Αποστολέας Θέμα: Flames απο Ηλ.Κιθάρα->Ενισχυτής->LineIn(PC).. Γιατί έχει delay;  (Αναγνώστηκε 9811 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
ναι αλλά δεν γίνεται να μου την λες με pm και να μου απαγορεύεις να μιλάω. Γιατι δεν γραφεις το πρόβλημα εδω να το λύσουμε διμασια τι φοβασε. Τωρα συζήτηση το λες αυτο? Πως να συζητήσω, το κλείδωσες το άλλαξες 2 φορες και τωρα μου λες "βουλοστο" και γράφε, ε δεν παει ετσι, ετσι θα επιβάλεις την γνώμη σου. Οπος ειπα και πριν και το έσβησε παω να παίξω κανένα παιχνίδι στο FB  τα λεμε.
Τώρα αν κάνω πάλι παράπονα για την δημοκρτατια του φορουμ θα το σβησεις παλυ. Αν πω οτι με απιλεις με βαν με μπ παλυ θα στειλεις κιαλο! Αρα ειναι δημοκρατια αυτο? (ο Βασίλης να τα βλέπει αυτα) αποχωρώ
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Προφανως εχεις μπερδεψει πολλα πραγματα μαζι!

1) Δε σου απαγορευσα να μιλας και μη δινεις λαθος εντυπωσεις. Σε συμβουλευσα να εισαι πιο ευγενικος οταν αμφισβητεις τις αποψεις ανθρωπων οπως ο vangelis και ο korgy. 

2) Βλεπεις να ειναι κλειδωμενο το θεμα ή το post?  ???

3) Το θεμα μας ειναι η καρτα ηχου κι οχι τα μπουζι αυτοκινητου ή τα pm και οι κανονες του forum. Ειναι παρα πολυ απλα τα πραγματα, τα περιπλεκεις στο μυαλο σου και δεν οδηγεισαι πουθενα!

4) Δημοκρατια ειναι πως παρολο που εχεις παραβει τους κανονες του forum εισαι ακομα εδω και μιλας. Σε αλλες συζητησεις και με αλλους mod, μπορει να ειχες προειδοποιηθει σε μορφη τιμωριας.




Χαιρομαι που παιρνει αυτη την τροπη η συζητηση. Πραγματικα, δειχνει αδυναμια να συνεχισεις να μιλας για το αρχικο μας θεμα, βρισκοντας πλαγιο τροπο να το "σκασεις" για να μη παραδεκτεις πως εχεις λαθος.

2 βασικα πραγματα σου ζητησα και δε μπορεσες να ανταπεξελθεις:

1) Links με τα specifications της καρτας που εχεις ( κι οχι απλα λογια )

2) Να μου εξηγησεις πως δουλευει ενας convertor A/D audio!


Δεν απαντησες τιποτα απο αυτα. Ευχαριστω που με βοηθησες να αποδειξω πως οπου ακους πολλα κερασια...κρατα μικρο καλαθι!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
εσυ προτεινες behringer ρε  :P , σφύρατο λεμε τελείωσε, ρεζίλη γίνεσαι,

τέλος


  (α και θελω σχεδιάγραμμα να αποδεικνύει οτι αυτές που λες ειναι καλύτερες κατω απο 100€ οτι είναι   ;) μαγκα με την ησυχία σου ε? )
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/11, 01:43 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher


edit:για δώσε σχεδιάγραμμα απο την made in china (by TEAC μακριά απο μας) tascam να δω πώς τα πάει ψηλά. Για να μην μιλήσω για την m-audio (VIA inside) τον 60€ δεν υπάρχει περίπτωση αυτο το πράμα να εχει καλύτερο σχεδιάγραμμα απο την audigy, να έλεγες fast track pro και πάνω να πω ΟΚ.  Ασε για τις lexicon κανε μια ερεύνα αγοράς ή googl-αρε και θα μάθεις οτι διαλύονται απο μόνες τους αυτές. Εχω κάνει το προηγούμενο 2 μηνο μια ερεύνα για εναν ανιψιό μου (μπορεί να σου το επιβεβαιώσει)  και έλιωσα στο διάβασμα στο νετ, κρητικές, τεχνικά, drivers ktl οτι θες. Καταλήξαμε οτι δεν αξίζει να πάρεις κατι φθηνότερο απο την m-audia fast track pro ή την ediron ux25 αν θυμάμαι καλα, οτιδήποτε φθηνότερο είναι για κλάματα...


