Αποστολέας Θέμα: To τέλος του downloading!  (Αναγνώστηκε 16824 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
To τέλος του downloading!
« στις: 07/09/08, 14:51 »
Δεν ξέρω αν είμαι στη σωστή κατηγορία και αν επιτρέπεται να ανεβάσω άρθρο περιοδικού, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ας κάνουν ό,τι νομίζουν οι συντονιστές :)

TO ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ DOWNLOADING:
Η ΝΕΑ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ

Την επόμενη φορά που θα θελήσετε να εμπλουτίσετε τα mp3 σας, προσέξτε. Οι ηλεκτρονικοί «Δικαστές Ντρεντ» κυκλοφορούν τσαμπουκαλεμένοι στο Διαδίκτυο και δεν δείχνουν έλεος για όποιον «κατεβάζει» το CD της Χρύσπας.

Και τώρα η ώρα της βίας.
Η ώρα να αρχίσεις να ανησυχείς αν ανήκεις σε αυτούς που κατεβάζουν παράνομα μουσική από το Ίντερνετ, αν είσαι ένας από αυτούς που στερούν άπειρα εκατομμύρια δολάρια από τις δισκογραφικές, χιλιάδες θέσεις εργασίας από τους εργαζομένους στις δισκογραφικές, φόρους από τις εθνικές οικονομίες και αξιοπρέπεια από τους καλλιτέχνες. Πειρατή, είσαι τελειωμένος: τα σκυλιά της κυβερνο-δίωξης σε μυρίστηκαν και άρχισαν να γαβγίζουν προς το μέρος όπου έχεις κρύψει τον «shared folder» σου.
Από ‘δω και πέρα, μπορείς να τρέξεις, μα δεν μπορείς να κρυφτείς. Γύρω στα τέλη Μαΐου, η πρώτη φυλάκιση στην ιστορία της ανθρωπότητας με την κατηγορία της «παράνομης διακίνησης μουσικών αρχείων μέσω Διαδικτύου» ήταν πραγματικότητα. Ο Μπάρι Γκίταρτς, 25 ετών, βρέθηκε ενώπιον του δικαστηρίου της Βιρτζίνια, κρίθηκε ένοχος και καταδικάστηκε σε ποινή φυλάκισης 5 ετών και πρόστιμο 250.000 δολαρίων. Προτού προλάβει καν να κάνει έφεση, ένα νέο κρούσμα καταστολής σημειώθηκε, αυτή τη φορά στην Ευρώπη. Συγκεκριμένα, πριν από λίγες εβδομάδες, ο Βρετανός υπουργός Εμπορίου ανακοίνωσε τη σύναψη συμφωνίας ανάμεσα στο κράτος, στις δισκογραφικές και στις εταιρίες παροχής Ίντερνετ που προβλέπει την από κοινού εφαρμογή μέτρων για την καταπολέμηση της παράνομης διακίνησης πνευματικής ιδιοκτησίας.
Ακούγεται ως μια ακόμα φλύαρη διακήρυξη κατά της πειρατείας. Μόνο που, στην πράξη, κηρύσσει στρατιωτικό νόμο. Κατά τη συμφωνία αυτή, οι πάροχοι Ίντερνετ αναλαμβάνουν – υπό τη απειλή κυρώσεων – την υποχρέωση να ελέγχουν αν οι συνδρομητές τους κατεβάζουν τραγούδια, να τους στέλνουν επιστολές γι’ αυτό, να καταχωρούν τα στοιχεία τους σε «μαύρη» λίστα – στην οποία μπαίνεις, αλλά δεν βγαίνεις – και να κάνουν τη σύνδεσή τους να σέρνεται κατά βούληση. Κι έτσι απλά, με μια φλύαρη ανακοίνωση, κάποια άρθρα του Συντάγματος αναστέλλονται και μια χούφτα εταιριών παίρνει τον νόμο στα χέρια της. Έως σήμερα, για να μάθει κάποιος τι κάνεις και τι βλέπεις στο Ίντερνετ, χρειαζόταν τουλάχιστον ένα ένταλμα κι ένα καλούτσικο επιχείρημα σχετικά με την εθνική ασφάλεια. Τώρα, οι δισκογραφικές μπορούν να αποφασίζουν αν θίγονται και πόσο θίγονται και τι τιμωρία θα επιβάλλουν στον ένοχο. Αν μη τι άλλο, οι δισκογραφικές το παρατράβηξαν αυτή φορά. Τι θα μπορούσε όμως να είναι χειρότερο από μια ανακοίνωση που επιτρέπει την παρακολούθησή σου, την προσφορά υπηρεσιών χαμηλότερης ποιότητας από αυτήν που πληρώνεις και την εξωδικαστική τιμωρία σου;
Απάντηση: όλα τα παραπάνω, χωρίς ούτε καν την ανακοίνωση. Δηλαδή, αυτό ακριβώς που συμβαίνει εδώ και λίγο καιρό στην Ελλάδα. Οι «ανεπίσημες» επιστολές που έχουν αρχίσει να εμφανίζονται στα γραμματοκιβώτια των downloaders σοκάρουν με την ακρίβειά τους – αναφέροντας ακόμα και ποιον δίσκο ή ταινία κατέβασες. Η αρχή της επιστολογραφίας έγινε με τη Vivodi, για να ακολουθήσει εσχάτως και η Otenet, μειώνοντας απροειδοποίητα την ταχύτητα των συνδέσεων.
Επιτρέπεται κάτι τέτοιο; Οι νομικοί ακόμα διαφωνούν επί θεωρητικής βάσεως, αδυνατώντας να καταλήξουν – όσο οι επιστολές και η παρακολούθηση συνεχίζονται στα μουλωχτά.
Το παράνομο downloading στην Ελλάδα ξέφυγε από τον έλεγχο τα τελευταία 1-2 χρόνια, λόγω των ADSL συνδέσεων που προσέφεραν τότε οι ίδιες εταιρίες που σήμερα κατασκοπεύουν και τραμπουκίζουν τους χρήστες. Τα αμέτρητα διαφημιστικά για πιο γρήγορο και πιο φτηνό Ίντερνετ πούλαγαν – μην κοροϊδευόμαστε – ακριβώς αυτή τη δυνατότητα, να κατεβάζεις πιο πολλά πράγματα, πιο γρήγορα και πιο εύκολα (και πιο συναρπαστικά). Η επιτυχία της καμπάνιας τους μετριέται στους δρόμους της Αθήνας, αφού οι μαυρούληδες με CD έχουν αρχίσει πια να μειώνονται δραματικά λόγω αναδουλειάς . Τη θέση των νέγρων μικροπωλητών ως «public enemy No1» για τις δισκογραφικές παίρνεις πλέον εσύ, ανώνυμε εγκληματία downloader.
Το τσεκούρι των εταιριών έχει αρχίσει ήδη να διαλύει την πόρτας σου – και σε λίγο θα βρίσκονται μέσα.

