Αποστολέας Θέμα: Πειραματισμός στη μουσική  (Αναγνώστηκε 18638 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Πειραματισμός στη μουσική
« στις: 17/02/06, 23:11 »
Τα τελευταία χρόνια βλέπουμε τις διάφορες μουσικές κυρίως όμως τη rock και τη metal να εμπλουτίζονται με στοιχεία από άλλα είδη μουσικής όπως flamenco, ethnic, reggae, κλασική μουσική, jazz και πάει λέγοντας...εμένα αυτές οι προσμίξεις με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο καθώς μου αρέσει ο πειραματισμός και η επέκταση των ορίων της μουσικής, όπως επίσης δεν μου αρέσει να 'ταμπελοποιείται' το κάθε μουσικό είδος...έσάς αυτό σας βρίσκει σύμφωνους; Αν όχι γιατί; Έχετε να προτείνετε κάποια καλή μπάντα που να πειραματίζεται με αυτό το τρόπο; Περιμένω τις απόψεις σας με ιδιαίτερο ενδιαφέρον...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #1 στις: 17/02/06, 23:17 »
Πιστευω λογικο...πρωτα απολα επειδη να βγουν νέοι ACDC δεν θα πουλαει...και επειδη...τα ακουσματα του καθενος διευρύνονται....ετσι...αλλάζει και το παιξιμο...μαρέσιε να γίνεται αν και όχι σε μεγάλο βαθμό...αλλα μαρέσει...τωρα ποιο το κανουν...δεν εχω κατι συγκεκριμενο...παντως....ριξε ενα αυτι στον dweezil Zappa...μαλλον θα σαρέσει...αν είσαι φαν της εξαχορδης...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος depara(μια πιανιστα απο το διαστημα)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Keep πιανιζeιν'
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #2 στις: 17/02/06, 23:45 »
Και μεν αμου αρεσουν αυτοι οι "γαμοι" των διαφορων μουσικων ειδων και κατα τη γνωμη μου ειναι απαραιτητοι γιατι ανοιγουν καινουριους δρομους στο χωρο της μουσικης και δν μενουμε στα ιδια.Οσο για το "ταμπελωμα" πραγματικα δν καταλαβα τι εννοεις.Τα μπελες μπαινουν παντου.Ειναι χρησιμες απλα για να ξες τι ακους οπως και εμεις εχουμε καποιο ονομα αλλα δν ειναι και ο λογος να μν ακουμε κατι επειδη ειναι ξερω γω ροκ ή σκυλαδικο ή ποπ ή κατι αλλο.
Μπαντες ειδικα με βαση το μεταλ υπαρχουν παρα πολλες οπως οι SOAD,Nightwish,The vision bleak,Cradle of filth(εχουν καποια στοιχεια απο κλασσικη μουσικη) και απο Ελληνες ο ενας και μοναδικος Θανασης Παπακωνσταντινου που καταφερε να παντρεψει την ηλεκτρονικη ή ροκ με την παραδοσιακη μουσικη.
Θεε μου,ποσο μπλε ξοδεύεις για να μη σε βλέπουμε???

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #3 στις: 18/02/06, 00:45 »
.Οσο για το "ταμπελωμα" πραγματικα δν καταλαβα τι εννοεις.Τα μπελες μπαινουν παντου.Ειναι χρησιμες απλα για να ξες τι ακους οπως και εμεις εχουμε καποιο ονομα αλλα δν ειναι και ο λογος να μν ακουμε κατι επειδη ειναι ξερω γω ροκ ή σκυλαδικο ή ποπ ή κατι αλλο.

