Αποστολέας Θέμα: Πέθανε ο Γρ.Μπιθικώτσης  (Αναγνώστηκε 15929 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria

  • Η μάνα του παίδαρου
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το καμάρι μου...
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο Γρ.Μπιθικώτσης
« Απάντηση #25 στις: 08/04/05, 10:53 »
Η εκφραστικότερη φωνή του ελληνικού πενταγράμμου έφυγε ...Το κενό μεγάλο και δύσκολα συμπληρώνεται ....Καλό ταξίδι μεγάλε sir ....


Για όσους ενδιαφέρονται ....  http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=615060&lngDtrID=253 http://news.antenna.gr/articleDetail/0,3091,106472,00.html http://news.ert.gr/newsDetails.asp?ID=126171 http://news.ert.gr/newsDetails.asp?ID=104252

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο Γρ.Μπιθικώτσης
« Απάντηση #26 στις: 08/04/05, 11:00 »
Πόσο τυχεροι ηταν οι συνθέτες που ειχαν την τυχη να του δωσουν τραγουδια...
Ποσο τυχεροι κι εμεις που τον ακουσαμε...

Πόσο μεγάλη φωνή και πόσο σεμνός άνθρωπος...
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος Giannis17

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο Γρ.Μπιθικώτσης
« Απάντηση #27 στις: 08/04/05, 11:14 »
Και ξαφνικά σήμερα  8 Απριλίου  όλοι οι ριαδιω- φονικοί  σταθμοί  ξεχνώντας την σαβούρα που παίζουν καθημερηνά  ,  μπήκαν στο περιβόλι του ελληνικού τραγουδιού και από της συχνότητές τους ακούσαμε Σεφέρη, Ελύτη, Γκάτσο , Μίκη ,  και όλα αυτά με την μαγική φωνή του Γρηγόρη.
Συμφωνώ απόλυτα με κάποιον φίλο που λέει ότι λάτρεψε αυτή την εποχή και  ας μην την έζησε.
Γρηγόρη παίρνεις μαζί σου μια εποχή που πέρασε ανεπιστρεπτί δυστυχώς, και μας αφήνεις ακόμη  πιο φτωχούς , θα έχουμε όμως την συνταραχτηκή  ερμηνεία σου σε όλα τα τραγούδια σου.
Να ξέρεις  ότι αφήνεις μεγάλη παρακαταθήκη, και όσο υπάρχει Ελλάδα η φωνή σου και τα τραγούδια σου  πάντα θα μας συντροφεύουν. Καλό σου ταξίδι.

Αποσυνδεδεμένος xaraaaa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι ωραία για όσους αγαπούν με πάθος
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο Γρ.Μπιθικώτσης
« Απάντηση #28 στις: 08/04/05, 12:07 »
Τί να πεις για τον Κύριο Μπιθικώτση. Σαν άνθρωπος, σαν ερμηνευτής, σα μάγκας, ένας και μοναδικός. Λυπάμαι πραγματικά που έφυγε. Ίσως όμως να ήταν και η κατάλληλη στιγμή, έφυγε όσο ήταν πολύ ψηλά στο μυαλό και στην καρδιά μας. Καλό του ταξίδι και καλή αντάμωση με τους άλλους αγαπημένους του/μας.
Μάλλον θα κάνουν καλή παρέα εκεί, όλοι οι καλοί!!!!
Χαρικλάκος

