Ψηφοφορία

Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?

Ναι, και μπορουμε να την κατακτησουμε
6 (20.7%)
Ναι,και μπορουμε να την προσεγγισουμε αλλα οχι και να την φτασουμε
5 (17.2%)
Ναι,αλλα δεν την μαθουμε ποτε
8 (27.6%)
Οχι,τα παντα ειναι υποκειμενικα
8 (27.6%)
Αλλο -(προσδιοριστε τι)
2 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Αποστολέας Θέμα: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?  (Αναγνώστηκε 24693 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #50 στις: 16/01/09, 18:37 »
αντικειμενικη αληθεια??Επι ποιου θεματος?


Γενικο και αοριστο το "γκαλοπ σου"
Ναι.Αν υπαρχει αντικειμενικη αληθεια γενικα και αοριστα. :)
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #51 στις: 16/01/09, 19:25 »
Η "λήθη" προέρχεται εκ του "λανθάνω" (= κάνω λάθος)



Λήθη σημαίνει λησμοσύνη.

Ήμουν έτοιμος να γράψω κατεβατά, αλλά βρήκα αυτό εδώ,
http://www.livepedia.gr/index.php/%CE%9B%CE%AE%CE%B8%CE%B7
οπότε δεν χρειάζεται.

Αλήθεια είναι η κατάσταση που βιώνει όποιος δεν "κοιμάται όρθιος".   :-\ ::)
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #52 στις: 17/01/09, 09:48 »
Αναφερόμουν στον μεταμοντέρνο σχετικισμό και στις ηθικές, πολιτικές, ιδεολογικές και επιστημολογικές προεκτάσεις του, όχι στην δική σου υποκειμενική κοσμοθεωρία την οποία δεν έχεις αναπτύξει έτσι ώστε να την γνωρίζω και να την αναλύσω.

Εάν την αναφέρεις θα την μελετήσω με απόλυτο ενδιαφέρον. Αν δεν σε πείραζε θα ήθελα να μου πεις επίσης εάν αφορά προσωπικές σου σκέψεις ή πείσθηκες ακούγοντας τις απόψεις άλλων.

 :hmmΘεωρώ πως τη δική μου κοσμοθεωρία την έχω παραθέσει και αναλύω  εξ αρχής.Πάντως, δε νομίζω  να πείσθηκα απ τις απόψεις άλλων,αλλιώς γιατί να έμπαινα στον κόπο να γράφω αυτά που γράφω,ενώ θα μπορούσα να ασχοληθώ με κάποιο άλλο θέμα? :)Αλήθεια όμως,σχετικά με τις προεκτάσεις του μεταμοντέρνου σχετικισμού η ηθική πως σου προέκυψε  και στηριζόμενος σε ποιά βάση  τη συνδέεις με την αντικειμενικότητα, όπως αναφέρεις?   
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/09, 09:50 από LILAKI »
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #53 στις: 21/01/09, 11:27 »
Αγαπητό Λιλάκι, ανέλυσα απλά την τακτική σκέψης του Feyerabend, κι όχι της δικής σου σκέψης. Αν θέλεις να συζητήσουμε περί κοσμοθεωριών και το πως αυτές επηρεάζουν την καθημερινότητά μας σε παρακαλώ και πάλι να μου αναφέρεις τα δόγματα, τα αξιώματα και τις προσεγγίσεις της δικής σου κοσμοθεωρίας την οποία, στο λέω και πάλι, δεν την γνωρίζω. Δεν την έχεις αναλύσει επαρκώς ώστε να μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Καταλαβαίνεις ότι δεν μπορώ να στηριχθώ μόνο σε μία έννοια που αναφέρεις, δηλ στο "πλαίσιο σχετικισμού". Πως την αντιλαμβάνεσαι υποκειμενικά αυτήν την έννοια? Πως αντιλαμβάνεσαι άλλες όπως ηθική, ζωή, σχέσεις, άνθρωπος, επιστήμη? Αν και το εξαιρετικά θαυμαστό στην όλη υπόθεση είναι το πως καταφέρνεις και τα συμπεράσματά σου είναι ταυτόσημα με του Hume, ο οποίος έζησε το 18ο αιώνα, παρόλο που δεν έχεις επηρεαστεί απ' αυτόν!

