Αποστολέας Θέμα: Ελλήνων Μακεδονία  (Αναγνώστηκε 62152 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #25 στις: 02/03/08, 16:22 »
οχι φιλε μου καλα τα λες εσυ...εχω και μια κουκουλα σπιτι να σου δωσω αν θες
νομιζω αυτο τα λεει ολα :-\
πες μου οτι το πες πανω στην τρελα σου :-X
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #26 στις: 02/03/08, 16:27 »
οχι φιλε μου καλα τα λες εσυ...εχω και μια κουκουλα σπιτι να σου δωσω αν θες
νομιζω αυτο τα λεει ολα :-\
πες μου οτι το πες πανω στην τρελα σου :-X

η αληθεια ειναι οτι μ επιασε μια τρελα οταν ενα ολοκληρο εθνος ονομαζεται ετσι για την πλακα εθνος μπασταρδεμενων σλαβων...
εσενα δε σε πιανει? :-\

τωρα το εικονιδιακι  :-X υποδηλωνει φασιστικη νοοτροπια που απο οτι λες απεχθενσαι
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/08, 16:31 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #27 στις: 02/03/08, 16:30 »

πραγματικα σου μιαλαω αν ηθελα κατι ειναι οι σκοπιανοι και οι αλβανοι να ηταν πολιτισμενοι γειτονες και να νιωθαμε ολοι μια γειτονια...αλλα σε παρακαλω μην χτυπας την αισθητικη μου ετσι λεγοντας οτι ειμαστε μπασταρδεμενοι σλαβοι...ας εισαι ενοτικος με αλλο τροπο...εχουμε ιδια νοοτροοπια ισως εν μερη.... αλλα εχουμε αλλους προγονους αλλη ιστορια...τωρα οτι μας διακατεχει το κομπλεξ του νεοελληνα ραγια αυτο εχει να κανει με τα 400 χρονια τουρκοκρατιας περισσοτερο και οχι με το οτι εχουμε αναπτυξει κωδικα επικοινωνιας με τους σλαβους η τους αλβανους


και συγνωμη για το υφος
δεν παρεξηγηθηκα απο τπτ
για να νιωθουμε μια γειτονια πρεπει να κανουμε και εμεις βηματα.οχι σαν αυτα του ανθιμου και του λαος βεβαια,ουτε και αυτοι με τα δικα τους εθνικιστικα.
επανατοποθετουμαι δεν ειμαστε μπασταρδεμενοι σλαυοι ,ειμαστε ομως ενας λαος με εντονο σλαυικο στοιχειο,που εχει τις ριζες του στις βυζαντινες εποχες οπου ελλαδικος χωρος ητανε ερημωμενος και ερχοντουσαν μιλουνια σλαβοι απο ψηλα.τα ξεχναμε ευκολα αυτα???αληθεια οι σλαβηνιες,(πως λεγοντουσαν),τι ητανε???απο το μυαλο μου τα βγαζω και αυτα?

αυτη ειναι η διαφορα μας,εγω θεωρω προγονους μας τον κολοκτρονη,τον παπαφλεσσα και τον βενιζελο,και εσυ θεωρεις τους αρχαιους ελληνες(για να μ λες για την μακροχρονη ιστορια μας)
και πανω προσπαθω να πω οτι ενας λαος με πολεμους και μαζικες μεταναστευσεις και χιλια δυο τοοοοσα χρονια αλλοιωνεται σε βαθμο τρομακτικο.αληθεια τι μας συνδεει με τους αρχαιους ελληνες?σε βιολογικο επιπεδο μιλαω,οσο αναφορα την γλωσσα εχω αναφερθει σε αλλο θεμα.

ο ελληνας ραγιας φιλε ειναι η ιστορια μας,οι αρχαιοι ελληνες ητανε  η ιστορια του μεγαλου αλεξανδρου,ο μεγας αλεξανρος των βυζαντινων κοκ
αλλιως να πουμε οτι ολοι ειμαστε απογονοι του αδαμ και εχουμε κοινη ιστορια να τελειωνουμε,η μεγαλη ιδεα και η μεγαλη ελλαδα και αλλες τετοιες ανοησιες ειχανε ειπωθει μια συγκεκριμενη περιοδο για ενωτικους και αλλους λογους,το να τις πιστευει 'νεοελληνας'' το 2008 ειναι μεγαλη αφελεια
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #28 στις: 02/03/08, 16:34 »
οχι φιλε μου καλα τα λες εσυ...εχω και μια κουκουλα σπιτι να σου δωσω αν θες
νομιζω αυτο τα λεει ολα :-\
πες μου οτι το πες πανω στην τρελα σου :-X

η αληθεια ειναι οτι μ επιασε μια τρελα οταν ενα ολοκληρο εθνος ονομαζεται ετσι για την πλακα εθνος μπασταρδεμενων σλαβων...
εσενα δε σε πιανει? :-\
οχι..αλλα το θεμα ειναι οτι δεν χαραχτηριζω εναν αντιεθνικιστη, μπαχαλο...μπορεις να εχεις οτι αποψη θες..αλλα οπως λες εμεμνα με πιανει οταν χαραχτηριζεις μια κοινωνικη ή ολοκληρο εθνος ,ετσι για πλακα, μια αρνητικη εννοια και τους κανεις ταυτοχρονα δαχτυλοδειχτουμενους (πχ αλβανους-εγκληματιες,αντιεθνικιστες-αναρχοαυτονομους)..μπασταρδος δεν ειναι κανεις..παρεθεσα την αποψη μου απο πανω... :)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #29 στις: 02/03/08, 16:36 »

πραγματικα σου μιαλαω αν ηθελα κατι ειναι οι σκοπιανοι και οι αλβανοι να ηταν πολιτισμενοι γειτονες και να νιωθαμε ολοι μια γειτονια...αλλα σε παρακαλω μην χτυπας την αισθητικη μου ετσι λεγοντας οτι ειμαστε μπασταρδεμενοι σλαβοι...ας εισαι ενοτικος με αλλο τροπο...εχουμε ιδια νοοτροοπια ισως εν μερη.... αλλα εχουμε αλλους προγονους αλλη ιστορια...τωρα οτι μας διακατεχει το κομπλεξ του νεοελληνα ραγια αυτο εχει να κανει με τα 400 χρονια τουρκοκρατιας περισσοτερο και οχι με το οτι εχουμε αναπτυξει κωδικα επικοινωνιας με τους σλαβους η τους αλβανους

δεν παρεξηγηθηκα απο τπτ
για να νιωθουμε μια γειτονια πρεπει να κανουμε και εμεις βηματα.οχι σαν αυτα του ανθιμου και του λαος βεβαια,ουτε και αυτοι με τα δικα τους εθνικιστικα.
επανατοποθετουμαι δεν ειμαστε μπασταρδεμενοι σλαυοι ,ειμαστε ομως ενας λαος με εντονο σλαυικο στοιχειο,που εχει τις ριζες του στις βυζαντινες εποχες οπου ελλαδικος χωρος ητανε ερημωμενος και ερχοντουσαν μιλουνια σλαβοι απο ψηλα.τα ξεχναμε ευκολα αυτα???αληθεια οι σλαβηνιες,(πως λεγοντουσαν),τι ητανε???απο το μυαλο μου τα βγαζω και αυτα?

