2 πραγματα.Ειτε αδιαφορεις ειτε εισαι υπερ της κρατικης καταστολης κλπ.Βεβαια και τα 2 το ιδιο αποτελεσμα εχουν.

Εγώ που ενδιαφέρομαι αλλά είμαι υπάλληλος και όχι πια φοιτητής, τι να κάνω; Να λείψω από τη δουλειά ή να καταλάβω τον εργασιακό χώρο για να μη δουλέψω ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος; (Μάλιστα, δουλεύω στο Δημόσιο, άρα θα πρέπει να'ναι πιο εύκολο)
Αλλά, τι να κάνουν τα "καημένα" τα παιδιά που σπουδάζουν σε ιδιωτικές σχολές και αυτοί που δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα;

Κιρατζο, η ελευθερία που δίνει το πανεπιστημιακό άσυλο (στα δημόσια πανεπιστήμια μόνο), δεν θα'θελα να την δω να γίνεται ασυδοσία.
Γιατί δεν αναγνωρίζεται ελευθερία στους φοιτητές που επιθυμούν να συνεχίσουν τα μαθήματά τους; Γιατί υποχρεώνονται από κάποιους συμφοιτητές τους σε αναγκαστική αργία;

Ειναι αποφαση των φοιτητων για το πανεπιστημιο το οποιο ανηκει σε ολους.

Ανήκει και σε αυτούς που το θέλουν ανοικτό.

Χτες παντως ειδα κατι που δεν εχω ξαναδει.Γυρω στις 10 το βραδυ στην Ακαδημιας εκτος απο την πολυ αστυνομια που ειχε εβλεπες καθε 50 μετρα παρεες των 5 ατομων(αντρες μονο) με νερακια κλπ να συζητανε.Στην Ακαδημιας που εκεινη την ωα δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ.Και ποιο πανω στην αφετηρια των λεωφοριων ιδια ατομα διπλα σοτυς μπατσους.Μην μιλησω για το ''προδορπιο''(σουβλατζιδικο γωνια ακαδημιας ασκληπιου)..Εκει εχει παντα.Δεν τους νοιαζει πλεον καν να ειναι κρυφοι.Σας παρακολουθουμε στα φανερα :P

Τι σημαίνει αυτό; Είναι μεμπτό ή παράνομο να κυκλοφορούν οι αστυνομικοί στους δρόμους; (είτε με στολή είτε χωρίς) Θα'λεγες το ίδιο και σε ένα ποδοσφαιρικό γήπεδο πχ.;

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3237 στις: 05/12/09, 14:45 »
Oι φοιτητες που για οποιοδηποτε λογο το θελουν ανοικτο μπαινουν στη Γ.Σ. και ψηφιζουν κατα της καταληψης.Οπως και εγω κανω οταν δεν βρισκω λογο να συνεχιζεται μια καταληψη.
Νομιζω το παραπανω λυνει και τις υπολοιπες αποριες σου εκτος απο αυτη στη περιπτωση που εισαι υπαλληλος του πανεπιστημιου.

Βραζιλη δεν ειδες τι εγραψα μαλλον.Καταρχας μιλησα για υπερβολικη αστυνομια που ΕΜΕΝΑ(και ελπιζω και πολλων αλλων) δεν μου αρεσει.Οπως δεν μου αρεσουν και τα ολοκληρωτικα καθεστωτα.
Αλλα κατα κυριο λογο μιλησα για ΑΣΦΑΛΙΤΕΣ.Κρυφους δηλαδη που ολοι ξερουμε ποιος ειναι ο σκοπος τους.Πορειες σπασιματα ρουφιανια προβοκατσιες.
Αν δεν εχεις προβλημα με αυτους καλως.Την επομενη φορα που θα γινουν καταστροφες περιεργες επιθεσεις κλπ μην ερθεις και αρχισεις να μου κατηγορεις τις πορειες κλπ... ;)

