Αποστολέας Θέμα: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι  (Αναγνώστηκε 9186 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #25 στις: 01/02/13, 21:08 »
Πάντως Zeoy, όσο περισσότερο το ακούω κι εγώ, με κερδίζει το Jackhammer και το Muff χάνει έδαφος. Έχει ακριβώς αυτή τη μαρσαλίλα που λέμε και είναι πετάλι των 50 ευρώ, ίσως να μη χρειάζεται να το ψάξεις και πολύ εδώ που τα λέμε...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #26 στις: 01/02/13, 23:49 »
Πολύ ενδιαφέρον thread από πολλές απόψεις ...
http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=174291


@Μήτσος: τα θες και τα δύο (όχι αναγκαστικά τα συγκεκριμένα).


Όταν με το καλό την κάνω την κίνηση (λες και θα πάρω σπίτι το κάναμε  ;D ) θα γράψω εντυπώσεις και clips.


@Ανδριανός: εργαστήριο κανονικό το εργαλείο  ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #27 στις: 02/02/13, 01:42 »
Τώρα που το θυμήθηκα, κοίτα τα Danelectro Cool Cat Drive και Cool Cat Distortion. Υποτίθεται ότι είναι κλώνοι του OCD και του Crunch Box αντίστοιχα και είναι χαλαρά μέσα στον προϋπολογισμό σου (γύρω στα 35 με 40 Ευρώ). Ειδικά το Distortion μπορεί να είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις σαν ήχος...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #28 στις: 02/02/13, 14:24 »
Ευχαριστώ για τις προτάσεις Γιώργο. Έχω ήδη το transparent overdrive v1 και είμαι πολύ ικανοποιημένος για τη δουλειά που προορίζεται να κάνει αυτό το πετάλι.


Τελικά μαλλον κλίνω προς το Hardwire SC-2. Κατασκευαστικά ξέρω ότι είναι πολύ καλά πετάλια (έχω ήδη το RV-7), οι κριτικές παντού είναι πολύ καλές, προβλήματα δεν έχω ακούσει και αυτό που ακούω στα διάφορα review μου φαίνεται μια χαρά. Μοιάζει ότι δουλεύει ωραία και στα 2 modes (σε αντίθεση με το jackhammer που ενώ είναι πολύ ωραίο στο overdrive mode αλλά δε μ'αρέσει καθόλου στο distortion mode). Θα ήθελα ίσως και ένα mid control αλλά πιστεύω ότι στα rhythm είναι εκεί που πρέπει ενώ αν το συνδυάσω με το Dano μου θα είναι μια χαρά για solo boost. Περιμένω να τακτοποιηθεί μια οικονομική εκκρεμότητα μέσα στην άλλη βδομάδα και μάλλον το προχωράω εκτός απροόπτου.


Το demo εδώ είναι πάνω σε Deluxe Reverb Reissue που έχει παρόμοιο ηχόχρωμα με το VHT μου και φαίνεται να συνεργάζονται πολύ ωραία.



Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #29 στις: 02/02/13, 17:57 »
To Ηardwire SC-2 φαίνεται καλή επιλογή, αλλά η καλύτερη τιμή που το βρήκα είναι £70, δηλαδή κάτι παραπάνω από 80 Ευρώ. Δεδομένου ότι αυτό ήταν το ανώτατο χρηματικό όριο που είχες θέσει, δες και τα Danelectro πριν προχωρήσεις σε αγορά. Πιστεύω ότι θα εκπλαγείς ευχάριστα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #30 στις: 04/02/13, 17:46 »
To Ηardwire SC-2 φαίνεται καλή επιλογή, αλλά η καλύτερη τιμή που το βρήκα είναι £70, δηλαδή κάτι παραπάνω από 80 Ευρώ. Δεδομένου ότι αυτό ήταν το ανώτατο χρηματικό όριο που είχες θέσει, δες και τα Danelectro πριν προχωρήσεις σε αγορά. Πιστεύω ότι θα εκπλαγείς ευχάριστα.


