Αποστολέας Θέμα: Ριβιού: DigiTech - The Drop  (Αναγνώστηκε 21845 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Ριβιού: DigiTech - The Drop
« στις: 23/08/16, 13:59 »
Καλησπέρα σε όλους,


Όντας πλέον κιθαρίστας με μια μόνο κιθάρα, το να παίζω σε κουρδίσματα που απείχαν πολύ μεταξύ τους, περιόριζε το παίξιμό μου και τον πειραματισμό μου. Τις προάλλες έπεσα πάνω στο The Drop της DigiTech καθώς χάζευα στον Thomann και μετά από παρότρυνση του φίλου και γνωστού σε όλους μας @sfanfan , αποφάσισα να το τσεκάρω και εγώ ο ίδιος. Πρόκειται για ένα polyphonic drop tune πετάλι, το οποίο επιτρέπει στον χρήστη να κατέβει κούρδισμα κατά ένα ημιτόνιο την φορά, ωλ δε γουέι ντάουν στην μια οκτάβα. Υπάρχει ακόμα ένα βήμα το οποίο είναι το dry σήμα μαζί με την οκτάβα κάτω, το οποίο οδηγεί σε πολύ groovy, 70's καταστάσεις.


Η κατασκευή και λοιπά
Το πετάλι έχει ανθεκτική μεταλλική κατασκευή και διαστάσεις περίπου όσο η παλάμη ενός μέσου χεριού. Έχει ένα βασικό knob, με το οποίο ο χρήστης ελέγχει τον αριθμό των ημιτόνων, έναν διακόπτη τύπου μόνιμου killswitch το οποίο ενεργοποιεί ή απενεργοποιεί την Momentary λειτουργία του πεταλιού (περισσότερα επί αυτού παρακάτω) και ένα κλασικό stompbox διακόπτη που ενεργοποιεί το πετάλι. Είναι true bypass, ενώ στο κουτί έρχεται και ένα 9βολτο power supply. Το πετάλι δεν λειτουργεί με μπαταρίες.


Ήχος
Το The Drop καταφέρνει πολύ καλά να κατεβάσει το κούρδισμα σε κάθε περίσταση. Ειδικά σε όσα κουρδίσματα μπόρεσα να κάνω κάποιες συγκρίσεις (από E μέχρι C standard), η διαφορά στον ήχο ήταν πραγματικά μηδαμινή και παρα πολύ δύσκολα θα μπορούσε κανείς να καταλάβει την διαφορά μεταξύ πεταλιού και πραγματικού κουρδίσματος. Όσο βέβαια κατεβαίνει κανείς ημιτόνια, τόσο αλλάζει ο τόνος που βγάζει το πετάλι. Δεν υπάρχει θόρυβος ή κάτι άλλο που πραγματικά θα ενοχλούσε, όμως υπάρχει μια διαφοροποίηση στον τόνο και μια προσθήκη ηλεκτρονικής χροιάς στον ήχο. Είναι όμως πολύ μικρή για να αποτελεί πρόβλημα. Αν θέλετε επομένως να παίξετε σε B standard σε καθαρό σήμα, μπορείτε να το κάνετε ανετότατα και με πολύ καλά αποτελέσματα.


Όσον αφορά το latency, υπάρχει λίγο αν ηχογραφείτε και κοιτάξετε το timeline του DAW σας, αλλά κατά το παίξιμο δεν γίνεται αντιληπτή κάποια καθυστέρηση.


Λειτουργικότητα
Το πετάλι είναι παρα πολύ απλό στην χρήση του και πολύ εύκολο. Ο χρήστης απλά γυρίζει το knob και το led που ανάβει δείχνει τον αριθμό των ημιτόνων που βρίσκεται το κούρδισμα κάτω από το αρχικό. Το The Drop έχει επίσης και momentary λειτουργία, όπου όπως ένα momentary killswitch, αν πατήσετε τον διακόπτη το πετάλι ρίχνει το κούρδισμα, ενώ αν το σηκώσετε, το πετάλι σταματά να λειτουργεί. Έτσι μπορεί να παίξει τον ρόλο κάποιου πιο εξεζητημένου modulation πεταλιού ή ακόμα και να "κοπιάρει" το εφέ ενός floating trem. Ανακάλυψα επίσης ότι δουλεύει και ανάποδα, αφού αν το πετάλι είναι ενεργοποιημένο όταν το γυρίσετε στο momentary mode, τότε θα κλείνει όταν πατάτε τον διακόπτη και θα λειτουργεί όταν τον αφήνετε.


Αυτά μέχρι στιγμής. Ίσως αργότερα να κάνω και κάποιο video όπου θα μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες και όπου θα έχω και κάποια ηχητικά δείγματα. Ανεξαρτήτως όμως από αυτό, αν δεν έχετε πολλές κιθάρες και παίζετε σε διάφορα tunings ή αν παίζετε live και το set list σας έχει κομμάτια σε πολλαπλά κουρδίσματα, το The Drop θα σας λύσει τα χέρια.