Δημητρη, οταν εγω σε παρακαλουσα για tech spec, εσυ μου απαντουσες ο,τι ηθελες!

Κι ενω συναδελφος σου, σου λεει πως δεν ειναι τα πραγματα οπως τα λες, εσυ συνεχιζεις να εκτιθεσαι και να προσβαλεις τον επαγγελματικο κλαδο που υπηρετεις.


Μετα απο τοση ερευνα, με πληρη αγνοια τελικα του τι επρεπε να κοιταξεις, κατεληξες πως καλυτερα να παρεις μια Creative απ'ο,τι μια Lexicon ή μια Tascam?

Εσυ δημιουργεις απολυτες αποψεις βαζοντας τη λεξη "αποκλειεται" σε καθε προταση σου, χωρις να ξερεις!


Ειλικρινα, μετα απο τοσα χρονια στο kithara, πιο στενομυαλο και ημιμαθη ανθρωπο δεν εχω δει. Και το χειροτερο ειναι πως μεσω μπλοφας ( του στυλ "κατσε να φερω τους επαγγελματιες να σου εξηγησουν"...ενω αργοτερα τους βριζεις αφου ειναι ηχοληπτες ) πας να αποδειξεις κατι που δεν αποδεικνυεται!


Πραγματικα, κουραστηκα να μιλαω. Ο,τι ειχα να πω, το ειπα. Οι δικες μου γνωσεις τεθηκαν επι ταπητος, αναλυθηκαν μεχρι εκει που δεν παει κι ελπιζω να ωφελησουν οσους θελουν να ωφεληθουν.



(α και θελω σχεδιάγραμμα να αποδεικνύει οτι αυτές που λες ειναι καλύτερες οτι είναι   ;) μαγκα
με την ησυχία σου ε? )

Ενω εσυ οταν ζητησα της Creative και της EMU μου εδωσες?  ::)


εσυ προτεινες behringer ρε  :P , σφύρατο λεμε τελείωσε, ρεζίλη γίνεσαι,

Που προτεινα behringer?  :) Για δειξε μου σε quote ποτε σε αυτη τη συζητηση προτεινα Behringer

 
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/11, 01:47 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher



Ελα τωρα που δε σου αρεσει  :P


Εγω θα βαλω κατι αλλο:



κι αφιερωμενο στο jim.ni:

  ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
σου έγραψα στο πμ όταν μιλάω μαζι σου είναι σαν να μιλάω με την 4χρονη ανιψιά μου (δεν κατάλαβα, δεν κατάλαβα, εγω δεν σε λεω γιατί εσυ δεν με έλεγες, δεν σε παίζω κτλ), τώρα το αποδεικνύεις κιόλας, ωριμότης 0 λέγεται το έργω και κλειδοστο μην ξεφτιλίζεσαι άλλο (και σβησες και το μήνυμα για τον Βασίλη!!) 
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
σου έγραψα στο πμ όταν μιλάω μαζι σου είναι σαν να μιλάω με την 4χρονη ανιψιά μου (δεν κατάλαβα, δεν κατάλαβα, εγω δεν σε λεω γιατί εσυ δεν με έλεγες, δεν σε παίζω κτλ), τώρα το αποδεικνύεις κιόλας, ωριμότης 0 λέγεται το έργω και κλειδοστο μην ξεφτιλίζεσαι άλλο (και σβησες και το μήνυμα για τον Βασίλη!!) 



