Αποστολέας Θέμα: marshall valvestate vs102R stereo combo  (Αναγνώστηκε 6701 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
marshall valvestate vs102R stereo combo
« στις: 10/05/11, 23:02 »
Γεια χαρα σε ολη την παρεα του φορουμ.επεστρεψα γιατι αντιμετωπιζω τελευταια καποια προβληματακια με τον ενισχυτη.ειναι υβριδικος,με λαμπα στην προενισχυση.τον εχω απο το 1998 χωρις ποτε να του εχω κανει ενα σερβις και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.πριν απο δυο περιπου βδομαδες αρχισα να παρατηρω οτι κανει καποιες αυξομειωσεις στην ενταση,ειδικα οταν παιζω πολυ χαμηλα,οχι πολυ συχνα παντως...και εχει αλλαξει ο ηχος του.αλλες φορες μπουκωνει πολυ και οταν παιζω δυνατα ειναι λες και εχει τερμα τα μεσσαια του,ενω τα εχω παντα στην μεση.αλλες φορες σε χαμηλη ενταση χανει τα μπασα του και ακουγεται πολυ πριμαριστος.να διευκρινισω οτι δεν παιζω με τα overdrive του ενισχυτη,εχω χρονια να τα χρησιμοποιησω αλλα οταν επαιξα προσφατα για να δω αν υπαρχει και εκει προβλημα,διαπιστωσα οτι..σαν να εχουν λιγοτερο gain...χωρις να ειμαι σιγουρος,εχω καιρο να τα ακουσω παιζω με το tl-2 metal distortion της hardwire.τα πτενσιομετρα καναν καποια χρατς-χρουτς ;D .τον ανοιξα και τα καθαρισα οπως και τις επαφες του.προσεξα ομως οτι στην λαμπα,εχει μια πολυ μικρη μαυριλα πανω στο καπακι της,οχι μεσα στην λαμπα.δεν ηξερα με ποιον αλλον τροπο να ελεγξω την λυχνια και τον ξαναεκλεισα.ο θορυβος στα ποτενσιομετρα σταματησε οχι ομως και τα προβληματα στον ηχο που ανεφερα.θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να ειναι καμμενη η λαμπα η να τα χει φτυσει η αν φταει κατι αλλο...και απο περιεργεια σε υβριδικους ενισχυτες που εχουν μονο μια λαμπα καθε ποτε χρειαζεται αλλαγη η λυχνια και πως μπορεις να το καταλαβεις?ελπιζω στην βοηθεια ολων σας και ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #1 στις: 10/05/11, 23:37 »
Θα πρότεινα να αλλάξεις την λάμπα.Το κόστος είναι πολύ μικρο(10-12€).Ξεκίνα από κει και προχωράς.Εγω τουλάχιστον αυτό θα έκανα
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #2 στις: 10/05/11, 23:40 »
να σαι καλα φιλε μου.θα περιμενω και αλλη καμια απαντηση να δω αν συμπιπτουν οι αποψεις και αναλογως θα πραξω.σε περιπτωση που εχεις δικιο,που πουλανε λυχνιες αθηνα?και αν δεν βρω μαμμισια τι κανουμε?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #3 στις: 10/05/11, 23:42 »
σίγουρα θα βρεις σε ένα από τα μαγαζιά του Καγμάκη (τείνω προς αυτό της Σόλωνος που είναι πιο gadgetoειδές) ή στο Bon Studio

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #4 στις: 11/05/11, 00:11 »
παιδια ευχαριστω που ενδιαφερθηκατε!αρα hot sause μιλαμε στανταρ για λαμπα?και αυτα ειναι τα αποτελεσματα οταν καιγεται???μπορει να ακουγονται χαζες οι ερωτησεις αλλα δεν εχει ξανατυχει.τελευταιο και δεν σας ζαλιζω αλλο.αν τελικα φταει η λαμπα μπορω να βαλω καποια καλυτερη για να δω μια καποια διαφορα,και λογικα πιο ακριβη,η τζαμπα τα λεφτα για υβριδικο,διαφορα μηδεν?

