Αποστολέας Θέμα: Απορία!  (Αναγνώστηκε 10249 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απορία!
« στις: 26/03/08, 00:08 »
Σκέφτομαι να κάνω μια direct ηχογράφηση (της πλάκας μάλλον, μιας και η κάρτα ήχου μου δεν είναι και η καλύτερη) και έχω μια απορία...

Ο ενισχυτής μου (marshall mg15dfx) έχει emulated line out! Μπορώ να συνδέσω αυτήν την έξοδο του ενισχυτή με την μικρή είσοδο της κάρτας ήχους μου (αυτή που βάζουμε τα μικρόφωνα) κανονικά ή παίζει να δημιουργηθεί κανά πρόβλημα?

Επίσης η συνδεσμολογία:
κιθάρα-->ενισχυτής--(emulated line out)-->κάρτα ήχου είναι ΟΚ?


Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Απορία!
« Απάντηση #1 στις: 26/03/08, 00:39 »
Ενισχυτή  κατευθείαν σε κάρτα? Δε θα καεί η κάρτα?
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος korax_ole

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία!
« Απάντηση #2 στις: 26/03/08, 00:58 »
λογικα και απ'οτι γνωριζω η εισοδοι αυτες στις καρτες αυτες ειναι για line σημα. εφοσον ο ενισχυτης εχει εξοδο line out, εστω και  οπως την ονομαζει emulated η ταση που βγαζει ειναι η ταση  ενος line σηματος... η καρτα τιποτα δεν θα παθει... στην χειροτερη να σου παραμορφωθει το σημα..οχι dist..με την κακη ενοια,θα peakαρει! απλα χαμηλωσε το ενισχυτη....
η μαμα χηνα ειναι θεια μου

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία!
« Απάντηση #3 στις: 26/03/08, 18:18 »
Παιδιά ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω μετατροπέα από μεγάλο jack (καλώδιο κιθάρας) σε μικρό (υποδοχή κάρτας ήχου) σε κατάστημα με ηλεκτρονικά?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Απορία!
« Απάντηση #4 στις: 26/03/08, 19:28 »
Αν δεν βρεις έτοιμο αυτό που ζητάς και δεν θέλεις να φτιάξεις ένα καλώδιο μόνος σου, μπορείς να πάρεις ένα έτοιμο από μαγαζί ηλεκτρονικών που να έχει και στις δύο άκρες την ίδια επαφή (μικρό ή μεγάλο jack) και ένα αντάπτορα και είσαι έτοιμος.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία!
« Απάντηση #5 στις: 26/03/08, 19:43 »
Nice... Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και ειδικά αυτούς που θα μπουν στον κόπο να απαντήσουν και στην παρακάτω: ;D

Χρησιμοποιώ (για αρχή τουλάχιστον) το cool edit pro! Ηχογραφώ κλιπάκια μόνο που όταν έρχεται η ώρα να τα μιξάρω έχω ένα πρόβλημα.. Δεν μπορώ να μετακινήσω πάνω στη λωρίδα χρόνου το κάθε κλιπάκι!! :o
Ας πούμε όταν ηχογραφήσω ένα κλιπάκι και το βάλω πάνω στη λωρίδα από 0.00 μέχρι 5.00, πώς μπορώ να το βάλω από 2.00 μέχρι 7.00?
Κάτι εύκολο είναι, σίγουρα, αλλά δεν το βρίσκω με τπτ!!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Απορία!
« Απάντηση #6 στις: 26/03/08, 20:11 »
Πραγματικά ξέρεις κανείς πως γίνεται? Εγώ το μόνο που είχα καταφέρει ήταν να μετακινώ το κλιπ πληκτρολογόντας τιμές χρόνου από το πληκτρολόγια. Αυτός ήταν ο λόγος που άνοιξα πρώτη φορά το Cubase πριν 4 χρόνια και από τότε δεν κοίταξα ξανά πίσω...  ;D