αυτη ειναι η διαφορα μας,εγω θεωρω προγονους μας τον κολοκτρονη,τον παπαφλεσσα και τον βενιζελο,και εσυ θεωρεις τους αρχαιους ελληνες(για να μ λες για την μακροχρονη ιστορια μας)
και πανω προσπαθω να πω οτι ενας λαος με πολεμους και μαζικες μεταναστευσεις και χιλια δυο τοοοοσα χρονια αλλοιωνεται σε βαθμο τρομακτικο.αληθεια τι μας συνδεει με τους αρχαιους ελληνες?σε βιολογικο επιπεδο μιλαω,οσο αναφορα την γλωσσα εχω αναφερθει σε αλλο θεμα.

ο ελληνας ραγιας φιλε ειναι η ιστορια μας,οι αρχαιοι ελληνες ητανε  η ιστορια του μεγαλου αλεξανδρου,ο μεγας αλεξανρος των βυζαντινων κοκ
αλλιως να πουμε οτι ολοι ειμαστε απογονοι του αδαμ και εχουμε κοινη ιστορια να τελειωνουμε,η μεγαλη ιδεα και η μεγαλη ελλαδα και αλλες τετοιες ανοησιες ειχανε ειπωθει μια συγκεκριμενη περιοδο για ενωτικους και αλλους λογους,το να τις πιστευει 'νεοελληνας'' το 2008 ειναι μεγαλη αφελεια

κανει με τα 400 χρονια τουρκοκρατιας περισσοτερο και οχι με το οτι εχουμε αναπτυξει κωδικα επικοινωνιας με τους σλαβους η τους αλβανους


και συγνωμη για το υφος
.

ο ελληνας ραγιας ειναι οι αμεσοι προγονοι μας,οι αρχαιοι ελληνες ειναι οι μακρυνοι προγονοι μας και η χρυση ιστορια αυτου του τοπου...οσο και να εχεις μπασταρδευτει σαν εθνος δεν μπορεις να ισχυρεζεσαι οτι ουδεμια σχεση εχεις με τους αρχαιους ελληνες..το DNA τους τι εγινε εξανεμιστηκε?
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/08, 16:39 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #30 στις: 02/03/08, 16:43 »

ο ελληνας ραγιας ειναι οι αμεσοι προγονοι μας,οι αρχαιοι ελληνες ειναι οι μακρυνοι προγονοι μας και η χρυση ιστορια αυτου του τοπου...οσο και να εχεις μπασταρδευτει σαν εθνος δεν μπορεις να ισχυρεζεσαι οτι ουδεμια σχεση εχεις με τους αρχαιους ελληνες
αν εσυ θελεις να δινεις σε αυτο το 1-2% του dna μας σημασια τετοια που να τους θεωρεις απογονους ειναι αποψη σου και δεν θα στην αλλαξω
σου υπενθυμιζω ομως οτι 1-2% αρχαιοελληνικο dna εχουν και ολοι μας οι γειτονες.

επισης υπενθυμιζω οτι οι ιταλοι δεν θεωρουν τους εαυτους τους απογονους των λατινων.
(φαινεται ειναι μονο δικη μας μοδα ή πετρια)

τελος θελω να σου πω οτι να με αποκαλουν αναρχικο ή κουκουλοφορο δεν με χαλαει αν και δεν ειμαι τπτ απο αυτα
να ξερεις ομως οτι κουκουλοφοροι ειναι οι ασφαλιτες οι πορειοσπαστες
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #31 στις: 02/03/08, 16:46 »
Harrucci πιστευεις οτι σημερα δεν υπαρχουν ελληνες που προερχονται απο σλαβικα φυλα; ή υπαρχουν και απλα δεν ειναι ελληνες;
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #32 στις: 02/03/08, 16:54 »
πιστευω οτι υπαρχουν και δεν ειναι ελληνες.δεν θα συμφωνησω οτι ειναι τοσο ομοιομορφη η κατανομη του DNA οπως την λες..δηλαδη αν οι αλλοι εχουν 2% εμεις πρεπει να εχουμε 20%...στον σημερινο ελλαδικο χωρο παντα εμεναν ελληνες..δεν ειμασταν μια εδω μια εκει οπως αλλοι λαοι...βεβαια ο παραγοντας μπασταρδεμα μπαινει οταν περναγε περιστασιακα απο την γειτονια κανενας λαος και μας πεταγε κανενα π***σο αλλα αυτο δεν αρκει για να τα ισοπεδωνουμε ολα...η αντικειμενικη αληθεια ειναι οτι ειμαστε περισσοτερο ελληνες απο τον οποιοδηποτε σ'αυτον τον πλανητη...ελπιζω να συμφωνησουμε σ'αυτο ;)

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #33 στις: 02/03/08, 17:01 »
@bairn of mosul

Να επαναλάβω. Η ιστορική συνέχεια ενός έθνους δεν ακυρώνεται από τις προσμείξεις με άλλα...εμπλουτίζεται...δεν χάνεται, δεν εξαφανίζεται και δεν διαγράφεται η προϊστορία κι η συνέχειά του στο χρόνο. Οι εβραίοι πχ διασκορπίστηκαν σε 5 σημεία του ορίζοντα, αλλά δεν έπαψαν να είναι και να αισθάνονται εβραίοι, ακόμα κι όταν παντρεύτηκαν όποιον άλλο. Μιλάμε για εθνική συνείδηση που εμπεριέχει πολλά στοιχεία μέσα.

Κανένα φύλο δεν έχει, ούτε θα μπορούσε να έχει, μείνει ανόθευτο στο πέρασμα των αιώνων κι ευτυχώς κι όλας. Τι σημαίνει όμως αυτό; Πως δε μιλάμε πλέον για φύλα και φυλές; Πως ό,τι υφίσταται σε έναν γεωγραφικό χώρο, δικαιούται να το οικιοποιείται ο κάθε ένας μόνο και μόνο επειδή διαμένει πλέον εκεί; Με την ίδια λογική, οι ναοί στα παράλια της Μικράς Ασίας δεν είναι ελληνικής προελεύσεως, αλλά οθωμανικής...εκτός κι αν είναι ντροπή κι εθνικιστικό ντελίριο να προβάλλουμε τα αυτονόητα σε μια προσπάθεια να αναδειχθεί η ιστορική πραγματικότητα.

Ξεκρέμαστος θα πει μετέωρος στην παρούσα φάση, ως κάποιος που ξεπήδησες από το πουθενά και διαθέτεις ιστορία μικρότερη κι από αυτή των Αμερικανών, που ως χοάνη πολιτισμών κι εθνοτήτων κατόρθωσαν να διαθέτουν ενιαία εθνική συνείδηση μέσα σε 400 χρόνια. Αντιθέτως εμείς που έχουμε διατηρήσει ουκ ολίγα πολιτισμικά στοιχεία, οφείλουμε να ξεχάσουμε τις ρίζες μας και να αποδεχθούμε πως με την ίδια ευκολία που αυτοαποκαλούμαστε αυθαίρετα προφανώς Έλληνες, θα μπορούσαμε να λεγόμαστε Βούλγαροι, Αλβανοί, Κορεάτες ή Αργεντίνοι. Λες κι η ελληνική ταυτότητα ακυρώνει με τη σειρά της τη βαλκανική, μεσογειακή κοκ. Λες κι οι Βούλγαροι ήρωες Ντέλτσεφ και Σαντάνσκυ πρέπει με τη σειρά τους να θεωρούνται Έλληνες, γιατί αποτελούν πολίτες των Βαλκανίων κι άρα κανείς δεν ξέρει από που κρατάει η σκούφια του και πότε η μάνα τους ενός το έκανε με τον πατέρα του άλλου.

