Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για Ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 11031 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pbarbalias

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλη ζούμε για να σ' ακούμε!
    • Προφίλ
    • ClubZone
Ερώτηση για Ενισχυτή
« στις: 22/01/08, 11:26 »
Καλησπέρα παιδιά!

Το σκέφτομαι εδώ και καιρό και αποφάσισα να αγοράσω ενισχυτή. (Έχω έναν που σκέφτομαι να τον χαρίσω στο αδερφάκι μου..)

Μου άρεσε από παλιά ο ήχος των Marshall. Οπότε θα πάρω είτε έναν 50άρη Marshall ή κάποιον ενισχυτή που να μοιάζει πάρα πολύ στον ήχο. Μεταχειρισμένοι δεκτοί! Επίσης, δεν έχω σκοπό να δώσω πάνω από 300 ευρω.

Οπότε ρωτάω.. Να ψάξω αποκλειστικά για Marshall ή υπάρχει κάτι άλλο στην αγορά που να έχει τον ίδιο ήχο, και απλώς δεν πληρώνεις χρήματα για την φίρμα, οπότε θα βρώ να πάρω καινούργιο?

Οι ενισχυτές του Νάκα - Line 6 - λένε τίποτα?

Τέλος να σημειώσω ότι δεν είμαι κανένας φοβερός κιθαρίστας, απλώς τον παίρνω για να παίζω σπίτι μου κανένα τραγουδάκι μαζί με κανένα midi σε ένα δωμάτιο 3χ4.. Νομίζω 50W αρκούν..?
Δύσκολα τελειώνω μ' ότι αγαπώ...

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #1 στις: 22/01/08, 11:45 »
με ένα line 6 θα έχεις δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε από τα γνωστά μοντέλα ενισχυτών!
γενικά αν κινηθείς τουλάχιστον στα 15-20watt και με ένα 12" μεγάφωνο θα ακούγεσαι άριστα σε ένα δωμάτιο 20τετραγωνικών!

δες στο thomann τα top selling στα modeling combo amps.
Επίσης δες και τα λαμπάτα μηχανήματα των 5watt τα οποία είναι χονδρικά σαν transistor στα 15+watt αυτά πάνε γύρω στα 100-160Ε οπότε αν δεν έχεις και εφέ μπορείς να συμπληρώσεις το ποσό που λες με ένα pod για παράδειγμα!σε περίπτωση επιλογής ενός τέτοιου ενισχυτή πρόσεξε να διαλέξεις κάτι απρόσωπο που δεν θα έχει σχεδόν καθόλου βρωμιά με σκοπό να βγούνε καλύτερα τα εφέ και οι προ-ενισχύσεις του πολυεφέ!

Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος pbarbalias

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλη ζούμε για να σ' ακούμε!
    • Προφίλ
    • ClubZone
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #2 στις: 22/01/08, 12:25 »
Γεια σου Βαγγέλη.
Υποθέτω ότι ο Line 6 έχει εξομοίωση καμπίνων από τα γραπτά σου..
Κάτι τέτοιο δεν με ενδιαφέρει. Και νομίζω 15-20watt είναι λίγα.
Έχω ήδη έναν Laney 30w που με καλύπτει σαν ένταση, απλά δεν έχει τα μπάσα που έχει ο 50άρης Marshall.
Για κάποιο λόγο μου αρέσει φοβερά ο Marshall!

Επίσης, δεν θέλω να πάρω λάμπα, διότι δεν έχω σκοπό να παίζω στο 4-5 της έντασης για να αποδίδει.
Θέλω και στο 2 να έχω τον ίδιο πάνω κάτω ήχο απλώς χαμηλωμένο!

Εφέ έχω, και μπόλικα, οπότε δεν θα με πείραζε καθόλου ο ενισχυτής να μην έχει οτιδήποτε.
(Αν και το distortion που έχει o marshall είναι πάρα πολύ ωραίο - για τα γούστα μου..)

