Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα : Δυνατό 'γρατζούνισμα' στο palm mute  (Αναγνώστηκε 5547 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Γεια σας.
 
Έψαξα πολύ για την απάντηση σ'αυτό αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Όταν παίζω palm mute ο ήχος της πένας που ακουμπάει στις χορδές είναι πολύ δυνατός. Είναι ενοχλητικό, μόνο κοντά στο λαιμό της κιθάρας δεν ακούγεται. Μου είπαν ότι ίσως φταίει η πένα αλλά όχι. Ο τρόπος παιξίματος δηλ. ίσως δεν πέφτει κάθετα η πένα στις χορδές αλλά δε νομίζω. Ούτε το πόσο κοντά στη γέφυρα έχω το δεξί χέρι. Επίσης αλλάξα ρυθμίσεις (gain, bass, tremple κτλ) αλλά το ίδιο. Αυτό που δεν κοίταξα είναι η ποιότητα του ενισχυτή - που κατά τα άλλα παίζει οκ παρότι παλιός και φθηνός - ή η ίδια η κιθάρα. Δείτε λίγο εδώ μήπως μπορεί κάποιος χριστιανός να βοηθήσει... Στη συνέχεια του βίντεο αλλάζω λίγο τις ρυθμίσεις του ενισχυτή, δεν έχει αποτέλεσμα... 

 ???
 
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πρόβλημα : Δυνατό 'γρατζούνισμα' στο palm mute
« Απάντηση #1 στις: 02/10/10, 20:48 »
Μπορεις να το εξηγησεις λιγο περισσοτερο...Τι σε ενοχλει ακριβως?
Δεν ακουσα κατι ασχημο, η τουλαχιστον καποιο προβλημα, στο βιντεο...σε αλλον ενισχυτη δοκιμασες να παιξεις με την κιθαρα σου ??

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα : Δυνατό 'γρατζούνισμα' στο palm mute
« Απάντηση #2 στις: 02/10/10, 20:56 »
Bασικα, μην εχεις την εντυπωση οτι μπορεις να βγαλεις τον ηχο που ακους στα CDs...εκει εχει πεσει επεξεργασια μπολικη, περαν του οτι παιζουν ακριβες κιθαρες κ ενισχυτες. Αν θες κατι καλυτερο, δοκιμασε να βαλεις κομπρεσορα, αλλα μη φανταστεις κατι πολυ διαφορετικο απο αυτο που ακους.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα : Δυνατό 'γρατζούνισμα' στο palm mute
« Απάντηση #3 στις: 02/10/10, 21:01 »
Είναι φυσιολογικό να ακούγονται πιο δυνατά οι νότες όταν κάνεις palm mute. Δεν κάνεις κάτι λάθος (σιγά το πολύπλοκο.. :) ). Οπως είπε και ο φίλος, αυτό μπορεί να περιοριστεί μέσω επεξεργασίας του ήχου και όχι από την τεχνική σου.

Πάντως, εμένα μια χαρά μου ακούγεται ο ήχος του palm mute σου στο κλιπάκι.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα : Δυνατό 'γρατζούνισμα' στο palm mute
« Απάντηση #4 στις: 02/10/10, 21:11 »
Ναι; Δεν ξέρω, ίσως να έχετε και δίκιο... Δε φταίει λέτε ο ενισχυτής; Απλά στα περισσότερα πράγματα στην κιθάρα με λίγο παίδεμα 'πλησιάζεις' τον ήχο που ακούς από τα συγκροτήματα. Σ' αυτό όμως...
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα : Δυνατό 'γρατζούνισμα' στο palm mute
« Απάντηση #5 στις: 02/10/10, 21:13 »
Παίζει ρόλο το ότι συνδέω κατευθείαν στον ενισχυτή;
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα : Δυνατό 'γρατζούνισμα' στο palm mute
« Απάντηση #6 στις: 02/10/10, 21:29 »
Αν αναρωτιέσαι αν είναι λάθος να συνδεεις κατευθείαν στον ενισχυτή, προφανώς και δεν είναι, τόσος κόσμος το κάνει έτσι. Βέβαια, αν παρεμβάλεις μεταξύ κιθάρα και ενισχυτή κάτι άλλο (π.χ., distortion, equalizer) ο ήχος θα επηρεαστεί.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα : Δυνατό 'γρατζούνισμα' στο palm mute
« Απάντηση #7 στις: 02/10/10, 21:47 »
...σε αλλον ενισχυτη δοκιμασες να παιξεις με την κιθαρα σου ??

