Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 671445 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3325 στις: 13/12/09, 16:40 »
Το θεμα μεταφερθηκε στον Καδο για να ηρεμησουν τα πνευματα, απο ολες τις πλευρες. Δεν υποστηριζω ουτε την μια ούτε την άλλη πλευρά που συζητούν στην παρούσα συζήτηση. Η μεταφορά αυτή ήταν ένα πρώτο βήμα, μια πρώτη προειδοποίηση ας πούμε, για να μην διαγραφούν μηνύματα και για να αποτυπώνονται απόψεις μετά από περισσότερη σκέψη και σύνεση (λόγω του περιορισμού αριθμού μηνυμάτων).

Είναι εύκολο να γράφει κανείς από 2 φράσεις κάθε φορά, 10 φορές την μέρα, όταν έχουν ανάψει τα αίματα, αλλά δεν το
επιθυμούμε αυτό. Δεχτείτε ο καθένας την άποψη του άλλου και μην κοντράρεστε απλά για να υποστηρίξετε ότι οπωσδήποτε η δική σας άποψη είναι η σωστή. Ο συνομιλητής σας δεν πρόκειται να αλλάξει άποψη, τουλάχιστον όχι τόσο εύκολα.

Επίσης, η συγκεκριμένη συζήτηση ΔΕΝ είναι ενημερωτικό μπλογκ για να αντιγράφετε ειδήσεις από τον αντιεξουσιαστικό ή μη χώρο. Όποιος ενδιαφέρεται για ειδήσεις, ξέρει που να τις βρει.

Το περιεχόμενο του Κάδου ανακύκλωσης δεν παραμένει μόνιμα. Η παρούσα συζήτηση είτε θα επιστρέψει στη θέση της (κλειδωμένη ή ξεκλείδωτη) είτε θα διαγραφεί. Αυτό μένει να αποφασιστεί. Όπως και να'χει όμως, σε οποιαδήποτε συζήτηση, αν δεν μπορείτε να την κρατήσετε σε κόσμια επίπεδα θα πρέπει να αναλαμβάνεται δράση από συντονιστές και διαχειριστές, και αυτή η δράση μπορεί να είναι οποιαδήποτε από τις: διαγραφή ή τροποποίηση μηνυμάτων, κλειδωμα ή μεταφορά συζήτησης, προσωρινός ή μόνιμος αποκλεισμός μελών. Και η δράση αυτή θα είναι άμεση, γιατί η ασυδοσία μερικών συνεπάγεται αργά ή γρήγορα μηδενική ανοχή (χωρίς να υπονοώ συσχετισμό με την φράση που τυχαίνει να χρησιμοποίησε και ο υπουργός Προ.Πο.)

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3326 στις: 13/12/09, 18:43 »
Και επιτέλους σταματήστε να μιλάτε για διαγραφή του θέματος. Μεταφορά έγινε όχι Διαγραφή!!!

Απλά ελληνικά είναι. 'Αμα δεν καταλαβαίνετε τη διαφορά ορίστε:

Διαγραφή = διαγράφω, σβήνω, καταργώ

Μεταφορά = μεταφέρω από ένα σημείο σε άλλο, αλλάζω τοποθεσία σε κάτι

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3327 στις: 13/12/09, 20:40 »
Μπράβο ρε parlats, μας άνοιξες τα μάτια... ::)

Διάβασε κι εσύ αυτό παρεμπιπτόντως...
Θέματα που έχουν μετακινηθεί από άλλες κατηγορίες επειδή είναι άχρηστα ή/και άκαιρα και πρόκειται να διαγραφούν προσεχώς.
...και πες μας αν σου θυμίζει κάτι!

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3328 στις: 13/12/09, 21:22 »
Μπράβο ρε parlats, μας άνοιξες τα μάτια... ::)

Διάβασε κι εσύ αυτό παρεμπιπτόντως...
Θέματα που έχουν μετακινηθεί από άλλες κατηγορίες επειδή είναι άχρηστα ή/και άκαιρα και πρόκειται να διαγραφούν προσεχώς.
...και πες μας αν σου θυμίζει κάτι!


gers καιρός να σταματήσεις να με ειρωνεύεσαι, γιατί αρκετά σε ανέκτηκα. Επειδή βιάζεσαι να ειρωνευτείς συνέχεια:

1) Αυτό λεν οι κανόνες, σχεδόν ποτέ δεν γίνεται (δικιά μας βλακεία εννοείται).