Ίσως και να κάνω λάθος στα παραπάνω οπότε με διορθώνετε! Δεν είμαι επαγγελματίας,
απλώς θέλω να ικανοποιήσω το κόλλημα που είχα στα 15 μου να πάρω marshall και δεν είχα τα χρήματα..
Δύσκολα τελειώνω μ' ότι αγαπώ...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #3 στις: 22/01/08, 12:39 »
Η αγορά έχει πραγματικά ανοίξει διάπλατα όσο αφορά τις επιλογές που έχει τώρα κάποιος και αυτές που είχε όταν ξεκινάγαμε εμείς...

Επίσης, δεν θέλω να πάρω λάμπα, διότι δεν έχω σκοπό να παίζω στο 4-5 της έντασης για να αποδίδει.
Θέλω και στο 2 να έχω τον ίδιο πάνω κάτω ήχο απλώς χαμηλωμένο!

Ένας λαμπάτος των 5W αποδίδει μία χαρά σε εντάσεις δωματίου, μην σε ξεγελάνε τα λεγόμενα περί λάμπας...  ;)

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #4 στις: 22/01/08, 12:46 »
Τι μουσικη παιζεις?Αν δεν θες λαμπατο 5w(ειναι πολυ καλυτεροι απο οτι νομιζεις,και πολυ πιο δυνατοι)παρε αυτον
http://www.thomann.de/gr/roland_cube30x.htm θα σε καλυψει σχεδον παντου.
immortal

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #5 στις: 22/01/08, 12:51 »
Nομιζω οτι ενας μικρος λαμπατος μαζι με ενα pod θα ειναι ιδανικο για σενα.
Θα εχεις ενα μικρο ενισχυτη με καλη χροια και λαμπα για ζεστασια που θ αμπορεις ανετα να τον κουβαλας αν θες και ολα τα modelling πολυ γνωστων ενισχυτων μεσω του pod.
Ετσι θα μπορεις να εχεις πολυ καλους ηχους απο διαφορους ενισχυτες (οχι μονο Marshall, αλλα πολλα αλλα μοντελα με αρκετα καλη πιστοτητα) μαζι και με εφφεδακια. Θα εχεις ετσι και καλο ηχο γενικα, και δυνατοτητα χρησης ακουστικων, δυνατοτητα κατευθειαν ηχογραφησης σε pc με πολυ καλα αποτελεσματα (μεσω pod) και κυριως θα μπορεις να ψαξεις και να βρεις ποιος ηχος σου ταιριαζει απο τους διαφορους ενισχυτες που εχει το pod, ωστε να παρεις μια ιδεα για το τι ηχο βγαζει το καθε μοντελο και ετσι οταν εχεις καταληξει καπου και εχεις χρηματα να ξερεις προς τα που θα κινηθεις για την αγορα ενος καλου λαμπατου...
Μπορεις να βρεις ενα καλο μεταχειρισμενο podII ή podxt με 150-200€ και με αλλα 100-120 εναν μικρο λαμπατο 5w που ειναι υπεραρκετα για αυτο που θες και ετσι θα εισαι καλυμενος για ολα τα ειδη...
Αργοτερα αν θες επενδυεις και σε μια μικρη καμπινα 1x12" για να εχεις και περισσοτερο ογκο στις παραμορφωσεις σου και εισαι αρχηγος.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #6 στις: 22/01/08, 12:52 »
Τι μουσικη παιζεις?Αν δεν θες λαμπατο 5w(ειναι πολυ καλυτεροι απο οτι νομιζεις,και πολυ πιο δυνατοι)παρε αυτον
http://www.thomann.de/gr/roland_cube30x.htm θα σε καλυψει σχεδον παντου.


