Αποστολέας Θέμα: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)  (Αναγνώστηκε 13078 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #25 στις: 17/05/08, 04:09 »
MakisSRV : οποτε επετρεψε μου και εγω να μην σπαταλησω τον χρονο μου μαζι σου.

MACMISIAS : λογοτεχνικα τα λες, αλλα θα σταθω εδω:
Παράθεση
Και όμως η Πίστη είναι ζήτημα καθαρά καλλιέργειας.Ο καλλιεργημένος άνθρωπος ψάχνει,φιλοσοφεί,αναζητάει πέρα από αυτό που του δίνει η μόρφωση.Η μόρφωση μιλάει με αξιώματα(π.χ ο νόμος της βαρύτητας).Η καλλιέργεια αναζητάει και βρίσκει καινούργια πράγματα.Εγώ προσωπικά ξέρω πολλούς καλλιεργημένους ανθρώπους που πιστεύουν.
Δεν ειπαμε οτι η μορφωση/επιστημη ειναι ενα αδρανες στοιχειο.Αναζηταει, ψαχνει και ερευνα τον κοσμο γυρω μας για να ανακαλυψει πως λειτουργει.Τα "αξιωματα" που λες (ευκλειδια γεωμετρια, ο 1ος θερμοδυναμικος νομος) ναι μεν ειναι αξιωματα (δεν εχουν αποδειξη) αλλα η ορθοτητα τους προσεγγιζει την "αποδεικτικοτητα" τους, αφου επαληθευονται σε παμπολλες εφαρμογες.
Η "πιστη" της αναζητησης που επικαλεισαι, ισως να  αναφερεσαι σε περιπτωσεις οπου ενας επιστημονας διετυπωνε ριζικα διαφορετικη γνωμη απο την επικρατουσα της επιστ. κοινοτητας, και τελικα ηταν σωστη.Οπως ο αινσταιν στην ειδ. θεωρια της σχετικοτητας.Το οτι ο " ΜιαΠετρας " ειχε "πιστη" στην θεωρια του δεν σημαινει οτι αυτη θα αποδυκνειοταν σωστη (και το αναποδο). Απλα μας δειχνει τον συντηριτισμο της επιστημονικης κοινοτητας στις αρχες του 20ου αιωνα...

Και επιπλεον, αυτο που προσπαθω να φωναξω, ειναι οτι το ζητημα του θεου, και πολυ περισσοτερο των θρησκειων, ειναι καταριπτο μεσω της απλης λογικης
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #26 στις: 17/05/08, 04:32 »
Και επιπλεον, αυτο που προσπαθω να φωναξω, ειναι οτι το ζητημα του θεου, και πολυ περισσοτερο των θρησκειων, ειναι καταριπτο μεσω της απλης λογικης
[/quote]
Μα απλή λογική είναι το πρώτο πράγμα που σου έρχεται στο μυαλό.Η λογική που επικαλείσαι είναι πολύπλοκη λογική ,με παραμέτρους,θεωρία,στατιστική,πείραμα,απόδειξη στο εργαστήριο,έρευνα ετών και τελικά για το ζήτημα του Θεού "συζητήσιμη".Η απλή λογική πιστεύει στο Θεό γιατί είναι στη φύση του ανθρώπου να πιστεύει στο Θείο.Και παρακαλώ ας μου εξηγήσει κάποιος με οποιαδήποτε λογική θέλει γιατί η φύση έβαλε στον άνθρωπο αυτήν την ανησυχία και τάση για αναζήτηση.Σε τi εξυπηρετεί αυτό τη φύση; Δεν αμφισβητούμε ότι χρειαζόμαστε μάτια για να βλέπουμε.Γιατί αμφισβητούμε όμως την ανάγκη να πιστεύουμε;Γιατί το ένα είναι αλήθεια και το άλλο ψέμματα;Και θα μου πει κάποιος ναι έχουμε ανάγκη να πιστεύουμε ακόμα και σε φαντάσματα.Ευκολο να το λες.Μπορείς όμως όντως να αποδείξεις ότι έτσι είναι;Και κάτι φιλοσοφικό για το τέλος.Κάποια στιγμή μπορείς να αποδείξεις την ύπαρξη.Την ανυπαρξία όμως πως την αποδεικνύεις;Πως μετριέται το τίποτα;Έχουμε βάλει οι άνθρωποι το μηδέν σαν σύμβολο του τίποτα.Πως γνωρίζουμε κάτι που δεν υπάρχει;(όχι τον αριθμό,αλλά την έννοια που περιέχει).Άστα να πάνε Blacksheepios.Δεν βγαίνει άκρη.Άσε αυτούς που πιστεύουν ,να πιστεύουν και αν εσύ δεν πιστεύεις καλά κάνεις και μια χαρά παλληκάρι είσαι πάλι.Καληνύχτα τώρα,αν χρειαστεί τα ξαναλέμε αύριο...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/08, 04:34 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #27 στις: 18/05/08, 03:00 »
Εχω κεφια και να σχολιασω λιγο το βιντεο. Εξ αρχης παντως σημειωνω οτι στην εκθεση ιδεων, παιρνεις πολυ καλο βαθμο, λεκτικο ακριβειας, αραγης παραταξη επιχειρηματων, συνεπεια συνθετουσα καθαρο στοχο, λειπει παντελως το τερπνον και ο καλλωπισμος, πρεπει να υπαρχουν διαλειμματα αναπαυσεως και ονειροπολησως, δεν σε ειρωνευομε, σαν παλιοτερος στα λεω για την προοδο, διοτι φαινεται οτι αξιζει να προχωρησεις στην ρητορικη τεχνη = πειθω και ευχαριστω τον ακροατη.
Προσπαθεις να συμπεριλαβεις το ολον του θεου εντος της λογικης σκεψεως, δια της λογικης σκεψεως. Επακριβως θα ελεγα την εννοια θεος, με την οποια παλευεις αδιακοπα. Και αν το κατορθωσεις ποτέ, θα εισαι ο πρωτος στην ιστορια. Τι θα πης τοτε ;; Ειμαι υποχρεωμενος εκ της λογικης να δεχθω την υπαρξη θεου. Αυτο θα πης, χωρις αμφιβολια. Αλλα εξισου υποχρεωμενοι ολοι οι ανθρωποι ειμαστε και εναντι της πενιας, δηλ. η κοιλια μας θα πεινασει, δεν γινεται αλλιως, λογικο ειναι. Για να παραλειψω τοσες και τοσες υποχρεωτικες καταστασεις του βιου, καταληγω αναφεροντας τον θανατο, λογικος κι ο θανατος. Θα σε ρωτησω λοιπον. Εαν χωρεσεις ολον τον περι θεου λογον σε λογικη εννοια ή αν θελεις απλα ολο το θεο στη λογικη, δεν εισαι υποχρεος λογικης συνεπειας ;; Ποια ειναι η ελευθερια σου ;;
Το crisis of theorie οπωσδηποτε ειναι κατι που μπορει να ισχυει, υπαρχουν σιγουρα ανθρωποι χριστιανοι θρησκευομενοι οπως περιγραφεις, αλλα και σε ολες τις θρησκειες. Αν ισχυει η θεωρια πρεπει να ισχυει για ολους, ισχυει και για τους χρηστες της θεωριας, δηλ. και αυτοι ειναι υπολογοι κριτικης ανικανοτητος και αυτοι ενδεχεται να μενουν προσκολημενοι σε μια διαμορφωμενη αποψη, ή κανω λαθος, εξαιρουνται αυτοι ;; Υστερα δεν γεννηθηκαμε ολοι τελειοι γνωστες στην κορυφη της σοφιας, οσοι αδιαφωτιστοι και ιδιοτελεις μπορει να κοπιασουν να μαθουν, πρεπει να το αποκλεισομε απο τωρα ;;
Νυσταξα δυστυχως, είναι αργα, εγκαταλειπω. Μολις προλαβαινω, πεφτεις σε παγιδα εκει που φερνεις το παραδειγμα  με τον Πλουτωνα και τις μεδουδες. Μπορω να αποδειξω τα λεγομενα μου = όχι. Μπορεις να αποδειξεις ότι λεω μπουρδες = όχι. Το συμπερασμα είναι ότι και στις δυο περιπτωσεις, αυτά τα οποια λες δεν αποδεικνυονται. Ζητουμενο είναι η αποδειξη της προτασεως σου. Εάν δεν ζητας αποδειξη, γραψε μυθιστορημα. Γιατι κακο είναι το μυθιστορημα ;; Μην τυχον με παρεξηγεις, από ενδειαφερον προσερχομαι, αν αποτυγχανω ζητω μικραν την επιεικιαν σας.