Εννοώ οτι πολλοί ακροατές, γνωρίζοντας το είδος (ταμπέλα) της μουσικής που ακούνε έχουν πολλές φορές προσκολληθεί σε αυτό με αφοσίωση και θεωρούν οτιδήποτε ξένο μουσικά σχετικά με αυτό το είδος 'αιρετικό' και αν χρησιμοποιηθεί το θεωρούν 'ιεροσυλία' αν καταλαβαίνεις τι εννοώ...προσωπικά αυτό δε το καταλαβαίνω γιατί δε πρέπει να περιορίζονται τα ακούσματά μας από τέτοια πράγματα...όλα είναι μουσική...οι ταμπέλες είναι για να γνωρίζουμε περίπου τι ακούμε, όχι για να περιορίζουν τα ακούσματά μας...αυτά τα λέω έχοντας γνωρίσει αρκετά άτομα αυτής της νοοτροπίας του στυλ 'εγω ακούω το τάδε είδος, όλα τα άλλα είναι μ......ς' οι οποίοι κάνουν αυτό που αναφέρεις κι εσύ στο post σου...δεν ακούνε κάτι διαφορετικό όχι γιατί δεν υπάγεται στα γούστα τους αλλά γιατί είναι θρησκευτικά προσκολλημένοι στο είδος που έχουν επιλέξει να ακούνε...

Αποσυνδεδεμένος depara(μια πιανιστα απο το διαστημα)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Keep πιανιζeιν'
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #4 στις: 19/02/06, 11:44 »
Ενταξει...αυτο ειναι απλος φανατισμος :P τπτ παραπανω!
Θεε μου,ποσο μπλε ξοδεύεις για να μη σε βλέπουμε???

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #5 στις: 19/02/06, 13:24 »
.Οσο για το "ταμπελωμα" πραγματικα δν καταλαβα τι εννοεις.Τα μπελες μπαινουν παντου.Ειναι χρησιμες απλα για να ξες τι ακους οπως και εμεις εχουμε καποιο ονομα αλλα δν ειναι και ο λογος να μν ακουμε κατι επειδη ειναι ξερω γω ροκ ή σκυλαδικο ή ποπ ή κατι αλλο.

Εννοώ οτι πολλοί ακροατές, γνωρίζοντας το είδος (ταμπέλα) της μουσικής που ακούνε έχουν πολλές φορές προσκολληθεί σε αυτό με αφοσίωση και θεωρούν οτιδήποτε ξένο μουσικά σχετικά με αυτό το είδος 'αιρετικό' και αν χρησιμοποιηθεί το θεωρούν 'ιεροσυλία' αν καταλαβαίνεις τι εννοώ...προσωπικά αυτό δε το καταλαβαίνω γιατί δε πρέπει να περιορίζονται τα ακούσματά μας από τέτοια πράγματα...όλα είναι μουσική...οι ταμπέλες είναι για να γνωρίζουμε περίπου τι ακούμε, όχι για να περιορίζουν τα ακούσματά μας...αυτά τα λέω έχοντας γνωρίσει αρκετά άτομα αυτής της νοοτροπίας του στυλ 'εγω ακούω το τάδε είδος, όλα τα άλλα είναι μ......ς' οι οποίοι κάνουν αυτό που αναφέρεις κι εσύ στο post σου...δεν ακούνε κάτι διαφορετικό όχι γιατί δεν υπάγεται στα γούστα τους αλλά γιατί είναι θρησκευτικά προσκολλημένοι στο είδος που έχουν επιλέξει να ακούνε...

Αυτα να τα λες σε καποιους εδω μεσα που ειναι και πολυ true :P :P
Φυσικα ολα αυτα ειναι απαραιτητα στην μουσικη,ολο τα ιδια θα παιζουμε μετα 20 χρονια?
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος ΙΜFDOY