Όχι αλλά μου κένει εντύπωση που λέτε '... έτσι έπρεπε να ακούγεται'.
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα : Δυνατό 'γρατζούνισμα' στο palm mute
« Απάντηση #8 στις: 02/10/10, 23:05 »
Κι εγω δεν ειμαι σιγουρος τι εννοεις οτι σε ενοχλει... Οκ, ο ηχος δεν ειναι τπτ σπουδαιο και σιγουρα χρειαζεσαι practice για να ελεγχεις πιο σωστα και το palm mute και το θορυβο που μπορει να προκυπτει οταν δεν mute-αρεις σωστα τις χορδες, αλλα κατα τα αλλα, κανονικα μου ακουγεται...
Τωρα αν νιωθεις οτι ακουγεται πολυ "τζιτζικιστος" ο ηχος και περιμενες να εχεις ηχο με περισσοτερο ογκο (μεταξυ σοβαρου και αστειου, εννοω  αν περιμενες να ακους "γκα-γκα" στα palm mutes αντι για "τζ-τζ"  :P ), τοτε πρεπει να ξερεις οτι αυτο θα ειναι αδυνατο να το πετυχεις με κανα 10αρι μεγαφωνο σε καναν φτηνο combo ενισχυτη...
Οπως ειπαν και τα παιδια, εαν αυτο εννοεις, μπορεις να δοικμασεις να βαλεις εναν κομπρεσσορα πριν τον ενισχυτη, αλλα δεν θα κανει και πολλα πραγματα. Μπορεις βεβαια να αλλαξεις μαγνητες (μιας και δεν ξερω τι φορας στην κιθαρα σου), μιας και επειδη η κιθαρα σου ειναι τυπου strat, θα βγαζει "εκ γεννητης" πιο "αδειο" ηχο σε σχεση με κατασκευες χωρις pickguard και με αλλα ξυλα (βλεπε les paul τυπου πχ) και σε τετοιες κιθαρες (ιδιατερα σε φτηνα μοντελα) ειναι συνηθισμενο να βαζουν μαγνητες με λιγοτερο metal χροια (και σε φτηνα μοντελα, οχι και καλης ποιοτητας).
Ισως μια αλλαγη μαγνητων να βοηθουσε για να εχεις την αποκριση που θες, αν και πιστευω οτι απλα πρεπει να δουλεψεις λιγο την τεχνικη σου και να παιξεις σε εναν καλο ενισχυτη (με 12αρια πχ ηχεια και με metal προσανατολισμο) με την κιθαρα σου για να δεις αν κι εκει σου ακουγεται κατι "παραξενο".
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα : Δυνατό 'γρατζούνισμα' στο palm mute
« Απάντηση #9 στις: 03/10/10, 01:51 »
νομίζω (δεν είμαι σίγουρος μην με φάτε) οτι φταίει οτι προσπαθείς να βγάλεις hi gain ήχο με μονό μαγνήτη στην γέφυρα,  όταν παίζεις palm mute δεν χρειάζεται πολύ δύναμη και πρόσεχε το χέρι να είναι όσο πίσω γίνετε στην γέφυρα και να μην σέρνεις την πένα πάνω στο σπείρωμα της χορδής. Δοκίμασε να παίξεις με διάφορες κλίσεις μεταξύ χεριού-χορδής και πένας.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/10, 01:56 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα : Δυνατό 'γρατζούνισμα' στο palm mute
« Απάντηση #10 στις: 03/10/10, 11:08 »
νομίζω (δεν είμαι σίγουρος μην με φάτε) οτι φταίει οτι προσπαθείς να βγάλεις hi gain ήχο με μονό μαγνήτη στην γέφυρα,  όταν παίζεις palm mute δεν χρειάζεται πολύ δύναμη και πρόσεχε το χέρι να είναι όσο πίσω γίνετε στην γέφυρα και να μην σέρνεις την πένα πάνω στο σπείρωμα της χορδής. Δοκίμασε να παίξεις με διάφορες κλίσεις μεταξύ χεριού-χορδής και πένας.