Δυστυχώς δεν έχω ακούσει κανα demo της προκοπής για το Dano Distortion και τα λίγα reviews που βρήκα τα είδα μοιρασμένα. Επιπλέον είναι μάλλον discontinued και λίγο δύσκολο να βρέθει από τα γνωστά ευρωπαϊκά μαγαζιά. Το είχες εσύ κάποια στιγμή; Το SC-2 μπορώ να το πάρω ή στα 78Ε χωρίς να πληρώσω μεταφορικά ή να κοιτάξω και σε μεταχειρισμένα (κάτι έχει πάρει το μάτι μου). Είναι όντως από τις πιο ακριβές επιλογές που έχουμε συζητήσει αλλά ... θα το σκεφτώ 8)


Να πω την αμαρτία μου, εγώ που έλεγα ότι δε θέλω μεταλάδικο πετάλι, ότι το AMT S-drive (προσομοίωση Soldano) μου άρεσε πολύ και είναι στα 80 από Thomann. To m-drive (JCM800 sim) πολύ ωραίο επίσης αλλά στα 100 ::) . Ρε τι έχουμε πάθει ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #31 στις: 04/02/13, 22:24 »
Δυστυχώς δεν έχω ακούσει κανα demo της προκοπής για το Dano Distortion και τα λίγα reviews που βρήκα τα είδα μοιρασμένα. Επιπλέον είναι μάλλον discontinued και λίγο δύσκολο να βρέθει από τα γνωστά ευρωπαϊκά μαγαζιά. Το είχες εσύ κάποια στιγμή;

Είχα κάποια στιγμή όλα τα Cool Cat Overdrive/Distortion πετάλια εκτός από το Metal και έχω ακόμα το Transparent Overdrive. Όλα πολύ καλά πετάλια, με δυνατότητες παραμετροποίησης που δεν είναι εμφανείς με την πρώτη ματιά, καθώς έχουν κάποια διακοπτάκια στην εσοχή της μπαταρίας. Το Distortion δεν μού έκατσε καλά γιατί είχε υπερβολικό gain για αυτά που παίζω, ενώ το Drive το έδωσα όταν πήρα το Digitech Screamin' Blues το οποίο τότε μού είχε φανεί συγκριτικά καλύτερο. Προσωπικά νομίζω ότι το Drive ίσως να είναι κατάλληλο για αυτό που ψάχνεις. Μοιάζει πολύ με το OCD. Ξέρω ότι είναι discontinued, αλλά εδώ είναι ακόμα διαθέσιμα σε αρκετά μαγαζιά. Ένα από αυτά είναι και το Βρετανικό Amazon, το οποίο στέλνει στην Ελλάδα αν θέλεις. Στις 28 λίρες (33 Ευρώ) νομίζω ότι είναι κελεπούρι...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #32 στις: 04/02/13, 22:36 »
Now you talking  ;D
Για το drive σαφώς κι έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια (και ότι είναι καλός κλώνος του OCD που με τη σειρά του είναι ένα καθιερωμένο πετάλι). Πολύ καλός κλώνος του OCD λένε ότι είναι και το Joyo/Harley Benton Ultimate Drive.


Εγώ πάλι το OCD το είχα για πιο american χροιά και πιο προς το medium gain. Αν είδες και άκουσες clips από το TGP thread που είχα βάλει πιο πάνω το OCD έκανε πολύ πειστική δουλειά σαν υποκατάστατο medium gain Marshall (το thread έχει πολύ πλάκα γιατί όλοι λένε τι ωραία ακούγεται το jackhammer όσο δεν ξέρουν ότι είναι το jackhammer. Μόλις αποκαλύπτεται ποιο είναι ποιο όλοι αρχίζουν και προτιμάνε το πετάλι των 200$ που μέχρι πριν το έβγαζαν το χειρότερο. Τυπικό TGP cork sniffing ;D )