Ο συγκεκριμένος δεν πρέπει να είναι λάμπα.. Τσέκαρα και τα specs και λογικά αν ήταν, θα το φωνάζανε στην ιστοσελίδα τους:
http://www.roland.com/products/en/CUBE-30/

Βρε, μπας και μπέρδεψες το cube με το tube;  :D :D

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #7 στις: 22/01/08, 12:57 »
οχι ρε φιλε,λεει πιο πανω οτι μαλλον δεν θελει λαμπατο και του λεω αν δεν θελει λαμπατο 5w ας παρει
τον roland cube 30x
immortal

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #8 στις: 22/01/08, 13:04 »
οχι ρε φιλε,λεει πιο πανω οτι μαλλον δεν θελει λαμπατο και του λεω αν δεν θελει λαμπατο 5w ας παρει
τον roland cube 30x
Έχεις απόλυτο δίκιο, ζητώ συγγνώμη ::)

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #9 στις: 22/01/08, 13:12 »
δεν τρεχει τιποτα φιλε μου και δεν υπαρχει λογος να ζητας συγνωμη. :)
immortal

Αποσυνδεδεμένος pbarbalias

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλη ζούμε για να σ' ακούμε!
    • Προφίλ
    • ClubZone
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #10 στις: 22/01/08, 13:45 »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απόκριση!
Σας είμαι ευγνώμων!

Θα δοκιμάσω αυτούς τους λαμπάτους των 5W αν και δεν τρελαίνομαι.. Αφού όμως το προτείνετε..

Για εφέ, δεν σκοπεύω να πάρω. Έχω μια Boss ME-8, governor distortion, crybaby και expression pedal της BOSS. 8 χρόνια παίζω με αυτά και έχω συνηθίσει. Δεν είμαι επαγγελματίας να πάω παραπέρα, και το budget αυτή την στιγμή είναι μόνο για ενισχυτή!

Απλώς σκέφτομαι για έναν 50άρη, όντως για να έχει μεγαλύτερη όγκο ο ήχος, και καλύτερα μπασα. Αν τα δίνει αυτά ο λαμπάτος 5άρης και κοστίζει λιγότερο δεν έχω πρόβλημα να τον πάρω.

Το podII το έχει φίλος και ωραίο είναι, αλλά όπως είπα δεν θέλω να μπω σε διαδικασία αλλαγής πεταλιών..

Στα λεφτά που διαθέτω έχω βρεί δύο Marshall:
AVT-20 (310 euro)
MG30DFX (225 euro)
MG50DFX (350 euro) sto bon studio..

Ποια η διαφορά, κυρίως μεταξύ του AVT και των άλλων δύο?
Δύσκολα τελειώνω μ' ότι αγαπώ...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #11 στις: 22/01/08, 13:59 »
Κοιτα υπαρχει μια σημαντικη διαφορα.
Το pod δεν ειναι πεταλιερα με την εννοια οτι δεν προσθετει εφφε σαν stomp box κτλ, αν και εχει εφφεδακια που μπορεις να χρησιμοποιησεις.
Το ατου του ειναι οτι κανει modelling γνωστων ενισχυτων και ετσι μπορεις να παρεις μια γευση απο το τι ηχο βγαζει ο καθενας ωστε οταν θα εχεις χρηματα να ξερεις που να κινηθεις για να παρεις ακριβως αυτο που θες.
Τωρα απο κει και περα, αν εχεις κολλησει σε marshall, ειναι ανουσιο να ρωτας την αποψη μας που πλαγιως την ειπαμε.
Προσωπικα Marshall θα αγοραζα μονο καποια αλλα μοντελα, λαμπατα (με τιποτα valvestate) και κυριως παλαιοτερα και αρκετα ακριβα (Plexi, jcm 800, jubilee, και απο καινουριο jmv 410).
Μη νομιζεις οτι το θεμα watt εχει να κανει τοσο με τον ογκο... Περισσοτερο εχει να κανει με το τι ηχειο εχει πανω ο ενισχυτης και τι παραμορφωση εχει (και φυσικα τι κιθαρα εχεις). Ετσι με ενα ηχειακι 8" μην περιμενεις σοβαρο ογκο. Για να βγαλεις ογκο θες 1 12" ηχειο τουλαχιστον. Απο κει και περα, αν εισαι αποφασισμενος τον ηχο σου να τον βγαζεις μεσω της πεταλιερας που εχεις και θες απλα εναν ενισχυτη για ενισχυση και ηχειο, οτι και να παρεις σε αυτα τα χρηματα πανω κατω τα ιδια θα ειναι.
Αν ομως θες τον ηχο σου κυριως να τον βγαζεις με τον ενισχυτη και απλα να προσθετεις καποιο delay, chorus, wah απο τα πεταλια τοτε ειναι θεμα καθαρα υποκειμενικο τι αρεσει στον καθενα. Προσωπικα οι solid state Marshall δεν μου αρεσουν... Γενικα απο solid state ελαχιστα μου αρεσουν και κυριως line6 γιατι δεν ειναι solid state στην ουσια.
Επισης μην κολλας στα watts μιας και αυτο που ουσιαστικα δινουν ειναι περισσοτερο headroom πριν να αρχισει να παραμορφωνει ο ηχος και οχι τοσο πολυ επιπλεον ενταση... Ενταξει ενας 5αρης με εναν 50αρη θα εχουν διαφορα στην ενταση αλλα οχι τοσο οσο φανταζεσαι... Τον 50 αρη δεν υπαρχει περιπτωση να τον εκμεταλλευτεις πληρως απο αποψης εντασης σε εναν διαμερισμα... Απλα θα σου δωσει περισσοτερο headroom ωστε να εχεις καθαρο ηχο σε πιο δυνατες εντασεις, ενω ενας 5αρης πχ στην ιδια ενταση μπορει να παραμορφωνει (που μπορει κι αυτο να το θες, παραμορφωση λαμπας τελικης ειναι ολα τα λεφτα).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #12 στις: 22/01/08, 14:09 »
Απλώς σκέφτομαι για έναν 50άρη, όντως για να έχει μεγαλύτερη όγκο ο ήχος, και καλύτερα μπασα. Αν τα δίνει αυτά ο λαμπάτος 5άρης και κοστίζει λιγότερο δεν έχω πρόβλημα να τον πάρω.

