Αποστολέας Θέμα: χρονια ναυαγος :(..αρχαριος  (Αναγνώστηκε 5381 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billakos the skrapas man

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
χρονια ναυαγος :(..αρχαριος
« στις: 19/04/09, 15:22 »
 χρονια πολλα και καλως σας βρηκα.εχω προσπαθησει να ξεκινησω εκμαθηση κιθαρας 3 φορες και ολο κατι γινετε και σταματαω.κυριως φταιει το οτι η κλασσικη κιθαρα ειναι αρκετα μακρια απο τα ακουσματα μου.δεν με ευχαριστει ΚΑΘΟΛΟΥ :-[.δε γουσταρω να μαθαινω ρε παιδια γερμανικα...τραγουδια(???)που μου φερνουν στο μυαλο οπερα(??)δεν γενικα δεν.εμενα μου αρεσει το ροκ και το εντεχνο.μου αρεσει παρα πολυ η ιδεα να μπορω να παιξω κοματια που ακουω.τρελενομαι για ηλεκτρικη κιθαρα ακι θελω πολυ να μαθω να παιζω κυριως για την πατρη μου αλλα οτι  κανω θελω να το κανω οσο το δυνατον καλυτερα.δε μου αρκει να γραντζουναω μια κιθαρα.....ειμαι αυστηρος κριτης :) .καμια ιδεα καιμια κατευθυντηρια αποψη-γνωμα-ιδεα. ειμαι 21 και ειμαι δεξιοχειρας.ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος AxlAnder

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: χρονια ναυαγος :(..αρχαριος
« Απάντηση #1 στις: 19/04/09, 20:23 »
Αγαπητέ Bill χρόνια πολλά(εφόσον γιορτάζεις το Πάσχα)!Προφανώς έχεις πέσει θύμα της λανθασμένης (κατά πολλούς κι εμένα μαζί) άποψη ότι πρέπει πρώτα να αποκτήσεις δεξιοτεχνία στην κλασική κιθάρα και μετά να αρχίσεις να παίζεις σε ηλεκτρική.Δεν ξέρω πόσο "προοδευτικό" μπορεί να σου ακουστεί αυτό,αλλά φίλε Bill κρατήσου!!! ;D Μπορείς να αρχίσεις να εξασκείσαι και μαθαίνεις ηλεκτρική κιθάρα απ' ευθείας!!! :o
Πέρα από τα πολλά κοινά που έχουν τα 2 είδη αυτά κιθάρας,έχουν και πολλές διαφορές.(Μόνο και μόνο τη χρήση της πένας στην ηλεκτρική να αναφέρω,αρκεί πιστεύω) Επίσης,δεν είναι απαρραίτητο να πελαγοδρομήσεις σε ένα πλήθος ακαδημαϊκών γνώσεων πάνω στην μουσική που μπορεί και ο ίδιος να μη ξέρεις αν σε ενδιαφέρουν ακόμα!
Να ξεκαθαρίσω κάτι όμως.Η γνώση μουσικής θεωρίας είναι απαραίτητη για όλους τους μουσικούς,ανεξαρτήτως οργάνου που ενδιαφέρονται να εξελιχθούν σοβαρότερα(όχι απαραιτήτως επαγγελματικά,ας μην μπερδευτούμε) αλλά ΣΩΣΤΑ.Κάνεις και την ζωή σου ευκολότερη εκτός των άλλων.

Υπάρχουν δάσκαλοι που μπορούν να σου δώσουν αυτά που είναι απαραίτητα για να γίνεις ένας πολύ καλός κιθαρίστας.Το ενδιαφέρον σου μετά θα ορίσει σε πόσο βάθος θα φτάσουν οι θεωρητικές σου γνώσεις(απ' όσο ξέρω αυτό μπορεί να γίνει στα ιδιαίτερα,ΔΕΝ γνωρίζω πως λειτουργεί το σύστημα στα Ωδεία).
Έχει μεγάλη σημασία να βρεις ένα δάσκαλο (είτε με ιδιαίτερο,είτε σε ωδείο) τον οποίο θα εμπιστευτείς και θα αφεθείς στην μέθοδό του.Μετά με συνέπεια και επιμονή στην εξάσκησή σου και στη μελέτη σου,θα δεις τα ανάλογα αποτελέσματα( εφόσον και ο δάσκαλός σου δεν είναι κάποιος τυχάρπαστος.Το λέω με σεβασμό στους υπευθυνους δασκάλους αλλά και επίγνωση ότι κυκλοφορούν και τυχαίοι!)
Έχε λοιπόν στο νου σου ROCK-Ηλεκτρική-Θεωρία-Εξάσκηση σε πρώτη φάση.Θα μπορούσα να πω και άλλα πολλά,αλλά πιστεύω ότι σε πρώτη φάση αυτά είναι ό,τι απαντάει στο post σου.Αν έχεις άλλες απορίες και μπορώ να βοηθήσω,ευχαρίστως δέχομαι μήνυμά σου.
Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη.Σίγουρα υπάρχουν πολύ καταλληλότεροι έδω να σου απαντήσουν,πάνω-κάτω όμως θα συμφωνήσουμε πιστεύω.
Bill start to rock and then,keep on rocking!
« Τελευταία τροποποίηση: 19/04/09, 20:26 από AxlAnder »