Πηγή: περιοδικό BIG FISH (τεύχος 146)


Τι έχετε ακούσει εσείς για το συγκεκριμένο θέμα;
Όσοι έχουν Vivodi και Otenet είχαν κανένα πρόβλημα σε περίπτωση που κατέβασαν κάτι παράνομα από το ίντερνετ;
Εγώ δεν είχα ιδέα για όλο αυτό το σκηνικό μέχρι σήμερα που διάβασα το άρθρο >:(


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #1 στις: 07/09/08, 15:07 »
ΡΕ newGuitarMan!!!
αυτό το άρθρο διάβαζα τώρα!!!  :wall:    :P

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #2 στις: 07/09/08, 15:09 »
Τα ιντερνετ καφέ θα πάρουν φωτιά...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #3 στις: 07/09/08, 15:14 »
δε νομίζω να σου επιτρέπουν να κατεβάζεις αφού μετά θα έχουν αυτά κυρώσεις...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #4 στις: 07/09/08, 15:15 »
Έχω κατεβάσει πολύ πράμα, αλλά ακόμα η otenet δε μου χει κάνει καμιά μπινιά.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #5 στις: 07/09/08, 15:16 »
είπε σε μερικούς χρήστες....
περίιιιιμενε!! :P

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #6 στις: 07/09/08, 15:18 »
Τα ιντερνετ καφέ θα πάρουν φωτιά...
Χεχε αν φτάσουν όμως στο σημείο να στέλνουν γράμματα στους καθημερινούς χρήστες όλο και κάποιο μέτρο πάρουν και για τα internet cafe!