Οσο για τα γηπεδα δεν εχω γνωμη.Τους φανατικους οπαδους και περισσοτερο απο ολα τους οργανωμενους τους εχω πολυ χαμηλα.Και ειναι κριμα που πολλοι απο αυτους εχουν μπλεχτει και με τον ''χωρο'' κλπ.Μονο κακο κανουν.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3238 στις: 05/12/09, 14:53 »
"Γιατί δεν αναγνωρίζεται ελευθερία στους φοιτητές που επιθυμούν να συνεχίσουν τα μαθήματά τους; Γιατί υποχρεώνονται από κάποιους συμφοιτητές τους σε αναγκαστική αργία;"

Βραζίλη, το φοιτητικό κίνημα λειτουργεί δημοκρατικά. Οπότε επικρατεί η θέληση της πλειοψηφίας. Η ελευθερία στις δημοκρατίες είναι κοινή, συλλογική και όχι προσωπική.
Το ίδιο θα πούμε και για τις απεργίες? Ο απεργοσπάτης δηλ θα ονομάζεται "ελεύθερος" από τούδε και στο εξής? Αυτό που αναφέρεις δεν είναι ελευθερία αλλά ασυδοσία. Διότι ύστερα θα σου πει ο άλλος: κι εγώ πρέπει να είμαι "ελεύθερος" να τα σπάω, εγώ πρέπει να έχω "ελευθερία" να σκοτώνω κι εγώ θέλω απόλυτη "ελευθερία" ώστε να βιάζω παιδιά....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3239 στις: 05/12/09, 16:51 »
Oι φοιτητες που για οποιοδηποτε λογο το θελουν ανοικτο μπαινουν στη Γ.Σ. και ψηφιζουν κατα της καταληψης.Οπως και εγω κανω οταν δεν βρισκω λογο να συνεχιζεται μια καταληψη.

Αν θεωρείς την πλειοψηφία των συμμετεχόντων στις εκλογές της συνέλευσης καθοριστική και απόλυτη για το σύνολο των φοιτητών και εκπαιδευτικών (οι οποίοι καθηγητές νομίζω δεν έχουν δικαίωμα ψήφου, έτσι δεν ειναι; ), τότε θα πρέπει να δεχτείς με τον ίδιο τρόπο την πλειοψηφία των συμμετεχόντων στις εθνικές εκλογές και να αποδεχτείς την κυβέρνηση που επιλέχθηκε από μερικούς για όλους.

Νομιζω το παραπανω λυνει και τις υπολοιπες αποριες σου εκτος απο αυτη στη περιπτωση που εισαι υπαλληλος του πανεπιστημιου.

Ρώτησα για το αν είσαι δημόσιος ή ιδιωτικός υπάλληλος γενικά. Μπορείς να κλείσεις την υπηρεσία ή εταιρία για να δείξεις ότι "δεν αδιαφορείς και ότι είσαι κατά της κρατικής καταστολής"; Ο βέλτιστος τρόπος για να δείξεις αντίδραση, αν είσαι φοιτητής, είναι η κατάληψη της σχολής; Νιώθεις ότι δεν είσαι ελεύθερος να εκφράσεις την αντίδρασή σου εκτός του πανεπιστημιακού χώρου;

Βραζιλη δεν ειδες τι εγραψα μαλλον.Καταρχας μιλησα για υπερβολικη αστυνομια που ΕΜΕΝΑ(και ελπιζω και πολλων αλλων) δεν μου αρεσει.Οπως δεν μου αρεσουν και τα ολοκληρωτικα καθεστωτα.
Αλλα κατα κυριο λογο μιλησα για ΑΣΦΑΛΙΤΕΣ.Κρυφους δηλαδη που ολοι ξερουμε ποιος ειναι ο σκοπος τους.Πορειες σπασιματα ρουφιανια προβοκατσιες.

