Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 677642 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3200 στις: 14/11/09, 15:45 »
Ρε συ σνικι εδω μιλαμε για συγκεκριμενο γεγονος ομως..Παλι να αρχισουμε να λεμε τα ιδια για τις καταληψεις?Η καταληψη αν βγει απο γενικη συνελευση ειναι νομιμη.Μου θυμιζει στο γεγονος με τη δολοφονια του Γρηγοροπουλου που η πρωτη λεξη καποιων ηταν ''τι τριγυρναγε το κωλοπαιδο εκει..''..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3201 στις: 14/11/09, 16:59 »
Ρε συ σνικι εδω μιλαμε για συγκεκριμενο γεγονος ομως..Παλι να αρχισουμε να λεμε τα ιδια για τις καταληψεις?Η καταληψη αν βγει απο γενικη συνελευση ειναι νομιμη.Μου θυμιζει στο γεγονος με τη δολοφονια του Γρηγοροπουλου που η πρωτη λεξη καποιων ηταν ''τι τριγυρναγε το κωλοπαιδο εκει..''..
Το δέχομαι το συγκεκριμένο γεγονός,  και δεν διαφωνώ ότι πρέπει να εξοργίζει.  Τώρα όσον αφορά το ότι αν η κατάληψη βγει από γενική συνέλευση είναι νόμιμη αυτό δεν ισχύει και το ξέρεις.  Είναι δικαιολογημένη όμως μέχρι ενός βαθμού δεδομένου ότι τουλάχιστον δόθηκε η δυνατότητα στους φοιτητές να συμμετάσχουν και να αποφασίσουν.  Λέω μέχρι ενός βαθμού διότι οι συνελεύσεις (τουλάχιστον στην δική μου σχολή,  αλλά απ'αυτά που ακούω δεν διαφέρει και πολύ απ'τις άλλες) διεξάγονται με μάλλον τραγικό τρόπο.

Σόρυ αλλά αυτό με τον Γρηγορόπουλο δεν το πολυέπιασα πού κολλάει σ'αυτά που είπα και το βρίσκω προσβλητικό...  Ελπίζω απλά να πρόκειται για παρεξήγηση...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3202 στις: 15/11/09, 11:12 »
Aυτο για το Γρηγοροπουλο το ειπα απλα σαν παραδειγμα υπεκφυγης απο ενα θεμα..Στη συγκεκριμενη περιπτωση αντι καποιοι να ασχοληθουν με τη δολοφονια ενος παιδιου ηθελαν να ξερουν αν ηταν κωλοπαιδο και γιατι βρισκοταν εκει.Δεν το λεω για σενα.Απλα ηταν το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο οταν ειδα οτι εθιξες τις καταληψεις τη στιγμη που μιλαμε για κλεισιμο της σχολης απο μπατσους με σκοπο να μη γινει μια δημοκρατικη διαδικασια.

Για τις συνελευσεις  το ρολο ους και τη σπουδαιοτητα τους δεν θελω να επεκταθω αυτη τη στιγμη γιατι θα ξεφυγουμε και θα καταληξει οπως στο αλλο θεμα περι παρελασεις και μιλουσαμε για Μαρξ :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3203 στις: 15/11/09, 16:42 »
Aυτο για το Γρηγοροπουλο το ειπα απλα σαν παραδειγμα υπεκφυγης απο ενα θεμα..Στη συγκεκριμενη περιπτωση αντι καποιοι να ασχοληθουν με τη δολοφονια ενος παιδιου ηθελαν να ξερουν αν ηταν κωλοπαιδο και γιατι βρισκοταν εκει.Δεν το λεω για σενα.Απλα ηταν το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο οταν ειδα οτι εθιξες τις καταληψεις τη στιγμη που μιλαμε για κλεισιμο της σχολης απο μπατσους με σκοπο να μη γινει μια δημοκρατικη διαδικασια.

