Αποστολέας Θέμα: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 19773 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sokob

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Παρακαλώ το παρακάτω thread ναμην θεωρηθεί διαφήμηση...είναι μια κατάθεση (σε περίληψη) απόψεων για ένα από τα παλαι'ότερα εργαστήρια στο είδος του στην ΄χωρα, με αφορμή διάφορα που διαβάζω καθημερινά σε διάφορα φορουμς.

Επιτρέψτε μου να καταθέσω κι εγώ την άποψη που διαμόρφωσα πηγαίνοντας πολύ αραια (διότι δεν παίζω και πολύ) τις κιθάρες μου στον jimmy (κατάστημα rock stuff - απέναντι από τα παλιά γραφεία του πασοκ στην Χ.Τρικούπη)

Καταρχίν κάτι γενικό....

Eπειδή κάποιοι λένε ότι δεν έμειναν ευχαριστημένοι. απο΄τον χ ή τον ψ τεχνικό..μια ερωτησούλα...Βεβαίως κάθε ένας μας γουστάσει συγκεκριμένο setup στο όργανο...αυτό είναι κάτι το οποιο το τονίζουμε στον τεχνικό και δεν τον αφήνουμε να κάνει του κεφαλιού του 100% έτσι δεν είναι? τωρα επειδη και οι τεχνικοί με τη σειρά τους έχουν κι αυτοί και γνώμη και αρχές που ελάχιστα ίσως αλλά διαφέρουν...αν καθόμαστε...ΙΝΔΙΑΝΟΙ όταν τους δίνουμε τις κιθάρες...δεν καταλαβαίνω το...δεν έμεινα ευχαριστημένος μετα...πότε μετά ? δεν δοκιμάζουμε έστω και ακουστικά το όργανο όταν το παραλάβουμε κύριοι? δεν λέμε στον τεχνικό επί τόπου ξέρεις γιατί αυτό και δεν μου αρέσει το άλλο?...τι γίνεται? κάνουμε μώκο ενώ πληρώνουμε και μετά ξεκατινιαζόμαστε εδώ μέσα και σε forums γενικότερα?
.......
Περιμένω συγκεκριμένα παραδείγματα...

Ο τζίμης για την ιστορία είναι από τους παλαιότερους στο χώρο από την εποχή του Λυρικόν που θα θυμούνται οι παλαιότεροι. Εμπειρία εξασφαλισμένη.

Με την ίδια ευγένεια όπως τότε παραλαμβάνει το μπάσσο ή την κιθάρα και προς απογοήτευση πολλών ανακοινώνει ότι χρειάζεται τουλάχιστον 1 εβδομάδα κι αυτό όχι από ψώνιο ή και ...καλά φόρτο εργασίας..αλλά από αληθινό ΦΟΡΤΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ο οποίος εξάλλου φαίνεται κιόλας,...συχνά από τις κιθάρες που περιμένουν τη σειρά τους δεν χωράνε οι πελάτες μέσα στον ούτως ή άλλως μικρό χώρο του εργαστηρίου.

Ξέρεις ή όχι από σετ απ ηλεκτρικής δεν μπορείς να μην αναγνωρίσεις ότι όταν παραλαμβάνεις όργανο από το τζίμη..βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή παικτική κατάσταση. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ....


Άριστη δουλειά με 45 ευρώ για το κλασικό service - setup (πολλά χρόνια σταθερή τιμή...προσοχή διότι ακούστηκαν αλλού κάτι 70άρια)

Την εργασία του εμπιστεύονται ούτως χιλιάδες αθηναίοι τα τελευταία χρόνια, επώνυμοι και μη.

Η φιλική διάθεση με την οποία αντιμετώπιζε την μάλλον συχνή (και ενοχλητική κάποιοες φορές λόγο ασχετοσύνης μου) παρουσίας μου στο εργαστήριο χωρίς να έχω από την άλλη κάποιο όργανο να του πάω με κάνει να σας πω με σιγουριά ότι δεν κοιτάει κανέναν σαν ευρώ (όπως εσφαλμένα αναφέρεται κάποιες φορές.)