Η προβοκάτσια είναι σίγουρα κατακριτέα. Κατα τ'άλλα, δεν έχω πρόβλημα να υπάρχουν αστυνομικοί στους δρόμους, στα γήπεδα, σε διαδηλώσεις, κλπ., αρκεί να μην προκαλούν και να επεμβαίνουν μόνο όταν υπάρχει κίνδυνος για καταστροφές και τραυματισμούς. Όπως ακριβώς δεν έχω πρόβλημα να κυκλοφορούν οι αναρχικοί, κλπ στους δρόμους. Θέλω να μπορώ να περπατώ στο δρόμο, να πηγαίνω σε διαδηλώσεις, στο γήπεδο (που δέν πάω), κλπ. χωρίς να φοβάμαι ότι φάω πέτρα/καδρόνι/γκλομπ/κλπ στο κεφάλι από κάποιο χουλιγκάνι οποιουδήποτε "χώρου".

Οσο για τα γηπεδα δεν εχω γνωμη.Τους φανατικους οπαδους και περισσοτερο απο ολα τους οργανωμενους τους εχω πολυ χαμηλα.Και ειναι κριμα που πολλοι απο αυτους εχουν μπλεχτει και με τον ''χωρο'' κλπ.Μονο κακο κανουν.

Φροντίζετε να τους απομακρύνετε από τους κόλπους σας και να περιφρουρείτε τις πορείες σας;


Αυτό που αναφέρεις δεν είναι ελευθερία αλλά ασυδοσία. Διότι ύστερα θα σου πει ο άλλος: κι εγώ πρέπει να είμαι "ελεύθερος" να τα σπάω, εγώ πρέπει να έχω "ελευθερία" να σκοτώνω κι εγώ θέλω απόλυτη "ελευθερία" ώστε να βιάζω παιδιά....

Τα παραδείγματα που αναφέρεις είναι παράνομα. Τους σχετικούς νόμους τους έφτιαξε μια κυβέρνηση μετά από εκλογές. Δέχεσαι τους νόμους; Δέχεσαι την εκάστοτε εκλεγμένη κυβέρνηση; Ή λειτουργείς μονάχα με τους νόμους της προσωπικής σου ηθικής;

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3240 στις: 05/12/09, 17:37 »
Νιωθω οτι μιλαω συνεχεια ;D

Κοιτα να δεις.Δεν λεω οτι η συνελευση ειναι το απολυτο ουτε το πιο σωστο οργανο που θα μπορουσαμε να εχουμε ειδικα στη μορφη που ναι σημερα ομως δεν ειναι σωστο να τις παρομοιαζεις με τις εθνικες εκλογες.Αυτο μπορεις να το κανεις αν θες με τις φοιτητικες εκλογες.Στη συνελευση μπορεις να πας να μην βαφτεις με καποιο χρωμα να μιλησεις και να πεις οτι θες και επισης να κατεβασεις ενα οποιδηποτε πλαισιο.Η διαδικασια ειναι αμεσοδημοκρατικη οποτε οχι δεν δεχομαι τον παραλληλισμο.Πολλα πραγματα θα ειχαν αλλαξει στις συνελευσεις αν υπηρχε συμμετοχη ολου αυτου του κοσμου που αδιαφορει.

2 διαφωνιες εδω.Το πανεπιστημιο δεν ειναι εργασια.Και δευτερον και ο δημοσιος περισσοτερο και ο ιδιωτικος(λιγοτερο λογω απολυσεων) κανει αυτο κανει ο φοιτητικος κοσμος οταν φευγει απο τις δουλειες του και κατεβαινει στις πορειες για να διαδηλωσει για οτιδηποτε.Εκτος αυτου η καταληψη δεν σημαινει μια παρατημενη κλειστη σχολη.Σημαινει πληροφοριακο κεντρο με εκδηλωσεις και συζητησεις για το λογο που γινεται η καταληψη ενω παραλληλα ειναι οργανωτικο κεντρο.

