Αποστολέας Θέμα: Broken Headstock :_(  (Αναγνώστηκε 5160 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dr.K-Miller

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
  • Forensics never lie, people do.
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/OldSkoolForensics
Broken Headstock :_(
« στις: 12/07/09, 21:09 »
Μόλις γύρισα από αγγλία και δυστυχώς διαπίστψα ότι έσπασε το ηεαδστοψκ της πρόχειρής μου κιθάρας (Yamaha RGX 100)...

Θέλω να την επισκευάσω αλλά από την άλλη είναι η πρόχειρη & δεν θέλω να ξοδεψω δυσανάλογο ποσό.

Έχετε κάποια πρόταση που να την πάω & κάποια εκτίμηση κόστους για την επισκευή;
http://dcpleen-ryu.blogspot.com/

"To every differentiable symmetry generated by local actions, there corresponds a conserved current."

[O κλασικός τύπος που μόλις μπαίνει σε ένα φόρουμ απαντά στα νεκρά θέματα που έχουν ξεχαστεί εδώ και 6 μήνες...]

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Broken Headstock :_(
« Απάντηση #1 στις: 12/07/09, 21:13 »
αν μας διαφωτισεις με καμμια φωτο ισως σου πουμε 2 λογια παραπανω...

Αποσυνδεδεμένος dr.K-Miller

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
  • Forensics never lie, people do.
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/OldSkoolForensics
Απ: Broken Headstock :_(
« Απάντηση #2 στις: 12/07/09, 21:24 »
ΟΚ



http://dcpleen-ryu.blogspot.com/

"To every differentiable symmetry generated by local actions, there corresponds a conserved current."

[O κλασικός τύπος που μόλις μπαίνει σε ένα φόρουμ απαντά στα νεκρά θέματα που έχουν ξεχαστεί εδώ και 6 μήνες...]

Αποσυνδεδεμένος red hot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Broken Headstock :_(
« Απάντηση #3 στις: 12/07/09, 21:43 »
Αυτο εγινε κατα το ταξιδι με το αεροπλανο?

Αποσυνδεδεμένος dr.K-Miller

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
  • Forensics never lie, people do.
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/OldSkoolForensics
Απ: Broken Headstock :_(
« Απάντηση #4 στις: 12/07/09, 21:51 »
Nai, ξέχασα να ξεκουρδίσω τις χορδές & φοβάμε ότι αυτό έφτεξε αρκετά. Ή ίσως την κοπάνησαν κάπου (ήταν σχετικά μαλακή θήκη).
Την είχα δώσει (δεν την πήρα στην καμπίνα μαζί μου) όπως και στο ταξίδι προς Η.Β., από το οποίο δεν είχα καμία φθορά. Γύρισα Μάντσεστερ-Ζυρίχη, Ζυρίχη-Αθήνα. Τι να πώ, δεν ξέρω. Τραγωδία πάντως.
http://dcpleen-ryu.blogspot.com/

"To every differentiable symmetry generated by local actions, there corresponds a conserved current."

[O κλασικός τύπος που μόλις μπαίνει σε ένα φόρουμ απαντά στα νεκρά θέματα που έχουν ξεχαστεί εδώ και 6 μήνες...]

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Broken Headstock :_(
« Απάντηση #5 στις: 12/07/09, 22:35 »
Οι αποσκευες δεν ειναι ασφαλισμενες; Αν ναι καλυτερα να κυνηγησεις αποζημιωση (αν μπορεις πλεον γιατι κανονικα θα επρεπε εκεινη την ωρα να ελεγχες οταν επαιρνες τα πραγματα).
Αν δεν παιζει τετοιο ενδεχομενο, πηγαινε για καινουρια κιθαρα... Εχει σπασει σε ασχημο σημειο και ακομα κι αν φτιαχνεται πιστευω πως το κοστος θα ναι μεγαλο συγκριτικα με την αξια της κιθαρας και με αρκετα αμφιβολα αποτελεσματα ως προς την διαρκεια αντοχης της επισκευης... Με λιγα λογια δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να την πας για επισκευη
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος woodstock70

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Broken Headstock :_(
« Απάντηση #6 στις: 12/07/09, 23:23 »
Nai, ξέχασα να ξεκουρδίσω τις χορδές & φοβάμε ότι αυτό έφτεξε αρκετά. Ή ίσως την κοπάνησαν κάπου (ήταν σχετικά μαλακή θήκη).
Την είχα δώσει (δεν την πήρα στην καμπίνα μαζί μου) όπως και στο ταξίδι προς Η.Β., από το οποίο δεν είχα καμία φθορά. Γύρισα Μάντσεστερ-Ζυρίχη, Ζυρίχη-Αθήνα. Τι να πώ, δεν ξέρω. Τραγωδία πάντως.

