Αποστολέας Θέμα: Πυξ λαξ  (Αναγνώστηκε 20472 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #50 στις: 01/08/10, 00:06 »
Επειδή είμαι σε θέση να γνωρίζω υπάρχει μια σκέψη να συμμετέχει και ο Ξυδούς στην συναυλία. (virtual εννοείται)

Ήδη αναζητούνται κάποια πολυκάναλα απο τα οποία θα χρησιμοποιηθεί μόνο το κανάλι της φωνής του.

Έτσι σε κάποιο κομμάτι ή κομμάτια, την ώρα που οι υπόλοιποι θα τραγουδούν live on stage, θα ακούγεται ταυτόχρονα και η ηχογραφημένη φωνή του Μάνου, ενω φαντάζομαι θα υπάρχει και η παρουσία του σε video wall.

Κάτι ανάλογο δηλαδή με αυτό που είχε κάνει πριν καμμιά 20αριά χρόνια η Natalie με τον μπαμπά της!... :)


Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #51 στις: 03/08/10, 14:02 »
Βλέπω ότι με πολύ ευκολία δίνεται ο όρος "θρύλος" για κάποιο συγκρότημα.
Στην ελλάδα οι μόνες μπάντες που μπορείς να ονομάσεις έτσι χωρίς να ακουστείς αστείος είναι αυτή:


και αυτή:




S.S. ποια ειναι αυτα τα δυο συγκροτηματα? Δεν αναγνωριζω απο τις εικονες.


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #52 στις: 03/08/10, 14:11 »
Οι απο κατω ειναι οι "Τρυπες", σιγουρα...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #53 στις: 03/08/10, 14:21 »
LAST DRIVE(πάνω)&ΤΡΥΠΕΣ(κάτω)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/08/10, 14:22 από JP.M »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #54 στις: 03/08/10, 16:37 »
Οι απο κατω ειναι οι "Τρυπες", σιγουρα...


LAST DRIVE(πάνω)&ΤΡΥΠΕΣ(κάτω)


Thanx  ;)


Αποσυνδεδεμένος Γιωργάνας

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Dead heart in a dead world
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #55 στις: 05/08/10, 03:13 »
Λοιπον μαγκες...εγω απογοητεύομαι με κατι τετοια που διαβαζω και ακουω κατα καιρούς απο το ελληνικό κοινο..Ποιοι ειμαστε εμεις που θα κρινουμε τον καθε καλλιτεχνη και ποσο μαλλον τους πυξ λαξ που εχουν προσφέρει πολλα στην ποιοτικη ελληνικη σκηνη....Μια ζωη μας αρεσει να κρινουμε και δεν κοιταμε τα χαλια μας...Φταστε και εσεις στο επιπεδο μιας τετοιας μπαντας και μετα καν'τε τα ολα για τα λεφτα...Ασε που ειναι πολυ εύκολο να πεις μια τετοια κουβεντα..καλλιτεχνες δηλαδη οπως οι ντιπ περπλ και ο ντιλαν που κανουν ακομα συναυλιες το κανουν για τα λευτα..σιγουρα καποιοι θα το πουν και αυτο!Αλλα ειναι πολυ ευκολο να καθεσαι σπιτακι σου και να γραφεις οτι σου κατεβει,αντι να καθεσαι να παιζεις ή να γραφεις μουσικη..ποσο μαλλον να εκφραζεσαι μπροστα σε χιλιαδες θεατές.
Α!διαβασα και κατι για ερωτικα κομματια οτι δεν ειναι σωστο να πουλιουνται και να εκμεταλευονται για λεφτα και κατι τετοια...Δεν μπορω να καταλαβω με ποια λογικη γραφτηκε αυτο!
Για τους πυξ λαξ μιλαμε!ουτε για τον Χατζηγιαννη ουτε για τη Βανδογαρμποβισση.Απο ποτε εγινε ντροπη να εκτελεις ερωτικα τραγουδια!?ΕΛΕΟΣ
Ο χρόνος ειναι ο χειροτερος γιατρος
Σε καιει σε σκορπαει και σε παγώνει..

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #56 στις: 05/08/10, 10:32 »
Λοιπον μαγκες...εγω απογοητεύομαι με κατι τετοια που διαβαζω και ακουω κατα καιρούς απο το ελληνικό κοινο..Ποιοι ειμαστε εμεις που θα κρινουμε τον καθε καλλιτεχνη και ποσο μαλλον τους πυξ λαξ που εχουν προσφέρει πολλα στην ποιοτικη ελληνικη σκηνη....

Για τους πυξ λαξ μιλαμε!ουτε για τον Χατζηγιαννη ουτε για τη Βανδογαρμποβισση.Απο ποτε εγινε ντροπη να εκτελεις ερωτικα τραγουδια!?ΕΛΕΟΣ


Πιστευω πως ειναι εντελως υποκειμενικο το αν οι Πυξ Λαξ ειναι ποιοτικοι και αν ο Χατζηγιαννης και οι Βανδη-Βισση δεν ειναι...
Οποτε μοιραια η κουβεντα κινδυνευει να εκτροχιαστει και να γινει επιπεδου 5ης Δημοτικου...
Η ποιοτητα δεν υπαρχει στη μουσικη αλλα στα αυτια του καθενος.


Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #57 στις: 05/08/10, 10:36 »
Νιώθω σαν να trollαρω τώρα, αλλά δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για το τι είναι ποιοτικό και τι όχι και να την εκφράζουμε? Πόσο μάλλον όταν δεν περιορίζεται απλά σε κουβέντες τύπου "απλά είναι φλώρος" ή κάτι αντίστοιχο αλλά υπάρχουν σοβαρότερα επιχειρήματα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #58 στις: 05/08/10, 12:26 »
Φταστε και εσεις στο επιπεδο μιας τετοιας μπαντας και μετα καν'τε τα ολα για τα λεφτα...Ασε που ειναι πολυ εύκολο να πεις μια τετοια κουβεντα..καλλιτεχνες δηλαδη οπως οι ντιπ περπλ και ο ντιλαν που κανουν ακομα συναυλιες το κανουν για τα λευτα..