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #28 στις: 18/05/08, 04:14 »
ρε παιδιά είτε πιστεύεις είτε οχι μετά από ένα σημείο ίσως είναι το ίδιο....

μα πώς μπορείς να ορίσεις μια τέτοια έννοια χρησιμοποιόντας αν8ρώπινες ιδιότητες???

μου φαίνεται πως τελικά ο Θεός φτίαχτηκε κατ¨εικόνα του αν8ρώπου...

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #29 στις: 18/05/08, 21:33 »
Πώς γίνεται ένας τόσο σοφός άνθρωπος που μιλάει τόσο λογικά (δλδ ο Χριστός) να μην αισθάνεται ανθρώπινα συναισθήματα, όπως π.χ. ο έρωτας (που η εκκλησία τον παρουσιάζει σαν κάτι εντελώς ανήθικο);


Δεν ισχυει αυτο...


Δεν είπα ότι ισχύει. Είπα ότι έτσι λένε...


Aυτο σου εξηγω...η θρησκεια δε λεει τιποτα τετοιο...


Η εκκλησία παρουσιάζει τον Χριστό ως έναν ενάρετο, πάνσοφο άνθρωπο που ήρθε να σώσει τον κόσμο. Παράλληλα η εκκλησία ακόμα και σήμερα θεωρεί ανήθικο τον έρωτα πριν από τον γάμο. Αυτό εννοώ.

@Macmisias
κατ αρχήν να διευκρινήσω ότι δεν έχει τύχει να διαβάσω ολόκληρη τη γραφή, παρά μόνο μερικά αποσπάσματα που επέβαλλαν σε εμένα και τους συμμαθητές μου οι εκάστοτε καθηγητές θρησκευτικών.

Το ζήτημα του κρίνου.Πουθενά μα πουθενά δεν θα διαβάσεις ότι η Παναγία "συνέλαβε",με τον κρίνο.Άλλη μια λαική δοξασία και αυτή.Τώρα το πως γίνετε αυτό,σκέψου μόνο ότι σήμερα για παράδειγμα έχουμε την δυνατότητα της εξωσωματικής γονιμοποίησης.Ένα ον σαν τον Θεό,αν υπάρχει,νομίζεις ότι θα ήτανε δύσκολο για Αυτόν να κάνει κάτι ανάλογο;Να ενεργήσει δηλαδή με ένα τέτοιο τρόπο που κάποια στιγμή στο μέλλον να εξηγηθεί και βιολογικά;


Δεν ξέρω αν αναφέρει η αγία γραφή πως ακριβώς η παναγία συνέλαβε αλλα ξέρω ότι όλοι όσοι πιστεύουν στην χριστιανική θρησκεία μιλάνε για θαύμα περιγράφοντας αυτό ακριβώς που γράφω στο παραπάνω ποστ μου και πιστεύοντάς το. Δεν ξέρω αν όλοι όσοι έχω ακούσει έχουν διαβάσει την γραφή. Ακόμη δεν ξέρω αν υπάρχει θεός, οπότε δν μπορώ να κάνω υποθέσεις σε περίπτωση που υπάρχει, αν μπορεί να κάνει κάτι υπερφυσικό. Αλλά γενικά όλη αυτή η ιστορία μου φαίνεται εντελώς παράλογη.


O έρωτας.Ο Χριστός σίγουρα μπορούσε να ερωτευθεί,είχε συναισθήματα,όμως σκέψου το εξής.Αν εσύ ήσουνα τόσο αποροφημένη από ένα στόχο(π.χ νομίζω χορεύεις έτσι δεν είναι;)μια audition για μία υπερπαραγωγή του broadway και είχες ένα μήνα μπροστά σου ,θα μπορούσες ΚΑΙ να ερωτευτείς ταυτόχρονο ή θα είχε γεμίσει το μυαλό σου και η ψυχή σου με αυτόν τον στόχο και δεν θα είχες καιρό για τίποτε άλλο;Ο Χριστός αντίστοιχα είχε μιά αποστολή ,στην οποία ήταν δωσμένος τόσο ολόψυχα που είναι πολύ φυσικό το να μην έχει "σχέσεις".Αυτό όμως πάλι κάποιοι το διαστρεβλώνουνε βγάζοντας τον έρωτα σαν κάτι που δεν θέλει ο Θεός.

Κατ αρχήν δεν χορεύω, αλλά μάλλον σε μπέρδεψε το φόντο μου στο myspace.  :)
Εγώ το πιστεύω ότι ο Χριστός είχε ερωτευτεί κ στο τέλος έκανε και παιδί με τη Μαγδαληνή. Τις απόψεις μου επί του θεματος τις γράφω εδώ. Αυτό το άκουσα σε ένα ντοκιμαντέρ που έτυχε να δω και μου φάνηκαν πιο λογικά από άλλα εξωπραγματικά που έχω ακούσει για τη θρησκεία. Ναι δεν αντιλέγω είναι πολύ λογικά αυτά που γράφεις εδώ. Ότι δηλαδή ο Χριστός ήτανε αφοσιωμένος σε κάποιο έργο και δεν είχε χρόνο για συναισθήματα κ.λπ. Αλλά πιστεύω, όπως γράφω και στο νημάτιο που παραθέτω, ότι για να είναι ένας άνθρωπος τόσο ισορροπημένος, θα πρέπει κάποιες καταστάσεις να τις βιώνει.

Απλά να πω κάτι τελευταίο.Σε όλους.Διαβάστε.Μάθετε από τις πηγές της γνώσης και όχι από αυτά που λέγονται δεξιά και αριστερά.Εγώ δεν έχω διαβάσει με προσοχή Νίτσε για παράδειγμα.Πως μπορώ να λέω ότι ισχύουν ή δεν ισχύουν πράγματα που είπε και σκέφθηκε;

Συμφωνώ απόλυτα και αυτό προσπαθώ να πω κι εγώ.  :)
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτά που λες.  :)
Ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες με αυτά που γράφω στο προηγούμενο ποστ, χωρίς διάθεση για αντιπαραθέσεις.  :)

@MakisSRV
Συγνώμη που ανακατεύομαι, αλλά δεν είναι σωστό να λες ότι το βίντεο είναι βλακεία. Είναι απλώς ένα βίντεο, που το έφτιαξε κάποιος συμφορουμίτης σου για να εκφράσει τους προβληματισμούς του. Το ότι διαφωνείς δεν σημαίνει ότι αυτομάτως είναι βλακεία. Φιλικά πάντα.
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #30 στις: 18/05/08, 23:07 »
Συγνώμη καλή κοπέλα αλλά νομίζω πως άλλο να λες τη γνώμη σου και άλλο να λες ανακρίβειες...
Καταρχάς κανείς δε μπορεί να καταρρίψει το οτι ο Χριστός ήταν ενάρετος, ούτε καν οι ''ανταγωνιστές''οι Μουσουλμάνοι που δέχονται τον Χριστό σαν ενάρετο προφήτη.
Για το πως συνέλαβε η Παναγίτσα και το αν ''γκομένιζε'' ο Χριστούλης έχει γραφεί εδω και 2000 χρόνια και κανένα ντοκυμαντέρ δε γίνετε τώρα πια να μπορέσει να το ανατρέψει αυτό για ένα απλό λόγο......δεν υπάρχει ούτε κολυμπιθρόξυλο πλέον απο αποδεικτικά στοιχεία, και τα εν λόγο ντοκυμαντέρ και οι θεωρίες του τύπου κώδικας ντα βίντσι είναι κουταμάρες και υπάρχει απο πίσω ολόκληρη συνομωτική οργάνωση.
Λυπάμαι δε ειλικρινά πως ενα νέο κορίτσι προτιμά να πιστεύει ενα ντοκυμαντέρ (για θέματα πιο ιερής  σημασίας), απο μία θεολογική ιστορία που σε έχει αποδειχθεί ιστορικά  αλλά και διασταυρώθηκε και χρονολογικά με τη σύγχρονη αστρονομία. Εκτός αν τίθεται ζήτημα αθεισμού η έχθρα απέναντι στο Χριστιανισμό.
Το εν λόγο βίντεο κατά τη γνώμη μου είναι απο ηλίθιο έως και αστείο απλά και μόνο γιατί προσπαθεί να αντιπαραθέσει φιλοσοφικά και καθημερινής λογικής επιχειρήματα έναντι σε κάτι που δεν δύναται να συλληφθεί απο την ανθρώπινη λογική, ο δε τύπος που το κατασκεύασε με γειά του,  αλλά το γεγονός του να θεωρείς με τα δικά σου επιχειρήματα πως όλοι οι άλλοι είναι ηλίθιοι που πιστεύουν κάτι διαφορετικό απο σένα μου τι δίνει.
Με άλλα λόγια το 90% του βυθού της γής εξακολουθεί να είναι ανεξερεύνητο και 'μεις το μικρότερο μόριο απο τη μικρότερη τρίχα των ''αδένων'' του σύμπαντος νομίζουμε πως τα ξέρουμε όλα, με κάνει να σκέφτομαι πως  αλλαζονεία του ανθρωπίνου γένους εξελίσεται σε ''θεικό'' μέγεθος και δυστηχώς θα καταλάβουμε οτι είμαστε ενα τίποτα μόνο αν μας κάτσει καμιά στραβή..λοιπόν και λίγη ταπεινότητα δε βλάπτει....
Λέω να γυρίσω κανα ντοκυμαντέρ με θέμα.....εμένα.... Λέτε να γίνω δημοφιλής  ::)