Γι αυτό και η αλήθεια είναι φρόνημο να εξετάζεται σε ένα πλαίσιο σχετικισμού και όχι ανάμεσα στα διπολικά άκρα του αγνωστικισμού και του δογματισμού.Ο σχετικισμός προσφέρει μια ασφαλιστική δικλείδα απ τον δογματισμό(η αλήθεια στα πράγματα που κατέχει ο άνθρωπος είναι απόλυτη και ολοκληρωτική) και απο τον αγνωστικισμό(είναι αδύνατη η εμβάθυνση στην αλήθεια του κόσμου, γι αυτό και την ανάγει στην ουσία.)             
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #54 στις: 21/01/09, 21:12 »
Καλέ μου papou, πάλι τα ίδια θα λέμε? :)Αυτό που εννοώ με το σχετικισμό είναι ότι είμαι ανάμεσα στο ότι υπάρχει αντικειμενική αλήθεια και ότι δεν υπάρχει,απ τη στιγμή βέβαια που υπάρχουν  επιχειρήματα που στηρίζουν και τις δύο απόψεις.Γι αυτό επιλέγω και τη λέξη ''σχετικισμός'', για να μη μιλάω απόλυτα και δογματικά.Τώρα, αυτό με την ηθική μου τα μπλέκεις πάλι..Άσε την ηθική,μην την ανακατεύεις, την επιστήμη την έφερα ως παράδειγμα για να υποστηρίξω ότι υπάρχει αντικειμενική αλήθεια.Όσο για τον Hume, ειλικρινά δεν το έχω ψάξει το θέμα και δεν τον ξέρω- μάλλον το διερεύνησες εσυ αρκετά αντί για εμένα-χαρά στην υπομονή και το κουράγιο σου!
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #55 στις: 21/01/09, 22:42 »
Υπάρχει και μπορούμε να τη κατακτήσουμε αλλά θέλει πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ κόπο
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #56 στις: 22/01/09, 11:56 »
Λιλάκι γλυκιά μου, ο όρος "σχετικισμός" που ακολουθείς δεν είναι δόκιμος για τις απόψεις σου. Για να αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς τον όρο "διαλακτικότητα". Και αυτό διότι ο σχετικισμός είναι ένα φιλοσοφικό ρεύμα με ηθικές, οικονομικές, επιστημονικές, καλλιτεχνικές, οικολογικές, ιστορικές, θρησκευτικές προεκτάσεις.

Αυτό το ρεύμα για παράδειγμα αποτελεί την βάση του δόγματος Bush. Όπως καταλαβαίνεις η χρησιμοποίηση αυτού του όρου είναι άκρως παρεξηγήσιμη. :)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #57 στις: 23/01/09, 00:53 »
Θα ελεγα προσδιοριζει δυο ακρα, δογματισμο, αγνωστικισμο, τα οποια μεταφραζονται ως παντογνωσια τα ξερω ολα και αγνωσια δεν ξερω τιποτα, το δε μεσον το ονομαζει σχετικισμο, με αλλα λογια βαδιζων μεση οδο θεωριας του κοσμου.

