Αποστολέας Θέμα: Αρμονία (Εκλαϊκευμένα Μαθήματα)  (Αναγνώστηκε 4273 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ένα πολυσέλιδο εκλαϊκευμένο άρθρο που πιστεύω θα βοηθήσει τους ερασιτέχνες που βλέπουν βιβλίο αρμονίας και το βάζουν στο ράφι και ποιος ξέρει ίσως κάποιοι κάποτε το κατεβάσουν απ’ το ράφι , άλλοι αγοράσουν νέες εκδόσεις , άλλοι γραφούν σε Ωδείο, άλλοι  κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα….
 
http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3575
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρμονία (Εκλαϊκευμένα Μαθήματα)
« Απάντηση #1 στις: 14/11/12, 15:46 »
το διαβάζω τώρα...

όντως φαίνονται απλά και κατανοητά (αν και είμαι ακόμα στην αρχή και στα εξ'ορισμού απλά)

ευχαριστούμε για τον κόπο και όλη τη δουλειά γενικότερα!

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Αρμονία (Εκλαϊκευμένα Μαθήματα)
« Απάντηση #2 στις: 14/11/12, 23:07 »
Ωραίο άρθρο, το "διασκέδασα" πολύ διαβάζοντάς το, μου αρέσει ο προσωπικός τρόπος που γράφεις και η αγάπη σου για το αντικείμενο που βγαίνει από τα γραφόμενά σου.

Βέβαια, η περιγραφή σε ένα on-line άρθρο της πληροφορίας που βιβλία αφιερώνουν εκατοντάδες σελίδες είναι μάλλον αδύνατη αλλά σίγουρα αποτελεί ένα καλό "σημείο εκκίνησης" για να συνεχίσει κάποιος σε πιο συστηματική μελέτη.

Υπάρχουν αρκετά σημεία που έχω ενστάσεις, οι περισσότερες αφορούν στην οργάνωση και μεταδοτικότητα του κειμένου, όμως αυτό είναι θέμα προσωπικού στυλ αλλά και δυσκολίας του όλου εγχειρήματος. Υπάρχουν και κάποια σημεία/παροράματα που προκαλούν σύγχυση, π.χ., στα παραδείγματα του κεφαλαίου "προσθήκη της 7ης" εμφανίζονται συγχορδίες που δεν ανήκουν στο κλειδί, αλλά πολύ αμφιβάλλω αν ο αρχάριος αναγνώστης θα τα αντιληφθεί.

Με αφορμή αυτό που αναφέρεις στο κεφάλαιο του "κύκλου των 5ων" (το οποίο κεφάλαιο, παρεπιπτόντως, νομίζω ότι θα μπορούσε να παραληφθεί από το άρθρο),

Φαίνεται ότι οι άνθρωποι έχουν προτίμηση το ‘’προς τα δεξιά’’, από το ‘’προς τα αριστερά’’
,

ίσως σε ενδιαφέρει μία ερμηνεία για αυτό το φαινόμενο που διάβασα πρόσφατα. Συγκεκριμένα, η μετατροπία προς τα δεξιά είναι πιο "εύκολη στο αυτί" από ότι στα αριστερά, γιατί στην πρώτη διατηρείται ο προσαγωγέας του αρχικού κλειδιού και, επομένως, υπάρχει μια "επαφή" και τάση επιστροφής σε αυτό, σε αντίθεση με την μετατροπία προς τα αριστερά όπου ο προσαγωγέας του αρχικού κλειδιού χάνεται και νιώθουμε (ελαφρώς) μεγαλύτερη απομάκρυνση από αυτό.


Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αρμονία (Εκλαϊκευμένα Μαθήματα)
« Απάντηση #3 στις: 15/11/12, 08:53 »
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια
Fourier
Έχω διαβάσει δεκάδες από τα σχόλια σου από τότε που μπήκα στο Site των κιθαρωδών και όλα τους είναι μεστά και με στυλ εκπαιδευτικό και άν κάποια στιγμή επεξεργαζότανε και ταξινομούνταν θα αποτελούσαν ένα ΠΛΗΡΕΣ on line ''Theory & Practice music e-book ''.
Χαίρομαι ιδιαίτερα που καταδέχτηκες και διάβασες όλο το άρθρο και το σχόλιο σου θα το μελετήσω διεξοδικά
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: Αρμονία (Εκλαϊκευμένα Μαθήματα)
« Απάντηση #4 στις: 15/11/12, 10:07 »
Αυτο που θελω να τονισω ιδιαιτερα για τον Στεφανο , ειναι η διαθεση του να μοιραστει τις γνωσεις του μ' εμας , πραγμα για το οποιο ,εγω προσωπικα τον ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και τον ΣΥΓΧΑΙΡΩ.
Γιωργος
[ αει συλλεκτης αναρτησεων του Στεφανου]
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/02, 01:04
από Μάριος
78 Απαντήσεις
58488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/12, 13:19
από NikosVy
22 Απαντήσεις
11466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 05:13
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
2670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/08, 19:31
από thanasis b
9 Απαντήσεις
17581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/16, 22:20
από nikos_ps
4 Απαντήσεις
25600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/12, 14:00
από Dimitris12345
3 Απαντήσεις
3496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/12, 14:09
από freemind
5 Απαντήσεις
3865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/12, 00:49
από Καθόδιος (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
6393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/14, 22:22
από Guitar Fan
0 Απαντήσεις
4948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/16, 18:55
από David1