Αποστολέας Θέμα: Αριστεροχειρία και Κιθάρα  (Αναγνώστηκε 22928 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #25 στις: 12/12/16, 07:35 »
 ;D ;D ;D

...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #26 στις: 29/05/17, 23:01 »
Λοιπον αγόρια τη γνώμη σας.
Θα σας τα πρήξω πάλι λίγο με τις δεκάδες ερωτήσεις μου.

Σκέφτομαι 2 πραγματα. Αναβάθμιση της κιθάρας μου και αγορά νέας.

Έχω την epiphone sg pro, η οποία είναι μια χαρά κιθάρα και δεν έχω κανένα παράπονο. Θέλω όμως να την κάνω καλύτερη. Οπότε σκέφτομαι για καλύτερους μαγνήτες και locking tuners. To nut το χω ήδη αλλάξει. Το στυλ που πάιζω-θέλω να πάιξω είναι ac/dc, zeppelin, black sabbath, rock-hard rock kai metallica. Έχετε να μου προτέινετε κάποιο καλύτερο σετ μαγνητών απ αυτούς που έχει? Για τους μαγνητες GAS τι γνώμη έχετε?

Για αγορά νέας έχω καταλήξει στις εξής επιλογές. Ως αριστερόχειρας δεν υπάρχουν πολλές επιλογές.

http://eshop.bonstudio.gr/el/epiphone-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B7-les-paul-std-lefty-ebony-17749

http://eshop.bonstudio.gr/el/epiphone-les-paul-std-plus-top-pro-lefty-hs-24392

Σ αυτό το ευρος τιμής...ποιά από τις 2 θεωρείτε καλύτερη? χρειάζονται κάποια αναβάθμιση σαν κιθάρες?

Βέβαια υπάρχουν και οι επιλογές της Gibson, τις οποίες Αν και θα με τσούξει οικονομικώς λίγο, είναι ανώτερες κιθάρες απ τις epiphone

https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Gibson-Les-Paul-Tribute-T-2017-LH-Satin-Gold-Top/art-GIT0040543-000
(αν και η honeyburst μ' αρεσει καλύτερα, αλλά το bonstudio φέρνει μόνο την goldtop)

και τέλος η https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Gibson-Les-Paul-Studio-T-2017-LH-Wine-Red/art-GIT0040538-000

που είναι η πιο ακριβή επιλογή που θα μπορούσα να κάνω.

Από ενισχυτή δεν έχω λόγο ν αλλάξω, μιας και ο mustang I(v2) είναι αρκετά καλός, για τώρα τουλάχιστον.

Όπως καταλάβατε θέλω μια αναβάθμηση στο όργανο μου μόνο και μόνο για να το κάνω καλυτερο, ή και μια 2η κιθάρα les Paul.

Το χρηματικό δεν είναι τόσο το θέμα, μιας και ότι πάρω θα είναι απο Ελλάδα και θα μπεί σε δόσεις. Μου είναι πολύ βαρύ να τα χώσω στο θωμά, ή σε κάποιον άλλο, όλα με τη μια.

Εννοείται ότι ότι και να κάνω δε θα με κάνει καλυτερο στο παιξιμο μου, ούτε θα μου εναπτερώσει το ενδοιαφερον μου για την κιθάρα(το οποίο ειναι αμείωτο ). κάνω εξάσκηση κάθε μέρα και δεν έχω σκοπό  να σταματήσω. Απλά θέλω το κάτι παραπάνω, είτε στο όργανο μου, είτε σ' ένα νέο όργανο. Γενικώς είμαι της αποψης...ότι και να κάνεις κάντο σωστά και με το σωστό εξοπλισμό... :)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/17, 23:03 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #27 στις: 30/05/17, 00:27 »
Θα σου πω πως το βλεπω εγω,και τι εκανα σε μενα.
Μην αλλαζεις τιποτα,μην παρεις οργανο κατω απο 1000€.
Μασε λεφτα και για ενισχυτη.
Εγω απο το rig των 280€(μπασο ενισχυτη)πηγα στο rig των 900€(με εκπτωση στο μπασο κανα 200αρι απο οτι καταλαβα) και μετα πηγα σε full pro concert rig(εκτως την ελιψη προενισχυσης που βολευομαι με ενα κλαιν di,μπορω να βγω live χωρις ΡΑ)και custom μπασακι που το εφτιαξα στα μετρα μου(και συνεχιζω να το στρωνω,αλλα δεν εμειναν και πολλα)
Που θελω να καταληξω.
Η κανε 1 βημα 10 μετρα εμπρος,η μην κανεις καθολου.
Να αλλαζεις/αναβαθμιζεις τον εξοπλησμο σου,σαν κουτση χελωνα,δεν το κρηνω σωστο.
Βεβαια,δικη σου τσεπη/πορτοφολι,οποτε εσυ κανεις κουμαντο.
Εγω απλα λεω πως το βλεπω εγω το θεμα

