Αποστολέας Θέμα: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας  (Αναγνώστηκε 18657 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Καταρχας καλησπερα σε ολους..!

Εδω και καποιο χρονικο διαστημα σκευτομαι να μπω σε μια σχολη μουσικολογιας γιατι φυσικα θελω να ασχοληθω με την μουσικη στο μελλον. ;)
Αλλα εχω καποιες αποριες. Εννοω ακουω διασπαρτα πραγματα απο διαφορες πηγες αλλα εχω μπερδευτει λιγακι.
Οποτε για να μην το κουραζω το θεμα οι αποριες μου ειναι οι παρακατω :

1)Ξεκινησα αρμονια φετος (1η λικιου) θα καταφερω μεσα σε αυτα τα 3 χρονια να βγαλω την υλη?Ειναι δυσκολο η ευκολο το επιπεδο στο τελος? (btw δεν εχω κανενα προβλημα να λιωσω στο διαβασμα ,αντιθετος γουσταρω)

2)Εχω ακουσει πως χρειαζετε να ξερω αναγαστικα πιανο..εχω κανει ειδη μερικα σκορπια μαθηματα. Ξερει κανεις για ποσο καιρο θα πρεπει να κανω μαθηματα,αμα θα πρεπει να παρω καποιο χαρτι και αμα θα πρεπει να παω σε ωδειο για αυτα?

3) Οσο αφορα το DICTEE που δινουμε στο τελος...εχετε καποια συμβουλη ,καποιο τροπο η κατι που κανατε εσεις για να βελτιωθητε στο DICTEE  και σας βοηθησε?

4 ) πεζω φανατικα καιρο τωρα ηλεκτρικο μπασο..αυτοι μετραει πουθενα?

5)Σε αυτη τη σχολη τι περιπου κανεις και οταν βγεις επισεις τι θα μπωρεις να κανεις?

6)Οποιος εχει μπει σε αυτη τη σχολη και θα μπωρουσε να μου δωσει οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν πολυ γαματος  :P

(Για ολα αυτα τα θεματα εχω ακουσει διασπαρτες πληροφοριες απλα σας ρωτας πολλα γιατι θελω να τα ξεκαθαρισω στο μυαλο μου λιγο,ελπιζω να μην σας κουρασα)
Ευχαριστω προκαταβολικα..!  ;D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #1 στις: 16/01/11, 11:38 »
Μερικες απαντησεις κι ερωτησεις που ερχονται στο μυαλο μου τωρα:

Για ποιο τμημα Μουσικολογιας ενδιαφερεσαι; Αθηνα ή Κερκυρα;


1) Εξαρταται απο την "εποχη" των εξεταστων το τι επιπεδο αρμονιας θα βαλουν στις πανελληνιες! Παρολαυτα κι επειδη παντα "εχουμε πισω την ουρα στην αχλαδα", καλο ειναι να εισαι σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο και των τριων ετων της Αρμονιας. Αν καταφερεις να μπεις λιγο και στη λογικη του Ειδικου Αρμονιας ( το οποιο εχει απλως πιο δυσκολες και περισσοτερες ασκησεις ) θα εισαι μια χαρα!

Αυτο που πρεπει να μαθεις ειναι η κλασσικη Σχολικη Αρμονια, με τους αυστηρους κανονες. Αυτο κοιτανε και οι διορθωτες κι αυτο απαιτουν οι εξεταστες!

2) Αυτο περι πιανου ομολογω πως πρωτη φορα το ακουω. Εαν κρινω απο την ποιοτητα πολλων σπουδαστων στο τμημα μουσικολογιας Αθηνων ( πολλοι ειναι ασχετοι πανω σε θεματα οργανου ή και θεωρητικα πολλες φορες ), δε νομιζω πως ειναι "προσον" το να ξερεις πιανο.

Αυτο που δε γνωριζω ειναι εαν η Κερκυρα απαιτει γνωση οργανου. Ή το τμημα Μουσικων Σπουδων Θεσσαλονικης ( εαν υπαρχει ακομα, δε γνωριζω πολλα γι'αυτο )!

3) Πολλες ασκησεις, ενδυναμωση της "συνηθειας" του αυτιου να αναγνωριζει αυτοματα αξιες και διαστηματα και βεβαια...καλη προετοιμασια μεσω του καθηγητη! Πρεπει να τονισεις πως πας για πανελληνιες σε ειδικα μαθηματα, ωστε στο ωδειο που πηγαινεις να σε καταταξουν σε καλυτερο τμημα!
Βεβαια με τα πολλαπλης επιλογης πλεον τα πραγματα εχουν γινει πιο ευκολα, αλλα καλο ειναι να εισαι οσο το δυνατον περισσοτερο προετοιμασμενος!

4) Χμ...μονο στους γειτονες και στις μπαντες  ;D Βεβαια ειναι καλο που ξερεις νοτες ( και πως ηχουν, γιατι πιστεψε με..πολλοι συναδελφοι σου δε θα ξερουν καν τις νοτες πανω σε ενα οργανο )!

5) Μουσικολογια! Μελετη της μουσικης ως επιστημης ( ιστορικης, κοινωνικης, μορφολογικης, ακουστικης και πολυ λιγοτερο θεωρητικης, στην Αθηνα τουλαχιστον )! Μπορεις μετα σε καποιο ΑΣΕΠ ή μεσω των αναπληρωτων να δουλεψεις ως μουσικος σε σχολεια ( γενικα ή ειδικα ), ή να δουλεψεις σε καποιο ωδειο ως θεωρητικος μουσικος ( ιστοριες μουσικης, μορφολογια, οργανογνωσια, κλπ )!