1) Σε μια εποχη που αναπτυχθηκαν οι Πυξ Λαξ ο ανταγωνισμος στο "κλαψ κλουψ" τραγουδι ηταν τοσο μηδαμινος που ακομα κι ενας πλανοδιος κιθαριστας με δικα του ερωτικα κομματακια θα εκανε επιτυχια!

Ομως μη συγκρινουμε τωρα το τι κανουν στο εξωτερικο καλλιτεχνες που οριοθετησαν τη Rock και Pop μουσικη με το τι εκανε μια αγνωστη μπαντουλα ( για το εξωτερικο ) στην εγχωρια αγορα!

Και τελοσπαντων, εαν ειναι να μιλησεις για Πυξ Λαξ, μην κανεις το λαθος να φερνεις ως επιχειρημα τον Ντυλαν, τους Deep Purple και τοσους αλλους καλλιτεχνες του εξωτερικου. Ειναι απο μονο του αντεπιχειρημα στη προσπαθεια σου να πεισεις εμας, ως μουσικους κι ακροατες, πως οι Πυξ Λαξ ειναι κατι ιδιαιτερο για την Ελλαδα!

Ναι, μπορει το 1995 να ηταν...Ομως τωρα εινια 2010 και καποιοι ( κι εσυ αναμεσα τους ) πρεπει να κατανοησουν πως η αγορα κινειται, ο ακροατης ψαχνεται, εχει πιο ευκολη προσβαση σε ΠΟΙΟΤΙΚΗ μουσικη του εξωτερικου ( κι εσωτερικου ) και απομυθοποιει ανθρωπους που περασε η "φυρα" τους!

2) Ελεος με αυτα τα ελληνιστι "ντιπ περπλ" και "λευτα"....Ελεος με ανθρωπους που θελουν να μας μιλησουν για ποιοτητα και δε μπορουν μεσα στο λογο τους να εκφραστουν ποιοτικα! Ελεος πια με τα δηθεν επιχειρηματα που ο επιδοξος αναγνωστης τους πρεπει να φριξει απο τα ορθογραφικα και γλωσσολογικα λαθη!

Εχεις αποψη;
Ουτε "μαγκες" σου ειμαστε, ουτε "φιλαρακια" σου που επεσαν σε μια παρεα και συζητουν για τους Πυξ Λαξ!

Ειμαστε ΜΟΥΣΙΚΟΙ και μπορουμε να απομυθοποιουμε με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ οποιον θελει να κατσει στο κεφαλι μας παιζοντας το "δηθεν" και "διοτι".

Γιατι πηξαμε πλεον απο τους "δηθεν" ΜΑΣΤΟΥΡΗΔΕΣ, ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΥΣ ( στη ζωη τους ) και ΜΟΥΤΖΟΥΦΛΗΔΕΣ καλλιτεχνες της εσωτερικης αγορας που με ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑ και ΛΑΜΟΓΙΑ κοροϊδευουν τοσα χρονια ΕΜΠΟΡΙΚΑ τους Ελληνες ακροατες!


Εαν τους φτυναμε οταν επρεπε, δε θα ειχαν τη μαγκια να μας πουλανε φουμαρα για μουσικη!


Κι εγω "φιλε" μου και "μαγκα" μου ΔΕ ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΦΟΥΜΑΡΑ!

Ας σκουριασουν, οπως τα δοκαρια στο γρασιδι που περιμενουν τα παιδια!...


Πρεπει να το καταλαβετε καποιοι πως η εσωτερικη αγορα της Ελλαδας ειναι παρηκμασμενη απο τους ιδιους τους καλλιτεχνες της. Κι αυτη η παρακμη τους συμφερει γιατι πανω σε αυτη τοσα χρονια μεγαλωσαν τις δικες τους περιουσιες, τη δικη τους ματαιοδοξια και μειωσαν τη δικη μας αντιληψη για το τι ειναι σωστο και λαθος στη μυθοποιηση των καλλιτεχνων!

Τερμα με αυτες τις μυθοποιησεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/10, 12:36 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ΧΩΡΙΑΤΗΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 822
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι δρόμος
    • Προφίλ
    • time and enemy
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #59 στις: 05/08/10, 13:34 »
Συγνώμη που ''μπαίνω'' στην κουβέντα σας
 
Οι Πυξ λαξ έχουν ''γράψει'' μια ''άλφα'' ιστορία στο ελληνικό κοινό
 
σε άλλους ''αρέσουν'', σε άλλους όχι
 
''κουμάντο'' στα αυτιά του καθενός δεν μπορεί και δεν έχει δικαίωμα να κάνει κανένας
 
ας αφήσουμε τον καθένα να ακούει ό, τι θέλει και να ''μυθοποιεί'' ό, τι θέλει
 
το να χαρακτηρίζουμε κάποιους μουσικούς που δεν μας αρέσουν σαν ''αποτυχημένους'' και ''λαμόγια'' κάπου υπάρχει πρόβλημα
 
απλά αν δεν μας αρέσουν δεν τους ακούμε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #60 στις: 05/08/10, 13:41 »
Αποτυχημενος μουσικος ειναι αυτος που επιδιωκει το γρηγορο κερδος απο μια συναυλια, υποτιμωντας τη μουσικη συνθεση και τη καλλιτεχνικη της αξια.

Λαμογιο ειναι ενας ανθρωπος που επιδιωκει επισης το γρηγορο κερδος εις βαρος ανθρωπων που κοροϊδευει με οποιοδηποτε μεσο μπορει!