2) Άλλο πρόκειται να διαγραφεί άλλο διεγράφη, πάλι απλά ελληνικά.

Οπότε αν έχεις να πεις κάτι επί του θέματος πες το, αν όχι πήγαινε σε άλλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3329 στις: 13/12/09, 21:35 »
Μας δουλεύεις? Απαντάς στο thread κάνοντάς μας "μαθήματα ελληνικών" και μετά μιλάς για ειρωνίες?

Όταν ένα θέμα μεταφέρεται στον κάδο, μεταφέρεται με σκοπό τη μελλοντική διαγραφή του, ακόμα και έτσι όμως (χωρίς διαγραφή) πάλι χάνεται η αξία του θέματος καθώς ο περιορισμένος αριθμός μηνυμάτων δεν επιτρέπει γόνιμη συζήτηση..

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3330 στις: 13/12/09, 21:42 »
Απλά ελληνικά, άλλο διεγράφη άλλο έχασε την αξία του σαν θέμα.

Ανακατεύτηκες σ'αυτό το θέμα τώρα απλά για να επιτεθείς σε μένα όπως έκανες και άλλες φορές στο παρελθόν.

Τελευταία προειδοποίηση: Σταμάτα να προκαλείς flames, να ειρωνεύεσαι γιατί θα γίνεις ban.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3331 στις: 14/12/09, 14:27 »
Οκ, το θέμα σταματά εδώ από τη μεριά μου.. Περιμένω ban...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3332 στις: 15/12/09, 18:27 »
Χμμ βλέπω ότι διεγράφησαν τα μηνύματά μου.
Bραζίλη απαντώντας  και στο post σου να πω ότι αυτά περί ενημερωτικού blog κλπ είναι τελείως άστοχα.
Το θέμα έχει τον γενικό τίτλο "αστυνομία και αλητεία".Επειδή είναι κομματάκι δύσκολο οι συζητήσεις μας να επικεντρώνονται σε θέματα όπως αλήτικη αστυνομία,αληταριό και αστυνομικοί,αστυνομικέ αλήτη,αδέρφια μου αλήτες πουλιά για να είναι συναφείς με τον τίτλο,είναι απολύτως λογικό το θέμα να τροφοδοτείται βάσει της επικαιρότητας.Ε αυτό πώς θα γίνει από την στιγμή ιδιαίτερα που δεν είμαστε σε κάθε σημείο της Ελλάδος ανα πάσα ώρα και στιγμή για να καταγράψουμε γεγονότα?Με τα ενημερωτικά LINKS!!!(απίστευτο ε?)
Και επειδή απ' ότι βλέπω το πρόβλημά σου είναι με links από τον λεγόμενο αντιεξουσιαστικό χώρο(αν και δεν θυμάμαι στις τελευταίες 1234 σελίδες να έχει μπει λινκ από indymedia) να σου υπενθυμίσω ότι το κείμενο που παρέθεσα αφορούσε συνέντευξη(γεγονός δηλαδή) ανθρώπου και όχι 15 γρήγορους τρόπους για να καταστρέψετε το κράτος.Επιπλέον αυτή η συνέντευξη είχε δωθεί στο έθνος(ή στα Νέα) αν δεν κάνω λάθος.
Επιπλέον δεν νομίζω ότι αυτό είναι το μόνο θέμα στο κιθάρα που παραθέτονται απόψεις άλλων που έχουν γραφτεί σε blogs,sites κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3333 στις: 15/12/09, 19:24 »
s.s.,
Το προηγούμενο σχόλιό σου διαγράφηκε ως προσβλητικό. Τώρα που ανέλυσες ήρεμα την άποψή σου, θα σου απαντήσω:

Επειδή είναι κομματάκι δύσκολο οι συζητήσεις μας να επικεντρώνονται σε θέματα όπως αλήτικη αστυνομία,αληταριό και αστυνομικοί,αστυνομικέ αλήτη,αδέρφια μου αλήτες πουλιά για να είναι συναφείς με τον τίτλο,είναι απολύτως λογικό το θέμα να τροφοδοτείται βάσει της επικαιρότητας.Ε αυτό πώς θα γίνει από την στιγμή ιδιαίτερα που δεν είμαστε σε κάθε σημείο της Ελλάδος ανα πάσα ώρα και στιγμή για να καταγράψουμε γεγονότα?Με τα ενημερωτικά LINKS!!!