6) Πρεπει να αναφερεις για ποιο τμημα ενδιαφερεσαι, διοτι αλλο πλαισιο σπουδων εχει η Κερκυρα ( καλυτερο κατ' εμε ), αλλο η Αθηνα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #2 στις: 16/01/11, 11:51 »
Καταρχας χιλια ευχαριστω για τον χρονο σου και της πληροφοριες σου φιλε freemind!

Γι'αυτο που με ρωτησες περισσοτερο για αθηνα το βλεπω και αυτο οχι απο δικη μου επιλογη αλλα ακου πως εχουν τα πραγματα.Εχω ακουσει πως της Κερκυρας ειναι καλυτερο αλλα οταν το ειπα στους δικους μου μου ειπαν πως δεν μπωρουν να με υποστιριξουν οικονομικα για να παω κερκυρα..ειμαι και τριτεκνος οπου μπωρει να πεξει και αυτο κατι.

Επισης να τονισω πως αρμονια και DICTEE κανω ιδιετερα και οχι σε ωδειο.Δεν πεζει καποιο ρολο αυτο ετσι?

Α! και αυτο που ειπες  το "Ειδικο Αρμονιας" τι ειναι?

 ;D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #3 στις: 16/01/11, 14:07 »
Ειδικο αρμονιας ειναι ενα σκαλι παραπανω απο το απλο πτυχιο Αρμονιας. Στο ειδικο αρμονιας κανεις εμβαθυνση στο πως ακριβως λειτουργουν οι κανονες της Αρμονιας, με πιο πολυπλοκες κι ενδιαφερουσες ασκησεις, ενω στην πορεια ( εαν ο καθηγητης ειναι "μαγκας" ) βλεπεις και την πρακτικη εφαρμογη της Αρμονιας ανα εποχη ( απο Αναγεννηση μεχρι Μοντερνισμο/Εθνικες Σχολες ) κι ετσι μπορεις να εχεις μια σφαιρικη αποψη για το κατα ποσο ο "βραχνας" των κανονων της Αρμονιας ειναι ενα απλο εργαλειο για κατι μεγαλυτερο!
Βεβαια το μαθημα πλεον ειναι ατομικο κι οχι ομαδικο, λογω της δυσκολιας του!

Συν πως κανεις και λιγο Αντιστιξη, Χορωδια, κλπ! Αυτα βεβαια ειναι "παραπλευρες απωλειες" του πτυχιου! ;D

Εαν ο καθηγητης που κανεις ιδιαιτερα ειναι καλος, θα πας προετοιμασμενος. Εξαλλου ειναι και δικο σου θεμα ποσο θα τον "πιεσεις" με την προοδο σου να σου δειχνει συνεχως κι αλλα πραγματα!

Τελος υπαρχουν προγραμματα με τα οποια μπορεις να κανεις και ατομικη εξσκηση στο Dictee, αλλα δε γνωριζω κατα ποσον ειναι free.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #4 στις: 16/01/11, 14:54 »
Ευχαριστω freemind νομιζω πως με καλυψες..!

Αμα εχει κανεις αλος που ακολουθησε αυτη τη σχολη να δωσει καπια πληροφορια η συμβουλη ακομα καλυτερα !

η αμα εχει κανεις κανα προγραμα για το  Dictee  οπως ειπε ο freemind .Καλα αυτο το ψαχνω και μονος μου ολο και κατι θα πεζει σε torrent η κατι τετοιο.

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #5 στις: 16/01/11, 18:06 »
Φιλε καλη επιτυχια με τις σπουδες σου και τα ειδικα μαθηματα! :) Η αληθεια ειναι πως και γω ηθελα να παω μουσικολογια αλλα μετα δεν ηξερα αν πραγματικα ειναι αυτο που μαρεσει... Τελικα κατεληξα οτι δεν μαρεσει να διδασκω μουσικη αλλα να παιζω σε συγκροτημα,να βγαζω δισκους κλπ κλπ. Ετσι παω για αρχιτεκτονικη την οποια θα εχω σαν καβατζα ετσι ωστε να ασχοληθω με την μουσικη επι σκηνης! Τεσπα... Μην το βαλεις κατω κ μην ακους αυτους που σου λενε οτι δεν εχει δουλεια η μουσικη κ αλλες τετοιες π**αριες! Αν πραγματιτα το γουσταρεις, τοτε ειναι που εχεις δουλεια! Ξερω εναν που βγαζει πραγματικα πολλα λεφτα απο μαθηματα σε ωδειο!(βεβαια κανεις δεν παει μουσικη για να βγαλει πολλα λεφτα... Αυτο ειναι κερδοσκοπια κ ετσι αλλωτριωνεται η σημασια της τεχνης) ;) So keep rockin' :guitar !!!
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #6 στις: 16/01/11, 18:57 »
Φιλε καλη επιτυχια με τις σπουδες σου και τα ειδικα μαθηματα! :) Η αληθεια ειναι πως και γω ηθελα να παω μουσικολογια αλλα μετα δεν ηξερα αν πραγματικα ειναι αυτο που μαρεσει... Τελικα κατεληξα οτι δεν μαρεσει να διδασκω μουσικη αλλα να παιζω σε συγκροτημα,να βγαζω δισκους κλπ κλπ. Ετσι παω για αρχιτεκτονικη την οποια θα εχω σαν καβατζα ετσι ωστε να ασχοληθω με την μουσικη επι σκηνης! Τεσπα... Μην το βαλεις κατω κ μην ακους αυτους που σου λενε οτι δεν εχει δουλεια η μουσικη κ αλλες τετοιες π**αριες! Αν πραγματιτα το γουσταρεις, τοτε ειναι που εχεις δουλεια! Ξερω εναν που βγαζει πραγματικα πολλα λεφτα απο μαθηματα σε ωδειο!(βεβαια κανεις δεν παει μουσικη για να βγαλει πολλα λεφτα... Αυτο ειναι κερδοσκοπια κ ετσι αλλωτριωνεται η σημασια της τεχνης) ;) So keep rockin' :guitar !!!