Συγνωμη, αλλα ολα παραπεμπουν στο ονομα των Πυξ Λαξ. ΜΠορει να μην αρεσουν οι ορισμοι, ομως καποιες φορες ειναι "σημαιες" για την υπαρξη ορισμενων "καλλιτεχνων". ;)

Χαιρομαι που η γενια των 15αρηδων εχει μεγαλωσει και η καινουργια γενια δε θελει καν να τους ακουει. Ειναι η διαχρονικη αξια που θα αναδειξει εναν καλλιτεχνη ;) Και σε πολλα χρονια ( απο τωρα προφανως ) η διαχρονικοτητα του Μοναξια μου Ολα, του Μια Συνουσια Μυστικη και των υπολοιπων hits θα εχει ξεπεραστει απο συνθεσεις που αξιζαν να αντεξουν περισσοτερο στο χρονο.

Μην αυταπαταστε εαν πιστευε πως θα προσβαλετε τους "παιδικους μυθους" σας εαν τους...απομυθοποιησετε. Μερικες φορες ο ακροατης ειναι αυτος που κατεβαζει εναν καλλιτεχνη απο το βαθρο της πλεονεξιας και της ματαιοδοξιας του ;)


Οταν ομως ειμαστε στο επιπεδο να συγκρινουμε τους Πυξ Λαξ με τους..."ντιπ περπλ" και να μιλαμε για "λευτα"...ναι..εχουμε ενα προβλημα...
 
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/10, 13:43 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ΧΩΡΙΑΤΗΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 822
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι δρόμος
    • Προφίλ
    • time and enemy
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #61 στις: 05/08/10, 13:52 »
Συγνώμη αλλά μιλάς πιο πάνω για αποτυχημένους στη ζωή τους

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #62 στις: 05/08/10, 14:04 »
Βεβαιως, οταν ανθρωποι τετοιας ηλικιας ( και για να στοχοποιω καλυτερα αναφερομαι στο Πλιατσικα κυριως κι οχι τοσο σε Ξυδους και Στοκα ) συμπεριφερονται χειροτερα απο εφηβους, τοσο στη μουσικη δημιουργια, οσο και στη "στιχουργικη" τους...ναι, μιλαμε για αποτυχια να συνδυασουν την επιτυχημενη καριερα τους με μια ζωη που θα εκφραζεται μεσα απο τη δημιουργια.

Ειναι πιο φιλοσοφικο το θεμα.

Και συγνωμη που υπαρχει μια ελλειψη επιχειρηματων ολων αυτων των καλοθελητων που θελουν να μας αποδειξουν πως οι Πυξ Λαξ ειναι μια σπουδαια μπαντα!

Εαν σας ενοχλει η λεξη αποτυχημενοι, τοτε να χρησιμοποιησω αλλη λεξη; Οπως αχρηστοι με την παρουσια τους στη καλλιτεχνικη ζωη της Ελλαδας;

Γιατι δεν "εξαγουν" την καλλιτεχνια τους; Τοσο πετυχημενη μπαντα ειναι..Εδω τολμουν και λενε πως ειναι το συγκροτημα...μυθος!  ;D

Σιγα ρε "φιλε" μην εισαι και ο Mercury :D


Μ'αρεσει που υπαρχουν τοσοι "δικηγοροι" σε μια μπαντα που ουσιαστικα δεν υφισταται πλεον ;)  Ειναι καλο αυτο, ιδιαιτερα εαν καποια στιγμη δουμε τις ηλικιες αυτων που υπερασπιζονται τη παρακμη της ελληνικης σκηνης. Να δουμε τελικα εαν οι σημερινοι 15αρηδες μουσικοι ανεχονται να "παιζουν" τα κομματια τους ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/10, 14:08 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #63 στις: 05/08/10, 18:46 »
Εδω τολμουν και λενε πως ειναι το συγκροτημα...μυθος!  ;D


Αν πω πως κι εμενα δεν μου καθισε καπως αυτη η εκφραση θα ειναι ψεματα...


Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #64 στις: 05/08/10, 21:16 »
Οι Πυξ Λαξ, όπως και άλλοι καλλιτέχνες της Ελλάδας, κάποτε κάνανε επιτυχίες και με το καιρό βγάζανε μπόλικες μπλόφες. Σπάνια μέσα σε αυτές ξεφύτρωνε και κάνα κομμάτι που ναι μεν ήταν καλό, αλλά έμοιαζε με τα προηγούμενα, όπως και οι μπλόφες θέλαν να μοιάζουν με τα προηγούμενα, οπότε έβλεπες ότι αναπαράγουν τα ίδια και τα ίδια. Αυτό το κάνουν σχεδόν όλοι οι γνωστοί από τα μέσα μουσικοί στην Ελλάδα και όχι μόνο στην Ελλάδα. Έξωτερικό ας πούμε συμβαίνει ΣΧΕΔΟΝ το ίδιο! Δηλαδή, παίρνεις ένα δίσκο, που την επόμενη φορά ο καινούριος τους είναι λίγο αλλαγμένος, αλλά εκτός τούτου μοιάζει και με έναν άλλο δίσκο που είχες πάρει αλλά από ένα άλλο συγκρότημα και παπάτζες. Πάντα μιλάω για τα φοβερά και τρομερά συγκροτήματα και μουσικούς που αναφέρετε. Δηλαδή οι μόνοι σχεδόν που βγάζουν κάτι καινούριο, είναι κάτι μουσικοί που είναι στο κόσμο τους και όταν ακούσεις την μουσική τους, νομίζεις, ότι μάλλον ο τύπος έρχεται από κάποιον άλλο πλανήτη και μάλιστα είναι αρκετά δυσκολοχώνευτη.
 
o FREEMIND, αν και δεν έχει σε όλα δίκιο και όλα τα επιχειρήματά του δεν είναι σούπερ, στην ουσία του, έχει δίκιο για το θέμα της παρακμής.
 