Υπάρχει διαφορά μεταξύ του "κάνω copy-paste ειδήσεις" από το "σχολιάζω την επικαιρότητα". Εδώ γίνεται συζήτηση, οπότε περιμένουμε να ακούσουμε γνώμες, απόψεις. Θα μπορούσες να σχολιάσεις την επικαιρότητα δίνοντας στην αρχή ή στο τέλος έναν σύνδεσμο (link) με την (έγκυρη ελπίζω) πηγή σου.
Προτιμάται ο σύνδεσμος, για να μπαίνει μόνο όποιος ενδιαφέρεται και όχι να εμφανίζονται σεντόνια copy-paste κειμένου που πιθανόν να μπερδεύουν/δυσκολεύουν τους αναγνώστες στην παρακολούθηση της συζήτησης.

Δεν έχω πρόβλημα με κανένα link, αρκεί το περιεχόμενό του να είναι όσο το δυνατόν πιο έγκυρο και στα πλαίσια της νομιμότητας αλλά και της ηθικής (τα οποία πλαίσια συχνά δεν είναι σαφή, αλλά τι να κάνουμε; πρέπει να εξετάζουμε κατά περίπτωση)

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3334 στις: 26/12/09, 16:40 »
Xρόνια πολλά,καλές γιορτές!!!






Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3335 στις: 27/12/09, 05:41 »
Xρόνια πολλά,καλές γιορτές!!!





http://www.youtube.com/watch?v=-QeCBi5zK5E&feature=player_embedded


Media σαγανάκι... Άσε μας ρε Μιχαλάκη αγόρι μου...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3336 στις: 13/01/10, 17:37 »
Παράθεση
Φραγμό στις αυθαίρετες και ενάντια στη Σύμβαση Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων ενέργειες των αστυνομικών οργάνων, που ακινητοποιούν δήθεν ύποπτους πολίτες και τους υποβάλλουν σε δημόσια σωματική έρευνα, έθεσε χθες το Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του Στρασβούργου, καταδικάζοντας τη Βρετανία για σχετική υπόθεση και επιδικάζοντας στους ενάγοντες το ποσό των 33.850 ευρώ για ηθική βλάβη.

Η καταδίκη αφορά παραβίαση του άρθρου 8 της Σύμβασης, περί του δικαιώματος σεβασμού στην ιδιωτική και οικογενειακή ζωή των ατόμων, στην υπόθεση Γκίλαν και Γκουίντοντ κατά Ηνωμένου Βασιλείου, που αφορούσε το γεγονός ότι οι ενάγοντες είχαν υποστεί, τον Σεπτέμβριο του 2003, από αστυνομικούς στο Λονδίνο ενδελεχή σωματική έρευνα, χωρίς καμία αιτιολόγηση.

Σύμφωνα με τα γεγονότα, Λονδρέζοι αστυνομικοί, στηριζόμενοι στις διατάξεις του βρετανικού αντιτρομοκρατικού νόμου του 2000, ακινητοποίησαν τον Γκίλαν και άρχισαν να του κάνουν ενδελεχή σωματική έρευνα μέσα στο δρόμο, επειδή τον είδαν να έχει σταματήσει το ποδήλατό του και να έχει ένα σακίδιο στη «σχάρα» του ποδηλάτου του.

Σε αντίστοιχου είδους σωματική έρευνα υποβλήθηκε και ο έτερος των εναγόντων Γκουίντον, ο οποίος, ως δημοσιογράφος, βιντεοσκοπούσε τη σκηνή.

Οι ενάγοντες, Βρετανοί υπήκοοι και οι δύο, εξάντλησαν όλα τα ένδικα μέσα στην πατρίδα τους, υποστηρίζοντας ότι στην περίπτωσή τους υπήρξε από την πλευρά της λονδρέζικης αστυνομίας αυθαιρεσία και καταχρηστική συμπεριφορά, που συνιστούσε παραβίαση των βασικών ανθρωπίνων δικαιωμάτων τους.