μακαρι φιλε να βγαλεις δισκο αλλα ξερεις μαλλον πως ειναι η φαση για να κανει καποιος κατι σοβαρο.οποτε full στην αρχιτεκτονικη :P :P
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #7 στις: 16/01/11, 19:00 »
Βασικα μιας και το ανεφερες και εγω για 3 χρονια το σκευτομουν αυτο αλλα τελικα κατελιξα οτι δεν μπωρω να με φανταστω να κανω κατι αλλο..Να διδασκω μουσικη γουσταρω τι να κανουμε και φυσικα και δεν το κανω για τα λευτα, δλδ ειμαι σιγουρος πως δεν θα γινω ζαπλουτος μεσα απο αυτο.τυλαχιστον θα ζησω οπως θελω... 8)

Και ενταξει αυτο για το ωδειο δεν ξερω αμα με ψηνει περισοτερο με ψηνουν τα ιδιετερα η σε κανενα σχολιο. Για τον απλουστατο λογο οτι στο ωδειο πληρωνεσε λιγοτερο per hour απο οτι στα ιδιετερα,στα ιδιετερα εχεις αλου ιδους σχεσει με τους μαθητες και αλλη επικοινωνια πιο ζεστη και φιλικη,γιατι επισεις το ωδειο να βγαζει λευτα επειδη εσυ ξεσκιζεσε στην δουλεια.
Αυτο που μου ειχε τυχει οταν εκανα τον πρωτο χρονο κλασικης κιθαρα σε ενα δημοτικο ωδειο ηταν ενας καθηγητης που βαριοταν τελειως.Πραγματικα στο τελους του χρονου καταλαβα πως περισοτερα εμαθα μονος μου τελικα. :-\

Αλλα μιας και με ενδιαφερει και αυτο καπως για το μελλον μου ας πει και καποιος αλλοσ γνωμες-εμμπειριες για τα ωδεια η για τα ιδιετερα την γνωμη του...

(btw φιλε Guitarholic_punk ευχαριστω και σου ευχομαι και σενα καλα live's και θα ερθω να σας δω καμια μερα δωσε περισοτερα infos σχετικα αμα πεζει τιποτα) :guitar :drum :bass

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #8 στις: 16/01/11, 22:23 »
Η αδερφή μου έχει τελειώσει τη σχολή Μουσικολογίας στο ΕΚΠΑ (Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστημιο Αθηνών) οπότε μπορώ να σου δώσω κάποιες πληροφορίες.. Αν δεν κάνω μεγάλο λάθος υπάρχουν 3 σχολές στην Ελλάδα (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Κέρκυρα).. Το τμήμα στην Αθήνα στεγάζεται στη Πανεπιστημιούπολη, Ζωγράφου και συγκεκριμένα στο κτίριο της Φιλοσοφικής.. Δεν θυμάμαι όροφο, αλλά θυμάμαι πριν 5-6 χρόνια που είχα πάει, σε ένα τοίχο είχαν ζωγραφίσει καταπληκτικά το εξώφυλλο του Angels Cry των Angra!! Όλα όσα αναφέρω στο επόμενο post, αφορούν το τμήμα της Αθήνας, αν και πιστεύω ότι δεν θα υπάρχουν μεγάλες διαφορές όσον αφορά το πρόγραμμα σπουδών και στις άλλες δύο σχολές.. Η φοίτηση είναι 5ετής..

