Αποστολέας Θέμα: Univibe clone.Ποιο απ'όλα?ποια η διαφορά ενός univibe με ένα vintage tremolo?  (Αναγνώστηκε 11160 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Περιμένω απαντήσεις σας!!
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
τη λειτουργια του τρεμολο τη ξερεις ...
το univibe, δε "τεμαχιζει" τον ηχο αλλα, ειναι λες και εχεις εναν ενισχυτη και πειραζεις το gain και το εq πανω - κατω .. (ατυχης περιγραφη)
 ειναι 2 εντελως ξεχωριστα εφε, και προσωπικα το λατρευω ..
πολλα ιερα τερατα της κιθαρας δεν το αποχωριζοντουσαν ..
μια σχετικα φτηνη και αξιοπιστη λυση ειναι αυτό του jam που εχει κλωνοποιησει το original ..
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/08, 16:49 από sehaliah »

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
το univibe, δε "τεμαχιζει" τον ηχο αλλα, ειναι λες και εχεις εναν ενισχυτη και πειραζεις το gain και το εq πανω - κατω .. (ατυχη περιγραφη)

Να κανω μια αδιακριτη ερώτηση? Εχεις στην κατοχή σου καποιο vibe?
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/08, 10:27 από modeerf »
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Περιμένω απαντήσεις σας!!

Μάκη, για το "πιο απο όλα", ορισε καταρχήν ενα budget για να στενέψουν λιγο οι επιλογες...
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Καλησπερα!
καθολου αδιακριτος .. εχω τη gt8 που εχει εναν ηχο που τον ονομαζει univibe.. και απο εκει πειραματιζομαι ..
επειδη ομως τη ψαχνω με το univibe πηγα στον jam, το δοκιμασα και ο ηχος του με ενθουσιασε σε σχεση με τη τιμη του και με αλλα που εχω δοκιμασει ..
οσο εχω ψαξει, εχω καταληξει στα προηγουμενα ..
γιατι ρωτας ομως? :)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/08, 16:50 από sehaliah »

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Καλησπερα!
καθολου αδιακριτος .. εχω τη gt8 που εχει εναν ηχο που τον ονομαζει univibe.. και απο εκει πειραματιζομαι ..
επειδη ομως τη ψαχνω με το univibe πηγα στον jam, το δοκιμασα και ο ηχος του με ενθουσιασε σε σχεση με τη τιμη του.
οσο εχω ψαξει, εχω καταληξει στα προηγουμενα ..
γιατι ρωτας ομως? :)

Γιατι η περιγραφη που εκανες πιο πανω δεν μου θυμισε κανενα απο τα vibes που ειχα και εχω στην κατοχη μου, ή εχω ακουσει αυτοπροσωπως ή απο κλιπς... ;)
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Καλησπερα!
καθολου αδιακριτος .. εχω τη gt8 που εχει εναν ηχο που τον ονομαζει univibe.. και απο εκει πειραματιζομαι ..
επειδη ομως τη ψαχνω με το univibe πηγα στον jam, το δοκιμασα και ο ηχος του με ενθουσιασε σε σχεση με τη τιμη του.
οσο εχω ψαξει, εχω καταληξει στα προηγουμενα ..
γιατι ρωτας ομως? :)

Γιατι η περιγραφη που εκανες πιο πανω δεν μου θυμισε κανενα απο τα vibes που ειχα και εχω στην κατοχη μου, ή εχω ακουσει αυτοπροσωπως ή απο κλιπς... ;)


(ατυχης περιγραφη)
σε περιπρωση που σου ξεφυγε ..
ρε φιλαρακο..
εδω ερχομαστε για να μαθουμε, να κουβεντιασουμε και μεσα απο την ανακυκλουμενη γνωση και εμπειρια να καταληξουμε σε ασφαλη συμπερασματα  οχι για να το παιξουμε μαγκες ..
αν εκανα καποιο λαθος, - που το λεω ο Χριστανος, ειναι (ατυχης περιγραφη)(σε περιπρωση που σου ξεφυγε παντα,)
- τοτε διορθωσε με και περιεγραψε μας εσυ τον ιδιαιτερο ηχο ενος univibe ...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/08, 17:02 από sehaliah »

