Αποστολέας Θέμα: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως  (Αναγνώστηκε 17242 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #50 στις: 25/07/14, 16:17 »
το attack εξαρταται απο πολλα πραγματα. Και οι μαγνητες παιζουν πολυ ρολο αλλα γενικα οσο πιο κομπρεσαρισμενο ηχο εχεις τοσο πιο πολυ attack κερδιζεις.

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #51 στις: 25/07/14, 16:20 »
Και να φανταστω το compressor πεταλι κανει αυτην την δουλεια?  :P

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #52 στις: 25/07/14, 17:30 »
οσο πιο κομπρεσαρισμενο ηχο εχεις τοσο πιο πολυ attack κερδιζεις.


χάνεις θες να πεις. ;)


Το compression εξ'ορισμού εξομαλύνει τις διαφορές στην ένταση οπότε η αρχικά μεγάλη ένταση μιας νότας (attack) τείνει να γίνει ίδια με το sustain κομάτι της που ακολουθεί.
Γι'αυτό και σε ορισμένους compressors υπάρχει ρυθμιστικό attack που καθυστερεί την εφαρμογή του compression έτσι ώστε η αττάκα να  μην υποστεί κομπρεσάρισμα και να ακουστεί πιο καθαρά.
Γενικά το μεγαλύτερο εύρος δυναμικών και την πιο έντονη αττάκα την έχουμε με πεντακάθαρους ενισχυτές και υψηλό headroom. Το αν μας αρέσει αυτό για το είδος που παίζουμε είναι άλλη ιστορία.
Δυστυχώς βλέπω ορολογία με σαφές νόημα και καθιερωμένη επί δεκαετίες να παρερμηνεύεται με αποτέλεσμα να υπάρχει σύγχιση. Και δεν τα βλέπω μόνο σε metal παίχτες αυτά αλλά και σε βιντατζάδες που λένε ότι ο τάδε ενισχυτής έχει φοβερές δυναμικές επειδή καθαρίζει καλά με το volume. Αυτό που θέλουν να πουν είναι ότι ανταποκρίνεται με αλλαγές στον ήχο του στις δυναμικές του αρχικού σήματος της κιθάρας (είτε λόγω πενιάς είτε λόγω παιχνιδιού με το volume).

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #53 στις: 25/07/14, 19:05 »
οσο πιο κομπρεσαρισμενο ηχο εχεις τοσο πιο πολυ attack κερδιζεις.
χάνεις θες να πεις. ;)
Έτσι είναι.

Ας δούμε τι κάνει ένα καλό Pick Attack:
Ότι μπορεί να δίνει ξαφνικά και ανεμπόδιστα πολύ ρεύμα στις τελικές.

Δηλαδή:
- Λιγότερο compression είτε πριν, είτε μέσα στον ενισχυτή.
- Μεγαλύτερος μετασχηματιστής τροφοδοσίας
- Μεγαλύτεροι πυκνωτές τροφοδοσίας
- Ανόρθωση solid state
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #54 στις: 25/07/14, 19:06 »
Σωστος ο zeoy αλλα μπερδευτικα :P .
Ο limiter ειναι αυτος που θα σου φαει την αττακα ή ενας "κακορυθμισμενος"(δεν υπαρχει αυτο...οτι θελει μπορει να κανει ο καθενας) κομπρεσορας. Οι κομπρεσορες (οχι ολοι) ρυθμιζουν το ευρος κομπρεσαρισματος. Μπορεις να διατηρήσεις την αττακα (με το attack) και να δυναμωσεις μονο το ιχνος της νοτας (sustain) οπως πολυ σωστα λες. ΠΧ ενα tubescreamer δεν σου στερει την αττακα παρολο που κομπρεσαρει τον ηχο. Ετσι δεν ειναι?
Ο κομπρεσορας κανονικα τονωνει το αποδυναμωμενο σημα. Κανονικα δεν πρεπει να ψαλιδιζει το ισχυρο. Αυτο το κανει ο Limiter....κανω λαθος?

Τωρα για τις δυναμικες που λες, οταν ενας ενισχυτης ακουει στην πενα (προφανως και στο vol της κιθαρας) δεν θεωρηται δυναμικος ενισχυτης? Δλδ πως οριζεται ο "δυναμικος" ενισχυτης? :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 25/07/14, 19:07 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #55 στις: 25/07/14, 19:08 »
Οι jet city εχουν μπολικο γκαζι και ειναι στα πλανα μου να αγορασω ενα αλλα...για hard rock.