Για να μπεις σε αυτές τις σχολές πρέπει να δώσεις 2 ειδικά μαθήματα (Αρμονία και Dictee) και - τουλάχιστον στην εποχή που μπήκε η αδερφή μου - έπρεπε να πιάσεις τουλάχιστον τη βάση και στα δύο (μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο στο Υπουργείο Παιδείας για να σιγουρευτείς).. Από εκεί και πέρα, οι βαθμολογίες τους δεν είναι και πολύ υψηλές οπότε με λίγο διάβασμα στα υπόλοιπα μαθήματα της Κατεύθυνσης (δεν ξέρω από ποια Κατεύθυνση μπαίνεις, η αδερφή μου μπήκε από 3η Δέσμη) δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα να περάσεις.. Αν και οι εισακτέοι είναι λίγοι (νομίζω περίπου 200 τη χρονιά) θα περίμενε κάποιος η απορρόφηση τους στα σχολεία να είναι πολύ γρήγορη.. Παρόλα αυτά δεν είναι.. Να φανταστείς, η αδερφή μου αποφοίτησε το 2004 και εν έτει 2010 έγινε για πρώτη φορά αναπληρώτρια καθηγήτρια (στο μεσοδιάστημα δούλευε σε ωδεία, ωρομίσθια δασκάλα [8 ώρες τη βδομάδα σε δημοτικά, κλπ.].. Φυσικά τώρα που είναι αναπληρώτρια βρίσκεται στον Έβρο διότι για να διοριστείς πρώτη χρονιά σαν αναπληρωτής στο σπίτι σου είναι πάρα πολύ δύσκολο.. Πραγματικά, τώρα με την αλλαγή του συστήματος μοριοδότησης, κανείς δεν ξέρει τι γίνεται με τους διορισμούς.. Από ότι έχω ακούσει, πλέον οι προσλήψεις θα γίνονται μέσω ΑΣΕΠ, πράγμα που σημαίνει ότι κάθε 2 χρόνια θα δίνεις εξετάσεις και αν είσαι από τους καλύτερους θα διοριστείς, αλλιώς... υπομονή 2 χρόνια για τις επόμενες εξετάσεις.. Αν είναι δυνατόν, σε μια χώρα που δίνεις εξετάσεις για να μπείς και εξετάσεις για να βγεις, να γίνονται και άλλες εξετάσεις για να διοριστείς..

Από εκεί και πέρα, η δυσκολία της Αρμονίας είναι περίπου μέσης διαβάθμισης.. Η κλασική αρμονία που μαθαίνεις στα ωδεία.. Αυτό που είναι αρκετά δύσκολο βέβαια είναι το Dictee.. Λυπάμαι που θα στο πω αλλά αν δεν έχεις τουλάχιστον καλό "αυτί" θα σου έλεγα να αρχίσεις να το βγάζεις από το μυαλό σου.. Συγγνώμη που ακούγομαι απότομος, αλλά και εγώ καλό αυτί δεν έχω, οπότε μπορώ να πω και μια κουβέντα παραπάνω :D .. Η αδερφή μου είχε έμφυτα ένα καλό "αυτί" και παρόλα αυτά τη πρώτη χρονιά κόπηκε.. Η ακουστική (έδινε στο ΣΕΦ τότε) ήταν πολύ κακή (τη δεύτερη φορά το καταλάβανε και τους έδωσαν ακουστικά, κακής ποιότητας βέβαια), τα "θέματα" είναι σχετικά δύσκολα και αν συνυπολογίσεις και τον παράγοντα "άγχος", το Dictee ίσως να είναι και ένα από τα πιο δύσκολα ειδικά μαθήματα.. Για να φανταστείς, η αδερφή μου, κατά την προετοιμασία της για τη δεύτερη χρονιά έμαθε να ακούσει και να γράφει 20-25 νότες το μέτρο για να είναι σίγουρη!! Φυσικά και τα θέματα των εξετάσεων δεν είναι τόσο πυκνογραμμένα, αλλά είπαμε.. Prepare for the worst.. Αξίζει να πας μια μέρα στο Υπουργείο να πάρεις το νόμο που μιλάει για τα 2 ειδικά μαθήματα.. Εκεί θα λύσεις όλες τις απορίες σου..


Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #9 στις: 16/01/11, 22:24 »
Πάμε τώρα στα της σχολής.. Όπως ανέφερα η σχολή είναι 5ετής και   αποτελείται από πολλά μαθήματα (νομίζω γύρω στα 65).. Τα βασικά είναι   Αρμονία, Αντίστοιξη, Φυγή και Ανώτατη Αρμονία, μετά υπάρχουν τα μαθήματα   που μιλάνε για τις διάφορες μουσικές (ναι, φυσικά υπάρχει και μάθημα   για τη ροκ μουσική), τα κοινωνιολογικά μαθήματα, τα παιδαγωγικά μαθήματα   (μη ξεχνάμε ότι κυρίως καθηγητές βγαίνουν από το Τμήμα αυτό) και τέλος   υπάρχει και ένα μάθημα που αποτελεί αγκάθι για πολλούς φοιτητές της   συγκεκριμένης σχολής.. Το μάθημα ονομάζεται Μουσική Ακουστική και όπως   καταλαβαίνεις απαιτούνται και κάποια βασικά μαθηματικά για να περαστεί..   Εκεί θα μάθεις ενδιαφέροντα πράγματα για τον ήχο και τις ιδιότητες του,   αλλά θα πρέπει να διαβάσεις πολύ.. Ο καθηγητής (αν είναι ο ίδιος,   Σπυρίδης λεγότανε) θεωρείται, και όχι άδικα, από τους πιο "στριφνούς"   καθηγητές σε σχέση με τη δυσκολία των θεμάτων του..

Για να   τελειώσω με τις ερωτήσεις σου, πτυχίο πιάνου δεν χρειάζεται.. Αν   καταφέρεις να περάσεις τα 2 ειδικά μαθήματα σημαίνει ότι είσαι   μουσικός.. Δεν χρειάζεται κάποια άλλη "πιστοποίηση".. Μην περιμένεις   μέσα στη σχολή να μάθεις την απίστευτη μουσική και την απίστευτη   σύνθεση.. Η σχολή είναι προσανατολισμένη στο να βγάζει καθηγητές   μουσικής στα σχολεία οπότε τα μαθήματα της για να περαστούν βασίζονται   στο διάβασμα και στην αποστήθιση και όχι τόσο στην εξυπνάδα και το   ταλέντο..