Οπως ειδες ομως σου μιλησα για ασφαλιτες και οχι για απλους αστυνομικους οι οποιοι κυκλοφορουν κρυφα αναμεσα μας αναμεσα στις πορειες κλπ.Εχει μεγλαη διαφορα.Απο την αλλη και η αστυνομευση οπως αυτη που υπαρχει στο κεντρο το τελευταιο διμηνο ειναι χαρακτηριστικο αλλων καθεστωτων.

Πως μπορεις να τους απομακρυνεις απο τους χωρους η απο τις πορειες?Δεν μιλαμε για κλειστες σεχτες με στοιχεια του καθενος κλπ.Σιγουρα πολλα απο αυτα τα χουλιγκανια οπως λες κυκλοφορουν και το ξερουν αλλα οταν αυτοπροσδιοριζονται ''καποιοι'' ως ''κατι'' αμεσα γινονται συγκοινωνουντα δοχεια.Και γινονται ενα ανθρωποι χωρις αντιληψεις και στοχους και προσυλωση στο τριφυλι η στον αετο με ανθρωπους που αποζητουν εντελως διαφορετικα πραγματα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3241 στις: 05/12/09, 19:52 »
Η διαδικασια ειναι αμεσοδημοκρατικη οποτε οχι δεν δεχομαι τον παραλληλισμο.Πολλα πραγματα θα ειχαν αλλαξει στις συνελευσεις αν υπηρχε συμμετοχη ολου αυτου του κοσμου που αδιαφορει.


Κι όμως, μου δίνεις κι άλλο έναυσμα για να παραλληλίσω: Πολλά πράγματα θα είχαν αλλάξει στις εθνικές εκλογές αν υπηρχε συμμετοχη ολου αυτου του κοσμου που αδιαφορει. Αντι να λέγεται "δεν με νοιαζει ποια κυβερνηση θα εχουμε, δεν παω να ψηφισω", να ειπωθει "θα συμμετεχω και θα ψηφισω αυτους που ταιριαζουν καλυτερα στα πιστευω μου, ή θα φτιαξω δικο μου κομμα" (Να θυμίσω, για παράδειγμα, το Κόμμα Πειρατών)

Το πανεπιστημιο δεν ειναι εργασια.Και δευτερον και ο δημοσιος περισσοτερο και ο ιδιωτικος(λιγοτερο λογω απολυσεων) κανει αυτο κανει ο φοιτητικος κοσμος οταν φευγει απο τις δουλειες του και κατεβαινει στις πορειες για να διαδηλωσει για οτιδηποτε.


Ομως, δεν καταλαμβανεται η υπηρεσια/εταιρια απο τους υπαλληλους.

Εκτος αυτου η καταληψη δεν σημαινει μια παρατημενη κλειστη σχολη.Σημαινει πληροφοριακο κεντρο με εκδηλωσεις και συζητησεις για το λογο που γινεται η καταληψη ενω παραλληλα ειναι οργανωτικο κεντρο.


Είναι κλειστή για αυτούς που θέλουν να κάνουν μάθημα.
Το "πληροφοριακό/οργανωτικό κέντρο" θα μπορούσε να υπάρξει παράλληλα με την λειτουργία της σχολής (κι έτσι πιθανότατα θα συμμετέχουν και οι φοιτητές που θέλουν και μαθήματα και ενδιαφέρονται για τις συνελεύσεις/δράσεις/κλπ.), ή σε άλλον χώρο εκτός σχολής.

Πως μπορεις να τους απομακρυνεις απο τους χωρους η απο τις πορειες? Δεν μιλαμε για κλειστες σεχτες με στοιχεια του καθενος κλπ.Σιγουρα πολλα απο αυτα τα χουλιγκανια οπως λες κυκλοφορουν και το ξερουν αλλα οταν αυτοπροσδιοριζονται ''καποιοι'' ως ''κατι'' αμεσα γινονται συγκοινωνουντα δοχεια.Και γινονται ενα ανθρωποι χωρις αντιληψεις και στοχους και προσυλωση στο τριφυλι η στον αετο με ανθρωπους που αποζητουν εντελως διαφορετικα πραγματα.