Για τις συνελευσεις  το ρολο ους και τη σπουδαιοτητα τους δεν θελω να επεκταθω αυτη τη στιγμη γιατι θα ξεφυγουμε και θα καταληξει οπως στο αλλο θεμα περι παρελασεις και μιλουσαμε για Μαρξ :P
Ναι οκ,  δεν ήταν υπεκφυγή το σχόλιό μου,  απλά παρατήρησα την ειρωνία.  Το ξεκαθάρισα εξάλλου ότι το συμβάν είναι αξιοπρόσεχτο.
Πάντως δεν ξέρω κατά πόσο έχει σημασία να βγούμε εκτός θέματος στο παρόν thread.  Με 200+ σελίδες...  :P

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3204 στις: 01/12/09, 23:29 »
Kυριες και κυριοι ετοιμαστειτε για ενα καυτο Σαββατοκυριακο.Μια βολτα να κανει καποιος στο κεντρο θα καταλαβει οτι πολυς κοσμος θα βρεθει πισω απο το καγκελακι.Η ασφαλεια προεχει και ετσι απο αρχες Οκτωβριου και προοδευτικα οξυωμενα απο τις 10 Νοεμβριου εχουμε ολο και περισσοτερη αστυνομια στο κεντρο.Υπαρχει και η φημη για κλειστες σχολες ολο το τετραημερο ετσι για να ακυρωνουμε οποιαδηποτε οργανωση των φοιτητων..Πορειες θα εχει ολες αυτες τις μερες με αποκορυφωμα Σαββατο Κυριακη Δευτερα οποτε αθωοι η μη να εχετε τα ματια σας 14.Γιορταστε ησυχα ησχυα την επετειο για τον 1 χρονο απο τη δολοφονια του παιδιου και μετα γρηγορα στα σπιτια σας.
Μια ευγενικη χορηγια του υπουργειου προστασιας του Πολιτη(με π κεφαλαιο παρακαλω).
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3205 στις: 02/12/09, 01:09 »
Η καταληψη αν βγει απο γενικη συνελευση ειναι νομιμη...

says who?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3206 στις: 02/12/09, 19:03 »
Η γενικη συνελευση ειναι το οργανο του συνολου των φοιτητων για οποιαδηποτε αποφαση.
Δεν την εχω σε εκτιμιση αλλα ετσι ειναι.

Ετοιμαστειτε για κλεισιματα σχολων απο την Παρασκευη ;) οχι απο ταραξιες παλιο αριστερους και αναρχικους αλλα απο υπουργους πρυτανεις και μπατσους.hell yeah
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3207 στις: 02/12/09, 23:12 »


Ετοιμαστειτε για κλεισιματα σχολων απο την Παρασκευη ;)
Aύριο πρωί μάλλον.

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3208 στις: 03/12/09, 01:45 »
Η γενικη συνελευση ειναι το οργανο του συνολου των φοιτητων για οποιαδηποτε αποφαση.
Δεν την εχω σε εκτιμιση αλλα ετσι ειναι.

Ετοιμαστειτε για κλεισιματα σχολων απο την Παρασκευη ;) οχι απο ταραξιες παλιο αριστερους και αναρχικους αλλα απο υπουργους πρυτανεις και μπατσους.hell yeah
Όργανο των παρατάξεων είναι κατά βάση,  αλλά αυτά τα'χουμε πει.  Εμείς τουλάχιστον κλείσαμε από ταραξίες παλιοαριστερούς.  Είμαστε γ**άτοι και προλάβαμε το υπουργείο κ τα τσιράκια του  8).

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3209 στις: 03/12/09, 01:47 »
Η γενικη συνελευση ειναι το οργανο του συνολου των φοιτητων για οποιαδηποτε αποφαση.
Δεν την εχω σε εκτιμιση αλλα ετσι ειναι.