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #7 στις: 07/09/08, 15:51 »
απλα τα πραγματα...θα βγουν νεα mp3 η κινητα του στυλ iphone τα οποια θα εχουν απ ευθειας συνδεση με you tube κ η μουσικη θα ακουγεται απο εκει...ουτε download ουτε τιποτα....ασε και μου τρεμει η καρδουλα για να κατεβασω το μεταλικα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #8 στις: 07/09/08, 17:30 »
Χρονια τωρα τις ιδιες αηδιες ακουμε. Δεν μπορουν να κανουν κατι και να θελουν. Οπως κατα καιρους κλεινουν site γιατι ειναι και καλα "παρανομα" χιλιαδες αλλα ανοιγουν και χιλιαδες αλλοι τροποι βρισκονται για να κατεβαζει ο κοσμος ο,τι θελει χωρις να πληρωνει δραχμη. Τα ιδια εγιναν και με το p2p τα ιδια θα γινουν και με οτιδηποτε αλλο βγει. Το ιντερνετ εινια χαος και δεν μπορουν να το ελεγξουν με τιποτα. Μονο να κανουν τον κοσμο να νομιζει οτι το ελεγχουν.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #9 στις: 08/09/08, 00:28 »
Κατω η ηλεκτρονικη πειρατεια!

Τωρα με συγχωρειτε, αλλα εχω να συνεχισω το download....εεε το παιχνιδι ηθελα να πω  :heh:

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #10 στις: 08/09/08, 00:58 »
Χρονια τωρα τις ιδιες αηδιες ακουμε. Δεν μπορουν να κανουν κατι και να θελουν. Οπως κατα καιρους κλεινουν site γιατι ειναι και καλα "παρανομα" χιλιαδες αλλα ανοιγουν και χιλιαδες αλλοι τροποι βρισκονται για να κατεβαζει ο κοσμος ο,τι θελει χωρις να πληρωνει δραχμη. Τα ιδια εγιναν και με το p2p τα ιδια θα γινουν και με οτιδηποτε αλλο βγει. Το ιντερνετ εινια χαος και δεν μπορουν να το ελεγξουν με τιποτα. Μονο να κανουν τον κοσμο να νομιζει οτι το ελεγχουν.
Σωστός...

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #11 στις: 08/09/08, 01:07 »
Χρονια τωρα τις ιδιες αηδιες ακουμε. Δεν μπορουν να κανουν κατι και να θελουν. Οπως κατα καιρους κλεινουν site γιατι ειναι και καλα "παρανομα" χιλιαδες αλλα ανοιγουν και χιλιαδες αλλοι τροποι βρισκονται για να κατεβαζει ο κοσμος ο,τι θελει χωρις να πληρωνει δραχμη. Τα ιδια εγιναν και με το p2p τα ιδια θα γινουν και με οτιδηποτε αλλο βγει. Το ιντερνετ εινια χαος και δεν μπορουν να το ελεγξουν με τιποτα. Μονο να κανουν τον κοσμο να νομιζει οτι το ελεγχουν.
αααα μπραβο!
+1 προφανως και μιλας σωστα!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #12 στις: 08/09/08, 01:56 »
Το ιντερνετ εινια χαος και δεν μπορουν να το ελεγξουν με τιποτα. Μονο να κανουν τον κοσμο να νομιζει οτι το ελεγχουν.

Και επίσης η παρανομία πάντα είναι ένα βήμα μπροστά από την τιμιότητα...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #13 στις: 08/09/08, 02:03 »
μπα τι γινετε............βρηκαν αλλο κολπο για να τρωνε τα λεφτα του κοσμακι??να μην κατεβαζουμε απο το net να πηγαινουμε να αγοραζουμε τα  cd 20Ε........ελεος δηλαδη......σε λιγο και με την εικονα που θα βλεπουμε στον υπολογιστη μας θα πληρωνουμε......τι να πει κανεις.........

