Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με noise  (Αναγνώστηκε 10297 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Πρόβλημα με noise
« Απάντηση #25 στις: 11/06/18, 20:58 »
Έχω μια ελάχιστη εμπειρία με πολύμετρο.Πως ακριβώς γίνεται όμως η συγκεκριμένη δουλειά? Αν βαριέσε να μου γράψεις ,αν μπορείς άφησε μου ένα άρθρο να το διαβάσω
Θεωρητικά, η γείωση του φις της πρίζας (στο αγγλικό φις, το μεσαίο/μακρύτερο πόδι) θα πρέπει να έχει συνέχεια με το σασί του ενισχυτή.
Βάζεις δηλαδή το πολύμετρο στο σημείο που ελέγχει συνέχεια (συνήθως κάνει και κάποιον ήχο), και τη μία άκρη στο φις και την άλλη στο σασί, σε σημείο που φαίνεται μέταλλο. Κάποια βίδα πχ που δεν είναι βαμμένη. Ίσως και στο ring της εισόδου του βύσματος.
Δεν είναι όμως απολύτως σωστό, γιατί δεν ξέρουμε τι και πως και γιατί γειώνει. Υπάρχει δηλαδή κι αυτή η πιθανότητα.
Εννοείται ότι ΔΕΝ βάζεις καλώδια στο ρεύμα. Γενικά με το ρεύμα δεν παίζουμε  ;D Ούτε ανοίγεις τον ενισχυτή.

Τον θόρυβο τον ακούς όταν έχεις την κιθάρα στις θέσεις 2 & 5 ή εκεί χάνεται;Είναι δηλαδή ο θόρυβος του μονοπύρηνου μαγνήτη, ή όντως θόρυβος στο κύκλωμα;
Δοκίμασε τον ενισχυτή σε άλλη πρίζα, σε άλλο δωμάτιο. Ή και σε άλλο σπίτι/χώρο.
Συνεχίζει; Με την ίδια ένταση;
Υπάρχουν άπειρες πηγές θορύβου, κι αν το ρεύμα σου είναι μονοφασικό τότε δυσκολεύει ακόμα περισσότερο η περίπτωση να βρεις "καθαρότερη" γραμμή... Στην περίπτωση πάντα που συζητάμε απλά για ενισχυτή επιρρεπή στον θόρυβο...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με noise
« Απάντηση #26 στις: 11/06/18, 22:05 »
Το βαζεις στο "μπιπ" και ακουμπας την γηωση της πριζας με το σασι του ενισχυτη απο εξω χωρις να τον ανοιξεις
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με noise
« Απάντηση #27 στις: 12/06/18, 19:47 »
Το βαζεις στο "μπιπ" και ακουμπας την γηωση της πριζας με το σασι του ενισχυτη απο εξω χωρις να τον ανοιξεις
λέγοντας "πρίζα" εννοείς το φις φαντάζομαι...  προς αποφυγή παρεξηγήσεων και ατυχημάτων
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με noise
« Απάντηση #28 στις: 12/06/18, 19:57 »
Ναι.
Καλα εκανες και με διορθωσες.
Εξαλλου,εξεταζουμε τον ενισχυτη και ιχι το ηλεκτρικο δικτιο του χορου
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Πρόβλημα με noise
« Απάντηση #29 στις: 12/06/18, 21:04 »
Έχω μια ελάχιστη εμπειρία με πολύμετρο.Πως ακριβώς γίνεται όμως η συγκεκριμένη δουλειά? Αν βαριέσε να μου γράψεις ,αν μπορείς άφησε μου ένα άρθρο να το διαβάσω
Θεωρητικά, η γείωση του φις της πρίζας (στο αγγλικό φις, το μεσαίο/μακρύτερο πόδι) θα πρέπει να έχει συνέχεια με το σασί του ενισχυτή.
Βάζεις δηλαδή το πολύμετρο στο σημείο που ελέγχει συνέχεια (συνήθως κάνει και κάποιον ήχο), και τη μία άκρη στο φις και την άλλη στο σασί, σε σημείο που φαίνεται μέταλλο. Κάποια βίδα πχ που δεν είναι βαμμένη. Ίσως και στο ring της εισόδου του βύσματος.
Δεν είναι όμως απολύτως σωστό, γιατί δεν ξέρουμε τι και πως και γιατί γειώνει. Υπάρχει δηλαδή κι αυτή η πιθανότητα.
Εννοείται ότι ΔΕΝ βάζεις καλώδια στο ρεύμα. Γενικά με το ρεύμα δεν παίζουμε  ;D Ούτε ανοίγεις τον ενισχυτή.

