Αποστολέας Θέμα: μηπως εχουμε χασει το νοημα?  (Αναγνώστηκε 28198 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #50 στις: 30/04/08, 00:57 »
Νομίζω ότι ο paranoid ξεκινώντας το thread είχε στη σκέψη του το εξής
ερώτημα: πως ξοδεύουμε το χρόνο που έχουμε στη διάθεσή μας για να ασχοληθούμε
με την κιθάρα;Προσπαθώντας να μαθουμε να παίζουμε κάπως καλύτερα ή
προσπαθώντας να ικανοποιήσουμε το "ένστικτο" του GAS;;

 Προσωπικά έχοντας λίγο χρόνο στη διάθεση μου (μερικές μέρες και καθόλου) προτιμώ να προσπαθήσω να κουνήσω λίγο περισσότερο τα τρισάθλια δάχτυλά μου (μήπως και πάρουν μπρός)
παρά να ψάχνω για εξοπλισμό(δηλαδή δεν ψάχνω καθόλου.....)
 Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν "καταδικάζω" την αναζήτηση ήχου μέσω καινούργιου
gear. Αυτό που λέω είναι ότι μου φαίνεται κουλό να ξέρει κάποιος απ'έξω
και ανακατωτά τους καταλόγους των BOSS, Fender και Seymour Duncan και
ταυτόχρονα να μην γνωρίζει τι έιναι πχ το Cmaj7.

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #51 στις: 30/04/08, 10:08 »
Νομίζω ότι ο paranoid ξεκινώντας το thread είχε στη σκέψη του το εξής
ερώτημα: πως ξοδεύουμε το χρόνο που έχουμε στη διάθεσή μας για να ασχοληθούμε
με την κιθάρα;Προσπαθώντας να μαθουμε να παίζουμε κάπως καλύτερα ή
προσπαθώντας να ικανοποιήσουμε το "ένστικτο" του GAS;;

 Προσωπικά έχοντας λίγο χρόνο στη διάθεση μου (μερικές μέρες και καθόλου) προτιμώ να προσπαθήσω να κουνήσω λίγο περισσότερο τα τρισάθλια δάχτυλά μου (μήπως και πάρουν μπρός)
παρά να ψάχνω για εξοπλισμό(δηλαδή δεν ψάχνω καθόλου.....)
 Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν "καταδικάζω" την αναζήτηση ήχου μέσω καινούργιου
gear. Αυτό που λέω είναι ότι μου φαίνεται κουλό να ξέρει κάποιος απ'έξω
και ανακατωτά τους καταλόγους των BOSS, Fender και Seymour Duncan και
ταυτόχρονα να μην γνωρίζει τι έιναι πχ το Cmaj7.

πανω που ειχα αρχιζει να απελπιζομαι...  ;)

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #52 στις: 30/04/08, 10:45 »
Τι είναι το Cmaj7 ???  ;D

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #53 στις: 30/04/08, 17:05 »
Τι είναι το Cmaj7 ???  ;D

Αν και έιναι off topic η ερώτηση, Cmaj7= Ντο ματζόρε μεγάλης εβδόμης,Ντο-Μι-Σολ-Σι

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #54 στις: 30/04/08, 17:58 »
πιο ευκολα...
μιντλ φινγκερ ιν δε θερντ φρετ ει στρινγκ+φερστ φινγκερ ιν δε σεκοντ φρετ ντι στριγνκ...

Off topic επισης...

Αποσυνδεδεμένος thanasis93

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #55 στις: 30/04/08, 20:02 »
Παιδια το μονο που εχω να πω εγω ειναι οτι αν εχεις λεφτα ξεφευγεις...Αυτο το λεω διοτι ξερω ατομα τα οποια παιζουν χρονια κιθαρα και εχουν φτασει σε ενα παρα πολυ καλο επιπεδο αλλο ο εξοπλισμος τους ειναι καθαρα για αρχαριους λογο του οτι δεν εχουν χρηματα για να αγορασουν τον εξοπλισμο που τους αξιζει...Και απο την αλλα πλευρα ξερω ατομα που ενω καν εν εχουν αρχισει κιθαρα πηγαινουν στο εργοστασιο της Gibson και παιρνουν μια SG των 3000€...Και οταν με το καλο αρχιζουν τα μαθηματα παιρνουν και εναν Marshall 100W για να μπορουν να παιζουν το ''Μια ωραια πεταλουδα'' μονο και μονο επειδη πληρωνει ο μπαμπας...Αφηστε ρε παιδια

