Αποστολέας Θέμα: Αγορά κιθάρας  (Αναγνώστηκε 11711 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr^Fritz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P. Kurt
    • Προφίλ
Αγορά κιθάρας
« στις: 13/06/02, 01:57 »
Kat'arxas geia sas! ;D egw paizw kithara klasiki edw kai peripou 3 xronia alla liga pragmata.toys teleytaious 6 mines asxoloumai me akornta kai sighordies rithmo kai genika akoustiki kithara para klassiki.Otan paizw stin akoustiki tou theiou mou ta akkornta einai poli pio apla kai ola genikotera poli pio eykola,ta bare kai ta stamatimata o rithmos ktl. Gia na min polilogw thelw na agorasw mia arketa kali ilektrakoustiki kithara. Skeftomai ibanez fender kai tokai i opws alliws legontai.Thelw i timi tis na kimenetai apo 170000-200000 ante varia an vrw kati pou me entiposiasei 250000. Edw pou menw exei mono filippo naka kai ena allo to piko magazi me mousika organa (Arta) me arketa tsimpimenes times kai oxi toso kala organa.Lew na paw athina na dialeksw kati pou na aksizei ta lefta tou kai na me ikanopoiisei. Pia katastimata mou proteinete? kai ti marka? thelw na min exei triksimata sta grigora xtipimata kai dinata ktl. Eyxaristw pou me akousate :)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/03, 18:23 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
Long live Rock 'n' Roll !!!

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Agora kitharas
« Απάντηση #1 στις: 13/06/02, 04:20 »
Geia sou file! Megali empeiria apo akoustikes den exw mia ka paizw ilektriki kyriws alla mporw na sou pw kapoia pragmata. Katarxin makria apo ton naka.Den exei polles markes (mono yamaha,washburn kai alli mia nomizw) kai oi times den einai logikes.To kalytero poy exeis na kaneis einai na ertheis athina kai na pas omonoia stis odous akadimias kai xarilaou trikoupi (rwta opoiondipote perastiko) kai na kaneis mia erefna agoras sta dekades magazia me organa pou yparxoun. to triximo pou les an katalavainw pantws proerxetai kyriws apo xordes kai oxi apo organo. 3 vasikoi kanones agoras:
1/de koitas to xrwma
2/de koitas ti marka
3/den agorazeis an den akouseis

opote ela athina,mpes se magazia kai akou monos sou ki8ares.sigoura tha vreis kati special me ta lefta pou dineis. Xairetismous stin wraia arta!

Αποσυνδεδεμένος Dr^Fritz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P. Kurt
    • Προφίλ
Re:Agora kitharas
« Απάντηση #2 στις: 13/06/02, 10:25 »
kserw pws stonaka exei mono washburn yamaha kai samick. pcilomapes.To skeftomai pragmatika na erthw stin athina alla den kserw apo pio magazi na agorasw iparxei kapio pou einai kalitero apo ta alla kai mporei na me voithisei stin agora?Episis den exw empeiria pos tha mporesw paizontas se mia kithara gia na tin akousw na katalavw pws einai kali?
Long live Rock 'n' Roll !!!

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:Agora kitharas
« Απάντηση #3 στις: 13/06/02, 14:24 »
...na pw kai egw mia sumboulh..??

Phgaine opou breis magazi, pes, thelw mia akoustikh, h hlektroakoustikh kithara se afthn thn timh..kai dokimazeis..kai afth pou tha sou milisei, afthn tha pareis....to thema einai pws ena organo eimai mia apoluta proswpikh upothesh, kai kithares pou aresoun se kapoion, isws na mhn aresei se kapoion allon...afth pou sou milaei...kai as einai fthnoterh...

Vangelis
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Dr^Fritz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P. Kurt
    • Προφίλ
Re:Agora kitharas
« Απάντηση #4 στις: 13/06/02, 15:40 »
re paidia ok katalava.Yparxoun omws kapia standar se aksiologisi kitharas?To an mou milaei pos tha to krinw? tha tin parw kai tha paiksw as poume kapio tragoudi gnwsto mou? Help ennow pws tha katalavw an mou milaei i oxi?ti prepei na kanw egw gia na mou milisei? ??? ???
Long live Rock 'n' Roll !!!