Βάζω ακουστικά και ψάχνω και τα OCD/Dano drive/Joyo Ultimate.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #33 στις: 04/02/13, 23:42 »
To joyo ultimate drive δε μας είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση σε τεστάκι ιδίοις ωσί που είχαμε κάνει τις γιορτές με εξέχοντα του kithara μέλη (εν αντιθέσει με το classic chorus που με πρώτη ευκαιρία τσίμπησα).
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια. Joyo πλέον φέρνει ο Νάκας οπότε μπορείς να πεταχτείς να του ρίξεις μιά αυτιά.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #34 στις: 05/02/13, 00:16 »
To joyo ultimate drive δε μας είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση σε τεστάκι ιδίοις ωσί που είχαμε κάνει τις γιορτές με εξέχοντα του kithara μέλη (εν αντιθέσει με το classic chorus που με πρώτη ευκαιρία τσίμπησα).
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια. Joyo πλέον φέρνει ο Νάκας οπότε μπορείς να πεταχτείς να του ρίξεις μιά αυτιά.



ααα, πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Εφκαριστώ εξπρές σέρβις  ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #35 στις: 05/02/13, 00:27 »
Για το drive σαφώς κι έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια (και ότι είναι καλός κλώνος του OCD που με τη σειρά του είναι ένα καθιερωμένο πετάλι).

Έτσι ακριβώς. Κι αν βρεις το video του Gearmandude στο youtube στο οποίο συγκρίνει το CCD με το OCD θα δεις (ή μάλλον θα ακούσεις) ότι οι διαφορές είναι αμελητέες. Ίσως το OCD να έχει ελαφρώς καλύτερες δυναμικές, αλλά δεδομένου ότι κοστίζει 130 λίρες ενώ το CCD μόλις 30, για μένα δεν τίθεται κανενός είδους δίλημμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #36 στις: 06/02/13, 10:50 »
Για το drive σαφώς κι έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια (και ότι είναι καλός κλώνος του OCD που με τη σειρά του είναι ένα καθιερωμένο πετάλι).

Έτσι ακριβώς. Κι αν βρεις το video του Gearmandude στο youtube στο οποίο συγκρίνει το CCD με το OCD θα δεις (ή μάλλον θα ακούσεις) ότι οι διαφορές είναι αμελητέες. Ίσως το OCD να έχει ελαφρώς καλύτερες δυναμικές, αλλά δεδομένου ότι κοστίζει 130 λίρες ενώ το CCD μόλις 30, για μένα δεν τίθεται κανενός είδους δίλημμα.


Γιώργο άκουσα ό,τι υπήρχε και δεν υπήρχε για το CCD και ενώ μοιάζει πολύ καλό και όντως είναι ηχητικά κοντά στο OCD δεν μου κάνει για αυτό που θέλω τώρα. Το overdrive/distortion που βγάζει έχει ένα σκοτεινό χαρακτήρα (μοιάζει στ'αυτιά μου με αυτό του TOD αλλά φυσικά σε πολύ ψηλότερα επίπεδα gain) και αυτή τη στιγμή θέλω κάτι που να 'δαγκώνει' στα high-mids. Τα παραπάνω φυσικά από αυτά που έχω ακούσει (και ό,τι προβολές-ερμηνείες μπορώ να κάνω στο μυαλό μου) από youtube clips.


Τα έχω βρει μάλλον μ'ένα παληκάρι για το SC-2 και πιθανότατα το προχωράω αυτές τις μέρες.


Άσχετο: έχω δει δεκάδες videos του gearmandude και έχω στα αυτιά μου την προφορά του στο Dr. Zeeee amp του και στο περίφημο coily cable. Το αστείο είναι ότι τόσο καιρό το όνομά του το διάβαζα German-dude (αντί για Gear Man Dude) και αναρωτιώμουν από πού προέκυπτε το German :eee :roll