The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #28 στις: 30/05/17, 00:55 »
Θα σου πω πως το βλεπω εγω,και τι εκανα σε μενα.
Μην αλλαζεις τιποτα,μην παρεις οργανο κατω απο 1000€.
Μασε λεφτα και για ενισχυτη.
Εγω απο το rig των 280€(μπασο ενισχυτη)πηγα στο rig των 900€(με εκπτωση στο μπασο κανα 200αρι απο οτι καταλαβα) και μετα πηγα σε full pro concert rig(εκτως την ελιψη προενισχυσης που βολευομαι με ενα κλαιν di,μπορω να βγω live χωρις ΡΑ)και custom μπασακι που το εφτιαξα στα μετρα μου(και συνεχιζω να το στρωνω,αλλα δεν εμειναν και πολλα)
Που θελω να καταληξω.
Η κανε 1 βημα 10 μετρα εμπρος,η μην κανεις καθολου.
Να αλλαζεις/αναβαθμιζεις τον εξοπλησμο σου,σαν κουτση χελωνα,δεν το κρηνω σωστο.
Βεβαια,δικη σου τσεπη/πορτοφολι,οποτε εσυ κανεις κουμαντο.
Εγω απλα λεω πως το βλεπω εγω το θεμα

δλδ μου λες να παρω καλύτερο οργανο, πάνω από 800-1000 ευροπουλα και μετά και ένα ενισχυτή πιο "επαγγελματικό"
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #29 στις: 30/05/17, 06:37 »
Ναι.αν και η "σωστη" σειρα ειναι πρωτα ενισχυτης και μετα κιθαρα.
Βεβαια μεγαλη σημασια εχει και το που θες να φτασεις.Πχ εγω εχω βολευτει με ενα μπασο των 550€ και με ενα αλλο που το εφτιαξα μονος,και δεν υπαρχει περιπτωση να παρω αλλο.
Ακομα και προσφορα να βρω καποιο απο 3000€ να το δινουν 100€,δεν θα το παρω
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #30 στις: 31/05/17, 02:30 »
2 πραγματακια απο εμενα.
Αν σε βολευει η κιθαρα αλλαξε κλειδια Vanson locking apo ebay30ευρω και nut(κοκαλο η tusq) 10 ευρω.Μην αλλαξεις μαγνητες γιατι με τον ενισχυτη που εχεις δεν θα καταλαβεις διαφορα.
Αν θελεις να αλλαξεις επιπεδο παρε καλο ενισχυτη και κανε τις αναβαθμησεις που σου ειπα. Μετα απο 1 6μηνο αποφασιζεις αν σου κανουν οι μαγνητες η θελεις αλλη κιθαρα.
Ποτε το αναποδο.

ΥΓ.99% θα κανεις το αναποδο,θα ενθουσιαστεις ψυχολογικα και θα εχεις τον ιδιο χαλια ηχο!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #31 στις: 01/06/17, 05:38 »
Αυτό με τον ενισχυτή το σκέφτηκα κάποια στιγμή...αλλά είναι πανάκριβοι.....σε μεταχειρισμένο να κοιτάξω? Κι αν ναι τι είδους? Λαμπάτο, Hibryd( με λάμπα στην προενίσχυση?)-αν και δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό...πάλι modeling, σαν αυτό που έχω?

Ποιές μάρκες ενισχυτών θεωρούνται καλές? 'εχω δει διάφορυς στο noiz.gr αλλά έχω μαυρα μεσάνυχτα
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #32 στις: 01/06/17, 05:57 »
Την στιγμη που εισαι διαυεθιμενος να δωσεις 1000€ για κιθαρα,φτανουν και περισευουν για ενισχυτη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #33 στις: 01/06/17, 07:26 »
Συγγνωμη, αλλα απο ποτε αρχισαμε να προτεινουμε οργανα μονο με οικονομικο κριτηριο?
Του λες παρε μια κιθαρα και εναν ενισχυτη του χιλιαρικου?
Με το κιλο το παμε?
Προτεινε του ανθρωπου συγκεκριμενα πραγματα που εχεις παιξει, και αιτιολογησε τα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #34 στις: 01/06/17, 07:52 »
Δεν επιασες το point μου.
Οποιο οργανο και να εχεις της αξιας των πχ 500€ αν παρεις ενα με 600€ δεν θα εχει την σουπερ διαφορα.
Το ιδιο υσχηει και για οργανο αξιας 3000 σε συγκρηση με οργανο αξιας 3200€.
Αν θες να δεις διαφορα,πρεπει απο Δ' εθνικη να πας Β' η Α'
Και αν θες την γνωμη μου 1000€ για οργανο,την στηγμη που δεν βγαζεις μεροκαματο απο αυτο ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ και εγω δεν θα τα εδινα.
Οχι απο τσιγκουνια,απλα μου φαινετε δυχως λογο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #35 στις: 01/06/17, 15:24 »
Ρε αγόρια με μπερδέψατε τώρα.