Ετοιμαστειτε για κλεισιματα σχολων απο την Παρασκευη ;) οχι απο ταραξιες παλιο αριστερους και αναρχικους αλλα απο υπουργους πρυτανεις και μπατσους.hell yeah
Όργανο των παρατάξεων είναι κατά βάση,  αλλά αυτά τα'χουμε πει.  Εμείς τουλάχιστον κλείσαμε από ταραξίες παλιοαριστερούς.  Είμαστε γ**άτοι και προλάβαμε το υπουργείο κ τα τσιράκια του  8).
Στη νομική είσαι?

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3210 στις: 03/12/09, 02:39 »
Ιατρική.  Κι η νομική έκλεισε?

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3211 στις: 03/12/09, 04:37 »
Η γενικη συνελευση ειναι το οργανο του συνολου των φοιτητων για οποιαδηποτε αποφαση.
Δεν την εχω σε εκτιμιση αλλα ετσι ειναι.

Ετοιμαστειτε για κλεισιματα σχολων απο την Παρασκευη ;) οχι απο ταραξιες παλιο αριστερους και αναρχικους αλλα απο υπουργους πρυτανεις και μπατσους.hell yeah
Όργανο των παρατάξεων είναι κατά βάση,  αλλά αυτά τα'χουμε πει.  Εμείς τουλάχιστον κλείσαμε από ταραξίες παλιοαριστερούς.  Είμαστε γ**άτοι και προλάβαμε το υπουργείο κ τα τσιράκια του  8).
Μονο οι σχολες του κεντρου κλεινουν απο μπατσους.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3212 στις: 03/12/09, 13:21 »
Επομένως όποιον τον πάρουν στο κυνήγι οι μπάτσοι τραβάει προς Γουδί  ;D.   

Κοιτάξτε,  αν και τα αποτελέσματα που θα επιφέρει είναι πιθανόν τα αντίθετα,  η μεγαλύτερη αστυνόμευση στους δρόμους είναι λογικό προληπτικό μέτρο εφόσον υπάρχει περίπτωση να αποφευχθούν τα περσινά.  Όπως και το ότι κλείνουν οι σχολές,  ώστε να μην μπορούν να μπουν οι "ταραξίες".  Όμως,  επειδή αυτά (ειδικά το τελευταίο μέτρο) θα ήταν αποτελεσματικά μόνο εφόσον είχαμε αστυνομία που να κάνει σωστά την δουλειά της,  και δεν ήταν οι μπάτσοι ένας απ'τους παράγοντες που προκαλούν τα επεισόδια,  τα αποτελέσματα θα είναι μάλλον φτωχά. 

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3213 στις: 03/12/09, 14:46 »
(Φιλικα παντα).Εδω λες χαζομαρες.Οι σχολες κλεινουν(απο πρυτανεις εννοω) για απλους λογους.Ενα να ακυρωθουν οσες συνελευσεις μπορει να αποφασιζαν καταληψη ωστε η σχολη να παρεμεινει ανοιχτη για τους φοιτητες ως κεντρο συντονισμου και ως ασυλο απο  αυτην και οποιαδηποτε αστυνομια και δυο παρομοιο με το ενα να τρομοκρατησει οσους θελουν να κατεβουν σε πορειες Κυριακη και Δευτερα που ειναι σιγουρο το ''παιδομαζωμα''.Την ΑΣΟΕΕ την κλεισαν ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ λογω γριπης λεει.Μεχρι πριν λιγο γινοταν χαμος.Παντειο ετοιμαζομαστε για αυριο.Η μεγαλυτερη αστυνομευση δεν ειναι τροπος να αποφευχθουν τα επισοδια εκτος ισως αν βρισκεται στους δρομους σε υπερβολικα χουντικα-σοσιαλιστικα 80s  νουμερα επισης κατ'εμε το αποτελεσμα θα ειναι παααρα πολυς κοσμος να περασει τη νυχτα στη ΓΑΔΑ και πολλοι απο αυτους να φορτωθουν και ομορφες κατηγοριες.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3214 στις: 03/12/09, 15:40 »
Κιράτζο,  τα ίδια είπα κι εγώ νομίζω. :P