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • I am BORED
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #6 στις: 19/02/06, 14:36 »
Κατά την γνώμη μου είναι καλοί οι πειραματισμοί μεν, χωρίς όμως να χαλάει ή να καταργείτε το προταρχικό στοιχείο που χρησημοποιήθηκε σαν βάση για αυτούς τους πειραματισμούς. Θέλω να πώ πως ένας που έχει ακούσει αρκετή μέταλ ή κλάσικ ροκ μουσική, πλέον να έχει βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια, και να θέλει και κάτι καινούργιο σαν άκουσμα. Από την σκοπιά όμως ενός νέου παιδιού που ξεκινάει να ακούει τώρα μουσική, είναι κατα την γνώμη μου βασικό να ακούσει τις μουσικές που τα ξεκίνησαν όλα ειδαλλιώς δεν νομίζω πως θα μπορέσει να καταλάβει τους περαιτέρω πειραματισμούς... Το συμπέρασμα λοιπόν είνια ότι καλές είναι οπιες προσμήξεις των διαφόρρων στοιχείων στην μουσική αλλά οι περισσότερες από αυτές δεν μπορούνε να σταθούν ως αυτόνομες μουσικές οντότητες.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/06, 14:46 από yellow »

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #7 στις: 19/02/06, 15:05 »
οι ταμπέλες ειναι για τις δισκογραφικές  κ τους περίεργους





η μουσική ειναι για πειραματισμό όποιο αποτελεσμα κ να φέρει

πάρτε ανα χείρας τα smoke amp σας  ,το EQ κ 2 όργανα  και σκεφτείτε τι θα μπορούσατε να κάνετε (περαν του whitenoise :P)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #8 στις: 19/02/06, 17:52 »
Oι ταμπελες χρειαζονται.Μας ειναι χρησιμες.
Οσο για τον πειραματισμο ενταξει καος ειναι ως ενα σημειο.Αλλα οπου βλεπουμε πολλους πειραματισμους-αναμειξεις κλπ σημαινει οτι το ειδος πια εχει κορεστει..Βλεπε μεταλ
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #9 στις: 20/02/06, 16:13 »
Oι ταμπελες χρειαζονται.Μας ειναι χρησιμες.
Οσο για τον πειραματισμο ενταξει καος ειναι ως ενα σημειο.Αλλα οπου βλεπουμε πολλους πειραματισμους-αναμειξεις κλπ σημαινει οτι το ειδος πια εχει κορεστει..Βλεπε μεταλ