Τον θόρυβο τον ακούς όταν έχεις την κιθάρα στις θέσεις 2 & 5 ή εκεί χάνεται;Είναι δηλαδή ο θόρυβος του μονοπύρηνου μαγνήτη, ή όντως θόρυβος στο κύκλωμα;
Δοκίμασε τον ενισχυτή σε άλλη πρίζα, σε άλλο δωμάτιο. Ή και σε άλλο σπίτι/χώρο.
Συνεχίζει; Με την ίδια ένταση;
Υπάρχουν άπειρες πηγές θορύβου, κι αν το ρεύμα σου είναι μονοφασικό τότε δυσκολεύει ακόμα περισσότερο η περίπτωση να βρεις "καθαρότερη" γραμμή... Στην περίπτωση πάντα που συζητάμε απλά για ενισχυτή επιρρεπή στον θόρυβο...
Δυστηχώς όταν είναι η ώρα που αποφασίζει να κάνει Noise ακούγεται σε όλες τις θέσεις. Θα τον δοκιμάσω όπως είπες και σε κανένα άλλο δωμάτιο κτλ για να δώ και μετά ίσως να τον ελέγξω και με το πολύμετρο μήπως και βγάλω άκρη. ευχαριστώ για τις σμβουλές

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Πρόβλημα με noise
« Απάντηση #30 στις: 12/06/18, 21:06 »
Το βαζεις στο "μπιπ" και ακουμπας την γηωση της πριζας με το σασι του ενισχυτη απο εξω χωρις να τον ανοιξεις
οκ ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Πρόβλημα με noise
« Απάντηση #31 στις: 12/06/18, 21:06 »
Αν στο κάνει συγκεκριμένες ημέρες και ώρες, έλεγξε τι διαφορετικό είναι αναμμένο.Φώτα; Η/Υ; Σκούπα; Μίξερ;
 

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Πρόβλημα με noise
« Απάντηση #32 στις: 12/06/18, 21:15 »
Αν στο κάνει συγκεκριμένες ημέρες και ώρες, έλεγξε τι διαφορετικό είναι αναμμένο.Φώτα; Η/Υ; Σκούπα; Μίξερ;
Δεν έχω προσέξει κάτι διαφορετικό. Πάντα στο χώρο μου έχω το ίδιο setup μέρα-νύκτα. Υπλογιστής αναμμένος με όλα τα περιφερειακά και μία λάμπα. Υπάρχουν φάσεις που μειώνεται και φάσεις που τρελαίνεται

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Πρόβλημα με noise
« Απάντηση #33 στις: 12/06/18, 21:22 »
Αν στο κάνει συγκεκριμένες ημέρες και ώρες, έλεγξε τι διαφορετικό είναι αναμμένο.Φώτα; Η/Υ; Σκούπα; Μίξερ;
Δεν έχω προσέξει κάτι διαφορετικό. Πάντα στο χώρο μου έχω το ίδιο setup μέρα-νύκτα. Υπλογιστής αναμμένος με όλα τα περιφερειακά και μία λάμπα. Υπάρχουν φάσεις που μειώνεται και φάσεις που τρελαίνεται
Χώρος που μπορεί να επηρεάσει τον (ηλεκτρικό) θόρυβο είναι αρχικά η ίδια η φάση του ρεύματος.Μπορεί να είναι και η δίπλα οικοδομή, το άλλο δωμάτιο κλπ.
Μην κοιτάς αποκλειστικά μέσα στο δωμάτιο που βρίσκεσαι. Αν η κατοικία έχει μονοφασική παροχή πχ, και κάποιος ανάψει ένα μίξερ, θα τον φας τον θόρυβο.
Πιθανότατα να είναι συνδυασμός πολλών παραγόντων.Κακής ποιότητας ενισχυτής, μεγάλου θορύβου του δικτύου, κλπ κλπ κλπ...
Γι' αυτό και θα πρέπει σιγά σιγά να αφαιρείς κομμάτια από την εξίσωση, δοκιμάζοντας αλλού, κλείνοντας συσκευές και πάει λέγοντας...
Τέλος, ο θόρυβος είναι βουητό ή κάτι που επαναλαμβάνεται;
AAAAAAAAAΔεν έχεις τίποτα powerlines πως τα λένε, αυτά τα μαραφέτια για ethernet over power ή κάνα smarthome over power στυλ Χ10; Γιατί αυτά στέλνουν ένα σκασμό πληροφορίες από το δίκτυο...