Αποσυνδεδεμένος billakos the skrapas man

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: χρονια ναυαγος :(..αρχαριος
« Απάντηση #2 στις: 19/04/09, 20:33 »
 :o το εχω διαβασει και σε αναζητηση που εκανα εδω μεσα αλλα ηταν τετοιο το πιπιλισμα του οδειου που δεν πιστευα πως ισχυει να ξεκινησεις με την ηλεκτρικη.εισαι κατατοπιστικοτατος.εχω καποιον δασκαλο στο μυαλο μου αλλα μιας και ειμαι ασχετος πως ξεχωριζεις τον καλο δασκαλο και πως μπορεις να κρινεις την μεθοδο του?πορωθηκα τωρα ;D τι θα προτεινατε για αρχη σε ενα αρχαριο...κιθαρα κλπ?

Αποσυνδεδεμένος billakos the skrapas man

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: χρονια ναυαγος :(..αρχαριος
« Απάντηση #3 στις: 19/04/09, 20:48 »
http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=93942
κατι τετοιο μου κανει?(ψηλο φωτια το μαγαζι ή ειναι ιδεα μου?)

Αποσυνδεδεμένος AxlAnder

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: χρονια ναυαγος :(..αρχαριος
« Απάντηση #4 στις: 19/04/09, 21:51 »
Γενικούς και απόλυτους κανόνες στο πως θα διακρίνεις τον "καλό" από τον "κακό" δάσκαλο είναι δύσκολο και παράτολμο ακόμη να οριστούν.Ωστόσο υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείς να τσεκάρεις και που μπορούν σε ένα ευπρεπές ποσοστό να σου επιτρέψουν να ξεχωρίσεις σωστά.
Πρώτα πρώτα μπορείς να ελέγξεις τις σπουδές του εκάστοτε δασκάλου με ότι αυτό συνεπάγεται(εκπαιδευτικό ίδρυμα-ωδείο,πανεπιστήμιο κλπ.,διάρκεια σπουδών,επίπεδο σπουδών),κιθαρίστες με τους οποίους είχε διδακτική σχέση,είτε ως διδάσκων,είτε ως διδασκόμενος,εντυπώσεις από τους μαθητές του(απο ΟΛΩΝ των ειδών,νυν και πρώην,ευχαριστημένους και δυσαρεστημένους εφόσον υπάρχουν).
Πολύ σημαντικό θεωρώ να γνωρίσεις πράγματα για την ΜΕΘΟΔΟ που ακολουθεί ο υποψήφιος δάσκαλός σου.
Ένας δάσκαλος ο οποίος θα δηλώνει για την μέθοδό του στάδια-κεφάλαια-επίπεδα(εσύ το ονομάζεις) είναι λιγότερο πιθανό να καθυστερήσει την πρόοδό σου(ή και να την σταματήσει τελείως!) από κάποιον που θα ψάχνεται τι θα σου κάνει στο επόμενο λεπτό,στο επόμενο μάθημα,στον επόμενο μήνα.Σε τέτοια περίπτωση καλύτερα είναι να πας στον ΕΠΟΜΕΝΟ δάσκαλο. ;)
Γενικά,όπως θα καταλάβεις για κάποιον επαγγελματία του οποίου θέλεις να μισθώσεις τις υπηρεσίες αν ξέρει τι του γίνεται ή όχι,πόσο οργανωμένος είναι και εκτιμάς περίπου πως θα πάει η συνεργασία σας,έτσι περίπου μπορείς να αντιληφθείς στοιχεία για τον κάθε δάσκαλο.
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!Δωσε μεγάλη βάση σ' αυτό που θα σου πω.Ένας καλός κιθαρίστας δεν είναι απαραίτητα και καλός δάσκαλος.Πχ. έχω πληροφορηθεί για τον Steve Vai ότι περιμένει οι μαθητές του να αγγιξουν την λάμψη του και ξαφνικά να μάθουν κιθάρα(ίσως υπερβάλω λίγο!)
Θα εμπιστευόσουν όμως το αμάξι σου σε ένα μηχανικό επειδή έτρεξε πιο γρήγορα γύρω από την πλατεία της γειτονιάς?Εγώ τουλάχιστον όχι!
Οργάνωση και σύστημα(μέθοδος) λοιπόν είναι το κλειδί στην περίπτωση μας.Αν δεν είναι και κάποιος δύσκολος άνθρωπος που θα έχεις θέμα αν σου κάνει ως χαρακτήρας,συνοψίζουμε στις παραπάνω έννοιες.