Τον όγκο δεν θα τον πάρεις από τα Watt αλλά από το μέγεθος του ηχείου. Ψάξε για κάτι με 12" ηχείο και θα με θυμηθείς...  ;)

Επίσης αφού έχεις τα εφέ που θές μην αναλώνεσαι σε μοντέλα με ενσωματωμένα εφέ. Αντίθετα κοίτα για κάτι με FX Loop.

Από τα μοντέλα που παραθέτεις κανένας δεν έχει και τα δύο χαρακτηριστικά που προανέφερα. Όσο για την διαφορά των MG από τους AVT αυτή συμπυκνώνεται στο ότι ο MG DFX έχει ενσωματωμένα εφέ ενώ ο AVT έχει λαμπάτη προενίσχυση, είναι δλδ υβριδικός ενισχυτής.


If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #13 στις: 22/01/08, 14:12 »
εχε υποψιν σου πως η mg ειναι χειροτερη σειρα της marshall,η διαφορα με την avt σειρα ειναι μια
λαμπα στην προενισχυση,θα σε ρωτησω ξανα τι μουσικη παιζεις ειναι πολυ σημαντικο στην επιλογη
ενισχυτη κατα την γνωμη μου.
immortal

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #14 στις: 22/01/08, 14:15 »
Αντικειμενικά πάντως παιδιά, ένας 5W για το σπίτι είναι λίγο.. Αν βάλεις και το backing track από πίσω δεν μένει τίποτα να ακουστεί.. Αν μένεις σε πολυκατοικία με περίεργους γείτονες ΟΚ, αλλά αν μπορείς να το "σηκώσεις" λίγο, γιατί να μην πάρεις κάποιον 15W; Οι τιμές τους δεν απέχουν και πάρα πολύ.. Είμαι ο πρώτος που θα πει ότι η διαφορά των 10W είναι αμελητέα, αλλά το headroom που αναφέρθηκε είναι σημαντικός παράγοντας.. Τι να το κάνεις αν το καθαρό κανάλι μετά το 6 σου "σπάει".. Ενώ με τον 15W τέτοιο πρόβλημα δεν θα υπάρξει.. Όλα αυτά για solid state.. Για λάμπα, δεν έχω ακούσει πόσο δυνατά ακούγεται ένας 5W (εκτός από ένα Ibanez Valbee).. Απεναντίας υποκλείνομαι στον Laney LC15, ο οποίος βρίσκεται στα χρήματα σου αν τον πάρεις χωρίς reverb..

