Αποστολέας Θέμα: To τέλος του downloading!  (Αναγνώστηκε 16817 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #25 στις: 09/09/08, 13:46 »
Ρε παιδιά έλεος.... τι είναι αυτά που διαβάζω... Εννοείται ότι είναι παρανομο να ανεβάζεις και να κατεβάζεις μουσική... Όπως παράνομο είναι ο κάθε παροχέας να ελέγχει τι κάνει ο κάθε ιδιώτης στον υπολογιστή του...

Spell λίγο άκυρο το παράδειγμα σου με το cd και το παράθυρο γιατί από τη στιγμή που αναβάζεις το cd στο δικτυο είσαι παράνομος... Μην μπερδεύουμε το ανέβασμα στο παράθυρο με το ανέβασμα στο δίκτυο  :P

Επίσης να υπενθυμίσω ότι κατεβάζοντας ένα cd χάνουν λεφτά και κάποιοι άνθρωποι που δεν τραγουδάνε σε μπουζούκια ή δεν έχουν καμια 10αριά εταιρίες να βγάζουν λέφτα... Ας μην ξεχνάμε τους στιχουργούς και τους συνθέτες επίσης....

Όσο για τις ταινίες δεν είναι ίδια τα μεγέθει, ούτε οικονομικά ούτε ποσοτικά....

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο ότι δεν πρέπει να μπερδεύουμε το παράνομο με το άδικο ( όσο και να μας ενοχλεί )!!!

Υ.Γ. Ο υποτυθέμενος έλεγχος γίνεται σε αρχεία που έχουμε κατεβάσει μόνο μέσω προγραμμάτων p2p? 
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #26 στις: 09/09/08, 13:52 »
Jesus,
Αυτές οι εισπρακτικές εταιρίες δημιουργήθηκαν με τις ευλογίες του κράτους, απλά κάνουν την δουλειά τους (μερικές φορές με υπερβάλλοντα ζήλο). Πάντως, σίγουρα η μουσική σε δημόσιο χώρο είναι δημόσια αναπαραγωγή, δεν υπάρχει αμφιβολία επ'αυτού, ο νόμος είναι ξεκάθαρος.

Ενοειτε οτι ειναι ξεκαθαρο, απλα εχουν πληρωσει προστιμο γνωστοι μου οι οποιοι απλα επαιζαν ραδιο (ο ραδιοσταθμος εχει ΗΔΗ πληρωσει τα δικαιωματα για να κανει τη δημοσια αναπαραγωγη), πραγμα που ειναι παρανομο! Αλλα επειδη δεν ηξεραν τα δικαιωματα τους, δεν ηξεραν καν την υπαρξη αυτων των εταιρειων (απο που να ενημερωθει ο Χ μεσηλικας+ ?), πληρωσαν ενω δεν επρεπε σε καποιες παριπτωσεις... ο υπερβαλων ζηλος που ελεγες...)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #27 στις: 09/09/08, 13:55 »
Και όλα αυτά στην Ελλάδα ξεκίνησαν όταν μπήκαν καλλιτέχνες υπουργοί πολιτισμού!!!Άκουσον άκουσον!!!

Και Βραζίλη το μαγαζί μου που κάθομαι και είμαι μαραγκός, δεν είναι δημόσιος χώρος...Είναι ιδιωτικότατος.Και στο φινάλε δεν κερδίζω εγώ λεφτά από τη μουσική που ακούω για τη δικιά μου ευχαρίστηση. Όταν θα έρθει ο πελάτης και θα πάρει δύο πράματα και θα φύγει δε θα μου πληρώσει και τη μουσική που άκουσε γιατί δεν ήρθε γι αυτό στο μαγαζί μου...παράδειγμα λέμε τώρα...

Επίσης το ίντερνετ δεν υπόκειται ακόμα σε νόμους των ΑΕ και του ενοχικού δικαίου, και επίσης δεν υπάρχουν νόμοι παρά μόνο για το ηλεκτρονικό εμπόριο και για κανέναν άλλο. Κατά τα άλλα όσο παράνομο δεν είναι να πάρω εκούσια το cd μου και να το αντιγράψω στην κοπέλα μου άλλο τόσο παράνομο δεν είναι να το ανεβάσω στο rapidshare  να το πάρουν οι υπόλοιπες "κοπέλες" μου ανά τον κόσμο.Άποψη μου...
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #28 στις: 09/09/08, 13:55 »
Ρε παιδιά έλεος.... τι είναι αυτά που διαβάζω... Εννοείται ότι είναι παρανομο να ανεβάζεις και να κατεβάζεις μουσική... Όπως παράνομο είναι ο κάθε παροχέας να ελέγχει τι κάνει ο κάθε ιδιώτης στον υπολογιστή του...

Ακριβως αυτο!
Τελευταια παντως εχω δει παρα πολλους καλλιτεχνες (και καποιους πολυ διασημους μαλλιστα), να κυκλοφορουν μονοι τους τους δισκους, και σε καποιες περιπτωσεις να κανουν μονοι τους και τη διανομη, το οποιο θεωρω πολυ θετικο βημα, γιατι τα χρηματα πανε εκει που πρεπει, και οχι σε εναν τσαμπουκα μεσαζωντα, που οσο και να σε προωθει, το μονο που τον ενδιαφερει ειναι να σε αποζυμησει.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #29 στις: 09/09/08, 13:57 »
Για τους Radiohead λες;Που τα βάλαν στο site τους, το κατέβαζαν όλοι και όποιος ήθελε πλήρωνε ένα ποσόν που καθόριζε ο ίδιος;
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #30 στις: 09/09/08, 14:00 »
Ναι, ειχα και αυτους στο μυαλο οταν το εγραφα αυτο!
Οπως επισης σημερα εφτασε στο ταχυδρομικο κουτι μου ο νεος δισκος των Μπερζερκερ απο την Αυστραλια... ιδρυσαν δικια τους εταιρεια απλα και μονο για να εχουν πληρες ελεγχο σε αυτο που κανουν και να μην πηγαινουν τα λευτα στους μεσαζωντες, που σε καποιες περιπτωσεις δεν προσφερουν τιποτα.
Αλλα υπαρχουν και πολλα αλλα παραδειγματα, απο γνωστους καλλιτεχνες που ο δισκος τους πωλειτε μονο μεσω της σελιδας τους στο νετ, μεχρι μπαντες που εχουν αναλαβει και τη διανομη, ή συμφωνιες με εταιρειες διανομης, για να βρισκεις τον δισκο τους στα δισκαδικα χωρις να χρειαζεται καποια μεγαλη δισκογραφικη ενδιαμεσα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #31 στις: 09/09/08, 14:10 »
Jesus,
Αυτές οι εισπρακτικές εταιρίες δημιουργήθηκαν με τις ευλογίες του κράτους, απλά κάνουν την δουλειά τους (μερικές φορές με υπερβάλλοντα ζήλο). Πάντως, σίγουρα η μουσική σε δημόσιο χώρο είναι δημόσια αναπαραγωγή, δεν υπάρχει αμφιβολία επ'αυτού, ο νόμος είναι ξεκάθαρος.

Ενοειτε οτι ειναι ξεκαθαρο, απλα εχουν πληρωσει προστιμο γνωστοι μου οι οποιοι απλα επαιζαν ραδιο (ο ραδιοσταθμος εχει ΗΔΗ πληρωσει τα δικαιωματα για να κανει τη δημοσια αναπαραγωγη), πραγμα που ειναι παρανομο! Αλλα επειδη δεν ηξεραν τα δικαιωματα τους, δεν ηξεραν καν την υπαρξη αυτων των εταιρειων (απο που να ενημερωθει ο Χ μεσηλικας+ ?), πληρωσαν ενω δεν επρεπε σε καποιες παριπτωσεις... ο υπερβαλων ζηλος που ελεγες...)
Δεν είναι παράνομο να παίζεις ραδιόφωνο στο μαγαζί σου. Αν παίζεις CD όμως είναι. Όσο για τον υπερβάλλοντα ζήλο, μια φορά είχαν έρθει και στο δισκοπωλείο που δούλευα και άρχισαν να κατηγορούν και να ετοιμάζουν το μπλοκάκι με τις "παράνομες" δραστηριότητες μας. Εκτός από ένα ticket-to-hell μαζί με σταυρούς, Χριστούς και Παναγίες άκουσαν και ένα: "Αν δεν παίζω μουσική εγώ στο μαγαζί μου να δω αν θα συνεχίζει να αγοράζει και ο κόσμος που έχει μείνει να αγοράζει!". Υπ' όψιν ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι της ΑΕΠΙ που προστατεύει τα πνευματικά δικαιώματα των καλλιτεχνών στην Ελλάδα.

Για τους Radiohead λες;Που τα βάλαν στο site τους, το κατέβαζαν όλοι και όποιος ήθελε πλήρωνε ένα ποσόν που καθόριζε ο ίδιος;
Οι Radiohead το έκαναν αυτό περισσότερο για θέμα marketing, παρά για το γενικότερο καλό. Το παραδέχτηκαν και οι ίδιοι και μάλιστα είπαν πως δεν πρόκειται να το ξανακάνουν. Γιατί? Επειδή το album παρόλο που ήταν τσάμπα στο site τους, οι περισσότεροι προτίμησαν να το κατεβάσουν από τα διάφορα torrents και warez sites που κυκλοφορούν. Άσε που και σαν πείραμα απέτυχε αφού οι περισσότεροι δεν έδωσαν ένα ποσό τιμής ένεκεν και όσοι έδωσαν (γύρω στο 25% αν θυμάμαι καλά) ήταν στο διάστημα του 1-3 $ αν θυμάμαι καλά πάλι.

Επίσης οι Radiohead δεν το έκαναν και για την ψυχή της μάνας τους, έδιναν και το boxset μαζί με 40 λιρες και 1/1/2008 κυκλοφόρησε και από δισκογραφική. Ανεξάρτητη μεν (XL) μεγάλη όμως δε (White stripes, gotan project κλπ) και δισκογραφική εταιρία όπως και να έχει.

Ναι, ειχα και αυτους στο μυαλο οταν το εγραφα αυτο!
Οπως επισης σημερα εφτασε στο ταχυδρομικο κουτι μου ο νεος δισκος των Μπερζερκερ απο την Αυστραλια... ιδρυσαν δικια τους εταιρεια απλα και μονο για να εχουν πληρες ελεγχο σε αυτο που κανουν και να μην πηγαινουν τα λευτα στους μεσαζωντες, που σε καποιες περιπτωσεις δεν προσφερουν τιποτα.
Αλλα υπαρχουν και πολλα αλλα παραδειγματα, απο γνωστους καλλιτεχνες που ο δισκος τους πωλειτε μονο μεσω της σελιδας τους στο νετ, μεχρι μπαντες που εχουν αναλαβει και τη διανομη, ή συμφωνιες με εταιρειες διανομης, για να βρισκεις τον δισκο τους στα δισκαδικα χωρις να χρειαζεται καποια μεγαλη δισκογραφικη ενδιαμεσα.
Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να βρεις αυτά τα CD από τις εταιρίες διανομής? Ξέρεις αν συμφέρει ένα μικρό δισκοπωλείο στην επαρχία (όχι metropolis, virgin κλπ) μπορεί να προμηθευτεί αυτό το δίσκο ή αν θα μπει μέσα σε περίπτωση μη ζήτησης? Δεν είναι τόσο απλά πράγματα, για αυτό οι μεγάλες εταιρίες εδραιώθηκαν και έγιναν αναγκαίο κακό. Πόσες καλές κυκλοφορίες έχουν χαθεί επειδή έχουν κυκλοφορήσει "ανεξάρτητα" από εταιρίες διανομής...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/08, 14:17 από Fteo »

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #32 στις: 09/09/08, 14:14 »
Ρε παιδιά έλεος.... τι είναι αυτά που διαβάζω... Εννοείται ότι είναι παρανομο να ανεβάζεις και να κατεβάζεις μουσική... Όπως παράνομο είναι ο κάθε παροχέας να ελέγχει τι κάνει ο κάθε ιδιώτης στον υπολογιστή του...

Spell λίγο άκυρο το παράδειγμα σου με το cd και το παράθυρο γιατί από τη στιγμή που αναβάζεις το cd στο δικτυο είσαι παράνομος... Μην μπερδεύουμε το ανέβασμα στο παράθυρο με το ανέβασμα στο δίκτυο  :P

Επίσης να υπενθυμίσω ότι κατεβάζοντας ένα cd χάνουν λεφτά και κάποιοι άνθρωποι που δεν τραγουδάνε σε μπουζούκια ή δεν έχουν καμια 10αριά εταιρίες να βγάζουν λέφτα... Ας μην ξεχνάμε τους στιχουργούς και τους συνθέτες επίσης....

Όσο για τις ταινίες δεν είναι ίδια τα μεγέθει, ούτε οικονομικά ούτε ποσοτικά....

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο ότι δεν πρέπει να μπερδεύουμε το παράνομο με το άδικο ( όσο και να μας ενοχλεί )!!!

Υ.Γ. Ο υποτυθέμενος έλεγχος γίνεται σε αρχεία που έχουμε κατεβάσει μόνο μέσω προγραμμάτων p2p? 
οχι,δεν ειναι ακυρο το παραδειγμα μου,γιατι δεν ξερεις τον λογο που το ανεβαζω στο νετ...μπορει να το ανεβαζω επειδη ειμαι ψυχακιας και θελω να το βλεπω ανεβασμενο..να φτανω σε οργασμο βλεποντας το λινκ του album.. ;)
λεω ακραιο παραδειγμα,αλλα με οποιοδηποτε τροπο δεν ειναι ακυρο...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #33 στις: 09/09/08, 14:26 »
Sakman, τα ποσοστα επι του κερδους που παιρνουν οι studio μουσικοι ειναι τοσο ελαχιστα ( μιλαμε για 5-7% ), που ξερουν απο πριν πως ακομα κι εαν πουληθουν 1.000.000 αντιτυπα, δεν θα βγαλουν τα λεφτα που βγαζει ο μεγαλοπαραγωγος/εταιρια!

Το ιδιο ισυχει και για τους συνθετες και στιχουργους!

Κακα τα ψεμματα, η μουσικη βιομηχανια του εξωτερικου "βογκαει" για την πειρατεια, διοτι ξερει πως το κοινο της ειναι παγκοσμιο! Επομενως, αλλο να χασει 40.000 πωλησεις απο μια χωρα, κι αλλο να χασει 40.000 πωλησεις απο 12 χωρες εκαστος!
Αντιθετως η ελληνικη βιομηχανια κυνηγαει μεν την πειρατια, αλλα πιο "χαλαρα" διοτι ξερει πως ειναι εγχωρια και ξερει πως οι περισσοτεροι καλλιτεχνες και συντελεστες θα βγαλουν τα λεφτα τους απο τα live ( εδω ειναι το καθαρο κερδος συνθετων και στιχουργων ).

Φυσικα για μια παγκομιου φημης μπαντα, ειναι δυσκολο να λεει πως θα ειναι σε 12 χωρες συγχρονως ( ασχετα εαν τα κερδη απο μια συναυλια ισως να ειναι και 100πλασια απο τα συνολικα κερδη πολλων συναυλιων μιας ελληνικης μπαντας ) ;) Κα βεβαια, το ιδιο ισχυει για τις εταιριες.

Επισης μη ξεχνατε πως το budget παραγωγης στο εξωτερικο ειναι πολλαπλασιο απο το budget μιας ελληνικης παραγωγης. Αρα, στο θεμα πειρατιας πρεπει να σκεφτομαστε με "παγκοσμια" λογικη κι οχι "ελληνικη" ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #34 στις: 09/09/08, 14:38 »
Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να βρεις αυτά τα CD από τις εταιρίες διανομής? Ξέρεις αν συμφέρει ένα μικρό δισκοπωλείο στην επαρχία (όχι metropolis, virgin κλπ) μπορεί να προμηθευτεί αυτό το δίσκο ή αν θα μπει μέσα σε περίπτωση μη ζήτησης? Δεν είναι τόσο απλά πράγματα, για αυτό οι μεγάλες εταιρίες εδραιώθηκαν και έγιναν αναγκαίο κακό. Πόσες καλές κυκλοφορίες έχουν χαθεί επειδή έχουν κυκλοφορήσει "ανεξάρτητα" από εταιρίες διανομής...

Δηλαδη το δισκαδικο οτι εχει σε στοκ δεν το εχει ηδη αγορασει? Ασχετα απο το ποια εταιρεια διανομης το εχει παρει. (ρωταω γιατι δεν γνωριζω)
Επισης βλεπω πολλους γνωστους που κατεβαζουν τα παντα, ακομα και αν προκειτε για καποια απο τις κυκλοφοριες που ανεφερα πιο πανω... σε τετοιες περιπτωσεις ειδικα, η αποψη μου ειναι αν σου αρεσει η μουσικη και η μπαντα/καλλιτεχνης, αγορασε το δισκο! Γιατι επενδυσε πολλα ο καλλιτεχνης να τον κυκλοφορισει, και αν το αγορασεις δινεις κατι σαν ανταλαγμα για τη μουσικη που σου εδωσε, αν ομως τον κατεβασουν ολοι τον δισκο, ο καλλιτεχνης δεν θα βγαλει ουτε τα εξοδα του, ποσο μαλλον να κυκλοφορησει και αλλον δισκο... οποτε αν σου αρεσει καποιος μικρος καλλιτεχνης, κακο δικο σου κανεις αν δεν τον υποστηριξεις, γιατι δεν θα τον ξανακουσεις.
Εγω προσωπικα ακουω στο νετ τα παντα, και αγοραζω οτι μου αρεσει, για να το ακουω σε καλη ποιοτητα σπιτι μου οταν μπορω, ΜΡ3 κτλ δεν τα θεωρω ικανοποιητικα.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/08, 14:42 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #35 στις: 09/09/08, 14:42 »
http://rapidshare.com/files/143842886/__922___940___964___953____964___961___941___967___949___953_....pdf.html

btw πριν δω αυτό το άρθρο είχα ανοίξει στο επιστήμη και τεχνολογία το thread, αυτό είναι το ίδιο το άρθρο σε pdf...όποιος θέλει να το δει...
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #36 στις: 09/09/08, 14:52 »
Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να βρεις αυτά τα CD από τις εταιρίες διανομής? Ξέρεις αν συμφέρει ένα μικρό δισκοπωλείο στην επαρχία (όχι metropolis, virgin κλπ) μπορεί να προμηθευτεί αυτό το δίσκο ή αν θα μπει μέσα σε περίπτωση μη ζήτησης? Δεν είναι τόσο απλά πράγματα, για αυτό οι μεγάλες εταιρίες εδραιώθηκαν και έγιναν αναγκαίο κακό. Πόσες καλές κυκλοφορίες έχουν χαθεί επειδή έχουν κυκλοφορήσει "ανεξάρτητα" από εταιρίες διανομής...

Δηλαδη το δισκαδικο οτι εχει σε στοκ δεν το εχει ηδη αγορασει? Ασχετα απο το ποια εταιρεια διανομης το εχει παρει. (ρωταω γιατι δεν γνωριζω)
Επισης βλεπω πολλους γνωστους που κατεβαζουν τα παντα, ακομα και αν προκειτε για καποια απο τις κυκλοφοριες που ανεφερα πιο πανω... σε τετοιες περιπτωσεις ειδικα, η αποψη μου ειναι αν σου αρεσει η μουσικη και η μπαντα/καλλιτεχνης, αγορασε το δισκο! Γιατι επενδυσε πολλα ο καλλιτεχνης να τον κυκλοφορισει, και αν το αγορασεις δινεις κατι σαν ανταλαγμα για τη μουσικη που σου εδωσε, αν ομως τον κατεβασουν ολοι τον δισκο, ο καλλιτεχνης δεν θα βγαλει ουτε τα εξοδα του, ποσο μαλλον να κυκλοφορησει και αλλον δισκο... οποτε αν σου αρεσει καποιος μικρος καλλιτεχνης, κακο δικο σου κανεις αν δεν τον υποστηριξεις, γιατι δεν θα τον ξανακουσεις.
Εγω προσωπικα ακουω στο νετ τα παντα, και αγοραζω οτι μου αρεσει, για να το ακουω σε καλη ποιοτητα σπιτι μου οταν μπορω, ΜΡ3 κτλ δεν τα θεωρω ικανοποιητικα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Όσο για αυτό που ρωτάς, ναι τα δισκοπωλεία αγοράζουν επί πιστώσει και κάθε μήνα, δίμηνο, τρίμηνο αναλόγως την εταιρία, εξοφλούν τα τιμολόγια. Απλά οι μεγάλες εταιρίες έχουν τη δυνατότητα να δίνουν CD με παρακαταθήκες (δικαίωμα επιστροφής για συγκεκριμένα κομμάτια σε περίπτωση που δεν πουλήσει) ή κανονίζουν επιστροφές. Μια εταιρία διανομής δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να κάνει κάτι τέτοιο και με το ζόρι το κάνουν ορισμένες εισαγωγικές...

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #37 στις: 09/09/08, 15:07 »
οχι,δεν ειναι ακυρο το παραδειγμα μου,γιατι δεν ξερεις τον λογο που το ανεβαζω στο νετ...μπορει να το ανεβαζω επειδη ειμαι ψυχακιας και θελω να το βλεπω ανεβασμενο..να φτανω σε οργασμο βλεποντας το λινκ του album.. ;)
λεω ακραιο παραδειγμα,αλλα με οποιοδηποτε τροπο δεν ειναι ακυρο...

Δεν έχει σημασία ο λόγος που το ανεβάζεις... Το γεγονός και μόνο ότι το ανεβάζεις είναι παρανομία... Γιατί αγοράζοντας ένα cd το μόνο που αγοράζεις είναι το δικαίωμα της προσωπικής ακρόασης (όχι χρήσης) και τίποτα περισσότερο...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #38 στις: 09/09/08, 15:24 »
Ας γίνει, πάντα μου άρεσαν τα CD, και όχι τα ξερά mp3.  ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #39 στις: 09/09/08, 15:32 »
νομίζω πως και η απλή αντιγραφή απαγορεύεται... (πχ στην κοπέλα σου, όπως είπε ο Cuenca_60R)

επίσης, το να πληρώνει κάποιος πρόστιμο για τη μουσική που παίζει στο μαγαζί του, αν δν είναι αυτό που πουλάει, το θεωρώ τεράστια λαμογιά... δεν βρίσκω το λόγο π πρέπει κάποιος να πληρώσει...

εννοείται πως συμφωνώ πως οι καλλιτέχνες πρέπει να πληρώνονται για τη μουσική που προσφέρουν αλλά όχι να δίνω 20Ε για όλα τα cd (ακόμα και για τα live των οποίων τα έξοδα έχουν ήδη βγάλει από τα εισητήρια) για να ταίσω τον χοντρό τον κουστουμάτο.

Σπελ δημοσιοποιείς τα τραγούδια...δν τα βγάζεις στο παράθυρό σου αλλά στον πίνακα ανακοινώσεων έξω από την πόρτα σου...



Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #40 στις: 09/09/08, 15:51 »
Παιδιά εγώ το πράγμα το βλέπω πολύ πιο απλά. Μην ακούω αηδίες για download, αντιγραφές, παράθυρα ανοιχτά και φωταγωγούς. Το ξέρουμε ότι είναι παράνομα, ξέρουμε ότι όλα αυτά καταπατούν πνευματικά δικαιώματα και αν ήμασταν στη θέση του καλλιτέχνη θα μας ενοχλούσε να μας κλέβουν. Οπότε μην προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα. Είμαστε κλέφτες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Επίσης, θεωρώ πολύ καλό και υποχρέωση όλων να αγοράζουμε cd, να δίνουμε λεφτά στη μουσική βιομηχανία για να έχουμε καλύτερες παραγωγές και τέλος πάντων είναι καλό σε έναν παραγωγικό τομέα να πέφτουν λεφτά. Σίγουρα θα βγάλουν και κέρδος αλλά αυτός δεν είναι λόγος να τους κλέψουμε. Στο κάτω κάτω την δουλειά τους κάνουν.
Από την άλλη με την ακρίβεια που μαστίζει της μέρες μας σε παγκόσμιο επίπεδο, το βρίσκω πραγματικά παράλογο να δίνω 20€ για ένα cd. Είναι πραγματικά εξωφρενικό όταν η βενζίνη έχει φτάσει το 1.70. Και επειδή εγώ και πολύ άλλοι δεν κολυμπάμε μες στο χρήμα τα 20€ είναι πάρα πολλά για ένα cd. Τέλος να συμφωνήσω σε αυτό που πολύ σωστά ειπώθηκε, ότι ο μόνος τρόπος για να ελέγχει το internet είναι να μας κάνουν να νομίζουμε ότι μπορούν να μας ελέγχουν. Πραγματικά θα ήθελα κάποια στιγμή να φτάσω στο σημείο να έχω τόσα λεφτά ώστε να μπορώ να αγοράζω μουσική και όχι να κλέβω αλλά μέχρι τότε .... download for life!!
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #41 στις: 09/09/08, 16:06 »
Παιδια, μην τρομαζετε και μην φοβαστε, διοτι και οι παροχεις δεν θελουν να χασουν "πελάτες", αλλα και οι δισκογραφικες εταιριες δεν θελουν να χασουν τη..τσαμπα διαφημιση ;)

Γιατι κακα τα ψεμματα, το τελευταιο καιρο εχουμε φτασει να ακουμε και CDs που κανονικα οι εταιριες δεν εχουν βγαλει στην αγορα ( παραδειγμα ο δισκος των U2 που το "εσκασε" μεσα απο το studio ). Ο τροπος φυλαξης των master απο τις εταιριες ειανι τετοιος που αποκλειεται να γινει διαρροη ενος CD ( πριν την κυκλοφορια του ) χωρις να το θελει η ιδια η εταιρια ;)

Και προτιμαει να χασει 300-400 ατομα ανα περιοχη, εφοσον αυτα θα κανουν τη κλασσικη διαφημιση:

"Ρε Γιωργο, ακουσες το τελευταιο των Metallica? Σκιζει ρε μπιμπ.."

Ο Μπιμπ το παιρνει απο το φιλο του, το ακουει στα 128Kbs και επειδη σιχαινεται να το ακουει στο super ντουπερ ηχοσυστημα του με "χρουτσου χρουτσου" απο τη συμπιεση, παει και το παιρνει ( επειδη γαμαει κιολας ο δισκος :P ).  Και ολοι ειναι χαρουμενοι!

Και μη ξεχνατε πως το τελευταιο καιρο οι παραγωες εχουν γινει επιτηδες πριματες, ωστε σε οποιοδηποτε ειδος συμπιεσης κι εαν υποπεσουν,  να "καταστραφουν" χαρακτηριστικα του ηχου ( κιθαρες, πιατινια και πολλες φορες και φωνες ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #42 στις: 09/09/08, 16:07 »
Παιδιά υπάρχουν και δισκάρες που τις βρίσκεις από 6,5 Ε μέχρι 10. Και δεν μιλάω για αρχαία CD, αλλά για καινούριες κυκλοφορίες που έχουν βγει 3-4 μήνες και θέλουν να διώξουν το πολύ στοκ. Μη λέμε ότι θέλουμε, το download έιναι η εύκολη λύση και γιαυτό μας αρέσει. Κλεψιά είναι με όποιο τρόπο και να το δεις. Δεν το παίζω άγιος και εγώ κατεβάζω, αλλά ότι αξίζει πηγαίνω και το αγοράζω, μπορεί όχι άμεσα, αλλά όταν μπορέσω και μου το επιτρέψει το πορτοφόλι μου και οι ανάγκες μου. Και στο κάτω-κάτω υπάρχει και το Amazon.com που για παράδειγμα πήρα το καινούριο Coldplay 6,90 μόλις κυκλοφόρησε, όταν η ΕΜΙ εδώ το έδινε χονδρική 12,5Ε χωρίς έξοδα συσκευασίας, αποστολής κλπ.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #43 στις: 09/09/08, 16:27 »
Και μη ξεχνατε πως το τελευταιο καιρο οι παραγωες εχουν γινει επιτηδες πριματες, ωστε σε οποιοδηποτε ειδος συμπιεσης κι εαν υποπεσουν,  να "καταστραφουν" χαρακτηριστικα του ηχου ( κιθαρες, πιατινια και πολλες φορες και φωνες ).

!

Και στο κάτω-κάτω υπάρχει και το Amazon.com που για παράδειγμα πήρα το καινούριο Coldplay 6,90 μόλις κυκλοφόρησε, όταν η ΕΜΙ εδώ το έδινε χονδρική 12,5Ε χωρίς έξοδα συσκευασίας, αποστολής κλπ.

εννοείς καινούρια cd ή ελαφρά μεταχειρισμένα κτλ?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #44 στις: 09/09/08, 16:32 »
Παιδιά υπάρχουν και δισκάρες που τις βρίσκεις από 6,5 Ε μέχρι 10. Και δεν μιλάω για αρχαία CD, αλλά για καινούριες κυκλοφορίες που έχουν βγει 3-4 μήνες και θέλουν να διώξουν το πολύ στοκ. Μη λέμε ότι θέλουμε, το download έιναι η εύκολη λύση και γιαυτό μας αρέσει. Κλεψιά είναι με όποιο τρόπο και να το δεις. Δεν το παίζω άγιος και εγώ κατεβάζω, αλλά ότι αξίζει πηγαίνω και το αγοράζω, μπορεί όχι άμεσα, αλλά όταν μπορέσω και μου το επιτρέψει το πορτοφόλι μου και οι ανάγκες μου. Και στο κάτω-κάτω υπάρχει και το Amazon.com που για παράδειγμα πήρα το καινούριο Coldplay 6,90 μόλις κυκλοφόρησε, όταν η ΕΜΙ εδώ το έδινε χονδρική 12,5Ε χωρίς έξοδα συσκευασίας, αποστολής κλπ.

Συμφωνώ απόλυτα.. Ότι μας αρέσει εν τέλει νομίζω ότι θα πρέπει να το αγοράζουμε.. Αν δεν κοστολογούμε κάτι στα €20, μετά από κάποιο καιρό, όταν πέσει η τιμή του στα επίπεδα που νομίζουμε ότι είναι λογική, καλό είναι να επιβραβεύουμε τον καλλιτέχνη (και τους μεσάζοντες βέβαια αλλά μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά).. Βέβαια, ακόμη να αγοράσω το Scarsick των P.O.S. αν και μου άρεσε απίστευτα (και έχω και την δισκογραφία τους σε CD και θέλω να συμπληρώσω το set) :(.. Δεν είναι ότι δεν θέλω να το αγοράσω απλά όλο κάτι συμβαίνει και το αναβάλλω (βαριέμαι κιόλας την διαδικασία) ή αγοράζω κάτι άλλο..

Btw, τώρα που είπες για Amazon παρατήρησα τις προάλλες αυτό.. Τι συμβαίνει;

Πάντως freemind, επί του παραδείγματος σου, το Death Magnetic είχε κυκλοφορήσει (στο rapidshare) σε 320Kbs από την πρώτη μέρα που έγινε leaked..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #45 στις: 09/09/08, 16:32 »
Σου κανει εντυπωση Hot sauce?

Απλο πειραμα. Δες ( απο CD ) μια παραγωγη Metallica πριν το 90 και την τελευταια τους. ;) Οι διαφορες στο αυτι μπορε ινα ακουγονται μικρες ( συχνοτικα ), ομως στη διαρκεια της συμπιεσης πολλα πραγματα εξαρτωνται απο τις συχνοτητες ;)

Οταν ειχα κατι ηχεια υπολογιστη ( πριν 1,5 χρονο ) δεν αισθανομουν αυτο που λεω. Οταν αγορασα τα monitor της Alesis, διαπιστωσα ποσο υποβιβαζα την ποιοτητα των κομματιων. Δεν ειναι καθολου τρελο το οτι πηρα ολα μου τα CDs και τα ξαναπερασα στον υπολογιστη με συμπιεση 160Kbs. Και αυτο ηταν η χρυση τομη μεταξυ ποιοτητας και χωρητικοτητας..Παλι μερικες φορες αοκυω προβληματικες συμπιεσμενες συχνοτητες

Faser, το τελευταιο καιρο κυκλοφορουν πολλα albums σε ομορφη συμπιεση ;) Η διαφημιση που λεγαμε..;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #46 στις: 09/09/08, 16:35 »
Και μη ξεχνατε πως το τελευταιο καιρο οι παραγωες εχουν γινει επιτηδες πριματες, ωστε σε οποιοδηποτε ειδος συμπιεσης κι εαν υποπεσουν,  να "καταστραφουν" χαρακτηριστικα του ηχου ( κιθαρες, πιατινια και πολλες φορες και φωνες ).


!

Και στο κάτω-κάτω υπάρχει και το Amazon.com που για παράδειγμα πήρα το καινούριο Coldplay 6,90 μόλις κυκλοφόρησε, όταν η ΕΜΙ εδώ το έδινε χονδρική 12,5Ε χωρίς έξοδα συσκευασίας, αποστολής κλπ.


εννοείς καινούρια cd ή ελαφρά μεταχειρισμένα κτλ?
Φυσικά και εννοώ καινούρια! Του κουτιού! Απλά από το amazon συμφέρει πάρα πολύ, ειδικά αν παίρνει 4-5 CD μαζεμένα, και βρίσκεις και πράγματα που δεν κυκλοφορούν εδώ. Το μόνο μειονέκτημα ο μεγάλος χρόνος παράδοσης που είναι γύρω στο μήνα.
Παιδιά υπάρχουν και δισκάρες που τις βρίσκεις από 6,5 Ε μέχρι 10. Και δεν μιλάω για αρχαία CD, αλλά για καινούριες κυκλοφορίες που έχουν βγει 3-4 μήνες και θέλουν να διώξουν το πολύ στοκ. Μη λέμε ότι θέλουμε, το download έιναι η εύκολη λύση και γιαυτό μας αρέσει. Κλεψιά είναι με όποιο τρόπο και να το δεις. Δεν το παίζω άγιος και εγώ κατεβάζω, αλλά ότι αξίζει πηγαίνω και το αγοράζω, μπορεί όχι άμεσα, αλλά όταν μπορέσω και μου το επιτρέψει το πορτοφόλι μου και οι ανάγκες μου. Και στο κάτω-κάτω υπάρχει και το Amazon.com που για παράδειγμα πήρα το καινούριο Coldplay 6,90 μόλις κυκλοφόρησε, όταν η ΕΜΙ εδώ το έδινε χονδρική 12,5Ε χωρίς έξοδα συσκευασίας, αποστολής κλπ.

Συμφωνώ απόλυτα.. Ότι μας αρέσει εν τέλει νομίζω ότι θα πρέπει να το αγοράζουμε.. Αν δεν κοστολογούμε κάτι στα €20, μετά από κάποιο καιρό, όταν πέσει η τιμή του στα επίπεδα που νομίζουμε ότι είναι λογική, καλό είναι να επιβραβεύουμε τον καλλιτέχνη (και τους μεσάζοντες βέβαια αλλά μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά).. Βέβαια, ακόμη να αγοράσω το Scarsick των P.O.S. αν και μου άρεσε απίστευτα (και έχω και την δισκογραφία τους σε CD και θέλω να συμπληρώσω το set) :(.. Δεν είναι ότι δεν θέλω να το αγοράσω απλά όλο κάτι συμβαίνει και το αναβάλλω (βαριέμαι κιόλας την διαδικασία) ή αγοράζω κάτι άλλο..

Btw, τώρα που είπες για Amazon παρατήρησα τις προάλλες αυτό.. Τι συμβαίνει;

Πάντως freemind, επί του παραδείγματος σου, το Death Magnetic είχε κυκλοφορήσει (στο rapidshare) σε 320Kbs από την πρώτη μέρα που έγινε leaked..
Το album των metallica δεν είχε κυκλοφορήσει σε 320 από την αρχή. Απλά κάποιοι ξανασυμπίεσαν τα Mp3 που ήταν στα 128 kbps σε μεγαλύτερη συμπίεση. Αργότερα βγήκαν και σε 320 kbps κανονικά, αλλά ήταν από CD που βρέθηκαν στη Γαλλία ή κάτι τέτοιο ή απλά φήμες  :P. Όσο για την άλλη σου απορία, αυτή είναι η περιγραφή του Amazon στο προϊόν που μου έδειξες:
Παράθεση
http://www.youtube.com/watch?v=cfdqV_sqal0&feature=related
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/08, 16:43 από Fteo »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #47 στις: 09/09/08, 16:43 »
http://stores.channeladvisor.com/the-music-shop/Items/1780460

είναι αυτό εδώ faser, κουτί με ένα κάρο (ή κασόνι :P ) extras μέσα


freemind δεν έχω μόνιτορ αλλά βάζουν παραπάνω πρίμα για να μην γίνεται καλή συμπίεση??
τι σκέφτονται!
σαν πόλεμος παραγωγών-κοινού (συγκεκριμένα downloaders) μ φαίνεται....

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #48 στις: 09/09/08, 16:44 »
Δεν είναι πόλεμος, απλά φροντίζουν ο αγοραστής να πάρει ένα point παραπάνω από τον κλέφτη.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: To τέλος του downloading!
« Απάντηση #49 στις: 09/09/08, 17:01 »
δν μιλάω μόνο για το θέμα των πρίμων αλλά για ότι έχει αναφερθεί στο θρεντ μέχρι τώρα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
1999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 16:30
από ισκιος
3 Απαντήσεις
7251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/10, 17:52
από Dr Bluz (G.K.)
3 Απαντήσεις
2766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/11, 12:42
από Mrs Brightside
7 Απαντήσεις
3489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/11, 11:11
από vagtanplan
3 Απαντήσεις
2741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/12, 13:29
από rodort1
2 Απαντήσεις
2007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/12, 10:34
από solarmonkeys
1 Απαντήσεις
2366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/14, 05:48
από Lo.Lee.Ta
3 Απαντήσεις
2445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/14, 04:11
από ΠΟΙΟΣ
1 Απαντήσεις
2633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/15, 20:00
από AderfiTouEleous
2 Απαντήσεις
3966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/17, 15:00
από MARIOS F