Δεν νομιζω, ειναι ξεκαθαρο οτι παιζει με διπλο στην γεφυρα και στον λαιμο, αν και στο video χρησιμοποιει τον της γεφυρας...
Εγω παλι αντιθετα πιστευω οτι στα palm mutes χρειαζεται μια καποια δυναμη για να γινει ο ηχος πιο σφιχτος και κοφτος. Εχω ακουσει παικτες που παιζουν πολυ χαλαρα τα palm mutes και ενω για ορισμενα πολυ γρηγορα περασματα ειναι οκ, για λιγοτερα γρηγορα περασματα, αυτη ελειψη δυναμης στο δεξι (αν αυτο εννοεις), κανει τον ηχο να ακουγεται χωρις focus και χωρις ενεργεια (αν γινομαι αντιληπτος) με αποτελεσμα να ακους μια χαλαροτητα στα μπασσα και μαλιστα με περισσοτερο "βαβουρα"...
Τωρα, για την κλιση της πενας στις χορδες, κι αυτο ειναι πολυ σχετικο... Υπαρχουν αρκετοι γνωστοι metal κιθαριστες που παιζουν στα πολυ γρηγορα περασματα με την πενα υπο γωνια στις χορδες σαν να τις "ξυνουν"... Αν θυμαμαι καλα ενας απο αυτους ηταν και ο Mustaine, αλλα δεν ειμαι σιγουρος...
Εγω παντως νομιζω οτι απλα ο φιλος πρεπει να εξασκηθει κι αλλο στον ελεγχο που κανει με τα palm mutes. Αυτος ο ελεγχος δεν γινεται μονο με το δεξι χερι αλλα και με το αριστερο και νομιζω οτι κρινοντας απο το video, χρειαζεται απλα περισσοτερη δουλεια και στα 2 χερια για να βγει πιο σωστα ο ηχος...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα : Δυνατό 'γρατζούνισμα' στο palm mute
« Απάντηση #11 στις: 03/10/10, 14:50 »
αρχίσαμεεεεεεε  (και το είπα μην με φάτε)  ;D

κοίτα, δεν σου ζητήθηκε να κρίνεις την δική μου άποψη και συμβουλή αλλά να συμβουλέψεις τον άνθρωπο που άνοιξε το θέμα. Εφόσον γράφεις οτι σου ακούγετε σωστό  ::) τι άλλο να λέμε τώρα. Και για το αριστερό που λες δεν το καταλαβα? Τι σχέση εχει το αριστερό με  το palm mute? ??? ??  Δηλαδή όταν παίζω μόνο με το δεξί και το αριστερό τίποτα, ανοιχτή -Ε- (πχ disposable heroes) τι γίνεται δεν σε καταλαβαίνω.
Για δες λίγο εδώ στο 1.19 ούτε καιν κρατάει την κιθάρα με το αριστερό:


α και όταν λέμε διπλό μαγνήτη εννοούμε αυτό


τα υπόλοιπα δεύτερη θέση στον πενταθέσιο κτλ δεν είναι ούτε καν ημίμετρα (αλλα αυτα παθενουμε όταν κάθε φορά που ζητάει κάποιος αρχάριος συμβουλή για κιθάρα αρχίζετε όλοι πάρε fender και πάρε fender  :P ). Έχω στον δίσκο μου live απο τοπική μπάντα που ο κιθαρίστα προσπαθεί να παίξει metallica με 3 μονούς και μάλιστα παίζει τα ρυθμικά σε θέση Neck και το τονίζω οχι στην κρεβατοκάμαρα άλλα σε live  ::)