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #58 στις: 23/01/09, 10:51 »
Papouli, χρησιμοποίησα τον όρο ''σχετικισμό''-η φιλοσοφική θεώρηση σύμφωνα με την οποία η γνώση είναι σχετική..- έχοντας απόλυτη επίγνωση του ότι είναι φιλοσοφικός όρος και αυτό ακριβώς επειδή συνάδει με το φιλοσοφικό θέμα της αλήθειας.Είναι ακριβώς το '' βαδίζειν μέση οδό θεωρίας του κόσμου'' που παρατήρησε το analogio.Ο όρος ''διαλακτικότητα'' που προτείνεις είναι σωστός ;), αλλά έτσι κι αλλιώς ενέχεται στη φύση της έννοιας του σχετικισμού.(Πάντως δεν είδα γενικά να παρεξηγείται ο όρος, ούτε να τον συνδέει κανείς με την πολιτική του Βush) :)
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #59 στις: 23/01/09, 12:01 »
Tελικά LILAKI, θα διευκρινήσεις? Αναφέρεσαι σε φιλοσοφικές θεωρήσεις ή σε προσωπικές ανεπηρέαστες σκέψεις? Ή μήπως είναι κι αυτό σχετικό? Εάν δηλ η ημέρα είναι ηλιόλουστη τα λεγομενά σου προέρχονται από προσωπικές ανεπηρέαστες σκέψεις, και εάν είναι βροχερή τότε τα ίδια λεγομενα προέρχονται από ανασκόπηση φιλοσοφικών θεωρήσεων! ;)

Από ποιόν δεν είδες να "παρεξηγείται" ο όρος "σχετικισμός"? Από την τηλεόραση? Διότι απ' ότι έχεις πει τα συγγράματα περί της θεωρήσεως δεν τα έχεις διαβάσει. Δεν έχεις ίδια άποψη δηλ επ' αυτού. Εσύ το είπες.

Θα ήθελα να μου πεις επίσης πως αντιλαμβάνεσαι την πρόταση: "η γνώση είναι σχετική". Σχετική με τι? Με το αντικείμενο στο οποίο αναφέρεται? Πχ η γνώση για τον ήλιο είναι σχετική με τον ήλιο? Θα με ενδιέφερε πραγματικά η άποψή σου! :)

Ο σχετικισμός ξεκίνησε ως μια θεώρηση που προσπαθούσε να γεφυρώσει το "χάσμα" μεταξύ ρεαλισμού και ιδεαλισμού, να αποτελέσει δηλ την "μέση οδό", αλλά δυστυχώς απέτυχε. Τι να κάνουμε.... Πολύ συχνά οι προσδοκίες μας διαφέρουν από τα αποτελέσματα. Διότι θεοποιεί την αντίληψη, όπου αντίληψη = άγνωστο. Καταλήγει δηλ σ' έναν ακραιφνή ιδεαλισμό όπου έχουμε επικράτηση του νόμου της ζούγκλας σε ιδεολογικό επίπεδο.

Αυτό βέβαια δεν θα μας ενοχλούσε φιλοσοφικά εάν ήταν αλήθεια.... ;)

Ο Αριστοτέλης βέβαια απορίπτει τον σχετικισμό σε τρεις γραμμές, τόση σημασία του δίνει, ενώ ακόμα και για το "παράδοξο του Ζήνωνα" αφιερώνει δύο σελίδες. Ο Αναλόγιο νομίζω μπορεί να μας κατατοπίσει αναλυτικότερα επί τούτου.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #60 στις: 24/01/09, 00:30 »

Θα ήθελα να μου πεις επίσης πως αντιλαμβάνεσαι την πρόταση: "η γνώση είναι σχετική". Σχετική με τι?


χαχαχα, ολα τα λεφτα, ουδεις σχετικος ομολογει γνωριζων απαντηση, γνωση ασχετη προς τον σχετικισμο, η χρησις της εννοιας του σχετικου δηλωνει απλα τη μη σχεση, στο σχετικο πολλες φορες εννοειται το αμφιβολον, δηλ. οτι μπορει να ισχυη και το αντιθετο απο το υπαρχων, προκειται περι απελπισμενου γαμου, ερωτας υπο το κρατος του νομου, πως λεμε αρετη δια της βιας, επιφυλασσομαι να μελετησω το εκτος θεματος θεμα.