Δεν μου βγαζουν καθολου metal αισθημα και παρα τις modες σπανια βρισκω κανενα καλο clipακι να πω οτι παρε metal στο κεφαλι. Δεν ειναι randall uberschall κτλ...Δεν φαινεται να εχουν pick attack.

Δεν νομιζω επισης οτι λυνεται αυτο με ενα overdrive, προσωπικα. Παντα εχουν ενα woof στα μπασσα (ξερω, ξερω ηλιθιες τονο-λεξεις αλλα πως να το περιγραψεις...) που με απωθει (η με ελκυει για rock κτλ). Δεν μου φαινεται τυχαιο οτι δεν τους πολυχρησιμοποιουν ουτε αυτους ουτε και τους soldano οι "θιασιωτες" του ειδους.

Βεβαια και οι amon amarth δεν ειναι ακριβως ακριβως death στις κιθαρες αλλα δε βαριεσαι. Ειναι προσωπικη υποθεση ο ηχος.



Γιαυτο ειπα ο ο "ηχος" εχει να κανει με προσωπικη αντιληψη και γουστο του καθενα. Δεν υπαρχει ενας ηχος στη μεταλ...
Εμενα μαρεσει ακριβως αυτο στον jca22h. Οτι δεν ειναι τιγκα κομπρεσσαρισμενος οποτε δεν εχει και κοφτερο pick attack. Συμπεριφερεται σα να ειναι tube rectifier ενω ειναι solid state. Οπως και να εχει με ενα TS θα κομπρεσσαριστει αρκετα και θα αποκτησει attack. 6505+ δεν θα γινει γιατι εχει αλλο χαρακτηρα (ευτυχως μιας και δεν μαρεσει και τοσο ο 6505+ :p) ομως θα παει κοντα σε εναν evh 5150iii (επισης αγαπημενος αλλα ξεφευγει σε budget.) Ολα ειναι θεμα γουστου και αντιληψης παντως. Δεν υπαρχει σωστο και λαθος. Αν ηταν ετσι ολοι θα ειχαμε τον ιδιο ενισχυτη  ;)

ην πεταλιερα, αν παρω τελικα, θα την συνδεω στο καθαρο του ενισχυτη, οποτε ειμαστε οκ απο αυτο το θεμα. Η σκεφτομαι να παρω κανα ηχειο κιθαρας (κανα vintage 30) και να φτιαξω δικια μου καμπινα να το βαλω. Θα ειναι καλη λυση αυτο?


Για το θεμα της πεταλιερας τωρα. Δεν θα παιξει σωστα μια πεταλιερα στο καθαρο καναλι του ενισχυτη. Για να παιξει σωστα και ποιοτικα πρεπει να μπει στο loop return. Γνωμη μου, παρε καλυτερα εναν modeling ενισχυτη. Θα βγαλεις πολυ πιο ευκολα ηχους απο οτι με μια πεταλιερα πανω στον δικο σου ενισχυτη....

Η ιδεα να βαλεις ενα V30 σε καμπινα δεν θα δουλεψει με την πεταλιερα μιας και πρεπει να υπαρξει και ενας τελικος ενισχυτης πριν το ηχειο...


Συγχώνευση μηνυμάτων: 25/07/14, 15:36

πολυ αντιπροσωπευτικο βιντεο για τον ηχο του ενισχυτη. Δεν παιζει με το eq και δεν μπορεις να καταλαβεις τον ογκο του αλλα απο ηχοχρωμα ειναι αυτο ακριβως...
Jet City JCA22H Demo


Του fastredpony τα video ειναι αυτα που δεν με κανουν να μου αρεσουν τα jet city για metal καταστασεις. Καποτε ειχαμε συζητησει λιγο και μου ειπε οτι θεωρουσε τον 22 καμμενο χαρτι γιατι ο 50ρης ειναι πολυ κοντα σε χρηματα...Του αρεζε παρα παρα πολυ πως γραφει ο 22 και τι δυναμικη φερνουν οι EL84 αλλα για μπαντα ειναι πιο καταλληλος ο 50 ενω πολλοι αγοραστες αγοραζουν με τα watt...τι να κανεις.

Προσωπικα με ανοιγμενο το γκαζι ακουω αρκετη κομπρεσσα. Επισης συμφωνω απολυτα με τον zoey. Κομπρεσσα=συνηθως απωλεια pick attack αν και μερικοι ενισχυτες, καταφερνουν και τα δυο. Mesa mark π.χ.

O peavey XXX εχει επισης αλλα εκει υπαρχει μπερδεμα. Βασικα δεν αλλαζει τοσο με τις δυναμικες οσο οτι καβατζαρει καποιες πριμες συχνοτητες που κανουν τσικ τσικ με την πενα. Και ο mark το εχει αυτο. Αντιθετα σε ενα κλιπ jet city δεν το ακουω για πω την αληθεια.