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #14 στις: 08/09/08, 11:32 »
Όπως ακριβώς το λέει ο Roufus...
Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα...
Και το σημαντικότερο κατ'εμέ, ποιος internet provider θα αναλάβει να ελέγχει και να "τιμωρεί" με τον α ή β τρόπο τους downloaders, γνωρίζοντας πως κάτι τέτοιο μπορεί να αποβεί μοιραίο για την μετέπειτα πορεία του???Η On έκανε κάτι παρόμοιο με τις κλειστές θύρες και βούηξε το ινετ "μακριά από την ON".
Και στην τελική, δεν είναι τόσο εύκολη η καταστρατήγηση των δικαιωμάτων και των προσωπικών δεδομένων επειδή...θίγονται οι δισκογραφικές...Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...
Τώρα αν όντως ισχύουν τα ειδοποιητήρια προς τους συνδρομητές της Otenet μάλλον για εκφοβισμό είναι και για τίποτα άλλο...Η forthnet πάντως ακόμα δεν στέλνει τέτοιου είδους "σημειώσεις"...
Σέβεται ακόμα τον εαυτό της...!:)
cu!
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/08, 11:55 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #15 στις: 08/09/08, 12:24 »
Και το σημαντικότερο κατ'εμέ, ποιος internet provider θα αναλάβει να ελέγχει και να "τιμωρεί" με τον α ή β τρόπο τους downloaders, γνωρίζοντας πως κάτι τέτοιο μπορεί να αποβεί μοιραίο για την μετέπειτα πορεία της???

Δεν αποκλείεται αυτό να γίνεται στο μέλλον από όλους τους ISP, κατόπιν νομοθετικής ρύθμισης. Οι δισκογραφικές εταιρίες θα πιέσουν για αυτήν.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #16 στις: 08/09/08, 15:27 »
Στην Αγγλία και στην Αμερική πάντως ακούω πως στέλνουν κανονικά τα ειδοποιητήρια μηνύματα και νομίζω πως είχα ακούσει και για επισκέψεις από αστυνομία στα σπίτια... (!!!)


Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #17 στις: 09/09/08, 11:09 »
Το ιντερνετ εινια χαος και δεν μπορουν να το ελεγξουν με τιποτα. Μονο να κανουν τον κοσμο να νομιζει οτι το ελεγχουν.

Και επίσης η παρανομία πάντα είναι ένα βήμα μπροστά από την τιμιότητα...
Προσωπικα δεν καταλαβα για ποιο λογο ειναι παρανομο το dowloading. Ειναι σαν να αντιγραφεις ενα cd και να το δινεις σε εναν φιλο σου. Ουσιαστικα μοιραζεσαι αρχεια. Εφοσον υπαρχει η δυνατοτητα να μοιραστεις αρχεια με οποιον θες ποιος μπορει αν στο απαγορεψει και με τι λογο? Οτι χανουν οι δισκογραφικες λεφτα? Ειναι και αυτο μεσα στο παιχνιδι. Δηλαδη οταν αρχισαν να βγαινουν τα cd οι κατασκευαστες βινυλιων επρεπε να απαγορεψουν τα cd?

Στο κατω κατω τι ειναι τιμιο? Να πας να πληρωσεις 20 ευρω ενα cd το οποιο θα δωσει σε μια εταιρια κολλοσο συνηθως 5 ή 6 φορες παραπανω κερδη? Εγω αυτο το βρισκω κλεψια. Εαν τιμιοτητα ειναι να πληρωνουμε οσο οριζει ο καθενας για οτιδηποτε θελει δεν θα παρω. Το downloading δινχει και την διαθεση του κοσμου να μοιραστει (γιατι στο κατω κατω για να κατεβασεις κατι πρεπει πρωτα καποιος να το ανεβασει).

Επισης μιλανε συνεχεια για εταιριες της μουσικης βιομηχανιας. Εδω κατεβαζει ο κοσμος καθημερινα χιλιαδες ταινιες, γιατι δεν γκρινιαζουν ακομα οι εταιριες που βγαζουν τις ταινιες? Θα μ πεις θα γινει και αυτο, αλλα ειναι και αυτο παρανομο? Ή οσο δεν θιγει (ακομα) τα συμφεροντα μεγαλοεταιριων ειναι νομιμο?

