Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτης μεχρι 200Ε για διαφορα ειδη metal...  (Αναγνώστηκε 6656 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zelepios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ψαχνω ενισχυτη μεχρι 200Ε για να παιζω διαφορα ειδη metal.εχω καταλιξει να παρω την κιθαρα schecter Tempest Custom.Για ενισχυτη εχω κατι στο μυαλο μου αλλα δεν ξερω τι παιζει ακριβως ... τον marshall MG30FX.ειναι καλος?
τι ταιριαζει καλυτερα στην κιθαρα αυτη?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης μεχρι 200Ε για διαφορα ειδη metal...
« Απάντηση #1 στις: 19/12/09, 00:52 »
Για τη χρηση που τον θες κοιτα προς Roland Cube...
Μακραν καλυτερα γκαζια απο Marshall. ;)


Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης μεχρι 200Ε για διαφορα ειδη metal...
« Απάντηση #2 στις: 19/12/09, 10:32 »
Αν θες να παιζεις και με καμια μπαντα, θα επαιρνα τον peavey bandit προσωπικα. Στα 200 ομως, μεταχειρισμενο υποθετω...Παντως ειναι κτηνος.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης μεχρι 200Ε για διαφορα ειδη metal...
« Απάντηση #3 στις: 19/12/09, 11:19 »
Αν θες να παιζεις και με καμια μπαντα, θα επαιρνα τον peavey bandit προσωπικα. Στα 200 ομως, μεταχειρισμενο υποθετω...Παντως ειναι κτηνος.


Πράγματι πολύ αξιόλογος ενισχυτής. Και μόνο 230 Ευρώ καινούργιος...

http://www.dv247.com/guitars/peavey-bandit-112-guitar-amp-combo--29981
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης μεχρι 200Ε για διαφορα ειδη metal...
« Απάντηση #4 στις: 07/01/10, 14:58 »
Παρε κ ενα βιντεακι με τον παλιο. Ο καινουριος εχει τις ιδιες επιλογες + μια στα καθαρα, δεν ξερω κατα ποσο αλλαξαν κατι, το blue marvel μεγαφωνο το φορουσε κ ο παλιος στο τελος...



Ολιγον ξερος αλλα απιστευτα μπρουταλ. Μεταλ ειπες!!! φρου φρου και ωραιες αρμονικες για τον keith richards και οσους παιζουν τελεκαστερ. Εγω θα τον τσιμπησω για καθαρα στο live η τον cube. Εχουν αρχισει να μου τη δινουν τα λαμπατα καθαρα.

Εδω ειναι ο bugera 333XL στο ιδιο περιβαλλον. Σαφως πιο λαμπατος. Διαφορετικος. Πιο fuzzy και πιο γλυκος στο ιδιο στυλ βεβαια....


Και εδω απο ενα review του καινουριου.



http://www.frugalguitarist.com/Frugal.aspx?Issue=15&Page=Peavey%20Bandit%20112


AMA DEN EINAI METAL DEN EINAI KALO XA XA XA!!!

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης μεχρι 200Ε για διαφορα ειδη metal...
« Απάντηση #5 στις: 08/01/10, 00:38 »
Εγω προσπαθω να παιζω metal με οτιδηποτε δεν ειναι φτιαγμενο για metal ;D
Το αποτελεσμα ειναι πολυ πιο old-school!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης μεχρι 200Ε για διαφορα ειδη metal...
« Απάντηση #6 στις: 08/01/10, 01:33 »
Μ'αρεσει το πλεξιτουμπ παντως!!! Ακου το Μαριο. Κατι γνωριζει απο marshall...Εγω παλι αν μπορουσα να βρω και αυτον...



Θα τον τσιμπουσα, αλλα ευρωπη λιγο δυσκολο...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης μεχρι 200Ε για διαφορα ειδη metal...
« Απάντηση #7 στις: 08/01/10, 01:37 »
Επειδή έχω βάλει κι εγώ 200 στην άκρη και λέω να αρχίσω σιγά σιγά να κοιτάω για κάποιον ενισχυτή της προκοπής, τι προτείνετε (για metal επίσης)?