Πρέπει λοιπόν να αναρωτηθεί κάνεις για μένα, γιατί ιδιαίτερα στους Έλληνες, αρέσει να ακούνε τους ίδιους και τους ίδιους, καθώς και τα ίδια και τα ίδια. Γιατί επίσης στις δισκογραφικές αρέσει να ακούνε τους ίδιους και τους ίδιους, καθώς τα ίδια και τα ίδια.
Να αναρωτηθεί βεβαίως, γιατί από αυτό το φαινόμενο βγαίνει χοντρό κέρδος!?!?
 
Γιατί βλέπουμε τα ίδια και τα ίδια συγκροτήματα και τους ίδιους και τους ίδιους ανθρώπους για χρόνια! Ξένους και Έλληνες! Όταν δεν έχουν να παρουσιάσουν κάτι πραγματικά καινούριο!
 
Μήπως τελικά, είναι πολύ δύσκολο και πολύ σπάνιο, κάποιοι συγκεκριμένοι άνθρωποι, να παράγουν καινούριες ιδέες και να ξεπεράσουν κατά κάποιο τρόπο τον μουσικό εαυτό τους ? Μήπως το θέμα, είναι καθαρά θέμα πολυφωνίας!?!?
Μήπως όμως επίσης σπάνιο, ακόμη και με πολυφωνία, είναι να δημιουργηθεί καινούρια μουσική ?
Μήπως έτσι όπως διαμορφώνεται ο κόσμος, η πολυφωνία, γίνεται όλο και λιγότερη με αποτέλεσμα τα περισσότερα να μοιάζουν μεταξύ τους ?
 
Διότι εγώ γνωρίζω και μουσικάρες άγνωστες και γνωστές.. που τους προσκυνώ, διότι φαίνεται πως ο άνθρωπος, έχει φτιάξει ένα σούπερ κομμάτι, του έχει φύγει η μαγκιά και η φαντασία και τα μάτια στο διάβασμα και εργατικότητα στο παίξιμο και καλές ηχογραφήσεις και εγώ δεν ξέρω τι άλλο! Μιλάμε, λες ο μάγκας, έβγαλε το τέλειο αποτέλεσμα! Μπορώ να πω ότι δεν είναι τέλειος ? όχι βέβαια!
 
Το μόνο κακό σε όλο αυτό, είναι ότι ενώ τα αποδέχομαι όλα αυτά και γνωρίζω ότι ο άνθρωπος είναι έτη φωτός μπροστά από τους Πυξ Λαξ και τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου, το μόνο κακό είναι λοιπόν, ότι δεν μου σηκώνεται όταν τον ακούω. Λες να έχω πρόβλημα Γιατρέ ?
 
Μήπως τελικά η επιτυχία της μουσικής, δεν είναι στο κατά πόσο είναι εμπορική, στο τι κέρδος βγάζει, στο πόσο επαγγελματίας είναι ο μουσικός που παίζει ακόμη και το πόσο σολίστας και το πόσο επιστήμονας είναι, ούτε στο πόσο διασκεδάζει ο κόσμος με αυτή. Όταν λέω διασκεδάζει εννοώ, ναι μεν κάνει τα κουνήματά του, γιατί μουσική είναι και σε παρασύρει, όμως δεν γίνεται αυτό που λέω παραπάνω, ότι σου σηκώνεται!
'Η μήπως τελικά, χρειάζονται όλα τα παραπάνω, γιατί αν μας ήτανε συνέχεια σηκωμένη, θα υπήρχανε προβλήματα ??
Ή μήπως τελικά, το μυαλό μου, επειδή 30αρίζω, είναι συνέχεια στο αν μου σηκώνεται ?
 
Τέλος ο έρωτας, έχει να κάνει με πολλούς τομείς της ζωής μας και είναι δύσκολο να πείσεις τον άλλο, να του αρέσει σων και καλά μια γκόμενα, που δεν του κάνει κούκου ακόμη και αν είναι ο μανεκέναρος και καλό παιδί! Όπως και να τον πείσεις να μην του κάνει κούκου, για μία γκόμενα που του κάνει κούκου ακόμη και αν είναι μπάζο ή στριμένη!
Πως να το κάνουμε δηλαδή, τον καθένα τον ερεθίζει και κάτι διαφορετικό.
Σε άλλους αρέσει να αλλάζουνε πολλές, σε άλλους λίγες, άλλοι να έχουνε μια σταθερή, άλλοι να έχουνε πολλές ταυτοχρόνως και για να μην σας τα πρήζω καταλαβαίνετε πως πάει το ποίημα.
 
Εγώ προς το παρόν δεν έχω καμία σταθερή μουσική γκόμενα, αλλά πού και που ασχολούμαι με κάποια πρώην μου...Τους λέω δε και στο αυτί ψιθυριστά, ότι είναι διαχρονικές...Αν και μου αρέσει να παίζω και με καινούριες!
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Nisok

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #65 στις: 06/08/10, 03:52 »
Επειδή ξέρω πώς κυλάνε τέτοια νήματα στα forums,
προσπάθησα να αποφύγω αυτή την απάντηση-flame.

Αλλά πλέον είναι πάνω από τις δυνάμεις  μου, με συγχωρείτε.


Κάποιοι μίλησαν για το τι είναι ποιότητα και τί όχι.
Είναι ένα ερώτημα που δεν ξέρω άμα είναι τόσο εύκολο να απαντηθεί.
Και αν όποιος νομίζει ότι έχει μια απάντηση, συνήθως την έχει χωρίς δεύτερη σκέψη.


Ακολουθεί η επιχειρηματολογία μου.

Προσωπικά τάσσομαι εναντίον των Πυξ ... Χατζ ... ++ γιατί πουλάνε fashon μουσική.
Για όποιον δεν ξέρει τι είναι το fashon, είναι ένα σχέδιο πάνω στο οποίο πατάς για να
φτιάξεις με μικρές αλλαγές κάτι που ονομάζεις "δικό σου". Ένα blue print για τους μηχανικούς.