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #31 στις: 18/05/08, 23:43 »
Ο Χριστος εχει τα αδιαβλητα παθη, ετσι λεγονται, πεινα, διψα, γελα, νυσταζει, κουραζεται κτλ. Φερει ολη την ανθρωποτητα, ειναι τελειος ανθρωπος, εκτος απο την αμαρτια. Σας τα λεω για να ξερετε τουλαχιστον ποια ειναι η διδασκαλια της Εκκλησιας. Ο ερωτας και τα επομενα του ερωτος ανθρωπινα συναισθηματα, δεν μπορουν να αποφυγουν τον συνδυασμον μετα της εχθροτητος, της απεχθειας, του πολεμου και της καταπτωσεως. Εις τον ερωτα απαντα αναποφευκτως το μισος, η αντιθεσις αυτη δεν ενεργει στην ανθρωποτητα του Χριστου, δηλ. δεν τιθεται ζητημα επιλογης συναισθηματων ερως ή θανατος, απο δω ή απο κει, η επιλογη αυτη παρουσιαζει και την τραγικοτητα του ανθρωπίνου μεγαλείου.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #32 στις: 19/05/08, 00:36 »
Λυπάμαι δε ειλικρινά πως ενα νέο κορίτσι προτιμά να πιστεύει ενα ντοκυμαντέρ (για θέματα πιο ιερής  σημασίας), απο μία θεολογική ιστορία που σε έχει αποδειχθεί ιστορικά  αλλά και διασταυρώθηκε και χρονολογικά με τη σύγχρονη αστρονομία. Εκτός αν τίθεται ζήτημα αθεισμού η έχθρα απέναντι στο Χριστιανισμό.
Το αν μια ιδέα καταρχάς, αντικειμενικά μπάζει από παντού (εξ'ού και το επιχείρημα ότι δεν μπορούμε να καταλάβουμε τον χριστιανισμό γιατί δεν εναπόκειται στην κοινή λογική) και κατά δεύτερο καταφέρνει να αντέξει στο χρόνο, εμένα μου θυμίζει περισσότερο δογματικές και παγιομένες απόψεις που έχουν συντηρηθεί σκοπίμως από κάποιους για σκοπούς που δεν νομίζω ότι είναι και οι πιο ενάρετοι.. Επειδή ακούγεται συχνά το ότι "μια σταγόνα είμαστε στο σύμπαν και θέλουμε να τα καταλάβουμε και όλα", νομίζω ότι η καλύτερη αντιμετώπιση του πράγματος είναι μην πιστεύεις κάτι μέχρι να το ανακαλύψεις.. Αλλιώς καταντάς εύπιστος και πιστεύεις ότι σου πασάρεται αμάσητο.. Αν 1000 άνθρωποι δεν έχουν δει κάτι, μπορούν να πλάσουν 1000 διαφορετικές εκδοχές του ίδιου πράγματος χωριστά (ή 1 εκδοχή αν συννενοηθούν και ενώσουν τις απόψεις τους).. Σε αντίθετη περίπτωση, αν 1000 άνθρωποι δουν κάτι, τότε είτε μαζί είτε χωριστά, οι μαρτυρίες τους θα είναι ίδιες.. Ο νοών νοείτω..

Το εν λόγο βίντεο κατά τη γνώμη μου είναι απο ηλίθιο έως και αστείο απλά και μόνο γιατί προσπαθεί να αντιπαραθέσει φιλοσοφικά και καθημερινής λογικής επιχειρήματα έναντι σε κάτι που δεν δύναται να συλληφθεί απο την ανθρώπινη λογική, ο δε τύπος που το κατασκεύασε με γειά του,  αλλά το γεγονός του να θεωρείς με τα δικά σου επιχειρήματα πως όλοι οι άλλοι είναι ηλίθιοι που πιστεύουν κάτι διαφορετικό απο σένα μου τι δίνει.
Με άλλα λόγια το 90% του βυθού της γής εξακολουθεί να είναι ανεξερεύνητο και 'μεις το μικρότερο μόριο απο τη μικρότερη τρίχα των ''αδένων'' του σύμπαντος νομίζουμε πως τα ξέρουμε όλα, με κάνει να σκέφτομαι πως  αλλαζονεία του ανθρωπίνου γένους εξελίσεται σε ''θεικό'' μέγεθος και δυστηχώς θα καταλάβουμε οτι είμαστε ενα τίποτα μόνο αν μας κάτσει καμιά στραβή..λοιπόν και λίγη ταπεινότητα δε βλάπτει....
Λέω να γυρίσω κανα ντοκυμαντέρ με θέμα.....εμένα.... Λέτε να γίνω δημοφιλής  ::)
Καταρχάς αλαζονεία δεν χαρακτηρίζεται η στάση του ότι πιστεύω κάτι μόνο αν το δω οπότε μέχρι να το δω αμφιβάλλω.. Γιατί οι άνθρωποι δεν πιστεύουν στα φαντάσματα, αλλά πιστεύουν στο Θεό; Αυτό το ερώτημα πάντα με απασχολουσε.. Κανένας άνθρωπος στη γη δεν μπορεί να μας επιδείξει ούτε το ένα, ούτε το άλλο, να μας πει "κοιτάξτε στα αριστερά σας βλέπετε τον Θεό, ενώ 2 τετράγωνα πιο κάτω βρίσκονται 3 φαντάσματα".. Μήπως επειδή τα φαντάσματα δεν υπόσχονται την μεταθάνατο ζωή; Ή μήπως είναι το γεγονός ότι σε κάθε εκκλησία υπάρχουν παγκάρια ενώ στα στοιχειωμένα σπίτια όχι; Όπως και να έχει το θέμα αποφύγετε τους χαρακτηρισμούς "ηλίθιο βίντεο", "αλαζονεία του ανθρώπινου είδους" γιατί σε τέτοια θέματα δεν υπάρχει λάθος και σωστό.. Ο καθένας σκέφτεται για τον εαυτό του και μόνο για αυτόν..
« Τελευταία τροποποίηση: 19/05/08, 00:41 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #33 στις: 19/05/08, 11:12 »

Όπως και να έχει το θέμα αποφύγετε τους χαρακτηρισμούς "ηλίθιο βίντεο", "αλαζονεία του ανθρώπινου είδους" γιατί σε τέτοια θέματα δεν υπάρχει λάθος και σωστό.. Ο καθένας σκέφτεται για τον εαυτό του και μόνο για αυτόν..