Το πετάλι αγοράστηκε από το DjShop στην ικανοποιητική τιμή των 145 Ευρώ.


« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/16, 14:05 από animapura »
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ριβιού: DigiTech - The Drop
« Απάντηση #1 στις: 23/08/16, 14:13 »
Το πήρες τελικά; Μπράβο καλοπάτητο! Είναι όπως τα λες ακριβώς. Και επειδή τυχαίνει να έχω και το whammy Dt, μία άμεση σύγκριση των 2, για την ιστορία, στο θέμα του drop tune είναι ακριβώς το ίδιο, για κάποιον που ενδιαφέρεται. Πολύ καλό review man, καλόπαιχτο! Ειδικά σε live συνθήκες που το χρησιμοποιώ, δεν καταλαβαίνει κανένα τίποτα.
White noise

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ριβιού: DigiTech - The Drop
« Απάντηση #2 στις: 23/08/16, 14:19 »
Ευχαριστούμε για την παρουσίαση! Είναι σημαντικό να έχουμε γνώμες από πραγματικούς χρήστες, και όχι μόνο από το site της εταιρίας, που παρεμπιπτόντως είναι αυτό:

http://digitech.com/en/products/the-drop


Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ριβιού: DigiTech - The Drop
« Απάντηση #3 στις: 23/08/16, 14:36 »
μπορεί να μετατρέψει E-standard σε drop-D ή Β-standard σε drop-A? (δύσκολο αλλά θα ήταν ενδιαφέρον αν όντως γίνεται κάπως)

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Ριβιού: DigiTech - The Drop
« Απάντηση #4 στις: 23/08/16, 14:45 »
μπορεί να μετατρέψει E-standard σε drop-D ή Β-standard σε drop-A? (δύσκολο αλλά θα ήταν ενδιαφέρον αν όντως γίνεται κάπως)
Είναι πολύ συνηθισμένη ερώτηση αυτή, δυστυχώς όχι, ότι είναι το dry σήμα το κατεβάζει ολόκληρο. Επομένως πρέπει να είσαι ήδη σε drop D για να κατέβεις σωστά.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Ριβιού: DigiTech - The Drop
« Απάντηση #5 στις: 23/08/16, 14:46 »
Το πήρες τελικά; Μπράβο καλοπάτητο! Είναι όπως τα λες ακριβώς. Και επειδή τυχαίνει να έχω και το whammy Dt, μία άμεση σύγκριση των 2, για την ιστορία, στο θέμα του drop tune είναι ακριβώς το ίδιο, για κάποιον που ενδιαφέρεται. Πολύ καλό review man, καλόπαιχτο! Ειδικά σε live συνθήκες που το χρησιμοποιώ, δεν καταλαβαίνει κανένα τίποτα.
Ευχαριστώ, ευχαριστώ!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ριβιού: DigiTech - The Drop
« Απάντηση #6 στις: 23/08/16, 15:11 »
Ευχαριστούμε animapura! Ωραίο review!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Ριβιού: DigiTech - The Drop
« Απάντηση #7 στις: 23/08/16, 15:21 »
Καλόπαιχτο και απο εδώ! Το latency του whammy γίνεται ιδιαιτέρως αντιληπτό όταν παίξεις κάποια συγχορδία. Συμβαίνει και στο Drop ή το έχουν διορθώσει;
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Ριβιού: DigiTech - The Drop
« Απάντηση #8 στις: 23/08/16, 15:23 »
Καλόπαιχτο και απο εδώ! Το latency του whammy γίνεται ιδιαιτέρως αντιληπτό όταν παίξεις κάποια συγχορδία. Συμβαίνει και στο Drop ή το έχουν διορθώσει;
Δεν παρατήρησα κάποιο τέτοιο πρόβλημα μέχρι στιγμής. Ευχαριστώ!



@hot_sauce Σε ευχαριστώ!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ριβιού: DigiTech - The Drop
« Απάντηση #9 στις: 23/08/16, 15:24 »
nicely done!
μεγειά και καλοπάτητο .

βάλε και καμιά φωτό για μας τους "ηδονοβλεψίες"

Όντας πλέον κιθαρίστας με μια μόνο κιθάρα

σε είδος προς εξαφάνιση πρέπει να ανήκεις. ;D
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Excuse me while I kiss the sky!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
5080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/09, 01:33
από jim.ni
5 Απαντήσεις
4257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 20:27
από faser
4 Απαντήσεις
5287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/11, 16:18
από Ammon Jerro
19 Απαντήσεις
9213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/12, 20:56
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
3487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/14, 13:53
από GeorgeMam
1 Απαντήσεις
4068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/15, 00:16
από saved
6 Απαντήσεις
12742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/15, 00:27
από saved
5 Απαντήσεις
19986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/15, 19:37
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
3731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/16, 22:33
από panixgr
0 Απαντήσεις
4130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/23, 10:52
από nikod90