Οταν οι προσφυγές τους απορρίφθηκαν, κατέφυγαν στο Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του Στρασβούργου, με αίτησή τους στις 26 Ιανουαρίου 2005, η οποία κρίθηκε παραδεκτή στις 12 Μαΐου 2009, ενώ ακρόαση σχετικά με την υπόθεση πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 12 Μαΐου 2009.

Το σκεπτικό της απόφασης

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον, ωστόσο, παρουσιάζει το σκεπτικό της καταδικαστικής απόφασης του Δικαστηρίου στο οποίο, μεταξύ άλλων, υπογραμμίζεται ότι:

**Η χρησιμοποίηση των αναγκαστικών εξουσιών που παρέχονται στις αστυνομικές αρχές από τη νομοθεσία κατά της τρομοκρατίας και με βάση τις οποίες μπορούν να απαιτήσουν από ένα άτομο να υποβληθεί σε λεπτομερή έρευνα του προσώπου του, των ενδυμάτων του και των προσωπικών του αντικειμένων, συνιστά σαφή παραβίαση στο δικαίωμα σεβασμού της ιδιωτικής ζωής.

**Η σωματική έρευνα ατόμων σε δημόσιο χώρο, σε συνδυασμό με την έκθεση των προσωπικών τους δεδομένων σε δημόσια θέμα, προσδίδουν στους ερευνώμενους, τα στοιχεία της ταπείνωσης και της αμηχανίας.

**Η σωματική έρευνα ατόμων στο δρόμο δεν μπορεί να συγκριθεί σε καμία περίπτωση με τις αντίστοιχες έρευνες που διεξάγονται στα αεροδρόμια πριν από την επιβίβαση των ταξιδιωτών, δεδομένου ότι οι τελευταίοι έχουν την ελευθερία επιλογής να αποφύγουν τη σωματική έρευνα, δίνοντας όλα τα προσωπικά τους αντικείμενα προς εξέταση πριν από την είσοδό τους στο αεροσκάφος.

http://www.enet.gr/?i=news.el.kosmos&id=120508
Δικαιωνομαστε και θεσμικα τωρα :o
Αυτα να τα βλεπουν ενα τα οργανα του κρατους που δουλευουν υπερ του ''γενικου καλου''.Θ ασταματησουν οι ασφαλιτες να ρουφιανευουν τους ''επικινδυνους''?Θα σταματησουν οι υπολοιποι να πιανουν κοσμο προληπτικα?
Αυτα να τα βλεπουν δυο ολοι αυτοι που υοστηριζουν τετοιες ενεργιες γιατι αυτη ειναι η δουλεια της αστυνομιας και το κανει για το δικο μας καλο. ;)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3337 στις: 07/02/10, 02:59 »
Αστο γιάννη μου, φωνή βοώντος εν τη ερήμω....

Και ο κάδος καλά κρατεί...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3338 στις: 18/02/10, 17:42 »
http://www.news247.gr/a/43!120252
Οπ να αλλο ενα τυχαιο περιστατικο..#4328..25 χρονος αθωος νεκρος..η οικογενια του θα πρεπει να καταριεται την μαυρη τυχη του μαλλον ε?...Και το πιο καλο ειναι
Ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη δεν έμεινε μόνο στις οδυνηρές διαπιστώσεις, αλλά προχώρησε και στην προαναγελία άμεσων παρεμβάσεων.
το οποιο μου προοκενησε τον γελοντα κυριως για τετοιου ειδους δημοσιογραφισκους-σκυλακια του αφεντικου που δεν ξερω τι χρειαζονται για να σταματησουν να γλειφουν..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3340 στις: 28/05/10, 18:29 »
Den tous afisan eleftherous... barethika pia, exoume gemisei apo tetoia kolosite pou kinigane tis entuposeis.

Parilthe to 18mino pou den exei ekdikastei i ipothesi opote einai upoxrewmenoi na tous afisoun eleftherous me perioristikous orous mexri na sunexistei i diki.

O NOMOS to leei auto. Allo astunomiki authairesia, allo nomos.