Αποσυνδεδεμένος Nota

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πέτρα που θέλει να κυλά ποτέ δε χορταριάζει...
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο Γρ.Μπιθικώτσης
« Απάντηση #29 στις: 08/04/05, 13:08 »
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι θυμήθηκαν ότι ο Μπιθικώτσης ήταν μεγάλος, χθές. Έπρεπε να πεθάνει ο άνθρωπος για να παίξει στο ραδιόφωνο- πλην ελαχίστων εξαιρέσεων- κάτι εκτός από Καλομοίρα και Παπαρίζου γ**ώ το φελέκι μου; Νομίζω ότι αυτού του είδους οι "φανφάρες" περισσότερο προσβάλλουν παρά τιμούν ένα καλλιτέχνη παρά τον τιμούν. Πόσο μάλιστα όταν αυτός δεν είναι πια εν ζωή. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν βάζω όλο τον κόσμο στο ίδιο καζάνι. Τα βάζω με όλους αυτούς τους Κάγκουρες που ξαφνικά θημήθηκαν να πλέξουν εγκώμια και να μιλούν για το "μεγάλο" αυτόν ερμηνευτή και μέχρι προχθές αν τους ρωτούσες αν ζουσε ή αν πέθανε δεν ξέραν να σου πουν. Κι από την άλλη υπάρχει κόσμος που έχει πραγματικά κάτι να πει και μένει στην άκρη. Γιατί και όλοι αυτοί οι "καλοί" που πολλοί σωστά λέτε και συμφωνώ όταν θα ανταμώσουν φοβάμαι ότι θα έχουν μια πικρία για τούτο εδώ. Μήπως και αυτοί την ίδια αντιμετώπηση δεν είχαν.
Ας είναι τη μνήμη των "μεγάλων" να την κρατούν ζωντανη όλοι αυτοί οι "μικροί" και να την τιμούν γιατί αυτοί τελικά ξέρουν και εκτιμούν το έργο και τον αγώνα της ζωής αυτών των ανθρώπων...
« Τελευταία τροποποίηση: 08/04/05, 13:17 από Nota »
Της καρδιάς οι πελαγήτες
κάνουνε γιορτές τις ήττες...

...κι εγω λέω πως ο άνεμος αλλάζει!!!

Αποσυνδεδεμένος xaraaaa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι ωραία για όσους αγαπούν με πάθος
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο Γρ.Μπιθικώτσης
« Απάντηση #30 στις: 08/04/05, 13:45 »
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι θυμήθηκαν ότι ο Μπιθικώτσης ήταν μεγάλος, χθές. Έπρεπε να πεθάνει ο άνθρωπος για να παίξει στο ραδιόφωνο- πλην ελαχίστων εξαιρέσεων- κάτι εκτός από Καλομοίρα και Παπαρίζου γ**ώ το φελέκι μου; Νομίζω ότι αυτού του είδους οι "φανφάρες" περισσότερο προσβάλλουν παρά τιμούν ένα καλλιτέχνη παρά τον τιμούν. Πόσο μάλιστα όταν αυτός δεν είναι πια εν ζωή. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν βάζω όλο τον κόσμο στο ίδιο καζάνι. Τα βάζω με όλους αυτούς τους Κάγκουρες που ξαφνικά θημήθηκαν να πλέξουν εγκώμια και να μιλούν για το "μεγάλο" αυτόν ερμηνευτή και μέχρι προχθές αν τους ρωτούσες αν ζουσε ή αν πέθανε δεν ξέραν να σου πουν. Κι από την άλλη υπάρχει κόσμος που έχει πραγματικά κάτι να πει και μένει στην άκρη. Γιατί και όλοι αυτοί οι "καλοί" που πολλοί σωστά λέτε και συμφωνώ όταν θα ανταμώσουν φοβάμαι ότι θα έχουν μια πικρία για τούτο εδώ. Μήπως και αυτοί την ίδια αντιμετώπηση δεν είχαν.
Ας είναι τη μνήμη των "μεγάλων" να την κρατούν ζωντανη όλοι αυτοί οι "μικροί" και να την τιμούν γιατί αυτοί τελικά ξέρουν και εκτιμούν το έργο και τον αγώνα της ζωής αυτών των ανθρώπων...
Δε μπαίνω καν στη διαδικασία να αναλογιστώ γιατί γίνεται αυτό. Έτσι κι αλλιώς λίγοι πραγματικά ξέρουν ποιοι είναι και τι έχουν κάνει αυτοί οι μεγάλοι στις ζωές μας, στο έθνος μας, στον πολιτισμό μας και φυσικά όχι ο κάθε τυχαίος σταθμός και εκφωνητής. Συγνώμη που μιλάω τόσο απαξιωτικά αλλά αυτό λαμβάνω και νιώθω.
Χαρικλάκος

Αποσυνδεδεμένος kanellop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο Γρ.Μπιθικώτσης
« Απάντηση #31 στις: 08/04/05, 14:41 »
σήμερα το Δεύτερο Πρόγραμμα παίζει μόνο Μπιθικώτση.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο Γρ.Μπιθικώτσης
« Απάντηση #32 στις: 08/04/05, 16:13 »
Καλό ταξίδι στο μοναδικό Μπιθικώτση.
Μπάβο σε όλα τα μέλη του site για τα υπέροχα λογια που έγραψαν για αυτόν τον αξεπέραστο ερμηνευτή.Σε κάτι τέτοιες στιγμές μετράς την ποιότητα και το ήθος των μελών .