οκ γεια τους 3 μονούς είδα απο δίπλα και το άλλο βίντεο και νόμιζα οτι ήταν ο ίδιος, εχει και το ιδιο όνομα το βιντεο αυτό


Οτι χρειάζεται εξάσκηση συμφωνώ
 
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/10, 15:02 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα : Δυνατό 'γρατζούνισμα' στο palm mute
« Απάντηση #12 στις: 03/10/10, 15:55 »
Δεν μπορω να καταλαβω που βλεπεις μονο μαγνητη στο video του φιλου... Η κιθαρα του εχει ξεκαθαρα 2 διπλους μαγνητες στην γεφυρα και στον λαιμο και εναν μονο στην μεση. Ο φιλος απο οσο βλεπω απο τον διακοπτη παιζει με τον διπλο στην γεφυρα. Δεν παιζει με μονο, εκτος αν οι μαγνητες του σπλιταρονται και κατα λαθος τους εχει σπλιταρει και παιζει στην γεφυρα με σπλιταρισμενο διπλο.
Οσο για το αριστερο χερι, δεν καταλαβαινω που σου φαινεται περιεργο αυτο που λεω... Οταν κανεις palm mutes αλλα και γενικοτερα οταν χρησιμοποιεις παραμορφωση, χρησιμοποιεις και το αριστερο για να κανεις το mute. Εγω παντως ναι και απο οσο εχω δει οι περισσοτεροι το κανουν επισης...
Τελος, επειδη σε βλεπω λιγο ευεξαπτο, δεν "επεσα να σε φαω" οπως λες, απλα διαφωνησα σε αυτο που ειπες περι μονων μαγνητων μιας και απο το video δεν προκυπτει κατι τετοιο...
Τελος, ο μαγνητης που παρεθεσες για να με "διορθωσεις" στο ποιος μαγνητης ειναι διπλος και ποιος μονος, στην πραγματικοτητα ειναι κατ'ευφημισμο διπλος μαγνητης, μιας και ειναι active μαγνητης που λειτουργει με προενισχυτη. Οι γνησιοι διπλοι μαγνητες ειναι 2 μονοι κολλητα ο ενας με τον αλλο αλλα με αντιστροφη φαση για hum cancelation. Για την ακριβεια, αντιπροσωπευτικο δειγμα διπλων μαγνητων μπορεις να δεις στο video του παιδιου στις θεσεις γεφυρας και λαιμου (στην γεφυρα φαινεται πιο δυσκολα γιατι βρισκεται και το δεξι χερι του φιλου, αλλα αν το προσεξεις φαινεται οτι ειναι ενας ιδιος με αυτον του λαιμου).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα : Δυνατό 'γρατζούνισμα' στο palm mute
« Απάντηση #13 στις: 03/10/10, 16:12 »
ναι το γράφω με κόκκινα γράμματα κιόλας οτι είδα λάθος βιντεο, αυτο με τους 3 μονους.

και ο ΕΜG αυτό που περιγράφεις έχει μέσα, δυο διπλούς κολλητά κτλ ,μπορείς να βρεις στο youtube και πώς κατασκευάζονται  ;)   (δείτε στο part2 στο 1:45  γιατί κάτι γίνετε και μπαίνει part 1 με το ζόρι και δεν μπορώ να βάλω το 2)