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Re:Agora kitharas
« Απάντηση #5 στις: 13/06/02, 16:30 »
ennoeite pws prepei na paikseis!min perimeneis na sou milisei alla na sou "milisei"! ;D

tha to niwseis!tha akouseis ton ixo tha tin piaseis kai tha deis poia sou tairiazei...tha to niwseis re paidi mou.....
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος Fran

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Περπάτησα παρα πολύ...
    • Προφίλ
Re:Agora kitharas
« Απάντηση #6 στις: 13/06/02, 20:06 »
Να σου πω και γω τη γνωμη μου, αν και η εμπειρια μου πανω στο θεμα ειναι περιορισμενη. Οταν προσφατα αγορασα την κιθαρα μου ειχα και εγω το ιδιο προβλημα...πως θα μου 'μιλησει', οπως λενε και τα αλλα παιδια. Δεν ηξερα ουτε απο μαρκες ουτε απο τεχνικες λεπτομερειες. Ειχα μια 'αρχαια' κλασσικη κιθαρα, που δεν μπορουσα να συγκρινω με αυτα που εβλεπα εμπρος μου στο καταστημα. Εντελως ασχετη...απλα ηθελα μια ακουστικη κιθαρα.
α. Πηρα μαζι μια φιλη μου που παιζει χρονια κιθαρα, και με βοηθησε σε καποια πραγματα. Βασικο να εχεις καποιον μαζι σου για να ανταλλαξεις μια ιδεα, εκτος και αν παιζεις χρονια και ξερεις τι ψαχνεις ακριβως.
β. Αυτο που λεει το sourwtiri ειναι σωστο - κατι θα καταλαβεις οταν την πιασεις πανω σου, οταν παιξεις δυο ακορντα. Κατι θα σου μιλησει.
γ. Μην βιαστεις. Εγω ημουνα μιση μερα στο μαγαζι...ενταξει το παρακανα και γω, αλλα δεν υπηρχε περιπτωση να μπω μεσα και 'νιωσω' αυτο που ηθελα σε μιση ωρα.
δ. Χρειαζεσαι σιγουρα ηλεκτροακουστικη? Θα την χρησιμοποιησεις με ενισχυτη? Μου ειπαν πως μαλλον καλυτερη κιθαρα θα παρεις με τα ιδια χρηματα αν ειναι απλως ακουστικη. Οπως σου ειπα, απο τεχνικες γνωσεις δεν εχω πολλες. Ειναι πολλοι αλλοι φιλοι εδω που τα ξερουν αυτα. Ισως αυτοι θα σε βοηθησουν.
Να μη σε κουρασω αλλο. Παντως με τα χρηματα που διαθετεις αποκλειεται να μη βρεις καλη κιθαρα...!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Dr^Fritz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P. Kurt
    • Προφίλ
Re:Agora kitharas
« Απάντηση #7 στις: 14/06/02, 00:57 »
nai xreiazomai oposdipote akoustiki pou na exei visma gia enisxiti kai ola ta sxetika mantzaflaria. Thx for helping nomizw katalava
Long live Rock 'n' Roll !!!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Agora kitharas
« Απάντηση #8 στις: 14/06/02, 05:30 »
Με τα λεφτά που διαθέτεις παίρνεις φοβερό όργανο. Ψάξε πολύ την δουλειά σε πολλά μαγαζιά και με πολλή επιμονή.
Θα καταλάβεις οτι η κιθάρα "σου μιλάει" οταν θα σε κάνει να "την ακούσεις" ;D  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Agora kitharas
« Απάντηση #9 στις: 14/06/02, 09:28 »
Συνφωνω με τη Fran, πρεπει οπωσδηποτε να παρεις μαζι σου καποιον που να ξερει απο κιθαρες, αλλιως θα σε παραμυθιασουν ή/και δεν θα μπορεις να αποφασισεις ποια σου αρεσει τελικα.

Δεν μ'αρεσει να επαναλαμβανομαι ή να κανω μαύρη διαφημιση, αλλα θελω να προτεινω το μαγαζι Rockpile που ειναι στη Χαρ. Τρικουπη απεναντι απο το Happening, γιατι το "αφεντικο" εκει ειναι "ψαγμενο" ατομο οσον αφορα τις κιθαρες, αφου τις επισκευαζει κιολας. Εχει συνηθως ακριβες & διαλεγμενες κιθαρες. Πριν πολλα χρονια ειχε φερει κατι φτηνες & καλες, τοτε ηταν που πηρα τη δικια μου (ηλεκτρικη). Φυσικα, ειχα παρει μαζι μου τον ξαδερφο μου τον Jazzίστα  ;)

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:Agora kitharas
« Απάντηση #10 στις: 16/06/02, 20:20 »
tha hthela na anaferw ena paradeigma pws agorasa thn Taylor mou...sugkekrimena htan sthn ekthesh mousikh sthn frankfourth kai dokimaza olh mera diafores kithares, mexri pou brhka to periptero ths taylor...phra mia...epaixa ena akkordo, kai eipa "afth einai...."...afto ennousa me "milhma" mias kithara....

kalh epituxia sto psaximo...

Vangelis
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Re:Agora kitharas
« Απάντηση #11 στις: 18/06/02, 13:57 »
Se kamia periptwsi min pas mono se ena magazi kai min se piasei i kapsa na tin pareis amesws. Psakse, koitakse, akouse kai apofasise. To kserw oti einai dyskolo na perimeneis px treis i kai tesseris meres, alla mono etsi den tha to metanoiwseis sigoura.

Kala magazia stin Athina exei stin Emmanouil Mpenaki (3-4 magazia).

Vassilis> To Rockpile einai ontws poli kalo alla den nomizeis oti exei liiiiigo tsimpimenes times?
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Agora kitharas
« Απάντηση #12 στις: 19/06/02, 08:38 »
Thanocaster, δεν εχω συγκρινει τις τιμες του rockpile με αλλα μαγαζια. γενικα παντως, φερνει ακριβα οργανα και ποιοτικα. Ο ξαδερφος μου τον εμπιστευεται, κι εγω εμπιστευομαι τον ξαδερφο μου :) Οταν πηγα μαζι του να διαλεξω κιθαρα, δεν μπορουσα να καταλαβω ποια μου "μιλαει", καθως εξαρταται και απο το ποιος την παιζει και απο τον ενισχυτη. Ο ξαδερφος ειχε αντιρρηση στο να παρω φτηνη κιθαρα, αλλα δεν ειχα πολλα λεφτα & δεν ημουν σιγουρος αν θα καταφερνα να μαθω κιθαρα. Οποτε πηρα μια φτηνη με τη σκεψη να την αλλαξω οταν μαθω να παιζω και ξερω τι ζηταω απο μια κιθαρα. Τελικα, εμεινα μια ζωη με την ιδια...

Αποσυνδεδεμένος Dr^Fritz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P. Kurt
    • Προφίλ
Re:Agora kitharas
« Απάντηση #13 στις: 02/07/02, 22:19 »
paidia eyxaristw poli gia tis simvoules telika agorasa mia il/akoystiki fender dg41sce kai einai teleia vevaia tin plirosa parapanw apo oti ipologiza alla aksizei ;D ;D ;D ;D
Long live Rock 'n' Roll !!!

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Agora kitharas
« Απάντηση #14 στις: 16/07/02, 19:06 »
Επιτέλους βρήκα έναν συμπολίτη! Dr.Fritz εγώπήρα μια ακουστική πριν 3 χρόνια στο.....τοπικό φαρμακείο εεεε....κατάστημα μουσικών ειδών.Αγόρασα μια πραγματικά φτηνή κιθάρα (50-60 χιλιάρικα) αν και ο ....φαρμακοποιός ήθελε να μου δώσει μια ηλ.ακουστική με 110.....τότε όμως ήταν η π΄ρωτη μου επαφή με κιθάρα,πήρα την φτηνή λοιπόν κ δεν το μετάνιωσα.Τώρα όμως σκέφτομαι να πάρω μια καινούργια κ αναρωτιέμαι αν πρέπει να πάρω ηλεκτρική ή μια καλή ηλ.ακουστική.Εσύ που πήρες την καινούργια σου ηλ.ακουστική?
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος Dr^Fritz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P. Kurt
    • Προφίλ
Re:Agora kitharas
« Απάντηση #15 στις: 16/07/02, 19:20 »
re eimai kai eisai online ela sto chat sou stelnw proswpika minimata alla den ta vlepeis apo oti fenetai os gia tin kithara, tin pira stin patra sto stollla.
Long live Rock 'n' Roll !!!

Αποσυνδεδεμένος dracula

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #16 στις: 15/09/05, 01:08 »
γεια σας παιδια τι κανετε?ειμαι καινουργιο μελος και επειδη δεν ηξερα πως να φτιαξω δικο μου θεμα γραφω σε αυτο!!!
λοιπον για να μπω στο θεμα θελω να παρω ηλκτ.κιθαρα γυρω στα 400-600 ευρω!!απο κιθαρα ας πουμε οτι ξερω τα βασικα!στα υποψιν εχω καποια μοντελα αλλα εχω  μπερδευτει γιατι οποιων εχω ρωτησει μου λεει το μακρη του και το κοντο του!
εδω εχω καποια μοντελα που εχω καταληξη υστερα απο λιγο ψαξιμο:
fender Standard Strat® HH
ibanez RG370DX
ibanez RG1570_MRB
EPIPHONE SG GOTHIC
Epiphone SG  G-400
αν εχεται κατι αλλο να μου προτεινεται ελευθερα!
ελπιζω να απαντησετε και να μου πειτε την γνωμη σας γιατι δεν ξερω τι να κανω!
θελω με αυτα τα λεφτα να παρω μια κιθαρα που δεν θα βγει μουφα γιατι δεν εχω περιθωρια μαλλον χρηματα για λαθοι!! ???

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #17 στις: 15/09/05, 01:12 »
εφοσον λες οτι εισαι καινουργιος προτεινω την gothic...οχι οτι εχουν μεγαλες διαφορες οι κιθαρες που ειπες αλλα δεν ειναι αναγκη να μπλεκεις με τρεμολα και ιστοριες οταν δεν χρειαζεται...

Αποσυνδεδεμένος dracula

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #18 στις: 15/09/05, 01:35 »
λες ε?ξερεις μεχρι σημερα αυτη σκεφτομουν να παρω αλλα ρωτησα ενα φιλο μου που εχει   
ibanez και μιλαμε την εθαψε κανονικα την gothic!!μου εκανε μεγαλη εντυπωση γιατι εχει τοσο κακη γνωμη για αυτην!!!
α θελω να σε ρωτησω αν ξερεις ποσο περιπου κανει ι gothic!

Αποσυνδεδεμένος cromlech

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #19 στις: 15/09/05, 01:49 »
ακου...αποψη μου ειναι γενικα οτι και οι φθηνες ιβανεζ ειναι καλυτερες απο αλλες στην κατηγορια τους(στις φθηνες κιθαρες δηλ) αλλα μια φθηνη ιβανεζ θα εχει πιθανοτατα μαπα τρεμολο συστεμ,μαπα μαγνητες αλλα σιγουρα καλυτερο μπρατσο απο τις επιφον.η επιφον αυτη υποθετω κανει γυρω στα 450 αλλα ψαξτο και συ,δεν ειμαι σιγουρος...δοκιμασε τις κιθαρες πρωτα και μετα σχηματισε αποψη...μην ακους που σου λενε συνεχεια ποια κιθαρα σου ''μιλαει'' κτλ.βαλε κατω την παραμικρη λεπτομερεια,δες τι θελεις να παιξεις και μετα αποφασισε.κοιτα ταχυτητα ταστιερας,μαγνητες,κατασκευη κιθαρας γενικα και θα καταληξεις σε αυτο που σου κανει...

Αποσυνδεδεμένος dracula

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #20 στις: 15/09/05, 02:13 »
οκ man ευχαριστω για τις συμβουλες!!!θα το κοιταξω και οταν θα εχω νεα (αν δηλαδη αγορασω κιθαρα θα ενημερωσω)  8)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
52 Απαντήσεις
20857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 19:29
από Solstafir
14 Απαντήσεις
7242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 16:37
από m@ster k@frer
1 Απαντήσεις
2909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 20:22
από fenderiarhs
45 Απαντήσεις
17441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 22:41
από themos
10 Απαντήσεις
6071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 23:41
από jonisp1
29 Απαντήσεις
10165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 18:39
από nikosgr123
24 Απαντήσεις
7670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/08, 01:20
από Jezus
26 Απαντήσεις
10057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 16:29
από MISTREATED
6 Απαντήσεις
3817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 21:17
από kotsos_007
13 Απαντήσεις
5220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/08, 22:05
από Giorgos K.