Λίγα βιογραφικά ακόμα..

Ο λαϊκός τραγουδιστής που αγαπήθηκε από όλους τους Έλληνες και η φωνή του συνδέθηκε με ιδιαίτερα σημαντικές στιγμές της νεώτερης ελληνικής μουσικής ιστορίας, γεννήθηκε στις 11 Δεκεμβρίου 1922, στη φτωχογειτονιά του Περιστερίου.

Παιδί οκταμελούς, πολύ φτωχής οικογένειας, άρχισε από τα παιδικά του χρόνια να ασχολείται με τη μουσική και ενώ τα αδέλφια του,το 1940 έφυγαν για το Ελληνοαλβανικό Μέτωπο, εκείνος έμεινε πίσω, ασκούσε το επάγγελμα του υδραυλικού και μάθαινε κιθάρα.

Υπηρέτησε πάνω από 5 δεκαετίες το ελληνικό τραγούδι και πριν τη συνάντησή του με τον Μίκη Θεοδωράκη, που αναμφίβολα στάθηκε σταθμός στην καριέρα του, ήταν ένας λαϊκός καταξιωμένος τραγουδιστής και συνθέτης, έχοντας ερμηνεύσει τραγούδια του Μάρκου Βαμβακάρη, του Βασίλη Τσιτσάνη,του Γιώργου Μητσάκη, του Γιάννη Παπαϊωάννου και του Ακη Πάνου.

Τον Ιούνιο του 1997 οργανώθηκε μεγάλη λαϊκή συναυλία για να τιμηθούν τα 50 χρόνια προσφοράς του μεγάλου βάρδου στο λαϊκό τραγούδι, ενώ ανάλογη συναυλία διοργανώθηκε από το υπουργείο Πολιτισμού το 2002.

Η γνωριμία του με το Μίκη Θεοδωράκη το 1959, όταν ήταν εκτοπισμένοι στη Μακρόνησο και η ερμηνεία του "Επιτάφιου" του Γιάννη Ρίτσου, χάραξε νέους δρόμους στο λαϊκό τραγούδι.

Το 1937 έχει ακούσει στην ταβέρνα του Παρλιάρα,τους Μ. Βαμβακάρη, Μ. Χιώτη και Στρ. Παγιουμτζή και, όπως ο ίδιος αφηγείτο, η συνάντησή του με το Μάρκο ήταν αυτή που πάντα τον συγκινούσε, γιατί του άλλαξε τη σχέση του με τη μουσική. "Υπεράνω όλων ο Μάρκος Βαμβακάρης", τόνιζε.

Στο απόγειο της δόξας του φτάνει ερμηνεύοντας μελοποιημένη,από το Μίκη Θεοδωράκη, ποίηση. Τον "Επιτάφιο" και τη "Ρωμιοσύνη" του Γιάννη Ρίτσου,το "Άξιον Εστί" του Οδυσσέα Ελύτη και το "Τραγούδι του νεκρού αδελφού" του Μίκη Θεοδωράκη.

"Κάθε μέρα",έλεγε ο τραγουδιστής,"μου αρέσει να σιγοτραγουδώ Ελύτη, Γκάτσο, Σεφέρη, Χριστοδούλου, Λειβαδίτη.Τα λόγια τους με αγγίζουν και με συγκινούν".

Ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης έχει συνθέσει περισσότερα από 80 τραγούδια, πολλά από τα οποία έγιναν μεγάλες επιτυχίες, όπως "Επίσημη αγαπημένη", το "Τρελοκόριτσο","Στου Μπελαμί το ουζερί", "Φεγγάρι χλωμό", "Ένα όμορφο αμάξι με δυο άλογα", "Του Βοτανικού ο μάγκας" κ.α.