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3215 στις: 03/12/09, 16:27 »
Η γνώμη μου σχετικά με το κλείσιμο των σχολών είναι ότι αν και σαν μέτρο "καταστολής" των επεισοδίων φαντάζει σαν να προέρχεται από άλλες "σκοτεινές" εποχές, εν τούτοις δικαιολογώ σε ένα βαθμό το σκεπτικό πίσω από αυτό.. Αν το καλοσκεφτούμε, είναι κάτι ανάλογο σαν το ποδόσφαιρο και την απαγόρευση οπαδών σε εκτός έδρας παιχνίδια.. Εφόσον οι ίδιοι οι οπαδοί, οι σύνδεσμοι και οι ομάδες τους δεν μπορούν να συμμορφωθούν και να καταλάβουν το αυτονόητο (ότι δηλαδή η βιαιότητα είναι εκτός πνεύματος του αθλητισμού) και συνεχίζουν να φέρονται σαν βάρβαροι, η λύση ήταν η απαγόρευση οπαδών με το σκεπτικό ότι αν αλλάξουν τα πράγματα και οι οπαδοί αλλάξουν τη συμπεριφορά τους, η απαγόρευση θα αρθεί..

Κατά αναλογία, το να υπάρχει διάχυτη η αίσθηση (και μην μου πείτε ότι υπερβάλλω) ότι το σκ που έρχεται το κέντρο της Αθήνας θα θυμίζει Αφγανιστάν, έρχεται σε αντίθεση με το αίτημα του απλού πολίτη ο οποίος θέλει να κατέβει στη πορεία εις μνήμη του Γρηγορόπουλου.. Το να σπας βιτρίνες και τράπεζες ούτε θα φέρει πίσω το παιδί, αλλά κυρίως θα αποτρέψει πολλούς (σαν και εμένα για παράδειγμα) από το να κατέβουν στην πορεία.. Επειδή επομένως υπάρχει αυτό το σκεπτικό, κλείνουν τις σχολές για τα ησυχότερα.. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν δεν υπήρχε αυτός ο φόβος (αν δηλαδή εδώ είμασταν Σουηδία) ούτε σχολές θα κλείνανε, ούτε απαγορεύσεις θα είχαμε..

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3216 στις: 03/12/09, 18:44 »
Κατ' αρχας να ενημερωσω οτι παρα τις απελπιδες προσπαθειες να κρατησουν κλειστη την ΑΣΟΕΕ με καθε τροπο (πρωτα γριπη και εμτα μπατσοι στις εισοδους και περιξ) τελικα οι φοιτητες μπηκαν στην ΑΣΟΕΕ μετα παο μικρης εκτασης συγκρουσεις και πραγματοποιηθηκε η γενικη συνελευση της σχολης. Αυτη τη στιγμη τελει υπο καταληψη και ειναι ανοιχτη και προσβασιμη για οποιονδηποτε.

Τωρα, για να πω κατι που ειναι ισως παρεξηγημενο, η πορεια δεν γινεται "στην μνημη του Γρηγοροπουλου". Ο Αλεξης πεθανε και τελος. Αυτο που μενει ζωντανο ειναι η μνημη της εξεγερσης και της αντιστασεις. ΚΑι για αυτο θα κατεβει ο κοσμος στο δρομο. Ο κοσμος σταματησε να κατεβαινει στον δρομο για τον αλεξη απο τη δευτερη μερα. Οι μερες που ακολουθησαν ηταν μερες εξεγερσης και αν πιστευετε οτι πρεπει να γινει καποιου ειδους πορεια-μνημοσυνο στον Αλεξη, τοτε υπαρχει και η εκκλησια οπου θα γινει κανονικο μνημοσυνο.