Αποσυνδεδεμένος AxlAnder

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: χρονια ναυαγος :(..αρχαριος
« Απάντηση #5 στις: 19/04/09, 21:59 »
Επίσης επειδή αναφέρεις την ηλικία σου,υποψιάζομαι ότι κάτι σε έχει προβληματίσει σχετικά με αυτήν.Για να ξεκαθαρίσει το θέμα για όλους τους επίδοξους μουσικούς μια και καλή.Ποτέ δεν είναι αργά να αρχίσεις μουσική!!!Μπορεί να είναι αργά ίσως στα 60 σου για να φτιάξεις μια hair-glam metal μπάντα που θα έχει απήχηση σε νεανικό κοινό ή για να γίνεις διευθυντής μιας μεγάλης ορχήστρας από το μηδέν.Αργά δεν είναι όμως για να ξεκινήσεις να μαθαίνεις και να κάνεις αυτό που σε ευχαριστεί!Άλλωστε και τα παραδείγματα που αναφέρω είναι ακραία μέχρι η πραγματικότητα να με διαψεύσει!!!

ΥΓ.Αναζήτησε σε μια μηχανή αναζήτησης το λήμα "Fratello Metallo" για μια εναλλακτική σκοπιά στα πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/04/09, 22:30 από AxlAnder »

Αποσυνδεδεμένος AxlAnder

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: χρονια ναυαγος :(..αρχαριος
« Απάντηση #6 στις: 19/04/09, 22:27 »
Απαντήσεων σε δόσεις συνέχεια,χωρισμένες ανά ερώτηση πάντως,ώστε να μειωθεί ο συνωστισμός χαρακτήρων και θεματικών. :P

Θέμα εξοπλισμός:
Τεράστιο θέμα φίλε Bill!!Μπρορείς να ακούσεις 1000 γνώμες για μία ερώτησή σου και να είναι όλες σωστές.Υπό ποία έννοια όμως?
Το θέμα είναι η σκοπιά από την οποία ο καθένας εξετάζει το θέμα.Όπου σκοπιά υπολόγισε είδος μουσικής,παικτικές συνήθειες,πρώτερη εμπειρία(θετική ή αρνητική) με συγκεκριμένο τύπο/μάρκα/είδος εξοπλισμού και άλλα ακόμη που μου διαφεύγουν ίσως τώρα.

Εσύ λοιπόν ως κιθαρίστας τί πρέπει να κάνεις?

1)Να ψάχνεσαι!Όσο μαθαίνεις,τόσο βλέπεις τι θα μπορούσε να σου χρησιμεύσει και τί όχι,τόσο στοχοποιείς σε δεύτερο επίπεδο εξοπλισμό που θέλεις να δοκιμάσεις,τόσο ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ είναι να βρεις αυτό που σου κάνει.Ψάχνεσαι=Internet,καταστήματα,συνάδελφοι μουσικοί και γνώμες,hands-on test,ακρόαση μουσικής!
2)Ιδιαίτερη σημασία στην συζήτηση με άτομα που μπορούν να σου παρέξουν συμπυκνωμένη εμπειρία,η οποία μπορεί να σου γλιτώσει ενέργεια,χρόνο,χρήμα και ΚΙΝΗΤΡΟ!Όσο και να ακούγεται περίεργο,υπάρχουν περιπτώσεις που μια ακατάλληλη κιθάρα,για παράδειγμα,μπορεί να κάνει τον κιθαρίστα να χάσει την όρεξή του για πρόοδο.Εδώ ίσως υπάρξουν αυτοί που θα πουν "όποιος θέλει να μάθει,μαθαίνει και με καλάμια με χορδές".Οκ,σωστό!Η ισχύς των κινήτρων ποικίλλει.Γιατί όμως να μάθω να οδηγώ τρακτέρ?Εγώ στο γραφείο θέλω να πηγαίνω!(και το τρακτερ εκεί θα με πήγαινε!πώς όμως?!)Κράτα τις αντικειμενικές πληροφορίες( τα γιατί )  που σου δίνει ο καθένας και βάλε από κάτω τα "ναί" και τα "όχι" τους,χωρίς να τα αγνοείς όμως.
Κοινώς,"ζουζούνισε" με τον εξοπλισμό!Μην ξεχνάς,πρόσεξε μην γίνεις θύμα της φίρμας.Μεγάλη φίρμα=όχι απαρραίτητα καλή κιθάρα.Πάντα άκου και μετά κρίνε!(εν ανάγκη "δανείσου" ένα ζευγάρι έμπειρα αυτιά μέχρι να αναπτύξεις αισθητήριο!)