Κι όμως οι πειραματισμοί στη μουσική είναι που οδηγούν στην εξέλιξή της, δε με νοιάζει αν είναι metal, jazz ή flamengo, σημασία έχει τί μπορεί να βγει από την αρμονική συνεργασία διαφορετικών μουσικών οργάνων. Όλες οι μουσικές έχουν κάτι να εκφράσουν. Αν ακούς το Stairway to Heaven 24 το 24ωρο θα το βαρεθείς, δεν σημαίνει όμως πως δεν έχει κάποιο νόημα.
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #10 στις: 20/02/06, 23:11 »
Καλοί οι πειραματισμοί, χωρίς αυτούς δε θα υπήρχε ούτε hendrix, ούτε pink floyd ούτε τίποτα.
Αλλά ξεχνάτε κάτι.
Ζούμε στην εποχή του internet music. Οπότε, αν είσαι fun μιας μπάντας πχ, και κάνεις download το νέο cd τσάμπα, και βγει και λίγο πατάτα, δεν έγινε και κάτι.
Αν όμως, σκασεις τα 15-20 ευρουλάκια σου, για μια μπάντα που αγαπάς, και που σου αρέσει γι'αυτό που παίζει, και σου βγει φόλα η υπόθεση, επειδή αποφάσισαν να βάλουν λίγα στοιχεία από περουβιανό τσιφτετέλι μέσα, ε κάπου σου τη δίνει η υπόθεση.
Ειδικά στο metal έχει παραγίνει η κατάσταση. Δεν πάει άλλο. Εγώ σταμάτησα να αγοράζω metal, όχι γιατί σταμάτησα να ακούω, όσο γιατί πέταξα πολλά λεφτά σε μπάντες που αποφάσιαν σε 1 δίσκο να φέρουν τα πάνω κάτω.
Όπως ειπώθηκε ήδη λοιπόν, καλοί οι πειραματισμοί, αλλά να γίνονται πάντα με μέτρο και όχι εις βάρος της ταυτότητας της μπάντας (ή του καλλιτέχνη).
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #11 στις: 21/02/06, 16:19 »
Κατά την γνώμη μου είναι καλοί οι πειραματισμοί μεν, χωρίς όμως να χαλάει ή να καταργείτε το προταρχικό στοιχείο που χρησημοποιήθηκε σαν βάση για αυτούς τους πειραματισμούς. Θέλω να πώ πως ένας που έχει ακούσει αρκετή μέταλ ή κλάσικ ροκ μουσική, πλέον να έχει βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια, και να θέλει και κάτι καινούργιο σαν άκουσμα. Από την σκοπιά όμως ενός νέου παιδιού που ξεκινάει να ακούει τώρα μουσική, είναι κατα την γνώμη μου βασικό να ακούσει τις μουσικές που τα ξεκίνησαν όλα ειδαλλιώς δεν νομίζω πως θα μπορέσει να καταλάβει τους περαιτέρω πειραματισμούς... Το συμπέρασμα λοιπόν είνια ότι καλές είναι οπιες προσμήξεις των διαφόρρων στοιχείων στην μουσική αλλά οι περισσότερες από αυτές δεν μπορούνε να σταθούν ως αυτόνομες μουσικές οντότητες.
Φιλε αν και καινουριος εχεις πολυ σωστες αποψεις στο θεμα αυτο.Αυτο προσπαθαω να εξηγησω και γω τοσο καιρο  και εχουμε ολους τους εξυπνους να πετανε χαζομαρες του στυλ " εχουμε καποιους τρου εδω...."..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #12 στις: 21/02/06, 16:27 »
ΠΟΙΟΣ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ?!??!

ΝΑ ΚΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!

Μα ρε αδερφέ δεν είδες καλά πριν ανοίξεις? ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΚΙΘΑΡΑ.ΓΑΡ!!!!! Είναι το site των κολλημενων-(παύλα)φανατικών οπαδών που ΔΕΝ το ανέχονται αυτό.

Πειραματισμός είναι αν παίξουν οι AC/DC κάτι περισσότερο απο πεντατονική, και οκ... καλός θα είναι. Ούτως ή άλλως AC/DC είναι.. ;)

παρακαλώ πολύ ή να διαγραφείς από μόνο σου ή να τον σβήσει κάποιος. Όπως πολύ σωστά είπε ο Απολλων18 ειμαστε true εδω.. δεν γουστάρουμε πειραματισμους.. τι είμαστε? gay είμαστε?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #13 στις: 21/02/06, 16:30 »
Όπως ειπώθηκε ήδη λοιπόν, καλοί οι πειραματισμοί, αλλά να γίνονται πάντα με μέτρο και όχι εις βάρος της ταυτότητας της μπάντας (ή του καλλιτέχνη).

Δεν είναι το μέτρο αυτό που θα καθορίσει την αξία του τελικού αποτελέσματος, ούτε φυσικά έχει υπογράψει οποιαδήποτε μπάντα συμβόλαιο με τους ακροατές (της) σχετικά με τη διαχρονική συνέπεια του ύφους της. Είναι στη διακριτική της ευχέρεια από hardcore ambient να το γυρίσει σε death καλαματιανό, χωρίς να σημαίνει πως ο δίσκος της ντε και καλά δεν αξίζει λόγω ακριβώς αυτής της αλλαγής. Σίγουρα όσοι τη γνώρισαν κάπως ενδεχομένως να απορήσουν και να τους ξενίσει το γεγονός, αλλά αυτό δεν μπορεί να αποτελεί κριτήριο αξιολόγησης της νέας "δουλειάς".