Η στάση του αυτή πέρα από το αποτέλεσμα της πολύ καλής δουλειάς του θέλω να πιστεύω ότι δημιούργησε μια κάποια φιλία μεταξύ μας γεγονός που με κάνει πολύ χαρούμενο να μπω να πω 2 λόγια γι αυτόν σε forum.

Πάντως ...(και αυτό με όρκισε να μην το αναφέρω πουθενά για να μην του ζητάνε φίλοι και γνωστοί λαγούς με πετραχείλια - αλλά τέτοια πράγματα πρέπει να μαθαίνονται)...
όταν από ατύχημα ένας φίλος χτύπησε σε κάτι αιχμηρό 3 τάστα της ολοκαίνουριας fender masterbuilt john cruz 62 strat moy κι έπεσα να πεθάνω μου έτριψε τα τάστα και μου την παρέδωσε δωρεάν Κυριακάτικα ...έτσι λέει επειδή με είδε και στεναχωρήθηκα.....
Αυτός είναι ο Τζίμης..και μακάρι να προσέχει τις κιθάρες μας για πολλά χρόνια ακόμα.
Άριστα από μένα σε τεχνική επαγγελματισμό και πάνω απ όλα ανθρωπιά της οποίας όλα τ άλλα είναι συνεπαγωγές.

Δημήτρης.

Αποσυνδεδεμένος sokob

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 27/01/10, 13:47 »
αν δεήσει κάποιος χριστιανός ας το ανεβάσει και στο noiz διότι μ έδιωξαν λόγω ασέβειας
ευχαριστώ΄πολύ

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 27/01/10, 14:09 »
ωραιος ο τζιμης..!!!!
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 27/01/10, 14:36 »
Εγώ φέτος πηγα πρωτη φορα κιθαρα εκει(καινουργια για αλλαγη μαγνητων και setup) και εμεινα απολυτα ευχαριστημένος.Πολυ καλη δουλεια,εξυπηρετικός και παντα προθυμος να απαντησει στις οποιες ηλιθιες ερωτησεις μου με ενδιαφερον.Σιγουρα θα ξαναπάω χωρις δευτερη σκεψη.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 27/01/10, 20:42 »
Ειχα πάει στον jimmy πέρυσι για να αφήσω την κιθάρα μου για σετ απ και αλλαγή tone knob. Από το σετ απ (45€ πάντα) έμεινα πολύ ευχαριστημένος καθώς έκανε κάτι παραπάνω από εκπληκτική δουλειά. Το μόνο μείων ουσιαστικά είναι οτί μου ζήτησε για την αλλαγή του ποτεσιομέτρου 20€, δε ξέρω εμένα μου φάνηκαν πολλά, σύνολο 65€.

Επίσης πέρασα τις προάλλες από το μαγαζί του και τον ρώτησα πόσο πάει το σετ απ (που ξέρω, μπορεί να το ακρίβυνε) μαζί με μια αλλαγή nut, μου είπε 45€ σετ απ και 35€ αλλαγή nut (το κοβει μόνος του και είναι κοκκάλινο απο ελεφαντόδοτο μου είπε), αν γίνουν μαζί, μου τα αφήνει 70€.

Οπότε αν εξεραίσουμε τη φάση με το ποτεσιόμετρο, (μιας και έμαθα να τα αλλάζω μόνος μου τώρα  :P) ο jimmis εχει + από μένα

Υ.Γ  Δε κάνω διαφήμηση για το μαγαζί, προς Θεου.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 27/01/10, 20:46 »
70 Ευρώ για σετάπ και nut, και 20 για ένα knob, ε είναι πολλά. Ανεξαρτήτως ποιότητας δουλειάς.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 27/01/10, 22:06 »
Aν τα 45 περιλαμβανουν και ενα καλο σετακι χορδες, δεν θα το ελεγα ακριβο. 35 για το nut παντως ειναι πολυ καλα.

Εγω Σαλονικα παντως σκαω 15 για σεταπ (χωρις χορδες), και η δουλεια που κανει στο οργανο ειναι φοβερη. Σαν καινουρια την περνω πισω.
Αυριο εχω και παραλαβη την Nightswan 8)

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 27/01/10, 22:29 »
Aν τα 45 περιλαμβανουν και ενα καλο σετακι χορδες, δεν θα το ελεγα ακριβο. 35 για το nut παντως ειναι πολυ καλα.