Το θεμα που ψαχνεις και λες πως εσβησα βρισκεται εδω:

Απ: Ηλ.Κιθάρα->Ενισχυτής->LineIn(PC).. Γιατί έχει delay;

Για αλλη μια φορα εκτιθεσαι. Ειναι διασκεδαστικο αυτο, ειλικρινα...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
σου έγραψα στο πμ όταν μιλάω μαζι σου είναι σαν να μιλάω με την 4χρονη ανιψιά μου (δεν κατάλαβα, δεν κατάλαβα, εγω δεν σε λεω γιατί εσυ δεν με έλεγες, δεν σε παίζω κτλ), τώρα το αποδεικνύεις κιόλας, ωριμότης 0 λέγεται το έργω και κλειδοστο μην ξεφτιλίζεσαι άλλο (και σβησες και το μήνυμα για τον Βασίλη!!) 



Το θεμα που ψαχνεις και λες πως εσβησα βρισκεται εδω:

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=83055.msg658822#new

Για αλλη μια φορα εκτιθεσαι. Ειναι διασκεδαστικο αυτο, ειλικρινα...



δεν νομίζω να εκτίθεται κάποιος επειδή δεν περνάει απ τον κάδο (τόσα χρόνια εδω δεν έχω πάει ποτέ κάδο), μάλλον εσύ εκτίθεσαι που συχνα-ζεις εκεί. Και στο ξαναλέω και εδώ, η γνώση και η εξειδίκευση   δεν συνεπάγεται ούτε παιδιεας ούτε ευφυίας (που δεν έχεις)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ο,τι πεις jim.ni...Ο,τι πεις!

Αν δε σε πειραζει, τωρα εχουμε μια σοβαρη συζητηση, οποτε ασε λιγο τα flames για να μιλησουμε σαν ανθρωποι με τον Fourier.

Ευχαριστω!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
σου έγραψα στο πμ όταν μιλάω μαζι σου είναι σαν να μιλάω με την 4χρονη ανιψιά μου (δεν κατάλαβα, δεν κατάλαβα, εγω δεν σε λεω γιατί εσυ δεν με έλεγες, δεν σε παίζω κτλ), τώρα το αποδεικνύεις κιόλας, ωριμότης 0 λέγεται το έργω και κλειδοστο μην ξεφτιλίζεσαι άλλο (και σβησες και το μήνυμα για τον Βασίλη!!) 

Ο Βασιλης ποιος ειναι?  ;D

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Ο,τι πεις jim.ni...Ο,τι πεις!

Αν δε σε πειραζει, τωρα εχουμε μια σοβαρη συζητηση, οποτε ασε λιγο τα flames για να μιλησουμε σαν ανθρωποι με τον Fourier.

Ευχαριστω!

έτσι κι αλλιώς στα flames θα πάνε, τι σε πειράζουν? και εσυ εκτός θέματος είσαι και εγώ, το θέμα λέει: γιατί έχει delay η κάρτα του παιδιού


σορι  Fourier
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Παράθεση
Το θεμα ειναι πως πολλοι μπερδευουν τη συχνοτητα του ηχου ( του   ημιτονου ) με το sample rate ως ψηφιακη απεικονιση ( και κωδικοποιηση με   συγκεκριμενες τιμες του 01010101010 :P ) του σηματος!




το ίδιο είναι αλλά δεν θες να το καταλάβεις, και το ημιτόνια σε 001110101010110 κωδικοποιηται σε δυαδικό δηλ αλλα γιαυτο επιμένω και σου είπα 3-4 φορές ζωγράφισε (όπως έκανε o fourier) την μετατροπή να την δούμε. Αφου δεν ξέρει γιατί επιμένεις ρε π....  πάω να βρω στο google καμιά εικόνα να δεις γιατί δεν περνεις απο λογια εσυ. Δεν εχει καταλάβει ακόμα τι θα πει ψηφιακό και κανείς και μαθήματα
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ο,τι πεις jim.ni.

Σε παρακαλω, μην αποκαλεις καποιον που**η στο δημοσιο forum.

Ευχαριστω.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
παλιόφιλε εννοούσα ή μήπως προτιμάς πατερ  ;D
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Προτιμω ενα τυπικο τιποτα, γιατι το εχεις ηδη παρακανει!

Edit: Ο ηχος ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα απο το ψηφιακο αποτελεσμα του. Το ενα ειναι αναλογικο, το αλλο διακριτο/ψηφιακο, οποτε ειναι μια απεικονιση ( κατα προσεγγιση ) του πραγματικου.