Ξέρουν(-με) ότι τα κόκκινα φεγγάρια και οι πληγωμένες καρδιές πάντα ψάχνουν για παρηγοριά, μέχρι
να βρουν "τον-ην" επόμενη και να ξανά αρχίσει ο κύκλος της ζωής. Είναι μια συνεχής αγορά που κάθε
χρονική περίοδο έχει τα δικά της ακούσματα και τους δικούς τις ήχους.

Οι άνθρωποι αυτοί, είναι επαγγελματίες. Κάθε χρόνο έχουν ένα ΝΕΟ CD με ΝΕΑ ερωτικά τραγούδια.
Τα οποία, όχι μόνο δεν είναι βγαλμένα από τις δικές τους ερωτικές περιπέτειες, ώστε να πούμε ότι
"εκφράστηκε ο καλλιτέχνης" (καθώς δεν μπορούν να ερωτεύονται κάθε μήνα και στο τέλος του χρόνου να έχουν ένα CD), αλλά είναι,σχεδόν, σαν να έχουν ένα σύνολο από λέξεις - κλειδιά, να τα βάζουν σε ένα πρόγραμμα στο PC και αυτό να βγάζει με τυχαίο τρόπο ένα τραγούδι(γιατί χιλιάδες τραγούδια αυτού του χώρου ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΟΗΜΑ β.λ. Προσκυνητής).

ΠΟΛΥ λίγοι όπως ο π.χ. Σιδηρόπουλος, έγραφαν "απο καρδιάς". Αλλά αυτοί δεν μπορούν να στηρήξουν μια βιομηχανία με τακτικούς υπαλλήλους (πχ γραμματείς, διευθυντές, καθαρίστριες κτλ). Γιατί όλοι αυτοί οι υπάλληλοι πρέπει να φάνε. (ΝΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΝΑ ΜΗ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.... ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΗΝ ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ...)

Επίσης άμα κάποιος, με ειλικρινή διάθεση, ότι θέλει να γράψει πρωτότυπη μουσική και ενδεχομένως πρωτότυπους στίχους ... Τότε θα έχει πολύ μεγάλο πρόβλημα να βρει κοινό. Όχι γιατί το κοινό είναι αμαθές, αλλά γιατί κανείς δεν θα τον καταλαβαίνει. Για να μπορέσεις να κοινοποιήσεις ένα μήνυμα πρέπει να τηρούνται κάποιοι όροι. Όπως το μήνυμα αυτό να είναι γραμμένο σε μια γλώσσα που να την καταλαβαίνει ο κόσμος (είτε το υποσύνολο στο οποίο αναφέρεσαι). Δηλαδή άμα πάρω τυχαία γράμματα από την αλφάβητο και γράψω τα καλύτερα ποιήματα... ο μοναδικός αποδέκτης είμαι εγώ, είμαι καταδικασμένος στην αφάνεια της πρωτοτυπίας, καθώς κανείς δεν θα τα καταλάβει και άρα δεν θα "ταυτιστεί" μαζί μου. 

Ενώ άμα πάρω λέξεις όπως: αγάπη, απογοήτευση, μοναξιά, έρωτας, ξυραφάκια, ασπιρίνες... έχω κατευθείαν κάποιους αποδέκτες, δηλαδή ένα σύνολο ανθρώπων που θέλουν να με ακούσουν, αλλά δεν είμαι πρωτότυπος.
.....
Ίσως επειδή μπορεί να μακρηγορώ και να έχω μπερδέψει, συνοψίζω στο ότι δεν θα πρέπει να συνηθίζουμε  στις fashon καταστάσεις ως κοινό... αλλά και οι καλλιτέχνες που την έχουν ακούσει "πρωτότυποι" δεν μπορούν να περιμένουν το κοινό να κατανοήσει άμεσα το μήνυμα τους. 
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/10, 03:55 από Nisok »

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #66 στις: 06/08/10, 09:35 »
Εδω τολμουν και λενε πως ειναι το συγκροτημα...μυθος!  ;D


Αν πω πως κι εμενα δεν μου καθισε καπως αυτη η εκφραση θα ειναι ψεματα...
+1

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #67 στις: 14/08/10, 13:06 »
Συμφωνω σε ολα περι ξεπουληματος,οχι αλλο πλιατσικα κλπ μονο σε κατι θελω να σταθω ομως..Οι Πυξ Λαξ καταφεραν μεσα σε ολη τη δεκαετια του 90 να διαγραψουν μια υπεεπιτυχημενη πορεια τοσο εμπορικα οσο και καλλιτεχνικα(πολλα κομματια τους ακουγονται και α ακουγονται) οποτε περα ολων των αλλων καταφεραν να κανουν επιτυχια με 2 διαφορετικους τροπους(την πρωτη κλαψιαρικη-εντεχνη περιοδο και τη δευτερη κλαψομουνικη περιοδο) αι αυτο δειχνει κατι περα των κονε τους..Και freemind η δεκαετια του 90 ηταν τιγκα στη κλαψομουνια(απο λαικη μεχρι ποπ και ροκ) αλλα οι Πυξ Λαξ αφησαν το δικο τους στιγμα..

Τα παραπανω τα λεω μονο και μονο για α μετριασω την υπερβολη στους χαρακτηρισμους ορισμενων.ΤΗ κινηση τους τη βρισκω αθλια,τη μουσικη τους ποτε δεν την αγαπησα αλλα καποια πραγματα ειναι δεδομενα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #68 στις: 14/08/10, 13:30 »
Δε θα διαφωνησω σε αυτο, ομως απο τα τελη 80 με αρχες 90 τα πραγματα στην ελληνικη μουσικη σκηνη δεν ηταν και τοσο καλα ποιοτικα. Αναμεσα στους τυφλους, προφανως και θα ξεχωριζε ο μονοφθαλμος.