Εγω Σαλονικα παντως σκαω 15 για σεταπ (χωρις χορδες), και η δουλεια που κανει στο οργανο ειναι φοβερη. Σαν καινουρια την περνω πισω.
Αυριο εχω και παραλαβη την Nightswan 8)

Ναι φίλε μου 45€ με 12αρες Ernie Ball που του είχα πει να βάλει τότε. Και... WTF?! μόνο 15€?! τσάμπα πράμα! οχι αστεία!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 28/01/10, 12:03 »
offtopic: @Stinky: Θεσσαλονίκη που την πας για σετάρισμα;
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 28/01/10, 12:31 »
αλλαγή nut (το κοβει μόνος του και είναι κοκκάλινο απο ελεφαντόδοτο μου είπε)

Η εμπορία ελεφαντόδοντου είναι παράνομη από τα τέλη της δεκαετίας του '80, οπότε μάλλον άλλο υλικό είναι...

Πάντως τα 45€ για setup με χορδές είναι καλή τιμή...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 28/01/10, 12:37 »
Δεκτό, αν πρόκειται για καλές χορδές.
Τέλος πάντων, προσωπικά έχω αρχίσει να σετάρω τις κιθάρες μόνος μου εδώ και περίπου ένα χρόνο και μόνο εάν εμφανιστεί κάτι σοβαρό καταφεύγω σε μάστορα. Πιστεύω ότι το να μάθει κανείς τα βασικά του intonation, action κλπ. και να τα εφαρμόζει σε μία (καλοδιατηρημένη) κιθάρα είναι απαραίτητο από ένα στάδιο και μετά.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 28/01/10, 14:45 »
Δεκτό, αν πρόκειται για καλές χορδές.
Τέλος πάντων, προσωπικά έχω αρχίσει να σετάρω τις κιθάρες μόνος μου εδώ και περίπου ένα χρόνο και μόνο εάν εμφανιστεί κάτι σοβαρό καταφεύγω σε μάστορα. Πιστεύω ότι το να μάθει κανείς τα βασικά του intonation, action κλπ. και να τα εφαρμόζει σε μία (καλοδιατηρημένη) κιθάρα είναι απαραίτητο από ένα στάδιο και μετά.
Mαζι σου  :up Εχει κ περισσοτερο ενδιαφερν ετσι.

Ασε που το σεταρισμα ειναι κατι προσωπικο,δεν εχω μεινει ποτε ευχαριστημενος οσες φορες εχω παει κιθαρα για σετ απ,επρεπε να την φερω στα μετρα μου οποτε ποιος ο λογος?

Θα παραγγειλω κ εργαλειακια απο Stew να αλλαζω κ τα ταστα κ τερμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/10, 14:46 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 28/01/10, 15:05 »
Σε βλεπω να πιανουν τα χερια σου εσενα...
Εγω παλι ειμαι ελλεεινα ασχετος. Μονο χορδες ξερω να αλλαζω και με το ζορι.  ::)


Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: 28/01/10, 16:45 »
Σε βλεπω να πιανουν τα χερια σου εσενα...
Εγω παλι ειμαι ελλεεινα ασχετος. Μονο χορδες ξερω να αλλαζω και με το ζορι.  ::)
Αδερφε εαν εισαι κοντα μου (Χαλανδρι) ελα οποτε θες απο το σπιτι φερε κ την Flora(l) :) να κατσουμε παρεα να δεις τι ευκολ0 κ κυριως τι ωραιο πραγμα ειναι  :up Ο Blackie μου μαρτυρας χαχα  :D Στειλε πμ
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #14 στις: 28/01/10, 18:17 »
Εγω μια φορα χρειαστηκε πριν απο πολλα χρονια να ζητησω τις υπηρεσιες του Τζιμη για αλλαγη μαγνητων...
Πηρα τη κιθαρα μετα απο 1 εβδομαδα και οταν τη πηγα σπιτι δεν επαιζε!!!!!!
Υπηρχε προβλημα με τον επιλογεα...κατ'εμε θα επρεπε να το ειχε ελενξει πριν μου τη δωσει...
Δε με χρεωσε εξτρα αλλα πηγα και ηρθα δυο φορες στην Αθηνα με μια V ανα χειρας...
Πλεον οι δουλειες γινονται με τα χερακια μου η απο χερακια φιλων...(βλ K.Dee) ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #15 στις: 28/01/10, 18:21 »
@ Wise One
Στον Παναγιωτη Λαμπη, Art Of Wood