Οποτε αλλο το να μιλαμε για τιμες συχνοτητων σε συνεχομενη κυματομορφη κι αλλο το να εχουμε την ψηφιακη απεικονιση τους συμφωνα με κανονες που δημιουργουν το ψηφιακο ηχο.


Αλλο το 010101010101010, αλλο ο ηχος....διακριτες τιμες-απειρες τιμες....τοσο απλο, κι ομως τοσο δυσκολο να το κατλαβεις!

Ο κοσμος μπερδευει τη διαφορα συχνοτητας δειγματοληψιας με πραγματικη συχνοτητα του ηχου και για ποιο λογο ειναι τοσο διαφορετικες ( αγνοια του θεωρηματος βεβαια ). Κι οπως βλεπω...ακομα και οι "ειδικοι" μπερδευονται  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/11, 03:46 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
ελα πάρε ανα απ τα χιλιάδες, αυτα που λέει στις αρχή τα ξέρεις απ οτι βλέπω, κοίτα στο 3.28 τα μπλε κατω 101110011011000.......



Παράθεση
Ο κοσμος μπερδευει τη διαφορα συχνοτητας δειγματοληψιας με πραγματικη   συχνοτητα του ηχου και για ποιο λογο ειναι τοσο διαφορετικες ( αγνοια   του θεωρηματος βεβαια ). Κι οπως βλεπω...ακομα και οι "ειδικοι"   μπερδευονται 


αυτό σου το είπα εγω πριν από ώρες με πμ η οχι?? πες την αλήθεια, το έχω το πμ
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Το γεγονος πως μου παρεθεσες ενα ολοκληρο video που εξηγει τη διαδικασια του quantization και της κωδικοποιησης ( αυτο το περιβοητο 0101010101 ), ενω εμεις μιλαμε για Sample Rate τοση ωρα........σε κανει τελειως off topic!

Εμεις ειμαστε ακομα στη πρωτη φαση λειτουργιας του convertor κι εσυ εφτασες κιολας στα υπολοιπα δυο, αυθαιρετα, μονο και μονο επειδη ειδες το 01010101010 που ανεφερα καπου!

Συν πως ο,τι λεει το βιντεο εχοει αμεση συμφωνια με οσα λεω περι συχνοτητων και conversion. Τοση ωρα λεγαμε για συχνοτητα Nyquist, για μιση απο τη συχνοτητα δειγματοληψιας, κλπ....κι ως εκ θαυματος, μου παραθετεις ενα βιντεο που τα πιστοποιει ολα αυτα!

Να εισαι καλα. Πραγματικα ειναι απολαυστικο να συζηταει κανεις μαζι σου. Αθελα σου εκτιθεσαι ή βοηθας τον αλλον στα λεγομενα του! Στοιχημα αν καταλαβαινεις τα μαθηματικα που αναφερει ο ανθρωπος!

Και η συνεχεια του video:
ειναι εξισου συμφωνη με οσα λεω για το πως λειτουργουν τα φιλτρα μεσα στις καρτες ;)


Ευχαριστω πολυ!

Παράθεση
Ο κοσμος μπερδευει τη διαφορα συχνοτητας δειγματοληψιας με πραγματικη   συχνοτητα του ηχου και για ποιο λογο ειναι τοσο διαφορετικες ( αγνοια   του θεωρηματος βεβαια ). Κι οπως βλεπω...ακομα και οι "ειδικοι"   μπερδευονται 


αυτό σου το είπα εγω πριν από ώρες με πμ η οχι?? πες την αλήθεια, το έχω το πμ



Καταρχας δε το ειπα σε pm, αλλα στο δημοσιο forum :P ! Οποτε το να με απειλεις πως θα δημοσιευσεις το pm...ειναι αστοχο ( για αλλη μια φορα )!

Κατα δευτερον, τι βλεπεις λαθος; Οπως εξηγησα και πιο κατω, ο ψηφιακος κοσμος ειναι μια αναπαρασταση του αναλογικου κι ακολουθει καποιους κανονες που του επιτρεπουν να "συντονιστει" με τις απειρες τιμες της πραγματικοτητας!