Σημαντική στιγμή στη μεγάλη καριέρα του ήταν και η συνεργασία του με το Μάνο Χατζιδάκη, ενώ αξιοσημείωτη είναι η ερμηνεία του σε μουσικούς δίσκους του συνθέτη, όπως "Της γης το χρυσάφι" και η "Επιστροφή".

Ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης συνεργάστηκε επίσης με όλους τους μεγάλους Ελληνες συνθέτες, όπως ο Σταύρος Ξαρχάκος, ο Δήμος Μούτσης, ερμηνεύοντας μεγάλα τραγούδια σε ποίηση του Νίκου Γκάτσου,του Λευτέρη Παπαδόπουλου κ.α.

Ο Δημήτρης Ψαθάς έγραψε ένα χρονογράφημα για τον Γρηγόρη Μπιθικώτση, στη στήλη του στην εφημερίδα "Τα Νέα" και τον χαρακτήριζε "Σερ Μπιθί", ένας τίτλος που θα τον συνόδευε σε ολόκληρη την καλλιτεχνική του ζωή.

Την εποχή που τραγουδούσε στα λαϊκά κέντρα τον ακούνε όλα τα μεγάλα ονόματα του διεθνούς τζετ - σετ που επισκέπτονται τη χώρα μας, μεταξύ των οποίων, ο Αλέν Ντελόν και η Σοράγια, αλλά και ο Αριστοτέλης Ωνάσης.

Ο μουσικολόγος Κώστας Μυλωνάς τον χαρακτηρίζει "ως τον τραγουδιστή που χάρισε στο ελληνικό τραγούδι τις συγκλονιστικότερες στιγμές του".

Ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης έχει τιμηθεί από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κωστή Στεφανόπουλο τον Ιανουάριο του 2003 με το Χρυσό Σταυρό του Τάγματος του Φοίνικα, καθώς και με το Χρυσό Μετάλλιο της Πόλης των Αθηνών.

Αποσυνδεδεμένος Dionysos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Just hold my hand, i'll take you there...
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο Γρ.Μπιθικώτσης
« Απάντηση #33 στις: 08/04/05, 18:30 »
Παράθεση
Στάλθηκε από: xaraaaa 
Εισαγωγή παράθεσης
Παράθεση από: Nota στις Σήμερα στις 13:08:45
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι θυμήθηκαν ότι ο Μπιθικώτσης ήταν μεγάλος, χθές. Έπρεπε να πεθάνει ο άνθρωπος για να παίξει στο ραδιόφωνο- πλην ελαχίστων εξαιρέσεων- κάτι εκτός από Καλομοίρα και Παπαρίζου γ**ώ το φελέκι μου; Νομίζω ότι αυτού του είδους οι "φανφάρες" περισσότερο προσβάλλουν παρά τιμούν ένα καλλιτέχνη παρά τον τιμούν. Πόσο μάλιστα όταν αυτός δεν είναι πια εν ζωή. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν βάζω όλο τον κόσμο στο ίδιο καζάνι. Τα βάζω με όλους αυτούς τους Κάγκουρες που ξαφνικά θημήθηκαν να πλέξουν εγκώμια και να μιλούν για το "μεγάλο" αυτόν ερμηνευτή και μέχρι προχθές αν τους ρωτούσες αν ζουσε ή αν πέθανε δεν ξέραν να σου πουν. Κι από την άλλη υπάρχει κόσμος που έχει πραγματικά κάτι να πει και μένει στην άκρη. Γιατί και όλοι αυτοί οι "καλοί" που πολλοί σωστά λέτε και συμφωνώ όταν θα ανταμώσουν φοβάμαι ότι θα έχουν μια πικρία για τούτο εδώ. Μήπως και αυτοί την ίδια αντιμετώπηση δεν είχαν.
Ας είναι τη μνήμη των "μεγάλων" να την κρατούν ζωντανη όλοι αυτοί οι "μικροί" και να την τιμούν γιατί αυτοί τελικά ξέρουν και εκτιμούν το έργο και τον αγώνα της ζωής αυτών των ανθρώπων...