Αυτό ακριβώς πιστεύω κι εγώ. Respect!! :)


  Σχετικά με το ντοκιμαντέρ, ήταν απλώς μια άποψη. Που σε εμένα προσωπικά μου φάνηκε πιο λογική από αυτά που έχω συνηθίσει να ακούω ως τώρα. Δεν είπα όμως ότι έτσι είναι, πάει και τελείωσε και δεν θέλω να ξανακούσω κουβέντα κ.λπ. Μην παραποιείτε αυτά που λέω. Χώρια που εγώ δεν είπα πουθενά για "γκομενιλίκια" της Παναγίτσας όπως είπε κάποιος άλλος. Βλέπεις εγώ, ακόμα κι αν διαφωνώ με αυτά που λέει μια θρησκεία, την σέβομαι, όπως σέβομαι και οποιαδήποτέ άλλη θρησκεία. Όσο για τα περι συνομοτικής οργάνωσης, θα σας πρότεινα να ασχοληθείτε και λίγο με αυτά που λέει η εκκλησία τόσα χρονιά(που παρουσιάζει τον χριστιανισμό ως την καλύτερη θρησκεία, τους χριστιανούς ως τους καλύτερους ανθρώπους κ.λπ. ενώ δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις) και διαστρεβλώνει την πραγματικότητα και μετά να μου πείτε περι συνομοτικής οργάνωσης.
  Αυτά που λέω, είναι αυτά που έχω ακούσει. χωρίς να είμαι για τίποτα σίγουρη. Δεν κάνω την έξυπνη, δεν κάνω κήρυγμα, δεν κάνω τπτ τέτοιο. Απλά λέω τη γνώμη μου. Για την οποία λέω συνέχεια ότι δεν είμαι σίγουρη. Έλεος δλδ πια! Έχω δικαίωμα να πιστεύω ότι θέλω. Κι εσείς έχετε δικαίωμα να διαφωνειτε. Όμως πρέπει να σέβεστε την άποψη του άλλου και τον προβληματισμό του και όχι να τον κατηγορείτε επειδή πιστεύει κάτι διαφορετικό. Και ανακρίβειες, λένε όλοι, όχι μόνο εγώ. Εγώ προσπαθώ να βρω τι είναι πιο λογικό. Και δεν ψάχνω για να πείσω τους άλλους, αλλά για να πειστώ εγώ.
  Δεν ξέρω τι άλλο να πω. Δεν υπάρχει και λόγος να ασχολούμαι από τη στιγμή που τώρα έχω σοβαρότερα προβλήματα να ασχοληθώ (βλ. πανελλήνιες :-\). Δεν πρόκειται να ξαναπαντήσω σε κανένα ποστ ούτε σε πμ, γτ δεν έχω ούτε διάθεση ούτε χρόνο προς το παρόν. Άλλωστε το όλο ζήτημα τείνει να εξελιχθεί σε προσωπική αντιπαράθεση, στην οποία εγώ δεν θέλω να συμμετέχω. Μπορείτε να συνεχίσετε να "τρώγεστε" μόνοι σας αν θέλετε. Καλή συνέχεια...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #34 στις: 19/05/08, 17:15 »
Φίλε faser
Το αν μια ιδέα καταρχάς, αντικειμενικά μπάζει από παντού (εξ'ού και το επιχείρημα ότι δεν μπορούμε να καταλάβουμε τον χριστιανισμό γιατί δεν εναπόκειται στην κοινή λογική) και κατά δεύτερο καταφέρνει να αντέξει στο χρόνο, εμένα μου θυμίζει περισσότερο δογματικές και παγιομένες απόψεις που έχουν συντηρηθεί σκοπίμως από κάποιους για σκοπούς που δεν νομίζω ότι είναι και οι πιο ενάρετοι..

Συμφωνώ αλλά μιλάμε για το Θεό και την υπαρξή του όχι για το παπαδαριό......

 Επειδή ακούγεται συχνά το ότι "μια σταγόνα είμαστε στο σύμπαν και θέλουμε να τα καταλάβουμε και όλα", νομίζω ότι η καλύτερη αντιμετώπιση του πράγματος είναι μην πιστεύεις κάτι μέχρι να το ανακαλύψεις.. Αλλιώς καταντάς εύπιστος και πιστεύεις ότι σου πασάρεται αμάσητο..

ΜΠΑ?  δηλαδή ή θεωρία του  BIG bang είναι τεκμηριωμένη ????? εκτός θεωρείς πως ο χιμπατζής είναι προπάππους σου?    Μάλλον είναι εύπιστοι αυτοί που πιστεύουν τις επιστημονικές απόψεις ακόμα και αν η ίδια η επιστήμη αναιρεί και ξανα μανα αναιρεί τις απόψεις της  (εχω μείνει στο οτι η γη είναι επίπεδη) ενω η θεολογία οχι, οπότε θα πρεπει να σκεφτώ σοβαρά να ξαναμασάω τις επιστημονικές αναθεωρήσεις (θέλω νεα και πολύ γερά δόντια)

Αν 1000 άνθρωποι δεν έχουν δει κάτι, μπορούν να πλάσουν 1000 διαφορετικές εκδοχές του ίδιου πράγματος χωριστά (ή 1 εκδοχή αν συννενοηθούν και ενώσουν τις απόψεις τους).. Σε αντίθετη περίπτωση, αν 1000 άνθρωποι δουν κάτι, τότε είτε μαζί είτε χωριστά, οι μαρτυρίες τους θα είναι ίδιες.. Ο νοών νοείτω..

ναι το ζήτημα είναι αυτοί οι άνθρωποι να βλέπουν και μέσα στη ψυχή τους  ::) και ο Θεός μάλλον αυτό ζητάει

Με άλλα λόγια το 90% του βυθού της γής εξακολουθεί να είναι ανεξερεύνητο και 'μεις το μικρότερο μόριο απο τη μικρότερη τρίχα των ''αδένων'' του σύμπαντος νομίζουμε πως τα ξέρουμε όλα,

αυτό πως και δεν το σχολίασες ? Για να σε βοηθήσω αποκτάς γνώση βήμα-βήμα, το να μη ξέρεις τι σου γίνετε στην αυλή σου  και να κατακτάς το φεγγάρι δείχνει επιπολαιότητα και βιασύνη μήπως για αυτό πέφτουν τα διαστημόπλοια ?

Καταρχάς αλαζονεία δεν χαρακτηρίζεται η στάση του ότι πιστεύω κάτι μόνο αν το δω οπότε μέχρι να το δω αμφιβάλλω.. Γιατί οι άνθρωποι δεν πιστεύουν στα φαντάσματα, αλλά πιστεύουν στο Θεό; Αυτό το ερώτημα πάντα με απασχολουσε.. Κανένας άνθρωπος στη γη δεν μπορεί να μας επιδείξει ούτε το ένα, ούτε το άλλο, να μας πει "κοιτάξτε στα αριστερά σας βλέπετε τον Θεό, ενώ 2 τετράγωνα πιο κάτω βρίσκονται 3 φαντάσματα".. Μήπως επειδή τα φαντάσματα δεν υπόσχονται την μεταθάνατο ζωή; Ή μήπως είναι το γεγονός ότι σε κάθε εκκλησία υπάρχουν παγκάρια ενώ στα στοιχειωμένα σπίτια όχι; Όπως και να έχει το θέμα αποφύγετε τους χαρακτηρισμούς "ηλίθιο βίντεο", "αλαζονεία του ανθρώπινου είδους" γιατί σε τέτοια θέματα δεν υπάρχει λάθος και σωστό.. Ο καθένας σκέφτεται για τον εαυτό του και μόνο για αυτόν..

Δεν ξέρεις και ούτε πρόκειτε να μάθεις τι βλέπει ο καθένας οπότε άσε τους άλλους να αποφασίζουν για αυτούς και συ για σένα  ;) δίκαιο δεν είναι? αφού και συ το λές !  Τώρα πάλι ποιός είπε πως δεν πιστεύουν στα φαντάσματα ?   Σου ζήτησε κανείς να ρίξεις στο παγκάρι? γιατί το αναφέρεις ? για το Θεό δε μιλάμε?  το χαζοβίντεο (και επιμένω στους χαρακτηρισμούς) μιλάει  για αθεισμό με μόνη ουσιαστική απόδειξη οτι εγώ δεν πιστεύω στον Θεό, επειδή δεν έχω αποδείξεις γι' αυτό".  Ναι με την ίδια λογική τι αποδείξεις έχει για το αντίθετο?
Αυτοί που προσπαθούν να προκαταβάλλουν μια  η περισσότερες γνώμες όχι με το να παραθέσουν τους προβλήματισμούς τους και τα επιχειρήματα τους αλλά με το να προσβάλλουν παντιοτρόπως τους περι ου ο λόγος αφορώντες, πράττουν ανόητα  και τα έργα τους ακολουθούν τους ίδιους.
Αναφέρομαι σε 3ο πρόσωπο και δεν απευθύνω ξύλινο λόγο απέναντι σου ελπίζω να το κατάλαβες.
Αυτά

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #35 στις: 19/05/08, 21:48 »
Συμφωνώ με Αναλόγιο, το βίντεο είναι κουραστικό, έχει ελάχιστες εικόνες, θα μπορούσες να γράψεις μια επιστολή με μουσική επένδυση.