To parapanw pantws pou postare o Kiratzos polu to xarika.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3341 στις: 29/05/10, 17:15 »
Μech mech γνωρίζω τον νόμο δεν χρειαζόταν να κουράσεις το caps lock σου.
Παρόλαυτά δεν σε προβληματίζει καθόλου το γιατί έχει περάσει το 18μηνο και δεν έχει εκδικαστεί ακόμα η απόφαση?

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3342 στις: 30/05/10, 13:16 »
Οχι. Στην Ελλαδα ειμαστε, ποια υποθεση εκδικαζεται πριν περασουνε 2 χρονια?

Δε λεω, κι εγω πιθανολογω οτι το τρεναρουνε κι οτι τελικα αυτοι οι δυο θα τη σκαπουλαρουνε με κατι λιγοτερο απο φονο, αλλα παραμενει γεγονος οτι κανενας δεν τους αφησε ελευθερους, οπως υποννοει κουτοπονηρα το σαιτ που λινκαρες.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3343 στις: 30/05/10, 13:30 »
Παρολαυτα, MechMech παραδεχεσαι πως αυτη τη στιγμη υπαρχει ενα παραθυρακι που επιτρεπει στους δολοφονους αυτους να τη γλυτωσουν;

Εαν ηταν στο χερι σου, θα αλλαζες αυτο το παραθυρακι ωστε ατομα επικινδυνα για την κοινωνια να εχουν αμεση τιμωρια;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3344 στις: 30/05/10, 15:30 »
Παρολαυτα, MechMech παραδεχεσαι πως αυτη τη στιγμη υπαρχει ενα παραθυρακι που επιτρεπει στους δολοφονους αυτους να τη γλυτωσουν;

Εαν ηταν στο χερι σου, θα αλλαζες αυτο το παραθυρακι ωστε ατομα επικινδυνα για την κοινωνια να εχουν αμεση τιμωρια;

Δε μου αρεσουν οι λεξεις που επελεξες. Το "παραδεχεσαι" ειναι σαν να υποννοει οτι νωριτερα υπαρασπιστηκα την αντιθετη αποψη. Ξαναδιαβαστε τι λεω. Δεν ειπα πουθενα οτι πρεπει να τη γλιτωσουν οι δολοφονοι, ουτε ειπα οτι δεν πιστευω οτι καποιοι θα προσπαθησουν να τους γλιτωσουν. Σαφως και αυτοι δυο υπηρετησαν καποιο συστημα και αυτο το συστημα, σαφως, θα κοιταξει να μην τους αφησει να τιμωρηθουν.

Απλα, ξαναλεω, εχω βαρεθει αυτα τα αναρχοκομμουνιστικα σαιτ που δημιουργουν εντυπωσεις "Αφεθηκαν ελευθεροι οι φονιαδες του Γρηγοροπουλου". Αντιδρω στην προπαγανδιστικου χαρακτηρα παραποιηση της ειδησης, τιποτα αλλο. Μη μου βαζετε λογια στο στομα. Αν θες να λεγεσαι blog η ιστοτοπος που εχει σκοπο την αφυπνιση και ενημερωση του πολιτη, τοτε οφειλεις να υπακους σε μια δεοντολογια. Ο κοσμος δεν το χαβει αυτο με το 18μηνο, δεν ειναι χαζος. Εσυ ομως οφειλεις να μεταδοσεις την ειδηση ατοφια και να αφησεις την ερμηνεια της στην κριση του αναγνωστη.

Τελος, ναι, αν ηταν στο χερι μου θα τους εκλεινα στη φυλακα απο την πρωτη μερα, οπως και, φυσικα, θα φροντιζα η δικαιοσυνη να γινει λιγο πιο σβελτη γενικα σ αυτον τον τοπο, ειτε εχει να κανει με τιμωρια φονιαδων, ειτε με καταβολη αποζημιωσεων αν σε τρακαρει ταριφας.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/05/10, 15:35 από MechMech »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3345 στις: 30/05/10, 16:24 »
Ναι φίλε mech mech Ἁφέθηκαν ελεύθεροι" έτσι είναι. Γιατί όταν φυλακίζονται σύντροφοι όπως έχει γίνει σε πολλές περιπτώσεις με συλληφθέντες πορείας ή με συλληφθέντες για εμπρησμούς (και υπάρχουν παραδείγματα) παρέρχεται το 18μηνο και τους κρατάνε μέσα. Υπερασπίσου εσύ την "τάξη" και τον "νόμο" της κοινωνίας που εφαρμόζεται επιλεκτικά στους υπηρέτες του συστήματος και άσε σε εμάς την προπαγάνδα και την παραποίηση.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3346 στις: 30/05/10, 16:39 »
Mechmech τα κλασσικα μεσα μαζικης ενημερωσης δεν ανηκουν στην κατηγορια της προπαγανδιστικης ενημερωσης των ανθρωπων;