Προσωπικά δεν αποτολμώ να ισχυριστώ πως είμαι Βούλγαρος, όχι φυσικά γιατί ντρέπομαι να το υποστηρίξω, αλλά γιατί ανεξάρτητα ακόμα και την καταγωγή μου (θα μπορούσε πχ να αποδειχθεί πως ο παππούς μου ήταν ο Ζεράβσκυ από τη Βάρνα) δεν υπάρχει κάτι που να με δένει με την συνείδηση ενός Βούλγαρου πολίτη, έχοντας μεγαλώσε με τα ήθη και τα έθιμα, τη γλώσσα και τον πολιτισμό ενός άλλου έθνους. Αν κι όταν το πράξω, ευχαρίστως να αυτοπροσδιοριστώ ως τέτοιος. Αν όμως αναλόγως πράξει κι ο μέσος πολίτης των Σκοπίων, τότε θα πρέπει να αλλάξει άρδην τη γλώσσα και την ιστορία του, για να μπορεί να έχει οποιαδήποτε συγγένεια με αυτό που επιθυμεί να είναι.

Όσον αφορά τους Ιταλούς, θα σου ήταν εύκολο να μου δώσεις μερικές πηγές που να αποδεικνύουν πως δεν έχουν σχέση με τη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία και ποιοι θεωρούνται οι πρόγονοί τους; Όπως επίσης ποια ακριβώς στοιχεία συνηγορούν υπέρ του δικαιώματος των Σκοπίων να χρησιμοποιήσουν ένα όνομα που δεν αφορά μονάχα τη γεωγραφική τους περιοχή, αλλά εκτείνεται και σε άλλες χώρες;

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #34 στις: 02/03/08, 17:05 »
πιστευω οτι υπαρχουν και δεν ειναι ελληνες.δεν θα συμφωνησω οτι ειναι τοσο ομοιομορφη η κατανομη του DNA οπως την λες..δηλαδη αν οι αλλοι εχουν 2% εμεις πρεπει να εχουμε 20%...στον σημερινο ελλαδικο χωρο παντα εμεναν ελληνες..δεν ειμασταν μια εδω μια εκει οπως αλλοι λαοι...βεβαια ο παραγοντας μπασταρδεμα μπαινει οταν περναγε περιστασιακα απο την γειτονια κανενας λαος και μας πεταγε κανενα π***σο αλλα αυτο δεν αρκει για να τα ισοπεδωνουμε ολα...η αντικειμενικη αληθεια ειναι οτι ειμαστε περισσοτερο ελληνες απο τον οποιοδηποτε σ'αυτον τον πλανητη...ελπιζω να συμφωνησουμε σ'αυτο ;)
αχ χαρουκι...δλδ οι αρβανητες οι οποιοι κατοικουν στο χωρο της θηβας δεν ειναι ελληνες;..δλδ ουτε οι μουσουλμανοι της θρακης ειναι ελληνες; ασχετος απο οτι υποστηριζουν επηρεασμενοι απο την θρησκεια τους...τα ρασα δεν κανουν το παπα..τι σημασια εχει αν σε λενε ελληνα στην καταγωγη ή αν σε λενε αρριανο...δλδ εμεις ειμαστε η αρεια φυλη ανωτερη ολων;
καταλαβαινεις φυσικα οτι αυτο που λες ειναικαι εθνικιστικο και ρατσιστικο..και πρεπει να καταλαβαιτε οτι κατα τυχη ειμαστε ελληνες... και κατα τυχη ειμαστε και ανθρωποι... το οτι μενουμε σε εναν γεωγραφικο χωρο δεν σημαινει οτι αυτος ο γεωγραφικος χωρος μας ανοικει..σε κανεναν δεν ανοκει..γιαυτο αφηστε τις ιδιωκτησιες..
οσο για τον μεγα αλεξανδορ απανα μου κατι...αν ησουν γερμανος θα ειχες για ηρωα τον χιτλερ;...αν οχι γιατι εχεις ηρωα τωρα τον μεγα αλεξανδρο;.. ο μεγ αλεξανδρος εκανε οτι ακριβως εκανε και ο χιτλερ προσπαθουσε να κανει "παγκοσμια ειρηνη" σφαγιαζοντας λαους και εθνη.
γιαυτο ειμαστε περιφανοι γιατι ηταν μεγας κατακτητης κα δολοφονος..γιατι αλλο ειμαστε περιφανοι γιαυτον..ολοι λενε ο μεγας αλεξανδρος και  μεγας αλλεξανδρος αλλα κανεις δεν ακουσα να λεει γιατι ηταν μεγας...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #35 στις: 02/03/08, 17:09 »
πιστευω οτι υπαρχουν και δεν ειναι ελληνες.δεν θα συμφωνησω οτι ειναι τοσο ομοιομορφη η κατανομη του DNA οπως την λες..δηλαδη αν οι αλλοι εχουν 2% εμεις πρεπει να εχουμε 20%...στον σημερινο ελλαδικο χωρο παντα εμεναν ελληνες..δεν ειμασταν μια εδω μια εκει οπως αλλοι λαοι...βεβαια ο παραγοντας μπασταρδεμα μπαινει οταν περναγε περιστασιακα απο την γειτονια κανενας λαος και μας πεταγε κανενα π***σο αλλα αυτο δε αρκει για να τα ισοπεδωνουμε ολα...η αντικειμενικη αληθεια ειναι οτι ειμαστε περισσοτερο ελληνες απο τον οποιοδηποτε σ'αυτον τον πλανητη...ελπιζω να συμφωνησουμε σ'αυτο ;)
συμφωνω σε αυτο αν το διατυπωσεις ''περισσοτερο αρχαιοι ελληνες''
αλλα παλι το ποσοστο ειναι μικρο και δεν ειναι λογος να μας κανει περηφανους ουτε να θεωρουμαστε αποκλειστικοι απογονοι.
ειναι πολυ μικρο το ποσοστο...
στους εθνικιστες που μου λενε οτι ειναι περηφανοι για τα κατορθωματα των αρχ.ελληνων απαντω οτι περηφανος πρεπει να ναι κανεις για αυτα που κανει αυτοςκαι οχι για κατορθωματα αλλων.
ενα νεο παιδι που ειναι ολο περηφανια για την ελληνικη σημαια,δεν πρεπει να περηφανευεται για τα κατορθωματα αλλων κοιτωντας την σημαια αλλα για το τι μπορει να προσφερει αυτο στον τοπο.
οι ιταλοι που ειναι πολυ ξυπνιος λαος δεν περηφανευονται για την αρχαια ρωμη αλλα για την ιταλια.
ακομα και το γεγονος οτι λεγονται ιταλοι και οχι συγχρονοι ρωμαιοι καταδεικνυει ανθρωπους ξυπνιους..περηφανους για αυτο που ειναι-εγιναν(με την παροδο του χρονου) και οχι κολλημενους στα αρχαια χρονια.


