Αποστολέας Θέμα: Γυμνά Καλώδια - Νέο CD  (Αναγνώστηκε 3797 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος limpo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Γυμνά Καλώδια - Νέο CD
« στις: 08/01/10, 11:25 »
Κυκλοφορεί νέο CD από τα Γυμνά Καλώδια με τίτλο ΄΄Οι μικροί μας ήρωες΄΄ από την Friends Music Factory.
YouTube: 

www.gimnakalwdia.gr

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Γυμνά Καλώδια - Νέο CD
« Απάντηση #1 στις: 08/01/10, 20:07 »
Καθώς άκουγα το εν λόγω κομμάτι στο Youtube, σε μια προσπάθεια να σχηματίσω άποψη για όσα προτείνονται, διάβαζα τα σχόλια των λοιπών ακροατών...τα παραθέτω ως έχουν:

"teliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiooooooo oooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooo t e4axna arketes mereeesssssssss!!!!!!", "apisteuto kommati den exo logia :-)", "Μα δεν μου μάθανε ποτέ να μη πιστεύω ... apisteuto tragoudi..!", "trelo komataki oti kai na pw einai ligo", "g**ato tragoudaki,molis to akousa to katevasa!", "apexto.t.4axna.gamiseeeeeeeeee eeee", "theiko komati!telio...", "Apo tote pou akoousa afto to tragoudi sto radio exo kolisei!!!!
Einai telio!!!! :P", "απίστευτο!*****", "o tragoudi g**ai..!!", "FO-VE-RO!!"

...μεταξύ ορισμένων ακόμα. Λυπάμαι που δεν συμμερίζομαι τις ενθουσιώδεις αντιδράσεις, αλλά στ' αλήθεια -και παρά την καλή μου προαίρεση- το βρήκα κοινότοπο, ολίγον συνθηματολογικής αισθητικής και χωρίς πολλές χάρες. Ακολουθεί μουσικά την μανιέρα της σχολής του Ξυδούς που έμεινε στάσιμη να κοιτάζει κάπως χαμένη την ουσία να περνάει. Μουσικά ο Γιώργος Αλκαίος ουδέποτε έδωσε και τίποτα εξαιρετικά δείγματα γραφής, αλλά ήταν επαρκής ενίοτε για τις λιγοστές ανάγκες του είδους που υπηρέτησε. Εδώ πάντως δεν δρέπει δάφνες, θυμίζοντας 1002 διόλου άξια υπενθύμισης πράγματα. Το στιχουργικό πάλι σκέλος είχε περισσότερα να πει, αλλά σε γενικές γραμμές και ιδιαίτερα πρωτότυπο δεν το βρήκα και κάπως απλοϊκό.

Θα προτιμούσα να ξεχειλώσω καταλήξεις και επιφωνήματα, όπως οι παραπάνω χρήστες, αλλά δυστυχώς τα Γυμνά Καλώδια δεν μου παρέχουν το κίνητρο να το κάνω. Κουρασμένη μουσική άποψη όσον με αφορά.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/10, 21:25 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Γυμνά Καλώδια - Νέο CD
« Απάντηση #2 στις: 08/01/10, 20:17 »
Εχμ......να ίσως ο λόγος που δεν μπορει να προχωρήσει το ελληνικό ροκ.....οφείλω να συμφωνήσω με τον schizm....μουσικά πολύ αδιάφορο το κομάτι (το ρεφρέν μόνο σε μένα θυμιζει το "αυτος ο ερωτας κοιμηθηκε νωρις" τον πυξ λαξ?) στιχουργικά μ'αρεσε αλλά πρέπει να κρίνουμε σαν σύνολο....απο τα Γυμνά Καλώδια είχα πολλές προσδοκίες καθώς προηγούμενες δουλειές τους μ'αρεσαν αρκετά...με το συγκεκριμένο τραγούδι μου φαίνεται πως προσπαθούν να κάνουν μια εμπορική κίνηση (αυτο δεν ειναι κακό) χωρίς όμως να τους βγαίνει και να τους ταιριάζει (αυτό ειναι το κακό)

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γυμνά Καλώδια - Νέο CD
« Απάντηση #3 στις: 09/01/10, 20:47 »
βασικά θα συμφωνλησω κ εγώ με τους παραπάνω. ναι μεν ωραίο κομμάτι αλλα μια απο τα ίδια τα έχουμε ξανακούσει τα ίδια με άλλους στοίχουν κάτι χρόνια πριν...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Γυμνά Καλώδια - Νέο CD
« Απάντηση #4 στις: 09/01/10, 22:11 »
Παράθεση
Ακολουθεί μουσικά την μανιέρα της σχολής του Ξυδούς που έμεινε στάσιμη να κοιτάζει κάπως χαμένη την ουσία να περνάει

...το χειροτερο σεναριο ειναι οτι αυτη η ''σχολη'' τεινει να γινει ''παραδοση''...συνθηματολογια γηπεδου ''τυλιγμενη'' στη ριμα που ειναι πολυ in τωρα τελευταια.Τουλαχιστον τα συγκεκριμενο κοματι δε με ξετρελανε.Ελπιζω σε κατι καλυτερο απο τα υπολοιπα κοματια του cd.Εχω δει τα παιδια λαιβ και μπορω να πω μου αρεσαν αρκετα....και ναι οντως μου θυμιζει Πυξ Λαξ με γκαζια...
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος bobkatsionis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • To avoid criticism: Do nothing and be nothing.
    • Προφίλ
    • Find me at Myspace!
Απ: Γυμνά Καλώδια - Νέο CD
« Απάντηση #5 στις: 18/01/10, 05:07 »
Δυστυχως αν και τα παιδια ειναι φιλοι μου και εχουμε συνεργαστει στο παρελθον επαγγελματικα,το τραγοθδι αυτο ειναι μαλ*κια ρε γ**ωτο και δεν τους παει καθόλου...
Το χα ακουσει λιγο στο studio και ελπιζα να το σωσουν αλλα...δεν!

