Αποστολέας Θέμα: Ποιό είναι το καλύτερο Drum VST για Hard rock - Metal?  (Αναγνώστηκε 5095 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Γεια σας παιδια! Αυτό που ψάχνω είναι καταρχάς ένα drum VST (κατά προτίμηση freeware αλλά προτείνετε και paid αν αξίζει τον κόπο & υπάρχει free demo για να τα δοκιμάσω) για χρήση αρχικά για εξάσκηση στο σπίτι και στη συνέχεια (αφού εξοικειωθώ και με τη χρήση του) προγραμματισμό δικών μου ρυθμών και σπιτικές εγγραφές - πάντα σε ερασιτεχνικό επίπεδο, όχι καμία pro χρήση).
Δηλαδή αν προσφέρει έτοιμους ρυθμούς για hard rock - metal - thrash θα είναι το ιδανικό για εμένα (θα το δουλέψω μέσω Cubase). Τι μου προτείνετε? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Με μια γρηγορη αναζητηση βρηκα τα εξης plug ins

http://www.kvraudio.com/q.php?search=1&q=drum+vsti&pr[]=f

Το καλο ή κακο VSTi εξαρταται κυριως απο τα δειγματα τα οποια εχει ( ή τα δειγματα που μπορει να χειριστει, περα απο τα δικα του ), απο το περιβαλλον του ( εαν σου επιτρεπει να μιξαρεις μεσα στο VSTi ή να διαχειριστεις τα effects οπως θες ) και βεβαια απο το ποσο προγραμματοποιησιμο ειναι ( προφανως σε midi επιπεδο ).

Πρεπει να δουλεψεις με ορισμενα απο αυτα, ωστε να βρεις αυτο που θα σου ταιριαζει.

Υποψιν, οι επαγγελματικες εκδοσεις πολλων VSTi μπορει να ειναι ακριβες, ομως συνηθως εχουν και καποια lite edition για οσους θελουν να αγορασουν κατι πιο φτηνο, ενδεχομενως με λιγοτερα samples, αλλα με το ιδιο προγραμματικο περιβαλλον.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/13, 15:11 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Σ'ευχαριστώ πολύ Free!!!

Σε πρώτη φάση (και λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου για εκμάθηση software - προτιμώ να παίζω κιθάρα  ;D ) ψάχνω την "εύκολη" λύση, δηλ. ένα standalone drum machine software με έτοιμους ρυθμούς (και VSTi να είναι βέβαια δεν με ενοχλεί).

Μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον το DrumCore Free (με την 1η ευκαιρία θα το δοκιμάσω):

http://www.sonomawireworks.com/drumcore/downloads/

Αν ξέρει κανείς κάποιο άλλο "εύκολο" προγραμματάκι που να φορτώνει ή να περιέχει ήδη έτοιμους ρυθμούς για τα είδη που ανέφερα παραπάνω ας το προτείνει εδώ  ;) . Thanks!!!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Για μένα το καλύτερο από άποψης virtual drummer είναι το jamstix http://www.rayzoon.com
Έχει μια δυσκολία στην εκμάθηση απλά επειδή δεν είναι "κονσέρβα".


Από built-in ήχους είναι αξιοπρεπέστατο (όχι όμως επιπέδου BFD και Superior 2), αλλά έχει και expansion packs για να το πας προς όποια κατεύθυνση θέλεις. Το βασικό όμως είναι ότι προσομοιώνει πάρα πολύ καλά έναν πραγματικό drummer και δεν είναι απλά μια συλλογή από ήχους και midi loops.


Η τιμή της βασικής έκδοσης (με 1.3 GB ήχους) είναι 99$ και το metal pack expansion (για τους φίλους μεταλάδες) είναι στα 49$.


Κατά τη γνώμη αξίζει 100% να το ψάξει κανείς.

Αποσυνδεδεμένος quickaras

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Νομιζω αρκετα καλο για να το χρησιμοποιησεις σαν VST plugin ειναι το Addictive Drums. Ειναι ομως αρκετα ακριβη η τιμη του απ' οσο θυμαμαι. Εχω ψαξει για διαφορα freeware στο Internet αλλα σχεδον ολα κανουν conflict με το Cubase. Εχω δοκιμασει το addictive drums σε demo αλλα σου δινει μονο ενα drumset και για ελαχιστο χρονο οσο θυμαμαι

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
7102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/03, 01:51
από paulchro
1 Απαντήσεις
2528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/07, 17:37
από Υπνοβάτης...
77 Απαντήσεις
26936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 21:26
από dunkan
86 Απαντήσεις
26743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/12, 15:48
από Kosthrash
7 Απαντήσεις
9225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/12, 19:25
από Archangel
31 Απαντήσεις
13103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/13, 14:13
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
2376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/13, 16:10
από gers
15 Απαντήσεις
5281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/13, 18:24
από zeromancer
0 Απαντήσεις
8508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/13, 07:06
από Korgy
0 Απαντήσεις
2618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/14, 19:18
από Crusader3