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #5 στις: 11/05/11, 00:34 »
Η γνώμη μου είναι να βάλεις καλύτερη λάμπα.Τώρα κατα πόσον θα ακουσεις την διαφορά αυτο είναι ενα αλλο θέμα.Αν εισαι ''ψείρας'' με τον ηχο θα την καταλαβεις την διαφορά...
Ετσι κι αλλιώς η διαφορα για μια καλυτερη λάμπα είναι λιγα ευρω...
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #6 στις: 11/05/11, 09:27 »
 Melman4 δεν ξέρω σίγουρα...στα μαγαζιά αυτά μπορείς να τους πεις τα συμπτώματα και ίσως καταλάβουν κάτι παραπάνω αν και το πιθανότερο είναι να σου ζητήσουν να τους πας τον ενισχυτή για να τον δουν από κοντά....

zepfan η προενίσχυση σε υβριδικό δεν χρειάζεται rebias ε?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #7 στις: 11/05/11, 09:47 »
Έχω έναν Marshall Valvestate Β200 BiChorus στερεοφωνικό κτήνος 200w και είναι ίδια σχεδίαση με τον δικό σου.
Τον είχα πάρει μεταχειρισμένο και ήταν κλειστός και α-service-τος (!) πάνω από 10 χρόνια.
Άλλαξα την λάμπα της προενίσχυσης με μία 12ΑΧ7 της GrooveTubes (που δεν θα επέλεγα τώρα, αλλά τότε αυτή ήταν διαθέσιμη) και είχα σημαντική διαφορά και στην καθαρότητα του ήχου και στην χροιά της παραμόρφωσης.
Εάν έκανα την ίδια δουλειά τώρα, θα έβαζα στο μηχάνημα αυτό μία: JJ ECC803 Selected GOLD
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #8 στις: 11/05/11, 09:55 »
Melman4 δεν ξέρω σίγουρα...στα μαγαζιά αυτά μπορείς να τους πεις τα συμπτώματα και ίσως καταλάβουν κάτι παραπάνω αν και το πιθανότερο είναι να σου ζητήσουν να τους πας τον ενισχυτή για να τον δουν από κοντά....

zepfan η προενίσχυση σε υβριδικό δεν χρειάζεται rebias ε?
Ααααα, Hot_sauce σε πιανω αδιάβαστο!Δεν διαβασες καλα το τοπικ ''Laney LH50'' που εξηγεί διεξοδικά ο Ανδριανός γιατι δεν χρειαζεται (γενικά)rebias η προενίσχυση! ;D
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #9 στις: 11/05/11, 10:22 »
Ααααα, Hot_sauce σε πιανω αδιάβαστο!Δεν διαβασες καλα το τοπικ ''Laney LH50'' που εξηγεί διεξοδικά ο Ανδριανός γιατι δεν χρειαζεται (γενικά)rebias η προενίσχυση! ;D
αν έχω καταλάβει το 50% από εκείνο το θέμα είναι από καθαρή τύχη! ;D
Αδριανέ μια χαρά τα γράφεις....η ασχετοσύνη μου με τα ηλεκτρονικά τα φταίει όλα....

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #10 στις: 11/05/11, 10:46 »
καλημερα!ολοι κλεινετε προς λαμπα οποτε για εκει παμε.με την πρωτη ευκαιρια θα παω να αγορασω αλλη και μαλλον παω για αυτην που λεει ο andr1anos.και η τιμη της φαινεται πολυ λογικη!Andr1anos υπαρχει περιπτωση να την βρω αμεσα σε καποιο καταστημα αθηνα,εκτος ιντερνετ?σας ευχαριστω για αλλη μια φορα! :) εφυγε το αγχος που ειχα για χειροτερη ζημια...

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #11 στις: 11/05/11, 10:54 »
μολις τηλεφωνησα στον καγμακη και δυστυχως εχει μονο την απλη, :( στα 15Ε...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #12 στις: 11/05/11, 11:37 »
τηλεφώνησε και στον Κούρμπη, έχει κατάστημα το 90% του οποίου είναι γεμάτο με λαμπάτους ενισχυτές ;D

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #13 στις: 12/05/11, 00:55 »
Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι η λαμπα. Εγω θα την αλλαζα καλου κακου γιατι το κοστος ειναι μικρο και μπορει και να βελτιωσει και τον ηχο. Για το προβλημα: Δοκιμασε ενα καλωδιακι στη Loop. Δλδ ενα μικρο καλωδιο (σαν αυτο που συνδεεις πεταλια μεταξυ τους) η απλα ενα καλωδιο μεταξυ send και return. Για πες, ειναι οκ?

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #14 στις: 12/05/11, 01:17 »
δεν καταλαβα ακριβως....εννοεις με ενα καλωδιακι να γεφυρωσω στην ουσια το send με το return??? ??? ενω εχω συνδεσει το πενταλ απο input?

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #15 στις: 12/05/11, 11:22 »
Ναι ακριβως. Βαλε ενα καλωδιακι μεταξυ send και return. Βαλε την κιθαρα σου μπροστα και παιξε οπως συνηθως. Γκαζωσε κιολας για να δεις αν μενει συνεπης ο ηχος και δεν λεπταινει η πριμαρει ανεβαζοντας την ενταση. Οι λουπες (send return) με την πολυκαιρια, γεμιζουν σκονη κτλ, δεν ξερω τι ακριβως γινεται, αλλα, νομιζουν οτι μπαινοβγαινουν στο κυκλωμα η μενουν καπου στη μεση!!! Δημιουργουνται λοιπον τετοιου ειδους προβληματα. Και 20ετιας λαμπιτσες να εχεις, παλι καλα θα πρεπει να παιζει ασχετα απο τον ηχο που βγαζει ο ενισχυτης απο αποψη γουστου. Οπως σου ειπα θα πειραματιζομουν και με λαμπιτσες καλου κακου. Δοκιμασε το καλωδιακι ομως.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #16 στις: 12/05/11, 12:25 »
επειδή κι ο δικός μου κάνει κάτι ήχους που με ένα καλώδιο στο send ή στο return εξαφανίζονται....
υπάρχει τρόπος να τα "ξεσκονίσουμε"?

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #17 στις: 12/05/11, 15:26 »
το δοκιμασα κι αυτο φιλε μου και τιποτα...ειναι απιστευτο παντως το ποσα μαθαινεις οσο περνανε τα χρονια!την περιπτωση που ανεφερες δεν την ειχα ξανακουσει ποτε!για να καταλαβεις ο ηχος ειναι λες και παιζουν δυο κιθαρες ταυτοχρονα.μια μπασαριστη κ στο βαθος ακους τα πριμα :) περιπτωση!δοκιμασα κατι απλο:επαιξα μια συγχορδια με κλειστο τον ενισχυτη και τον ανοιξα την ωρα που ο ηχος ακουγοταν ακομα απο την κιθαρα..ο ενισχυτης επιαξε κατευθειαν!αυτο συνεβαινε και με τους δυο τραντζιστορατους που ειχα παλια.με τον valvestate ομως θυμαμαι οτι ο ηχος δυναμωνε σιγα σιγα οχι αποτομα,πιθανον λογω λυχνιας,δεν ξερω...ενω τωρα δεν δουλευει ετσι.ισως να μην ενισχυει  το σημα στην προενισχυση οπως διαβασα σε ενα αρθρο...ισως ειναι η λαμπα.θα αρχισω απο κει και βλεπουμε.το πιθανοτερο κι  ολας αυριο να παω κεντρο να αγορασω μια ιδια,γιατι αυτη που θελω να τοποθετησω και μου προτεινε ο antr1anos δεν υπαρχει σε κανενα καταστημα αθηνα και δεν εχω την δυνατοτητα μεσω ιντερνετ.ευχαριστω για τις συμβουλες ολων!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #18 στις: 12/05/11, 15:50 »
.. δεν εχω την δυνατοτητα μεσω ιντερνετ.
Όλοι μπορούν να κάνουν αγορές από το Internet:
1. Πήγαινε σε μία οποιαδήποτε τράπεζα κύπρου.
2. Βγάλε αυθημερόν μία Prepaid Card με την ταυτότητα σου.
3. Ταυτόχρονα ενώ είσαι εκεί βάλε μέσα σε μετρητά όσα λεφτά χρειάζεσαι για την αγορά σου.
4. Την μεθεπόμενη μέρα που ενεργοποιείται κάνε την αγορά σου online σαν να έχεις κανονική Visa και καθάρισες..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #19 στις: 13/05/11, 02:45 »
andr1ane διαβασα πολλα αρθρα και αρκετα δικα σου και σε ενα που εγραφες για λαμπες προτεινες την jj ax7 ecc 83 gold σαν ακομα καλυτερη απο την 803 gold.τι σε εκανε να αλλαξεις γνωμη?μηπως θα ταιριαζε και η 83?επισεις βρηκα την συγκεκρημενη μαρκα JJ ax7/acc 83 αλλα οχι σε gold.οσο να ναι δεν θα ειναι καλυτερης ποιοτητας απο αυτην που ηδη εχει πανω ο ενισχυτης?αν και βλεπω να αγοραζω κατι σε απλη, :( γιατι τελικα ειναι ευκολο να φτιαξεις καρτα για online αγορες,και θα το κανω συντομα και αυτο,αλλα θα μου πανε τα διπλασια λεφτα για μια λαμπα με τα μεταφορικα αν παρω την gold .προσφατα αλλαξα μαγνητες που παραγγειλα μεσω ιντερνετ.υποχρεωθηκα σε ενα φιλο δεν θελω να τον ζαλιζω.αν μπορεις,πες μια αποψη και για την jj 83 gold...περισσοτερο για να ξερω για  την επομενη φορα που θα αλλαχτει.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #20 στις: 13/05/11, 06:55 »
Στην Eurobank που δουλεύω η Prepaid βγαίνει σε 2 λεπτά και ενεργοποιείται επιτόπου.
Παρεπιπτόντως βρήκα κάτι ECC 83 Miniwatt NOS σε μαγαζί που έκλεισε εδώ στο Βόλο (Σύνταξη).

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #21 στις: 13/05/11, 10:17 »
andr1ane διαβασα πολλα αρθρα και αρκετα δικα σου και σε ενα που εγραφες για λαμπες προτεινες την jj ax7 ecc 83 gold σαν ακομα καλυτερη απο την 803 gold.τι σε εκανε να αλλαξεις γνωμη?
Την 803 την πρότεινα γιατί προσωπικά αυτή θα επέλεγα για να δώσει κάτι παραπάνω στην παραμόρφωση, αλλά αυτό είναι πολύ λεπτομέρεια και δεν ενδιαφέρει όλους. Δεν χρειάζεται να δώσεις πολλά λεφτά, ο υβριδικός που έχεις δεν έχει τόσο μεγάλη εξάρτηση από την λάμπα, οπότε   μην το κουράζεις πολύ, απλά πάρε μία απλή, καλή και θα είσαι εντάξει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: marshall valvestate vs102R stereo combo
« Απάντηση #22 στις: 13/05/11, 15:36 »
ok.αλλλαξα την λαμπα και εφτιαξαν ολα.ειχα ξεχασει πως ακουγονται οι αρμονικες,ηταν χαλια ο ηχος πριν!!!πηρα μια απλη ισως και μουφα,tube amp doctor tad ecc83 rt008 μοντελο στα 15 ευρω,αλλα μια χαρα δουλευει.ευχαριστω ολους για πολλοστη φορα!με γλυτωσατε απο αγχος για κατι χειροτερο και  απ το τρεξιμο σε τεχνικους.χαιρετω ολη την παρεα του φορουμ :) .

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 16:20
από Si_rah
66 Απαντήσεις
24663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 11:02
από adr1anos
stereo??

Ξεκίνησε από Warrel Εφέ

14 Απαντήσεις
4660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/09, 11:42
από faser
19 Απαντήσεις
7753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 17:23
από bassbill
9 Απαντήσεις
5234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 19:41
από Jezus
5 Απαντήσεις
3184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/11, 11:57
από Johnie Darko
19 Απαντήσεις
5885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/11, 16:34
από Jezus
7 Απαντήσεις
4074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 08:22
από fedstog
8 Απαντήσεις
4053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 01:37
από sakourtele
1 Απαντήσεις
17764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/17, 19:29
από saved