Εγω παντως που εχω conn-x πολυ καιρο και εχω κατεβασει παρα πολυ δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #18 στις: 09/09/08, 11:14 »
ολοι οι μουσικοι κλαινε και λενε μη μη κατεβαζουμε τραγουδια γιατι χανουν λεφτα....δεν εχω ακουσει κανεναν να λεει για το ποσα λεφτα γλιτωνει με τα φτινα home studios κ που δεν τρεχει συνεχεια για προπαραγωγες δισκων...εκει καλη ειναι η τεχνολογια
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #19 στις: 09/09/08, 11:37 »
Προσωπικα δεν καταλαβα για ποιο λογο ειναι παρανομο το dowloading. Ειναι σαν να αντιγραφεις ενα cd και να το δινεις σε εναν φιλο σου.

Από την στιγμή που διαθέτεις ένα τραγούδι για κατέβασμα από οποιονδήποτε, είναι "δημόσια αναπαραγωγή", δεν είναι ιδιωτική ενέργεια ένας προς έναν.

Δηλαδη οταν αρχισαν να βγαινουν τα cd οι κατασκευαστες βινυλιων επρεπε να απαγορεψουν τα cd?

Σχετικά με τα κενά CD, o νομοθέτης θεωρεί ότι όλοι τα χρησιμοποιούμε για αντιγραφή υλικού που προστατεύεται από τον νόμο περί πνευματικής ιδιοκτησίας (δηλ. είμαστε εξ ορισμού κλέφτες), γι'αυτό χρεώνει τον σχετικό φόρο κατά την αγορά κενών CD.

Στο κατω κατω τι ειναι τιμιο? Να πας να πληρωσεις 20 ευρω ενα cd το οποιο θα δωσει σε μια εταιρια κολλοσο συνηθως 5 ή 6 φορες παραπανω κερδη? Εγω αυτο το βρισκω κλεψια. Εαν τιμιοτητα ειναι να πληρωνουμε οσο οριζει ο καθενας για οτιδηποτε θελει δεν θα παρω.

Όλοι θα θέλαμε πχ. να πληρώνουμε το ψωμί φτηνότερα, γιατί πιστεύουμε ότι είναι ακριβό όπως και πολλά άλλα πράγματα, προτείνεις να το κλέβουμε;

Επισης μιλανε συνεχεια για εταιριες της μουσικης βιομηχανιας. Εδω κατεβαζει ο κοσμος καθημερινα χιλιαδες ταινιες, γιατι δεν γκρινιαζουν ακομα οι εταιριες που βγαζουν τις ταινιες? Θα μ πεις θα γινει και αυτο, αλλα ειναι και αυτο παρανομο? Ή οσο δεν θιγει (ακομα) τα συμφεροντα μεγαλοεταιριων ειναι νομιμο?

Εννοείται ότι είναι παράνομο, χρειάζεται να αναλύσουμε το αυτονόητο;

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #20 στις: 09/09/08, 11:51 »
Προσωπικα δεν καταλαβα για ποιο λογο ειναι παρανομο το dowloading. Ειναι σαν να αντιγραφεις ενα cd και να το δινεις σε εναν φιλο σου.

Από την στιγμή που διαθέτεις ένα τραγούδι για κατέβασμα από οποιονδήποτε, είναι "δημόσια αναπαραγωγή", δεν είναι ιδιωτική ενέργεια ένας προς έναν.

Δηλαδη οταν αρχισαν να βγαινουν τα cd οι κατασκευαστες βινυλιων επρεπε να απαγορεψουν τα cd?

Σχετικά με τα κενά CD, o νομοθέτης θεωρεί ότι όλοι τα χρησιμοποιούμε για αντιγραφή υλικού που προστατεύεται από τον νόμο περί πνευματικής ιδιοκτησίας (δηλ. είμαστε εξ ορισμού κλέφτες), γι'αυτό χρεώνει τον σχετικό φόρο κατά την αγορά κενών CD.

Στο κατω κατω τι ειναι τιμιο? Να πας να πληρωσεις 20 ευρω ενα cd το οποιο θα δωσει σε μια εταιρια κολλοσο συνηθως 5 ή 6 φορες παραπανω κερδη? Εγω αυτο το βρισκω κλεψια. Εαν τιμιοτητα ειναι να πληρωνουμε οσο οριζει ο καθενας για οτιδηποτε θελει δεν θα παρω.