Επίσης ανήκω σε εκείνους που πιστεύουν πως αυτό το μέτρο είναι που ταλανίζει την πλειοψηφία των "καλλιτεχνών". Ο φόβος της υπέρβασής του τους κρατάει καθηλωμένους στην κοινοτοπία και τα κεκτημένα. Στην τέχνη ειδικά το ζητούμενο πρέπει να είναι η αντίσταση στο μέτρο και στα καλούπια, μπας και δούμε τίποτα πρωτότυπο και ρηξικέλευθο.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #14 στις: 21/02/06, 16:45 »
ΠΟΙΟΣ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ?!??!

ΝΑ ΚΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!

Μα ρε αδερφέ δεν είδες καλά πριν ανοίξεις? ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΚΙΘΑΡΑ.ΓΑΡ!!!!! Είναι το site των κολλημενων-(παύλα)φανατικών οπαδών που ΔΕΝ το ανέχονται αυτό.

Πειραματισμός είναι αν παίξουν οι AC/DC κάτι περισσότερο απο πεντατονική, και οκ... καλός θα είναι. Ούτως ή άλλως AC/DC είναι.. ;)

παρακαλώ πολύ ή να διαγραφείς από μόνο σου ή να τον σβήσει κάποιος. Όπως πολύ σωστά είπε ο Απολλων18 ειμαστε true εδω.. δεν γουστάρουμε πειραματισμους.. τι είμαστε? gay είμαστε?
Ρε καρχα δεν ειδα κανεναν να ειναι ιδιαιτερα αντιθετος στους πειραματισμους απλα να υπαρχει ενα οριο και η μουσικη οπως ξερουμε ειναι και τεχνη δεν ειναι απλα χημικο πειραμα-να βαλουμε και απο αυτο και απο κεινο και οτι προκυψει..Αχταρμας αχταρμας.
Βεβαια με πειραματισμους δημιουργηθηκε και η ροκ
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #15 στις: 21/02/06, 16:53 »
Ένας πειραματισμός μπορεί να είναι πετυχημένος, μπορεί και όχι...κριτήριο όμως δεν μπορεί να είναι αν απέχει από τις προηγούμενες καταθέσεις και πόσο. Δε θα ρίξουμε δηλαδή στην πυρά κάποιον μόνο και μόνο επειδή άλλαξε στυλ...το ζήτημα είναι αν αυτό που κάνει τώρα, το κάνει καλά ή όχι.

Ένας μουσικός που δοκιμάζει και πειραματίζεται είναι φυσικό πως δε θα έχει στρωμένο το δρόμο με ροδοπέταλα, στο βαθμό που βαδίζει σε πρωτότυπες διαδρομές...και θα σκοντάψει και λάθη θα κάνει. Μπορεί όμως να καταλήξει σε ένα μουσικό Ελντοράντο πρωτόγνωρο κι από αυτό εμείς θα βγούμε κερδισμένοι. Αντίθετα ο καλλιτέχνης που δεν ψάχνεται και τη βγάζει με τα ίδια και τα ίδια, το πιθανότερο είναι να τον σιχαθεί κι η κιθάρα του.