η λυση για το σκοπιανο κατα την γνωμη μου ειναι να δημιουργησουμε μια ομοσπονδια κρατων ολα τα βαλκανικα κρατη με κοινα συμφεροντα,κοινες πολιτικες.να βαλουμε τα βαλκανια και το βαλκανικο αισθημα πανω απολα και να αφησουμε ονομασιες και βλακειες.αλλα κατι τετοιο ειναι ουτοπικο,το σφαξιμο ειναι πιο φυσιολογικο(???)
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #36 στις: 02/03/08, 17:20 »
@bairn of mosul

Να επαναλάβω. Η ιστορική συνέχεια ενός έθνους δεν ακυρώνεται από τις προσμείξεις με άλλα...εμπλουτίζεται...δεν χάνεται, δεν εξαφανίζεται και δεν διαγράφεται η προϊστορία κι η συνέχειά του στο χρόνο. Οι εβραίοι πχ διασκορπίστηκαν σε 5 σημεία του ορίζοντα, αλλά δεν έπαψαν να είναι και να αισθάνονται εβραίοι, ακόμα κι όταν παντρεύτηκαν όποιον άλλο. Μιλάμε για εθνική συνείδηση που εμπεριέχει πολλά στοιχεία μέσα.

Κανένα φύλο δεν έχει, ούτε θα μπορούσε να έχει, μείνει ανόθευτο στο πέρασμα των αιώνων κι ευτυχώς κι όλας. Τι σημαίνει όμως αυτό; Πως δε μιλάμε πλέον για φύλα και φυλές; Πως ό,τι υφίσταται σε έναν γεωγραφικό χώρο, δικαιούται να το οικιοποιείται ο κάθε ένας μόνο και μόνο επειδή διαμένει πλέον εκεί; Με την ίδια λογική, οι ναοί στα παράλια της Μικράς Ασίας δεν είναι ελληνικής προελεύσεως, αλλά οθωμανικής...εκτός κι αν είναι ντροπή κι εθνικιστικό ντελίριο να προβάλλουμε τα αυτονόητα σε μια προσπάθεια να αναδειχθεί η ιστορική πραγματικότητα.


να στο θεσω αλλιως ενας που καλλιεργει ενα χωραφι για 20 χρονια δικαιουται να το θεωρει δικο του?
ο νομος λεει 'ναι'
στην νομικη ειναι ετσι τα πραγματα σαφη
στην ιστορια ειναι πιο περιπλοκα,δεν υπαρχει σαφης απαντηση αλλοι λενε ναι αλλοι οχι.το μονο σιγουρο ειναι οτι ο θειος που καλλιεργει το ξενο χωραφι 20 χρονια εχει λογο τουλαχιστον για το χωραφι

σιγουρα κανεις δεν εχει μεινει ανοθευτος αλλα και στην νοθεια υπαρχουν μετρα
    Α      οι αρχαοι ελληνες ειναι πολυ νοθευμενο φυλο,γιατι????γιατι δεν ειχαν συνεχεια...καταστραφηκανε,απορροφηθηκαν απο δυο μεγαλους πολιτισμους,την ρωμη και το βυζαντιο,αν σου διαφευγει
        Β  οι κινεζοι???? ελαχιστα...γιατι??????γιατι ο πολιτισμος τους ειχε συνεχεια τοοοοοσα χρονια

επισης ολοι εχουμε προγονο τον αδαμ....(δεν το λεω ειρωνικα σου φερνω παραδειγμα)
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #37 στις: 02/03/08, 17:40 »
πιστευω οτι υπαρχουν και δεν ειναι ελληνες.δεν θα συμφωνησω οτι ειναι τοσο ομοιομορφη η κατανομη του DNA οπως την λες..δηλαδη αν οι αλλοι εχουν 2% εμεις πρεπει να εχουμε 20%...στον σημερινο ελλαδικο χωρο παντα εμεναν ελληνες..δεν ειμασταν μια εδω μια εκει οπως αλλοι λαοι...βεβαια ο παραγοντας μπασταρδεμα μπαινει οταν περναγε περιστασιακα απο την γειτονια κανενας λαος και μας πεταγε κανενα π***σο αλλα αυτο δεν αρκει για να τα ισοπεδωνουμε ολα...η αντικειμενικη αληθεια ειναι οτι ειμαστε περισσοτερο ελληνες απο τον οποιοδηποτε σ'αυτον τον πλανητη...ελπιζω να συμφωνησουμε σ'αυτο ;)

Εγω παλι διαφωνω τελειως.
1ον: Γιατι η σχεση καταγωγης καταληγει σε ατοπο! Αν πιστευουμε οτι καταγομαστε απο ανθρωπους οι οποιοι ζουσαν στα μερη μας και των οποιων τα κατορθωματα εξυμνουμε, πως εχουμε συμβιβαστει οτι αυτοι οι "αρχαιοι ελληνες" ζουσαν παντα εδω και προηγαγαν τα ιδια ιδανικα;; Και αυτοι απο καπου προερχονται και αν παμε ακομα πιο πισω ολοι προερχομαστε απ την Αφρικη διοτι ο πρωτος ανθρωπος κατα τους ερευνητες εζησε στην Αφρικη. Αρα εμεις βαλαμε ενα οροσημο στην ιστορια, εμεις θεσαμε τα ιδανικα που μας εκφραζουν και καλουμε ελληνικες τις φυλες που κατοικουσαν στον χωρο μας παλιοτερα. Και πολυ καλα καναμε βεβαια! Αυτο μας προσφερει μια πολυ μεγαλη ευκαιρια να εξερευνησουμε τι σημαινει πολιτισμος.
2ον: Το να εισαι ελληνας ειναι κατι πολυ σχετικο. Ετυχε κ γεννηθηκαμε σε ενα συγκεκριμενο μερος του κοσμου. Και οπως ειναι φυσιολογικο, η επαφη μας με πολιτισμο, ιδεωδη, αξιες ξεκινα απ το αμεσο περιβαλλον μας. Οπως ακριβως οι πρωτοι που μιμουμαστε ειναι οι γονεις μας γιατι η φυση το υπαγορευει, ο πρωτος πολιτισμος που προσπαθουμε να γνωρισουμε ειναι αυτος του τοπου μας. Επειδη λοιπον η ελλαδα κουβαλαει οπως καθε γωνια του κοσμου μια ιστορια, ειναι φυσιολογικο να μαθουμε αυτην την ιστορια πρωτα απ ολα. Δεν γεννιομαστε ελληνες δηλαδη. Γινομαστε, αν συμφωνουμε και ενστερνιζομαστε τη φιλοσοφια, τον πολιτισμο και τα ιδεωδη οσων αυτοαποκαλουνται ελληνες. (το αυτοαποκαλουνται δεν το λεω αρνητικα, εννοω οτι ο καθενας οριζει κατα βουληση πως θελει να λεγεται).
Για μενα δεν ειμαστε περισσοτερο ελληνες απο ανθρωπους απο αλλους λαους. Εξαρταται απο εναν προς εναν τον καθεναν μας ποιοι ειμαστε κ τι κανουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/08, 17:48 από ag313 »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #38 στις: 02/03/08, 17:50 »
Χρησικτησία στην ιστορία δεν υπάρχει...μην μπλέκουμε τη νομική με την ιστορία αδίκως. Με βάση το παράδειγμα που χρησιμοποιείς όμως, κανένας Σκοπιανός δεν δικαιούται να χρησιμοποιεί τον όρο Μακεδονία, περισσότερο από οποιονδήποτε Έλληνα, πόσο μάλλον όταν ισχυρίζεσαι πως αμφότεροι είμαι μπάσταρδοι. Οι Μακεδόνες άλλωστε ιστορικά εντάσσονται στα ελληνικά φύλα κι όχι στα σλαβικά...κι όπως υπάρχουν τα τελευταία, υπάρχουν και τα πρώτα. Το ίδιο ισχύει και για τους προαναφερθέντες ναούς...τα επόμενα 1000 χρόνια, τα παράλια μπορεί να περάσουν σε 50 διαφορετικές χώρες. Όποια όμως υποστηρίξει πως της ανήκει η πρωτογενής δημιουργία τους, πλανάται και μόνο θυμηδία προκαλεί.