ΥΓ:Αν ημασταν Σουηδια εδω τωρα θα χιονιζε και θα πηγαιναμε στη δουλεια  μας με σκι, αν ο γαιδαρος ειχε φτερα θα πεταγε και αν ο Αλεξης ζουσε ισως να ηταν αλλιως. Δεν ειναι ομως ετσι.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3217 στις: 03/12/09, 21:26 »
Τωρα, για να πω κατι που ειναι ισως παρεξηγημενο, η πορεια δεν γινεται "στην μνημη του Γρηγοροπουλου". Ο Αλεξης πεθανε και τελος. Αυτο που μενει ζωντανο ειναι η μνημη της εξεγερσης και της αντιστασεις. ΚΑι για αυτο θα κατεβει ο κοσμος στο δρομο. Ο κοσμος σταματησε να κατεβαινει στον δρομο για τον αλεξη απο τη δευτερη μερα. Οι μερες που ακολουθησαν ηταν μερες εξεγερσης και αν πιστευετε οτι πρεπει να γινει καποιου ειδους πορεια-μνημοσυνο στον Αλεξη, τοτε υπαρχει και η εκκλησια οπου θα γινει κανονικο μνημοσυνο.
Αυτό που λες σε bold font είναι ο "τύπος".. Η ουσία είναι ότι εις το όνομα της επετείου της δολοφονίας, κάποιοι θα βρουν ευκαιρία να τα κάνουν όλα γυαλιά-καρφιά..

ΥΓ:Αν ημασταν Σουηδια εδω τωρα θα χιονιζε και θα πηγαιναμε στη δουλεια  μας με σκι, αν ο γαιδαρος ειχε φτερα θα πεταγε και αν ο Αλεξης ζουσε ισως να ηταν αλλιως. Δεν ειναι ομως ετσι.
Αυτό ακριβώς είπα.. Επειδή δεν είμαστε Σουηδία και σαν λαός βράζει το αίμα μας, το σκεπτικό του Υπουργείου είναι κλείστε τα όλα γιατί η πιθανότητα επεισοδίων είναι πολύ αυξημένη..

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3218 στις: 03/12/09, 21:53 »
Oποτε faser ο κοσμος καλα θα κανει να μην κατεβει στις πορειες με τον κινδυνο οτι αν αρχισουν οι συλληψεις(που θα γινουν) δεν θα εχει που να προφυλαχτει..Δεν λεω..Σαν σχεδιο για να κανουμε μπολικες συλληψεις και μετα να βγαλουμε εναν ωραιο αριθμο στην τηλεοραση(να ικανοποιηθει το αισθημα ασφαλειας) δεν ειναι κακο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3219 στις: 03/12/09, 22:57 »
Τωρα, για να πω κατι που ειναι ισως παρεξηγημενο, η πορεια δεν γινεται "στην μνημη του Γρηγοροπουλου". Ο Αλεξης πεθανε και τελος. Αυτο που μενει ζωντανο ειναι η μνημη της εξεγερσης και της αντιστασεις. ΚΑι για αυτο θα κατεβει ο κοσμος στο δρομο. Ο κοσμος σταματησε να κατεβαινει στον δρομο για τον αλεξη απο τη δευτερη μερα. Οι μερες που ακολουθησαν ηταν μερες εξεγερσης και αν πιστευετε οτι πρεπει να γινει καποιου ειδους πορεια-μνημοσυνο στον Αλεξη, τοτε υπαρχει και η εκκλησια οπου θα γινει κανονικο μνημοσυνο.

