Αποστολέας Θέμα: Η γνώμη σας για τις Squier..  (Αναγνώστηκε 4699 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η γνώμη σας για τις Squier..
« στις: 17/04/03, 17:25 »
Απο άλλα άτομα έχω ακούσει οτι οι Squier είναι τόσο χάλια που ούτε για κουπί δεν κάνουν. Απο άλλους ακούω οτι είναι ένα τίμιο όργανο, πολύ καλό για την τιμή του, καλύτερη και απο ακριβότερες κιθάρες.
 Εχω πάρει και εγω μια. ήμουν πολύ άσχημα προδιαδιαθετημένος πριν μπω στα μαγαζιά, αλλα τεικά είδα οτι stratocaster-ιαζε καλύτερα απο κάθε άλλη κιθάρα στα ίδια λεφτα.. και έτσι την τσίμπησα. Έχοντας παίξει και μεξικάνικη Fender δεν είδα σημαντική διαφορά και ψάχνοντας το λίγο, έμαθα οτι έχουνε ακριβώς το ίδο σώμα. Στο κάτω κάτω προτιμούσα να επενδύσω σε σώμα. Μαγνήτες αλλάζεις κάποια στιγμή ούτος ή άλλως αφού χαλάνε.
 Επίσης έχω δει  reviws στο internet και παρατήρησα οτι αυτοί που είναι απογοητευμένοι με την squier, έχουνε αγοράσει κάποιο value pack (κιθάρα, ενισχυτης, θήκη, ζώνη, καλώδιο, βιβλίο, ανταλακτικές χορδές, πένες, βιντεοκασσέτα εκμάθησης κτλ.. ολά με το κιλό δηλαδή), ενώ αυτοί που παίρνουν μόνο κιθάρα είναι πολυ πιο ικανοποιημένοι. Στο μεταξύ, είτε πάρεις σκέτη κιθάρα, είτε value pack, τα ίδια λεφτά σου βγαίνει (100 χιλιάρικα περίπου). Οπότε κάπου βρωμάει η φάση για την ποιότητα κατασκευής των value pack...Βάζουν ελλατωματικά μοντέλα ? Τα φτιάχνουν στην Κορέα και βγαίνουνε τόξα ?
 Υπάρχουνε Squier απο Ιαπωνία, Κίνα ή Κορέα, οπότε κάπου εκεί παίζει η διαφορά. Θα ήθελα γνώμες απο οποιονδήποτε έχει ασχοληθεί με το θέμα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Η γνώμη σας για τις Squier..
« Απάντηση #1 στις: 19/04/03, 20:30 »
Έχω την εντύπωση ότι τα περισσότερα value packs περιλαμβάνουν την Squier Affinity Strat, η οποία είναι φτηνότερη από την Standard Squier Strat και υποτίθεται ότι δεν έχει τόσο καλή ποιότητα κατασκευής.  Πιθανόν το πακέτο με την Αffinity να κοστίζει περίπου το ίδιο με την Standard Strat.  Εγώ είχα πάρει το value pack με την Affinity, η οποία δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα.  Ούτε τόξο έχει γίνει (παρά τις 11άρες χορδές που της φοράω), ούτε ελάττωμα άλλο έχει και ο ήχος της είναι πολύ καλός.  Και νομίζω ότι για τα λεφτά που έδωσα (περίπου 180 λίρες μαζί με τα μεταφορικά) ήταν πολύ καλή αγορά, δεδομένου ότι η κιθάρα μόνη της κόστιζε γύρω στις 120 λίρες, ενώ η Standard ήταν περίπου 160-170 αν θυμάμαι καλά.  

Η Affinity είναι κινέζικης κατασκευής, όπως και η Standard και εκτός από κάποιες μικρές σχεδιαστικές διαφορές δεν γνωρίζω τι άλλη διαφορά υπάρχει.  Πάντως δεν θα έλεγα ότι οι Squier είναι κουπιά.  Θα μπορούσα να σε παραπέμψω σε ένα συγκριτικό τεστ του περιοδικού What Guitar? (τεύχος Απριλίου) που χαρακτηρίζει τη Squier Strat "Κινέζικο θαύμα" (Chinese marvel of sophistication) και λέει ότι "δεν υπάρχει αντίπαλος από πλευράς παιξίματος (playability) και κατασκευής στη συγκεκριμένη τιμή".