Σχετικά πάλι με τη νοθεία που αναφέρεις, δε νομίζω πως υπάρχουν και πολλές ιστορικές πηγές που να σε δικαιώνουν. Έχουν γραφτεί βιβλία ολόκληρα και μάλιστα από μη Έλληνες συγγραφείς που επικυρώνουν την πολιτισμική συνέχεια στον χρόνο των ελληνικών φύλων. Κι όχι δεν αναφέρομαι στο Λιακόπουλο και το Σείριο, αλλά σε καταξιωμένους και διεθνούς φήμης ιστορικούς που φυσικά κι αποδέχονται πως ένα φύλο μπορεί να περάσει από 40 κύμματα, χωρίς να χάσει τον αποσαφηνισμένο ενιαίο του συνειδησιακό χαρακτήρα, είτε έχει κατακτηθεί, είτε όχι. Εκτός κι αν νομίζεςι πως τόσο ο ρωμαϊκός, όσο κι ο βυζαντινός πολιτισμός δεν είχαν κι ελληνική επιρροή, ενώ εξαφαντίστηκε η γλώσσα ολότελα. Και πάλι...πηγές;

Όσο για τον Αδάμ, μάλλον κακώς τίθεται ως παράδειγμα...πιθανότερο είναι να προήλθαμε άπαντες από κάποιο πρωτοπίθηκο. Αλλά και πάλι...ποιο είναι το συμπέρασμα; Διόλου κακό εσύ να είσαι από την Ικαρία κι εγώ από την Έδεσσα κι οι δύο να έιμαστε άνθρωποι κι Έλληνες. Η διαφορετική μας τοπική καταγωγή, δεν μας διαφοροποιεί εθνικά εν γένει κι όλας. Δε σημαίνει όμως πως άξαφνα παύω εγώ να είμαι από την Έδεσσα κι εσύ από την Ικαρία.

@ag313

Αχταρμάς με λίγα λόγια. Όλοι Έλληνες, όλοι Ιάπωνες, όλοι Βραζιλιάνοι κι ας μην έχουμε ιδέα από τι ακριβώς συνιστά η ένταξη σε μια τέτοια ομάδα από πλευράς συνείδησης. Κι αν θεωρήσουμε πως Έλληνας είναι όποιος μετέχει της ελληνικής παιδείας (κατά αντίστοιχο τρόπο, Γερμανός της γερμανικής κοκ) τι ακριβώς είναι ο μέσος Σκοπιανός; Λαμβάνει κάποια μακεδονική παιδεία, για να αισθάνεται και τέτοιος;

Κι εγώ πολίτης του κόσμου αισθάνομαι, αλλά αυτό δε σημαίνει πως το πορτοκάλι έπαψε να είναι τέτοιο, μόνο και μόνο επειδή το χρησιμοποιήσαμε σε σαλάτα φρούτων.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/08, 23:29 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #39 στις: 02/03/08, 18:06 »
@ schizm

Οχι, δεν λεω οτι ειμαστε σαλατα σε καμια περιπτωση! Και η συνειδηση ειναι το σημαντικοτερο για το ποιοι ειμαστε και που θελουμε να παμε. Ηθελα απλα να τονισω την ελευθερια επιλογης, και να διαφωνησω με τον harrucci που πιστευει οτι οσοι ζουν στην ελλαδα και καταγονται απο σλαυικα φυλα δεν ειναι ελληνες. Και να πω επισης οτι η συνειδηση δεν ειναι μονο για να παιρνουμε τα καλα της εναρμονισης μας με μια ομαδα. Ειναι να ξερουμε κ που διαφερουμε. Επισης δεν ειπα οτι νιωθω πολιτης του κοσμου ισοπεδωτικα. Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω τι νιωθω. Ομως απο ανθρωπους ελληνες και ξενους οι οποιοι σε αρθρα που εχω διαβασει προαγουν με ωραιο τροπο τον πολιτισμο μας, τον εχουν σπουδασει και τον διδασκουν, νιωθω λιγοτερο ελληνας με ολη τη σημασια της λεξης. Και δεν ειναι ντροπη κατα τη γνωμη μου. Δεν ειμαστε εδω για να νιωθουμε περισσοτερο ελληνες απο ολους τους αλλους. Ειμαστε εδω για να κανουμε κατι καλο για τον τοπο που ζουμε κ τους συνανθρωπους μας. Σε σχεση με το τελευταιο νιωθω ελληνας.
Οσο για το τι παιδεια παιρνουν οι σκοπιανοι μακαρι να ηξερα κατι παραπανω. Το θεμα ομως ειναι οτι το σκοπιανο δεν εχει προκυψει απο "καταπιεση συνειδησης" των σκοπιανων νομιζω..

Αποσυνδεδεμένος lavigne

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #40 στις: 02/03/08, 19:21 »
Απο τι στιγμή που αυτοί που εξουσιάζουν είναι οι αμερικανοί τότε να πάμε να ψηφίσουμε στις προεδρικές εκλογές των αμερικανών (αστιεύομαι).

Αφού είμαστε όλοι φυλετικά μπασταρδεμένοι (όπως λέτε) τοτε ας ανοιξουν ολα τα συνόρα σε ολο το κόσμο κάτω απο μια ενιαια κυβερνηση!

θα ήθελα να πω στον bairn of masul ότι οι Αρχαίοι Έλληνες είναι οι μοναδικοί που αποτίναξαν το ζυγό των Ρωμαίων χωρίς πόλεμο αλλά με τον πολιτισμό τους!οι Ρωμαίοι υοθέτησαν τα γραμματά μας, και τέλος θα έπρεπε να ξέρεις ότι το Βύζαντιιο ήταν Ελλαδα και κατοικούσαν Έλληνες μέχρι των ερχομό των Σελτζούκων(σημερινοι Τούρκοι)  απο τα βάθη τησ Ασιας όπου και το κατέλαβαν το 1453μ.χ.

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #41 στις: 02/03/08, 19:28 »
ηθελα να ξερα τις μουρες μας δεν τις βλεπετε στον καθρεφτη??δεν ειμαστε ιδιοι με τα σλαυικα φυλα?οπως ιδιοι με μας δεν ειναι και οι τουρκοι των παραλιων?δεν μας ενωνει αυτο?
ξεφυτρωσαμε εμεις οι αρχαιοι το 1821 ξανα???πεσαμε σε ληθαργο 2 χιλιετιες και εμφανιστηκαμε παλι,καθαροι και ελληναρες"?