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom

(ατυχης περιγραφη)
σε περιπρωση που σου ξεφυγε ..
ρε φιλαρακο..
εδω ερχομαστε για να μαθουμε, να κουβεντιασουμε και μεσα απο την ανακυκλουμενη γνωση και εμπειρια να καταληξουμε σε ασφαλη συμπερασματα  οχι για να το παιξουμε μαγκες ..
κανε καμια αλλη δουλεια σε παρακαλω ..


Α)Μάθε να μιλας οπως σου μιλανε και τα "ρε φιλαρακο" εκει που σε παιρνει...αν σου φανηκε τοσο προσβλητική η ερωτηση μου ειναι καθαρα δικο σου θεμα, προσωπικα νομιζα οτι ειχες καποιο vibe που απλά δεν δουλευε οπως επρεπε απο την ΑΤΥΧΗ περιγραφη σου...
Β)Σε ασφαλή συμπεράσματα δεν μπορεις να καταληξεις για ΗΧΟ χωρις να ΑΚΟΥΣΕΙΣ...σιγουρα οχι ανακυκλωνοντας φημες και παπαρολογίες απο 3ους και 4ους που και αυτοι τα "ακουσαν" καπου άλλου...
Γ)Απο τα λιγοστά μου ποστ μπορει ο οποιοσδήποτε σε πολυ λιγη ωρα να τσεκαρει αν το παιζω μαγκας...
Δ)Οσο θα κανω αλλη δουλεια (οπα ρε μαγκάκο, σε κανα πιτσιρικα νομιζεις οτι μιλας?) μαθε πως να μην κανεις προσωπικες επιθεσεις και πριν γραφεις ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ...
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ

(ατυχης περιγραφη)
σε περιπρωση που σου ξεφυγε ..
ρε φιλαρακο..
εδω ερχομαστε για να μαθουμε, να κουβεντιασουμε και μεσα απο την ανακυκλουμενη γνωση και εμπειρια να καταληξουμε σε ασφαλη συμπερασματα  οχι για να το παιξουμε μαγκες ..
κανε καμια αλλη δουλεια σε παρακαλω ..


Α)Μάθε να μιλας οπως σου μιλανε και τα "ρε φιλαρακο" εκει που σε παιρνει...αν σου φανηκε τοσο προσβλητική η ερωτηση μου ειναι καθαρα δικο σου θεμα, προσωπικα νομιζα οτι ειχες καποιο vibe που απλά δεν δουλευε οπως επρεπε απο την ΑΤΥΧΗ περιγραφη σου...
Β)Σε ασφαλή συμπεράσματα δεν μπορεις να καταληξεις για ΗΧΟ χωρις να ΑΚΟΥΣΕΙΣ...σιγουρα οχι ανακυκλωνοντας φημες και π**αρολογίες απο 3ους και 4ους που και αυτοι τα "ακουσαν" καπου άλλου...
Γ)Απο τα λιγοστά μου ποστ μπορει ο οποιοσδήποτε σε πολυ λιγη ωρα να τσεκαρει αν το παιζω μαγκας...
Δ)Οσο θα κανω αλλη δουλεια (οπα ρε μαγκάκο, σε κανα πιτσιρικα νομιζεις οτι μιλας?) μαθε πως να μην κανεις προσωπικες επιθεσεις και πριν γραφεις ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ...

την αλλαξα την απαντηση μου αλλα ..κριμα και εχουμε την ιδια ηλικια ..

δικο σου το θεμα .. φιλαρακο
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/08, 17:05 από sehaliah »

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
To οτι εχουμε την ιδια ηλικια το ηξερα πριν καν κανω το πρωτο ποστ σε αυτο το θρεντ...το οτι αλλαξες την απαντηση σου επισης το ειδα, ισχυει απο την μερια μου το "πριν ΓΡΑΦΕΙΣ να σκεφτεσαι"...σωστα, πολύ κριμα...