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Πρόβλημα με noise
« Απάντηση #34 στις: 12/06/18, 21:24 »
Αν στο κάνει συγκεκριμένες ημέρες και ώρες, έλεγξε τι διαφορετικό είναι αναμμένο.Φώτα; Η/Υ; Σκούπα; Μίξερ;
Δεν έχω προσέξει κάτι διαφορετικό. Πάντα στο χώρο μου έχω το ίδιο setup μέρα-νύκτα. Υπλογιστής αναμμένος με όλα τα περιφερειακά και μία λάμπα. Υπάρχουν φάσεις που μειώνεται και φάσεις που τρελαίνεται
Χώρος που μπορεί να επηρεάσει τον (ηλεκτρικό) θόρυβο είναι αρχικά η ίδια η φάση του ρεύματος.Μπορεί να είναι και η δίπλα οικοδομή, το άλλο δωμάτιο κλπ.
Μην κοιτάς αποκλειστικά μέσα στο δωμάτιο που βρίσκεσαι. Αν η κατοικία έχει μονοφασική παροχή πχ, και κάποιος ανάψει ένα μίξερ, θα τον φας τον θόρυβο.
Πιθανότατα να είναι συνδυασμός πολλών παραγόντων.Κακής ποιότητας ενισχυτής, μεγάλου θορύβου του δικτύου, κλπ κλπ κλπ...
Γι' αυτό και θα πρέπει σιγά σιγά να αφαιρείς κομμάτια από την εξίσωση, δοκιμάζοντας αλλού, κλείνοντας συσκευές και πάει λέγοντας...
Τέλος, ο θόρυβος είναι βουητό ή κάτι που επαναλαμβάνεται;
AAAAAAAAAΔεν έχεις τίποτα powerlines πως τα λένε, αυτά τα μαραφέτια για ethernet over power ή κάνα smarthome over power στυλ Χ10; Γιατί αυτά στέλνουν ένα σκασμό πληροφορίες από το δίκτυο...
Όχι δεν έχω κάτι τέτοιο. Θα αρχίσω σιγά σιγά τότε να ελέγχω συσκευές για να δω

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Πρόβλημα με noise
« Απάντηση #35 στις: 12/06/18, 21:24 »
https://www.youtube.com/watch?v=gZpJhL3MJkg
Αυτός ο θόρυβος πχ, είναι κλασσικός από CPU πχ.
Πρακτικά δεν πρέπει να τον ακους αν έχεις ένα έστω decent τροφοδοτικό.Όμως θα περάσει πιο εύκολα από κάποια άλλη συσκευή (πχ raspberry pi) κλπ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Noise gate/reduction?????

Ξεκίνησε από MakisSRV Εφέ

12 Απαντήσεις
5439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 18:24
από Evangelos 123
16 Απαντήσεις
6983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 23:01
από Σατάνης
noise gate?

Ξεκίνησε από a7xjoey Εφέ

12 Απαντήσεις
6484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/09, 15:46
από Garvin
4 Απαντήσεις
3035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/10, 17:17
από Ogun-Sotis
12 Απαντήσεις
13280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/19, 11:07
από adr1anos
5 Απαντήσεις
3541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/11, 22:29
από Σατάνης
1 Απαντήσεις
2264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/11, 01:37
από Rockdude
Noise Gate

Ξεκίνησε από zeromancer Εφέ

5 Απαντήσεις
2551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/12, 15:48
από zeromancer
Bugera v5 noise?

Ξεκίνησε από zoel Ενισχυτές

7 Απαντήσεις
3545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/12, 10:27
από zoel
10 Απαντήσεις
4231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/18, 20:30
από modfori