Και βέβαια το άλλο που δεν γνωρίζω είναι τι γίνεται στην Ελληνική αγορά.  Οι εμπειρίες μου από τις αγορές σε Βρετανικά μαγαζιά είναι πολύ θετικές, γιατί οι πωλητές είναι ως επί το πλείστον ιδιαίτερα τίμιοι και εξυπηρετικοί.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Η γνώμη σας για τις Squier..
« Απάντηση #2 στις: 19/04/03, 22:01 »
     Στις αρχές του περασμένου φθινοπώρου έψαχνα να αγοράσω ηλεκτρική κιθάρα.Για να πω την αλήθεια ήμουν εξαιρετικά προκατηλλημένος με τις Squier....τόσο που στα πρώτα μαγαζιά που έψαξα δεν ήθελα να τις δοκιμάσω καν! Ηθελα λοιπόν να βρω μια κιθάρα μέχρι 450 ευρώ κ με διπλό μαγνήτη.Επαιξα λοιπόν με Ibanez των 280-300 ευρώ.....έπαιξα με Washburn-Yamaha στα ίδια λεφτά....με jackson στα 450 κ με 1-2 Epiphone κοντά στα 500 ευρώ αν θυμάμαι καλά.Τέλος ο πωλητής σε ένα μαγαζί στην Αθήνα μου έδωσε μια Squier Fat Standard Strat για να την δοκιμάσω.
    Σε σχέση λοιπόν με τα μοντέλα που σου είπα η Squier έχει α) πολύ καλύτερη κατασκευή από τις Wasburn-Yamaha (αναμενόμενο!) αλλά κ Ibanez β) Πολύ πιο γρήγορη ταστιέρα από τις Epiphone οι οποίες περιέργως έχουν πολύ σκληρό-άγριο ξύλο (τουλάχιστον αυτές που δοκίμασα).Εν τέλει κατάλαβα ότι η Squier είναι πολύ καλύτερες αντί-Fender από ότι οι Εpiphone αντί-Gibson.Οι Jackson πάλι σε αυτά τα λεφτά δεν είναι σε τίποτα καλύτερες από τις Ιbanez των 300 ή κ λιγότερων ευρώ.Τέλος είναι  α ν α μ φ ι σ β ή τ η τ α    η πιο ξεκούραστη κιθάρα που θα βρεις σε αυτά τα λεφτά...ενώ έχεις κ περισσότερη σιγουριά σε μαγνήτες-ξύλο κλπ αφού όλα είναι κατασκευής Fender  
     Προσωπικά δεν μετάνιωσα καθόλου την αγορά μου αφού σίγουρα υπάρχει αντιστοιχία σε χρήματα-αξία κιθάρας κ με το παραπάνω!
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος kabamaru-x-

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • to ksupolito straggali sthn asfalto
    • Προφίλ
Re:Η γνώμη σας για τις Squier..
« Απάντηση #3 στις: 20/04/03, 01:06 »
exw k egw mia standard squier k eimai poly euxaristimenos.hthela na eperna fender alla den perimena o m***kas.pantws einai kalh.bebaia oxi oloes giati exw dei k kati saboures...alla auth pou phra den ysterei se tpt apo kapia fender ektos apo ton hxo.ontws opws eipe k kapios allos einai polu kalh anti-fender se antithesh me tis epiphone,ektos tis les paul.kalo paiksimo...
thelw na rixnei xioni otan ksanartheis

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Re:Η γνώμη σας για τις Squier..
« Απάντηση #4 στις: 03/05/03, 19:13 »
Smfwnw me ta prolalhsanta palikaria. K egw exw mia bouble fat strat k mamaei (gia ta lefta ths milame) enw se sygkrish me ton antagwnismo ths tis skizei oles.
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Η γνώμη σας για τις Squier..
« Απάντηση #5 στις: 04/05/03, 19:40 »
Εγω πριν πολλα χρονια ειχα δει μια μεξικανικη squier ενος φιλου μου... μου φανηκε φτηνοκατασκευη, σαν παιδικο παιχνιδι... ειχε χοντρο μπρατσο και ταστιερα βαμμενη (λακα)... δε μ'αρεσε καθολου...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
40 Απαντήσεις
27724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/08, 13:49
από Υπνοβάτης...
6 Απαντήσεις
4426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/08, 18:05
από giannis70
16 Απαντήσεις
6944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/08, 18:46
από morrigoth
2 Απαντήσεις
4002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/08, 22:24
από kiwi
3 Απαντήσεις
3437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:52
από thanasis93
0 Απαντήσεις
1910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 12:54
από fuZZed
8 Απαντήσεις
4415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 18:41
από Baroness
Squier

Ξεκίνησε από Vaggelis... Μπάσο

1 Απαντήσεις
2449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/09, 23:40
από TOWER OF POWER
10 Απαντήσεις
5686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 13:03
από tech21man
4 Απαντήσεις
4066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/09, 12:35
από bassbill