Αποστολέας Θέμα: Τοποθέτηση μαγνήτη Dimarzio Chopper σε κιθάρα τύπου strat.  (Αναγνώστηκε 11726 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Γεια σας, θέλω να εγκαταστήσω τον Dimarzio Chopper σε μια κιθάρα που έχει 3 μονούς μαγνήτες,τύπου stratocaster.Θα τον βάλω στην γέφυρα,αλλά δεν ξέρω την συνδεσμολογία των καλωδίων.Ο μονός μαγνήτης που έχει εργοστασιακά, έχει δυο καλώδια,ένα λευκό που καταλήγει στον 5θέσιο επιλογέα και ένα γυμνό(γκρί) που οδηγεί στο volume.Ο chopper έχει όπως γνωρίζετε 5 καλώδια,κόκκινο,μαύρο,πράσινο,λευκό και σκέτο(γυμνό).Πως θα τα βάλω αυτά στην θέση του μονού που θα βγάλω;που θα μπεί το καθένα;Είμαι άσχετος όπως φαίνεται και θα ήταν παρά πολύ χρήσιμη η βοήθειά σας.Επίσης,αν υπάρχει ηδη απάντηση σε άλλο topic,που θα μπορούσε να με καλύψει,θα ήταν χρήσιμο να μου την αναφέρει κάποιος, ώστε να μην ξανασυζητηθεί το θέμα.Έχω δει κάποια παρεμφερή θέματα αλλά δεν με βοήθησαν και πολύ διότι είμαι πολύ αρχάριος και το αντικείμενο.Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Aν θυμάμαι καλά από τη συνδεσμολογία των Seymour Duncan, το μαύρο καλώδιο είναι το hot και είναι αυτό που θα πρέπει να πάει στον επιλογέα. Εφόσον δεν θέλεις να σπλιτάρεις το μαγνήτη, θα πρέπει να ενώσεις το κόκκινο με το λευκό. Τα άλλα δύο καλώδια πάνε στη γείωση. Επειδή όπως δεν είμαι 100% σίγουρος, ας επιβεβαιώσει την ορθότητα των παραπάνω κάποιος που ξέρει σίγουρα. Η τελευταία μου εμπειρία με Seymour Duncan μαγνήτη ήταν πριν από 3-4 χρόνια...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ Απόλλων.Απ' οτι γράφει το χαρτάκι με τις οδηγίες που είχε η συσκευασία του Dimarzio Chopper, σε περίπτωση που εγκατασταθέι μαγνήτης σαν αυτόν, σε κιθάρα με δυο μονούς,τύπου stratocaster,τότε μπορεί να καταστούν εκτός φάσης οι μαγνήτες και γι αυτό θα πρέπει το κόκκινο να πάει στη γείωση και το πράσινο στο hot.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Από τη στιγμή που ο μαγνήτης έχει 4 καλώδια, μπορείς να κάνεις διάφορες πατέντες. Γι αυτό είπα πριν ότι αν δεν θέλεις να σπλιτάρεις το μαγνήτη, η συνδεσμολογία θα είναι σχετικά απλή. Το σημαντικό είναι να βρείς ποιό είναι το hot καλώδιο, το οποίο λογικά θα αναφέρεται στις οδηγίες, και τα υπόλοιπα είναι εύκολα. Αλλιώς όλα εξαρτώνται από τι θέλεις να πετύχεις, π.χ. coil split, καλωδίωση εκτός φάσης κλπ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Από την δική μου εμπειρία με τους διπλούς DiMarzio, σου συστήνω να μην κάνεις Coil Split, αλλά να προτιμήσεις να καλωδιώσεις τον μαγνήτη για Series/Parallel.

Δες λίγο αυτό το ποστ μου:
Push/Pull Pot για Parallel Wiring?

..και ίσως βοηθηθείς από αυτό, στην θέση του Super Distortion πρίν είχα τον Chopper με την ίδια συνδεσμολογία:
Εγχείρηση DiMarzio σε Fender Strat - Φωτογραφίες
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
εγω πάλι το serial/paraller δεν το πολυδουλευω (μονο όγκο μου δινει για κανα σολο). αντιθετως τα split τα δουλευω κατα κόρων! Βεβαια εχω 2 διπλους στην κιθαρα οποτε δεν ξερω αν ειναι το ιδιο...