Το τι μυγα σε τσιμπησε ειλικρινα δεν το καταλαβαινω, σκεψου και να μην ειχα βαλει το  " ;) " στην προπροηγουμενη απαντηση μου...  ::)

Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Hρεμία κύριοι....
εντάξει,ο sehaliah δεν ήξερε να το περιγράψει και ο modeerf διερρηξε τα ιμάτιά του από την απάντηση και 2 αυγά τουρκίας   :)

Κάτσε να σκεφτώ μια ατυχή περιγραφή για να μη θιχτεί κανένας....χμ....είναι ένα "σβουριστό" phaser.  8)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
(Α ΡΕ MAKI !!!
..''και παλικαρια σφαζονται στην πορτα της Βασιλως...''
ναι ρε παιδια...σιγα τωρα..ειμαι με το Roy B.)

βρε συ maki μονο με το τρεμολο βλεπεις ομοιοτητες?
chorus?  rottary ? δεν...?

παιδια,αν βαζατε καποιον που δεν ασχολειται με ηχους θα του φανταζαν ολοι οι παραπανω ηχοι εφφε σαν δυο σταγονες νερο.

οι διαφορες ειναι στις συχνοτητες που λαμβανουν τα αυτια (του καθενος )μας και αυτοι κανουν το εμποριο τους...

για την  ιστορια παντως ο ηχος του univibe εφευρεθηκε χρησιμοποιωντας ενα περιστρεφομενο διπλο ηχειο  σε τετοια θεση  ><

αν θες παντως τη γνωμη μου,παρε ενα danelectro (chicken salad-στην τελικη παρτο απ το ebay βρε αδερφε ) να πειραματιστεις και μετα βλεπεις....



ΚΑΙ ΨΑΞΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΥΟUTUBE ΠΡΩΤΑ... :o

με την καλη εννοια.. ::)

 
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/08, 19:33 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Αφου ζητήσω συγνωμη απο την μερια μου για το χάος, περνάω στο παρασυνθημα...

Πολυ θα ηθελα να γραψω ενα κλιπακι με ενα κανονικο τρεμολο, ενα κακονικο chorus και ενα vibe σε chorus mode και το ιδιο vibe σε vibrato mode για να γινει η συγκριση και να λυθουν οι οποιες παρεξηγησεις...δυστυχως εχω μονο vibe οποτε:

http://www.box.net/shared/5gazjnh4cc

0:00-0:38 ---> chorus mode, μικρή τιμή speed (3)
0:39-1:13 ---> chorus mode, μεσαια τιμή speed (5)
1:14-1:55 ---> vibrato mode, μικρή τιμή speed (3)
1:56-τέλος --> vibrato mode, μεσαια τιμή speed (5)

Το Intensity το κρατησα επιτηδες σταθερο σε ολα τα κλιπς και με μεγαλη τιμη ( 8 ) για να ειναι πιο εμφανή τα "φαινομενα"...επισης επιτηδες κραταω ενα ακορντο μεχρι να σβήσει για να ειναι ακομα πιο αντιληπτα...

Ακομα καλύτερο θα ηταν να κανει ο sehaliah αντιστοιχα κλιπς με την πεταλιερα του μιας που σιγουρα εχει ολα ζητουμενες προσομειώσεις...αλλιώς Μάκη οποτε ειναι ο δρομος σου απο τα Κ.Πατησια πες το μου να κανονισω να εχω και ενα τρεμολο και ενα chorus να τα ακούσεις ολα μαζι ζωντανά, ακομα καλύτερα... ;)

ΥΓ: δεν αναφερω ουτε ενισχυτη και ρυθμίσεις του, ουτε πιο vibe ειναι, ουτε τροπο ηχογραφησης, στο ποδι εγινε το κλιπακι, ετσι ενδεικτικά...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/08, 20:33 από modeerf »
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
http://www.youtube.com/watch?v=pE_TefG4-zU

ΚΑΙ ΨΑΞΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΥΟUTUBE ΠΡΩΤΑ... :o

με την καλη εννοια.. ::)

 


η αλήθεια είναι Πάνο, οτι έψαξα youtube αλλα μου φαινόντουσαν στο περίπου ίδια και λέω μήπως ξέρατε κάτι παραπάνω :)

Αφου ζητήσω συγνωμη απο την μερια μου για το χάος, περνάω στο παρασυνθημα...