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #10 στις: 16/01/11, 22:35 »
Χιλια ευχαριστω φιλεfaser ! ;D

Αυτο για την κατευθηνση που αναφερθηκε νομιζω πως απο τεχνολογικη που θελω εγω παει ετσι?

Α! και επισεις να αναφερω πως και εγω ειμαι τελειος κουφος αλλα τι να κανουμε θα το παλεψω..! 8) (αμα ξερει κανεις κανα προγραμα θα ηταν helpful)

Αυτο που λες να παω στο Υπουργειο να παρω τον νομο.Δεν μπωρω να τον βρω καπου μεσο ιντερνετ ?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #11 στις: 21/01/11, 14:03 »
Χιλια ευχαριστω φιλεfaser ! ;D

Αυτο για την κατευθηνση που αναφερθηκε νομιζω πως απο τεχνολογικη που θελω εγω παει ετσι?

Α! και επισεις να αναφερω πως και εγω ειμαι τελειος κουφος αλλα τι να κανουμε θα το παλεψω..! 8) (αμα ξερει κανεις κανα προγραμα θα ηταν helpful)

Αυτο που λες να παω στο Υπουργειο να παρω τον νομο.Δεν μπωρω να τον βρω καπου μεσο ιντερνετ ?

Φίλε VaBassix, ζητώ ειλικρινά χίλια συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά δυστυχώς ήμουν κρεβατομένος άσχημα για 4 μέρες και δεν μπορούσα ούτε να σηκωθώ..

Πρόγραμμα για Dictee δεν γνωρίζω αλλά θεωρώντας ότι είσαι σχετικά αρχάριος στη μουσική ορθογραφία (αυτό κατάλαβα από τα posts σου - αν όχι διόρθωσε με), το καλύτερο πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να αρχίσεις να "ακούς" τις νότες στο πιάνο.. Τι εννοώ με αυτό; Όπως σου ανέφερα σε προηγούμενο post καλό αυτί δεν έχω, αλλά στο όργανο μου, στην κιθάρα δηλαδή, μπορώ να καταλάβω (έστω και με το "ένστικτο") τη θέση που παίζεται μια μελωδία που ακούω.. Από εκεί και πέρα μπορώ να αποτυπώσω τη θέση σαν εικόνα που έχω στο μυαλό μου σε νότες στο πεντάγραμμο.. Με άλλα λόγια σε μια μελωδία παιγμένη στη κιθάρα μπορώ να γράψω το 90% των νοτών της αλάνθαστα (εφόσον η μελωδία δεν είναι κανά "Πέταγμα της Μέλισσας" :D ) διότι μπορώ να μετατρέψω στο μυαλό μου μια μελωδία σε θέση στη ταστιέρα.. Φαντάζομαι ότι ο κάθε μουσικός με μια σχετική εμπειρία στο όργανο του έχει αυτή τη δυνατότητα, όπως επίσης φαντάζομαι ότι και εσύ στο μπάσο θα νιώθεις πολύ πιο confindent απ'ότι στο πιάνο.. Γι'αυτό το λόγο, θα σου πρότεινα να βρεις κάποιο αρμόνιο (ή κάποιο midi κλαβιέ που να συνδέεται με το PC σου) και να μάθεις dictee πάνω στον ήχο του πιάνου.. Είναι πολύ σημαντικό να μάθεις να ακούς το πιάνο γιατί αν συνεχίσεις να κάνεις practice στο μπάσο θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα.. Ξεκίνα τους πρώτους μήνες με γειτονικές νότες και αργές μελωδίες.. Κοίτα το κλαβιέ και προσπάθησε να συγκρατείς αυτό που ακούς.. Μετά από καιρό θα μπορέσεις να ακούς μια μελωδία, να τη μετατρέπεις σε "θέση" στο κλαβιέ και έπειτα σε νότες.. Φυσικά και οι πιανίστες έχουν προβάδισμα στο Dictee διότι παραδοσιακά η εξέταση γίνεται με πιάνο, αλλά τι να κάνουμε.. Είσαι τυχερός γιατί έχεις πολύ χρόνο στη διάθεση σου για προετοιμασία και θα χρειαστεί και σε κάποιο σημείο να προσλάβεις και ένα δάσκαλο (ή κάποιο φίλο σου που να γνωρίζει νότες) ο οποίος θα σου παίζει μελωδίες για να τις γράφεις.. Μην ξεκινήσεις όμως κατευθείαν με δάσκαλο γιατί δεν θα μπορείς να ακούς ακόμα και λίγες νότες στο πιάνο, οπότε και δεν θα παρατηρήσεις πρόοδο.. Ο πρώτος σου στόχος θα πρέπει να είναι η αναγνώριση μιας μόνο νότας.. Να παίζεις τη Σι για παράδειγμα και να το καταλαβαίνεις.. Από εκεί και πέρα ο δεύτερος στόχος σου είναι να ακούς αργές μελωδίες (5-6 νότες το μέτρο) και να είναι σαν να βλέπεις μπροστά σου τα χέρια του πιανίστα στο κλαβιέ.. Από εκεί και πέρα, η αύξηση των νοτών/μέτρο είναι μάλλον εύκολη υπόθεση αν έχεις κατακτήσεις τους δύο προηγούμενους στόχους.. Ο τελευταίος στόχος είναι να συνδέσεις τις γνώσεις σου στις κλίμακες με το Dictee έτσι ώστε να αναγνωρίζεις τη κλίμακα της μελωδίας και να γνωρίζεις εκ των προτέρων ποιες νότες έχουν διέσεις ή υφέσεις.. Επίσης με τη γνώση του οπλισμού της μελωδίας θα αναγνωρίζεις αμέσως μια νότα που δεν ανήκει στην κλίμακα έτσι ώστε να της βάλεις την απαραίτητη δίεση/ύφεση/αναίρεση..