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Ανδριανέ, το είχα δει το post σου και τις φωτογραφίες και παρόλα αυτά δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποιο καλώδιο πηγαίνει που.Πρακτικά,για να καλωδιώσω τον μαγνήτη series/parallel όπως προτείνεις,που θα πάνε τα καλώδια?ποια χρώματα θα πάνε στο volume και ποιά στον 5θέσιο επιλογέα;Θα το φτιάξω αργότερα σήμερα,οπότε αν το δείς και μου απαντήσεις θα ήταν πολύ χρήσιμο!

Τροποποίηση
Απ' οτι καταλαβαίνω τώρα όμως, η παραπάνω διαδικασία απαιτεί και push/pull pot.Προς το παρόν εγω θέλω να τον συνδέσω κανονικά στην θέση του μονού μαγνήτη που θα αντικαταστήσω.Δηλαδή κάποια καλώδια θα πάνε στο volume και κάποια στον 5 θεσιο επιλογέα και θέλω να μου πείτε αν μπορείτε ποια θα πάνε πού!
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/12, 15:44 από giorgosL »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..Προς το παρόν εγω θέλω να τον συνδέσω κανονικά στην θέση του μονού μαγνήτη που θα αντικαταστήσω.Δηλαδή κάποια καλώδια θα πάνε στο volume και κάποια στον 5 θεσιο επιλογέα και θέλω να μου πείτε αν μπορείτε ποια θα πάνε πού!

Τότε πρέπει να αποφασίσεις εάν θέλεις τους δύο μαγνήτες μόνιμα σε σειρά, ή παράλληλα.. ρίξε εδώ μία ματιά:
http://www.deaf-eddie.net/drawings/parallel-series.pdf

Το πράσινο μαζί με το γυμνό είναι πάντα η γή και το κόκκινο το hot.
Τα άλλα δύο χρώματα, ανάλογα με το πως θέλεις να προχωρήσεις, θα κάνεις και την αντίστοιχη καλωδίωση:


Αναφέρονται όλα αυτά αναλυτικά στο manual που βρίσκεται μέσα στον μαγνήτη.
Δες και εδώ:
http://www.dimarzio.com/sites/default/files/diagrams/4Conductor.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/12, 16:28 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος giorgosL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Ανδριανέ,σ' ευχαριστω πολύ. επειδη είμαι πολύ πολύ άσχετος όμως, εσυ τι απο τα δυο μου προτείνεις; να τον βάλω μόνιμα σε σειρά ή παράλληλα;Επίσης,όταν λέμε γη τι ενοούμε;που θα πάνε το πράσινο και το γυμνό; στον 5θεσιο επιλογέα ή στον επιλογέα του volume?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Δεν ξέρω την συνδεσμολογία της κιθάρας σου, αλλά η πλειοψηφία αυτών των συνδεσμολογιών έχουν την γή (πράσινο+γυμνό) στο καπάκι του volume και η φάση (κόκκινο) πηγαίνει στον 5-θέσιο επιλογέα.

Προσωπικά θα διάλεγα την σειρά, αλλά είναι θέμα προσωπικού γούστου, μιάς και πλήρωσες για διπλό μαγνήτη αξίζει να πειραματιστείς και με τους δύο ήχους να δεις τι σου ταιριάζει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 21:18
από gtrheroe
3 Απαντήσεις
2882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 18:25
από Stinky
34 Απαντήσεις
22228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 20:02
από Serviani
24 Απαντήσεις
8610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 01:47
από a7xjoey
69 Απαντήσεις
20834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/11, 18:01
από Jezus
1 Απαντήσεις
2188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/11, 10:24
από Rockdude
7 Απαντήσεις
3612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/11, 18:38
από TheVrachnoprofiter
0 Απαντήσεις
3642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/11, 16:54
από woodaki
38 Απαντήσεις
16654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/12, 09:42
από myster maze
5 Απαντήσεις
3894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/15, 12:32
από AnimaPura