Αποσο μπορω να δω στις φωτο το σπασιμο ειναι καθαρο και υπαρχει αρκετη επιφανεια για να γινει κολληση. Υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να επισκευαστει και αν κολλησει δεν ξαναξεκολλαει. Το κοστος για μια τετοια επισκευη θα ειναι περιπου 50 ευρω. Τουλαχιστον τοσα παιρνω εγω για μια τετοια επισκευη. Αν σε ενδιαφερει στειλε μηνυμα!

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Broken Headstock :_(
« Απάντηση #7 στις: 13/07/09, 14:16 »
Nai, ξέχασα να ξεκουρδίσω τις χορδές & φοβάμε ότι αυτό έφτεξε αρκετά. Ή ίσως την κοπάνησαν κάπου (ήταν σχετικά μαλακή θήκη).
Την είχα δώσει (δεν την πήρα στην καμπίνα μαζί μου) όπως και στο ταξίδι προς Η.Β., από το οποίο δεν είχα καμία φθορά. Γύρισα Μάντσεστερ-Ζυρίχη, Ζυρίχη-Αθήνα. Τι να πώ, δεν ξέρω. Τραγωδία πάντως.
Κριμα! Σιγουρα καπου κοπανηθηκε! Δεν παιζει ρολο αν οι χορδες ηταν ξεκουρδιστες η οχι... η κιθαρα σου βρεθηκε κατω και αναμεσα απο πολλες βαλιτσες! Και παλι καλα που την παλεψε στο υπολοιπο ταξιδι!
Αλλη φορα ή μεσα στην καμπινα ή σκληρη θηκη....

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Broken Headstock :_(
« Απάντηση #8 στις: 14/07/09, 15:34 »
πωωω ρε φιλε....τι τραγωδια φωτος ειναι αυτες...με εποιασε η καρδια μου

αλλη φορα με το που φτανεις αεροδρομιο και ερχετε η κιθαρα στα χερια σου..αμεσως την ανοιγεις και τσεκαρεις
Αν εχει φθορα ζητας αποζημιωση
Μια φορα ταξιδεψα με κιθαρα μαζι, Αθηνα σιγκαπουρη και απο εκει Αυστραλια
οταν ξεκιναει το ταξιδι και σου ζυγιζουν αποσκευες, δηλώνεις ευθραστη την αποσκευη της κιθαρας σου και ετσι καλυπτεσε.

Κριμα παντως..δεν ξερω αν ειναι δυνατον να ξανα παιξει οπως πρωτα αλλα φτιαχτει ετσι για το γαμοτο

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Broken Headstock :_(
« Απάντηση #9 στις: 14/07/09, 16:40 »
Μαλακή θήκη και την έδωσες στο cargo?????? μεγάλο λάθος!
Πάντως έχει σπάσει πάνω από την βέργα, η οποία φάινεται ανέπαφη. Αυτό είναι καλά νέα.
Πιστεύω ότι πρέπει να κολλάει, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Broken Headstock :_(
« Απάντηση #10 στις: 15/07/09, 01:27 »
Κριμα για την κιθαρα  :(
Σιγουρα καπου στην χτυπησαν και την εσπασαν, εγω εχω παρει κιθαρα στο χερι μεσα στο αεροπλανο, ανεβαινωντας την πηρε η αεροσυνοδος, και βγηκε μονο στο διαδρομο με τις αποσκευες, ραγισμενη  >:(
Καστομ ιδιο μπρατσι ξεκιναει απο 200 ευρω, αλλα μαλλον θα μπορεις και να την κολησεις, αναλογα με το πως ειναι το σπασιμο (δεν φαινεται καλα στις φωτο, αλλα μαλλον γινεται). Μπορει και να μη παιξει οπως πριν, συνηθως ομως δεν πιανεις καν τη διαφορα, η κολα ειναι τοσο γερη που στο ιδιο σημειο δεν παιζει να ξανασπασει  :) (εξαλου σε αυτες τις κιθαρες το μπρατσο ειναι απο 2 κομματια ή 3 καμια φορα, κολλημενα)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Broken Headstock :_(
« Απάντηση #11 στις: 15/07/09, 02:05 »
Γιατί δεν το κυνηγάς (αν έχεις την όρεξη και το χρόνο βέβαια - ίσως και το χρήμα) για αποζημίωση?