Όσον αφορά τα επιχειρήματα: Συμφωνώ ότι ο Χριστιανισμός είναι η πιο παράλογη (ή υπέρλογη) θρησκεία που έχει εμφανιστεί ποτέ,  και γι' αυτόν τον λόγο είναι απορίας άξιον όχι μόνο το γεγονός ότι κυριαρχεί τώρα αλλά το ότι κυριάρχησε όταν επικρατούσαν και ήταν διαδεδομένες πολύ πιο λογικές  θρησκείες. Και μάλιστα αυτό έγινε όχι με την βία αλλά μέσω διωγμών και αντιδράσεων.

Επίσης είναι απορίας άξιον πως είναι δυνατόν να είναι θρήσκοι οι περισσότεροι πρωτοπόροι της επιστημονικής έρευνας, δηλ αυτοί που έχτισαν αυτό που ονομάζουμε ανθρώπινη Επιστήμη. Μια εξήγηση σ' αυτό το γεγονός θα μπορούσε να είναι ότι τόσο η θρησκεία όσο και η επιστήμη έχει ως σκοπό (ή γεννεσιουργό αίτιο) την κάλυψη της ίδιας ανθρώπινης ανάγκης.


Θέλω να σου εφιστήσω και την προσοχή σε κάτι. Σύμφωνα με την "απλή" λογική και η τετραδιάστατη ή, χειρότερα ακόμα, πολυδιάστατη φύση του περιβάλλοντός μας είναι αποριπτέα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #36 στις: 19/05/08, 22:02 »

Επίσης είναι απορίας άξιον πως είναι δυνατόν να είναι θρήσκοι οι περισσότεροι πρωτοπόροι της επιστημονικής έρευνας, δηλ αυτοί που έχτισαν αυτό που ονομάζουμε ανθρώπινη Επιστήμη. Μια εξήγηση σ' αυτό το γεγονός θα μπορούσε να είναι ότι τόσο η θρησκεία όσο και η επιστήμη έχει ως σκοπό (ή γεννεσιουργό αίτιο) την κάλυψη της ίδιας ανθρώπινης ανάγκης.



απλώς οι μεγάλοι επιστήμονες καταλαβαίνουν μέσω της ίδιας της επιστήμης πόσο πεπερασμένος είναι ο άν8ρωπος και πόσο μικροί νιώ8ουν οι ίδιοι μέσα σε αυτά που ανακαλύπτουν

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #37 στις: 20/05/08, 17:19 »
@SWEET*STRINGS,

Καταρχάς πρέπει να σου πω ότι μου βγήκαν τα μάτια για να δω τα κίτρινα γράμματα που παρέθεσες ;D.. Κατα δεύτερον θέλω να δηλώσω ότι δεν επιθυμώ να απαντήσω "παράθεση-παράθεση" το post σου, γιατί αυτό θα σήμαινε ότι έρχομαι σε ευθεία αντιπαράθεση με αυτά που γράφεις.. Δεδομένου όμως ότι δεν θέλω επουδενί να περάσω τις ιδέες μου σε κανέναν, ούτε να πείσω κάποιον ότι έχει άδικο θα απαντήσω γενικά εκτός από ένα σημείο..
Με άλλα λόγια το 90% του βυθού της γής εξακολουθεί να είναι ανεξερεύνητο και 'μεις το μικρότερο μόριο απο τη μικρότερη τρίχα των ''αδένων'' του σύμπαντος νομίζουμε πως τα ξέρουμε όλα,

αυτό πως και δεν το σχολίασες ? Για να σε βοηθήσω αποκτάς γνώση βήμα-βήμα, το να μη ξέρεις τι σου γίνετε στην αυλή σου  και να κατακτάς το φεγγάρι δείχνει επιπολαιότητα και βιασύνη μήπως για αυτό πέφτουν τα διαστημόπλοια ?
Αν και πιστεύω ότι το απάντησα σε άλλο σημείο στο συγκεκριμένο ζήτημα, εν τούτοις δεν ήθελα να απαντήσω ευθέως για το λόγο ότι δεν ήθελα να σε φέρω σε δύσκολη θέση.. Το επιχείρημα αυτό το έχω ακούσει χιλιάδες φορές από κάποιον πιστό ο οποίος δεν μπορεί να απαντήσει και εναποθέτει τα λεγόμενα του στο γεγονός ότι δεν μπορούμε να κατανοήσουμε την δύναμη και την παρουσία του Θεού γιατί πολύ απλά δεν έχουμε τη γνώση.. Επειδή το θεωρώ λίγο έωλο ως επιχείρημα δεν το σχολίασα ιδιαίτερα.. Συγνώμη αλλά δυστυχώς είμαι πρακτικός άνθρωπος και πιστεύω μόνο όταν: α) εκείνος που θα μου πει κάτι είναι σε γενικές γραμμές έμπιστος και αυτό που θα μου πεί μου ακούγεται λογικό και β) αν είναι παράλογο αλλα καταφέρω να το δω με τα μάτια μου.. Οποιαδήποτε άλλη περίπτωση μένει στο backlog μέχρι να πεισθώ με την βοήθεια των 5 αισθήσεων μου..

Γενικό σχόλιο.. Το γεγονός ότι ανέφερα ότι η θρησκεία συντηρείται από κάποιους δεν εννοούσα αποκλειστικά και μόνο τους κληρικούς.. Υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που ευνοούνται από την επικράτηση των θρησκειών.. Δεν θέλω να επεκταθώ αλλά νομίζω ότι καταλαβαίνεις..

Η ερώτηση σου γιατί ενώ δεν πιστεύω στον Θεό, πιστεύω στα ευρήματα των επιστημόνων έχει τεθεί από πολλούς και έχει απαντηθεί από τον Μέγα κοινωνιολόγο Antony Giddens στο βιβλίο του "Οι συνέπειες της Νεοτερικότητας".. Μπορεί σαν τίτλος βιβλίου να ψαρώνει, αλλά η ουσία του είναι πολύ απλή.. Ο άνθρωπος από τη στιγμή που γεννιέται χρησιμοποιεί πράγματα και βιώνει καταστάσεις που οι άλλοι έχουν "πλάσει" γι'αυτόν.. Μην πάει ο νους σου στο κακό, δεν μιλάει μέσα για πολιτικά δρώμενα και χειραγώγηση της κοινωνίας.. Απλά θέλει να πει, ότι όταν εσύ επιβιβάζεσαι σε ένα αεροπλάνο για να κάνεις ένα επαγγελματικό ταξίδι, δεν έχεις καμία απολύτως ιδέα για το πως λειτουργεί ένα αεροπλάνο, για τις φυσικές δυνάμεις που το συγκρατούν στον αέρα, για την σχέση ταχύτητας, ύψους, βάρους, κ.λπ.. Το εμπιστεύεσαι όμως και μπαίνεις.. Το ίδιο με το αυτοκίνητο.. Το ίδιο και με το ψυγείο.. Ενώ δεν ξέρεις πως λειτουργεί το κύκλωμα ενός ψυγείου το εμπιστεύεσαι για να συγκρατήσει φρέσκα τα φρούτα σου και τα φαγητά σου.. Συμπερασματικά, εμπιστεύεσαι τα επιτεύγματα και τις δουλειές άλλων γιατί βλέπεις ότι λειτουργούν και σε βοηθάνε.. Δεν έχεις κανένα πρόβλημα να πιστέψεις σε κάτι καινούργιο αρκεί να δεις ότι σε βοηθάει και σε ωφελεί.. Και με τον Θεό όμως κάπως έτσι είναι τα πράγματα.. Αν σου πάει κάτι στραβά και δεις ότι τελικά δεν σε βοηθάει, παύεις να τον εμπιστεύεσαι και στο τέλος παύεις να πιστεύεις και στην ύπαρξη του.. Επειδή δεν είμαστε όλοι τυχεροί άνθρωποι και επειδή δεν μας πηγαίνουνε όλα πρίμα στη ζωή μας, η θεωρία του Giddens εφαρμόζεται ως μια "απόσταση" του ανθρώπου από τον Θεό.. Το είδος της απόστασης που θα κρατήσει ο καθένας μας από το Θεό σχετίζεται με τα βιώματα του..