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #56 στις: 30/04/08, 22:16 »
Παιδια το μονο που εχω να πω εγω ειναι οτι αν εχεις λεφτα ξεφευγεις...Αυτο το λεω διοτι ξερω ατομα τα οποια παιζουν χρονια κιθαρα και εχουν φτασει σε ενα παρα πολυ καλο επιπεδο αλλο ο εξοπλισμος τους ειναι καθαρα για αρχαριους λογο του οτι δεν εχουν χρηματα για να αγορασουν τον εξοπλισμο που τους αξιζει...Και απο την αλλα πλευρα ξερω ατομα που ενω καν εν εχουν αρχισει κιθαρα πηγαινουν στο εργοστασιο της Gibson και παιρνουν μια SG των 3000€...Και οταν με το καλο αρχιζουν τα μαθηματα παιρνουν και εναν Marshall 100W για να μπορουν να παιζουν το ''Μια ωραια πεταλουδα'' μονο και μονο επειδη πληρωνει ο μπαμπας...Αφηστε ρε παιδια

Αυτο μαλλον ζηλεια μου θυμιζει...Τι μας πειραζει εμας αμα εχει ο αλλος κιθαρα των 3000 ευρω?? Κι ας μη ξερει να παιζει.  Αμα εχει τα λεφτα να τα πεταξει ας τα κανει οτι θελει
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος CENTRAL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #57 στις: 02/05/08, 15:41 »
Εξαιρετικό θέμα!

Μας αγγίζει πιστεύω όλους και παράλληλα είναι taboo.

Ανήκω κι εγώ στους λάτρες του εξοπλισμού, αλλά αναγνωρίζω παράλληλα πόσο δύσκολα βγαίνει το χρήμα και δεν το πετάω εύκολα…

Ξεκίνησα με μια απλή Ibanez και στο δίμηνο λέω «με περιορίζει αυτή η κιθάρα, να την αλλάξω…» τελικά λόγω υποχρεώσεων δεν μπόρεσα. Αυτή τη στιγμή παίζω 6 μήνες με τη βοήθεια δασκάλου πάντα. Ο ήχος μου τώρα (με την ίδια πάντα κιθάρα) είναι απίστευτα πιο ώριμος και γενικώς αγνώριστος σε σχέση με τότε…
Το ίδιο πιστεύω θα συμβεί και σε 6 ακόμα μήνες…αποφάσισα λοιπόν να περιμένω να δω που θα φτάσω πρώτα και όταν οι ορίζοντες της βελτίωσης στενέψουν να δοκιμάσω τη διεύρυνση μέσω προσθήκης εξοπλισμού.

Απλά οι περισσότεροι δε σκέφτονται έτσι…συνάδελφός μου πριν κανα χρόνο αγόρασε στον κανακάρη του fender για να μάθει κιθάρα, έδωσε κανα διχίλιαρο που ακόμα πληρώνει σε δόσεις…η κιθάρα? παραθερίζει σε σπίτι φίλου του κάνοντας διακοπές υπό την πλήρη αδιαφορία του κατόχου της…

Έτσι πετιούνται κυριολεκτικά πολλά λεφτά…και είναι κρίμα…

Στις μέρες μας όμως κάπως έτσι καλύπτουμε τα κενά μας…απλά τα κάνουμε rename σε «ανάγκες» για να μην αισθανόμαστε και τύψεις. Ποιος έχει χρόνο και διάθεση να προβληματίζεται???

 ::) ???  :-\

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #58 στις: 04/05/08, 23:01 »
Εγω προσωπικα βαζω τη κιθαρα στην ιδια ομαδα με αλλα ηλκτρικα/ηλεκτρονικα οργανα, το συνθ π.χ. (να προσθεσω οτι με ενδιαφερει να δημιουργω νεους ηχους και οχι να ακουγομαι σαν ενα κιθαριστα απο 30 χρονια πριν).
Δεν θα ηταν πολυ βαρετος ενας κοσμος οπου τα συνθ θα ειχαν ενα μονο ηχο? Να μην πω για τα ποσα ειδη μουσικης δεν θα υπηρχαν αν οι πληκτραδες δεν ενιωθαν την αναγκη να παρουν το τελαυταιο μοντελο συνθ και να χρησιμοποιησουν τους νεους ηχους για οποιο σκοπο εκριναν χρησιμο.
Σορυ αλλα εγω ετσι βλεπω και την κιθαρα και χαρακτηρισμοι του στυλ "πριν 30 χρονια εβαζαν την κιθαρα στον ενισχυτη και ηταν φοβεροι" δεν με καλυπτουν γιατι προφανως ανηκουν σε ενα αλλο μουσικο συμπαν απο αυτο που ζω εγω  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #59 στις: 05/05/08, 01:18 »
Παιδια το μονο που εχω να πω εγω ειναι οτι αν εχεις λεφτα ξεφευγεις...Αυτο το λεω διοτι ξερω ατομα τα οποια παιζουν χρονια κιθαρα και εχουν φτασει σε ενα παρα πολυ καλο επιπεδο αλλο ο εξοπλισμος τους ειναι καθαρα για αρχαριους λογο του οτι δεν εχουν χρηματα για να αγορασουν τον εξοπλισμο που τους αξιζει...Και απο την αλλα πλευρα ξερω ατομα που ενω καν εν εχουν αρχισει κιθαρα πηγαινουν στο εργοστασιο της Gibson και παιρνουν μια SG των 3000€...Και οταν με το καλο αρχιζουν τα μαθηματα παιρνουν και εναν Marshall 100W για να μπορουν να παιζουν το ''Μια ωραια πεταλουδα'' μονο και μονο επειδη πληρωνει ο μπαμπας...Αφηστε ρε παιδια

3000 η gibson (ταυράκι 4500 δολλάρια.... πςςςςς) και άλλα 1000 τα εισιτήρια για nashville και πες 2000 ο Μαρσαλ. Αλήθεια ξέρεις πολλές τέτοιες περιπτώσεις? Τόσες ώστε να τις κάνουμε θέμα?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Αύγουστος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
  • STRATOCASTER ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
    • Προφίλ
    • Στάθης Δρογώσης Unofficial
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #60 στις: 10/05/08, 16:20 »
Και οταν με το καλο αρχιζουν τα μαθηματα παιρνουν και εναν Marshall 100W για να μπορουν να παιζουν το ''Μια ωραια πεταλουδα''

Κομματάααααρα !  !  ;D
" Ο Θεός κινεί τον παίκτη κι αυτός το πιόνι.
  Μα ποιος Θεός πίσω απ' το Θεό το νήμα υφαίνει;"

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #61 στις: 18/05/08, 14:22 »
ΠΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ gers...η απαντηση σου ηταν απιστευτη...μου φαινεται θα την εκτυπωσω κ θα την κολλησω πανω απο το κρεβατι για να την βλεπω καθε μερα...απιστευτη ομως...στο θεμα μας..κ εγω δεν πιστευω  πως ενας νεος θα δωσει 2500 για κιθαρα ενισχυτη με το καλημερα σας...οκ υπαρχουν μερικα παραδειγματα αλλα ειναι εξερεσεις κ οχι ο κανονας..πχ ειναι αυτος που με το καλημερα σας θα παρει 2λιτρο αμαξι κ 2,5..οι περισσοτεροι απο μας παντως σαν πρωτο αμαξι περνουμε 1,4 η εκει γυρω...κ εγω ειχα φιλο που με την μια πηρε τη ESP-KH μονο κ μονο επειδη ειχε την οικονομικη δυνατοτητα κ για να λεει οταν τον ρωτουσαν τη κιθαρα ειχε οτι εχει μια πολυ ακριβη..το θεμα δεν ειναι με τι αρχιζουμε..ολοι μας ξερουμε πως αυτο που κανουμε ειναι ακριβο σπορ απλα επειδη ειμαστε κ λιγο παιδια μας αρεσουν τα νεα παιχνιδια οποτε εμπλουτιζουμε τον εξοπλισμο μας...αλλοι απο απλη περιεργια κ αλλοι απο αναγκη...αλλα στην τελικη αυτο ειναι που μετραει οτι ο καθενας το κανει για τον δικο του σκοπο.
εγω ειμαι υπερ της χρηση "περιφεριακων" αλλα οχι της καταχρησης...τουλαχιστον για μενα που δεν ξερω να τα χρησιμοποιω...εεε υπαρχουν κ παλικαρια που θα τα δεις με 25 πεταλια κ στο παιξιμο τους θα καταλαβεις οτι ισως κ να μη τους φτανουν...


αααα τωρα μου ηρθε κ ενα αλλο οσον αφορα τον εξοπλισμο κ την τεχνικη
κατ εμε ενας κιθαριστα μπορει να γινει πολυ καλος δουλευοντας πανω στην τεχνικη του..οκ γνωστο.ομως παιδια ενας κιθαριστας μπορει να ξεχωρισει δουλευοντας πανω στον ηχο του που δεν ειναι αλληλενδετο με την τεχνικη..τουλαχιστον οχι αμεσα..κ θα φερνω ενα παραδειγμα..οι ANATHEMA..τους ξερουμε ολοι μας κ τους αγαπαμε(χεχε).δεν τους θεωρω αψογους παιχτες στα οργανα τους απο τεχνικης τους εχω δει 8 φορες κ τους εχω δει να κανουν λαθος κ στο trooper σε διασκευη...αλλα ξερουν να παιζουν τελεια τον ηχο τους κ σε αυτο βοηθαει το μηχανημα κ το πεταλι...εγω προσωπικα θελω πιο πολυ να βρω τον ηχο μου παρα να εχω την τελεια τεχνικη.κ για να βρω τον ηχο μου πρεπει να αγορασω μηχανηματα κ να πειραματιστω...τοσο απλα
« Τελευταία τροποποίηση: 18/05/08, 14:34 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #62 στις: 19/05/08, 18:42 »
εισαι παπαρας
πανε λιωσε σε καν1 αλλο φορουμ
Με μηχανες ας πουμε...
Δεν θα ηταν καλυτερα??
Καμμενε!!!
Ασε μας να κανουμε το γουστο μας!
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #63 στις: 19/05/08, 19:36 »
συγνωμη το τελευταιο μηνυμα εινα αστειο.....πωπω ο φιλος δεν το εχει μα τον χριστο δλδ...φιλε αν δεν εισαι 12 δεν δικαιολογισε...αν διαβασεις τα ποστ θα καταλαβεις.μια καλη ιδεα θα ηταν να πας εσυ σε κανενα αλλο φορουμ και να αραξεις κ ολας...χειμαρος εισαι ατιμουλη
« Τελευταία τροποποίηση: 19/05/08, 19:40 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #64 στις: 20/05/08, 14:30 »
αααα τωρα μου ηρθε κ ενα αλλο οσον αφορα τον εξοπλισμο κ την τεχνικη
κατ εμε ενας κιθαριστα μπορει να γινει πολυ καλος δουλευοντας πανω στην τεχνικη του..οκ γνωστο.ομως παιδια ενας κιθαριστας μπορει να ξεχωρισει δουλευοντας πανω στον ηχο του που δεν ειναι αλληλενδετο με την τεχνικη..τουλαχιστον οχι αμεσα..κ θα φερνω ενα παραδειγμα..οι ANATHEMA..τους ξερουμε ολοι μας κ τους αγαπαμε(χεχε).δεν τους θεωρω αψογους παιχτες στα οργανα τους απο τεχνικης τους εχω δει 8 φορες κ τους εχω δει να κανουν λαθος κ στο trooper σε διασκευη...αλλα ξερουν να παιζουν τελεια τον ηχο τους κ σε αυτο βοηθαει το μηχανημα κ το πεταλι...εγω προσωπικα θελω πιο πολυ να βρω τον ηχο μου παρα να εχω την τελεια τεχνικη.κ για να βρω τον ηχο μου πρεπει να αγορασω μηχανηματα κ να πειραματιστω...τοσο απλα

Τους αγαπαμε δεν λες τιποτα!

Θα μου επιτρεψεις να πω και εγω τη γνωμη μου πανω σε αυτο ακριβως που λες. Ειναι πολυ σημαντικο, το να εχει ενας κιθαριστας τον ηχο που θελει, με την εννοια οτι αυτο θα τον βοηθησει να εκφραστει καλυτερα... Αλλα γνωμη δικια μου ειναι οτι οσα πεταλια, εφε, κεφαλες, κιθαρες και να εχει ενας, και οσο καλο στημενα να ειναι τα εφε και αλλο τοσο καλοσεταρισμενες να ειναι οι κιθαρες, ο ηχος που θα βγαλεις, και κατα συνεπεια το συναισθημα, ερχεται απο το παιξιμο σου, απο τα δαχτυλα..
Αυτο που θελω να πω, αν με καταλαβες, ειναι οτι το μεγαλυτερο μερος της δρασης ενος καλλιτεχνη ειναι στο παιξιμο, και στις συνθεσεις του. Απο κει και περα, ειναι οντως αρκετα σημαντικο να εχει καποιος τα καταλληλα εφε ωστε να δημιουργησει την ατμοσφαιρα που θελει, αλλα οχι τοσο σημαντικο οσο το ΠΩΣ θα παιξει το κομματι, πως θα βγαλει απο τον εαυτο του τα συναισθηματα και θα τα κανει μουσικη...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #65 στις: 20/05/08, 14:49 »
Να προσθεσω στα παραπανω οτι πολοι επαγγελματιες μουσικοι παιζουν συνθεσεις αλλων, οποτε ο αναλογος εξοπλισμος ειναι απαραιτητος.
Επισης καπου ειχε αναφερθει οτι δεν παιζεις πιο καλα σε μια πιο καλη/ακριβη κιθαρα κτλ... θα διαφωνισω καθετα με αυτο, υπαρχουν οργανα που δεν μπορω να παιξω τιποτα ή δεν μπορω να χρησιμοποιησω μια τεχνικη, και αμεσως μετα πιανω αλλο οργανο και τα χερια μου πετανε, οποτε παιζει ρολο ενα καλο οργανο που σε βολευει ωστε να γινεις καλυτερος.
Και επισης και ενισχυτες κτλ παιζουν ρολο, αμα ακους καλυτερα τις δυναμικες σου αλλαζει και ο τροπος που παιζει. Αμα παιζεις σε εναν καλο ενισχυτη που αποκαλυπτει τα λαθη αναγκαζεσαι να γινεις και καλυτερος και το παιξιμο σου να εχει μεγαλυτερη ακριβεια... Οποτε το πως και τι παιζουμε εξαρτατε σε μεγαλο βαθμο και απο το οργανο και τον εξοπλισμο μας, ενω ισχυει και το αντιστοφο φυσικα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #66 στις: 20/05/08, 19:35 »
hoba ειμαι απολυτα +φωνος μαζι σου οτι πρεπει να μπορεις να παιξεις κ πως τα πεταλια δεν θα σε σωσουν απλα υπαρχουν παιδια που η τεχνικη τους καλη η κακη τους αρκει κ θελουν να βρουν τον ηχο τους...εκει πρεπει να αγορασεις δεν γινεται αλλιως...ευχη ειναι να εχεις κ τα 2 κ τεχνικη κ τεχνολογια...εγω παντως αυτο που θελω να κανω αυτη τη στιγμη ειναι 80% να βρω τον ηχο μου κ 20% να καλυτερεψω την τεχνικη μου γιατι απλα μου αρκει...κ τονιζω πως αυτο το θελω αυτη τη στιγμη γιατι μπορει αυριο μεθαυριο να καταλαβω πως ηη τεχνικη μου δεν μου φτανει...
κ βεβαια πρεπει να +φωνισω κ με τον τσιζους..στο μπασο πχ...υπαρχουν μπασα που ΔΕΝ μπορεις να κανεις σλαπ...τασταρει σαν τρελο.
Για μενα τα πεταλια ενισχυτες κ οργανα ειναι ενας επιπλεον λογος για να παιζεις κ αυτοματως να γινεις καλυτερος
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #67 στις: 21/05/08, 08:00 »
ρε παιδια δε μιλαω ΟΥΤΕ για επαγγελματιες, ΟΥΤΕ διαφωνω με το να παρεις πχ ενα πεταλακι, ή μια αξιοπρεπη κιθαρα. διαφωνω με τη νοοτροπια του να παιρνεις κατι το οποιο δε χρειαζεσαι, δε θα φτασεις ουτε στο 50% των δυνατοτητων του και τελικα ΔΕΝ θα ευχαριστηθεις πραγματικα.
απο εκει και περα πχ μαγκια σου που πηρες ενα wah, η ενα fuzz πεταλι ας πουμε, για να βγαλεις εναν ΔΙΚΟ ΣΟΥ ηχο.  ;)

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #68 στις: 21/05/08, 08:04 »
εισαι π**αρας
πανε λιωσε σε καν1 αλλο φορουμ
Με μηχανες ας πουμε...
Δεν θα ηταν καλυτερα??
Καμμενε!!!
Ασε μας να κανουμε το γουστο μας!
αν εισαι ο γιωργος που νομιζω, δε το περιμενα απο εσενα αυτο...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #69 στις: 21/05/08, 09:55 »
επιτελους κ καποιος αλλος που το σχολιασε
εισαι π**αρας
πανε λιωσε σε καν1 αλλο φορουμ
Με μηχανες ας πουμε...
Δεν θα ηταν καλυτερα??
Καμμενε!!!
Ασε μας να κανουμε το γουστο μας!
αν εισαι ο γιωργος που νομιζω, δε το περιμενα απο εσενα αυτο...

GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #70 στις: 21/05/08, 10:03 »
επιτελους κ καποιος αλλος που το σχολιασε
εισαι π**αρας
πανε λιωσε σε καν1 αλλο φορουμ
Με μηχανες ας πουμε...
Δεν θα ηταν καλυτερα??
Καμμενε!!!
Ασε μας να κανουμε το γουστο μας!
αν εισαι ο γιωργος που νομιζω, δε το περιμενα απο εσενα αυτο...


 ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)  :-X

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #71 στις: 21/05/08, 12:25 »
επιτελους κ καποιος αλλος που το σχολιασε
εισαι π**αρας
πανε λιωσε σε καν1 αλλο φορουμ
Με μηχανες ας πουμε...
Δεν θα ηταν καλυτερα??
Καμμενε!!!
Ασε μας να κανουμε το γουστο μας!
αν εισαι ο γιωργος που νομιζω, δε το περιμενα απο εσενα αυτο...


 ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)  :-X

για πες κωστα, ειναι?  ::)

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #72 στις: 21/05/08, 13:10 »
Παιδιά καταρχήν να ηραμήσουμε λίγο...απόψεις ανταλλάζουμε...αν κάποιος διαφωνεί δεν του απιβάλλουμε να συμφωνήσει....
Στο θέμα λοιπόν...είμαι 17 και έχω 4 κιθάρες (2 κλασσικές, 1 ακουστική, 1 ηλεκτρική) τις αγόρασα όλες μόνος μου στερώντας άλλες απολαύσεις που καταχράζονται συνομήλικοι μου....με απογοήτευσαν όλες...η ηλεκτρική μπασάρει...δεν βγάζει καλές αρμονικές...όσες φορές χρειάστηκε να παίξω κάπου μου έλεγαν οι ηχολήπτες(σοβαροί επαγγελματίες πάντα) "Τι ήχο να σου βγάλω παιδί μου....? Αφού το ξέρεις είναι παλιοκιθάρα..." Ακόμα επειδή κάνω κλασσική μου είπε ο δάσκαλος μου σαν έπαιζα "Σταμάτα και δοκίμασε με την δική μου" πέρνω εγώ τη δική του και δοκιμάζω και μου λέει "Το φαντάστηκα...η δική σου σε περιορίζει...." Και μιλάμε για όργανο των 500Ε κατασκευασμένο στην Ισπανία...Αυτά δεν τα λέω για να δείξω ότι είμαι ο ένας κιθαρίστας κτλ αυτό που θέλω να πώ είναι ότι υπάρχει η ανάγκη της αναβάθμισης αν έχουμε εξαντλήσει τα όρια του προηγούμενου...Και σε μένα αρέσει να συλλέγω και φυλάω όσα λεφτά μπορεί να κρατήσει ένας έφηβος και τα ξοδεύω εκεί που με ευχαριστεί... Όμως έκανα και γώ μέγα λάθος από υπερκαταναλωτισμό...το μόνο πράγμα που μου αγόρασε ο πατέρας μου ήταν ένα σαξόφωνο περίπου 2000Ε και τώρα είναι ξαπλωμένο στη θηκούλα του χωρίς να ξέρω να παίζω...ίσως στο μέλλον...
Το point μου είναι "παν μέτρον άριστον" είται αγοράζουμε για να ποζάρουμε δίπλα σε αυτά είται για να παίζουμε το όργανο βοηθά να εξωτερικέψουμε τα συναισθήματα και τις σκέψεις μας με αυτό το μαγικό πράγμα που λέγεται ΜΟΥΣΙΚΗ...Και μην ξεχνάτε πως καινούργιος εξοπλισμός, μια καινούργια κιθάρα μπορεί να εμπνεύσει στον μουσικό (με καινούργιους ήχους κτλ) να χαρίσει κάτι φρέσκο στο μουσικό στεραίωμα....

Αποσυνδεδεμένος thanasis93

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #73 στις: 21/05/08, 16:04 »
Ρε Chimaira δεν πας σε κανα αλλο site να βρισεις?Εδω γνωμες ανταλλασουμε.....

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: μηπως εχουμε χασει το νοημα?
« Απάντηση #74 στις: 21/05/08, 16:46 »
Παιδιά καταρχήν να ηραμήσουμε λίγο...απόψεις ανταλλάζουμε...αν κάποιος διαφωνεί δεν του απιβάλλουμε να συμφωνήσει....
Στο θέμα λοιπόν...είμαι 17 και έχω 4 κιθάρες (2 κλασσικές, 1 ακουστική, 1 ηλεκτρική) τις αγόρασα όλες μόνος μου στερώντας άλλες απολαύσεις που καταχράζονται συνομήλικοι μου....με απογοήτευσαν όλες...η ηλεκτρική μπασάρει...δεν βγάζει καλές αρμονικές...όσες φορές χρειάστηκε να παίξω κάπου μου έλεγαν οι ηχολήπτες(σοβαροί επαγγελματίες πάντα) "Τι ήχο να σου βγάλω παιδί μου....? Αφού το ξέρεις είναι παλιοκιθάρα..." Ακόμα επειδή κάνω κλασσική μου είπε ο δάσκαλος μου σαν έπαιζα "Σταμάτα και δοκίμασε με την δική μου" πέρνω εγώ τη δική του και δοκιμάζω και μου λέει "Το φαντάστηκα...η δική σου σε περιορίζει...." Και μιλάμε για όργανο των 500Ε κατασκευασμένο στην Ισπανία...Αυτά δεν τα λέω για να δείξω ότι είμαι ο ένας κιθαρίστας κτλ αυτό που θέλω να πώ είναι ότι υπάρχει η ανάγκη της αναβάθμισης αν έχουμε εξαντλήσει τα όρια του προηγούμενου...Και σε μένα αρέσει να συλλέγω και φυλάω όσα λεφτά μπορεί να κρατήσει ένας έφηβος και τα ξοδεύω εκεί που με ευχαριστεί... Όμως έκανα και γώ μέγα λάθος από υπερκαταναλωτισμό...το μόνο πράγμα που μου αγόρασε ο πατέρας μου ήταν ένα σαξόφωνο περίπου 2000Ε και τώρα είναι ξαπλωμένο στη θηκούλα του χωρίς να ξέρω να παίζω...ίσως στο μέλλον...
Το point μου είναι "παν μέτρον άριστον" είται αγοράζουμε για να ποζάρουμε δίπλα σε αυτά είται για να παίζουμε το όργανο βοηθά να εξωτερικέψουμε τα συναισθήματα και τις σκέψεις μας με αυτό το μαγικό πράγμα που λέγεται ΜΟΥΣΙΚΗ...Και μην ξεχνάτε πως καινούργιος εξοπλισμός, μια καινούργια κιθάρα μπορεί να εμπνεύσει στον μουσικό (με καινούργιους ήχους κτλ) να χαρίσει κάτι φρέσκο στο μουσικό στεραίωμα....
βλεπω οτι εχεις καταλαβει αυτο που λεω με την αυτοκριτικη σου με το σαξοφωνο. αντιθετα, η κιθαρα σου οντως χρηζει αναβαθμισης, και θα δεις οταν παρεις καινουρια οτι θα την αξιζεις, και θα σου δωσει αληθινη χαρα. αντιθετα, αν επαιρνες εξ'αρχης μια κιθαρα πχ των 2000 οχι μονο δε θα σου προσεφερε μεγαλυτερη ικανοποιηση απο αυτη που εχεις τωρα, αλλα πιθανα να μην μπορουσες να εκτιμησεις και τι οργανο κρατας στα χερια σου. ειπαμε, αγοραζουμε αυτο που χρειαζομαστε

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
55 Απαντήσεις
17232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/07, 12:43
από bairn of mosul
35 Απαντήσεις
11673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/05, 22:04
από delfinaki
16 Απαντήσεις
6171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 20:18
από Υπνοβάτης...
8 Απαντήσεις
5003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 18:51
από Wise_One
7 Απαντήσεις
5606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/13, 15:57
από panicX
9 Απαντήσεις
6916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/14, 23:29
από Lampr0s
6 Απαντήσεις
6730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/15, 21:54
από saved
0 Απαντήσεις
11537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/17, 15:28
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/23, 22:55
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/23, 07:48
από Ioannis Anastassakis