Το μένος που έχετε για τα όργανα ασφαλείας, το ίδιο και περισσότερο θα έπρεπε να έχετε για τα "όργανα ανασφάλειας" που προσπαθούν να διαβάλλουν τον ιδεολογικό σας χώρο. Αν θέλετε πραγματικά να τους απομακρύνετε από κοντά σας, θα βρεθεί τρόπος. Στα λέω αυτά δηλώνοντας περισσότερη συμπάθεια προς τα άτομα που "ψάχνονται" και επισημαίνουν τα κακώς κείμενα της κοινωνίας και της εξουσίας και αντιδρούν για αυτά, παρά προς τους βολεμένους, αδιάφορους, ωχαδερφιστές που σκύβουν το κεφάλι σε οποιαδήποτε καταχρηστική εξουσία χωρίς να μιλούν. Είναι κρίμα οι νέοι με ανησυχίες και όνειρα για ένα καλύτερο (και ειρηνικό) μέλλον να μπαίνουν (στα μάτια της κοινής γνώμης) στο ίδιο τσουβάλι με ταραξίες, χούλιγκαν, προβοκάτορες, αργόσχολους ή καιροσκόπους.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3242 στις: 06/12/09, 11:39 »
Oι φοιτητες που για οποιοδηποτε λογο το θελουν ανοικτο μπαινουν στη Γ.Σ. και ψηφιζουν κατα της καταληψης.Οπως και εγω κανω οταν δεν βρισκω λογο να συνεχιζεται μια καταληψη.

Αν θεωρείς την πλειοψηφία των συμμετεχόντων στις εκλογές της συνέλευσης καθοριστική και απόλυτη για το σύνολο των φοιτητών και εκπαιδευτικών (οι οποίοι καθηγητές νομίζω δεν έχουν δικαίωμα ψήφου, έτσι δεν ειναι; ), τότε θα πρέπει να δεχτείς με τον ίδιο τρόπο την πλειοψηφία των συμμετεχόντων στις εθνικές εκλογές και να αποδεχτείς την κυβέρνηση που επιλέχθηκε από μερικούς για όλους.

H διαφορά είναι ότι το σύστημα διακυβέρνησης της χώρας είναι η Δημοκρατία δι' αντιπροσώπων και το σύστημα αποφάσεων των φοιτητών η άμεση Δημοκρατία. Το εκλογικό σύστημα για την επιλογή Κυβέρνησης είναι η ενισχυμένη αναλογική και το σύστημα των φοιτητών η απλή αναλογική.

Και τα δύο είναι αποδεκτά και σεβαστά αλλά κάθε σύστημα εξυπηρετεί τους συγκεκριμένους σκοπούς του χώρου όπου εφαρμόζεται. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμια.

Παράθεση
"Γιατί δεν αναγνωρίζεται ελευθερία στους φοιτητές που επιθυμούν να συνεχίσουν τα μαθήματά τους; Γιατί υποχρεώνονται από κάποιους συμφοιτητές τους σε αναγκαστική αργία;"

Βραζίλη, το φοιτητικό κίνημα λειτουργεί δημοκρατικά. Οπότε επικρατεί η θέληση της πλειοψηφίας. Η ελευθερία στις δημοκρατίες είναι κοινή, συλλογική και όχι προσωπική.
Το ίδιο θα πούμε και για τις απεργίες? Ο απεργοσπάτης δηλ θα ονομάζεται "ελεύθερος" από τούδε και στο εξής? Αυτό που αναφέρεις δεν είναι ελευθερία αλλά ασυδοσία. Διότι ύστερα θα σου πει ο άλλος: κι εγώ πρέπει να είμαι "ελεύθερος" να τα σπάω, εγώ πρέπει να έχω "ελευθερία" να σκοτώνω κι εγώ θέλω απόλυτη "ελευθερία" ώστε να βιάζω παιδιά....