Όλοι θα θέλαμε πχ. να πληρώνουμε το ψωμί φτηνότερα, γιατί πιστεύουμε ότι είναι ακριβό όπως και πολλά άλλα πράγματα, προτείνεις να το κλέβουμε;

Επισης μιλανε συνεχεια για εταιριες της μουσικης βιομηχανιας. Εδω κατεβαζει ο κοσμος καθημερινα χιλιαδες ταινιες, γιατι δεν γκρινιαζουν ακομα οι εταιριες που βγαζουν τις ταινιες? Θα μ πεις θα γινει και αυτο, αλλα ειναι και αυτο παρανομο? Ή οσο δεν θιγει (ακομα) τα συμφεροντα μεγαλοεταιριων ειναι νομιμο?

Εννοείται ότι είναι παράνομο, χρειάζεται να αναλύσουμε το αυτονόητο;
στο πρωτο κομματι του ποστ σου Βασιλη...οχι..
κοιτα πως το βλεπουν καποιοι αλλοι μαζι τους και γω..
εχω αγορασει ενα cd...το εχω στο παραθυρο στο σπιτι,και καποιος ερχεται και το παιρνει..
ειμαι εγω παρανομος?η αυτος που το πηρε?
με την ιδια λογικη ανεβαζω κατι στο internet..ΑΝ ο αλλος ερθει και το παρει "ειναι" παρανομος...δεν του το δωσα εγω,αυτος το πηρε...
εγω απλα το ειχα "αφησει στο παραθυρο"

στο δευτερο κομματι,παιδια σκληροι δισκοι...1TB,κλπ..τι χρησιμοποιειτε cd/dvd :P

στο τριτο κομματι,οχι δεν το κλεβουμε,αλλα κανουμε το καθε τι δυνατο να τους σπασουμε τα νευρα,γιατι αυτοι μας τα σπανε καθημερινα με την αισχροκερδια τους...

στο τεταρτο,απ ολα τα παραπανω που σου ειπα,το "παρανομο" ειναι σχετικος ορος...

και επειδη το "παρανομο" ειναι σχετικος ορος οσον αφορα το internet στην Ελλαδα,δεν θα ειδοποιηθουμε ποτε για καποιο παρανομο απ ολα αυτα που κανουμε καθημερινα εγω,ο Roufous,εσυ Βραζιλη και ολοι οι SpelloRoufoΒραζιληδες..
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #21 στις: 09/09/08, 12:35 »
Εγώ με forthnet μέχρι το Μάιο και με conn-x έως και σήμερα δεν είχα κάποιο πρόβλημα.
Μάλιστα πριν λίγο καιρό που δε μπορούσα να κατεβάσω με torrents βούιξε ο tracker που χρησιμοποιώ ότι έφταιγε η otenet αλλά λίγες ώρες μετά λύθηκε το πρόβλημα.
Επίσης άνθρωπος που δουλεύει στο τεχνικό κομμάτι τους μου είπε ότι δεν εφαρμόζεται καμία τακτική μείωσης της ταχύτητας.
Ό,τι και να κάνουν ο κόσμος θα βρει τρόπο να ανταλάσσει αρχεία οποιουδήποτε είδους.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #22 στις: 09/09/08, 13:06 »
κοιτα πως το βλεπουν καποιοι αλλοι μαζι τους και γω..
εχω αγορασει ενα cd...το εχω στο παραθυρο στο σπιτι,και καποιος ερχεται και το παιρνει..
ειμαι εγω παρανομος?η αυτος που το πηρε?
με την ιδια λογικη ανεβαζω κατι στο internet..ΑΝ ο αλλος ερθει και το παρει "ειναι" παρανομος...δεν του το δωσα εγω,αυτος το πηρε...
εγω απλα το ειχα "αφησει στο παραθυρο"
Δεν είναι ίδιο το παράδειγμα, γιατι στο πρώτο σκέλος σταματάς να είσαι ο ιδιοκτήτης του cd. Χάνεις τη δυνατότητα να αξιοποιήσεις τα λεφτά που έδωσες με την ακρόασή του, και κάποιος άλλος απολαμβάνει το παραπάνω αγαθό. Αρα ο ακροατής των 20€ παραμένει ένας. Όταν αυτό "μοιράζεται" στο ιντερνετ, τότε περισσότεροι άνθρωποι ακούνε το cd.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #23 στις: 09/09/08, 13:19 »
Δεν αποκλείεται αυτό να γίνεται στο μέλλον από όλους τους ISP, κατόπιν νομοθετικής ρύθμισης. Οι δισκογραφικές εταιρίες θα πιέσουν για αυτήν.