Πιστευω πως εαν στις αρχες του 80 εμφανιζοταν οι Πυξ Λαξ, τωρα θα τραγουδουσαμε 1-2 τραγουδια τους κι ακομα θα παιζαμε Χατζη και Αρλετα στα live ( που τελοσπαντων, δεν υπαρχει κανεις που να μην αναγνωριζει το Νεο Κυμα ως ποιοτικο ).

Ολα ηταν θεμα καλου timing. Εφοσον υπηρξαν σε μια δεκαετια που η Ελλαδα ηθελε το "κλαψ κλουψ", θα ηταν αναμενομενη η αναγνωριση τους.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #69 στις: 14/08/10, 14:47 »
Δε θα διαφωνησω σε αυτο, ομως απο τα τελη 80 με αρχες 90 τα πραγματα στην ελληνικη μουσικη σκηνη δεν ηταν και τοσο καλα ποιοτικα. Αναμεσα στους τυφλους, προφανως και θα ξεχωριζε ο μονοφθαλμος.
 
οι πυξ λαξ γινονται επιτυχημενοι μαλλον μετα το 93-94 (ο ηλιος του χειμωνα με μελαγχολει, για τους πριγκηπες της δυτικης οχθης) και απογειωνονται το 98 με τη Στιλβη. Μεσα σε αυτην την περιοδο (γυρω στο 93-94) υπαρχουν αναγνωρισμενοι καλλιτεχνες στα ντουζενια τους, που βγαζουν τοτε πολυ καλους, "κλασικους" δισκους (Κατσιμιχα, Παπακωνσταντινου, Μαχαιριτσας, Τσακνης, Σιδηροπουλος, last drive κλπ), τοτε εμφανιζονται και αρχιζουν να κανουν τις πρωτες τους επιτυχιες οι τραγουδοποιοι (Καζουλλης, Περιδης, Μαλαμας, Ιωαννιδης κλπ), και αρχιζει η ανθιση του νεοτερου ελληνικου ροκ (τρυπες, ξυλινα σπαθια, λευκη συμφωνια, ενδελεχεια, υπογεια ρευματα κλπ) καθως τοτε εβγαζαν τον πρωτο ή δευτερο δισκο τους αυτα τα συγκροτηματα, και αρχιζουν να δημιοργουν ρευμα.
Οποτε ναι αν συγκρινεις τους πυξ λαξ πχ με τους λαικους ή τους ποπαδες τις εποχης (τι κλαψ-κλουψ ρε παιδια, τα ποπ που βγηκαν τοτε ειναι οτι πιο χαζοχαρουμενο), ειναι "μονοφθαλμοι". Αν τους συγκρινεις με τους παραπανω ομως, ποιος ειναι ο τυφλος?

Το δεδομενο ειναι οτι μιλαμε για ενα συγκροτημα που καλως κακως εκανε μεγαλη επιτυχια, καθιερωθηκε ως ηχος και καταφερε στο peak του να αποκτησει πολλους ακροατες (το να γεμιζεις 3 φορες το Λυκαβηττο σε ενα καλοκαιρι, δεν ειναι και λιγο, και κυριως δεν ειναι κατι που γινεται μονο με κονε).
Δεν θεωρω οτι ηταν "συγκροτημα-θρυλος", ουτε ηταν οτι καλυτερο εχει να επιδειξει η συγκεκριμενη περιοδος, ομως δικαιωματικα τους ανηκει μια μνεια οταν μιλαμε για την ροκ-εντεχνη μουσικη των 90'ς. Οσο για το αν καποια τραγουδια τους θα παραμεινουν διαχρονικα, αυτο θα το δειξει μονο ο χρονος.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #70 στις: 14/08/10, 14:55 »
Αν κ δν ειμαι φαν του συγκροτηματος αλλα και ολου attitude που τους χαρακτηριζε, οφειλω να πω πως τα κομματια τους (σχεδον) μου αρεσουν και πολλα τα εχω παιξει κ ζωντανα με ενα σχημα που ειχα για ενα πολυ μικρο χρονικο διαστημα...

Στο θεμα μας, δν ξερω τι ακριβως να πω...νομιζω οτι οι Πυξ Λαξ κινηθηκαν οπως παρα πολλα αλλα, στο σχημα διαλυση-reunion...προφανως αυτο χτιζει κ το ονομα της μπαντας, γιατι κακα τα ψεμματα, αυτο συμβαινει οταν μια μπαντα διαλυεται...κ αυτο δινει περισσοτερ γκαφρα στο reunion...

Προφανως, ο Πλιατσικας θα κονομαγε λιγοτερο αυτα τα χρονια αν ηταν στους Πυξ Λαξ κ οχι σολο καλλιτεχνης, αλλα δε μπορω να πω το ιδιο για Ξυδους κ Στοκα...

Τωρα, αν οι Πυξ Λαξ ειναι θρυλος, θα το δειξει ο χρονος...για την ωρα, ειναι βαρυς ο χαρακτηρισμος...

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #71 στις: 18/08/10, 23:12 »
αν δεν κάνω λάθος η ιδέα της επανένωσης υπήρχε πριν πεθάνει ο ξυδούς.... αν γινόταν με αυτόν εν ζωή δεν θα είχα πρόβλημα και μάλλον θα πήγαινα ( μιας και πριν 5-6 χρόνια ήμουνα φαν ).... έχω συνηθίσει πλέον αυτά τα κόλπα με τις τελευταίες περιοδείες και τις επανενώσεις οπότε δεν θα με πείραζε... άλλωστε ας μην γελιόμαστε εκτός από τους πιτσιρικάδες που παίζουν για την κ@ύλα τους όλοι οι υπόλοιποι "θρύλοι" και μη έλληνες και ξένοι για τα λεφτά το κάνουν.....


όμως όπως και να το κάνουμε πυξ λαξ χωρίς ξυδούς δεν γίνεται!!! ίσως αν το κόνσεπτ ήταν κάπως έτσι: πλιάτσικας και στόκας ερμηνεύουν πυξ λαξ"  :P να ήμουνα θετικός.... όχι όμως έτσι όπως γίνεται τώρα...