 Ουσιαστικά θέλω να πάρω και μια les paul αλλά να είναι μια καλή....να μη χρειαστεί να παίρνω άλλη αργότερα, όταν θα γίνω καλύτερος. απ τις 4 κιθάρες που έβαλα πιο πάνω....ποια θα προτείνατε και γιατί? δε με νοιάζει αν είναι gibson ή  epiphone αρκει να είναι καλή. (άσχετα αν ζαχαρώνω την studio...αλλά δε με βλέπω λόγω χρημάτων). Και οι επιφον με 1-2 αναβαθμήσεις αν μου κάνουν τη δουλειά ΚΑΛΑ, δεν έχω θέμα.

Όσο για ενισχυτή, το σκέφτομαι να τον αλλάξω...αργότερα όμως. Η ερώτηση είναι όμως....Καινουργιο ή μεταχειρισμένο? με λάμπες( που είναι πανάκριβοι) ή απλό, αλλά καλυτερο απ αυτόν που έχω...καμια πρόταση?

Για μένα το όργανο είναι που πρέπει να γουσταρει ένας νεος μουσικός...τον ήχο λίγο πολύ τον φτιάχνεις σιγά σιγά. Αν όμως δε γουστάρεις το όργανο σου, καταλήγει στη γωνία ή στη ντουλάπα.

Το SG μου το πήρα γιατί μ' άρεσε....και οπτικά και γιατί είμαι πορομένος με τους AC/DC και θέλω να βγάλω τραγούδια τους. Θα το αναβαθμίσω κάποια στιγμη πάντως. Το θέμα είναι με τι? Έχω ήδη βάλει nut από γραφίτη και σκέφτομαι ν αλλάξω και τα κλειδιά με locking tuners. από μαγνήτες? Κατι πιο γνωστό ή να δω και τους GAS...λεχει κανείς άποψη?

θα το εκτιμούσα πολύ να μου απαντησετε σ αυτα που ρώτησα... :)
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #36 στις: 01/06/17, 19:42 »
Θελεις να παρεις κιθαρα η να αναβαθμισεις τον ηχο σου;;;
Αν θελεις να παρεις κιθαρα παρε αυτην που σου αρεσει.Ασχετα βεβαια αν περνεις σχεδον το ιδιο οργανο.Αυτες που εχεις ποσταρει.
Μην αλλαζεις μαγνητες,στο ξαναλεω πεταμενα λεφτα,σε κακους ενισχυτες ολοι οι μαγνητες ακουγονται το ιδιο.
Αν θες να εχεις καλυτερο ηχο και να μαθεις να παιζεις καλυτερα παρα λαμπατο ενισχυτη.
το να δινεις 1000 ευρω για κατι που καθοριζει 25% τον ηχο σου (κιθαρα δλδ) και να λες ειναι πολλα τα 500 για το 60% του ηχου σου(ενισχυτη) δειχνει οτι θα πρεπει να ψαχτεις λιγο ακομη.
Ολες η κιθαρες που ποσταρες ειναι πανω κατω ιδιες,καλες ειναι η διαφορα ειναι τα +200 ευρω οτι η μια γραφει Gibson.



Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #37 στις: 01/06/17, 19:52 »
Συμφωνω.Ημουν ετοιμος να δωσω 360€ για 2 μαγνητες..μαζι με αλλαγη απο active σε passive θα πηγενε 450..
Εδωσα 123€,για μια προενισχυση,και ξεμπερδεψα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #38 στις: 01/06/17, 20:05 »
θα συμφωνήσω και εγώ με τον vaig , ένας λαμπάτος ενισχυτής ,εν καιρώ, θα σε πάει βήματα παραπέρα . στην αρχή θα σε δυκολέψει απ'την άποψη οτι δε θα κρύβει τα λάθη σου.
δε μας είπες όμως, τι λείπει από την κιθάρα σου αυτή τη στιγμή και θες να την αναβαθμίσεις;
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #39 στις: 01/06/17, 23:25 »
θα συμφωνήσω και εγώ με τον vaig , ένας λαμπάτος ενισχυτής ,εν καιρώ, θα σε πάει βήματα παραπέρα . στην αρχή θα σε δυκολέψει απ'την άποψη οτι δε θα κρύβει τα λάθη σου.
δε μας είπες όμως, τι λείπει από την κιθάρα σου αυτή τη στιγμή και θες να την αναβαθμίσεις;

δεν λεω ότι λειπει κάτι...απλα σκεφτόμουν ότι ένα σετ καλυτεροι μαγνήτες θα την κάνει πιο καλή κιθάρα, πιο αξιοπιστο όργανο....βασικά δεν ξέρω απ αυτά...αλλά σκέφτομαι...οι gibson sg εχουν πιο καλούς μαγνήτες απ αυτους που έχω εγώ...γιατί να μη βαλω κατι καλυτερο απ αυτό που έχω, για να πλησιάσω την ποιότητα της gibson? στην τελική απ ότι βλέπω, εκτός του ονόματος οι διαφορες τους είναι στα περιφεριακά....το όργανο αυτό καθ' εαυτό ειναι σχεδόν ίδιο...μαγνήτες, nut,ηλεκτρικά κλπ κάνουν τις διαφορές...ή το χω πιάσει λάθος το νοημα?

Βασικά, κατάλαβα τι θέλετε να μου πείτε...το θέμα δεν είναι ότι δε θέλω να δώσω 500 ευρο για ενισχυτή...αλλά το σκέφτομαι γιατί δεν έχω ψαχτεί πάνω στο θέμα σχεδόν καθόλου. Πήρα αυτόν που πήρα γιατί διάβασα καλές κριτικές για τον συγκεκριμένο ενισχυτή, για αρχάριο. Νομίζω ότι στη φάση που είμαι τώρα δε χρειάζεται να δώσω λεφτά για ενισχυτή...όταν γίνω καλύτερος και το παίξιμο μου θα ναι πιο καθαρό και σταθερό, και οι φνώσεις μου πιο πολλές, τότε ναι...θα πάρω καλύτερο ενιχυτή απ αυτόν που έχω.

Την κιθαρα τη θέλω γιατί μ αρέσει το στύλ...γιατί θέλω να πιάσω και κάτι πιο...πως να το πω...διαφορετικό και καλό απ αυτό που έχω. και όπως και να το κάνουμε...άλλο SG άλλο Les Paul....λέω εγώ τώρα... :P



Συγχώνευση μηνυμάτων: 02/06/17, 10:03
το να δινεις 1000 ευρω για κατι που καθοριζει 25% τον ηχο σου (κιθαρα δλδ) και να λες ειναι πολλα τα 500 για το 60% του ηχου σου(ενισχυτη) δειχνει οτι θα πρεπει να ψαχτεις λιγο ακομη.

Μόνο 500? έχω δει κάτι ενισχυτές που κεφαλή και υχείο πάνε πάνω από 1000...δεν νομίζω ότι θα μπορέσω ποτέ να τα δώσω...εκτός αν μιλάμε για λαμπάτο combo ή με λάμπα στην προενίσχυση....που για εκεί κάπου με βλέπω. Αλλά και πάλι...ποιές μάρκες θεωρούνται καλές? Να κοιτάξω σε μεταχειρισμένο ή δεν αξίζει, οπότε μιλάμε για καινούργιο? εκέι είνια που δεν ξέρψ τι μου γίνεται....για μεταχειρισμένο δε θα λεγα όχι, αλλά χωρίς να έχω κάποιον που ξέρει να με συμβουλέψει είναι μεγάλο ρίσκο..έτσι δεν είναι?
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/17, 10:03 από Korgy »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #40 στις: 02/06/17, 00:15 »
δεν λεω ότι λειπει κάτι...απλα σκεφτόμουν ότι ένα σετ καλυτεροι μαγνήτες θα την κάνει πιο καλή κιθάρα, πιο αξιοπιστο όργανο...

Απλά σε έχει χτυπήσει το GAS  ;D .
Δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά βλέπεις και μόνος σου ότι δεν σου λείπει κάτι...

Παρόλα αυτά, αν θες να πάρεις κιθάρα, πάρε κιθάρα και μην το πολυσκέφτεσαι.
Δεν θα είναι σίγουρα η τελευταία σου, οπότε μην άγχεσαι  ;D .