Το οτι θα πιεσουν ειναι σιγουρο... εδω εχουν δημιουργηθει εταιρειες/απατη, και μπαινουν σε ασχετα καταστηματα, π.χ. στο καταστημα ρουχων της γειτονιας, και αν παιζει μουσικη και δεν εχει πληρωσει δικαιωματα ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ, τοτε ειναι παρανομο και του ραβουν ενα ωραιο κουστουμακι... εχει ξεφυγει η κατασταση, να πληρωνεις δικαιωματα για να μπορεις να παιζεις ραδιο σε μικροκαταστημα, επειδη θεωρειτε δημοσιος χωρος! Και τα λευτα δεν πανε εκει που πρεπει (σοτυς καλλιτεχνες), αλλα σε αυτες τις εταιρειες που μονο αυτη τη δραστηριοτητα εχουν!

Σχετικά με τα κενά CD, o νομοθέτης θεωρεί ότι όλοι τα χρησιμοποιούμε για αντιγραφή υλικού που προστατεύεται από τον νόμο περί πνευματικής ιδιοκτησίας (δηλ. είμαστε εξ ορισμού κλέφτες), γι'αυτό χρεώνει τον σχετικό φόρο κατά την αγορά κενών CD.


Αυτο ειναι αληθεια, αλλα απαραδεκτο! ΟΚ να βαζουν τον φορο στα σι-ντι που γραφουν ΜΙΟΥΖΙΚ πανω, οπως σε αλλες χωρες, αλλα γιατι να πληρωνω εγω αυτον τον φορο, απο τη στιγμη που δεν κατεβαζω παρανομα κτλ, και που σε αυτα τα δισκακια θελω να περασω τις φοτο απο τις διακοπες μου, τα αρχεια απο τη δουλεια, τη μουσικη της μπαντας μου που ειναι ελευθερη κτλ...  >:(
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #24 στις: 09/09/08, 13:44 »
και επειδη το "παρανομο" ειναι σχετικος ορος οσον αφορα το internet στην Ελλαδα,δεν θα ειδοποιηθουμε ποτε για καποιο παρανομο απ ολα αυτα που κανουμε καθημερινα ....

Γενικά, τυχόν ελλειπής ή/και ασαφής νομοθεσία, δεν είναι άλλοθι για δραστηριότητες αμφίβολης νομιμότητας. Σε κάθε περίπτωση, κριτής είναι το αρμόδιο δικαστήριο. Αν πχ. ο νόμος λέει "απαγορεύεται η δημόσια αναπαραγωγή", για το δικαστήριο δεν χρειάζεται ο νόμος να αναφέρει σαφώς "ΚΑΙ μέσω internet", γιατί υπονοείται.

Jesus,
Αυτές οι εισπρακτικές εταιρίες δημιουργήθηκαν με τις ευλογίες του κράτους, απλά κάνουν την δουλειά τους (μερικές φορές με υπερβάλλοντα ζήλο). Πάντως, σίγουρα η μουσική σε δημόσιο χώρο είναι δημόσια αναπαραγωγή, δεν υπάρχει αμφιβολία επ'αυτού, ο νόμος είναι ξεκάθαρος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 16:30
από ισκιος
3 Απαντήσεις
7252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/10, 17:52
από Dr Bluz (G.K.)
3 Απαντήσεις
2770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/11, 12:42
από Mrs Brightside
7 Απαντήσεις
3490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/11, 11:11
από vagtanplan
3 Απαντήσεις
2742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/12, 13:29
από rodort1
2 Απαντήσεις
2007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/12, 10:34
από solarmonkeys
1 Απαντήσεις
2367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/14, 05:48
από Lo.Lee.Ta
3 Απαντήσεις
2446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/14, 04:11
από ΠΟΙΟΣ
1 Απαντήσεις
2635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/15, 20:00
από AderfiTouEleous
2 Απαντήσεις
3968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/17, 15:00
από MARIOS F