Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για αγορά μπάσσου(ναι ειμαι αρχαριος):P  (Αναγνώστηκε 6085 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος caramelo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο ζω ελπίζω κι όσο ελπίζω απελπίζομαι
    • Προφίλ
Καλησπέρα παίδες.Θα ηθελα τις συμβουλές καθως θέλω να ασχοληθώ με το μπάσσο.Να σας διευκρινίσω οτι θα ειναι η πρώτη μου ουσιαστική επαφή με μουσικό οργανο περα απο καποια ελαχιστα μαθήματα σε πιανο πριν απο πολλα χρόνια.Σκοπεύω να ασχοληθώ μόνος μου με το μπάσσο χωρίς δασκαλο, με μια μικρή βοήθεια απο φίλους που γνωριζουν γυρω απο κιθαρα...Ολα αυτα τα αναφερω θελοντας να τονισω οτι δεν εχω καποια ιδιαιτερη σχεση με την μουσικη ωστοσο εχω ολη την καλη διαθεση και ορεξη να ασχοληθώ.Γι' αυτο θα ηθελα την συμβουλή σας...Ενδιαφερομαι κυρίως για rock τραγουδια και κατα δευτερον metal.Μην γνωριζοντας πολλα και εχοντας οπως ολοι μας την επιφυλαξη μηπως δεν μας αρεσει τελικα,σκοπεύω να διαθεσω το μεγιστο 200 με 230 ευρώ.Θα ηθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε ενα ιδανικό πακετο για την περιπτωση μου.Δεν ζητώ κατι πολύ καλο απλα ενα πακετο για να διαπιστωσω αν θελω να συνεχίσω και να ασχοληθώ εντατικότερα.Το μόνο που εχω θπ' οψη μου και αυτο με καθε επιφύλαξη ειναι αυτο το pack: http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/_Bundle_-Jack-Danny-JB-3TSB-Fame-SL-30-B-Combo-Zubehoer/art-BAS015
περιμένω τισ προτάσεις σας και την αποψη σας...ευχαριστλω εκ των προτέρων ;)

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Αγορα μπασου (plz help)

νεο μπασο

Poio mpaso na parw?

....ριξε μια ματια σε αυτα τα θρεντς,πιστευω θα σε βοηθησουν...καλως ηρθες  :)



From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος caramelo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο ζω ελπίζω κι όσο ελπίζω απελπίζομαι
    • Προφίλ
ευχαριστώ πολύ φίλε μου,μερικά απο αυτα τα τοπικς τα ειχα διαβάσει, αλλα όχι...Ωστόσο μερικά απο τα μπάσα που προτείνουν τα παιδία αγγιζουν τα 300 και 400 ευρώ. Εγώ ψαχνω κατι πιο φθηνό απο την αποψη οτι ειναι η πρωτη φορά και οτι μπορεί εστω και μια στις χίλιες να μην μου αρεσει.(αν με καταλαβαίνεις). Γι' αυτό αν εχεις κατι να μου προτείνεις πιο συγκεκριμένα θα με βοηθουσες απίστευτα.Επίσης θα το εκτιμούσα αν μπορούσε καποιος να μου πει τα "ιδανικα" χαρακτηριστικά ενός μπασου για εναν αρχάριο(π.χ. 4 χορδο ή 5χορδο,με πόσες τιάστες κλπ.)

Αποσυνδεδεμένος andy I

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Για πρωτο μπασσο φυσικα 4χορδο τωρα για ταστα ...δεν ειναι και κριτιριο για να διαλεξεις...
δοκιμασε οσο πιο πολλα μπορεις - διαφορους τυπους ( presicion, jazz,ibanez, olp-musicman)
Ημουν ibanezakias ...αλλα μου περασε...
εγινα epiphonakias..
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ???

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
OK λοιπον...συμφωνω για 4-χορδο...αν πας παντως σε κατι μεταχειρισμενο θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα πραγματα....

http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=8358
http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=8334
http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=8226
http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=7994

...οικονομικα μοντελα με αρκετα καλα specs για να ξεκινησεις...επισης καλο θα ηταν να υπολογισεις και λιγα χρηματα για ενα ενισχυτακι μελετης  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/04/09, 12:30 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος MaPaS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Άμα κατάλαβα καλά το παιδί δεν θέλει να του προτείνετε μπάσσα, αλλά θέλει ποιό πολύ να μάθει τι να κοιτάξει ώστε να διαλέξει.... Ποιά είναι τα βασικά χαρακτηριστικά.... Ως κιθαριστάς δεν μποορώ να σε βοηθήσω αλλιώ παρά μόνο με αυτό το ποστ.......