οσο για το αριστερό, ναι και εγω το χρησιμοποιώ για να μην ακούγονται κάποιες χορδές στις συγχορδίες και σε παραμόρφωση να μην εχω βαβούρα (οσο μπορώ δηλ) και σε παύσεις αλλα όχι στην τεχνική που λέγετε palm mute, άλλο mute (που θέλουμε να μην ακούγονται νότες) και άλλο palm mute που "μπουκώνουμε" τις νότες, το λέει και η λέξη το palm mute γίνετε με την "παλάμη"
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/10, 16:34 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα : Δυνατό 'γρατζούνισμα' στο palm mute
« Απάντηση #14 στις: 03/10/10, 16:33 »
και παλι κανεις λαθος και για τα 2. Οι active μαγνητες μπορουν να βγαζουν ηχο διπλου αλλα humbuckers πραγματικοι δεν ειναι. Ο κλασσικος humbucker ειναι αυτος που σου ειπα, αλλα δεν εχει σημασια για την κουβεντα. Αφου εβλεπες λαθος video, προφανως θα ειδες στο σωστο οτι ο φιλος παιζει με διπλο στην γεφυρα...
Απο κει και περα, δοκιμασε να κανεις palm mute και ταυτοχρονα mute με το αριστερο και θα δεις πως αλλαζει ο ηχος και η αισθηση. Αλλες φορες θες να χρησιμοποιησεις μονο παλαμη και αλλες και το αριστερο. Και τα 2 ειναι σημαντικα για να πετυχεις τον ηχο που θες οταν τον θες.
Παντως οτι κιθαρα και να ειχε, ακομα και με 3 μονους, με εναν καλο ενισχυτη και σωστες ρυθμισεις θα μπορουσε να εβγαζε οτι ηχο ηθελε, οποτε μην ορκιζεσαι περι του οτι οι strat πχ δεν κανουν για τετοια ειδη...
Για αυτο λεω , οτι δεν ειμαι σιγουρος τι ειναι αυτο που τον ενοχλει τον φιλο. Ο ηχος ειναι σαφως τζιτζικιστος, αυτο οφειλεται μαλλον στον ενισχυτη και γινεται ακομα πιο εντονο ΙΣΩΣ απο την ελειψη πειρας του φιλου και ΙΣΩΣ και απο τον τυπο των μαγνητων. Το θεμα με τους μαγνητες λυνεται με αλλαγη ανετα, το θεμα με την τεχνικη θα ερθει σιγα σιγα, οποτε το μονο που ισως βλεπω να "ταλαιπωρει" τον φιλο (αν τελικα αυτο που τον ενοχλει ειναι αυτο που λεω εγω), ειναι ο ενισχυτης του ή/και οι ρυθμισεις του.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα : Δυνατό 'γρατζούνισμα' στο palm mute
« Απάντηση #15 στις: 03/10/10, 16:38 »
Παράθεση
Οι active μαγνητες μπορουν να βγαζουν ηχο διπλου αλλα humbuckers   πραγματικοι δεν ειναι. Ο κλασσικος humbucker ειναι αυτος που σου ειπα,   αλλα δεν εχει σημασια για την κουβεντα.

ξαναδες το video που έβαλα το μέρος 2 απο 1:45-1:50 μην πρωτρέχεις, το λεει ξεκάθαρα χρησιμοποιεί δυο μπομπίνες και λέει την λεξη χαμπακερ
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα : Δυνατό 'γρατζούνισμα' στο palm mute
« Απάντηση #16 στις: 03/10/10, 17:29 »
Πιστευε οτι θες αδερφε, δωσε καμια λυση στο παιδι ομως γιατι το σκισαμε με τα offtopic...
Εγω την γνωμη μου την ειπα εξαλλου...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/07, 14:19
από Καρχαρίας
17 Απαντήσεις
7922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 00:53
από Moonchild_
3 Απαντήσεις
2182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 00:50
από Γιάννης Σ.
9 Απαντήσεις
3630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/10, 16:41
από Γιάννης Σ.
1 Απαντήσεις
1863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/10, 15:57
από zeromancer
2 Απαντήσεις
3894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/11, 21:19
από Morticia
2 Απαντήσεις
1981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/11, 12:49
από Γιάννης Σ.
12 Απαντήσεις
6741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/13, 16:20
από kbasilis
1 Απαντήσεις
4536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/16, 20:33
από sfanfan
3 Απαντήσεις
5313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/19, 01:26
από zeromancer