Ο brunetti μου στο crunch με boost απο μπροστα πετυχαινει το ιδιο με τη διαφορα οτι ελεγχεις εσυ ολη την συμπιεση ξεσυμπιεση που μπορει να παρει αυτο το καναλι, δλδ ο ηχος του ειναι ευπλαστος σε σχεση με το παιξιμο, παιζεις επιθετικα κοφτα καθαρα? Το βγαζει. Παιζεις mute, σφιγγεις χτυπας παραπανω? Βγαζει παραπανω γκαζι συμπιεζει και λιγο κτλ. Παιζεις μαλακα? Απλωνει τον ηχο σα να ηταν καθαρος με γρεζι χωρις καν να κλεισεις το boost. Αυτο μαρεσει προσωπικα και κοβει και ομορφα.

Το αντιθετο ειναι ενας ηχος τυπου santana που σχεδον δεν ακους την πενα πανω στη χορδη, εκεινο το ξυσιμο. Γλυκα μεν, για αλλα κολπα δε.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #56 στις: 25/07/14, 19:25 »
Σωστος ο zeoy αλλα μπερδευτικα :P .
Ο limiter ειναι αυτος που θα σου φαει την αττακα ή ενας "κακορυθμισμενος"(δεν υπαρχει αυτο...οτι θελει μπορει να κανει ο καθενας) κομπρεσορας. Οι κομπρεσορες (οχι ολοι) ρυθμιζουν το ευρος κομπρεσαρισματος. Μπορεις να διατηρήσεις την αττακα (με το attack) και να δυναμωσεις μονο το ιχνος της νοτας (sustain) οπως πολυ σωστα λες. ΠΧ ενα tubescreamer δεν σου στερει την αττακα παρολο που κομπρεσαρει τον ηχο. Ετσι δεν ειναι?
Ο κομπρεσορας κανονικα τονωνει το αποδυναμωμενο σημα. Κανονικα δεν πρεπει να ψαλιδιζει το ισχυρο. Αυτο το κανει ο Limiter....κανω λαθος?

Τωρα για τις δυναμικες που λες, οταν ενας ενισχυτης ακουει στην πενα (προφανως και στο vol της κιθαρας) δεν θεωρηται δυναμικος ενισχυτης? Δλδ πως οριζεται ο "δυναμικος" ενισχυτης? :-\


Ωραιες ερωτησεις. Πολυς κοσμος λεει οτι δυναμικη ειναι να καθαριζει με το volume της κιθαρας. Μπουρδες. Απλα περιγραφεις ενα γνωστο επι αιωνες crunch κυκλωμα. Τα λεμε αμα ριξεις 7 gain stage το ενα πανω στο αλλο! Υπαρχουν και τα καθαρα καναλια λεμε!!!

Πιο πανω μαλλον ειπα και τι θεωρω δυναμικη και συμπεφτει με αυτο που λες εσυ και ο adrianos.


Ενα early mesa dual rectifier που εχει αυτη τη στιγμη ενας φιλος (και ακουγεται πιο soldano ωρες ωρες απο ο,τιδηποτε recto στυλ κυκλοφορει στο νετ) ακουγεται πολυ πιο κοφτερο με solid state rectifier.

Με το tube rectifier, μπερδευεται λιγο στα μπασσα, γλυκαινει και τον ηχο. Αλλο πραγμα. Ωραιο για fluid καταστασεις. Απο εκει και επεια για να παρεις καποιες δυναμικες, μονο στο vintage mode χωρις τερμα γκαζι.

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #57 στις: 25/07/14, 22:15 »
Ποοο ζαλιστηκα....  %(

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #58 στις: 25/07/14, 22:59 »
Φίλε έχεις δίκιο. Στο έχουμε σκίσει στο spam το post :-X

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #59 στις: 25/07/14, 23:48 »
Μωρε δεν με πειραζει αυτο. Απλα πειτε τουλαχιστον θα σου πονεσει το κεφαλι μην τα διαβαζεις  :P
 Μπορει καποια μερα να καταλαβω που θα παει...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #60 στις: 28/07/14, 09:13 »
Οποτε συνοψιζουμε πως και οι πεταλιερες δεν μας βολευουν μιας και θελω να κρατησει αρκετο καιρο αυτο που θα παρω.