εν το μεταξύ δεν είχα διαβάσει την ανακοίνωση και όταν είδα την αφίσα που ανέβασε κάποιος πιο πάνω λύθηκα στα γέλια νομίζοντας ότι την έφτιαξε αυτός.... μετά όμως έψαξα να βρω την ανακοίνωση και κατάλαβα ότι ήταν η επίσημη αφίσα οπότε μου βγήκε ένα μεγάλο ΈΛΕΟΣ!!!!


επίσης με πια λογική η συναυλία της αθήνας θα γίνει στο ΟΑΚΑ? πόσο κόσμο περιμένουν να μαζέψουν? ας το έκαναν στο τεραβαιμπ καλύτερα....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Mps88

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #72 στις: 26/08/10, 14:04 »
Καλησπέρα παιδιά...
Θα 'θελα να συμμετάσχω στην κουβέντα αυτή,λέγοντας την άποψή μου και μόνο, αλλά έχοντας γνώση και κάποια σχετική εμπειρία (σίγουρα θα υπάρχουν εμπειρότεροι από μένα στο ζήτημα) όσον αφορά στο συγκεκριμένο συγκρότημα.
  1ον,σ' αυτούς που αναφέρονται στα λεφτά...Με τόσες περιοδείες που κάνει αυτό το καλοκαίρι ο Πλιάτσικας ή και ο Στόκας αντίστοιχα δηλαδή δεν βγάζουνε λεφτά νομίζετε?Και με λιγότερα άτομα στην ορχήστρα,αλλά και πολύ περισσότερες εμφανίσεις από τις πέντε αυτές που πρόκειται να γίνουν το 2011...Βγάζουν...Και καλά κάνουν, γιατί αυτή είναι η δουλειά τους, απ'αυτό ζούνε,και δεν νομίζω να το έχουν αρνηθεί...Ρε παιδιά εδώ τραγουδάνε ακόμα ο Πάριος, η Γαλάνη, η Αλεξίου και όλοι αυτοί που έχουν βγάλει τα μαλλιά της κεφαλής τους...Ή μήπως εσείς είδατε στο φετινό πρόγραμμα τις ''Τρύπες'',τα ''Υπόγεια Ρεύματα'' ή τον Τζίμη τον Πανούση να τραγουδούν δωρεάν?Εγώ δεν άκουσα κάτι τέτοιο...Πάνω κάτω τα εισητήρια είναι παρόμοια...ανάλογα βέβαια με την ανταπόκριση του κόσμου στον κάθε καλλιτέχνη.Άρα ως επειχήρημα αυτό με τα χρήματα είναι εν πολλοίς άκυρο.Αυτό ξέρουν να κάνουν,αυτό κάνουν.
  2ον,για τις επανασυνδέσεις,επανενώσεις,διαλύσεις κτλ...
Κάποιος να μου βρει μια συνέντευξη που οι Πυξ Λαξ πριν το 2004 ανακοίνωσαν επίσημα ότι διαλύθηκαν...Δύσκολο,γιατί δεν υπάρχει...Μπορεί να αφήναν ανοιχτό ενδεχόμενο,αλλά δεν το είχαν πει ποτέ...Απλά κάποιες περιόδους αποστασιοποιούνταν από το κοινό (ίσως και μεταξύ τους) και επανερχόντουσαν...Δεν νομίζω πως είναι πρωτότυπο για συγκροτήματα το φαινόμενο αυτό...
Και για την επανένωση,ναι, πιστεύω ότι αφορμή ήταν η επιθυμία του Ξυδούς,γιατί ο Ξυδούς πριν πεθάνει το ανέφερε συχνά σε διάφορες συνεντεύξεις πως θα ήθελε μια προσωρινή (συναυλιακή και μόνο) επανένωση , ότι ζήλευε τους Κατσιμιχαίους που το έκαναν (και ώντας στην τελευταία περιοδεία μαζί τους το έζησε από κοντά όλο αυτό)...Και όπως είπε ο Πλιάτσικας στην συνέντευξη τύπου την τελευταία,του το είχε πει και του ίδιου ο Ξυδούς την επιθυμία του αυτή...
Από κει και πέρα κάποιοι νομίζουν ότι ήταν χθες η διάλυση,όχι...Το συγκρότημα διαλύθηκε το 2004,πάνε 6 χρόνια από τότε και του χρόνου θα είναι 7....δεν είναι χθες όπως μερικοί αναφέρουν.Και τους πείραξε η επανένωση αυτή..?
Εδώ οι Pink Floyd (το μεγαλύτερο κατ' εμέ συγκρότημα όλων των εποχών) και επανενωθήκαν για μια συναυλία το 2005 (τα έδοδα βέβαια πήγαν σε φιλανθρωπίες) αλλά αυτοί ήταν 21 χρόνια μαχόμενοι στα δικαστήρια μεταξύ τους για χρήση του ονόματος κτλ και εμφανίστηκαν στη σκηνή για τον κόσμο...Κάποιοι μπορεί να το θεώρησαν υποκρισία...
  3ον,αυτοί που δεν έχουν ασχοληθεί ενδελεχώς με τους Πυξ Λαξ ή δεν τους αρέσουν,γιατί συνέχεια με εμμονές τους κατηγορούν,και πολλές φορές γράφουν ή αναφέρουν στοιχεία αβάσιμα? Δηλαδή μέσα σ'αυτό το μουσικό συρθετό της δεκαετίας του 90,οι Πυξ Λαξ δεν ήταν μία από τις μουσικές οάσεις στην έρημο?
  4ο, και σημαντικότερο για μένα...Οι Πυξ Λαξ ήταν αληθινοί,δεν φορέσαν κανένα πέπλο ροκ ή οτιδήποτε...Δεν δηλώσαν ροκ,δεν δηλώσαν τίποτα.Ήταν ένα λαϊκό συγκρότημα (ως προς τη νοοτροπία) αποτελούμενο από ανθρώπους απλούς, που έχουν δηλώσει μουσική άγνοια, αλλά που σεβάστηκαν τις μουσικές επιρροές της χώρας αυτής,και ταυτόχρονα με τραγούδια που πηγάζαν από όσα ζήσανε,προχωρήσανε,δίχως να ξεφτυλιστούν ή να ξεφτυλίσουν κάτι...Και επειδή κάποιοι μιλούν για εύκολο δρόμο,ίσως δεν έχουν διαβάσει κανά εξώφυλλο δίσκου (τίτλους δηλαδή) ,όπως π.χ. ''Ο μπαμπούλας τραγουδάει μόνος τις νύχτες'' , ''Τα δοκάρια στο γρασίδι περιμένουν τα παιδιά'' , ''Για τους πρίγκιπες της δυτικής όχθης'' , ''Υπάρχουν χρυσόψαρα εδώ..''..Αν αυτοί θεωρούνται τίτλοι εύηχοι και εύκολοι,τότε...εντάξει....Και επίσης,οι Κατσιμιχαίοι, ο Παπακωνσταντίνου, ο Πασχαλίδης, ο Μαχαιρίτσας και όλοι αυτοί που έχουν δηλώσει ότι επηρεαστήκαν και αυτοί σε ένα βαθμό από το συγκρότημα αυτό,αλλά και έχουν συνεργαστεί,είναι ακόμα 15 χρονών?ή μήπως 16?...Γιατί και αυτό το παραμύθι με το κοινό πολύ τράβηξε,στο κοινό πάντα υπάρχουν οι χαζογκόμενες,και στα Διάφανα Κρίνα μπορεί να δεις?τι θα σημαίνει,ότι τα διάφανα κρίνα φτιάχναν τραγούδια για αυτές..?
  Τέλος,όσοι πιστοί ας προσέλθουν,δηλαδή όσοι ζουν μ'αυτά τα ακούσματα,οι υπόλοιποι ας ακούσουν κάτι άλλο..και ας αφήσουν στην άκρη τα παρασκήνια,σ'αυτή τη χώρα τρώγαμε πάντοτε το κουκούτσι και πετάγαμε τη σάρκα...Ξέρετε γιατί?γιατί πολλοί από εμάς υπήρξαν φτιαγμένοι για τα παρασκήνια και όχι για την ουσία...