Ειμαι πολεμιος των site σαν το indymedia και πολλοι απο τους παροντες ξερουν ποσες φορες τους την εχω "πει" γι'αυτο, ομως στην προκειμενη περιπτωση δεν ευθυνονται αυτα για το γεγονος πως επιλεγεις να παιξεις με τις λεξεις!

Οποιος λοιπον κι ο ιδιος παραδεκτηκες ( διοτι η λεξη σε φοβιζει εφοσον σε βαζει σε καποιο λουκι αποδοχης πραγματων που ενδεχομενως η νοοτροπια και η φιλοσοφια σου να μη σου επιτρεπουν ) υπαρχει ενα σοβαρο προβλημα νομικης και ηθικης φυσεως, το οποιο γινεται ακομα πιο εντονο οταν η ιδια η αρχη πρεπει να τιμωρησει ανθρωπους που θεωρητικα την προστατευουν!

Τωρα με τους "ταριφες" δε το καταλαβα, αλλα εαν θες να μιλαμε για συγκρισεις, θα ελεγα πως τελειως διαφορετικο ειναι οι αστυνομικοι να βρισκονται στο ειδωλιο του κατηγορουμενου με τοσο βαρυτατες κατηγοριες και η ιδια η δικαιοσυνη να κωλυσιεργει χαρακτηριστικα, και τελειως αλλο ενας οδηγος ταξι να κατηγορειται για δημιουργια ατυχηματος! Εκτος εαν για σενα τα 2 γεγονοτα ειναι ιδιου βαρους και ο θανατος εξυψωνεται με ενα τρακαρισμενο φτερο αμαξιου!
Εαν για σενα μελημα σου ειναι περισσοτερο το τι κανουν αυτα τα site παρα η ιδια η ειδηση, καλως...Για μενα, που αντιπαλευομαι τετοια site για πολλους λογους, ειναι πιο σημαντικο αυτη τη στιγμη να επικεντρωθω στο γεγονος πως οντως αξιοποιησαν το νομο οι εναγομενοι στην υποθεση και σε λιγο καιρο θα κυκλοφορουν ελευθεροι...!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3347 στις: 30/05/10, 22:24 »
Το προηγουμενο ποστ μου ειχε 3 παραγραφους. Οι δυο σας διαβασατε μονο τη δευτερη, δεν εξηγειται αλλιως. Δεν θα ξαναγραφω τα ιδια......

Για τον King mob δε νοιαζομαι ιδιαιτερα, κυριως διοτι απο το α' πληθυντικο που χρησιμοποιει μου δινει να καταλαβω οτι τοποθετει κι ο ιδιος τον εαυτο του σε μια α' κατηγορια ανθρωπων που απλα δε με καταλαβαινουν και δε τους καταλαβαινω.

Οσο για τον Freemind, απορω. Δε σε γνωριζω προσωπικα, αλλα απο οσα εχω διαβασει απο εδω μεσα απο σενα, εισαι το παραδειγμα ανθρωπου που ξερει να διαλεγεται και να σεβεται την αποψη του αλλου. Δε μπορω να καταλαβω πως εσυ, απο ολους, μπορει να παραποιεις τοσο πολυ το ποστ μου:

1) Δεν ειπα πουθενα οτι δεν πρεπει να πληρωσουν. Ισα ισα, να πληρωσουν θελω, και το εγραψα και σαφεστατα. Αλλα φαινεται, ΚΑΠΩΣ εσυ καταλαβες οτι χαιρομαι που ειναι ελευθεροι. Τι να πω...