Φυσικά και δεν είμαι στο μυαλό όλων για να ξέρω πως σκέφτονται και τι, απλά επίτρεψε μου από το μικρό δείγμα των συνομιλητών μου να εξάγω το συμπέρασμα ότι 1% των πιστών πιστεύει στα φαντάσματα.. Και αυτό δεν είναι τυχαίο και δεν προκαλεί καμία έκπληξη με μια δεύτερη σκέψη αν αναλογιστεί κανείς ότι η προπαγάνδα (με την καλή έννοια) υπέρ του χριστιανισμού δεν συγκρίνεται με την προπαγάνδα υπέρ των φαντασμάτων (αν υπάρχει τέτοια ;D).. Το παγκάρι το ανέφερα για να κάνω μια επέκταση της παραπάνω διαπίστωσης μου..

Τέλος, το γεγονός ότι η επιστήμη και οι ιδέες της ανανεώνονται εμένα με χαροποιεί.. Μπορεί προσωρινά να διατηρώ ψευδαισθήσεις (π.χ.: πιστεύοντας ότι η γη είναι επίπεδη), αλλά γνωρίζω ότι με τα μέσα της εποχής, οι επιστήμονες κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να ανακαλύψουν την αλήθεια.. Για να κορέσουν την ματαιοδοξία τους περισσότερο και λιγότερο για να βοηθήσουν το ανθρώπινο γένος, το δέχομαι.. Όπως και να έχει το θέμα όμως, όλοι βγαίνουμε ωφελημένοι από αυτό.. Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το αν ο Χριστιανισμός μπορεί να ανανεωθεί..

In any case, συμφωνώ με τη τελευταία σου πρόταση.. Μετριοπάθεια στις κουβέντες και στα έργα.. Δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να προσπαθεί ο ένας να πείσει τον άλλο για θέματα που αντικειμενικά είναι debateable.. Το βίντεο ίσως να ήταν λίγο direct και μονόπλευρο, σε καμία περίπτωση όμως ηλίθιο..
« Τελευταία τροποποίηση: 20/05/08, 17:29 από faser »

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #38 στις: 20/05/08, 22:03 »
faser sorry για τα κίτρινα γράμματα ήταν λάθος... Πρέπει να σου πω πως σε σέβομαι σαν συνομιλητή ακόμα και αν διαφωνούμε.
Καταρχάς θα ΄θελα να πω πως δεν θεωρώ καθόλου τον εαυτό μου πιστό, και ίσως και να είμαι και περρισότερο αιρετικός και δύσπιστος όπως και ορθολογιστής.
Αλλά πάλι θέλω και προσπαθώ να σέβομαι ιδιαίτερα τους άλλους για τα θρησκευτικά και θεολογικά τους πιστεύω πρώτα και κύρια για πολλούς και διάφορους λόγους ένας απο αυτούς είναι οτι κάποιοι στηρίζουν τη ζώη και τις ελπίδες τους στο Θεό και αυτός που μιλά έτσι ακόμα και αν έχει δίκιο είναι Ηλίθιος που δεν σέβεται τις όποιες καταστάσεις που μπορούν  να ζούν.
Συγνώμη αλλά δυστυχώς είμαι πρακτικός άνθρωπος και πιστεύω μόνο όταν: α) εκείνος που θα μου πει κάτι είναι σε γενικές γραμμές έμπιστος και αυτό που θα μου πεί μου ακούγεται λογικό και β) αν είναι παράλογο αλλα καταφέρω να το δω με τα μάτια μου.. Οποιαδήποτε άλλη περίπτωση μένει στο backlog μέχρι να πεισθώ με την βοήθεια των 5 αισθήσεων μου..
Δε διαφωνώ και καλά κάνεις, απλά το Θεό τον συναντάς μόνο όταν θέλεις να τον συναντήσεις και αυτό δεν αλλάζει.... αρα με βάση το παραπάνω δεν γίνετε να τα βρείτε εσείς.... ;D νομίζω πως τα εγγόνια πρέπει να επισκέπτονται τον παππού και πολύ  περισσότερο δε όταν τα εγγόνια είναι δισεκατομμύρια.....αυτό είναι και ζήτημα σεβασμού προς τον παππού.
Δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι και θέλω να με πιστέψεις σ' αυτό.... αλλά πάλι δεν σχολιάζω εκτενώς το παράδειγμα με τα ψυγεία και τα αεροπλάνα παρά μόνο δηλώνω πως μπορείς να εμπιστευτείς οτιδήποτε ανάλογα με το βαθμό της σημασίας απόδοσης εμπιστοσύνης η' αλλίως εμπιστεύεσαι το ψυγείο όπως είπες χωρίς να ξέρεις πως δουλεύει αλλά το κόστος είναι πολύ μικρό αν χαλάσει.

Συμπερασματικά, εμπιστεύεσαι τα επιτεύγματα και τις δουλειές άλλων γιατί βλέπεις ότι λειτουργούν και σε βοηθάνε.. Δεν έχεις κανένα πρόβλημα να πιστέψεις σε κάτι καινούργιο αρκεί να δεις ότι σε βοηθάει και σε ωφελεί.. Και με τον Θεό όμως κάπως έτσι είναι τα πράγματα.. Αν σου πάει κάτι στραβά και δεις ότι τελικά δεν σε βοηθάει, παύεις να τον εμπιστεύεσαι και στο τέλος παύεις να πιστεύεις και στην ύπαρξη του.. Επειδή δεν είμαστε όλοι τυχεροί άνθρωποι και επειδή δεν μας πηγαίνουνε όλα πρίμα στη ζωή μας, η θεωρία του Giddens εφαρμόζεται ως μια "απόσταση" του ανθρώπου από τον Θεό.. Το είδος της απόστασης που θα κρατήσει ο καθένας μας από το Θεό σχετίζεται με τα βιώματα του..

-Το αντίθετο  πρέπει να συμβαίνει (αν και ακόμα και εγώ ο ίδιος όταν θυμώνω τείνω προς  απομάκρυνση)   καθώς ο δίκαιος πατέρας  ''είθιστε'' να  τα  μοιράζει όλα ίσα και δίκαια στα παιδιά του (οχι απαραίτητα τα υλικά) και ο καλός πατέρας είναι αυτός που δεν τα βοηθάει καθόλου ... τα αφήνει να αγωνιστούν και να αναδείξουν τα ψυχικά προτερήματα αυτά που τους μοίρασε {απίστευτη θεολογική και φιλοσοφική αξία που δείχνει την ιδιαιτερότητα των ανθρώπων αν θυμάσαι στο σχολείο τα λέγαν τάλαντα (νομίσματα)εξ'ου και το ταλέντο}... Πράγμα που για να ισχύσει (η σχέση απόστασης-Θεού) πρέπει ο άνθρωπος να συμμορφωθεί με το παραπάνω.. (αναγκαστικά  ;D) ακόμα για τη σχετικότητα της απόστασης  ανθρώπου - Θεού απο τον Giddens μπορεί να είναι και έτσι δεν το έχω σκεφτεί καθόλου, αν και θεωρώ πως η σχέση του χαρακτήρα και  η ιδιαιτερότητα της ψυχής (ίσως σαν απόρροια των βιωμάτων) έχουν μεγαλύτερη σημασία, αλλά ας μη σταθούμε εδώ.

Τέλος, το γεγονός ότι η επιστήμη και οι ιδέες της ανανεώνονται εμένα με χαροποιεί.. Μπορεί προσωρινά να διατηρώ ψευδαισθήσεις (π.χ.: πιστεύοντας ότι η γη είναι επίπεδη), αλλά γνωρίζω ότι με τα μέσα της εποχής, οι επιστήμονες κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να ανακαλύψουν την αλήθεια.. Για να κορέσουν την ματαιοδοξία τους περισσότερο και λιγότερο για να βοηθήσουν το ανθρώπινο γένος, το δέχομαι.. Όπως και να έχει το θέμα όμως, όλοι βγαίνουμε ωφελημένοι από αυτό.. Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το αν ο Χριστιανισμός μπορεί να ανανεωθεί..