-Τον Blackheart Little Giant Combo με κάποιο distortion πετάλι όπως το Metal Muff ή το Metal Master?

-Τον Blackheart Handsome Devil Combo?

-Κάτι σαν τον παραπάνω Peavey modelling?

Μέχρι τώρα έτεινα στο πρώτο σενάριο. Να αναθεωρήσω?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης μεχρι 200Ε για διαφορα ειδη metal...
« Απάντηση #8 στις: 08/01/10, 02:14 »
Επειδή έχω βάλει κι εγώ 200 στην άκρη και λέω να αρχίσω σιγά σιγά να κοιτάω για κάποιον ενισχυτή της προκοπής, τι προτείνετε (για metal επίσης)?

-Τον Blackheart Little Giant Combo με κάποιο distortion πετάλι όπως το Metal Muff ή το Metal Master?

-Τον Blackheart Handsome Devil Combo?

Δε νομιζω οτι ο Handsome Devil μπορει να παιξει metal. Ουτε Hard Rock δε βγαζεις με το gain του...
Αρα αν στραφεις προς αυτη τη λυση (που σημειωτεον ως κατοχος του σε διαβεβαιω οτι εχει πολυ καλα καθαρα) θες παλι ενα distortion πεταλι.
Εγω τον χρησιμοποιω με ενα Carl Martin Plexitone και ειμαι ευχαριστημενος απο το πως συνεργαζεται με αυτο αλλα και με αλλα που του βαζω κατα καιρους.


Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης μεχρι 200Ε για διαφορα ειδη metal...
« Απάντηση #9 στις: 08/01/10, 02:17 »
Ο peavey δεν ειναι modelling!
Καποιοι θα τη βρισκουν παντα με πεταλι στο καθαρο.
Καποιοι οχι. Ασχετα απο αυτο που ειναι και θεμα προσωπικης επιλογης, αν το μπατζετ ειναι αυτο -+ βαλε προτεραιοτητες. Θεωρω οτι με 5 watt για live δεν προβλεπεται για την περιπτωση σου που λεγανε στο στρατο. Ιδιαιτερα οχι για καθαρα. Ο bandit σε βγαζει ανετα παντως. Πιθανο και ο 15ρης blakcheart, τον οποιο ομως ευελικτο δε θα τον πεις. Προσωπικα δεν θα το σκεφτομουν καν για τον bandit. Ηδη ψηνω ενα παλικαρι να το δωσει φτηνα! Που θα παει θα δελεαστει απο τις λαμπες και θα το σπρωξει!!!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης μεχρι 200Ε για διαφορα ειδη metal...
« Απάντηση #10 στις: 08/01/10, 02:52 »
Από τα samples που έχω ακούσει, το gain του Handsome Devil δε μου φάνηκε και τόσο heavy είναι η αλήθεια. Γι' αυτό και είχα στο μυαλό μου το πρώτο σενάριο ως επικρατέστερο.

Από την άλλη, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να αλλάξω ενισχυτή και να μην πάω σε λάμπα, πόσο μάλλον για ένα κτήνος των 80Watt :P ... Το ενισχυτάκι προορίζεται για χρήση στο σπίτι έτσι κι αλλιώς. Θα το κοιτάξω πάντως το θέμα του Bandit.

Κάποια άλλη πρόταση στα 300-350 ευρώ υπάρχει?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης μεχρι 200Ε για διαφορα ειδη metal...
« Απάντηση #11 στις: 08/01/10, 03:01 »
Blackstar.
Και Egnater Rebel


Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης μεχρι 200Ε για διαφορα ειδη metal...
« Απάντηση #12 στις: 08/01/10, 03:16 »
Και νομιζα οτι μονο εγω ξενυχταω! Ο blackstar μαρεσει πολυ. Αλλα και αυτος δεν το βλεπω για live η δυνατη προβα και καθαρο...Επισης αν πω κατι θα ξενερωσω τον Stinky. Το blackstar ειναι κατα βαση υβριδικο, με μπολικα πραγματα απο αυτα που δε σαρεσουν μεσα!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης μεχρι 200Ε για διαφορα ειδη metal...
« Απάντηση #13 στις: 08/01/10, 03:40 »
Ρε παιδιά, έχω λιώσει να βλέπω βίντεο με τον Bandit. Είναι ΑΨΟΓΟΣ, τρομερό gain, αλλά ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ...