Τέλος να σημειώσω ότι δεν είμαι κανένας φοβερός κιθαρίστας, απλώς τον παίρνω για να παίζω σπίτι μου κανένα τραγουδάκι μαζί με κανένα midi σε ένα δωμάτιο 3χ4.. Νομίζω 50W αρκούν..?

Τα 50W δεν θα τα χαρείς κάτω από τετοιες συνθήκες.. Εκτός αν αντιμετωπίζεις το αιώνιο πρόβλημα (μπορεί σε κανά εξάμηνο να παίξω πλάι σε ένα drummer, γιατί να μην έχω τον 50W να μην με καλύπτει;))

Edit: Μόλις είδα το σχόλιο για MG.. Δεν θα διαφωνήσω για το ότι είναι η χειρότερη σειρά της Marshall (δεν τις έχω ακούσει όλες για να συγκρίνω :D) αλλά θα πρέπει να πω ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής (έχω τον MG15DFX για practice) είναι πολύ καλός για τα χρήματα του.. Αρκετό sustain, γεμάτη χροιά και επιλογές ήχων.. Δεν τζιτζικίζει σαν κάτι άλλους ss ενισχυτές στα λεφτά του..
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/08, 14:20 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #15 στις: 22/01/08, 14:29 »
Αντικειμενικά πάντως παιδιά, ένας 5W για το σπίτι είναι λίγο.. Αν βάλεις και το backing track από πίσω δεν μένει τίποτα να ακουστεί.. .

Σε πληροφορω οτι ο Harlequin μου στα 5W στέκεται επάξια απέναντι από τον 30W Laney και με καλύπτει μιά χαρά σε τζαμαρίσματα και writing sessions με την μπάντα...  ;)

Μη σου πω οτι στα μαύρα μεσάνυχτα αν με πιάσει έμπνευση τότε πρέπει να ανοίξω τον Cimar (10W solid state) γιατί ο Harley παρα είναι δυνατός...

Παίζει μεγάλο ρόλο η διάμετρος του ηχείου...  :)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #16 στις: 22/01/08, 14:46 »
Αντικειμενικά πάντως παιδιά, ένας 5W για το σπίτι είναι λίγο.. Αν βάλεις και το backing track από πίσω δεν μένει τίποτα να ακουστεί.. .

Σε πληροφορω οτι ο Harlequin μου στα 5W στέκεται επάξια απέναντι από τον 30W Laney και με καλύπτει μιά χαρά σε τζαμαρίσματα και writing sessions με την μπάντα...  ;)

Μη σου πω οτι στα μαύρα μεσάνυχτα αν με πιάσει έμπνευση τότε πρέπει να ανοίξω τον Cimar (10W solid state) γιατί ο Harley παρα είναι δυνατός...

Παίζει μεγάλο ρόλο η διάμετρος του ηχείου...  :)
Σύμφωνοι Arg0, γι'αυτό ανέφερα ότι μιλάω για 5W solid state.. Άλλωστε ένα πλεονέκτημα των λαμπάτων είναι το καλύτερο handling του trimming και έτσι ο ήχος σε υψηλές εντάσεις δεν "σπάει" εύκολα, συν των διαφορετικών αρμονικών που παράγονται και δίνουν την αίσθηση της επιπλέον έντασης.. Το μέγεθος του ηχείου και η διασπορά του παίζουν σαφώς μεγάλο ρόλο.. Συνοψίζοντας πάντως, ένας ss 5W είναι λίγος έστω και για practice..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #17 στις: 22/01/08, 14:55 »
Εγω παντως με βαση τον εξοπλισμο που ηδη εχει ο φιλος, θα επαιρνα αν ημουν στην θεση του εναν harley Benton λαμπατο 5 watt και αν βγαινει και σε κεφαλακι ακομα καλυτερα, θα επαιρνα το κεφαλακι και μια καμπινουλα 1x12" και θα μουν κομπλε... Ετσι κοτσαρεις και την πεταλιερα πανω, εχεις ολα τα εφφεδακια και παραμορφωσεις που θες, εχεις χροια λαμπας (και εντασεις λαμπας) και ογκο λογω 12" και ευκολο στην μεταφορα...  ;)
Και πιστεψε με, 5w λαμπα με 12" ηχειο θα εισαι υπερευχαριστημενος απο ενταση...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/08, 14:57 από Johnie Darko (Arafinwë) »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος pbarbalias