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #61 στις: 24/01/09, 10:57 »
Δηλαδή papou, οι προσωπικές σκέψεις δεν μπορούν να έχουν κάτι το φιλοσοφικό ή ακόμα να έχουν μια φιλοσοφική αφετηρία? ;)
Εκτός αυτού, ο ορισμός του ''σχετικισμού'' που έδωσα ελπίζω να πρόσεξες ότι είχε και ''...'', το οποίο σημαίνει ότι η γνώση είναι σχετική περί των πραγμάτων, συνεπώς  περί της αλήθειας τους (το οποίο αναιρείται μόνο αν το θέμα εξεταστεί με επιστημονικές-αποδείξημες μεθόδους ).Όσο για το ''εκτός θέματος θέμα'' νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει με τις απαντήσεις μας προ πολλού απ το κυρίως  θέμα ''υπάρχει αντικειμενική αλήθεια?'' ;D ;)
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #62 στις: 25/01/09, 02:07 »
Εαν θελεις η γνωμη σου να γινη κατανοητη επ' ακριβως, οφειλεις να καταδειξης ποιο ειναι το περιεχομενο που αποδιδεις στην εννοια "σχετικο", η γνωση ειναι σχετικη, σημαινει η γνωση ειναι αβεβαιη ;; διοτι το "σχετικο" μονο του ειναι μπαλαντερ, οταν λεμε "περισσοτερο" διευκρινιζομε περισσοτερο δρομο, μονον εκ της λεξεως "περισσοτερο" δεν συντασσεται πληρες νοημα, δεν σημαινει κατι ιδιαιτερο εκτος απο το οτι προκειται για αυξηση, αλλα αυξηση τινος ;; σχετικο αλλα τι σχετικο ;; "σχετικα μικρο" τι σημαινει ;; οχι υπερβολικα μικρο, μικρο μεν αλλα οχι πολυ μικρο, υπαρχουν διαφορετικες σημασιες στο σχετικο, σχετικη γνωση μπορει να σημαινει οχι αριστη γνωση αλλα προχειρη γνωση.

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #63 στις: 25/01/09, 11:22 »
Τη συγνώμη μου αν δεν έδωσα το πλήρες περιεχόμενο της λέξης. :-\Νόμισα ότι θα γινόταν κατανοητό, αφού αφορά το θέμα της αλήθειας, γνώση σχετική περι της αληθειας των πραγμάτων. ;)
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #64 στις: 25/01/09, 19:44 »
Νόμισα ότι θα γινόταν κατανοητό, αφού αφορά το θέμα της αλήθειας, γνώση σχετική περι της αληθειας των πραγμάτων. ;)

Εσφαλμένη χρήση της γλώσσας. Όταν λέμε "σχετικά μικρό", εννοούμε: μικρό, σχετικά με το μετρικό σύστημα το οποίο ακολουθούμε. Όταν λέμε "γνώση σχετική περί της αλήθειας των πραγμάτων" εννοούμε: Γνώση σχετική με..... περί της αλήθειας των πραγμάτων. Σχετική με τι? Επιμένω! Γιατί δεν απαντάς?

Για να σε βοηθήσω, είναι πολλοί οι οπαδοί του σχετικισμού που παραδέχονται ότι δεν υπάρχει γλώσσα ικανή να υποστηρίξει τις θέσεις τους. Παρόλ' αυτά με την υπάρχουσα γλώσσα προσπαθούν να μας πείσουν (και τον εαυτό τους συγχρόνως) ότι έχουν βρει την "αληθινή" οδό ερμηνείας του κόσμου, ενώ την ίδια στιγμή "γλωσσολογούν" περί της σχετικότητας της αλήθειας με το κάθε άτομο ξεχωριστά. " Μέτρον χρημάτων άνθρωπος". Όμως την ίδια στιγμή "ξεχνούν" ότι ο μπούσουλας του δρόμου προς την γνώση δεν περνά μέσα από έναν μόνο άνθρωπο αλλά από την ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ, το σύνολο δηλ τον οργανισμό των ανθρώπων. "Ξεχνούν" επίσης ότι δεν έχουν εφεύρει ακόμα την "σχετική γλώσσα", τον Λόγο με τις "μεταβαλλόμενες σχέσεις".