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Απορία!
« Απάντηση #7 στις: 26/03/08, 20:42 »
ξεδίπλωσε την κυματομορφή δλδ κάνε ζοομ ιν και μετακίνησε τα κλιπάκια με δεξί κλικ
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία!
« Απάντηση #8 στις: 26/03/08, 22:15 »
Μπράβο ρε συ scullshot!! 8)

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία!
« Απάντηση #9 στις: 26/03/08, 22:40 »
Παιδιά ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω μετατροπέα από μεγάλο jack (καλώδιο κιθάρας) σε μικρό (υποδοχή κάρτας ήχου) σε κατάστημα με ηλεκτρονικά?
Είχα δοκιμάσει κ εγώ να κάνω το ίδιο πείραμα και είχα βρει κανονικά τέτοιο αντάπτορα (και αντίθετο).
Τώρα όσο για την ηχογράφηση και εγώ από αυτό το emulated line out (record out βασικά λέει) του lin6 μου το έκανα  και ο ήχος είναι gtp επειδή ακριβώς όπως είπε κάποιος πιο πάνω peakaρει συνέχεια :-\

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία!
« Απάντηση #10 στις: 27/03/08, 00:40 »
Τι εννοείτε peakάρει? Όπως το καταλαβαίνω, μάλλον χτυπάει κόκκινο ή κάτι τέτοιο... Αυτό δε διορθώνεται χαμηλώνοντας το volume του ενισχυτή? ::)

Αποσυνδεδεμένος korax_ole

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία!
« Απάντηση #11 στις: 27/03/08, 11:58 »
με απλα λογια...χτυπαει κοκκινο.
το peak ειναι η μεγαλυτερη τιμη πλατους η με απλα λογια η ενταση που μπορει να φτασει  μια ψηφιακη συσκευη που δεχεται ηχο. καρτα,κονσολα κλπ..mp3 player!
οταν η ενταση ενος ηχου φτασει αυτη την τιμη και εχει και αλλο να δωσει τοτε το επιπλεον "κοβεται"...
οπως ο ηχος ειναι μια ημιτονοειδης ταλαντωση, το πλατος της ειναι η ενταση του ηχου..οταν η τιμη της ειναι μεγαλυτερη απο το peak ολα τα επιπλεον γινονται flat με μεγιστο το peak.
στην ουσια η ταλαντωση αποκτα οριζοντιες επιφανιες και αυτο στα αυτια ακουγεται σαν μια ενοχλητικη παραμορφωση!
θα το δεις και στο προγραμμα που ηχογραφεις στα καναλια της εξοδου θα σου εχει καποια ενδιξη για το peak...κατα πασα πιθανοτητα κανενα κοκκινο λαμπακι που θα αναβει!
αν χαμηλωσεις το volume του ενισχυτη θα εισαι κομπλε!
« Τελευταία τροποποίηση: 27/03/08, 13:22 από korax_ole »
η μαμα χηνα ειναι θεια μου

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία!
« Απάντηση #12 στις: 27/03/08, 17:14 »
Ωραία... απορία no5: :P

Πέρα από το cool edit pro θα χρειαστώ κάποιο άλλο πρόγραμμα για την ηχογράφηση της κιθάρας?
Κάτι guitar rig και τέτοιου είδους προγράμματα τι δουλειά κάνουν?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Απορία!
« Απάντηση #13 στις: 27/03/08, 17:33 »
Ωραία... απορία no5: :P