Δυστυχώς όμως αυτή η παράγραφος είναι ο λόγος για τον οποίο δεν θέλω να μετέχω σε μία τέτοια πορεία. Και θεωρώ ότι δεν είμαι ο μόνος...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3220 στις: 04/12/09, 00:17 »
Oποτε faser ο κοσμος καλα θα κανει να μην κατεβει στις πορειες με τον κινδυνο οτι αν αρχισουν οι συλληψεις(που θα γινουν) δεν θα εχει που να προφυλαχτει..Δεν λεω..Σαν σχεδιο για να κανουμε μπολικες συλληψεις και μετα να βγαλουμε εναν ωραιο αριθμο στην τηλεοραση(να ικανοποιηθει το αισθημα ασφαλειας) δεν ειναι κακο.
Βρε παιδιά, μη βλέπετε παντού φαντάσματα και σκευωρίες.. Αυτοί που το οργάνωσαν το όλο σύστημα σκέφτηκαν "καλύτερα να θεωρηθεί το κράτος σκληρό και υπερ του δέοντος κατασταλτικό, παρά να θρηνώ την άλλη μέρα θύματα από τις συμπλοκές".. Δηλαδή σώνει και καλά, όλες οι αποφάσεις παίρνονται με σκοπό να φημωθούν οι ακροαριστερές οργανώσεις και οι αναρχικοί; Είναι τόσο επίφοβες για την κυβέρνηση αυτές οι ομάδες ατόμων που το μόνο πράγμα που σκέπτεται είναι πως θα τις κάνει να σταματήσουν να δρουν; Μην με βάζετε τώρα να υπερασπίζομαι τις κυβερνήσεις και την αστυνομία.. Δεν το θέλω καθόλου.. Κλείσανε οι σχολές για να μην καταληφθούν από μερικούς τραμπούκους.. Όποιος θέλει να πάει στη πορεία θα πάει.. Απλά τα πράγματα.. Για ρωτήστε και τους καταστηματάρχες του κέντρου, με ποιους συμφωνούν; Με το σχέδιο του Υπουργείου ή με τις δικές σας ευθιξίες; Δεν είναι όλα στη ζωή άσπρο ή μαύρο..

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3221 στις: 04/12/09, 01:13 »

Αυτό που λες σε bold font είναι ο "τύπος".. Η ουσία είναι ότι εις το όνομα της επετείου της δολοφονίας, κάποιοι θα βρουν ευκαιρία να τα κάνουν όλα γυαλιά-καρφιά..
Συγνωμη, ξεχασατε τι εγινε περισυ μηπως? Ξεχασατε τις μερες που ακολουθησαν την δολοφονια? Και τοτε ηταν μερικοι τραμπουκοι που κανανε καταληψη στις σχολες? Ηταν 50-100 αναρχικοι που τα κανανε "γυαλια καρφια"? Τι να πω... Ειναι τραγικο ποσο ευκολα ξεχναει ο κοσμος...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3222 στις: 04/12/09, 01:19 »
Eυθιξιες? :o
Δεν ειναι λιακοπουλικη συνομοσια αυτο αλλα μια λογικη ερμηνεια με βαση την εμπειρια απο προηγουμενα αναλογα περιστατικα.Αν σου φαινεται σεναριο επιστημονικης φαντασιας παω πασο.Εκτος αυτου πως πιστευεις ή πιστευουν οτι με αυτη τη λογικη που ακολουθουν δνε θα εχουν θυματα απο τις συμπλοκες?Επειδη θα φοβησουν το κοσμο να βγει να διαδηλωσει?
Προφανως και για την κυβερνηση ειναι επιφοβες ολες αυτες οι ομαδες και αυτο δεν το λεω εγω αλλα το δειχνουν οι πραξεις της με την αστυνομια να υπαρχει σε υπερογκους βαθμους σε καθε ''επικινδυνη'' γειτονια(εξαρχεια δλδ) ειδικα απο τοτε που βγηκε η νεα κυβερνηση.

Δικαιολογηση για τετοια φασιστομετρα(κλεισιμο σχολων σε περιοδους που οι φοιτητες πρεπει να παιρνουν αποφασιες με τα οργανα τους και να προφυλασονται απο την ''αλογιστη'' αστυνομια) απο σενα faser να πω την αληθεια δεν τη περιμενα..
c ya.