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #16 στις: 28/01/10, 21:39 »

Άριστη δουλειά με 45 ευρώ για το κλασικό service - setup (πολλά χρόνια σταθερή τιμή...προσοχή διότι ακούστηκαν αλλού κάτι 70άρια)



Ποιος ρε παιδια ζηταει 70 ευρω για σεταπ μην τρελαθουμε... :o
Εγω παντως 30 δινω μαζι με χορδες d'addario...
οποιος θελει με πμ του λεω που.... ;)
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #17 στις: 28/01/10, 21:49 »
Ρε παιδια, σταματηστε αυτο το pm. Δεν ειναι παρανομο να αναφερεις κατι τετοιο στο φορουμ. Οι σωστοι επαγγελματιες πρεπει να ερχονται στην επιφανεια και να γινεται διαφημιση.

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #18 στις: 28/01/10, 22:25 »
Ρε παιδια, σταματηστε αυτο το pm. Δεν ειναι παρανομο να αναφερεις κατι τετοιο στο φορουμ. Οι σωστοι επαγγελματιες πρεπει να ερχονται στην επιφανεια και να γινεται διαφημιση.

Οκ!Στο καταστημα Νακας στο Περιστερι,θα βρειτε εναν τυπα πωλητη (Δημητρης) ο οποιος αναλαμβανει ρυθμισεις κιθαρας.Τον ανακαλυψα τελευταια,εκανα σεταπ σε μια Les paul και εμεινα super ευχαριστημενος,και με 30 ευρω οπως ειπα μαζι με χορδες!
Πριν ανακαλυψω τον Δημητρη τα σεταπ τα εκανα στον Οικοναμακη (αριστος) αλλα θελει υπομονη....Αν ειναι ομως για αλλαγη ταστων η δουλεια routing δεν θα τον αλλαζα τον Οικονομακη.

Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος sokob

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #19 στις: 29/01/10, 14:35 »
Tελικά μάλλον συμφωνούμε οι περισσότεροι για τον Jimmy...και σαν τεχνική αλλά και οικονομικά..
σχετικά με κάποιο λάθος που ακούστηκε ότι έκανε...ουδείς αλάνθαστος ,και δη ο εργαζόμενος πιστεύω, αλλά η διπλή μετακίνηση του φίλου πιθανώς να είχε αποφευχθεί αν ζητούσε να την ακούσει κατά την παραλαβή...νομίζω είναι κάτι που πρέπει να απαιτούμε κατά την παραλαβή του οργάνου.

Κάποιοι φίλοι βρήκαν άκρη αλλου πιο φθηνά ή λίγο ακριβότερα δεν έχει και τόση σημασία αρκεί να είστε ευχαριστημένοι με το τελικό αποτέλεσμα.

Κάποιοι επίσης ασχολήθηκαν και μόνοι τους από ένα σημείο και μετά με επιτυχία όπως ισχυρίζονται. Μπράβο και συγχαρητήρια από μένα....Βλέπετε το σωστό ρύθμισμα εκτός από γνώση, εμπειρία και ...χέρι απαιτεί και λίγο τσαμπουκά...τον οποίο εγώ κάτοχος μετά κόπων και βασάνων μιας πολύ καλής στρατ και μιας εξίσου πολύ καλής λεσ πολ...δεν τον έχω.....κωλώνω που λέμε...