Πολυ θα ηθελα να γραψω ενα κλιπακι με ενα κανονικο τρεμολο, ενα κακονικο chorus και ενα vibe σε chorus mode και το ιδιο vibe σε vibrato mode για να γινει η συγκριση και να λυθουν οι οποιες παρεξηγησεις...δυστυχως εχω μονο vibe οποτε:

http://www.box.net/shared/5gazjnh4cc

0:00-0:38 ---> chorus mode, μικρή τιμή speed (3)
0:39-1:13 ---> chorus mode, μεσαια τιμή speed (5)
1:14-1:55 ---> vibrato mode, μικρή τιμή speed (3)
1:56-τέλος --> vibrato mode, μεσαια τιμή speed (5)

Το Intensity το κρατησα επιτηδες σταθερο σε ολα τα κλιπς και με μεγαλη τιμη ( 8 ) για να ειναι πιο εμφανή τα "φαινομενα"...επισης επιτηδες κραταω ενα ακορντο μεχρι να σβήσει για να ειναι ακομα πιο αντιληπτα...

Ακομα καλύτερο θα ηταν να κανει ο sehaliah αντιστοιχα κλιπς με την πεταλιερα του μιας που σιγουρα εχει ολα ζητουμενες προσομειώσεις...αλλιώς Μάκη οποτε ειναι ο δρομος σου απο τα Κ.Πατησια πες το μου να κανονισω να εχω και ενα τρεμολο και ενα chorus να τα ακούσεις ολα μαζι ζωντανά, ακομα καλύτερα... ;)

ΥΓ: δεν αναφερω ουτε ενισχυτη και ρυθμίσεις του, ουτε πιο vibe ειναι, ουτε τροπο ηχογραφησης, στο ποδι εγινε το κλιπακι, ετσι ενδεικτικά...


thanks για τα κλιπς man!!το chorus εντάξει ξέρω τι κάνει απλώς έλεγα να πουλήσω το ch1 που έχω και είτε να το αντικαταστήσω με ένα vibe είτε με ένα τρέμολο και ένα vintage chorus..όσο για budget δεν υπάρχει πρόβλημα:)
έχω μαθητή απο κάτω πατήσια οπότε ίσως σε επισκευτώ ;) . Γλυκό τον πίνω το φραπέ :P ;D

sehaliah επίσης ευχαριστώ.
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
thanks για τα κλιπς man!!το chorus εντάξει ξέρω τι κάνει απλώς έλεγα να πουλήσω το ch1 που έχω και είτε να το αντικαταστήσω με ένα vibe είτε με ένα τρέμολο και ένα vintage chorus..όσο για budget δεν υπάρχει πρόβλημα:)
έχω μαθητή απο κάτω πατήσια οπότε ίσως σε επισκευτώ ;) . Γλυκό τον πίνω το φραπέ :P ;D

sehaliah επίσης ευχαριστώ.


Τι thanks βρε, συγνωμη για την προχειροτητα κιολας...

Οποτε το αποφασίσεις στειλε pm λιγο πιο νωρις να τσιμπησω και ενα τρεμολο απο κανεναν φιλο, εχε και το chorus μαζι σου (1 spot παιζουν 2 στο σπιτι) τουλαχιστον να δεις τουλαχιστον αν ακολουθησεις το σεναριο που σκεφτεσαι τι θα "χασεις"...τον φραπε τον χτυπαω απο τωρα...  ;)

ΥΓ: αυτο για το budget ηταν χτυπημα κατω απο την ζωνη αλλα το καταπίνω...
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
αν δεν υπαρχει προβλημα για χ(ρ/τυπ)ηματα κατω απο τη ζωνη (λεμε τωρα  :P) πας χαλαρα για jam univibe !