Αλλά και να τον εφεύρουν το πολύ-πολύ να πάθουν ότι και ο Einstein, o οποίος προσπαθούσε να ερμηνεύσει τον κόσμο μέσω της Ευκλειδίου γεωμετρίας, προσπαθούσε δηλ να απεικονήσει έναν τετραδιάστατο κόσμο προβάλλοντάς τον σ' ένα τρισδιάστατο χώρο, και έτσι μίλησε για την "σχετικότητα" της αντίληψης του χρόνου, ενώ όταν ο Minkowski εφεύρε το μαθηματικό μοντέλο του χωροχρόνου, κατάλαβε ότι δεν υπάρχει καμμιά σχετικότητα ως προς το άτομο. Η υποκειμενική αντίληψη του χρόνου παραμένει ίδια.

Ο Einstein βέβαια ήταν ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ και το παραδέχθηκε. 

Η έννοια των αντιθέσεων δεν αποτελεί τίποτε άλλο από έναν μπούσουλα για να μπορέσουμε να καθορίσουμε τον Λόγο, τις αναλογίες, την σχέση μεταξύ των πραγμάτων, ξεκινώντας από ένα σημείο αναφοράς. Και το σημείο αναφοράς χρειάζεται για να μπορέσουμε να συνεργαστούμε. Εάν βέβαια είναι κανείς θεός δεν έχει ανάγκη την συνεργασία.

Ας φτειάξουν λοιπόν οι θεοί την γλώσσα τους (τουτέστιν τον τρόπο απεικόνησης του κόσμου), και όταν την φτειάξουν να μην δίνουν καμμιά σημασία σ' εμάς τους θνητούς. Αλλά μέχρι να την φτειάξουν ας έχουν το κουράγιο και την θεϊκή αυτογνωσία ώστε να μην ζητούν βοήθεια από, και να μην τα πρήζουν σε, εμάς τους θνητούς που γνωρίζουμε ότι η ισχύς βρίσκεται "εν τη ενώσει".
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #65 στις: 26/01/09, 00:38 »
........γνώση σχετική περι της αληθειας των πραγμάτων. ;)

Προφανως αντιδιαστελλεις γνωση σχετικη και γνωση απολυτη της αληθειας,       
εμμεσως ερμηνευεις την σχετικη γνωση ως μερικη γνωση,
αυτο σημαινει,
ειτε οτι δεχεσαι μερικως το φερομενον ως αληθες,
δηλ. η προτεινομενη αληθεια γινεται δεκτη ισχυουσα κατα μια ή περισσοτερες πλευρες αλλα οχι καθ' ολες τις θεωρουμενες πλευρες, η αληθεια αληθευει με ενα ορισμενο τροπο αλλα οχι με ολους τους τροπους, οτε και εχομε εκδεχομενη αληθεια (=εκδοχη του αληθινου),
ειτε οτι μπορεις να γνωρισεις μερος μονον της υπαρχουσας αληθειας αλλα οχι ολη την αληθεια  :)

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #66 στις: 26/01/09, 10:31 »
Δε θα μπορούσα να τα αναλύσω καλύτερα.Analogio, έπιασες το νόημα ακριβώς! ;)
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #67 στις: 26/01/09, 11:42 »
Και γιατί βρε παιδάκι μου δεν χρησιμοποιείς τον ορο που δηλώνει αυτό που εννοείς? Είναι τόσο απλό. "μερική γνώση περί της αλήθειας των πραγμάτων" (αν και ο όρος "αλήθεια των πραγμάτων" είναι επίσης ασαφής). Έτσι θα καταλάβαινες πολύ απλά ότι δεν ακολουθείς τον σχετικισμό, αλλά τον Χριστιανισμό. " εν μερει δε γνωρίζουμε...... άρτι δε οψόμεθα δι εσόπτρου εν αινίγματι" αναφέρει ο Απόστολος Παύλος.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #68 στις: 27/01/09, 15:06 »
Καλός χρυσός είσαι papou,  αλλά πάλι μου μπλέκεις τη θρησκεία στο θέμα.Αν ήθελα να μιλήσω θρησκειολογικά-χριστιανικά θα έλεγα το ''πίστευε και μη ερεύνα'' και δε θα έψαχνα καθόλου το θέμα της αλήθειας. ;)
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #69 στις: 27/01/09, 15:18 »
Δεν μπλέκω τίποτα παιδί μου! Απλά αναφέρω τις θέσεις διαφόρων θεωρειών ώστε να καταλάβεις προς τα που τείνεις. Η παραδοχή μερικής γνώσης δεν έχει καμμία σχέση με τον σχετικισμό που όπως διατείνεσαι αποτελεί την "μέση οδό", ενώ συμπίπτει απόλυτα με την θέση του Χριστιανισμού η οποία είναι αμιγώς ιδεαλιστική θεώρηση.

