Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με κούρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 6389 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kmanou

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Γεια σας και από μένα , είμαι 32 χρονών και πάντα είχα μεγάλο μεράκι να μάθω κιθάρα όμως λόγο καταστάσεων έμεινα στο αρμονία και αργότερα στο μπάσο (ηλεκτρικό),τα τελευταία 7 χρόνια δεν ασχολήθηκα καθόλου με την μουσική αλλά το μεγάλο μου μαράζι ήταν η κιθάρα, η γυναίκα μου λοιπόν μου έκανε δώρο μια ηλεκτρική κιθάρα Stagg Z600 σε χρώμα κερασιάς (καινούρια), προσπάθησα να την κουρδίσω αλλά μάλλον εγώ είμαι άχρηστος οπότε θα ήθελα την βοήθεια σας από τους γνώστες, το πρόβλημα μου είναι ότι όταν κουρδίσω μια χορδή ξεκουρδίζει η άλλη (καλά καλά ξέρω είμαι άχρηστος)
 
Σας παραθέτω και τα χαρακτηριστικά της κιθάρας
 

   Heavy "Z" electric guitar, "Elegance" model w/ slimmer, faster neck - Pickups: 1 x Single coil + 2 x Humbucker - Controls: 1 x Volume + 1 x Tone - Pickup Selector Switch: 5-way - Body: Solid Alder w/ quilted maple top - Neck: Hard Maple, bolt-on, 648 mm, (25.5 in.) - Fingerboard: Rosewood, 22 frets w/ pearloid inlays - Bridge: Classic "FR" Style Locking Tremolo - Machine heads: Diecast, nickel - Colour: Transparent Cherry. 
 
  Οπότε περιμένω τα φώτα σας ευχαριστώ
Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε μερικά βιβλία ασκήσεων για το αριστερό χέρι ώστε να αρχίσει να λύνεται ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλημερα,καλως μας βρικες και καλη αρχη
α)φανταζομαι πως "λυνεις" το lock πριν την κουρδισεις ε?
β)συνηθως οι καινουργιες χορδες ξεκουρδιζοντε πιο ευκολα(δλδ μπορει να δεις οτι θα εχει φυγει λιγο ο τονος της Μι μεχρι να εχεις κουρδισει ολο το σετ).δωσε λιγο χρονο στις χορδες να "στρωσουν" και ολα οκ
γ)με τι τις κουρδιζεις?εχεις καποιο tuner?αν οχι δοκιμασε αυτο
δ)δοκιμασε να κουρδισει κανονικα ολο το σετ εστω και αν δεν ειναι 100% στον τονο,κλεισε το lock και διορθωσε απο την γεφυρα-FR.
Για βιβλιο ενα καλο ειναι του τουρκογιωργη αλλα δεν θυμαμαι τον τιτλο...παντως σε οποιο μαγαζι και αν πας θα το ξερουν
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Λοιπον...καλωσορισες στην παρεα αρχικα...

Επειδη η κιθαρα σου εχει Floyd rose style γεφυρα η ταση της μιας χορδης επηρεαζει τις υπολοιπες...
φανταζομαι οτι εχεις χαλαρωσει τις βιδουλες με το αλενακι πανω απο το πρωτο ταστο...
και προσπαθησε να κουρδισεις απο τις μπασες προς τις πριμες χορδες... και επανελαβε τη διαδικασια μεχρι να διατηρηθει το κουρδισμα...
αυτο συμβαινει διοτι οι τυπου floyd rose γεφυρες ειναι floating και στηριζονται στην πισω μερια της κιθαρας σε ελατηρια( πολυ χοντρικα)
οποτε πρεπει να εξισωσεις την ταση των χορδων με την ταση των ελατηριων...

δοκιμασε λοιπον να κουρδισεις απο τις μπασες προς τις πριμες χορδες και αν εχεις παλι καποιο προβλημα εδω ημαστε...

Αποσυνδεδεμένος kmanou

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας ναι ξεβιδώνω τις βίδες πάνω από το πρώτο τάστο και τις κουρδίζω ανά δύο (έχω ένα χρωματικό κουρδιστήρι της Korg ) και μετά σφίγγω την βίδα που κλειδώνει τις 2 πρώτες και συνεχίζω με τις επόμενες (τις πάω ανά ζευγάρι) μήπως αυτό είναι το λάθος ? και δεν πρέπει ανά ζευγάρι αλλά όλες μαζί στο τέλος κλείδωμα ?