Δεν διαφωνώ καθόλου ..και ίσως απο κοινωνικής πλευράς η ανανέωση να είναι και υγεία..δεν παύει όμως να καταντά  και αστείο  είδικά σε καθημερινά και ιατρικά ζητήματα που δεν προλαβαίνουμε να αλλάξουμε για παράδειγμα διαιτολόγιο.. πράγμα που εκτός απο αστείο κατακρεμνήζει και το κύρος των επιστημόνων που δεν τα βρίσκουν μονίμως μεταξύ τους και τώρα τελευταία κάνουν και ''κομμάτα'' για να πολεμούν πιο οργανωμένα μεταξύ τους. Ο παστέρ έλεγε πως επιστήμη είναι απλά μια τέχνη των ανθρώπων και η επιστήμη δεν  θα υπήρχε αν δεν υπήρχε ο Θεός (το τελευταιό το θυροκόλησε στην πόρτα του εργαστηρίου του) ο χριστιανισμός μπορεί να ανανεωθεί αλλά αυτό πρέπει να γίνει μέσα απο τη κοινωνία. Άποψη μου είναι πως πρέπει να αποσχίσει και να αποβάλει απο τα θεολογική κείμενα και γραφές όλη την παλαιά διαθήκη σαν μη χρήσημη ύλη καθώς αναφέρει όλη την αρκετά υποδεέστερα μίξη ιουδαικής προιστορίας και μυθολογίας και φθάνουμε στο σημείο τα παιδάκια να ξέρουν τον Νωε και να μη ξέρουν τον Δευκαλίωνα !!!!!!                                                        Μη ξεχνάμε πως σε γενικές γραμμές οι αρχές του χριστιανισμού είναι παρμένες απο την αρχαιοελληνική φιλοσοφία (εως και αντιγραφή) οπότε η όποια ανανέωση προυποθέτει και κοινωνική ανανέωση....πράγμα που......δύσκολο  :( ελπίδα υπάρχει και πεθαίνει τελευταία   ;D άλλωστε η εκκλησία καλώς η κακώς είναι κομμάτι της Ελλάδας και του πολιτισμού της.

In any case, συμφωνώ με τη τελευταία σου πρόταση.. Μετριοπάθεια στις κουβέντες και στα έργα.. Δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να προσπαθεί ο ένας να πείσει τον άλλο για θέματα που αντικειμενικά είναι debateable.. Το βίντεο ίσως να ήταν λίγο direct και μονόπλευρο, σε καμία περίπτωση όμως ηλίθιο..
αυτό ξαναπέστο και επαυξάνω απο μέρους μου αλλά τα συναισθήματα με παρασέρνουν καμιά φορά σε χαρακτηρισμούς για το λόγο που προείπα και όπως μισώ και απεχθάνομαι  τον ηλίθιο θρησκευτικό προσηλητισμό έτσι θεωρώ και ηλίθιο το ανάποδο ;)
Βαγγέλης  ::)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #39 στις: 24/05/08, 21:38 »
απλά το Θεό τον συναντάς μόνο όταν θέλεις να τον συναντήσεις και αυτό δεν αλλάζει....
Το θέμα είναι γιατί οι κάτοικοι ενός Χ τόπου τυχαίνει να συναντούν τον Α θεό και οι κάτοικοι ενός Ψ τόπου τον Β θεό... Μήπως αυτό σημαίνει πως τελικά δεν αποφασίζεις εσύ ο ίδιος αλλά κάποιοι άλλοι προσπαθούν να αποφασίσουν για σένα? Μήπως τελικά δεν είναι τόσο ότι θες εσύ να τον συναντήσεις αλλά κάποιοι άλλοι ''κανονίζουν'' αυτή τη ''συνάντηση''?

Και τον συναντούν άραγε?  Εγώ πάντως τους ανθρώπους που μου λένε πως νιώθουν το Θεό ή πως μιλούν μαζί του (προσευχή) τους κατατάσσω στην ίδια κατηγορία με όσους βλέπουν φαντάσματα, διαβολικά πλάσματα και δεν ξέρω εγώ τι άλλο... Αλλά για τους περισσότερους, αυτοί είναι τρελοί... ::) Οι πρώτοι γιατί να μην είναι? ???



Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #40 στις: 24/05/08, 23:06 »
απλά το Θεό τον συναντάς μόνο όταν θέλεις να τον συναντήσεις και αυτό δεν αλλάζει....
Το θέμα είναι γιατί οι κάτοικοι ενός Χ τόπου τυχαίνει να συναντούν τον Α θεό και οι κάτοικοι ενός Ψ τόπου τον Β θεό... Μήπως αυτό σημαίνει πως τελικά δεν αποφασίζεις εσύ ο ίδιος αλλά κάποιοι άλλοι προσπαθούν να αποφασίσουν για σένα? Μήπως τελικά δεν είναι τόσο ότι θες εσύ να τον συναντήσεις αλλά κάποιοι άλλοι ''κανονίζουν'' αυτή τη ''συνάντηση''?

Και τον συναντούν άραγε?  Εγώ πάντως τους ανθρώπους που μου λένε πως νιώθουν το Θεό ή πως μιλούν μαζί του (προσευχή) τους κατατάσσω στην ίδια κατηγορία με όσους βλέπουν φαντάσματα, διαβολικά πλάσματα και δεν ξέρω εγώ τι άλλο... Αλλά για τους περισσότερους, αυτοί είναι τρελοί... ::) Οι πρώτοι γιατί να μην είναι? ???



για να πω την αλήθεια (σαν τον πρώτο μη αναμάρτητο :P) το πρώτο πράγμα που μου ερχέται στο μυαλό σε σχέση με τα Θεολογικά...είναι αυτό που λες. Απο την άλλη τα έξυπνα και σύνθετα ερωτήμα συνήθως έχουν μια απλή απάντηση, κοντολογίς η άποψη μου είναι πως σκεφτόμαστε με πονηριά το τι δεν έχει κανει ο Θεός (αυτό που λες) και δε σκεφτόμαστε το προφανές....οτι ο θεός έχει εμφανιστεί σε όλους τους Βασικούς πολιτισμούς ξεχωριστά και οι ίδιοι οι πολιτισμοί τον δόξασαν και ανέδειξαν με βάση τα πολιτιστικά πρότυπα και ιδιαιτερότητες τους.
Βλέπεις τα ίδια πιστεύουν και διδάσκουν πανω κάτω όλες οι θρησκείες που μιλάνε για το καλό την αγάπη κλπ κλπ.
Απο την άλλη παραδέχομαι πως το ανθρώπινο ''χεράκι'' παρεμβαίνει στο να κάνει τους πιστούς της μίας θρεισκείας να μισούν και να πολεμούν τους αλλούς πιστούς της άλλης θρησκείας.. αλλά δεν φταίει ο θεός !!!!!
Προσωπικά την είχα πει άσχημα ,μια φορά σε ένα παπά που έκανε υποτιμητικά σχόλια για τους μουσουλμάνους και μετά απο μικρό διάλογο που δεν αναθεωρούσε του τα ΄χωσα... και έτσι πρέπει να τα χώνουμε και στους παπάδες και στους μουφτήδες κλπ για να σταματήσει επιτέλους η έχθρα των θρησκευόμενων.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #41 στις: 24/05/08, 23:55 »
Δηλώνω άθεος, αλλά το βίντεο δε μ άρεσε.

- Άλλο παράλογο, άλλο υπέρλογο

- analogio μαζί σου

- Σόρρυ λίγο για να καταλάβω προσπαθείς να αποδείξεις με τη λογική ότι δεν υπάρχει θεός? Ή έστω προσπαθείς να αποδείξεις ότι δεν είναι καν ανάγκη να το αποδείξεις? WOW!