----
Δε μπαίνω καν στη διαδικασία να αναλογιστώ γιατί γίνεται αυτό. Έτσι κι αλλιώς λίγοι πραγματικά ξέρουν ποιοι είναι και τι έχουν κάνει αυτοί οι μεγάλοι στις ζωές μας, στο έθνος μας, στον πολιτισμό μας και φυσικά όχι ο κάθε τυχαίος σταθμός και εκφωνητής. Συγνώμη που μιλάω τόσο απαξιωτικά αλλά αυτό λαμβάνω και νιώθω. 

Δεν είναι και τόσο λίγοι... Αλλά όπως και το κιθάρα σήμερα έκανε αυτόν το φόρο τιμής , έτσι κάνουν και οι σταθμοί... Κατα τ'αλλα ο καθένας βάζει τις δημιουργίες που του αρέσει... αλλά ορισμένα πράγματα, αξίζουν να τιμούνται ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις από όλους. Και μη φοβάσαι... δεν θα έχουν πικρία γιατί τώρα θα ξέρουν καλύτερα από εμάς τι αξίζει στη ζωή. Ή το θάνατο. Δεν είναι η συνεχής εκθείαση ή αναγνώριση που τους γέμιζε, αλλά το ότι έκαναν το μεράκι τους. Δεν χρειάζεται διαρκώς να εκθειάζουμε τους παλιούς που αξίζαν, γιατί είναι ΠΑΡΑ πολλοί και σίγουρα δεν χρειάζονται αναγνώριση αφού ούτως ή αλλως την έχουν. Αυτό που χρειάζεται είναι να φτιάξουμε ΝΕΟΥΣ που να αξίζουν. Και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και θα υπάρξουν πάρα πολλοί. Δεν θα ήθελα απάντηση αν γίνεται, είναι δική μου και ίσως πολύ προσωπική γνώμη που δεν έχει σκοπό να τεκμηριώσει κάτι...
Και για να μη φεύγω από το θέμα, στέλνω και το δικό μου αντίο σε έναν από τους προσωπικούς μου καλύτερους καλλιτέχνες του είδους... Αντίο...
"Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly." - Dream, Neil Gaiman's The Sandman

Αποσυνδεδεμένος jumaru17

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
  • αχ πόσο θα θελά να μαγαπούσες .......
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο Γρ.Μπιθικώτσης
« Απάντηση #34 στις: 09/04/05, 09:28 »
Tι μπορεί να πει κανείς για το Γρηγόρη Μπιθικώτση?Για την μοναδίκη,ονειρεμένη φωνή του,τα απείρα τραγούδια του που έγραψαν ιστορία και  θα συνεχίσουν να μας κάνουν να ονειρευόμαστε να δακρύζουμε και να γεμίζουν τις άδειες μας μέρες.Σε μια εποχή οπου ολα τείνουν στο να γινούν προσωρινά ,υπάρχουν ακόμα ανθρώποι που προσφερούν πράγματα κατευθείαν μεσα απ'τη καρδιά τους,ίσως το κάνουν επειδή είναι τοσα πολλά αυτα που έχουν φυλαγμένα μεσα τους,ένας απο αυτούς είσαι και εσυ Γρηγόρη...αν ειχα 2 μερές που θα μπορούσα να παω πίσω στο χρονο ,στα ευλογημένα χρόνια του 60,70 τη μια μέρα θα πήγαινα να δω εσένα και την άλλη τον Γιάννη Πουλόπουλο.. αν και είμαι μονο 18 χρονών ζηλεύω τις εποχές που η αγάπη πλημμήριζε με τον πιο απλό τρόπο τις καρδιές των ανθρώπων και έντυνε τα τραγούδια με τα πιο ομόρφα φορέματα.

Καλό ταξίδι Sir Γρηγόρη και σιγουρά ακόμα και οι άγγελοι θα δακρύσουν με τις πενιές σου εκεί ψηλά.