Τώρα πάνω στο συγκεκριμένο πακέτο που μου έδειξες.
Ρωτάς αν σου κάνει.Και ναι,και όχι.
Δεν είναι άσχημο σετάκι.Εγώ αρχικά έπαιζα με χειρότερο.Το θέμα έχει 2 σκοπιές.

Δεδομένος προϋπολογισμός:Με περίπου 400 Ευρώ που φαίνεται να σκέφτεσαι να διαθέσεις,έχω βρεί μία από τις πολλές εναλλακτικές που βάζει την κιθάρα αυτή στον πάγκο(κρίνωντας από τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά)με την προσθήκη επίσης στο πακέτο και άλλων μικρο-ειδών(πένες-βάση-σετ χορδών).

Δεδομένη ανάγκη:Για να πάρεις ένα σετάκι να ξεκινήσεις,μπορείς να ξοδέψεις σημαντικά λιγότερα χρήματα(ακόμη και τα μισά περίπου) για αξιοπρεπέστατες λύσεις που θα σε καλύψουν για καιρό.

Προσωπική πρόταση:Δες τι σηκώνει η τσέπη σου,μην σε πορώνουν τα λόγια προώθησης των πακέτων,και πάρε ό,τι καλύτερο με τα δεδομένα χρήματα,για τις ανάγκες σου.

Αν θες να βρούμε συγκεκριμένες λύσεις,μπορούμε να μιλήσουμε,να σε ενημέρωσω για τις διάφορες επιλογές που έχεις και,πληροφορημένος ων,να κρίνεις τι σου κάνει.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/09, 20:48 από AxlAnder »

Αποσυνδεδεμένος billakos the skrapas man

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: χρονια ναυαγος :(..αρχαριος
« Απάντηση #7 στις: 20/04/09, 03:24 »
χιλια ευχαριστω για το χρονο σου  και την ορεξη να απαντησεςι τοσο κατατοπιστηκα.με υπερ βοηθησες.ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: 20/04/09, 03:30 από billakos the skrapas man »

Αποσυνδεδεμένος AxlAnder

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: χρονια ναυαγος :(..αρχαριος
« Απάντηση #8 στις: 20/04/09, 10:03 »
Χαίρομαι που σε βοήθησα.Καλή αρχή και καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος billakos the skrapas man

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: χρονια ναυαγος :(..αρχαριος
« Απάντηση #9 στις: 20/04/09, 10:26 »
Αν θες να βρούμε συγκεκριμένες λύσεις,μπορούμε να μιλήσουμε,να σε ενημέρωσω για τις διάφορες επιλογές που έχεις και,πληροφορημένος ων,να κρίνεις τι σου κάνει.
φυσικα και θελω....εχεις μηνυμα ;)

Αποσυνδεδεμένος billakos the skrapas man

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: χρονια ναυαγος :(..αρχαριος
« Απάντηση #10 στις: 27/04/09, 09:44 »
σημερα λοιπον ξεκιναω το πρωτο μου μαθημα ;D απιστευτος ενθουσιασμος.ευχομαι να συνεχισω ετσι. αλεξανδρε ευχαριστω και παλι για την βοηθεια σου

Αποσυνδεδεμένος AxlAnder

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: χρονια ναυαγος :(..αρχαριος
« Απάντηση #11 στις: 27/04/09, 20:46 »
Καλή αρχή φίλε Bill...και τελευταία εύχομαι!!! :)

Αποσυνδεδεμένος billakos the skrapas man

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: χρονια ναυαγος :(..αρχαριος
« Απάντηση #12 στις: 27/04/09, 22:14 »
εντυπωσεις απο το πρωτο μαθημα...ΑΡΙΣΤΕΣ.με την παροδο των μαθηματων (αφου θα εχω αποκρυσταλωσει αποψη)θα σας μεταφερω ολη την εικονα του δασκαλου και της δουλειας του.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
38 Απαντήσεις
38854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/12, 10:09
από Vaiking
14 Απαντήσεις
13586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/05, 17:39
από Winmmisterakias
16 Απαντήσεις
7016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 21:22
από thanasis93
5 Απαντήσεις
2218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/08, 23:00
από x-versous
27 Απαντήσεις
33119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 22:56
από Spyros Delta
18 Απαντήσεις
12057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/09, 16:15
από apostolisL
3 Απαντήσεις
3390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 18:06
από LILAKI
54 Απαντήσεις
18116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 02:00
από gers
1 Απαντήσεις
2323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/14, 15:58
από xaris32
1 Απαντήσεις
2443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/16, 12:46
από Ιππέας