Πως το γράφεις αυτό το απόφθεγμα εκεί κάτω απ' το αβαταρ ; Pisteueis afto p theleis na pisteueis ;

Οσο μπαίνω και διαβάζω τέτοιου είδους θέματα εδώ μέσα, τόσο νομίζω ότι έχω πάθει κάποιου είδους παράκρουση.
Σε λίγο θα ακούσουμε ότι οι Ελληνες έχουν και μια ομοιότητα(ελαφριά όμως) με τους Κινέζους.

Αποσυνδεδεμένος lavigne

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #42 στις: 02/03/08, 19:57 »
θα ήθελα να προσθέσω απο πότε ο πατριωτισμός έγινε εθνικισμός?Αυτή η καραμέλα θα πρέπε να σταματήσει.

επίσης οι Γερμανοί δεν είναι καθόλου περήφανοι για τον χίτλερ. ο χίτλερ δεν έχει καμία σχέση με τον Μ.Αλεξανδρο.ο Αλεξανδρος μπορει να εκανε πολεμουσ αλλα σε ολα τα μερη που πήγε εφερε το πολιτισμο και αφηνε πισω ελληνικα στοιχεια.

Αποσυνδεδεμένος xilokopos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #43 στις: 02/03/08, 20:05 »
φιλε papalife εχω την εντυπωση οτι το βυζαντιο ηταν ενα μειγμα λαων κ δεν ηταν ελληνικο.οποτε μιλαμε για 2000 υπο δερβεναγεςΕπιπλεον δεν καταλαβαινω γιατι ενας ξενος που ζει στην ελλαδα κ εχει παρει ελληνικη παιδεια κ εχει εισπραξει τον ελληνικο πολιτισμο τι κακο μπορει να κανει στη χωρα.δηλαδη ενας αλβανος π ηρθε μωρο σπουδασε στην Ελλαδα κ εγινε απτους καλυτερους γιατρους  στον κοσμο θεωρει τον εαυτο του ελληνα γιατι μεγαλωσε με αυτα τα ιδανικα εσενα δεν θα σου αρεσει να περηφανευεσαι οτι αυτος ειναι ελληνας;κ οσο για τα συνορα αν ηταν στο χερι μου θα ανοιγα τα συνορα στα σκοπια γιατι μν ξεχναμε οτι ειναι μια κουραδα κ οποως ολοι συμφωνουμε με τον μεγαλυτερο πολιτισμο μας θα τους επιβαλλομασταν κ οχι με την αρνητικη εννοια του ορου(με προσμιξεις κ λοιπα).δεν νομιζω οτι τοσαπ εχουμε περασει σαν ελλαδιτες κ ελληνες αυτο θα κατεστεφε τον πολιτισμο μας.αλλα εμεις καθομαστε κ συζηταμε για βλακειες οταν αυτο π θελουν οι αμερικανοι ειναι να παρουν τα πετρελαια αναμεσα στη γιοθγκοσλαβια αλβανια κοσοβο  σκοπια γιαυτο κ τα διασπασαν ολα.τους αλβανους κ τους κοσοβαρος κ τετοβιανους ξερω γω τους εχουνε για την πλακα.απλα ειναι τα πραγματα.πετρελαιο κ ο μπουργκας αλεξανδρουπολη γινεται ΑΧΡΗΣΤΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος iliolousth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #44 στις: 02/03/08, 20:48 »
φίλε xilokopos ιστορίκα το Βυζάντιο στην αρχή καθιερώθηκε σαν τη νέα πρωτεύουσα της Ρώμης μέχρι το 5 αιώνα, όμως όλο αυτό το καίρο απόκτα χαρακτηριστικά που θα το καταστήσουν την Ελληνική Αυτοκρατορία της Ελληνικης Ορθοδοξίας. Έτσι γίνεται ελληνικο.Εξου και το λεγόμενο Ρωμίος.

Αποσυνδεδεμένος iliolousth

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #45 στις: 02/03/08, 20:55 »
επισης να σε ρωτήσω κάτι. Εσύ συμφωνείς με τους τρίτους λαούς που κατοικούν στην Ελλάδα λένε οτι είναι Έλληνες αλλά με τη συνείδηση της χώρας απο που προήλθαν?Εγω αυτούς δε τους λεω Ελληνες!θα σου δωσω ενα παραδειγμα:καποτε εμενα στη Ξανθη και γνωρισα εναν λεγομενο Ελληνα μουσουλμανο, δεν ειχα κανενα προβλημα μαζι του, καναμε πολυ παρεα αλλα σε μια συζυτηση μας μου ειπε οτι μπορει να μεγαλωσε εδω απο μωρο, να σπουδασε εδω, να δουλευει εδω αλλα σε περιπτωση πολεμο να παει με το μερος της Τουρκιας. Το θεωρεις λογικο? εγω προβληματιστικα!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #46 στις: 02/03/08, 21:10 »
Πωπω καλα μπαχαλο εχει γινει.

Μιλαμε αυτοι που λενε να γινουν τα σκοπια μακεδονια εχουν γινει οι χειροτεροι ρατσιστες, που καταληξαμε...

Αρχικα ρε παιδια, εχετε ξεκαθαρισει αν το προβλημα σας ειναι ιστορικης η οχι φυσεως? Να απαντησω εγω ως σπουδαστης ιστοριας?

(παρακατω θα δωσω χαρτη της αυτοκρατοριας του Μ.Αλεξανδρου). Καλως η κακως ενα μεγαλο μερος την περιοχης των βαλκανιων ανηκαν στην αυτοκρατορια του Μ.Α.. Ωραια ως εδω? Ειναι πραγματα αποδεδειγμενα και αναμφισβητητα (η πολυ δυσκολα αμφισβητισιμα εν παση περιπτωση).
Ο Μ.Α. ηταν ελληνας, ανηκε στην ευρυτερη περιοχη που ονομαζοταν ελλαδα. Η ελλαδα βεβαια τοτε δεν υπηρχε με εθνικα κριτηρια σε καμια περιπτωση. Γεννηθηκε ομως στην Πελλα που (συμφωνα και με παρα πολυ προσφατες ανακαλυψεις, δλδ μερικες βδομαδες πριν) κατοικουταν απο ελληνικα φυλα ηδη απο την πρωιμη εποχη του χαλκου. Μιλουσε την ελληνικη γλωσσα, διδαχθηκε ελληνικη παιδεια και πιστευε σε ελληνικους θεους.

 Δηλαδη πως να το κανουμε τωρα? Απο την μυγα ξυγκι παμε να βγαλουμε για να μην μας πουν εθνικιστες? Πρεπει να διαστρεβλωσουμε και την ιστορια στα πλαισια ενος αντιελληνισμου και αντιπατριωτισμου? Αυτο το θεωρω πλεον απαραδεκτο. Δεν φτανει που αμερικανοι ηδη κανουν μπουρδελο την ιστορια ολου του κοσμου, πρεπει και εμεις (για να μην μας που εθνικιστες) να κανουμε την ιστορια ενα μπαχαλο (οπως την θελουν οι αμερικανοι σε τελικη).