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #37 στις: 06/02/13, 13:16 »
Άσχετο: έχω δει δεκάδες videos του gearmandude και έχω στα αυτιά μου την προφορά του στο Dr. Zeeee amp του και στο περίφημο coily cable. Το αστείο είναι ότι τόσο καιρό το όνομά του το διάβαζα German-dude (αντί για Gear Man Dude) και αναρωτιώμουν από πού προέκυπτε το German :eee :roll
Το ίδιο ακριβώς είχε συμβεί και σε μένα!..  :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #38 στις: 06/02/13, 15:23 »
Άσχετο: έχω δει δεκάδες videos του gearmandude και έχω στα αυτιά μου την προφορά του στο Dr. Zeeee amp του και στο περίφημο coily cable. Το αστείο είναι ότι τόσο καιρό το όνομά του το διάβαζα German-dude (αντί για Gear Man Dude) και αναρωτιώμουν από πού προέκυπτε το German :eee :roll
Το ίδιο ακριβώς είχε συμβεί και σε μένα!..  :roll


κι έλεγα μέσα μου "κοίτα προφορά ο γερμαναράς!"  :o


btw το θέμα μπορεί να rest in peace από μεριάς μου ... και ν'ανοίξει κάποιο καινούριο στις δοκιμές  ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #39 στις: 06/02/13, 22:16 »
Πριν αναπαυτεί εν ειρήνη το θέμα, να σού υπενθυμίσω ότι το CCD έχει δύο tone controls (concentric) και μερικά διακοπτάκια στην εσοχή της μπαταρίας, οπότε είναι πολύ πιθανό να μπορέσεις να φέρεις τον ήχο πιο κοντά σε αυτό που θέλεις.

Επίσης να σε πληροφορήσω ότι η πρώτη μου επαφή με το Tonerider British Distortion δεν με έχει ενθουσιάσει. Ομολογουμένως δεν το έχω εξερευνήσει αρκετά ακόμα και δεν ξέρω πότε θα έχω την ευκαιρία να το κάνω. Πάντως αν ενδιαφέρεσαι, στείλε προσωπικό μήνυμα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #40 στις: 06/02/13, 23:37 »
Φυσικά μπορεί και να συνεχιστεί το θέμα γιατί μπορεί πέρα από μένα να ενδιαφέρει κι άλλους.


Θέλω να ψάξω λίγο το SC-2 (πρώτες πολύ περιορισμένες και σε πολύ χαμηλή ένταση δοκιμές ήταν πολύ ενθαρρυντικές) και βλέπουμε. Προς το παρόν μοιάζει να μένει πάντως αν και πρέπει να το δω και στην πρόβα.


Για το CCD μιλάς για το V2 ε; Anyway.


To Tonerider το δοκίμασες στο V22 υποθέτω. Ίσως δεν του ταιριάζει, ίσως έχουμε άλλα γούστα. Έγω το άκουσα σε έναν Koch Studiotone και παρότι ο ενισχυτής δε μου άρεσε το πετάλι έβγαινε πολύ ωραία απάνω του IMHO.


Ο V22 μήπως φέρνει λίγο προς Vox; Τον άκουσα σε ένα κλιπ σε σύγκριση με τον AC15 πάνω στην ίδια καμπίνα με ένα Alnico και όχι απλώς του έμοιαζε αλλά του έριχνε και στ'αφτιά. Μ'εντυπωσίασε αλλά σκέφτομαι μήπως μοιράζεται τον ίδιο δύστροπο χαρακτήρα με το Vox σε σχέση με τα bright πετάλια.


Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω "marshall in a box" πετάλι
« Απάντηση #41 στις: 14/02/13, 12:21 »
Μετά από καμιά βδομάδα συμβίωσης με το SC-2 έχω να πω ότι ... εεεε ... (πώς το λένε ευγενικά;) ... κάνει έρωτα και δέρνει ;D
(επιφυλάσσομαι για κανονικό review κάποια στιγμή).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
12993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
15 Απαντήσεις
10664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
0 Απαντήσεις
1456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 22:23
από gkou
7 Απαντήσεις
4991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
12 Απαντήσεις
7039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
2 Απαντήσεις
5029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 14:41
από themos
2 Απαντήσεις
2961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/11, 17:15
από freemind
0 Απαντήσεις
2975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/13, 18:09
από Spyros Delta