Αποστολέας Θέμα: Post Something...  (Αναγνώστηκε 3400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Post Something...
« στις: 18/12/08, 14:54 »
Χρόνια και ζαμάνια... Πάει πολύς καιρός από τότε που ποστ-αρα κάτι σε αυτό το forum και ακόμα περισσότερος από τότε που ανέβασα κάποιο μουσικό κομμάτι... Τεσπα...

Παραθέτω παρακάτω το λινκ από ένα κομμάτι που τελείωσα πρόσφατα... ΠΡΟΣΟΧΗ: είναι σε πολύ προταρχική μορφή και έχει και midi που βγάζουν μάτι με την αναληθοφάνεια τους. Παρόλ' αυτά, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας. Σαν σύνθεση κυρίως γιατί από ήχο είναι μάπα και το ξέρω....

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον κάνει τον κόπο να το ακούσει.

http://rapidshare.com/files/174531904/Post_Something.mp3

Περιμένω την γνώμη σας..  ;)
 
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος dreddoukos77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Post Something...
« Απάντηση #1 στις: 23/12/08, 03:22 »
Το κομμάτι συνθετικά θέλει λίγη δουλίτσα (από ήχο μόνος σου τα είπες)....
Ειδικά η εισαγωγή κατά τη γνώμη μου είναι τεράστια! 1:35 χωρίς καμία σχεδόν αλλαγή πριν την πρώτη μελωδική γραμμή σ' ένα κομμάτι πέντε λεπτών...
Αλλά και γενικά το τραγούδι είναι λίγο flat και υπερβολικά αργό...
Τέσπα.. δεν είναι πρόθεσή μου να προσβάλλω, δημιουργική κριτική προσπαθώ να κάνω... Έχεις ιδεούλες μέσα αλλά θέλει λίγη δουλίτσα!  0:)
Ίσως να έβαζες κάποιο σολάκι μέσα... Αν πάλι πρόθεσή σου είναι να βγάλεις ατμόσφαιρα τύπου μουσικής ταινιών, τότε σε κάθε περίπτωση θα πρέπει η παραγωγή να ανέβει σκάλες πάνω!

Αυτά... Ελπίζω να βοήθησα...

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Post Something...
« Απάντηση #2 στις: 26/12/08, 00:01 »
Και εμενα,κατι σαν μουσικη ταινιας μου φανηκε..αν το προοριζεις για κατι τετοιο,δεν νομιζω οτι θελει πολλα ακομη...αν οχι θα πρεπει να τουδωσεις καποια μορφη.. ???
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Post Something...
« Απάντηση #3 στις: 09/01/09, 09:45 »
Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

dreddoukos77, σε καμία περίπτωση δεν με προσβάλεις. Άλλωστε μόνος σου το είπες ό,τι θες να κάνεις δημιουργική κριτική.
Με την εισαγωγή που λες ίσως και να το κούρασα. Έχοντας κατά νου ό,τι ήθελα να κάνω ένα post κομμάτι (αρχικά) προσπάθησα να χτίσω πάνω στην αρχική μελωδία. Ίσως βέβαια και να το παράκανα. Από παραγωγή το ξέρω ό,τι είναι χάλι μαύρο (και άσπρο μη σου πω  ;D)..

armagedon, μουσική ταινίας ε? Πώς το κάνω αυτό, δεν μπορώ να καταλάβω. Και σε άλλα κομμάτια που έχει τύχει να ανεβάσω στο παρελθόν το ίδιο μου λέγαν τα παιδιά. Και το ωραίο είναι ό,τι ούτε soundtrack ακούω, αλλά ούτε και πολλές ταινίες βλέπω. Τι να πω...  ::)

Όπως και να 'χει, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.  ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Post Something...
« Απάντηση #4 στις: 10/01/09, 19:23 »
Χωρίς να είναι και το κορυφαίο κομμάτι όλων των εποχών, μου άρεσε αρκετά. Μου θύμισε λίγο παλιούς Paradise Lost. Πολύ καλή η εισαγωγή! Ωραίος!

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Post Something...
« Απάντηση #5 στις: 12/02/09, 09:39 »
buckethead RULES!!, σ' ευχαριστώ πολύ, να 'σαι καλά.. Paradise Lost, ε? Θα μπορούσε... Φαντάζομαι ότι στο θυμίζει λίγο η lead κιθάρα...
Anyway, σ' ευχαριστώ και πάλι...  ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος dreddoukos77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Post Something...
« Απάντηση #6 στις: 25/02/09, 10:27 »
(Πάει λίγος καιρός...)

Είναι πολύ καλό που την κριτική την ακούς χωρίς να προσβάλλεσαι! Αυτό είναι ένα πολύ βασικό προσόν που πολλοί μουσικοί/οργανοπαίκτες δεν το έχουν, με αποτέλεσμα να μην βελτιώνονται και ποτέ...

Χαίρομαι πάρα πολύ που υπάρχουν άτομα καλοπροαίρετα εδώ μέσα, γιατί να σου πω την αλήθεια σε κάτι άλλα post είδα πολύ κομπλεξικά πράγματα και είχα ψιλοαπογοητευτεί!!! Νόμιζα ότι με την περιρρέουσα ατμόσφαιρα δε θα τα καταφέρω να γίνω κατανοητός και να συνεννοηθώ...  :wall

Σήμερα μου έδωσες (ΚΑΙ εσύ βέβαια για να λέμε την αλήθεια) ένα μικρό φωτάκι ελπίδας... 0:)

Να'σαι καλά και να συνεχίσεις να γράφεις καινούργια πράγματα!!! :beer

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Post Something...
« Απάντηση #7 στις: 14/03/09, 20:15 »
dreddoukos77, ακόμα και να διαφωνεί κάποιος με αυτά που λέει κάποιος άλλος, οφείλει να ακούσει την γνώμη του... Είναι απλό: Από την στιγμή που αποφασίζεις να ανεβάσεις κάτι, τότε πρέπει να είσαι προετοιμασμένος και για θετική και αρνητική κριτική... Και να πω την αλήθεια: Καλύτερα να ακούει κανείς αρνητική κριτική, αρκεί αυτή να γράφεται καλοπροαίρετα κι όχι με προσβλητική διάθεση.... Όταν σε σχολιάζουν αρνητικά αλλά τεκμηριωμένα, σε βοηθάει να προσέξεις καλύτερα την επόμενη φορά (πχ να ηχογραφήσεις καλύτερα, να αλλάξεις την δομή του κομματιού κλπ)....

Κι όσο για καινούργια πράγματα, όλο και κάτι γίνεται... Χρόνος δεν υπάρχει (λόγω δουλειάς και μεταπτυχιακού) αλλά το παλεύουμε όσο μπορούμε....  ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 04:36
από Fys
5 Απαντήσεις
3002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 23:12
από sotoman
2 Απαντήσεις
2598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/08, 17:02
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
3297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 17:37
από Kli Klis
8 Απαντήσεις
4116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 19:16
από gr1g0r1s
1 Απαντήσεις
2472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/10, 13:48
από moulan7
0 Απαντήσεις
1515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/11, 23:07
από jimmy 1916
8 Απαντήσεις
3640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/11, 02:08
από Garvin
4 Απαντήσεις
2539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/12, 12:02
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
6018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/15, 13:31
από profsokin