2) Επισης, ΠΟΥ ΣΚΑΤΑ ειπα εγω οτι τα ΜΜΕ ειναι καλυτερα?

3) Δεν εκανα συγκριση σπασμενου φτερου με φονο. Ισα ισα ειπα "¨η δικαιοσυνη να γινει πιο σβελτη απο τρακαρισμα με ταριφα μεχρι φονο". Που στην ελληνικη που μιλαω εγω, σημαινει οτι τα δυο αυτα ειναι τα δυο ακρα, οχι ομοια.

4) Σορρυ για το υφος, αλλα ειναι λυπηρο να παιρνεις μια πολυ απλη θεση για ενα πολυ συγκεκριμενο ζητημα και να σου προσαπτουν αποψεις ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΞΕΦΡΑΣΕΣ. Και μετα να πρεπει και να υπερασπιστεις και τον εαυτο σου για να μη σε βγαλουν καθαρμα.

5) "Παιζω με τις λεξεις" και η νοοτροπια και φιλοσοφια μου δεν μου "επιτρεπουν" πραγματα, ε? ΟΚ...

Αυτα, δε συνεχιζω στην κουβεντα.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3348 στις: 11/10/10, 15:37 »
[size=130%]Ποινή   ισόβιας κάθειρξης και επιπλέον φυλάκιση δεκαπέντε μηνών για πράξεις   οπλοχρησίας, επέβαλε το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Αμφισσας, στον ειδικό   φρουρό Επαμεινώνδα Κορκονέα και ποινή δεκαετούς κάθειρξης στο συνάδελφο   και συγκατηγορούμενό του, Βασίλη Σαραλιώτη.
Η υπεράσπιση του   δεύτερου κατηγορουμένου, υπέβαλε αίτημα να δοθεί αναστολή εκτέλεσης της   ποινής του Β. Σαραλιώτη, ενόψει της έφεσης που όπως δήλωσαν, θα   καταθέσουν ακόμη και σήμερα.
Το αίτημα της υπεράσπισης πυροδότησε την   ατμόσφαιρα, με αποτέλεσμα την ώρα που εξεταζόταν ως μάρτυρας για την   αναστολή η μητέρα του Σαραλιώτη Μεταξία Γεράκη, η γιαγιά του 15χρονου   Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου κ. Τσαλικιάν, να σηκωθεί δείχνοντας τη   φωτογραφία του Αλέξανδρου και αρχίζοντας να φωνάζει: Γιαγιά: "Ορίστε,   ορίστε, για το παιδί αυτό, δείτε ποιον δολοφονήσατε". Μητέρα Σαραλιώτη:   "Δεν σήκωσε το χέρι, δεν έκανε τίποτα ο γιος μου".
Γιαγιά: "Βοήθησε, βοήθησε".
Τη   στιγμή εκείνη αστυνομικός ακούστηκε να φωνάζει προς τους συναδέλφους   του της φρουράς, "βγάλτε την έξω", εννοώντας την κ. Τσαλικιάν.
Η   εντολή αυτή του αστυνομικού προκάλεσε την έκρηξη του συνηγόρου πολιτικής   αγωγής Ν. Κωνσταντόπουλου, ο οποίος, απευθυνόμενος προς τον αστυνομικό,   είπε: "Εσείς θα πάρετε το δίκιο; με το όπλο στο χέρι θα πάρετε το   δίκιο;" Η γιαγιά, απευθυνόμενη προς τη μητέρα του κατηγορουμένου   Σαραλιώτη, η οποία έκλαιγε, είπε: "Το δικό μας το παιδί, είναι στον   ουρανό".
Για το επεισόδιο με τον αστυνομικό, ζήτησε να ενημερωθεί η προϊσταμένη της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αμφισσας, Βασιλική Βλάχου.
Το δικαστήριο έχει διακόψει, για να αποφασίσει αν θα δοθεί αναστολή στο Βασίλη Σαραλιώτη.
[/size][/b][/size]

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3349 στις: 11/10/10, 15:47 »
Ναι, τα ελληνικά ισόβια. Καλή διαγωγή, εθελοντική εργασία, πουλάμε και λίγο ψυχασθένεια... Αν κάτσει μέσα 12 χρόνια θα είναι θαύμα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...