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλη ζούμε για να σ' ακούμε!
    • Προφίλ
    • ClubZone
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #18 στις: 22/01/08, 15:10 »
Τι μουσικη παιζεις?Αν δεν θες λαμπατο 5w(ειναι πολυ καλυτεροι απο οτι νομιζεις,και πολυ πιο δυνατοι)παρε αυτον
http://www.thomann.de/gr/roland_cube30x.htm θα σε καλυψει σχεδον παντου.



Το τί παίζω είναι σχετικό.. Το τί θα θελα να παίξω είναι νομίζω πιο σωστό!

Παίζω ελληνικό και ξένο ροκ, mainstream και εμπορικά κομμάτια..

Αλλά έχω εναν ήχο στο μυαλό μου που ιδανικά θα ήθελα, διότι όλα τα υπόλοιπα (καθαρά, flanger, chorus, κλπ) τα έχω πετύχει να ακούγονται όμορφα..

Τον ήχο που έχει ο Slash στο σόλο του Knocking on heavens door, είναι που με τρελαίνει..
Πριν από 8 χρόνια, με έναν φίλο που έχει les paul studio (original) και έναν valvestate 50άρη, μπορώ να πώ ότι τον προσέγγιζε πολύ.

Απόκτησα την Les Paul τα χριστούγεννα, οπότε κοιτάω για τό έτερον ήμισυ!

Θα κοιτάξω για μεγάλο ηχείο αν και για τα χρήματα που μείνανε, δεν βλέπω να παίρνω 12άρι. Ίσως 10άρι?

Για το fx loop επίσης μου φαίνεται σημαντικό, όντως δεν θα ρώταγά ποτέ για κάτι τέτοιο αφου δεν ήξερα ότι υπάρχει!

Δύσκολα τελειώνω μ' ότι αγαπώ...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #19 στις: 22/01/08, 15:49 »
Εγω παντως με βαση τον εξοπλισμο που ηδη εχει ο φιλος, θα επαιρνα αν ημουν στην θεση του εναν harley Benton λαμπατο 5 watt...

Το μείον με αυτόν τον ενισχυτή είναι οτι δεν έχει FX Loop... Και κρίνοντας από τα εφε του φίλου μας μάλλον θα το χρειαστεί...

Θα κοιτάξω για μεγάλο ηχείο αν και για τα χρήματα που μείνανε, δεν βλέπω να παίρνω 12άρι. Ίσως 10άρι?

Κοίτα, η πιο φτηνή καμπίνα 1x12" έχει στον Thomann 144€ και άρα από τα 300€ σου μένουν άλλα 166€ για κεφαλή... Δλδ αρκετά για μία μίκρη λαμπάτη κεφαλή...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #20 στις: 22/01/08, 16:18 »
Για σπίτι, με δυνατότητες modelling και πολύ ποιοτικούς ήχους, θεωρώ πως είναι καλοί και οι valvetronix της VOX.