Για το θέμα του νόμου, αν και δεν αποκλείω να βρεις κάτι σχετικό στο internet, νομίζω ότι δεν αξίζει να ριψοκινδυνέψεις να κατεβάσεις κάποιο παλιό νόμο που να έχει ξεμείνει σε κάποιο site.. Το πιο ασφαλές είναι να πάρεις τηλέφωνο το Υπουργείο ή να πας από εκεί και να ζητήσεις τον ισχύοντα νόμο που να εξηγεί την εξέταση των ειδικών μαθημάτων Αρμονία και Dictee..

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #12 στις: 21/01/11, 14:26 »
Να σημειωσω και εγω οτι οι σχολες ειναι 4. Υπαρχει και το Μουσικης επιστήμης και τεχνης του ΠΑΜΑΚ. Δεν εχει καμια σχεση με το τμημα μουσικολογιας του Αριστοτελειου και υποθετω και με τις κερκυρας και Αθηνας. Αποψη μου καλυτερα να αναβαθμιζοταν το τμημα μουσικολογιας παρα να υπηρχε δευτερη σχολη. Η κοπελα μου εχει τελειωσει το ΠΑΜΑΚ που ειναι πιο "πρακτικο" να το πω. Μπορεις να παρεις και κατευθυνση οργανου. Μαλιστα πριν 1 χρονο εδωσε και το πρωτο του πτυχιο στη κιθαρα. Οι καθηγητες πιο νεοι και ορεξατοι. Μαλιστα θυμαμαι διδασκε ενας πνευστος τζαζιστας που ηταν σε μια εκπομπη με Live jazz στην κρατικη τηλεοραση.
 Τη σχολη μουσικολογιας στο αριστοτελειο εβγαλε η αδερφη μου. Θα την ελεγα "θεωρητική" σχολη. Πολυ διαβασμα ιστοριας της μουσικης, αναλυση της μουσικης κτλ. Μεγαλα μυαλα στη μουσικη οι καθηγητες ,αλλα λιγοτερο ορεξατοι και αρκετα ιδιοτροποι, για να μην τους πω "ντιβες".
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #13 στις: 21/01/11, 14:55 »
Καταρχας περαστικα  faser ! ;D

Μετα ας παμε στα δικα μας.Αυτο που μου πες για το αρμονιο μου το προτινε και ο καθηγητης αρμονιας μου κ ετσι προμηθευτικα ενα.Καταρχας ξεκινησα να κανω ασκησεις για δακτυλοθεσιες και στα δυο χερια μιας και μου εδιξε παλι ο καθηγητης μου πως.

Αλλα αυτο που ειπες για να αναγνωριζω νοτες πως να το προετιμασω? ??? Εννοω καπια σχετικη ασκησει αμα σας βρισκεται για το πιανο..Καλα θα το ψαξω αυτο λιγο.
(Νε οκ δικιο εχεις θα παω μια μερα να το δω και αυτο για το θεμα του νομου)

Φιλε songless_bird  να σου πω την αλιθεια πρωτη φορα ακουω αυτη την σχολη .θα μπωρουσα καπου να βρω περισσοτερες πληροφοριες?

Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #14 στις: 21/01/11, 15:07 »
Πω ρε φιλε VaBassix με συγκινησες!Ακριβως σαν να διαβαζω ποστ του εαυτου μου πριν απο 2 χρονια!

Παντα ειχα παθος για την μουσικη ομως μολις πριν 2 χρονια,στην πρωτη λυκειου ξεκινησα αρμονιο.Η πορωση που ειχα τεραστια!Τοτε καταλαβα λοιπον ποσο ΑΓΑΠΩ την μουσικη και αποφασισα να δωσω για μουσικολογια.Ξεκινησα εντατικα μαθηματα θεωριας,τα εβγαλα πολυ γρηγορα και πανω που ημουν ετοιμος να αρχισω αρμονία οι γονεις μου πιστευαν οτι με την μουσικολογια δεν θα εβρισκα δουλεια και με σταματησαν >:( .Και τωρα 2 χρονια μετα δινω πανελληνιες χωρις να μπορω να κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα.

Γι'αυτο να μην σε αγχωνει το γεγονος οτι ισως δεν καταφερεις να βγαλεις την υλη.Κανε μαθηματα,δωσε πανελληνιες,ακομα και αν ειναι να αποτυχεις(που δεν στο ευχομαι),για να μην λες αργοτερα 'τι θα γινοταν αν...'

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #15 στις: 21/01/11, 15:12 »

Φιλε songless_bird  να σου πω την αλιθεια πρωτη φορα ακουω αυτη την σχολη .θα μπωρουσα καπου να βρω περισσοτερες πληροφοριες?