Και για να παρω θεση και πανω σε αυτο το ζητημα. Δεν ξερω ποιοι απο εδω μεσα θελουν να αυτοχαρακτηριζονται ως αναρχικοι ποιοι ως ανθελληνες ποιοι ως πατριωτες και ποιοι δεν ξερω γω τι αλλο. Το ζητημα αν το προσεγγισουμε ιστορικα καλο θα ηταν να βγαλουμε ΟΛΑ τα αλλα απ εξω και να δουμε μονο τα ιστορικα γεγονοτα ΚΑΙ τις αρχαιολογικες ανακαλυψεις. Ας βγαλουμε εκτος τα συμφεροντα που τωρα επιρεαζουν τα βαλκανια και να δουμε ανεξαρτητα την ιστορια. Ετσι μονο θαμπορεσουμε να καταληξουμε σε σωστο συμπερασμα.

Ιστορικα λοιπον ο Μεγας Αλεξανδρος ειτε μας αρεσει ειτε οχι ηταν Ελληνες και αυτο δεν αλλαζει. Σλαβικα φυλα αλλωστε εκεινη την εποχη δεν υπηρχαν στα βαλκανια.

Τωρα για το αν εμεις εχουμε καποια σχεση με τους ελληνες τοτε και αλλες τετοιες μπουρδες, πρακτικα δεν μπορουν να αποδειχτουν αν δεν παρουμε το dna απο καθε πτωμα να το αναλυσουμε και να το συγκρινουμε με δικα μας αλλα και παλι.

Προσωπικα εχω παψει να αισθανομαι ελληνας με την εθνικη και την εθνικιστικη εννοια του ορου. Δηλαδη δεν ειμαι ενας ελληνας που υπακουει σε καποια ελληνικα ιδανικα (ποια? λες και ξερει κανενας σημερα τα ιδανικα της αρχαιας ελλαδας) ή πιστευει στην ελληνικη (ακουσον ακουσον) ορθοδοξη πιστη και αλλα τετοια.

Αυτο ομως δεν μου απαγορευει να κρινω ιστορικα τα πραγματα.

Τωρα εχετε λυσαξει ολοι για το ποιος ειναι και το ποιος δεν ειναι ελληνας, απο που προερχομαστε και διαφορα τετοια. Αρχικα αυτα περι αναμειξης των λαων κατα την γνωμη μου δεν στεκουν. Δηλαδη επι της ουσιας δεν εχουν γινει τοσες απειρες επιμηξεις για να πει καποιος οτι δεν υπαρχει κανενας φυλετικος συνδετικος κρικος αναμεσα στους τοτε ελληνες και στους σημερα ελληνες.

Αυτο βεβαια δεν κανει τους σημερα ελληνες (οσοι λενε δλδ οτι εινια ελληνες) ιδιους με τους αρχαιους ή με τους Βυζαντινους ή δεν ξερω γω τι αλλο. ΠΡακτικα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να λεμε οτι εχουμε καποια σχεση με τον αρχαιο ελληνικο πολιτισμο αφου η θρησκεια και η κοσμο αντιληψη ειναι εντελως διαφορετικα πραγματα. Καλως η κακως το Βυζαντιο ηταν το τελος του μεγαλειου του αρχαιου ελληνισμου και θεωρω παροξισμο να θαυμαζουμε τοσο πολυ την αρχαια ελλαδα απο την μια και να λεμε οτι πιστευουμε στα ιδανικα της και οτι ειμαστε απογονοι της και διαφορες τετοιες φανφαρολογιες τη στιγμη που επισημη θρησκεια του κρατους που σημερα ονομαζεται ελλαδα ειναι η χριστιανικη που στην ουσια κατεστρεψε πολλα σημαντικα κομματια του πολιτισμου των αρχαιων ελληνων.

Πολλα ιστορικα ομως ειπα. Στην προκειμενη περιπτωση πιστευω ακραδαντα οτι το ζητημα δεν ειναι για καμια απο τις 3 εμπλεκομενες χωρες (αμερικη ελλαδα σκοπια) ιστορικο. Αν ηταν ιστορικο δεν θα καναμε ολο αυτον τον καβγα αλλα θα καθοντουσαν επιστημονες να βγαλουν την ακρη. Το ζητημα ειναι συμφεροντολογικο και ειανι ανουσιο να προσπαθουμε να δωσουμε ιστορικες προφασεις σε ενα ζητημα καθαρα συμφεροντολογικο. Αυτα ειναι για να εχουμε με κατι να ασχολουμαστε και να χανουμε την ουσια.

Εαν καποιος θελει να παρει θεση υπερ η κατα της ονομασιας των σκοπιων σε μακεδονια ας κατσει να δει ουσιαστικα τα πραγματα, διορατικα και με τους συσχετισμους που θα προκαλεσουν και οχι αναδρομικα και ιστορικα. ΓΙατι να σας πω κατι? Και τα σκοπια και η ελληνικη κυβερνηση χεσμενη την εχουν την ιστορια. Η ουσια τους ειναι να εξασφαλισουν τα συμφεροντα τους. Και εαν καποιος θεωρει τον εαυτο του ελληνα ή ανθελληνα ας βαλει κατω τα συμφεροντα και να κατσει να παρει θεση πανω σε αυτα.

Εγω ως ανθρωπος με αναρχικες πολιτικες ιδεες δεν μπορω να παρω την θεση ουτε των σκοπιανων ουτε των ελληνων και φυσικα ουτε και των αμερικανων, και η οποια προτασημου θα χαρακτηριστει ουτοπικη ή μη εφαρμοσιμη οποτε αν δεν μου ζητηθει δεν θα κανω τον κοπο να την πω.

Τελος να πω οτι ο ανθελληνισμος ειναι και αυτος ενα ειδος ρατσισμου οπως και ο ρατσισμος εναντια στους αλβανους και δεν συμμαζευεται οποτε δεν μπορω να ταχθω υπερ των ανθελληνιστων.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #47 στις: 02/03/08, 21:25 »
Αφού είμαστε όλοι φυλετικά μπασταρδεμένοι (όπως λέτε) τοτε ας ανοιξουν ολα τα συνόρα σε ολο το κόσμο κάτω απο μια ενιαια κυβερνηση!

Ναι, αλλα αλλο λαος, και αλλο φυλη. Το αν ανοιξουν τα συνορα μεταξυ χωρων και τετοιες προχωρημενες υποθεσεις εχει να κανει με τους λαους οχι τις φυλες. Κ εμενα δεν με νοιαζει τι γινεται με τις φυλες του κοσμου και πως αναμειγνυονται, αλλα τι γινεται με τους λαους.
Και για αυτο ποσταρα εδω, διοτι ηθελα να διαφωνησω σ αυτη τη διακριση που καποιοι ανεφεραν.

Πολλα ιστορικα ομως ειπα. Στην προκειμενη περιπτωση πιστευω ακραδαντα οτι το ζητημα δεν ειναι για καμια απο τις 3 εμπλεκομενες χωρες (αμερικη ελλαδα σκοπια) ιστορικο. Αν ηταν ιστορικο δεν θα καναμε ολο αυτον τον καβγα αλλα θα καθοντουσαν επιστημονες να βγαλουν την ακρη. Το ζητημα ειναι συμφεροντολογικο και ειανι ανουσιο να προσπαθουμε να δωσουμε ιστορικες προφασεις σε ενα ζητημα καθαρα συμφεροντολογικο. Αυτα ειναι για να εχουμε με κατι να ασχολουμαστε και να χανουμε την ουσια.