Βέβαια δεν έχεις διερωτηθεί ακόμα ποιά είναι η σχέση της αλήθειας με την γνώση. Συσχετίζονται ή είναι άσχετα μεταξύ τους? Τι λες?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #70 στις: 28/01/09, 00:56 »
για το πιστευε και μη ερευνα, κανε μια ερευνα find (ευρεση) σε ηλεκτρονικη εκδοση της αγιας γραφης, δεν υπαρχει πουθενα ουτε η ακριβης φραση ουτε παραφραση ουτε παρεμφερες νοημα με διαφορετικες λεξεις, σαν αστειο ειναι βεβαια γνωστο σε ολους   ;)
θα με αφησετε ν' ασχοληθω σχετικως προς το σχετικο ;; ;D



Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #71 στις: 28/01/09, 16:56 »
Προς papou,
Όταν λέμε ότι ο σχετικισμός είναι η ''μέση οδός'', αυτό νοείται πάντα σε σχέση με κάποιο σημείο αναφοράς-και όχι μόνο του- τα οποία στην προκειμένη περίπτωση είναι δύο:ο δογματισμός και ο αγνωστικισμός.Επειδή ακριβώς ο σχετικισμός υποστηρίζει ότι μπορούμε να γνωρίσουμε την αλήθεια κάποιων  πραγμάτων αλλά όχι όλων, αναφέρεται στην γνώση περί της αλήθειας και όχι στη γνώση γενικά.Όσον αφορά τώρα το συσχετισμό αλήθειας και γνώσης,βοήθησε με, πως ακριβώς το εννοείς?

Προς analogio,
Δε θυμάμαι να ανέφερα ότι η φράση παραδόθηκε σε εμάς γραπτώς  μέσω της Αγίας γραφής. ;D Ο χριστιανισμός  το υποστηρίζε και ίσως το υποστηρίζει ακόμα για να μην έχει ο ''λαός'' απορίες και αναζητήσεις για τα  υπαρξιακά ζητήματα. ;)



« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/09, 17:01 από LILAKI »
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #72 στις: 28/01/09, 21:12 »
Επειδή ακριβώς ο σχετικισμός υποστηρίζει ότι μπορούμε να γνωρίσουμε την αλήθεια κάποιων  πραγμάτων αλλά όχι όλων, αναφέρεται στην γνώση περί της αλήθειας και όχι στη γνώση γενικά.

Πρόσεχε βρε LILAKI τι λες! Ο σχετικισμός λοιπόν, κατά την γνώμη σου, υποστηρίζει ότι "μπορούμε" (ποιοί μπορούμε? σε ποιούς αναφέρεται? βάσει ποιού σημείου αναφοράς? το σημείο αναφοράς είναι σταθερό ή σχετικό με κάτι?) να γνωρίσουμε την "αλήθεια" κάποιων πραγμάτων αλλά όχι όλων!

Τι σημαίνει "αλήθεια των πραγμάτων"? Η αλήθεια του γιαουρτιού ας πούμε? Η αλήθεια της πέτρας? Η αλήθεια του ανθρώπου? Πραγματικα δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει ο όρος "αλήθεια των πραγμάτων".