Τα παραδείγματα που αναφέρεις είναι παράνομα. Τους σχετικούς νόμους τους έφτιαξε μια κυβέρνηση μετά από εκλογές. Δέχεσαι τους νόμους; Δέχεσαι την εκάστοτε εκλεγμένη κυβέρνηση; Ή λειτουργείς μονάχα με τους νόμους της προσωπικής σου ηθικής;

Υπάρχει κάποιος νόμος που να αναφέρει ότι όταν το Πανεπιστήμιο τελεί υπό φοιτητική κατάληψη μπορούν και πρέπει οι φοιτητές της μειοψηφίας να κάνουν τα μαθήματά τους απρόσκοπτα?

Αναφέρεσαι σε μια πρόταση που εξυπηρετεί το ατομικό σου συμφέρον γι' αυτόν τον λόγο σου δίνω και αυτού του είδους τα παραδείγματα...

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3243 στις: 06/12/09, 11:49 »
Οποιος ξαναπει ορδες του Χρυσοχοιδη θα δει
Δεν μπορειτε να μιλατε σε εναν υπουργο νεοεκλγμενης κυβερνησης με αυτο το τροπο
ειμαστε δημοκρατικοι ανθρωποι


Να χαιρεστε τον φασιστα που εκλεξατε

http://www.esnips.com/doc/89a543ed-281b-478c-acbf-b7f2ff3d2e55/2009.12.05-YpourgosProPo
Ποιος αποζηταει τον ανοιχτο πολεμο?Ποσες οι επιθεσεις τις αστυνομιας χτες χωρις λογο?

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3244 στις: 06/12/09, 17:49 »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3245 στις: 06/12/09, 18:20 »
Να χαιρεστε την Χουντα σας. Και αυτη τη φορα το λεω κυριολεκτικα. ΝΑ τη χαιρεστε. Να χαιρεστε την αστυνομια σας, να χαιρεστε τα καμαρια σας, να χαιρεστε τους υπουργους σας, να χαιρεστε το κρατος σας που σας "δινει δουλεια" και που "σας τρεφει"και σας "προστατευει". ΝΑ τους χαιρεστε.

Και για οσους δεν καταλαβαν: http://indy1208.wordpress.com/2009/12/06/%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-612-%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1/
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/09, 18:40 από King_Mob/Roufus »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3246 στις: 06/12/09, 19:11 »
Παραδοξως και στο κεντρο της Λευκωσιας μια μικρη ( και σεβαστη για το κοινωνικο μοντελο της Κυπρου ) ομαδα αναρχικων εκαναν μια ομορφη πορεια με συνθηματα. Ακριβως απο πισω ηταν 2 περιπολικα της Αστυνομιας που εκτελουσαν απλως το χρεος να κλεινουν το δρομο απο πισω απο την πορεια ωστε να μην κινδυνευουν μπροστα οι διαδηλωτες απο τους διερχομενους οδηγους. Ξεκινησαν απο τη Ληδρας, περασαν την πλατεια Σολωμου και κατευθυνθηκαν μπροστα απο τη Λεσχη Αξιωματικων της ΕΛ.ΔΥ.Κ προς τη λεωφορο Μακαριου! Τους ακολουθησα μεχρι τη λεσχη, απορωντας τι στο καλο εχει η δικη τους "συνταγη" και κανουν μια τοσο ομορφη και καλοδεχουμενη πορεια!...
...μαλλον ειχαν συνοχη και ιδεολογια!

...το εκαναν τοσο ειρηνικα μαλιστα που σκεφτηκα ποσο Ουνοι ειμαστε ( και απο τις 2 πλευρες κυριοι..και απο τις 2 πλευρες ) εμεις στην Ελλαδα...

...αυτο γιατι μονο οι κακοι μπατσοι φταινε αγαπητοι μου ψευδοαναρχικοι...