Εαν καποιος θελει να παρει θεση υπερ η κατα της ονομασιας των σκοπιων σε μακεδονια ας κατσει να δει ουσιαστικα τα πραγματα, διορατικα και με τους συσχετισμους που θα προκαλεσουν και οχι αναδρομικα και ιστορικα. ΓΙατι να σας πω κατι? Και τα σκοπια και η ελληνικη κυβερνηση χεσμενη την εχουν την ιστορια. Η ουσια τους ειναι να εξασφαλισουν τα συμφεροντα τους. Και εαν καποιος θεωρει τον εαυτο του ελληνα ή ανθελληνα ας βαλει κατω τα συμφεροντα και να κατσει να παρει θεση πανω σε αυτα.

Συμφωνω! Γι αυτο και ανεφερα πιο πριν στην ερωτηση του schizm οτι τι σημασια εχει τι παιδεια εχουν οι σκοπιανοι.
Θεμα καθαρα πολιτικο, που στηριζεται στην ιστορια για να ευοδωσει τα συμφεροντα των 2 μερων με λαικη υποστηριξη. Ισως να πρεπει μεσα σε καποια ορια να εξεταστει και ιστορικα κατι απ ολα αυτα, αλλα τα ορια αυτα εχουν χαθει προ πολλου, και μπροσταρηδες μπαινουν πια οι εθνικιστες των 2 μερων. Τουλαχιστον οι δικοι μας δεν εχουν παιξει ακομα τοσο ρολο στις πολιτικες αποφασεις εχω την αισθηση... 

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #48 στις: 02/03/08, 21:30 »


Συμφωνω! Γι αυτο και ανεφερα πιο πριν στην ερωτηση του schizm οτι τι σημασια εχει τι παιδεια εχουν οι σκοπιανοι.
Θεμα καθαρα πολιτικο, που στηριζεται στην ιστορια για να ευοδωσει τα συμφεροντα των 2 μερων με λαικη υποστηριξη. Ισως να πρεπει μεσα σε καποια ορια να εξεταστει και ιστορικα κατι απ ολα αυτα, αλλα τα ορια αυτα εχουν χαθει προ πολλου, και μπροσταρηδες μπαινουν πια οι εθνικιστες των 2 μερων. Τουλαχιστον οι δικοι μας δεν εχουν παιξει ακομα τοσο ρολο στις πολιτικες αποφασεις εχω την αισθηση... 
Λες "λαικη υποστηριξη". Αρα προφανως παιζει ρολο και η παιδεια των σκοπιανων και αν μαθαινουν λαθος την ιστορια, γιατι οι λαικη υποστηριξη ειναι ενα μεσο πιεσης.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #49 στις: 02/03/08, 21:45 »
Χρυσικτησία στην ιστορία δεν υπάρχει...μην μπλέκουμε τη νομική με την ιστορία αδίκως. Με βάση το παράδειγμα που χρησιμοποιείς όμως, κανένας Σκοπιανός δεν δικαιούται να χρησιμοποιεί τον όρο Μακεδονία, περισσότερο από οποιονδήποτε Έλληνα, πόσο μάλλον όταν ισχυρίζεσαι πως αμφότεροι είμαι μπάσταρδοι.
σωστα αυτο εννοω


Σχετικά πάλι με τη νοθεία που αναφέρεις, δε νομίζω πως υπάρχουν και πολλές ιστορικές πηγές που να σε δικαιώνουν. Έχουν γραφτεί βιβλία ολόκληρα και μάλιστα από μη Έλληνες συγγραφείς που επικυρώνουν την πολιτισμική συνέχεια στον χρόνο των ελληνικών φύλων. Κι όχι δεν αναφέρομαι στο Λιακόπουλο και το Σείριο, αλλά σε καταξιωμένους και διεθνούς φήμης ιστορικούς που φυσικά κι αποδέχονται πως ένα φύλο μπορεί να περάσει από 40 κύμματα, χωρίς να χάσει τον αποσαφηνισμένο ενιαίο του συνειδησιακό χαρακτήρα, είτε έχει κατακτηθεί, είτε όχι. Εκτός κι αν νομίζεςι πως τόσο ο ρωμαϊκός, όσο κι ο βυζαντινός πολιτισμός δεν είχαν κι ελληνική επιρροή, ενώ εξαφαντίστηκε η γλώσσα ολότελα. Και πάλι...πηγές;

επισης εχουν γραφτει και αλλα τοσα που δικαιωνουν εμενα,ετσι θα το παμε?κοιτα δεν επιχειρω να σε πεισω με βιβλια,μην κανεις και εσυ το ιδιο.ο καθενας με το επιστημονικο αλλοθι γραφει ο,τι θελει


θα ήθελα να πω στον bairn of masul ότι οι Αρχαίοι Έλληνες είναι οι μοναδικοί που αποτίναξαν το ζυγό των Ρωμαίων χωρίς πόλεμο αλλά με τον πολιτισμό τους!οι Ρωμαίοι υοθέτησαν τα γραμματά μας, και τέλος θα έπρεπε να ξέρεις ότι το Βύζαντιιο ήταν Ελλαδα και κατοικούσαν Έλληνες μέχρι των ερχομό των Σελτζούκων(σημερινοι Τούρκοι)  απο τα βάθη τησ Ασιας όπου και το κατέλαβαν το 1453μ.χ.
καλα καλα
το βυζαντιο(μια πολυεθνικη αυτοκρατορια) ητανε ελλαδα και μας την φαγανε οι κακοι τουρκοι...ξυπνα στο 2008,δες γυρω σου και ασε τα παραμυθια της ιστοριας που μας πλασαρουν απο μικρα παιδια,με χιλιους δυο τροπους.
το βυζαντιο ητανε βυζαντιο,η αρχαια ελλαδα ητανε αρχαια ελλαδα και αυτο το σταρχ**ισταν που ζουμε ειναι κατι που δημιουργηθηκε το 1830.οποιος τα συνδεει για να παιρνει ενεσεις περηφανιας και εθνικισμου γουστο του και καπελο του,εγω εχω αλλη αποψη.

Καλως η κακως ενα μεγαλο μερος την περιοχης των βαλκανιων ανηκαν στην αυτοκρατορια του Μ.Α.. Ωραια ως εδω? Ειναι πραγματα αποδεδειγμενα και αναμφισβητητα (η πολυ δυσκολα αμφισβητισιμα εν παση περιπτωση).
Ο Μ.Α. ηταν ελληνας, ανηκε στην ευρυτερη περιοχη που ονομαζοταν ελλαδα. Η ελλαδα βεβαια τοτε δεν υπηρχε με εθνικα κριτηρια σε καμια περιπτωση. Γεννηθηκε ομως στην Πελλα που (συμφωνα και με παρα πολυ προσφατες ανακαλυψεις, δλδ μερικες βδομαδες πριν) κατοικουταν απο ελληνικα φυλα ηδη απο την πρωιμη εποχη του χαλκου. Μιλουσε την ελληνικη γλωσσα, διδαχθηκε ελληνικη παιδεια και πιστευε σε ελληνικους θεους.

 .
γιατι αμφεβαλε κανεις οτι ο ΜΑ ηταν ελληνας?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/04, 15:09
από Baphomet (Πέτρος)
4 Απαντήσεις
2495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/08, 21:19
από ilianthos-Kanlis
0 Απαντήσεις
1629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/15, 20:26
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
12 Απαντήσεις
11945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/19, 23:01
από saved