- Στο σχολειο κιόλας μας μάθανε ότι η επιστήμη ερευνά το ''πώς'' και το ''πότε'' και η θρησκεία το ''ποιός'' και το ''γιατί''

- analogio η θρησκεία δεν υποστηρίζει ότι απαραίτητα συνεπακόλουθα του έρωτα είναι το μίσος, ο φθόνος και και το προγ**ιαίο σεξ (που κακά!). Τουναντίον αν είσαι σοβαρός πιστός, θα είσαι και καλός άνθρωπος και επομένως θα βιώσεις το έρωτα χωρίς να συμπαρασυρθείς σε φθονερά αισθήματα. Απλά ο Χριστός (εφόσον υπήρχε και εφόσον ήταν  ό,τι ήταν) ήταν θεάνθρωπος και όχι άνθρωπος που λένε μερικοί εδώ πέρα. Είχε άλλο σκοπό επί της γής. Όχι απλά να ζήσει τη ζωούλα του, να ερωτευτεί, να νοικοκυρευτεί, να πάρει εξοχικό και να βγει στη σύνταξη. Επίσης ο Χριστός δεν έκανε δικιά του οικογένεια. Τι δηλαδή? Πάει να πει ότι δεν είναι καλό να κάνεις οικογένεια? (αυτά τα τελευταία δεν πάνε σε σένα)

- μαυροπρόβατε γενικώς η όλη σου προσέγγιση απ' την αρχή μαρτύρησε ότι θα έκανες μια τρύπα στο νερό (επί της ουσίας). Δε διαφωνώ μ αυτά που λες, αλλά τα χρησιμοποίησες ως μέσα για ένα σκοπό κενό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα : Διερωτάσαι τι προυπήρξε του θεού (με άλλα έστω συμφραζόμενα). Είναι δυνατόν? Η γραμμική σύλληψη του χρόνου απ' τον ανθρώπινο νου μπορεί κάλλιστα να είναι μια μπούρδα και μισή. Ακόμη και η σύλληψη της έννοιας του χρόνου. Μπορεί ο χρόνος να είναι κάτι διαφορετικό απ' αυτό που καταλαβαίνουμε. Ακόμη κι αν είμαστε τα ανώτερα όντα του σύμπαντος αυτό δε συνεπάγεται ότι οι δυνατότητες του νου μας επαρκούν για να κατανοήσουμε την ουσία του σύμπαντος και των διαστάσεών του, πόσο μάλλον των εννοιών που εξ ορισμού αδυνατούμε να κατανοήσουμε πλήρως(βλ. θεός). Δε μπορούμε να γνωρίσουμε ΠΛΗΡΩΣ του σύμπαν, θα κατανοήσουμε τη φύση του δημιουργού του?

- Ίσως και η έννοια της κατανόησης να είναι άτοπη στο επίπεδο της ύπαρξης του θεού.

- Επαναλαμβάνω πως είμαι άθεος...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/08, 01:43 από Joevaicci »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #42 στις: 25/05/08, 01:55 »
δε σκεφτόμαστε το προφανές....οτι ο θεός έχει εμφανιστεί σε όλους τους Βασικούς πολιτισμούς ξεχωριστά και οι ίδιοι οι πολιτισμοί τον δόξασαν και ανέδειξαν με βάση τα πολιτιστικά πρότυπα και ιδιαιτερότητες τους.
Βλέπεις τα ίδια πιστεύουν και διδάσκουν πανω κάτω όλες οι θρησκείες που μιλάνε για το καλό την αγάπη κλπ κλπ.
Είναι λογικό να διδάσκουν τα ίδια μιας και πολλές θρησκείες έχουν επηρεαστεί από κάποιες άλλες..
Εκτός αυτού, το καλό, η αγάπη κτλ είναι αξίες στις οποίες όλοι οι άνθρωποι μιας κοινωνίας θα πρέπει να πιστεύουν για να συνυπάρχουν αρμονικά...
Όπως θα πει ο άθεος πατέρας στο παιδί του ''αγάπα τον πλησίον σου'', έτσι θα πει και η εκκλησία στους πιστούς της το ίδιο... Ο πατέρας δεν έχει καμία σχέση με την εκκλησία αυτό όμως δε σημαίνει πως η εκκλησία με τον πατέρα δε μπορεί να έχουν κοινές αξίες...

Όσο για το ότι έχει εμφανιστεί σε όλους τους λαούς... όταν ο άνθρωπος έβλεπε τη φωτιά στο δάσος και τρόμαζε, την απέδιδε στα θεία... κι αυτό γιατί ο άνθρωπος έχει την ''ανάγκη'' να δώσει μια εξήγηση σε οτιδήποτε άγνωστο! Οπότε δε νομίζω πως εμφανίστηκε ο θεός στους λαούς αλλά μάλλον αυτοί προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να τον ''εμφανίσουν''... Φυσικά αυτό συνέφερε και κάποιους άλλους που προσπαθούσαν μέσω των θρησκειών να ελέγχουν πληθυσμιακές μάζες...

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #43 στις: 26/05/08, 17:33 »
Mου αρεσει που γινεται ιδιαιτερα μεγαλος διαλογος σε καθε θεμα περι Θεου και θρησκειας...
Σε ενα ξεκαθαρο θεμα επιλογης του καθενος,υπαρχουν ανθρωποι που θα προσπαθησουν παντα να επιβαλουν την αποψη τους σε αλλους..
Δεν μπορω να καταλαβω πως ξεκιναει καποιος να επιχειρηματολογει σε ενα θεμα με καμια πρακτικα τεκμηριωμενη αποδειξη...

Η προσωπικη μου αποψη περι του θεματος ειναι ξεκαθαρη..Δεν πιστευω σε καμια θρησκεια..Αυτη ειναι η επιλογη μου πανω σε αυτο το θεμα.
Το να προσπαθω ομως να αλλαξω γνωμη σε εναν πιστο με την ελειψη αποδειξεων του το βρισκω τουλαχιστον βλακωδες.
Η πιστη σαν εννοια δεν προυποθετει την υπαρξη αποδειξεων και λογικης εξηγησης των παντων.Η πιστευεις η δεν πιστευεις.Τελος.
Απο εκει και περα ειναι θεμα προσωπικης αναζητησης και επιλογης οπως αρχικα ειπα.Δεν χρειαζεται να καταληξουμε ολοι προς την μια πλευρα του θεματος..
Η ατελειωτη κουβεντα για να ενισχυσετε μια αποψη που ηδη εχετε,δεν βοηθαει κανεναν και σε τιποτα...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/08, 17:41 από Alex Flouros »

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει θεος ωρε? (βιντεο)
« Απάντηση #44 στις: 26/05/08, 17:51 »
Mου αρεσει που γινεται ιδιαιτερα μεγαλος διαλογος σε καθε θεμα περι Θεου και θρησκειας...
Σε ενα ξεκαθαρο θεμα επιλογης του καθενος,υπαρχουν ανθρωποι που θα προσπαθησουν παντα να επιβαλουν την αποψη τους σε αλλους..
Δεν μπορω να καταλαβω πως ξεκιναει καποιος να επιχειρηματολογει σε ενα θεμα με καμια πρακτικα τεκμηριωμενη αποδειξη...

Η προσωπικη μου αποψη περι του θεματος ειναι ξεκαθαρη..Δεν πιστευω σε καμια θρησκεια..Αυτη ειναι η επιλογη μου πανω σε αυτο το θεμα.
Το να προσπαθω ομως να αλλαξω γνωμη σε εναν πιστο με την ελειψη αποδειξεων του το βρισκω τουλαχιστον βλακωδες.
Η πιστη σαν εννοια δεν προυποθετει την υπαρξη αποδειξεων και λογικης εξηγησης των παντων.Η πιστευεις η δεν πιστευεις.Τελος.
Απο εκει και περα ειναι θεμα προσωπικης αναζητησης και επιλογης οπως αρχικα ειπα.Δεν χρειαζεται να καταληξουμε ολοι προς την μια πλευρα του θεματος..
Η ατελειωτη κουβεντα για να ενισχυσετε μια αποψη που ηδη εχετε,δεν βοηθαει κανεναν και σε τιποτα...

+1 alex
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
3989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/05, 20:08
από Winmmisterakias
32 Απαντήσεις
12392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 16:01
από Eagle Of Kamelot
48 Απαντήσεις
15618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/07, 19:09
από fertis
144 Απαντήσεις
42883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 15:55
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
3692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/08, 20:55
από blackie
0 Απαντήσεις
1365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/08, 21:37
από Ιππέας
34 Απαντήσεις
10936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/09, 01:45
από Kelly Z
3 Απαντήσεις
1983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 21:53
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
1646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/16, 23:04
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
7 Απαντήσεις
2342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/16, 22:21
από ΠΟΙΟΣ