Θα κλείσω τα μάτια
θ'απλώσω τα χέρια
μακριά απο τη φτώχεια
μακριά απ'τη μιζέρια
Θα πάρω τη στράτα
κι εγω τη μεγάλη
Θα κλείσω τα μάτια,
κι όπου με βγάλει..........
Κ΄ύστερα με πιάσαν θεε μου
κατι κλάματα
που με βρήκανε κουρέλι
τα χαράματα
Με το άγαλμα ως το δρόμο
προχωρησαμε
μου εσκούπησε τα μάτια
και χωρίσαμε.....

ouzo

  • Επισκέπτης
Απ: Πέθανε ο Γρ.Μπιθικώτσης
« Απάντηση #35 στις: 09/04/05, 10:56 »
Να μου επιτρέψετε να παραθέσω τα λόγια του Κ. Χατζή: "Καζαντζίδης και Μπιθικώτσης είναι η Ελλάδα". Και οι δυο αγγίξανε την Ελλάδα με διαφορετικό τρόπο, αλλά θα αποτελούν για πάντα σύμβολα. Άραγε θα ξαναβγούν τέτοια σύμβολα ποτέ? Μέχρι τότε ας αναπαυτούμε καλά στους καναπέδες μας παρακολουθώντας τους τελικούς από τα fame story.  :'(

Αποσυνδεδεμένος autodidaktos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο Γρ.Μπιθικώτσης
« Απάντηση #36 στις: 09/04/05, 11:30 »
Απ'τις πιο μεγάλες φωνές που υπήρξαν ποτέ στην Ελλάδα,η φωνή βράχος,3 απ'τα αγαπημένα μου τραγουδια του 'επίσιμη αγαπημένη','γωνιά γωνιά σε καρτερώ' και 'είμαι αητός χωρίς φτερά'.Οτι και να πει κανείς για το μεγαλείο της φωνής του και της ψυχής του θα είναι λίγο,αντίο στον μεγάλο άνθρωπο,καλλιτέχνη και δάσκαλο.Μας άφησες μεγάλη κληρονομιά.Στο καλό σερ Γρηγόρη Μπιθικώτση.........
ΟΤΑΝ ΣΕ ΡΩΤΑΝΕ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΝΑΙ.ΓΙΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΨΕΥΤΗΣ ΠΑΡΑ ΜΙΖΕΡΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Πέθανε ο Γρ.Μπιθικώτσης
« Απάντηση #37 στις: 09/04/05, 17:10 »
Μια από τις αθάνατες φωνές του ελληνικόυ τραγουδιού, που μαζί με αυτή του Ξυλούρη
με κάνουν κ ανατριχιάζω από δεος, μας χαιρέτησε...
Δείγμα του τι ανθρωπος ήταν: "Ο πατέρας με ονόμασε κ εμένα Γρηγόρη, γιατί ήθελε όπως είπε κ
εκείνος:"Όταν φύγω από αυτόν τον κόσμο, να γυρίσει ένας Γρηγόρης σπίτι..." "......
Νομίζω ότι λέει πολλά...

Καλό ταξίδι, όπου κ αν είσαι...

Αποσυνδεδεμένος SAMSONIC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
  • SavaGods Rule
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο Γρ.Μπιθικώτσης
« Απάντηση #38 στις: 10/04/05, 17:12 »
Σεμνός και ταπινός καλητέχνης αξιοπρεπείς. Ένα μεγάλο Αντίο
Got A Complaint In The System

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο Γρ.Μπιθικώτσης
« Απάντηση #39 στις: 11/04/05, 17:07 »
Μεγαλε Γρηγορη ησουν ενας απο τους τελευταιους και καλυτερους της γενιας σου!Ευχομαι να περνας καλα εκει πανω!
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
8831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/06, 13:41
από ship_me_out!!!
18 Απαντήσεις
7661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/07, 21:38
από pegasus
0 Απαντήσεις
1827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 13:53
από freemind
8 Απαντήσεις
3794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/08, 19:52
από penoktonos
0 Απαντήσεις
1605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 12:21
από Ιερακόμορφος
3 Απαντήσεις
2244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/08, 20:47
από Giorgos K.
19 Απαντήσεις
5706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/08, 23:08
από Yngwie who?
3 Απαντήσεις
2322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 19:02
από armagedon
0 Απαντήσεις
1648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/09, 01:19
από morpheas
3 Απαντήσεις
2812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/09, 19:34
από delos999