??? Ποιος είπε ότι θα βαρεθείς πιο γρήγορα μια καλή πεταλιέρα/πολυεφέ (οπως αυτά που προαναφέραμε) από έναν (οποιοδήποτε) ενισχυτή που θα σου δώσει δύο/τρεις χροιές? Εκτός και αν έχεις βρει τον ονειρικό για σένα ήχο σε κάποιον ενισχυτή που ψάχνεις καιρό, αλλά και πάλι είναι σίγουρο πως δεν θα το βαρεθείς και αυτό μετά από καιρό ή δεν θα θέλεις και άλλον/αλλους ήχους παράλληλα? ;)

Για το θέμα από πού θα τα ακούς, μην αγχώνεσαι μιας και είναι τα πλέον ευέλικτα μηχανήματα, απλά θέλουν μια εξοικείωση στο χειρισμό τους και μπορείς να τα προσαρμόσεις να παίζουν ωραία από όπου και αν τύχει να τα συνδέσεις.

Για κάποιον που δεν έχει κατασταλάξει στον ήχο/ ενισχυτή που προτιμά να χτίσει πάνω του το προσωπικό του tone, IMHO η πεταλιέρα/ modeling preamp είναι η βέλτιστη λύση (και για πιο compact ολα-σε-ενα λύση, οι modeling ενισυτες, όπως ο Blackstar που σου πρότεινε ο Αντριανός).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος T3h Jezus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #61 στις: 28/07/14, 14:47 »
Δεν ειπα πως θα βαρεθω απλα καποιος εδω μεσα ειχε πει πιο πριν πως αργα η γρηγορα θα καταληξω να την πουλησω την πεταλιερα. Αλλα ειμαι ακομα μπερδεμενος. Δεν ξερω αν θελω λαμπατο ενισχυτη η πεταλιερα. Μου πε και ο δασκαλος μου να μην παρω κατι με πολλα μαραφετια γιατι θα δυσκολευτω πολυ να φτιαξω ηχους. Αλλα απο την αλλη και παλι σκεφτομαι θελω καλο ηχο οποτε θελω λαμπα (?)  %(

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #62 στις: 28/07/14, 15:43 »
Σχετικά με την ευκολια χειρισμού, οι πεταλιέρες & το rack preamp που μιλάμε εδώ συνδέονται μέσω USB με το PC σου και μέσω των αντιστοίχων προγραμμάτων που δίνονται δωρεάν, μπορείς να τα σετάρεις πανεύκολα και να αποθηκεύσεις τους ήχους που θες στην πεταλιέρα. Επίσης μπορείς να "πατήσεις" σε ήδη έτοιμα patches που κυκλοφορούν στο internet και να τα φέρεις στα μέτρα σου κατά βούληση, πχ εδώ ένα για arctic monkeys για την Zoom G3/G3x:

 http://guitarpatches.com/patches.php?mode=show&unit=g3&ID=7310

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #63 στις: 28/07/14, 23:27 »
Δεν ειπα πως θα βαρεθω απλα καποιος εδω μεσα ειχε πει πιο πριν πως αργα η γρηγορα θα καταληξω να την πουλησω την πεταλιερα. Αλλα ειμαι ακομα μπερδεμενος. Δεν ξερω αν θελω λαμπατο ενισχυτη η πεταλιερα. Μου πε και ο δασκαλος μου να μην παρω κατι με πολλα μαραφετια γιατι θα δυσκολευτω πολυ να φτιαξω ηχους. Αλλα απο την αλλη και παλι σκεφτομαι θελω καλο ηχο οποτε θελω λαμπα (?)  %(
Το χω ξαναγράψει....για να ξες να επιλέγεις χρειάζεται εμπειρία....για να αποκτήσεις εμπειρία πρέπει να χρησιμοποιήσεις πολύ εξοπλισμό...και, προφανώς, θα χαθεί χρήμα στην ανανέωσή του....αλλά έτσι είναι το παιχνίδι. Γι'αυτό ξεκίνα!

Πιο λιανά, ό,τι και να πάρεις μπορεί να σε ικανοποιήσει ή να σε απογοητεύσει για πολλούς λόγους. Γι'αυτό και υπάρχουν διαφορετικές απόψεις. Πρέπει να τα δοκιμάσεις(και να τα χρησιμοποιήσεις εκτενώς) όλα αυτά που έχουν αναφερθεί για να ΞΈΡΕΙΣ τι τελικά σου κάνει και τι όχι.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #64 στις: 29/07/14, 14:38 »
Να πω την αλήθεια, θεωρώ ότι η αγορά του X3 Live είναι η καλύτερη που έχω κάνει ποτέ. Κι ας έδωσα το 6505+ 112. Για έναν τύπο που δε ζει από τη μουσική και που δεν έχει την πολυτέλεια να κουβαλάει 40-45 κιλά εξοπλισμό για κάθε live που παίζει, δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερη επιλογή από ένα καλό πολυεφέ. Direct στην κονσόλα στην πρόβα, direct στο live, monitor ή fx return στο σπίτι, άμεση πρόσβαση στα presets που χρησιμοποιείς, μικρό βάρος, καλός ήχος, όλα σε ένα.