Ευχαριστω!
http://www.uom.gr/index.php?tmima=9&categorymenu=2
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #16 στις: 21/01/11, 15:31 »
Ευχαριστω songless_bird  θα το κοιταξω και αυτο σαν ιδεα αλλα και παλι νομιζω πως θα περισσοτερο ψηνομαι για μουσικολογια.Παντος να σε καλα! ;D
BlackRoseImmortal παρολο την αρνηση των γονεων σου εσυ συνεχισε να πεζεις μουσικη και που ξερεις μπωρει να σου βγει σε καλο και χωρις να πας σε καποια σχολη να τυχει να ασχοληθεις με αυτο.!

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #17 στις: 26/01/11, 17:08 »
Παιδια λιγο ασχετη η ερωτηση, αλλα τμημα μουσικολογιας ειναι αυτο που λεμε "μουσικων σπουδων"
ή καμια σχεση τα δυο μεταξυ τους? Γιατι αν ειναι το ιδιο πραγμα, τοτε εχω πεσει απο τα συννεφα με αυτα που διαβαζω, διοτι εγω δεν ηξερα οτι χρειαζεται ειδικο μαθημα, και ειμαι ηδη τριτη λυκειου, και το μαθαινω τωρα οτι χρειαζεται κατι τετοιο.Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε λιγακι και εμενα?
 
« Τελευταία τροποποίηση: 26/01/11, 17:16 από Edward The Great »
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #18 στις: 26/01/11, 21:13 »
Παιδια λιγο ασχετη η ερωτηση, αλλα τμημα μουσικολογιας ειναι αυτο που λεμε "μουσικων σπουδων"
ή καμια σχεση τα δυο μεταξυ τους? Γιατι αν ειναι το ιδιο πραγμα, τοτε εχω πεσει απο τα συννεφα με αυτα που διαβαζω, διοτι εγω δεν ηξερα οτι χρειαζεται ειδικο μαθημα, και ειμαι ηδη τριτη λυκειου, και το μαθαινω τωρα οτι χρειαζεται κατι τετοιο.Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε λιγακι και εμενα?
Το τμήμα μουσικολογίας στην Αθήνα (το οποίο στεγάζεται στη Φιλοσοφική) που αναφερόμουν εγώ έχει πλήρη τίτλο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ.. Απ'ότι ξέρω τα ειδικά μαθήματα δεν έχουν καταργηθεί (μου ακούγεται εξαιρετικά απίθανο να ισχύει κάτι τέτοιο).. Ένα τηλεφώνημα στο Υπουργείο ή σε ένα Ωδείο που εμπιστεύεσαι θα το πιστοποιήσει.. Αν γνωρίζεις έστω και λίγη Αρμονία τότε νομίζω ότι με εντατικά μαθήματα προλαβαίνεις να προετοιμαστείς.. Για το Dictee ισχύουν όλα όσα έγραψα πιο πάνω, δηλαδή αν δεν το "έχεις", δεν το αποκτάς εύκολα..

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #19 στις: 26/01/11, 22:29 »
Παιδια λιγο ασχετη η ερωτηση, αλλα τμημα μουσικολογιας ειναι αυτο που λεμε "μουσικων σπουδων"
ή καμια σχεση τα δυο μεταξυ τους? Γιατι αν ειναι το ιδιο πραγμα, τοτε εχω πεσει απο τα συννεφα με αυτα που διαβαζω, διοτι εγω δεν ηξερα οτι χρειαζεται ειδικο μαθημα, και ειμαι ηδη τριτη λυκειου, και το μαθαινω τωρα οτι χρειαζεται κατι τετοιο.Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε λιγακι και εμενα?
Το τμήμα μουσικολογίας στην Αθήνα (το οποίο στεγάζεται στη Φιλοσοφική) που αναφερόμουν εγώ έχει πλήρη τίτλο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ.. Απ'ότι ξέρω τα ειδικά μαθήματα δεν έχουν καταργηθεί (μου ακούγεται εξαιρετικά απίθανο να ισχύει κάτι τέτοιο).. Ένα τηλεφώνημα στο Υπουργείο ή σε ένα Ωδείο που εμπιστεύεσαι θα το πιστοποιήσει.. Αν γνωρίζεις έστω και λίγη Αρμονία τότε νομίζω ότι με εντατικά μαθήματα προλαβαίνεις να προετοιμαστείς.. Για το Dictee ισχύουν όλα όσα έγραψα πιο πάνω, δηλαδή αν δεν το "έχεις", δεν το αποκτάς εύκολα..

Σ'ευχαριστω φιλε faser για την βοηθεια σου. Με βοηθησαν πολυ αυτα που ειπες. Αλλα για αυτα τα δυο μαθηματα πρεπει να παω σε ωδειο η σε δασκαλο λογικα?? 
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #20 στις: 27/01/11, 20:08 »
Παιδια λιγο ασχετη η ερωτηση, αλλα τμημα μουσικολογιας ειναι αυτο που λεμε "μουσικων σπουδων"
ή καμια σχεση τα δυο μεταξυ τους? Γιατι αν ειναι το ιδιο πραγμα, τοτε εχω πεσει απο τα συννεφα με αυτα που διαβαζω, διοτι εγω δεν ηξερα οτι χρειαζεται ειδικο μαθημα, και ειμαι ηδη τριτη λυκειου, και το μαθαινω τωρα οτι χρειαζεται κατι τετοιο.Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε λιγακι και εμενα?
Το τμήμα μουσικολογίας στην Αθήνα (το οποίο στεγάζεται στη Φιλοσοφική) που αναφερόμουν εγώ έχει πλήρη τίτλο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ.. Απ'ότι ξέρω τα ειδικά μαθήματα δεν έχουν καταργηθεί (μου ακούγεται εξαιρετικά απίθανο να ισχύει κάτι τέτοιο).. Ένα τηλεφώνημα στο Υπουργείο ή σε ένα Ωδείο που εμπιστεύεσαι θα το πιστοποιήσει.. Αν γνωρίζεις έστω και λίγη Αρμονία τότε νομίζω ότι με εντατικά μαθήματα προλαβαίνεις να προετοιμαστείς.. Για το Dictee ισχύουν όλα όσα έγραψα πιο πάνω, δηλαδή αν δεν το "έχεις", δεν το αποκτάς εύκολα..