Ευχαριστώ.

Mps

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #73 στις: 26/08/10, 14:19 »
Συγνωμη που δε συμπαθουμε το συγκροτημα μυθο.... ;) 


ΥΓ: τουλαχιστον οι Floyd προλαβαν κι εγιναν μυθοι... ;) Μη συγκρινουμε τους μουσικους με τους εγχωριους πλεονεκτες. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Mps88

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Πυξ λαξ
« Απάντηση #74 στις: 26/08/10, 15:19 »
Φίλε δεν σε κατηγόρησε κανείς που δεν συμπαθείς οτιδήποτε...και δεν ανέφερα την λέξη ''μύθος'',εντάξει,η λέξη μύθος ίσως είναι μια λεκτική υπερβολή,όπως αυτές που τόσα χρόνια έχουμε δει και ξαναδεί σε αφίσες ξένων συγκροτημάτων ή και ελλήνων καλλιτεχνών...Δεν θεωρώ σοβαρό επιχείρημα να κρίνουμε αυτή την προσωρινή επανένωση σύμφωνα με τα γραφόμενα της ταμπέλας...
Και στο κάτω κάτω,εμπορικά τουλάχιστον είναι το πιο επιτυχημένο μακράν συγκρότημα της Ελλάδος μέχρι στιγμής,μην το ξεχνάμε,δεν ειναι το παν,αλλά είναι ένα στοιχείο και αυτό...για μια μουσική βέβαια τέτοια και όχι τύπου χατζηγιάννη ή ρουβά κτλ...
Πάντως βγάζετε την εμπάθειά σας,δίχως να μπορέσετε να δείτε καθαρά και αντικειμενικά κάποια πράγματα....Και το πιο άσχημο είναι ότι πολλοί από όσους το κάνουν ξέρουν 2-3 εμπορικά τραγούδια που (δικαίως ίσως) ακούστηκαν παραπάνω και στο πιο ευρύ κοινό...Οι Πυξ Λαξ δεν ήταν μόνο το ''Μοναξιά μου όλα'' και το ''Μια συνουσία μυστική'' κτλ...ήταν και τα ''Ποδήλατα δίχως φρένα'' και το ''Ει μαν κοίτα μπροστά''...
Και όσον αφορά κάποια σχόλια που διάβασα για την ευρύτερη ελληνική μουσική μην ξεχνάτε..Αμερικανοί ήταν και οι Eagles, Αμερικανίδα είναι και η Britney Spears...Τί σημαίνει αυτό,ότι μειώνεται η αξία της όλης μουσικής ιστορίας λόγω του σήμερα?Η Ελλάδα δεν είναι μόνο ο Ρουβάς μάγκες,ήταν και ο Χιώτης,που όταν έπαιζε μπουζούκι αυτός,κάποιοι από τα δυο μεγάλα ''νησιά'' κοιτούσαν και απορούσαν...Αυτά για να μην υπάρχιε πλήρης ισοπέδωση...Και να ξέρετε,αν κάποιοι μισείτε την σημερινή ελληνική μουσική κουλτούρα,εγώ την σιχαίνομαι πολλαπλά.*Υποσημείωση για να μην θεωρηθώ υπέρμαχος αυτής.

Άντε τα λέμε 13 του Ιούλη,απλά να ακούσουμε αυτό που γουστάρουμε και μας ενώνει..αληθινά,όχι με φθηνιάρικες αποχρώσεις του σήμερινού ραδιοφωνο-προωθητικού συστήματος.

Mps