Αν παίζει ρόλο το γεγονός ότι έφυγες από το αεροδρόμιο χωρίς να ελέγξεις το όργανο, τότε φρόντισε την επόμενη φορά που θα ταξιδέψεις να έχεις και την κιθάρα μαζί... ;) ;D ...(σοβαρά)...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Broken Headstock :_(
« Απάντηση #12 στις: 15/07/09, 14:39 »
Σύμφωνα με τους κανονισμούς της Aegean για παράδειγμα, λέει ρητά πως αν θες να μεταφέρεις μουσικό όργανο τότε έχεις δύο επιλογές :
1. Να το δώσεις στις αποσκευές υπογράφοντας πως η εταιρεία δεν φέρει καμία ευθύνη
2. Να το πάρεις μαζί σου μέσα στο αεροσκάφος αν έχει μικρές διαστάσεις ή αν είναι ογκώδες να μισθώσεις την διπλανή σου θέση για να βάλεις το μουσικό σου όργανο.
Το να κυνηγήσει για αποζημίωση λοιπόν, αν δεν έχει κάνει τίποτα από τα παραπάνω είναι ανώφελο για διάφορους λόγους που αν τους γράψω θα βγούμε off topic.
Ελπίζω να φτιαχτεί η κιθάρα και να παίζει οπως πριν.
Πιάνεται η ψυχή σου πάντως βλέποντας τις φωτογραφίες αυτές :(
Have fun
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Broken Headstock :_(
« Απάντηση #13 στις: 15/07/09, 17:22 »
Το να κυνηγήσει για αποζημίωση λοιπόν, αν δεν έχει κάνει τίποτα από τα παραπάνω είναι ανώφελο για διάφορους λόγους που αν τους γράψω θα βγούμε off topic.

τι διάφοροι λόγοι?
αφού έχουν αναφέρει τους τρόπους μεταφοράς μουσικού οργάνου θα σου πουν πως έπρεπε να είχες ακολουθήσει έναν από τους 2 τρόπους....

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Broken Headstock :_(
« Απάντηση #14 στις: 15/07/09, 17:35 »
Ακριβώς αυτό...
Απλά θα σου πουν πως φταις εσύ (και μάλλον με το δίκιο τους). Απλά στην παρούσα φάση και την στιγμή μάλιστα που το παιδί βρίσκεται με σπασμένο headstock το βρίσκω ανώφελο να επεκταθούμε στο ποιος φταίει περισσότερο.
Απλά αναφέρθηκα στα παραπάνω για να μην μιλάμε για αποζημιώσεις "αέρα πατέρα", επειδή πάντα πρέπει να φταίνε οι άλλοι κι όχι εμείς.
Once again, με το καλό η επισκευή.
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
1784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/07, 23:33
από mymood
1 Απαντήσεις
2710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/08, 20:03
από GreekDudeCovers
10 Απαντήσεις
5466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 02:04
από Jezus
7 Απαντήσεις
2916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 22:32
από Βραζίλης
11 Απαντήσεις
4408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/10, 15:05
από Απόλλων
8 Απαντήσεις
2966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/12, 21:56
από chop suey
4 Απαντήσεις
3565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/13, 03:21
από paokz
4 Απαντήσεις
16088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/13, 01:03
από gournis
5 Απαντήσεις
4516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/13, 11:58
από Mistral
8 Απαντήσεις
5880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/14, 18:59
από Fotai