Ευτυχως ομως ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΔΙΣΚΟ που γενικα κινειται στα γνωριμα και σκοτεινοτερα μονοπατια τους και ειναι ενα βημα μπροστα.

Ας τους συγχωρέσουμε,φλασιες ειναι αυτες και είναι για να τις τρωμε(και ενιοτε να τις κανουμε μουσικη!)

Η ειρωνια θαναι αν αυτο το κομματι τους ανεβασει στα επιπεδα που θελαν ομως...!!!
Keyboard and Guitar player of FIREWIND & OUTLOUD.

Recording Engineer,Director,Photographer for PROGRESSIVE VISION GROUP.

www.myspace.com/katsionis
www.myspace.com/soundsymmetrystudio
www.facebook.com/bobkatsionis

E-mail : bob_katsionis@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Γυμνά Καλώδια - Νέο CD
« Απάντηση #6 στις: 18/01/10, 16:47 »
Παράθεση
Η ειρωνια θαναι αν αυτο το κομματι τους ανεβασει στα επιπεδα που θελαν ομως...!!!

...πραγμα που ειναι και πολυ πιθανο  :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Γυμνά Καλώδια - Νέο CD
« Απάντηση #7 στις: 19/01/10, 03:37 »
Κι εδώ τίθεται όμως αλλο ενα μεγάλο ερώτημα........είναι θεμιτό να "γινεις γνωστός" με ενα τραγούδι που δεν εκφράζει εσένα? το ύφος σου......?

για μένα τα γυμνά καλώδια θα ειναι πάντα η μπάντα που συνέθεσε το έπος "θέλω"....απλά ειναι υποκριτικό να πετάς τον εαυτό σου για να γράψεις ένα θεωρητικά "χιτάκι" σαν αυτό....

Αποσυνδεδεμένος bobkatsionis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • To avoid criticism: Do nothing and be nothing.
    • Προφίλ
    • Find me at Myspace!
Απ: Γυμνά Καλώδια - Νέο CD
« Απάντηση #8 στις: 19/01/10, 05:05 »
εμ...ιδου η απορια.

και οι KANSAS παιζανε καραprogressive rock καποτε και έγιναν γνωστοι με το "Dust In The Wind"..
Καλα,οχι και οτι ειναι και καμια βλακεια τραγουδι,αλλα συγκριτικα μιλαω.
οπως και οι EMERSON LAKE+PALMER. Παιζαν οτι δεν παιζεται και καναν το C'est La Vie και γεμισαν σταδια.
Παλι μαλ*κιες λεω ομως. Κομματάρα απο τις λίγες είναι και αυτο!!!! χαχαχα!

καλα,θα σκεφτω κανενα αλλο και θα επιστρεψω... :hmm
Keyboard and Guitar player of FIREWIND & OUTLOUD.

Recording Engineer,Director,Photographer for PROGRESSIVE VISION GROUP.

www.myspace.com/katsionis
www.myspace.com/soundsymmetrystudio
www.facebook.com/bobkatsionis

E-mail : bob_katsionis@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Γυμνά Καλώδια - Νέο CD
« Απάντηση #9 στις: 26/01/10, 19:53 »
πολυ σοβαρο κομματι...και αυτο το καταλαβα απο τον συνθετη...ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΛΚΑΙΟΣ!
όχι ρε παιδια....οχι ετσι...!

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Γυμνά Καλώδια - Νέο CD
« Απάντηση #10 στις: 26/01/10, 19:57 »
Κι εδώ τίθεται όμως αλλο ενα μεγάλο ερώτημα........είναι θεμιτό να "γινεις γνωστός" με ενα τραγούδι που δεν εκφράζει εσένα? το ύφος σου......?

για μένα τα γυμνά καλώδια θα ειναι πάντα η μπάντα που συνέθεσε το έπος "θέλω"....απλά ειναι υποκριτικό να πετάς τον εαυτό σου για να γράψεις ένα θεωρητικά "χιτάκι" σαν αυτό....

οτι και καλα τα γυμνα καλωδια θα γινουν γνωστοι απο αυτο το κομματι...!  ;D ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/07, 15:06
από osafer
1 Απαντήσεις
2318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/07, 17:00
από Δημήτρης (Gear)
0 Απαντήσεις
1663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/10, 08:56
από limpo
0 Απαντήσεις
1519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/10, 09:16
από limpo
0 Απαντήσεις
4212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/10, 10:29
από smasher
0 Απαντήσεις
1542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/11, 10:34
από smasher
0 Απαντήσεις
1486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/11, 15:52
από smasher
0 Απαντήσεις
1603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/11, 14:43
από smasher
0 Απαντήσεις
1603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/11, 19:58
από smasher
0 Απαντήσεις
1466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 18:37
από smasher