Όσο για τους 5W ενισχυτές με τα 6άρια και 8άρια ηχεία, νομίζω είναι αστείο να μιλάμε για όγκο...
Καλά ενισχυτάκια, έναν ήχο έχουν, τα πάνε καλά με τα πεταλάκια, αλλά μην περιμένει κανείς με ένα pod μπροστά να ακούσει mesa boogie, ούτε κατά διάνοια...
Σε pc, σε 12άρι ηχείο ΟΚ, κάτι γίνεται.
Σε champion600, χλωμό το κόβω.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος pbarbalias

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλη ζούμε για να σ' ακούμε!
    • Προφίλ
    • ClubZone
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #21 στις: 24/01/08, 11:27 »
Γεια και πάλι!
Έκανα ένα ψάξιμο σε διάφορα site και με γνώμονα όσα μου είπατε..
Πλέον προσανατολίζομαι σε δύο ενισχυτές:

MARSHALL - AVT-20
http://www.adagio.gr/product.php?catid=17&prodid=861

MARSHALL - 50W MG50DFX
http://www.adagio.gr/product.php?catid=17&prodid=1343

Ναι μεν ο AVT είναι καλύτερη σειρά, αλλά έχει 10' ηχείο ενώ ο 50 έχει 12'. Και θα έχει περισσότερο όγκο λογικά..
Συν ότι ο δεύτερος έχει fx loop ενώ ο άλλος όχι..

Συμφωνείτε? Μπερδεύομαι όμως τί να παρω! Σίγουρα θα πάω να τον δοκιμάσω βέβαια και να δω πως ακούγεται , αλλά η γνώμη σας είναι πολύτιμη..

Τέλος, να ρωτήσω, έχει αγοράσει κανείς από το συγκεκριμένο μαγαζί / site?
Μου κάνει εντύπωση που έχει φθηνότερες τιμες από το bon studio..
Δύσκολα τελειώνω μ' ότι αγαπώ...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #22 στις: 24/01/08, 11:31 »
To bon studio ειναι ο εισαγωγεας, ειναι λογικο να εχει πιο ακριβες τιμες. Το adagio ειναι μια χαρα μαγαζι...
Παντως, ακου κι αλλους ενισχυτες... Εγω εξακολουθω και πιστευω πως μπορεις να παρεις καλυτερα απο φτηνο Marshall...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #23 στις: 24/01/08, 11:59 »
καλημερα,για να μην ανοιξω νεο θεμα ενας φιλος εχει βρει τον peavey studio pro 112 του 2002
μεταχειρισμενο,εχει καποιος αποψη για τον συγκεκριμενο ενισχυτη?
sorry φιλε pbarbalia που κανω ερωτηση στο δικο σου post.
immortal

Αποσυνδεδεμένος pbarbalias

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλη ζούμε για να σ' ακούμε!
    • Προφίλ
    • ClubZone
Απ: Ερώτηση για Ενισχυτή
« Απάντηση #24 στις: 24/01/08, 12:16 »
To bon studio ειναι ο εισαγωγεας, ειναι λογικο να εχει πιο ακριβες τιμες. Το adagio ειναι μια χαρα μαγαζι...
Παντως, ακου κι αλλους ενισχυτες... Εγω εξακολουθω και πιστευω πως μπορεις να παρεις καλυτερα απο φτηνο Marshall...

Τι εννοείς καλύτερα? Κάποια αλλη μάρκα προφανώς..

Απλώς έχω αυτό το κόλλημα στον εγκέφαλο, (και στο αυτί ίσως) και μου αρέσει ο Marshall.

Αλλά εννοείται θα ακούσω κι άλλους ενισχυτές! Δεν είμαι και κανένας ειδήμων!
Δύσκολα τελειώνω μ' ότι αγαπώ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/09, 17:38
από Vicarious
3 Απαντήσεις
2818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 12:07
από Nuxtobatns
2 Απαντήσεις
2166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/10, 11:20
από Απόλλων
59 Απαντήσεις
15023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/12, 01:14
από kbasilis
3 Απαντήσεις
2990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/12, 09:09
από sotto
1 Απαντήσεις
4899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/20, 21:33
από Kasey00
11 Απαντήσεις
4960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/15, 18:11
από apnea_xaos
30 Απαντήσεις
9934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 14:15
από Guitar Fan
0 Απαντήσεις
3593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/20, 12:11
από dimitris21
7 Απαντήσεις
1984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/22, 22:26
από BitCollector