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3223 στις: 04/12/09, 01:56 »
Κιράτζο, αν μια ΓΣ αποφασίσει να ληστεύσει μια τράπεζα, τότε επιτρέπεται η ληστεία μιας τράπεζας ;

Το άσυλο υπάρχει για να διασφαλίζεται η κανονική και ανεμπόδιστη από οποιονδήποτε εξωτερικό παράγοντα λειτουργία του πανεπιστημίου. Προσωπικά, θεωρώ ότι είναι ντροπή να έχουμε κλειστά πανεπιστήμια.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3224 στις: 04/12/09, 10:12 »
Κατ' αρχας να ενημερωσω οτι παρα τις απελπιδες προσπαθειες να κρατησουν κλειστη την ΑΣΟΕΕ με καθε τροπο (πρωτα γριπη και εμτα μπατσοι στις εισοδους και περιξ) τελικα οι φοιτητες μπηκαν στην ΑΣΟΕΕ μετα παο μικρης εκτασης συγκρουσεις και πραγματοποιηθηκε η γενικη συνελευση της σχολης. Αυτη τη στιγμη τελει υπο καταληψη και ειναι ανοιχτη και προσβασιμη για οποιονδηποτε.

Δηλαδή λες ότι όταν οι αρχές (πρυτανικές, αστυνομικές, οτιδήποτε) κλείνουν τη σχολή, είναι κάτι κακό και πρέπει να ακυρώνεται χρησιμοποιώντας βία. Όταν την κλείνει μια ομάδα ανθρώπων μετά από μια έκτακτη γενική συνέλευση (τυπική ή παράτυπη, δεν ξέρω), είναι κάτι καλό.
(Εννοείται ότι δεν θεωρώ ότι μια κατάληψη θέτει μια σχολή "ανοιχτη και προσβασιμη για οποιονδηποτε", εκτός αν εννοείς "ανοιχτη και προσβασιμη για οποιονδηποτε αριστερο-αναρχικο-αυτονομο-κλπ και σε καμία περίπτωση για τους φοιτητές/καθηγητές που θέλουν να κάνουν μάθημα")

Τωρα, για να πω κατι που ειναι ισως παρεξηγημενο, η πορεια δεν γινεται "στην μνημη του Γρηγοροπουλου". Ο Αλεξης πεθανε και τελος. Αυτο που μενει ζωντανο ειναι η μνημη της εξεγερσης και της αντιστασεις. ΚΑι για αυτο θα κατεβει ο κοσμος στο δρομο. Ο κοσμος σταματησε να κατεβαινει στον δρομο για τον αλεξη απο τη δευτερη μερα. Οι μερες που ακολουθησαν ηταν μερες εξεγερσης και αν πιστευετε οτι πρεπει να γινει καποιου ειδους πορεια-μνημοσυνο στον Αλεξη, τοτε υπαρχει και η εκκλησια οπου θα γινει κανονικο μνημοσυνο.

Θα γιορτάζουμε λοιπόν κάθε χρόνο τις ημέρες εξέγερσης και αντίστασης; Τι περιλαμβάνει το εορταστικό πρόγραμμα; Τα ίδια όπως πέρσι; Να ξέρω για να εφοδιαστώ με αντιασφυξιογόνα μάσκα για τα δακρυγόνα, κράνος και ασπίδα για τις πέτρες, και άφλεκτη στολή πυροσβέστη για τις μολότοφ, γιατί πρέπει να πάω για κάτι δουλειές στο κέντρο...

Αν το εορταστικό πρόγραμμα δεν (θα έπρεπε να) περιλαμβάνει ταραχές, είναι ευθύνη των συμμετεχόντων και των αστυνομικών να διατηρήσουν την τάξη αντιμετωπίζοντας τους ταραξίες.