Παράθεση
Βασικά, κατάλαβα τι θέλετε να μου πείτε...το θέμα δεν είναι ότι δε θέλω να δώσω 500 ευρο για ενισχυτή...αλλά το σκέφτομαι γιατί δεν έχω ψαχτεί πάνω στο θέμα σχεδόν καθόλου. Πήρα αυτόν που πήρα γιατί διάβασα καλές κριτικές για τον συγκεκριμένο ενισχυτή, για αρχάριο. Νομίζω ότι στη φάση που είμαι τώρα δε χρειάζεται να δώσω λεφτά για ενισχυτή...όταν γίνω καλύτερος και το παίξιμο μου θα ναι πιο καθαρό και σταθερό, και οι φνώσεις μου πιο πολλές, τότε ναι...θα πάρω καλύτερο ενιχυτή απ αυτόν που έχω.

Θα σου πω μια προσωπική εμπειρία που είχα.
Όσο έπαιζα με τρανζιστοροενισχυτές, είχα το volume τέρμα, το tone τέρμα, και ότι ήθελα τα ρύθμιζα από τον ενισχυτή.
Όταν πήρα έναν πολύ απλό λαμπάτο, ανακάλυψα ποια είναι η χρησιμότητα των ποτενσιόμετρων της κιθάρας.
Τώρα είμαι στο στάδιο όπου ο ενισχυτής έχει "κολλημένα" τα ποτενσιόμετρα του, κι έχω αρκετούς ήχους απλά παίζοντας με την κιθάρα.

Επίσης, όπως είπε κι ο @modfori , ο λαμπάτος θα σε βοηθήσει. Θα αξιοποιήσεις καλύτερα το -όποιο- όργανο.

Ο ενισχυτής σου πάντως είναι μια χαρά. Θεωρώ ότι είναι αρκετά καλό value for money. Τον έχουν 3-4 φίλοι, και δεν έχω ακούσει κακά λόγια από κανέναν.

Παράθεση
Την κιθαρα τη θέλω γιατί μ αρέσει το στύλ...γιατί θέλω να πιάσω και κάτι πιο...πως να το πω...διαφορετικό και καλό απ αυτό που έχω. και όπως και να το κάνουμε...άλλο SG άλλο Les Paul....λέω εγώ τώρα... :P

Πάρε LP. Και 99,9% σε λίγο καιρό θα θες και Strat. Και πάει λέγοντας. Όλοι αυτό κάνουμε!  ;D ;D ;D

Απλά, αν ακούσεις τη λογική, αυτή τη στιγμή λέει "Αν είναι να επενδύσεις, επένδυσε σε ενισχυτή".
Από την άλλη, ποιος την .... τη λογική...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #41 στις: 02/06/17, 16:41 »
Οποιο οργανο και να εχεις της αξιας των πχ 500€ αν παρεις ενα με 600€ δεν θα εχει την σουπερ διαφορα.
Το ιδιο υσχηει και για οργανο αξιας 3000 σε συγκρηση με οργανο αξιας 3200€.
Αν θες να δεις διαφορα,πρεπει απο Δ' εθνικη να πας Β' η Α'
Και αν θες την γνωμη μου 1000€ για οργανο,την στηγμη που δεν βγαζεις μεροκαματο απο αυτο ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ και εγω δεν θα τα εδινα.
Οχι απο τσιγκουνια,απλα μου φαινετε δυχως λογο

Δυστυχώς εδώ ισχύει αυτό στο οποίο ο Lee του Βρετανικού καταστήματος Andertons αναφέρεται ως "law of diminishing returns" (νόμος των μειούμενων αποδοχών) δανειζόμενος έναν οικονομικό όρο. Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι όσο ανεβαίνεις στην τιμή, πιθανόν να βρεις ένα καλύτερο όργανο αλλά από κάποιο σημείο και έπειτα η διαφορά στην ποιότητα δεν θα είναι ανάλογη με τη διαφορά στην τιμή. Αυτό συμβαίνει για πολλούς λόγους, κυρίως (κατά τη γνώμη μου) γιατί όταν πηγαίνεις σε τετραψήφια νούμερα αναπόφευκτα αυτό που πληρώνεις είναι το όνομα στο headstock και όχι απαραίτητα η ανώτερη ποιότητα του προϊόντος.