Για να βρεις τον ήχο σου θέλει ψάξιμο, διάβασμα και πειραματισμό, αλλά είναι μια δουλειά που γίνεται μια φορά ή, έστω, όποτε θες να καλύψεις ανάγκη που ανακύπτει στην πορεία. Πλέον έχω τα 8 preset μου (4 για χρήση στο σπίτι και τα αντίστοιχα 4 για direct σύνδεση με PA σε πρόβες και live, προσαρμοσμένα ανάλογα) και καλύπτω καθαρό, ρυθμικό, δεύτερο ρυθμικό και lead. Ούτε χρειάζεται να σκέφτομαι τι καμπίνα και τι εξοπλισμό έχει το μέρος που θα παίξουμε, ούτε πώς θα χωρέσει εξοπλισμός 4 ατόμων σε ένα i20 αυτοκινητάκι. Και ο ήχος σταθερός και αμετάβλητος, δε χρωματίζεται.

Καλή η κάψα και το μεράκλωμα που προσφέρει η θέα του head+4x12 πχ, αλλά το θέμα είναι να καλύπτουμε και τις απαιτήσεις που πραγματικά έχουμε με το βέλτιστο τρόπο.

Όπως λέει κι ο Hot, θα σκορπίσεις λεφτά στο πέρασμα του χρόνου, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #65 στις: 29/07/14, 22:07 »
Πλέον έχω τα 8 preset μου (4 για χρήση στο σπίτι και τα αντίστοιχα 4 για direct σύνδεση με PA σε πρόβες και live, προσαρμοσμένα ανάλογα) και καλύπτω καθαρό, ρυθμικό, δεύτερο ρυθμικό και lead. Ούτε χρειάζεται να σκέφτομαι τι καμπίνα και τι εξοπλισμό έχει το μέρος που θα παίξουμε, ούτε πώς θα χωρέσει εξοπλισμός 4 ατόμων σε ένα i20 αυτοκινητάκι. Και ο ήχος σταθερός και αμετάβλητος, δε χρωματίζεται.
Ααααυτό ακριβώς!

Δεν έχω κάτσει ακόμα να φτιάξω και dedicated presets για σύνδεση σε PA μιας και ακόμα τον πειράζω τον ήχο μου αλλά αυτή είναι και η δική μου λογική....

Ωραίος ο εξοπλισμός...mojo κι έτσι, αλλά 1ον ακριβώς (ντάξ, το ξεπερνάμε αυτό), 2ον ταλαιπωρία το κουβάλημα, στήσιμο κτλ κτλ!!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: 2ος ενισχυτης, λιγα watt, για σπιτι κυριως
« Απάντηση #66 στις: 30/07/14, 00:11 »
Εγώ πάλι είχα την πεταλιερα για την ευκολία στο κουβαλημα. Επίσης είχα 16. Presets (μαζί με τα ambient εφεδακια) μιας και έπαιζα covers και τα ήθελα. Επειδή η λύση του pa δεν μου άρεσε σαν αίσθηση, κουβαλαγα πάντα και ενισχυτή οπότε η φορητότητα πήγε περίπατο με αξιοπρεπή ηχο.
Πλέον που δεν έχω ανάγκη τόσους ήχους(τέρμα τα covers :p) άφησα την πεταλιερα στην άκρη. Αφενος θυμήθηκα πως είναι ο "σοβαρός" ήχος, αφετέρου με τα 6 preset του ενισχυτή μου λείπουν μόνο τα ambient...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
12671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/07, 14:57
από hammer
21 Απαντήσεις
8956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 12:31
από GiorgosVolos
4 Απαντήσεις
3322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/08, 19:26
από Rockdude
79 Απαντήσεις
31037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 22:39
από Jezus
λίγα watt-tube

Ξεκίνησε από PossessedB.E. « 1 2 3 » Ενισχυτές

67 Απαντήσεις
17510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 23:28
από Jezus
45 Απαντήσεις
12005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 20:26
από tech21man
20 Απαντήσεις
7856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 07:54
από Kosthrash
152 Απαντήσεις
36919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/11, 13:10
από vagtanplan
26 Απαντήσεις
12016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 10:38
από fedstog
12 Απαντήσεις
4014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/12, 22:26
από black sabbath