Επομενως οταν λεμε 96KHz sample rate, εννοουμε πως η καρτα θα λαβει 96 δειγματα το δευτερολεπτο απο το εισερχομενο σημα. Χαρη στον Nyquist ( που μολις εμαθες απο το video που ο ιδιος παρεθεσες ) συνδεσαμε αυτο το χαρακτηριστικο με τον ηχο, αφου το minimum sample rate που μπορουμε να εχουμε ειναι στην ουσια 40KHz ( 44,1KHz λογω φιλτρων ), εφοσον εχουμε ακουστικο φασμα 20-20000Hz.

Απο εκει και περα η "μηχανη" αναλαμβανει τα υπολοιπα ωστα τα περιφημα 0101010101110101 να αντιστοιχουν σε μια διακριτκη τιμη που ανταποκρινεται σε καποιο αναλογικο δειγματισμο ( δυστυχως με quantization error μεσα ).

Αρα, αλλο ο αναλογικος κοσμος ( αλλο το να λεμε δηλαδη πως η ΛΑ ειναι στα 440Hz ) κι αλλο ο ψηφιακος, που λεμε πως το sample rate ειναι 48KHz ( δηλαδη παιρνει 48 δειγματα το δευτερολεπτο ).


Παντως ευχαριστω για την αθελητη...υποστηριξη! Να' σαι καλα :)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/11, 04:11 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
πάρε και μερικά απο την δικιά μου τέχνη γιατί πολύ θεωρία μας πούλησες σήμερα
δες το μεχρι το τελος σε παρακαλω


Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μαλιστα....

Πραγματικα...μονο με εικονες μπορεις να καταλαβεις; Γιατι εγραψα αρκετα posts με το πως λειτουργει η μετατροπη του σηματος απο αναλογικο σε ψηφιακο κι εσυ μου ανεβαζεις βιντεακια, θελοντας να μου αποδειξεις....πως εχω δικιο σε αυτα που λεω!

Jim.ni...Δημητρη...Συγκεντρωσου, μας βλεπουν! ;D Εαν δε ξερεις τι σημαινει η λεξη "διακριτος", μπορεις να το πεις, διοτι ποσες φορες ειπα πως ο ψηφιακος κοσμος ειναι διακριτος, υποννοωντας την αναγκη του να ξεχωριζει τις τιμες που λαμβανει, λογω απειριας του αναλογικου σηματος;

Προσεξε λιγο, γιατι εμεις με τον Fourier μιλαμε για τη Sampling φαση κι εσυ πηγες στο Quantization και στη Κωδικοποιηση... ::) Παλι μεσα στο θεμα!
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/11, 04:24 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
καταρχήν επιμένω οτι έχεις πρόβλημα και δεν μπορείς να σταθείς σε μια συζήτηση, δεν είπα τι είπες με pm, είπα ΕΓΩ σου το ειπα με pm και θα το παραθέσω.
Δεύτερων δεν σε επιβεβαιώνω με το βίντεο ούτε έκανα λάθος βίντεο, επιμένω οτι δεν ξέρεις τι είναι το "ψηφιακό"  σημα ,και πώς δημιουργιται, στην πράξη όχι στην θεωρία σου που άνοιξες τώρα βιβλία και αντιγραφεύς οτι ναναι.

παρε και το pm που σου ειχα στειλει

Παράθεση
(ψάξε στο noiz.gr σχετική συζήτηση με δειγματοληψία και θα καταλάβεις   λίγα πράγματα) αλλο συχνότητα ηχητικών κυμάτων και άλλο συχνότητα   δειγματοληψίας του αναλογικού σήματος (πόσες φορές το δευτερόλεπτο   παίρνεται "δηγμα")

παρακαλω να μην σβηστει το pm γιατι εγω το εστειλα δεν ειναι αλουνου

αρα ποιος επιβεβαιώνει ποιον τωρα? στα λεω στις 12.00 και τα λες εσυ στις 3.00 οτι ο κοσμος μπερδεύει της συχνότητες?  :P

Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Παράθεση
Μαλιστα....