....παντως οι Κυπριοι διαδηλωτες τιμησαν πιο ομορφα τη μνημη του Αλεξη.

Κι οσο κι αν "τσουζει" ή ενοχλει που το λεω, η αληθεια ειναι πιο απλη... ;)

Ζητω η Μπανανια!


ΥΓ: Και βεβαια καταδικαζω την αστυνομια...ομως περιμενω απο καποια καλοπαιδα αριστερων αποψεων που ζουν με δεξιες τσεπες, να καταδικασουν και τη καταντια ορισμενων αναρχοαυτονομων και ακραιων στοιχειων.. ( αχ, πως περιμενω να μυγιαστουν αυτοι που εχουν τη μυγα εδω μεσα ;) )

ΥΓ2: flames το θεμα!

ΥΓ3: και δε μπορω να πω...και προπαγανδα...Αλλα ξεχασα..Μονο οι φωνες αυτων που διοργανωνουν τις δημοκρατικες συνελευσεις μπορουν να ακουγονται..Οι υπολοιποι, στο βαθος του πηγαδιου! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/09, 19:13 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3247 στις: 06/12/09, 19:23 »

Παράθεση
ΥΓ2: flames το θεμα!
Για αυτο σε παω ρε γ**ωτη μου..Επειδη λες λες λες βγαζεις συμπερασματα οτι να ναι προδικαζεις καταστασεις και ποιος θα τολμησει να σου απαντησει διχως flames.Εγω παντως οχι :)

ΥΓ.Μπραβο τους που τιμησαν τη μνημη του παιδιου που το σκοτωσε η αστυνομια με τη συμπαρασταση της αστυνομιας.Παρακαλω σκυψτε λιγο ακομα κυριοι. :)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3248 στις: 06/12/09, 19:27 »
Ξεκινησα το flame, αρα νομιζω πως δικαιουμαι το τιτλο του αρχι-flame εδω :D

ΥΓ: Αχα, δηλαδη επρεπε να κανουν ντου στα 2 περιπολικα, να πετσοκοψουν τους αστυνομικους, να καψουν τα περιπολικα και ΜΟΝΟ τοτε θα ειχε δικαιωθει ο αγωνας οσων θελουν μια ειρηνικη και ιση κοινωνια!...Ε, συγνωμη, ειστε για πολλα χαστουκια!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3249 στις: 06/12/09, 19:32 »
Ξεκινησα το flame, αρα νομιζω πως δικαιουμαι το τιτλο του αρχι-flame εδω :D

Ωραιος συντονιστης. Αφου παραδεχεσαι κιολας οτι ξεκινησες το flame ειμαστε σε εναν, σχετικα, καλο δρομο.

ΥΓ: Αχα, δηλαδη επρεπε να κανουν ντου στα 2 περιπολικα, να πετσοκοψουν τους αστυνομικους, να καψουν τα περιπολικα και ΜΟΝΟ τοτε θα ειχε δικαιωθει ο αγωνας οσων θελουν μια ειρηνικη και ιση κοινωνια!...Ε, συγνωμη, ειστε για πολλα χαστουκια!
Μ αρεσει ετσι οταν βγαζεις συμπερασματα για τα οσα λενε οι αλλοι, ετσι, παο το τιποτα, απο 2 λεξουλες. Εισαι τελικα ο ορισμος του διαλακτικου ανθρωπου που ειναι διατεθιμενος να συζητησει. Μπραβο. Στο στρατο σας τα μαθαινουν αυτα?



....παντως οι Κυπριοι διαδηλωτες τιμησαν πιο ομορφα τη μνημη του Αλεξη.

Κι οσο κι αν "τσουζει" ή ενοχλει που το λεω, η αληθεια ειναι πιο απλη... ;)


Α ναι φυσικα και η αληθεια ειναι πιο απλη. Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι αυτη που αναφερεις, ουτε οτι εσυ την γνωριζεις.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry