Αποστολέας Θέμα: Γιατι "σερνεται" το κιθαρα?  (Αναγνώστηκε 12802 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Γιατι "σερνεται" το κιθαρα?
« Απάντηση #25 στις: 06/11/10, 20:43 »
Χαχαχα! Κανένας δεν θα αποχωρήσει για μένα, γιατί τους κρατάει καρφωμένους εδώ, το δικό σου μεγαλείο.  Άλλωστε και εγώ γι αυτό μπαίνω εδώ, μόνο και μόνο για σένα. Σε σκέφτομαι ασταμάτητα....Ο Χόλις σου.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Γιατι "σερνεται" το κιθαρα?
« Απάντηση #26 στις: 06/11/10, 20:54 »
Τα μελη ερχονται και φευγουν κατα βουληση. Υποθετω οτι οι "παλιοι" μεγαλωνουν και μαζι οι υποχρεωσεις τους. Σιγουρα πάντως υπαρχουν και καποιοι στους οποιους δεν αρεσει το kithara.gr και τους αρεσει καποιο αλλο site, αλλά και αντιστροφα. Επισης, σιγουρα υπαρχουν πραγματα που θα μπορουσε το kithara.gr για να αναπτυχθει και να κραταει το ενδιαφερον των μελων. Για αυτο το τελευταιο, υπαρχουν ηδη καποιες ιδεες και ειμαστε ανοικτοι και σε νεες ιδεες απο οποιον θελει να τις εκφρασει. Και οποιος/α θελει να βοηθησει στην υλοποιηση τους ειναι βεβαια ιδιαιτερως ευπροσδεκτος/η.

master of puppets, τι εννοεις "ειναι πλασματικοι"; Εγω μιλησα για μια συγκεκριμενη ημερα μεσα σε ολα τα χρονια του kithara.gr. Απο που εβγαλες συμπερασμα για τις υπολοιπες και ποιο ακριβως ειναι αυτο;

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Γιατι "σερνεται" το κιθαρα?
« Απάντηση #27 στις: 06/11/10, 21:19 »
master of puppets, τι εννοεις "ειναι πλασματικοι"; Εγω μιλησα για μια συγκεκριμενη ημερα μεσα σε ολα τα χρονια του kithara.gr. Απο που εβγαλες συμπερασμα για τις υπολοιπες και ποιο ακριβως ειναι αυτο;


δεν μίλησα για μια μέρα συγκεκριμένα...ούτε θα καθήσω να το ψάξω και τόσο πολύ κιόλας...γιατί όπως είπες έχουμε και άλλες υποχρεώσεις.... :P  πλασματικοί αριθμοί πχ είναι τα 30000 μέλη σε σχέση με τα "ενεργά" μέλη...


όσο για κάτι που χρειάζεται άμεση βελτίωση είναι η ανάζητηση του kithara....με όποιον το έχω συζητήσει το συμπέρασμα που βγάλαμε είναι πως περισσότερο μπερδεύει παρά βοηθάει...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Γιατι "σερνεται" το κιθαρα?
« Απάντηση #28 στις: 06/11/10, 23:29 »
Τα 30000+ είναι πραγματικοί λογαριασμοί χρηστών που έχουν δημιουργηθεί από πραγματικούς ανθρώπους, μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια λειτουργίας του φόρουμ. Φυσικά, κάποιοι δεν χρησιμοποιούνται πια, και είναι λογικό όπως σε όλα τα φόρουμ. Δεν υπάρχει τίποτα "πλασματικό" σε αυτό.

Τα "ενεργά" μέλη είναι ένας  σχετικός όρος. Αν κάποιος ορίσει συγκεκριμένα κριτήρια, μπορεί να βγάλει στατιστικά... τα οποία έχουν νόημα μόνο αν υπάρχει και ένα ανάλογο μέτρο σύγκρισης.

Ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα με την Αναζήτηση;

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Γιατι "σερνεται" το κιθαρα?
« Απάντηση #29 στις: 07/11/10, 01:01 »
Τα 30000+ είναι πραγματικοί λογαριασμοί χρηστών που έχουν δημιουργηθεί από πραγματικούς ανθρώπους, μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια λειτουργίας του φόρουμ. Φυσικά, κάποιοι δεν χρησιμοποιούνται πια, και είναι λογικό όπως σε όλα τα φόρουμ. Δεν υπάρχει τίποτα "πλασματικό" σε αυτό.

Τα "ενεργά" μέλη είναι ένας  σχετικός όρος. Αν κάποιος ορίσει συγκεκριμένα κριτήρια, μπορεί να βγάλει στατιστικά... τα οποία έχουν νόημα μόνο αν υπάρχει και ένα ανάλογο μέτρο σύγκρισης.

Ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα με την Αναζήτηση;


Επειδή μου μυρίζει παρεξήγηση....δεν το λέω με αρνητικό τόνο....αλλά όχι....τα ενεργά μέλη δεν είναι σχετικός όρος....όταν βλέπουμε κάθε μέρα να ποστάρουν τα ίδια 50 άντε βαριά βαριά 100 άτομα....αυτά είναι και τα ενεργά μέλη......τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω απο τη μεριά μου.....


Με την αναζήτηση το πρόβλημα μου εμένα είναι ότι πατάω αναζήτηση με την λέξη "μπλε" πχ και τα αποτελέσματα είναι "εμπλέκομαι, συμπλέκομαι" κτλ κτλ...τεσπα...αυτο πες το προσωπική ιδιοτροπία.....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Γιατι "σερνεται" το κιθαρα?
« Απάντηση #30 στις: 07/11/10, 09:04 »
Αν μου πεις ποια είναι τα κριτήρια για να θεωρείται κάποιος "ενεργό μέλος" (π.χ. πλήθος μηνυμάτων, τελευταία σύνδεση, πλήθος μηνυμάτων τις τελευταίες Χ μέρες, κ.ά.), και έχεις ένα μέτρο σύγκρισης με ανάλογα site, τότε πιθανόν να μπορέσω να σου απαντήσω πιο συγκεκριμένα.

Στην αναζήτηση εμφανίζονται τα αποτελέσματα ταξινομημένα με πρώτα τα πιο σχετικά με αυτό που αναζητάς. Αν δεις οτι από κάποιο αποτέλεσμα και κάτω δεν υπάρχουν πια αποτελέσματα με "μπλε" αλλά "εμπλεκομαι" κλπ, τότε αγνόησέ τα όλα από εκεί και κάτω.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Γιατι "σερνεται" το κιθαρα?
« Απάντηση #31 στις: 07/11/10, 10:15 »
Master of puppets, καταλαβαίνω τι εννοείς, μιας και το έχω πει και εγώ αρκετές φορές σε ότι αφορά το πόσοι δραστηριοποιούνται έντονα στο site. Όμως το δίκιο το έχει ο Βραζίλης. Ο μόνος τρόπος ας πούμε για να βρεις άκρη σε αυτό. Είναι να στειλεις πμ σε 30.000 μέλη, ότι αν δεν συνδεθούνε και απαντήσουνε στο πμ, ξέρω γω εντός 6μηνών - 1 χρόνου, θα διαγραφεί ο λογαριασμός τους. Σε κάποιους ακούγεται βέβαια πιεστικό, σε άλλους πάλι λογικό.
 
Όσον αφορά την αναζήτηση, δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Για την ακρίβεια το παρατήρησα τώρα που το είπατε. Συνήθως πάω στο google : kithara.gr + λέξη   και τριγυρίζω στα αποτελέσματα.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Γιατι "σερνεται" το κιθαρα?
« Απάντηση #32 στις: 07/11/10, 13:41 »
Μεσα σε ολα αυτα πρεπει να συνυπολογισουμε και τα εξης:

1) Ξεκινησαν τα σχολεια με αποτελεσμα μελη τα οποια ανηκουν στη Λυκειακη εκπαιδευση να μην εχουν το χρονο να μπαινουν στο forum ή στο chat ( εδω καλα καλα δεν εχουν το χρονο να κοιμηθουν )

2) Πολλοι αποφοιτοι Λυκειου βρισκονται σε φαση μετακομισης λογω των φοιτητικων τους υποχρεωσεων κι αυτο σημαινει πως ουτε προσβαση στο internet εχουν, ουτε αυτη τη στιγμη "καιγονται" αμεσα να μπουν στο διαδικτυο για το kithara. Κοινως μας εφαγε τη πελατεια το "Ευδοξος" :D

3) Αν και μπορει να φανει ακραιο, ακομα και η κριση που περναμε τωρα στην Ελλαδα κανει παρα πολλους να μην ενδιαφερονται για το διαδικτυο οπως πριν ή να βρισκονται σε φαση αναζητησης εργασιας λογω προβληματων!


Και λεω πως δεν ειμαστε το μονο μουσικο forum που εχει μειωθει η κινηση. Μη ξεχναμε πως ειναι κι ακριβο χομπυ να εισαι "ψαγμενος" μουσικος ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
42 Απαντήσεις
15378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/03, 17:32
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
11706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
15 Απαντήσεις
10481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
1 Απαντήσεις
3384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/06, 09:06
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/06, 12:34
από Bάγια
8 Απαντήσεις
17658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/07, 00:42
από stratocasteros
17 Απαντήσεις
6559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/08, 20:26
από Jezus
15 Απαντήσεις
7784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/08, 15:57
από VampireLestrat
0 Απαντήσεις
19806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/15, 15:13
από NAS.O.S.
0 Απαντήσεις
8158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/16, 16:34
από Ioannis Anastassakis