Αποστολέας Θέμα: Musichaus Hermann  (Αναγνώστηκε 2427 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Musichaus Hermann
« στις: 14/01/07, 03:13 »
Αυτό το thread μάλλον θα πρέπει να πάει στο FAQ, όπως και τα αντίστοιχα για Thomann, Boxymusic, Playback, κλπ.

Ψάχνοντας λοιπόν κιθάρες (τι άλλο... ::)) στο διαδίκτυο πέτυχα αυτό το κατάστημα:

Musichaus Hermann

Εκ πρώτης όψεως φαίνεται να έχει (σε ορισμένα τουλάχιστον είδη) τιμές φτηνότερες και από τον Τhomann. Για παράδειγμα μια Fender Standard Fat Strat Mεξικάνα έχει στον Thomann 488 Ευρώ ενώ στον Hermann 421 (χωρίς τα μεταφορικά). Oι Gibson Les Paul ξεκινούν κάτω από τα 2000 Ευρώ, με την Les Paul Standard 50s neck στο κλασσικό Heritage Cherry Sunburst να προσφέρεται στην τιμή των 1800 Ευρώ!!! H Ibanez SAS36 που έψαχνε κάποιος φίλος πρόσφατα κοστίζει 444 Ευρώ έναντι 510 στον Thomann. Ομολογουμένως δεν φαίνεται να έχει την τεράστια ποικιλία οργάνων και άλλων μουσικών ειδών που έχει ο Thomann, αλλά έχει αρκετές από τις πιο δημοφιλείς μάρκες κιθάρων με μια αρκετά πλήρη γκάμα μοντέλων.

Ρίξτε μια ματιά. Και αν κάποιος έχει ήδη εμπειρία από συναλλαγή με αυτό το κατάστημα, θα με ενδιέφερε να μάθω ποιές ήταν οι εντυπώσεις του.


ΕDIT: Mόλις διαπίστωσα ότι στα links που δίνω παραπάνω, οι τιμές φαίνονται κατ' αρχήν ψηλότερες από αυτές που αναφέρω. 'Οταν όμως βάλω τα στοιχεία μου και δώσω τη χώρα που βρίσκομαι, οι τιμές περιέργως μειώνονται. Δοκιμάστε το κι εσείς να δούμε αν συμβαίνει το ίδιο σε όλους... ???
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Musichaus Hermann
« Απάντηση #1 στις: 14/01/07, 12:24 »
εχω αγορασει απο το εν λογω καταστημα και εχει οντως καποιες πολυ καλες τιμες αλλα απο την αλλη εχει ακριβα μεταφορικα για Ελλαδα μια και στελνοθν αποκλειστικα με ταχυμεταφορες και ασφαλισμενα οποτε για μια κιθαρα (που ειχα παρει εγω) πληρωσα 68€........βεβαια την παρελαβα εντος 3 ημερων......

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Musichaus Hermann
« Απάντηση #2 στις: 14/01/07, 13:14 »
εχω αγορασει απο το εν λογω καταστημα και εχει οντως καποιες πολυ καλες τιμες αλλα απο την αλλη εχει ακριβα μεταφορικα για Ελλαδα μια και στελνοθν αποκλειστικα με ταχυμεταφορες και ασφαλισμενα οποτε για μια κιθαρα (που ειχα παρει εγω) πληρωσα 68€........βεβαια την παρελαβα εντος 3 ημερων......

Όντως είναι πολλά τα μεταφορικά. Για Αγγλία είναι μόνο 16 Ευρώ, ανεξάρτητα από το μέγεθος της παραγγελίας. Πάντως για μια πιο ακριβή κιθάρα η διαφορά στην τιμή είναι αρκετά μεγάλη παρά το κόστος αποστολής. Και φαντάζομαι ότι αν κάποιος αγοράσει είδη αξίας μερικών εκατοντάδων ή και χιλιάδων Ευρώ, η μεταφορά με courier και μάλιστα ασφαλισμένη είναι ό,τι καλύτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/07, 13:24 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...