Πέρα από αυτό σαφώς και υπάρχουν διαφοροποιήσεις, καμιά φορά σημαντικές, ανάμεσα σε όργανα που κυμαίνονται σε παρόμοιο χρηματικό επίπεδο. Αντίθετα με τη γνωστή άποψη «ό,τι πληρώνεις παίρνεις», εγώ πιστεύω ότι μια σωστή έρευνα αγοράς θα αποκαλύψει ποιά είναι τα καλύτερα όργανα μέσα σε ένα συγκεκριμένο εύρος τιμής. Ο λόγος π.χ. που λέω κατά κόρον ότι οι Squier Classic Vibe αποτελούν σημείο αναφορά στην αγορά μιας entry to mid-level κιθάρας είναι διότι απλά δεν νομίζω ότι υπάρχει ανάλογης ποιότητας κιθάρα στα ίδια λεφτά ή και αρκετά παραπάνω. Πράγμα που σημαίνει (κατά τη δική μου γνώμη πάντα) ότι τα συγκεκριμένα μοντέλα διεκδικούν ένα κομμάτι του αγοραστικού κοινού που ψάχνει σε ένα εύρος αρκετά μεγάλο, το οποίο θα πρέπει να υπερβεί κανείς προκειμένου να αποκτήσει ένα σαφώς καλύτερο όργανο.

Όλα αυτά χωρίς να βάλουμε στο παιχνίδι καθαρά υποκειμενικές παραμέτρους που έχουν σχέση με τα γούστα, τις μουσικές καταβολές, τα χέρια και τα αυτιά του κάθε κιθαρίστα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #42 στις: 02/06/17, 19:30 »
Καποτε ηθελα να παρω καινουριο μπασο.Ετσι απο GAS.
Κοιτουσα να δω τι παιζει,και ειχα καταληξει πως περαν καποθα οργανα τα οποια δεν ειναι φαση stratocaster η les paul,δηλαδη ναι μεν εχουν διαφορα απο τα αλλα ομως δεν ειναι κατηγορια (πχ τα rickenbaker) καστιζουν πανω απο 2000€,ολα τα αλλα που ειναι πιο διαδεδομενο στυλ,δεν υπαρχει λογος να δωσεις πανω απο 1000-1200€.
Ομως το main bass μου κοστιζε 550€,αρα για να παρω κατι αλλο "καλυτερο" (μαγνητες,κατασκευη κτλ) επρεπε να παω στο 1000ρικο.
Με τα πολλα κατεληξα πως αν επαιρνα κατι,θα επαιρνα απο την πρωτη κατηγορια που ανεφερα(σκεφτομουν για dingwall) ομως δεν το πηρα τοσο σοβαρα (ευτυχως) να μασω 2000-3000€ για μπασο και κρηνωντας οτι ειναι μεγαλο ποσο για να παιζω σπιτι 2 φορες στις 10 μερες,πηγα στο DIY που εχει και χαβαλε.
Το πορισμα μου απο την ερευνα αγορας τοτε ηταν πως αν θες ΕΝΑ οργανο το οποιο θα ασχολιθεις ειτε πολυ ειτε λιγο,αλλα για χρονια,οι καλυτετες επιλογες ειναι σε αυτες τις τημες.
Κατω απο 700-800 θα το κανεις αναβαθμηση,πανω απο 1200 δεν υπαρχει λογος με αυτα που προσφερουν
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #43 στις: 02/06/17, 23:07 »
Οποιο οργανο και να εχεις της αξιας των πχ 500€ αν παρεις ενα με 600€ δεν θα εχει την σουπερ διαφορα.
Το ιδιο υσχηει και για οργανο αξιας 3000 σε συγκρηση με οργανο αξιας 3200€.
Αν θες να δεις διαφορα,πρεπει απο Δ' εθνικη να πας Β' η Α'
Και αν θες την γνωμη μου 1000€ για οργανο,την στηγμη που δεν βγαζεις μεροκαματο απο αυτο ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ και εγω δεν θα τα εδινα.
Οχι απο τσιγκουνια,απλα μου φαινετε δυχως λογο

Δυστυχώς εδώ ισχύει αυτό στο οποίο ο Lee του Βρετανικού καταστήματος Andertons αναφέρεται ως "law of diminishing returns" (νόμος των μειούμενων αποδοχών) δανειζόμενος έναν οικονομικό όρο. Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι όσο ανεβαίνεις στην τιμή, πιθανόν να βρεις ένα καλύτερο όργανο αλλά από κάποιο σημείο και έπειτα η διαφορά στην ποιότητα δεν θα είναι ανάλογη με τη διαφορά στην τιμή. Αυτό συμβαίνει για πολλούς λόγους, κυρίως (κατά τη γνώμη μου) γιατί όταν πηγαίνεις σε τετραψήφια νούμερα αναπόφευκτα αυτό που πληρώνεις είναι το όνομα στο headstock και όχι απαραίτητα η ανώτερη ποιότητα του προϊόντος.