Πραγματικα...μονο με εικονες μπορεις να καταλαβεις;   Γιατι εγραψα αρκετα posts με το πως λειτουργει η μετατροπη του σηματος   απο αναλογικο σε ψηφιακο κι εσυ μου ανεβαζεις βιντεακια, θελοντας να μου   αποδειξεις....πως εχω δικιο σε αυτα που λεω!

Jim.ni...Δημητρη...Συγκεντρωσου, μας βλεπουν! ;D   Εαν δε ξερεις τι σημαινει η λεξη "διακριτος", μπορεις να το πεις, διοτι   ποσες φορες ειπα πως ο ψηφιακος κοσμος ειναι διακριτος, υποννοωντας την   αναγκη του να ξεχωριζει τις τιμες που λαμβανει, λογω απειριας του   αναλογικου σηματος;

Προσεξε λιγο, γιατι εμεις με τον Fourier μιλαμε για τη Sampling φαση κι εσυ πηγες στο Quantization και στη Κωδικοποιηση... ::) Παλι μεσα στο θεμα!


κουκουρουκου ε? πως το είπες εσύ μπουχουμπουχου?  Δεν καταλαβαίνεις και συνεχίζεις να βάζεις λόγια που δεν έχω πει (ο κοσμος εχει ματια και βλέπει), και δεν προχώρησα εγω καταλαθος στην ψηφιοποίηση, επίτηδες σε προκαλώ 2 μέρες τώρα αλλα ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ

αντε καλημέρα 
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/11, 04:33 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Λες πως εκλεψα απο το δικο σου pm αυτο που ειπα μετα στο δημοσιο forum?  :P :P :P :P


Ευτυχως που δεν εκλεψα την ορθογραφια παντως  ;D

Δεύτερων δεν σε επιβεβαιώνω με το βίντεο ούτε έκανα λάθος βίντεο, επιμένω οτι δεν ξέρεις τι είναι το "ψηφιακό"  σημα ,και πώς δημιουργιται, στην πράξη όχι στην θεωρία σου που άνοιξες τώρα βιβλία και αντιγραφεύς οτι ναναι.

Ο,τι πεις jim.ni. Αλλη ορεξη δεν ειχα στις 3 το βραδυ με ενα συνομιλητη οπως ο Fourier να κανω τον εξυπνο αντιγραφοντας απο τις σημειωσεις των 40329840298 βιβλιων μου περι ψηφιακου ηχου.

Πριν 1 μερα δε μπορουσες να αρθρωσεις λεξη για το conversion και τωρα γεμισαμε video. Αμα ειναι, να το φερεις και σε κομιξ  ;D


Λοιπον, ειναι 4:30 το πρωι. Τα καλα παιδια πανε για υπνο γιατι καποιοι εχουν δουλιτσες αυριο!

Αντε, καλο μας βραδυ! Τα γραφομενα μου ειναι εκει αναρτημενα, μπορεις να δεις τι εχω γραψει για το ψηφιακο "που δεν ξερω", για τις καρτες ηχου "που δε ξερω" και για τους ηχοληπτες που ειναι οι χειροτεροι "τζαναπεντηδες" στον κοσμο!
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/11, 04:35 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
οτι πεις, να μου δείξεις μονό αυριο σε ποιο σημιο είπες-εξήγησες την ψηφιοποίηση.  ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ σε προκαλώ και αν ήξερες θα ειχες απαντήσει, είσαι αρκετά εγωιστής για να το αφήσεις ετσι και να πας για ύπνο ΑΝ ήξερες. Ψάξε αύριο τα 98593284659284665626245654 βιβλία σου και τα λεμέ καλά?  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/11, 04:40 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ο,τι πεις jim.ni, ο,τι πεις!

Αντε, υπνος τωρα!  ;D

Κι επειδη με ετρωγε απο πριν αυτο και ηθελα να το βαλω, το βαζω για αποχαιρετιστηριο:

τέλος


Αφιερωμενο:  ;D

 
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/11, 04:56 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher