Αποστολέας Θέμα: τι συσκευές χρειάζοντε για να πραγματοποιηθεί έντεχνο  (Αναγνώστηκε 2317 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bentakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • f**k**g and no regrets
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά 
Θα ήθελα να ρωτήσω   τι συσκευές( κονσόλα? ΕQ compressor)?
 χρειαζοντε  για να πραγματοποιηθεί έντεχνο ροκ  live  σε καφέ μπαρ
Με 2 κιθάρες και 2 φωνές ?
Και  τι μικρόφωνο προτείνετε για φωνή!
Αναμένω απάντηση σας


Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μια κονσολα 4 κανάλια και πάνω (τα δύο να ειναι σίγουρα με εισοδο μικροφωνου και αν γινεται να εχει και reverb) και φυσικα ένα pa συστημα με εναν τελικο ενισχυτη και κανα 2 παθητικα ηχεια ή δυο ενεργητικά (αν και ξεφεύγουν λίγο στην τιμή). Όσο για Equalizer δεν χρειαζεται εννοειται πως εχει η κονσολα πάνω. Και compressor δεν χρειάζεσαι πιστευω. Ωστώσο υπαρχουν κονσόλες που διαθέτουν (αυτη που εχω εγω πχ) ενσωματομένους. Για μικρόφωνο και ειδικά για live σου προτείνω το θρυλικο Shure Beta 78 A.


Σου στέλνω μερικές προτάσεις για κονσόλες και ηχεία:


Behringer 1202 FX    (Απλή οικονομική και με βάθος για την φωνή)


Yamaha MG 82 CX     (Ακριβότερη αλλά κλάσης ανώτερη και να σημειώσω οτι εχει και 2 κομπρεσσορες τους οποιους μπορεις να         
                                     βάλεις στην φωνη. Εγω εχω την ιδια αλλα με περισσότερα κανάλια και κομπρέσσορες και δεν εχω κανενα
                                     παράπονο. Την παίρνω σε κάθε live)

Famer Starter Pro Pack   (Ότι φθηνότερο μπορείς να πάρεις σε ηχεία με τελικό ενισχυτή. Ωστόσο δεν στο προτείνω παρα μόνο
                                            για πρόβες. Σου μιλώ απο προσωπική εμπειρία)


Peave Audio Performer Pack   (Η καλύτερη και πιο οικονομική λύση!)


Shure Beta 58 A  (Εκτός από την ποιότητα που σου προσφέρει έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να έχει πολύ λίγο feedback κάτι που
                              θα δεις και μόνος σου οτι είναι πολύτιμο για live. Feedback ειναι αυτό το βουουου που κάνουν τα μικρόφωνα
                              καμιά φορά. Εγώ όσο καιρό χρησιμοποιώ αυτό το μικρόφωνο δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ τέτοιο πρόβλημα.
                              Και φυσικά δεν είναι τυχαίο που ένα πολύ μεγάλων συγκροτημάτων και τραγουδιστών χρησιμοποιουν αυτό
                              το μικρόφωνο.)


Αυτά! Τώρα φυσικά το καλύτερο είναι να πας κάπου και να τα δοκιμάσεις αυτά πριν τα πάρεις για να έχεις και μία προσωπική άποψη.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
19492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/07, 22:27
από sakisarabatzis
27 Απαντήσεις
23703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 21:43
από lenakog1
100 Απαντήσεις
52130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/07, 21:31
από The common cunning linguist
0 Απαντήσεις
2989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/07, 20:30
από krios80
4 Απαντήσεις
3721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/09, 19:22
από giwrgos-x
0 Απαντήσεις
2755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/10, 22:41
από Dr Wolf
1 Απαντήσεις
3114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 12:19
από Dr Wolf
1 Απαντήσεις
30791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/14, 10:15
από sakis.
4 Απαντήσεις
4244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/17, 14:06
από stratocasteros
3 Απαντήσεις
8129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/18, 18:29
από Βραζίλης