Αποσυνδεδεμένος caramelo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο ζω ελπίζω κι όσο ελπίζω απελπίζομαι
    • Προφίλ
φίλε mace  σε ευχαριστώ παρα πολύ, πραγματικά με βοήθησες. Βλέποντας κ σιγκρίνοντας τείνω προς το ibanez και τα 2 squier(ξέρω ειμαι πολυ αποφασιστικός  :P) Σκοπεύω παντως να ρωτήσω ξανά και σε μερικά καταστήματα για να λύσω μερικές αποριες μου. Σε ευχαριστώ και παλι γιατι με κατατόπισες πολύ. ;)

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
To καλυτερο που μπορεις να κανεις λοιπον ειναι να παρεις σβαρνα οσα μαγαζια μπορεις και να ακουσεις/δοκιμασεις οσα πιο πολλα μπορεις....με το καλο να ξεκινησεις κιολας  :) :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Επισης, ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΚΑ!  ;D
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος caramelo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο ζω ελπίζω κι όσο ελπίζω απελπίζομαι
    • Προφίλ
επειδή ειμαι απο Θεσσαλονίκη ξέρω μερικά καλά μαγαζιά με μουσικά οργανα, όσο ασχετος και να είμαι δεν πρόκειται ποτέ να εμπιστευόμουν τον νάκα :P

Αποσυνδεδεμένος MaPaS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ έστηλα προσωπικό μύνημα στο παιδί με 4 μαγαζια που ξέρω στην Θεσσαλονίκη (Μαυρουμουστάκης, Τσέλιος, Νάκας και Μπράβος). Αμα ξέρετε μερικά άλλα θα μπορούσατε και εσείς να του στήλετε ενα ΠΜ με site, ονόματα και διευθύνσεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
γιατί τα έστειλες με πμ αφού τα ανακοίνωσες και στο φόρουμ? :P

Αποσυνδεδεμένος MaPaS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πίστευα οτί δεν θα χριαζόταν εφόσον ανέφερα τα μαγαζιά να τ δώσω site και στην συζήτηση.....
Τεσπα
1. Μαυρομουστάκης, Καστριτσίου 4, http://www.mavromoustakis.gr/
2. Τσέλιος, Σπύρου Λούη 3 και Ναυαρίνου, http://www.tseliosmusic.gr/
3. Μπράβος, Τσιμισκή (δεν θυμάμε αριθμό, νομίζω στο ύψος Δωδεκανήσου κοντά απο την απέναντι μεριά) site δεν βρήκα
4. Νάκας, Μητροπόλεως 47, http://www.nakas.gr/

Αποσυνδεδεμένος caramelo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο ζω ελπίζω κι όσο ελπίζω απελπίζομαι
    • Προφίλ
ευχαριστώ παρα πολύ παιδιά, θα τα τιμίσω δεόντος  ;D

Αποσυνδεδεμένος Player

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Επισης, ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΚΑ!  ;D

Ρε σεις πόσο λαμόγιο ειν αυτός? :P

μου χει τυχει 2 φορες που ψαχνα για μαγαζι
να μου πουν απαντηση του στυλ: δεν ξερω,
αλλα μην πας στο Νακα  ;D

φαινεται ο τυπος έχει παραδοση να βαράει στο ψαχνο
με τις τιμές, π.χ. έψαχνα μια βαση για ενισχυτη, και βλέπω
κανα 30αρι στο μαγαζι του Νακα, 27 η online του Νακα
και 25 και κατι, σε μαγαζι στο Βυρωνα, το ίδιο πραμα πάντα
"The electric guitar is kind of a bastard instrument,but the bass guitar is a real instrument,a unique instrument."-Jack Bruce ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
6701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 21:14
από ogyon21
ΑΓΟΡΑ ΜΠΑΣΣΟΥ

Ξεκίνησε από SIFIS14 Μπάσο

14 Απαντήσεις
6588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 03:09
από NickNT
4 Απαντήσεις
2895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 16:45
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
4 Απαντήσεις
6536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/09, 10:06
από armagedon
54 Απαντήσεις
18112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 02:00
από gers
3 Απαντήσεις
2504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 15:08
από Dr Wolf
13 Απαντήσεις
5030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/10, 13:02
από j.k.
51 Απαντήσεις
11321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/10, 20:53
από kostas80
17 Απαντήσεις
7526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/11, 14:07
από pipokas99
9 Απαντήσεις
3205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/12, 15:43
από Gabriel21