Αλλά έστω ότι δεχόμαστε ότι έχει νόημα αυτός ο όρος. Ποιών πραγμάτων η "αλήθεια" είναι δυνατόν να γίνει κτήμα μας και ποιών δεν είναι δυνατόν? Είναι γνωστό εξ αρχής της μελέτης μας? Υπάρχουν κάποια θέματα ταμπού δηλ τα οποία δεν μπορούμε να πλησιάσουμε ώστε να μην κάνουμε καν τον κόπο, και άλλα που μας επιτρέπται να πλησιάσουμε και να τα ερευνήσουμε?

Επίσης ειλικρινέστατα σου ζητώ να με φωτίσεις και να μου υποδείξεις κάποιον θεωρητικό του σχετικισμού που να αναφέρει αυτά που προσάπτεις στην θεωρία. Με χαρά μου θα τον μελετήσω.




Για να βοηθηθούμε στο ξεκαθάρισμα των προβλημάτων μας, πρέπει κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσουμε στον εαυτό μας τι εννοούμε λέγοντας "αλήθεια". Μην βρούμε στο τέλος καμμιά άλλη λέξη που περιγράφει καλύτερα αυτό που εννοούμε, όπως το πάθαμε την "μερική γνώση" που δήλωνε καλύτερα αυτό που εννοούσες λέγοντας "σχετική γνώση", και καταλάβουμε ότι πελαγοδρομούσαμε άδικα.

Τι σημαίνει λοιπόν αλήθεια? Αυτό που λέει ο Βραζίλης? Αλήθεια = ο αισθητός κόσμος (αυτό που αντιλαμβανόμαστε ως πραγματικότητα με τις αισθήσεις μας)
Ή μήπως δηλώνει την ικανότητα μιας νοητικής διαδικασίας? Το να καταφέρουμε ξεχωρίσουμε δηλ αν κάποια νοητική διαδικασία είναι ορθή ή λανθασμένη? Αληθής ή ψευδής δηλ?
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/09, 21:28 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #73 στις: 29/01/09, 01:03 »
Προς analogio,
Δε θυμάμαι να ανέφερα ότι η φράση παραδόθηκε σε εμάς γραπτώς  μέσω της Αγίας γραφής. ;D Ο χριστιανισμός  το υποστηρίζε και ίσως το υποστηρίζει ακόμα για να μην έχει ο ''λαός'' απορίες και αναζητήσεις για τα  υπαρξιακά ζητήματα. ;)

χριστιανισμος εναντιον αγιας γραφης, απορουμενον - μηπως εννοεις αντιχριστιανισμος ;;  ;)
παπους, η αληθεια ανηκει στην νοητικη διαδικασια οπως λες, στα νοητα, υπαρχει συγχυση στον κοσμο, λενε δικη μου αληθεια και πρεπει να μεταφραζει κανεις δικο μου ψεμμα  :)

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
« Απάντηση #74 στις: 29/01/09, 19:12 »


Πρόσεχε βρε LILAKI τι λες! Ο σχετικισμός λοιπόν, κατά την γνώμη σου, υποστηρίζει ότι "μπορούμε" (ποιοί μπορούμε? σε ποιούς αναφέρεται? βάσει ποιού σημείου αναφοράς? το σημείο αναφοράς είναι σταθερό ή σχετικό με κάτι?) να γνωρίσουμε την "αλήθεια" κάποιων πραγμάτων αλλά όχι όλων!

Αλλά έστω ότι δεχόμαστε ότι έχει νόημα αυτός ο όρος. Ποιών πραγμάτων η "αλήθεια" είναι δυνατόν να γίνει κτήμα μας και ποιών δεν είναι δυνατόν? Είναι γνωστό εξ αρχής της μελέτης μας? Υπάρχουν κάποια θέματα ταμπού δηλ τα οποία δεν μπορούμε να πλησιάσουμε ώστε να μην κάνουμε καν τον κόπο, και άλλα που μας επιτρέπται να πλησιάσουμε και να τα ερευνήσουμε?