Σ'ευχαριστω φιλε faser για την βοηθεια σου. Με βοηθησαν πολυ αυτα που ειπες. Αλλα για αυτα τα δυο μαθηματα πρεπει να παω σε ωδειο η σε δασκαλο λογικα??
Επειδή ο χρόνος τρέχει, θα σου έλεγα να προσλάβεις επειγόντως ένα δάσκαλο.. Τι επίπεδο Αρμονίας γνωρίζεις; Έχεις κάνει ποτέ σου μαθήματα θεωρίας/αρμονίας της μουσικής;

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #21 στις: 28/01/11, 15:50 »
Παιδια λιγο ασχετη η ερωτηση, αλλα τμημα μουσικολογιας ειναι αυτο που λεμε "μουσικων σπουδων"
ή καμια σχεση τα δυο μεταξυ τους? Γιατι αν ειναι το ιδιο πραγμα, τοτε εχω πεσει απο τα συννεφα με αυτα που διαβαζω, διοτι εγω δεν ηξερα οτι χρειαζεται ειδικο μαθημα, και ειμαι ηδη τριτη λυκειου, και το μαθαινω τωρα οτι χρειαζεται κατι τετοιο.Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε λιγακι και εμενα?
Το τμήμα μουσικολογίας στην Αθήνα (το οποίο στεγάζεται στη Φιλοσοφική) που αναφερόμουν εγώ έχει πλήρη τίτλο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ.. Απ'ότι ξέρω τα ειδικά μαθήματα δεν έχουν καταργηθεί (μου ακούγεται εξαιρετικά απίθανο να ισχύει κάτι τέτοιο).. Ένα τηλεφώνημα στο Υπουργείο ή σε ένα Ωδείο που εμπιστεύεσαι θα το πιστοποιήσει.. Αν γνωρίζεις έστω και λίγη Αρμονία τότε νομίζω ότι με εντατικά μαθήματα προλαβαίνεις να προετοιμαστείς.. Για το Dictee ισχύουν όλα όσα έγραψα πιο πάνω, δηλαδή αν δεν το "έχεις", δεν το αποκτάς εύκολα..

Σ'ευχαριστω φιλε faser για την βοηθεια σου. Με βοηθησαν πολυ αυτα που ειπες. Αλλα για αυτα τα δυο μαθηματα πρεπει να παω σε ωδειο η σε δασκαλο λογικα??
Επειδή ο χρόνος τρέχει, θα σου έλεγα να προσλάβεις επειγόντως ένα δάσκαλο.. Τι επίπεδο Αρμονίας γνωρίζεις; Έχεις κάνει ποτέ σου μαθήματα θεωρίας/αρμονίας της μουσικής;

Δυστυχως δεν εχω κανει ποτε μου μαθηματα αρμονιας και ειναι απιθανο να περασω σε αυτην την σχολη. Αλλα μηπως ξερεις καμια αλλη σχολη που να εχει σχεση με την μουσικη, εκτος της μουσικολογιας? Γιατι η μουσικη μου αρεσει και θελω να εξασκησω ενα επαγγελμα πανω σε αυτην.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/11, 15:56 από Edward The Great »
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πληροφοριες για σχολη μουσικολογιας
« Απάντηση #22 στις: 28/01/11, 16:05 »
Καλά απίθανο δεν είναι. Με σοβαρό και συγκεντρωμένο διάβασμα και υπομονή μπορείς να τα καταφέρεις. Δεν υπάρχει κάποια αντίστοιχη σχολη που να αφορά την μουσική, μόνο παρόμοιο ειίανι το θεατρικών σπουδών αλλά εκεί κάνεις θέατρο όχι μουσική ::) Πάντως και το πτυχίο από το τμήμα μουσικών σπουδών δεν είναι πανάκεια, δεν σημαίνει ότι εξασφαλίζει δουλειά ως μουσικός. Για να εργαστείς ως μουσικός οπουδήποτε θες σκληρή δουλειά και πολύ υπομονή. Η γνώμη μου πάντως αν το θες πολύ είναι να το προσπαθήσεις.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/08, 23:05
από moutoulos
105 Απαντήσεις
35603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 21:09
από kara1991
1 Απαντήσεις
5483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/08, 20:52
από Ibanezακιας
0 Απαντήσεις
1765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/10, 10:44
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
0 Απαντήσεις
6825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/11, 04:15
από ΚΕΠΕΜ
0 Απαντήσεις
7859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/11, 04:20
από ΚΕΠΕΜ
0 Απαντήσεις
9161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/11, 04:23
από ΚΕΠΕΜ
0 Απαντήσεις
2336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/12, 21:13
από ΚΕΠΕΜ
0 Απαντήσεις
4690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/13, 17:02
από sol83
4 Απαντήσεις
4171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/20, 14:33
από Gregix