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοχιιιιιιιιι, δεν θα την γλιτώσει τοσο φθηνα...  ;D
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοχιιιιιιιιι, δεν θα την γλιτώσει τοσο φθηνα...  ;D

έτσι ε??χαχαχαχα...
Σήμερα δοκίμασα το jam univibe.και ενα τρέμολο.οκ κατάλαβα την διαφορά.
Οπότε θα κινηθώ προς univibe μεριά.Αλλά δεν ξέρω ποιο να παρω έιμαι ανάμεσα σε jam και voodoo lab..Είναι και ακριβά τα άτιμα.. ;D :(
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Είναι και ακριβά τα άτιμα.. ;D :(

Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεπ!!!! Μην μου τα αλλάζεις τώρα!!!  ;D

Χωρις πλακα τωρα, αν τα χρηματα δεν ειναι προβλημα (σε λογικα πλαισια αλλιως με 2 χιλιαρικακια καπου θα βρεις να αγορασεις καποιο original univibe) τοτε οι επιλογες σου ειναι πολλες εκτος απο το Microvibe και το Retrovibe (χωρις καμια σειρα προτεραιότητας):

MojoVibe και Ultravibe (I και II) απο Sweetsound
Megavibe (μεγάλο ή μικρο κουτι δεν εχει σημασια τα ιδια ειναι) από KR Musical Products
Aquavibe (αυτο δεν εχει κυκλοφορησει ακομα αλλα φαινεται να ειναι το πιο ευελικτο μαζι με το RM voodoo vibe) απο Foxrox Electronics
MiniDeja Vibe ή Dejavibe 2 απο Fulltone
Roger Mayer Voodoo Vibe Jr και Plus (επισης πολυ παραμετροποιήσιμο)
και καμια 15αρια άλλα που μου διαφευγουν...

Καινούρια δυστυχώς τα άνωθι ειτε θα τα βρεις δυσκολα (πλην των Fulltone και Roger Mayer), ειτε αγορα καρφί απο Αμερική (εκτος απο το KR, ο τυπος δεν στελνει ευρωπη)...αν δεν σε χαλαει να παρεις μεταχειρισμενο τοτε ειτε αν εισαι τυχερος απο το ebay (το Ultravibe I ουτως ή άλλως ειναι "παλια καραβάνα") ή απο τις αγγελιες φορουμ του εξωτερικου (βλεπε TGP κλπ κλπ), αν βρεις κανεναν αμερικανο που το πουλαει και τον πεισεις οτι το να στειλει ευρωπη ενω του πληρωνεις τα μεταφορικα δεν ειναι αμαρτια... ;D

Τωρα, απο ολα τα vibes που εχουν αναφερθει ειμαι τυχερος γιατι ημουν ιδιοκτήτης 2 εξ'αυτων οποτε τα συγκρινα Α/Β στον ενισχυτή μου και άλλα 2 τα εχω ακουσει Α/Β στον ιδιο ενισχυτή (οχι δικο μου)...δεν θα ηθελα δημοσια τουλάχιστον να πω τις εντυπωσεις μου, ο ηχος ειναι υποκειμενικός και δεν θελω να επηρεάσω αρνητικά ή θετικά καποιον που βρισκεται στην αναζητηση, ειναι και οι λεπτομεριες και το τι θεωρει ο καθενας στο αφτί του ως πραγματικό ηχο univibe...ολοι υποστηριζουν οτι φτιαχνουν κλωνους αλλα για εναν παραξενο λογο ακουγονται διαφορετικα μεταξυ τους...anyway, ολα τα vibes που εχουν αναφερθει και πολλα περισσοτερα που υπαρχουν στην αγορα θα σου κανουν την δουλεια σου...

Πλακα πλακα παντως το chicken salad που ανεφερε ο taxfree το βρισκεις ebay απο Αγγλια με 28 ευράκια (με τα μεταφορικα και με ολα) και ερχεται στο σπίτι σου...μηπως οντως θελεις να ξεκινησεις απο εκει? Ετσι μου ερχεται να χτυπησω ενα ετσι για να το ακουσω διπλα στο δικο μου...
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος gpolic

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
freedom ?
Εχω ενα chicken salad. Ψηνεσαι να το ακουσεις;
Να σας φτιαξω κανενα κλιπακιον ;

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
freedom ?
Εχω ενα chicken salad. Ψηνεσαι να το ακουσεις;
Να σας φτιαξω κανενα κλιπακιον ;


Το γελάς Γιώργη?

Ελα οπως είσαι για γκαϊφε και ταλιμπαν και ταλιμπαν... ;)

Ψιτ Μάκη, σου εχω 2 κελεπουρια:  ;D

http://cgi.ebay.com/UNIVibe-UNI-VIBE-SHIN-EI-vintage-pedal-guitar-leslie_W0QQitemZ170203456306QQihZ007QQcategoryZ22669QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
http://cgi.ebay.com/Univox-Shin-ei-Univibe-Vintage-Guitar-Pedal_W0QQitemZ290217737249QQihZ019QQcategoryZ23790QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

(θα μου πεις εμενα οτι για budget δεν υπάρχει πρόβλημα...ξηλώωωωσουουουουουουουουου!!!  ;D ;D ;D ;D   )
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
freedom ?
Εχω ενα chicken salad. Ψηνεσαι να το ακουσεις;
Να σας φτιαξω κανενα κλιπακιον ;


Το γελάς Γιώργη?

Ελα οπως είσαι για γκαϊφε και ταλιμπαν και ταλιμπαν... ;)

Ψιτ Μάκη, σου εχω 2 κελεπουρια:  ;D

http://cgi.ebay.com/UNIVibe-UNI-VIBE-SHIN-EI-vintage-pedal-guitar-leslie_W0QQitemZ170203456306QQihZ007QQcategoryZ22669QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
http://cgi.ebay.com/Univox-Shin-ei-Univibe-Vintage-Guitar-Pedal_W0QQitemZ290217737249QQihZ019QQcategoryZ23790QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

(θα μου πεις εμενα οτι για budget δεν υπάρχει πρόβλημα...ξηλώωωωσουουουουουουουουου!!!  ;D ;D ;D ;D   )


Μπα ρε συ αυτά ειναΙ φτηνά δεν εχεις κάτι πιο ακριβό?? ;D :P :P
Εσυ ποια έχεις δοκιμάσει από vibes?
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Μπα ρε συ αυτά ειναΙ φτηνά δεν εχεις κάτι πιο ακριβό?? ;D :P :P

 ;)

Εσυ ποια έχεις δοκιμάσει από vibes?

Περισσοτερη σημασια ισως εχει τι εχω δοκιμασει απλα με το δικο μου gear, οποτε here goes...για μεγαλο διαστημα ειχα ενα Fulltone Mini Dejavibe και τωρα ενα KR Megavibe...μεχρι να πουληθει το Deja τα εκανα Α/Β με το δικο μου gear αρκετες φορες αν και απο την πρωτη φορα ειχα βγαλει τα δικα μου -υποκειμενικα- συμπερασματα...
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Έρχεται εκ Deutchland (Γερμανίας δηλαδή  ;D), της voodoo lab το microvibe.Μου άρεσε περισσότερο απ'όλα. Thanks σε όλους  :)
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
ΜΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!! ;)
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
5503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/04, 21:53
από Johnie Darko
154 Απαντήσεις
75124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/07, 12:54
από Vaiking
79 Απαντήσεις
59010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 13:40
από Jezus
6 Απαντήσεις
4598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/08, 17:02
από fenderiarhs
5 Απαντήσεις
3205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 09:40
από Evangelos 123
21 Απαντήσεις
7473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 10:56
από teo_gp
0 Απαντήσεις
2092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 16:43
από Lightstringer
11 Απαντήσεις
23657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 00:29
από Αλκιβιαδης
21 Απαντήσεις
6814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 01:51
από ed_hunter
2 Απαντήσεις
4429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/15, 15:01
από Μelexdy