Πέρα από το cool edit pro θα χρειαστώ κάποιο άλλο πρόγραμμα για την ηχογράφηση της κιθάρας?
Κάτι guitar rig και τέτοιου είδους προγράμματα τι δουλειά κάνουν?
Το guitar rig είναι πρόγραμμα προσομοίωσης ενισχυτών, καμπινών και εφφέ.. Αν θέλεις να ηχογραφήσεις το marshall σου δεν θα το χρειαστείς.. Αν θες να ηχογραφήσεις την κιθάρα σου μόνο, περασμένη από ένα πρόγραμμα προσομοίωσης ήχων τότε είναι ένα από τα καλύτερα, μαζί με το amplitude.. Νομίζω όμως, ότι πρέπει να έχεις κάποια κάρτα ήχου που να έχει είσοδο για line σήμα, δηλαδή που να παίρνει τον ήχο της ηλεκτρικής (καρφί από κιθάρα κατευθείαν στην κάρτα) και να τον ενισχύει, χωρίς να χρειάζεσαι ενισχυτή.. Εκτός από το cool edit, φαντάζομαι θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις και κάποιο πρόγραμμα drums και γενικά ό,τι άλλα οργάνα θα χρησιμοποιήσεις για να φτιάξεις ένα ολοκληρωμένο κομμάτι ή θα τα παίξεις εσύ (ή κάποιος γνωστός σου) και θα τα ηχογραφήσεις ή θα χρησιμοποιήσεις κάποια προγραμματάκια που θα βάζεις τις νότες σε πεντάγραμμο ή tab και εκείνα θα περνάνε σε ένα κανάλι του cool edit σαν ήχο μπάσου, πληκτρών, κ.λπ...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία!
« Απάντηση #14 στις: 27/03/08, 17:53 »
Ευχαριστώ once again!! ;D Αναμείνατε τις επόμενες απορίες μου... :P

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία!
« Απάντηση #15 στις: 01/04/08, 15:58 »
Νομίζω όμως, ότι πρέπει να έχεις κάποια κάρτα ήχου που να έχει είσοδο για line σήμα, δηλαδή που να παίρνει τον ήχο της ηλεκτρικής (καρφί από κιθάρα κατευθείαν στην κάρτα) και να τον ενισχύει, χωρίς να χρειάζεσαι ενισχυτή..

Χμμμ... Μάλιστα!! Αν δεν έχω τέτοια κάρτα ήχου θα χρειαστώ προενισχυτή ή κάποιο DI box?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Απορία!
« Απάντηση #16 στις: 01/04/08, 16:21 »
Ακριβώς. Και με το σημερινό ανταγωνισμό μπορείς να πάρεις κάτι που να είναι σχετικά καλό με λίγα λεφτά.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία!
« Απάντηση #17 στις: 02/04/08, 21:28 »
Πάμε για την επόμενη απορία... :P

Το σήμα που φεύγει από την κιθάρα δεν είναι ίδιου τύπου με το σήμα ενός μικρόφωνου? Θέλω να πω πως με το μικρόφωνο μπορώ και ηχογραφώ χωρίς προενίσχυση/DI box, μήπως τελικά μπορώ να ηχογραφήσω και την κιθάρα μου χωρίς προενίσχυση/DI box?

(δν πήρα ακόμα το ανταπτοράκι, αλλιώς θα είχα κάνει τη δοκιμή και δε θα σας έπριζα!! ;D)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Απορία!
« Απάντηση #18 στις: 02/04/08, 22:11 »
Και τα δύο είναι instrument/mic level, δηλαδή θέλουν προενίσχυση για να ακουστούν.. Τι ακριβώς εννοείς ότι ηχογραφείς με το μικρόφωνο; Τι μικρόφωνο εννοείς; Κανονικό (με κάψα δηλαδή) ή την πατέντα που κάνουμε για δοκιμαστικούς σκοπούς με το ένα από τα 2 ακουστικά των earphones;

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία!
« Απάντηση #19 στις: 02/04/08, 23:48 »
Έχω ένα απλό μικροφωνάκι των 7ε :-[ το οποίο συνδέω στην κατάλληλη υποδοχή της κάρτας ήχου (μια φτηνή on-board) και ηχογραφεί μια χαρά.. Την πατέντα που λες την είχα δοκιμάσει παλιότερα κι απ ότι θυμάμαι δούλευε κι αυτή.. ::)

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Απορία!
« Απάντηση #20 στις: 03/04/08, 00:06 »
Πάμε για την επόμενη απορία... :P

Το σήμα που φεύγει από την κιθάρα δεν είναι ίδιου τύπου με το σήμα ενός μικρόφωνου? Θέλω να πω πως με το μικρόφωνο μπορώ και ηχογραφώ χωρίς προενίσχυση/DI box, μήπως τελικά μπορώ να ηχογραφήσω και την κιθάρα μου χωρίς προενίσχυση/DI box?