Για να βοηθηθούμε στο ξεκαθάρισμα των προβλημάτων μας, πρέπει κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσουμε στον εαυτό μας τι εννοούμε λέγοντας "αλήθεια". Μην βρούμε στο τέλος καμμιά άλλη λέξη που περιγράφει καλύτερα αυτό που εννοούμε, όπως το πάθαμε την "μερική γνώση" που δήλωνε καλύτερα αυτό που εννοούσες λέγοντας "σχετική γνώση", και καταλάβουμε ότι πελαγοδρομούσαμε άδικα.


Τι σημαίνει λοιπόν αλήθεια? Αυτό που λέει ο Βραζίλης? Αλήθεια = ο αισθητός κόσμος (αυτό που αντιλαμβανόμαστε ως πραγματικότητα με τις αισθήσεις μας)
Ή μήπως δηλώνει την ικανότητα μιας νοητικής διαδικασίας? Το να καταφέρουμε ξεχωρίσουμε δηλ αν κάποια νοητική διαδικασία είναι ορθή ή λανθασμένη? Αληθής ή ψευδής δηλ?

Καλησπέρα.Κατ αρχήν, επειδή το ''βρε'' μπορεί εύκολα να γίνει ''ρε'' θα σε παρακαλούσα να μην το χρησιμοποιείς.

Το ''μπορούμε'' χρησιμοποιήθηκε για αμεσότητα στο λόγο,αντί για το τριτοπρόσωπο.Έπειτα, η αλήθεια των πραγμάτων την οποία δεν μπορούμε να βρούμε αφορά ζητήματα υπαρξιακά όπως η δημιουργία του κόσμου(ελπίζω να τα καταφέρουν στο CERN),η μεταθάνατον ζωή..Μέχρι στιγμής ο άνθρωπος μπροστά σε τέτοια ζητήματα όσο και να τα ψάχνει κάνει ένα βήμα πίσω επειδή αυτά που γνωρίζει είναι ανεπαρκή και όχι επειδή είναι ζητήματα taboo.

Για το τι σημαίνει ''αλήθεια'' σε παραπέμπω στην απάντηση που είχε δώσει το analogio..Πάντως τα περί αισθητού κόσμου θυμίζει  την άποψη του Πλάτωνα με την οποία δεν είμαι και τόσο σύμφωνη.


    Το ''μην βρούμε στο τέλος καμμιά άλλη λέξη που περιγράφει καλύτερα αυτό που εννοούμε, όπως το πάθαμε την "μερική γνώση" ,σε ποιούς αναφέρεσαι?Απ ότι είδα το analogio αντιλήφθηκε μια χαρά το περιεχόμενο των λέξεων...! ;D

Analogio, δε σημαίνει ότι ο χριστιανισμός δεν μπορεί να υποστηρίξει  κάποιες θέσεις μόνο και μόνο επειδή δεν αναφέρονται στην Αγία γραφή.  ;)Δηλαδή-χωρίς να θέλω να κάνω διάκριση μεταξύ ανδρών και γυναικών-σε ποιό σημείο της Αγίας γραφής αναφέρεται η απαγόρευση εισόδου γυναικών στο ''ιερό'' της εκκλησίας?Οπότε δε γίνεται λόγος για αντιχριστιανισμό. ;) 
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/09, 19:13 από LILAKI »
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/03, 09:05
από Βραζίλης
22 Απαντήσεις
6973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/06, 13:27
από llorona
5 Απαντήσεις
2797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/08, 19:57
από dramatic_life
3 Απαντήσεις
2463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/08, 07:52
από Ιερακόμορφος
29 Απαντήσεις
9741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/08, 00:37
από Garvin
0 Απαντήσεις
1533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/08, 01:14
από Alter Ego
14 Απαντήσεις
4881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/08, 03:04
από ΓΙΩΡΓΟΣ Τ.
5 Απαντήσεις
2345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 15:59
από Aganippi
2 Απαντήσεις
2180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/08, 01:57
από mantinada
12 Απαντήσεις
4592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 17:42
από kuiper