Πέρα από αυτό σαφώς και υπάρχουν διαφοροποιήσεις, καμιά φορά σημαντικές, ανάμεσα σε όργανα που κυμαίνονται σε παρόμοιο χρηματικό επίπεδο. Αντίθετα με τη γνωστή άποψη «ό,τι πληρώνεις παίρνεις», εγώ πιστεύω ότι μια σωστή έρευνα αγοράς θα αποκαλύψει ποιά είναι τα καλύτερα όργανα μέσα σε ένα συγκεκριμένο εύρος τιμής. Ο λόγος π.χ. που λέω κατά κόρον ότι οι Squier Classic Vibe αποτελούν σημείο αναφορά στην αγορά μιας entry to mid-level κιθάρας είναι διότι απλά δεν νομίζω ότι υπάρχει ανάλογης ποιότητας κιθάρα στα ίδια λεφτά ή και αρκετά παραπάνω. Πράγμα που σημαίνει (κατά τη δική μου γνώμη πάντα) ότι τα συγκεκριμένα μοντέλα διεκδικούν ένα κομμάτι του αγοραστικού κοινού που ψάχνει σε ένα εύρος αρκετά μεγάλο, το οποίο θα πρέπει να υπερβεί κανείς προκειμένου να αποκτήσει ένα σαφώς καλύτερο όργανο.

Όλα αυτά χωρίς να βάλουμε στο παιχνίδι καθαρά υποκειμενικές παραμέτρους που έχουν σχέση με τα γούστα, τις μουσικές καταβολές, τα χέρια και τα αυτιά του κάθε κιθαρίστα...

Με στεναχώρησες τωρα....δλδ κάτι αντίστοιχο της classic vibe  σε Les paul δεν υπάρχει? τι θα κάνουμε εμείς οι λάτρεις της Les Paul δλδ?
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #44 στις: 02/06/17, 23:27 »
Θα αρχησετε να παιζετε μπασο.
Α) εχει πιο ωραιο ηχο
Β) εχει πιο ωραια εμφανηση  ;D ;D ;D ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #45 στις: 03/06/17, 12:19 »
εκτός απο το εικαστικό δε νομίζω οτι μια les paul θα σε ικανοποιήσει στο ηχητικό κομμάτι παραπάνω διότι έχει παρόμοιο ήχο με την sg. μπορείς βέβαια να αντικαταστήσεις την sg με lespaul
στη θέση σου θα κοιτούσα κάτι σε τέλε ή στρατ για να έχω περισσότερους ήχους

για lespaul κοίτα και τις Vintage (εταιρία)

για ενισχυτή λάμπα κοιτα στα μεταχειρισμένα και σε λίγα watt ( <20)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #46 στις: 03/06/17, 13:38 »
Με στεναχώρησες τωρα....δλδ κάτι αντίστοιχο της classic vibe  σε Les paul δεν υπάρχει? τι θα κάνουμε εμείς οι λάτρεις της Les Paul δλδ?

Η αναφορά στις Classic Vibe ήταν απλώς ένα παράδειγμα. Αν θέλεις οπωσδήποτε Les Paul, υπάρχουν φτηνές κιθάρες που είναι αρκετά καλές και μπορούν να βελτιωθούν ακόμα περισσότερο με μερικές αναβαθμίσεις. Bέβαια στη δική σου περίπτωση, επειδή ψάχνεις για κιθάρα αριστερόχειρη, οι επιλογές είναι περιορισμένες και τις πιο γνωστές τις έχεις βρει ήδη. Η Vintage V100 είναι σταθερά μια από τις καλύτερες Les Paul που μπορείς να αγοράσεις σε αυτά τα λεφτά και θα τη συνιστούσα ανεπιφύλακτα. H Epiphone Les Paul Custom Pro είναι κι αυτή αξιόλογη, αλλά αρκετά πιο ακριβή. Τέλος η Hagstrom έχει ενδιαφέροντα μοντέλα σε κάπως πιο ιδιαίτερο στυλ Les Paul, όπως η Super Swede, αλλά και εδώ η τιμή είναι αρκετά υψηλή, ενώ μια άλλη, ακόμα πιο διαφορετική επιλογή εμφανισιακά και ηχητικά είναι και η Gretsch Electromatic G5439LH. Αν όλες αυτές είναι έξω από τον προϋπολογισμό σου ή δεν σε καλύπτουν για κάποιο λόγο, ίσως η Vintage να είναι μονόδρομος, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι αξιοπρεπέστατη επιλογή.