Πού να τον βάλω στο δυαράκι μου αυτόν, θα τα γκρεμίσει όλα! Αν μπορούσε να βγάλει τέτοιο gain με χαμηλό volume, τότε ίσως να το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά.

Ο Blackstar πολύ ακριβός για την τσέπη μου, να μη μιλήσω για τον Egnater  ;D ...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης μεχρι 200Ε για διαφορα ειδη metal...
« Απάντηση #14 στις: 08/01/10, 04:12 »
Το βγαζει ο bandit στη χαμηλη ενταση οχι επειδη ειναι τρανζιστορ (ουτε αυτα απαλλασονται απο το οτι θελεις ντεσιμπελ και αερα για να στρωσει ο ηχος) αλλα επειδη η peavey το προβλεψε στη σχεδιαση. Εχει ενα ρυμθιστικο για τις δυναμικες ωστε να ρυθμιζεις τον ηχο χαλαρο σφικτο σε 3 πλεον επιπεδα (ο παλιος το ειχε σαν αναλογικο κοντρολ)...

Αν παλι θεωρει κανεις οτι το 12ρι χρειαζεται ενταση για να ερεθιστει υπαρχει και το envoy 110 με παρομοια τεχνολογια. Ειναι πιο μικρο. Το δοκιμασα τα καθαρα ηταν αψογα τα βρωμικα οχι και τοσο. Εχανε σε σχεση με τον bandit και μαλιστα ετριζε κιολα (ο bandit οχι). Επισης ο bandit ειχε τοση ενταση σαν να σου ελεγε ρε α παγενε φλωρε εξω απο το δωματιο! χωρις να χαλαει ο ηχος οσο ανεβαινε. Σε αυτο το θεμα μου αρεσε περισσοτερο και απο αρκετους λαμπατους των οποιων η συμπεριφορα αλλαζει αρδην ευθεν και εντευθεν των sweet spot σε ενταση/μεγαφωνο/ρευμα στις λαμπες...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης μεχρι 200Ε για διαφορα ειδη metal...
« Απάντηση #15 στις: 08/01/10, 18:55 »
Για μενα τοτε η λυση ειναι μια.
Μικρος λαμπατος ενισχυτης (7-15 watt) με ενα καλο distortion πεταλι της αρεσκειας σου.
Δοκιμασμενη λυση, δεν ανακαλυπτεις την Αμερικη, με ευελιξια, λογικο κοστος και εργονομια.

Δοκιμασε σιγουρα τους Blackheart (σα να ειναι φτιαγμενοι για αυτη τη δουλεια) αλλα και το Vox Nightrain για τον οποιο ακουω ιδιαιτερως καλα λογια.


Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης μεχρι 200Ε για διαφορα ειδη metal...
« Απάντηση #16 στις: 08/01/10, 19:45 »
αλλα και το Vox Nightrain για τον οποιο ακουω ιδιαιτερως καλα λογια.

+1, μόνο που η κεφαλή βγαίνει γύρω στα 400€ και στα 550-600 bundle με την αντίστοιχη καμπίνα. Καταπληκτικός ενισχυτής όμως. Δεν έχει κανάλια, αλλά όταν τον τσιτώνεις στα 15W δίνει πολλά γκάζια, και εννοείται έχει φοβερά καθαρά.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης μεχρι 200Ε για διαφορα ειδη metal...
« Απάντηση #17 στις: 09/01/10, 10:11 »
Καλα ολα αυτα αλλα οταν λεμε για 200 ευρω, ουτε καν ο blackheart+καμπινα+πεταλι της αρεσκειας σου δεν ειναι εντος budget. Και θα ειναι πεταλισια παραμορφωση ο,τι και να κανεις...Δυνατοτητα live η καλης προβας 0 με τονο τουλαχιστο με τα καθαρα. Το οποιο ομως συνηθως ισχυει και με "modelling" ενισχυτες που παιζουν μια χαρα χαμηλα αλλα μονο heavy duty δεν ειναι ο τελικος/καμπινα/ηχειο τους...