Όλοι όμως μάθαμε κάτι κι αυτό νομίζω ότι προσφέρει την απόλυτη ευχαρίστηση σε σχέση με το ψώνιο ,hobby, αγάπη  ή όπως αλλιώς το αποκαλεί ο καθένας, μέσα από αυτό το πραγματικά φιλικό και ορεξάτο forum.
Φιλικά
Δημήτρης
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/10, 14:42 από sokob »

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #20 στις: 29/01/10, 23:08 »
τα σεταπ τα εκανα στον Οικοναμακη (αριστος) αλλα θελει υπομονη....

Ζησε Μαι μου να φας τριφυλλι  :roll
Επρεπε να γραψεις ΥΠΟΜΟΝΗ  :D
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Fender telecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #21 στις: 06/04/10, 12:03 »
Πριν κανα μήνα είχα πάει τη strat μου για σετάρισμα στο Jimmy, διότι της είχα αλλάξει pickguard και είχα διορθώσει λίγο το tremolo, οπότε ήταν απαραίτητο να πάει! Μετά από μια βδομάδα που την παρέλαβα πήγα σπίτι μου να παίξω και άκουγα μονίμως ένα ταστάρισμα όταν έπαιζα στα μεσαία τάστα. Ρώτησα ένα θείο που παίζει πάρα πολλά χρόνια και μου λέει ότι υπάρχει πρόβλημα με το truss rod και χρειάζεται επειγόντως service σε ειδικό. Και ρωτάω εγώ τώρα: Δεν έπρεπε να μου αναφέρει ότι υπάρχει πρόβλημα? Γιατί δεν το έπαθε στην πορεία. Μόλις πήγα σπίτι μου και άρχισα να παίζω το συνειδητοποίησα. Βέβαια τόσο χάλια που ήταν η κιθάρα πριν τη στείλω δεν ξέρω αν το είχε πάθει πριν τη στείλω ή αν το έπαθε κατά τη διάρκεια του setup. Και πάλι όμως δεν έπρεπε να το ξέρω???

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #22 στις: 14/03/17, 12:51 »
Γεια σε ολους. Το Πασχα θα ειμαι στην Αθηνα για 2 βδομαδες και σκεφτηκα να αφησω για σεταρισμα κιθαρα και μπασο. Η μεν κιθαρα του κουτιου μου εχει σπασει τα νευρα το buzz σε Ε και Α σε σχεδον ολα τα ταστα καθως και η D. Οσο το έψαχνα πριν την αγορα διαβασα απο αρκετους πως η συγκεκριμενη ερχεται πολυ ασχημα σεταρισμενη απο το εργοστασιο και μαλιστα ενας τυπος ειχε και ωδειο και σε διαστημα 3 ετων ειχε αγορασει πανω απο 20 κιθαρες για μαθητες του και τις αφηνε στον thomann για σεταρισμα πριν την παραλαβη. Το δε μπασο, εχει χιλιομετρα στην πλατη του και επισης αρκετο buzz. Οποτε θεωρω ενα σεταρισμα απο καποιον γνωστη θα βοηθησει. Εκτος του Jimmy υπαρχει καποιος έμπιστος στην Αθηνα που θα κανει δουλεια μεσα στις γιορτες; (βασικο)
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #23 στις: 14/03/17, 13:23 »
manmade guitars στον χολαργό, βρες τον απο facebook.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: jimmys (rock stuff) για set up ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #24 στις: 14/03/17, 15:55 »
Η δικιά μου προσωπική εμπειρία λέει Γιάννης Παπαδαντωνάκης στην Αγία Παρασκευή. Από τον Jimmy είμαι τρομερά εκνευρισμένος, γιατί σχεδόν κατέστρεψε μία les paul custom που του είχα πάει για service.
White noise

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/03, 23:06
από H4RRY
16 Απαντήσεις
12978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/05, 00:18
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
12 Απαντήσεις
5374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 02:36
από cyclo
4 Απαντήσεις
3539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/08, 22:58
από indie-anos laternative
3 Απαντήσεις
3104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 01:03
από norway
11 Απαντήσεις
7524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/09, 21:44
από Holyshock
18 Απαντήσεις
6768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 18:34
από simoon
11 Απαντήσεις
9758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 13:54
από hammer
2 Απαντήσεις
2912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 14:52
από makistzou
5 Απαντήσεις
5817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 17:25
από Stinky