Γενικά πάντως θα συμφωνούσα με τον modfori ότι μια κιθάρα με εντελώς διαφορετική ηχητική προσωπικότητα (πράγμα που ανέφερες ότι είναι το ζητούμενο) ίσως να ήταν προτιμότερη. Και η διαφορά SG με Les Paul είναι σαφώς περισσότερο εμφανισιακή παρά ηχητική. Ίσως μια tele με πιο χοντρό μπράτσο από τις συνηθισμένες να σού ταίριαζε καλύτερα. Θα πρότεινα μια μεταχειρισμένη Baja, αν μπορείς να τη βρεις σε καλή τιμή.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/17, 20:49 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #47 στις: 03/06/17, 20:10 »
Η γεωμετρια μιας SG, το ζυγισμα της και το μπρατσο της ειναι ελαφρως ιδιαιτερα και το χαρακτηριστικο ολων των SG.
Ξερω κοσμο που παιζει μονο με τετοια μιας και εχει μαθει ετσι και δεν βολευεται με αλλες μαρκες.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι περα οτιδηποτε, οτι κιθαρα και να ψαξεις, δοκιμασε πρωτα.
Μπορει να βρεις τι σου ταιριαζει εκει που δεν το περιμενεις.
Για παραδειγμα. Θεωρουσα παντα ασχημες τις PRS, και εξακολουθω να το πιστευω. Επαιξα ομως προσφατα με μια σε μια προβα και αναθεωρησα. Απο τα πιο βολικα οργανα, σουπερ ποιοτητα σε ολα, σουπερ ηχος.
Ασχημη παραμενει βεβαια :-)

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #48 στις: 03/06/17, 21:35 »
Η γεωμετρια μιας SG, το ζυγισμα της και το μπρατσο της ειναι ελαφρως ιδιαιτερα και το χαρακτηριστικο ολων των SG.
Ξερω κοσμο που παιζει μονο με τετοια μιας και εχει μαθει ετσι και δεν βολευεται με αλλες μαρκες.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι περα οτιδηποτε, οτι κιθαρα και να ψαξεις, δοκιμασε πρωτα.
Μπορει να βρεις τι σου ταιριαζει εκει που δεν το περιμενεις.
Για παραδειγμα. Θεωρουσα παντα ασχημες τις PRS, και εξακολουθω να το πιστευω. Επαιξα ομως προσφατα με μια σε μια προβα και αναθεωρησα. Απο τα πιο βολικα οργανα, σουπερ ποιοτητα σε ολα, σουπερ ηχος.
Ασχημη παραμενει βεβαια :-)

αυτό με τη δοκιμή της κιθάρας το θέλω κι εγώ. Την SG μου την πήρα από πεποίθηση....επειδή θέλω να γίνω Angus young στη θέση του Angus young... :P ...αυτή την κιθάρα, ότι και να γίνει δε πρόκειται ποτέ να τη δώσω. Αλλά το ότι θα δοκιμάσω την επόμενη κιθαρα που θα αγοράσω...ε αυτό ειναι σιγουρο. Οπότε οι επιλογές είναι ακόμα λιγότερες. Για τις vintage έχω διαβάσει και ακούσει τα καλύτερα...αλλά μιας και δε μπορώ να τις πιάσω στα χέρια μου...δύσκολο να πάρω παλι κιθάρα στα τυφλά.

Θα δοκιμάσω ότι μπορώ μέχρι να κατασταλάξω....αυτό είναι σιγουρο....και κάπως έτσι θα πρεπε να αγοράζουμε όλοι όργανα....όσο το δυνατόν δλδ.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αριστεροχειρία και Κιθάρα
« Απάντηση #49 στις: 03/06/17, 21:40 »
Εφοσον εχεις μαθει στο μπρατσο της SG ειναι το πρωτο πραγμα στο οποιο θα πρεπει να συμβιβαστεις σε αλλο οργανο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 14:09
από JP.M
14 Απαντήσεις
6704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 13:59
από Baroness
7 Απαντήσεις
4647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 16:08
από mace
8 Απαντήσεις
3968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 03:30
από geo134
7 Απαντήσεις
4036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 00:50
από T-REX
9 Απαντήσεις
4273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 16:09
από LiveToPlayLive
9 Απαντήσεις
4699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 01:26
από metalmike
16 Απαντήσεις
8928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 03:03
από Adoni
17 Απαντήσεις
12451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...
53 Απαντήσεις
23800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/16, 01:17
από tallos