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Να σου πω την αληθεια δεν το εχω ακουσει αλλα θα προτεινα να μην το κανεις κυριως λογω δυναμεων που ασκουνται...
δοκιμασε να κουρδισεις ολες οπως σου ειπα και στο τελος να κλειδωσεις ξανα απο τα αλεν...
και να κανεις μικροδιορθωσεις στο κουρδισμα με τα βιδακια που βρισκονται πανω στη γεφυρα

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Όπως είπαν και οι προηγούμενοι φίλοι, προφανώς το "πρόβλημα" στο κούρδισμα οφείλεται στο Floyd Rose tremolo. Δεν είναι τόσο απλό το κούρδισμα με τέτοιο tremolo, ειδικά όταν είσαι αρχάριος!

Θα πρέπει να κάνεις αρκετές δοκιμές μέχρι να καταλάβεις πως γίνεται. Όχι ότι είναι τίποτα φοβερό, απλά θέλει λίγο feeling στο πως μεταβάλλεται το κούρδισμα στις υπόλοιπες χορδές από αυτή που ασχολείσαι.

Σημείωσε (πολύ σημαντικό) ότι οι καινούριες χορδές θέλουν "τέντωμα". Διαφορετικά, ακόμα και εάν πετύχεις το τέλειο κούρδισμα, με λίγο παίξιμο αυτό θα χαθεί.

Τσέκαρε αυτή τη σελίδα:

http://www.ibanezrules.com/tech/setup/index.htm

Τα τμήματα που σε ενδιαφέρουν είναι τα 1-3. (Προφανώς και τα υπόλοιπα άρθρα τα συνιστώ). Διάβασε τα προσεκτικά και με λίγη προσπάθεια θα τα καταφέρεις  ;)

Αποσυνδεδεμένος Χιτζασκιάρ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
  • Πρώτο ποστ και από εμένα, καλός σας βρήκα! και για το θέμα του kmanou να πω ότι το  Floyd Rose πόλοι εμίσησαν, και τους Humbucker λιγότεροι :D

     Μεγεία μεγεία ! είναι και το αγαπημένο μου χρωματάκι,
    Όπως σου είπαν και παραπάνω αυτό το τρέμολο είναι λίγο περίεργο, για πρώτη σου κιθάρα έπρεπε να είναι χωρίς καθόλου τρέμολο κατά την γνώμη μου, και εσύ έπεσες στο πιο περίεργο από όλα! Αλλά αφού είναι και δώρο… με λίγη προσπάθεια στο τέλος θα το γουστάρεις και από πάνω. Α! και σχετικά με τα όργανα που έπαιζες παλιά… σου εύχομαι να κατασταλάξεις σε αυτήν την φοβερή κόκκινη τσούλα! και να μην αλλάξεις ξανά είδος! Για να μπορέσεις να εξελιχτείς! :D 0:) 
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/10, 15:10 από Χιτζασκιάρ »

Αποσυνδεδεμένος kmanou

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Η μεγάλη αγάπη ήταν πάντα η κιθάρα αλλά πάντα για κάποιο περίεργο λόγο ξεγλίστραγε τώρα όμως δεν πρόκειται να μου ξεφύγει ελπίζω να τα καταφέρω να την κουρδίσω
Ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια που μου προσφέρεται
 

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
τι ειναι το lock;
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος kmanou

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Σας Ευχαριστώ όλου για την βοήθεια τα κατάφερα και μένει κουρδισμένη.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
18044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/07, 15:29
από gers
4 Απαντήσεις
13828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/07, 19:48
από gio123
73 Απαντήσεις
30106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
7 Απαντήσεις
7235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/09, 19:26
από Symeon
3 Απαντήσεις
3097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/09, 21:56
από master of puppets
9 Απαντήσεις
4781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/09, 09:47
από InloveWithMyGuitar
7 Απαντήσεις
4176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/09, 16:58
από teo_gp
2 Απαντήσεις
3311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/11, 12:56
από djkostas
4 Απαντήσεις
3984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/12, 21:12
από Fourier
5 Απαντήσεις
3374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/14, 22:25
από cbk