Επιπροσθετα, εχω προσεξει οτι αρκετοι ενισχυτες ειναι υπερβολικα "στοχοπροσηλωμενοι"¨ωστε να ακυρωνουν ενα στυλ πεταλι η οχι...
Θα μου πεις, fender με metalzone εχει λειτουργησει στο παρελθον!!! Αλλα ειναι παντα πειραματισμος. Το eminence του blackheart, δεν ειναι η πρωτη επιλογη ακριβως για μεταλ.

Παρεμπιπτοντως, αν μιλαμε για πολυκατοικεια,γενικα το θεμα του ενισχυτη ειναι ολιγον ακυρο, ακομη κ το βραδυ ακουγεται πολυ. Απειρως πιο ευχαριστους ηχους βγαζεις με modelling στο PC κτλ. Ιδιαιτερα για μεταλ κατα την αποψη μου παντα. Τις δυνατοτητες των νεων modelling και το ποσο καλο ηχο βγαζουν, δε τις ποιανει ποτε κανενας ενισχυτης κανενος ειδους απο οσους προσωπικα μπορεσα να δοκιμασω σε αναλογες συνθηκες/εντασεις. Το παραλογο ειναι οτι τα καλυτερα modelling για PC ειναι τζαμπα αυτη τη στιγμη! Ασε που βαζεις το guitar pro η ενα καλο backing track απο πισω (το ανοιξες που το ανοιξες το PC το βραδυ!!!) και κανεις δεκα φορες καλυτερη εξασκηση απο οταν κανεις ιου ιου γκρρρρ μονος σου με μια κιθαρα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης μεχρι 200Ε για διαφορα ειδη metal...
« Απάντηση #18 στις: 10/01/10, 19:18 »
Μπααα, προς το παρόν η ιδέα να χρησιμοποιήσω το PC με αφήνει παντελώς αδιάφορο, χώρια που μου φαίνεται ξενέρωμα  :P ... Σε ώρες μη κοινής ησυχίας, όσο κινούμαι σε ανθρώπινα πλαίσια, η πολυκατοικία μπορεί να πάρει τα @@ μου  ;D ;D ;D

Το τελικό μπάτζετ θα κυμανθεί στα 300-350, οπότε ο Blackheart κι ένα καλό πεταλάκι χωράνε, απλά θα ψάξω και για εναλλακτικές, αξιοποιώντας και τις γνώμες σας.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ενισχυτης μεχρι 200Ε για διαφορα ειδη metal...
« Απάντηση #19 στις: 11/01/10, 00:30 »
Μ'αρεσει το πλεξιτουμπ παντως!!! Ακου το Μαριο. Κατι γνωριζει απο marshall...Εγω παλι αν μπορουσα να βρω και αυτον...

http://www.youtube.com/watch?v=ldFP29d-2Fk

Θα τον τσιμπουσα, αλλα ευρωπη λιγο δυσκολο...


Μπα εχει ενας φιλος εναν roc-pro, αλλα δεν ξερω πιο μοντελο ειναι, Ελλαδα τον ειχε αγορασει νομιζω, πριν αρκετα χρονια...

Οσο αφορα το παιδι που ανοιξε το θεμα, δες κατι σε VOX VT XL, π.χ. Vox AD30VT-XL Valvetronix, ή τον 60-αρη.
Γενικοτερα για αξιοπρεπη μεταλ λυση σε χαμηλες τιμες εχω αρχισει να πιστευω οτι οι τρανζιστορατοι δεν συγκρινοντε.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
37956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/10, 23:33
από yiannakis
4 Απαντήσεις
3873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/05, 13:23
από Arg0
20 Απαντήσεις
8872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 01:33
από slashas
18 Απαντήσεις
6056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/08, 21:25
από AndreasD.
4 Απαντήσεις
2508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/08, 22:03
από Jezus
72 Απαντήσεις
27366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 22:11
από ed_hunter
2 Απαντήσεις
3283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 17:28
από themos
13 Απαντήσεις
4457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/09, 14:40
από themos
31 Απαντήσεις
11780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:49
από tech21man
90 Απαντήσεις
18362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/11, 09:09
από studio54