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #16 στις: 15/03/06, 02:56 »
Χρειάζεται ο πειραματισμός στην μουσική για να φύγουν οι ταμπέλες..Τι εννοώ?
Πρέπει να βγαίνουν συγκροτήματα όπως οι Tool, Meshugghah κτλ για να θέτουν καινούρια δεδομένα και νέους ορίζοντες γιατί η μουσική πολύ απλά είναι ατελείωτη.. Δεν μπορεί κανείς να κατηγοριοποιήσει τους Tool για παράδειγμα.. Πρέπει να ξεπεράσουμε λίγο τους εαυτούς μας και αυτό θα γίνει μόνο με πειραματισμούς..
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #17 στις: 15/03/06, 04:05 »
οπως ίσως να φαίνεται σε πολλα ποστς μου, έχω ένα ψιλοκόλλημα με τα γνωστα "genres" και εξηγούμαι:
Εξ' αρχής, μισώ τόσο πολύ την κατηγοριοποίηση, που έχω φάει τη ζωή μου να την κατανοήσω. Απόφθεγμα:
Η κατηγοριοποιηση, δεν αξίζει καν για να χωρίζουν τα cd στα δισκοπωλεία. Μονος χαρακτηρισμος που χρησιμεύει?
Ελληνόφωνο
Αγγλοφωνο
Αλλη γλωσσα
Καθόλου Λογια.
Κι αυτο, Για να μπορει να χωρίζει τους οροφους το Μετροπολις, γιατι και κει, τη Bjork που θα τη βαλεις? αφού τραγουδάει 3 γλώσσες σενα δισκο....

Οι κατηγορίες, δημιουργούνται ΓΙΑ τη μουσική που εχει ΗΔΗ γραφτει. ΔΕΝ καθορίζουν τη μουσική. Ακόμα και το περιβόητο NuMetal, δημιουργήθηκε από τους κριτικούς, για να εξηγήσουν τα φαινόμενα Korn, Linkin Park, System Of a Down, Slipknot, που δεν ανήκαν σε άλλο είδος (απ αυτά πολυ οι ίδιοι κριτικοί είχαν ήδη δημιουργήσει)

οποτε, δικιά μου συμβουλή? ακούστε ΄πρώτα κάτι, αγνοώντας επιρροές, και προυπάρχοντα παραδείγματα, και αποφαν8είτε μόνο με βάση το τι ακούτε. Άμα κάτσω εγώ τώρα να πω ότι οι Perfect Circle πχ, που ακούω αυτή τη στιγμή, είναι επιρεασμένοι από τους Tool, αλλά έχουν και δικά τους στοιχεία, καθώς έχουν επιρροες Gothic και πάει λέγοντας, ε, και το Θεό να βάλετε να μου τραγουδήσει....
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #18 στις: 15/03/06, 13:39 »
ηλιθιο θεμα...απλα δν τιθεται καν τετοια ερωτηση....η μουσικη ειναι πειραματισμος απο την φυση της...για αυτο υπαρχει για να πηγαινει ενα βημα παραπερα....αυτoi που δν  δεχονται τον πειραματισμο ,οι TRUE(tromara tous),απλα φοβουνται το καινουργιο γιατι δν μπορουν να το καταταξουν καπου .
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/06, 13:51 από inthewoods »
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #19 στις: 16/03/06, 01:27 »
Καλοί οι πειραματισμοί, χωρίς αυτούς δε θα υπήρχε ούτε hendrix, ούτε pink floyd ούτε τίποτα.
Μάλλον το αντίθετο.Αν δεν υπήρχαν άνθρωποι σαν τον Hendrix ή τους Pink Floyd ή τους Black Sabbath(παράδειγμα φέρνω) τότε δεν θα προχωρούσε ποτέ η μουσική.Ιδίως εδώ στην Ελλάδα.Επίσης θεωρώ πως σαν χώρα είμαστε αρκετα πίσω σε τέτοια θέματα.

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #20 στις: 16/03/06, 01:47 »
Α όλα κι όλα...στην Ελλάδα ζούμε συχνά το αέναο progressive, ειδικά στην ελληνόφωνη rock. ;D

Ο βαθειά προοδευτικός για τα 80's Κορκίδης, τα βγαλμένα από το σκιώδες χρονοντούλαπο των 70's ριφάκια έχουν αφήσει ανεξίτηλα σημάδια και στο σήμερα. Με παντιέρα το μπουφάν το πλαστικό και τη δυνητική avantgarde αισθητική του Atlantis πορευόμαστε εν έτει 2006 και είμαστε και παραδόξως 100 χρονιά μπροστά, όπως κι ο προφήτης Δανιήλ.