(δν πήρα ακόμα το ανταπτοράκι, αλλιώς θα είχα κάνει τη δοκιμή και δε θα σας έπριζα!! ;D)

Ναι, είναι ίδιου τύπου. Το αν θα μπορείς να ηχογραφήσεις όμως είναι άλλη ιστορία. Για την ακρίβεια, σίγουρα θα ηχογραφήσεις "κάτι", η ποιότητα του ήχου και ειδικα η ευαισθησία σε βόμβους και παράσιτα μπορεί να μην είναι η καλύτερη. Δοκίμασε και αν το αποτέλεσμα σε ικανοποιεί, τότε ΟΚ...

Το DI box είναι για να συνδέεις όργανα με έξοδο καρφιού (unbalanced) σε εισόδους με τριπολικό βύσμα (balanced). Η διαφορά τους είναι ότι στο καρφί ουσιαστικά μόνο το ένα από τα δύο καλώδια έχει το σήμα και το άλλο καλώδιο είναι ουσιαστικά νεκρό (ουδέτερος αγωγός/γείωση). Στο τριπολικό, το ενεργό σήμα διαμοιράζεται σε δύο καλώδια με τρόπο που το κάνει πρακτικά αναίσθητο σε παρεμβολές.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία!
« Απάντηση #21 στις: 03/04/08, 00:25 »
Ευχαριστώ για την απάντηση... φτάνει λοιπόν να δοκιμάσω κι αν με ικανοποιεί έχει καλώς... :)

Αν δε με ικανοποιεί, το DI box θα λειτουργεί το ίδιο καλά με μια προενίσχυση ή θα πρέπει να προτιμήσω κάποιο απ τα 2 για να κάνω τη δουλειά μου?

Αποσυνδεδεμένος Dime666

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Απορία!
« Απάντηση #22 στις: 04/04/08, 21:00 »
Βασικα στην κιθαρα βαζουμε DI box γιατι το σημα της ειναι υψηλης αντιστασης και το DI box μετατρεπει τα σηματα υψηλης αντιστασης(Hi-Impedance ή Hi-Z), σε Low Impedance ση,ατα δηλαδη χαμηλης αντιστασης ετσι ωστε να μην υπαρχουν προβληματα με τη ταση του σηματος και την συνολικη αντισταση του κυκλωματος(μην καει τιποτα δηλαδη).
Δοκιμασε το GTR 3 απο waves.Ειναι πολυ καλο!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Απορία!
« Απάντηση #23 στις: 04/04/08, 21:52 »
Πληροφοριακά, μια προενίσχυση συνήθως μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν DI δεν το αντίθετο δεν συμβαίνει...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορία!
« Απάντηση #24 στις: 07/04/08, 21:20 »
Και ναι, οι απορίες καλά κρατούν!! 8)

Αν ηχογραφήσω μέσω του μάρσαλ μου δε θα χρειαστώ το guitar rig για cab και mic simulators? ::)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/05, 20:54
από louloudenia
28 Απαντήσεις
23918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/15, 23:00
από Μητσάκος
11 Απαντήσεις
4258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 10:31
από pa...
13 Απαντήσεις
6958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 01:28
από Jezus
Απορια

Ξεκίνησε από Timis Εφέ

4 Απαντήσεις
3197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 10:00
από thanal9999
17 Απαντήσεις
4856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/08, 20:31
από ScullShot
3 Απαντήσεις
2116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/08, 22:49
από Nexis
απορια

Ξεκίνησε από artistzzz Εφέ

2 Απαντήσεις
2529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/08, 18:01
από jkstigma
11 Απαντήσεις
4298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/08, 23:44
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
11 Απαντήσεις
4689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/08, 00:43
από FotisKatsanos