Κάποιοι στέλνουν τώρα εκφυλιστικές μορφές τύπου Lordi στη Eurovision, όταν εμείς δώσαμε τα φώτα του πειραματισμού μέσα από την progressive μιλιταριζέ άποψη που διέθετε ο Μιχάλης Ρακιντζής.

Κάποιοι κατόρθωσαν το αδύνατο...σταμάτησαν το χρόνο! 8)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/06, 02:19 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #21 στις: 16/03/06, 02:11 »
Χα χα χα!!! Άψογος ο Schism!!!
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #22 στις: 16/03/06, 02:15 »
Ηρεμα παιδια..γιατι με τοσο πειραματισμο που καποιοι πουλανε, κοντευουμε να το κανουμε cult ταινια Γκουσγκουνη...Δεν νομιζω Καρχαρια οτι ειναι κολλημενο forum...Επειδη λιγοι εχουν αναφερει τα ακουσματα τους, απο τα τοσα χιλιαδες μελη, πιστευεις οτι μπορει να ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα του τι ακουνε τα μελη του κιθαρα? ??? Ισα ισα που πολλοι απο εδω ειναι "κρυφοφουτουριστες" και απλα η ελλειψη παρομοιων συζητησεων, δεν τους κανει να φανερωθουν!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #23 στις: 16/03/06, 19:54 »
Α όλα κι όλα...στην Ελλάδα ζούμε συχνά το αέναο progressive, ειδικά στην ελληνόφωνη rock. ;D

Ο βαθειά προοδευτικός για τα 80's Κορκίδης, τα βγαλμένα από το σκιώδες χρονοντούλαπο των 70's ριφάκια έχουν αφήσει ανεξίτηλα σημάδια και στο σήμερα. Με παντιέρα το μπουφάν το πλαστικό και τη δυνητική avantgarde αισθητική του Atlantis πορευόμαστε εν έτει 2006 και είμαστε και παραδόξως 100 χρονιά μπροστά, όπως κι ο προφήτης Δανιήλ.

Κάποιοι στέλνουν τώρα εκφυλιστικές μορφές τύπου Lordi στη Eurovision, όταν εμείς δώσαμε τα φώτα του πειραματισμού μέσα από την progressive μιλιταριζέ άποψη που διέθετε ο Μιχάλης Ρακιντζής.

Κάποιοι κατόρθωσαν το αδύνατο...σταμάτησαν το χρόνο! 8)
Πεστα χρυσοστομε!!!
Ακομα κολλημενοι στη φα-σολ-λα-δα ειμαστε! Κ οποιος κανει κατι διαφορετικο μενει στην αφανεια...

Αποσυνδεδεμένος Son of the sun

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Therion Official Website
Απ: Πειραματισμός στη μουσική
« Απάντηση #24 στις: 21/04/06, 05:16 »
Η ένωση κλασικής μουσικής με ροκ μου αρέσει αρκετά.Είναι καταπληκτικό πως μπορούν δύο εντελώς διαφορετικές μουσικές να εναρμονίζωνται και να βγάζουν ένα τόσο καλό αποτέλεσμα.
The burden is mine...
The burden is mine....Alone....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
16 Απαντήσεις
7311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/10, 20:17
από Guitarholic_punk
4 Απαντήσεις
2294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/11, 22:47
από Joevaicci
0 Απαντήσεις
1912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/11, 10:55
από willie
5 Απαντήσεις
3297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/11, 23:04
από loukask6
6 Απαντήσεις
5585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 11:44
από Guitarholic_punk
0 Απαντήσεις
1831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/11, 17:10
από dj Pico
7 Απαντήσεις
2785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/12, 17:03
από dio21
3 Απαντήσεις
2637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/12, 23:28
από jasonsotiriou
4 Απαντήσεις
8213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/22, 16:27
από gdimitr