Αποστολέας Θέμα: Classic Player 60's με χοντρο λαιμό?  (Αναγνώστηκε 5668 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 32soundz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Classic Player 60's με χοντρο λαιμό?
« στις: 14/06/10, 16:11 »
  •   Παιδια ειμαι τρομερά στενοχωρημένος,

    Μετά από πολύ ψάξιμο τελικά βρήκα την κιθάρα που τόσο ήθελα  και την αγόρασα.

    Πρόκειται για την Classic Player 60’s αλλά! Είναι κατασκευασμένη το 2006, που σημαίνει ότι έχει όλα τα καλά, Solid steel Block, και μαγνήτες 69 Custom Shop wound and signed by Abby Abigail Ybarra.

    Την βρήκα ολοκαίνουργια σε μαγαζί στην Αθηνα.

    Το θέμα είναι ότι την έχω μια εβδομάδα τώρα και ο λαιμός της  μου φαίνετε υπερβολικά χοντρός!

    Ο Αντίχειρας μου με ποναει σαν να έχει σπάσει το δάχτυλο  μου! (παίζω με τον αντίχειρα Hendrix style), και δεν μπορώ να καταλάβω  γιατί μου φαίνεται τόσο χοντρός και δυσκολόπεχτος, όταν όλα τα reviews λένε τα καλύτερα για αυτόν τον λαιμό!

    Υπάρχει να περίπτωση να μου έκατσε μόνο εμένα αυτός ο λαιμός  και να είναι ελαττωματικός?

    Επίσης το Action  της είναι επίσης πολύ ψηλά αλλά από το μαγαζί που την πήρα μου είπαν ότι πρέπει να παιχτεί τουλάχιστον 2 εβδομάδες πριν σεταριστει..

    Λέτε να την πάτησα?

     Έχει κανείς σας την ίδια κιθάρα? Πως είναι ο λαιμός της?
« Τελευταία τροποποίηση: 14/06/10, 16:33 από 32soundz »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Classic Player 60's με χοντρο λαιμό?
« Απάντηση #1 στις: 14/06/10, 16:48 »
Την ειχες παιξει ποτε πριν την αγορασεις?παρ ολα αυτα πιστευω πως ειναι θεμα συνηθειας..και εγω στην αρχη δεν μπορουσα να παιξω με μια jumbo ηλεκτρακουστικη που αγορασα αλλα τωρα ολα καλα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Classic Player 60's με χοντρο λαιμό?
« Απάντηση #2 στις: 14/06/10, 16:51 »
φίλε μου όπως τα λες τα πράγματα πρέπει να είσαι τυχερός . χωρίς πλάκα
 
δε ξέρω με τι κιθάρες έχεις μάθει γενικά αλλα για τις strat o χοντρος λαιμός είναι κάτι που το κυνηγάμε γενικώς και μας αρέσει.
τώρα για το action : κοίτα να το συνηθίσεις κι αυτό ψηλά (σε λογικά πλαίσια πάντα) γιατί είναι ο μόνος τρόπος να βγάλεις ήχο απο μια strat.... θα δεις διαφορά στο σκάσιμο και την ψυχή της αν το χαμηλώσεις .
 
μπορεί και να μην σε ενοχλεί το πάχος του λαιμού αλλα το radius της ταστιέρας ... αν έχεις μάθει σε ibanez ή gibson πχ που είναι αρκετά φλατ , το 9,5''radius της fender σου μπορεί να σε κουράζει στην αρχή... (θα το μάθεις κι αυτό και θα σ'αρέσει) ;D
 
οι stratocaster είναι αντρικά όργανα και έτσι πρέπει να αντιμετοπίζονται  :P  ... άντε gibsonάκιδες ibanezάκιδες βαράτε  ;)
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος 32soundz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Classic Player 60's με χοντρο λαιμό?
« Απάντηση #3 στις: 14/06/10, 16:52 »
  •     Την δοκίμασα, μου φάνηκε λίγο χοντρή αλλά σκέφτηκα ότι θα  την συνηθίσω, το θέμα είναι ότι δεν με βολεύει καθόλου!! αν έπαιζα με τον αντίχειρα  κανονικά από πίσω από το μπράτσο δεν θα με πείραζε, αλλά παίζω με τον αντίχειρα  από πάνω και με έχει τρελάνει!
     
      Ο αντίχειρας ποναει τόσο πολύ στην κλείδωση που νομίζω ότι έχει σπάσει!

Αποσυνδεδεμένος 32soundz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Classic Player 60's με χοντρο λαιμό?
« Απάντηση #4 στις: 14/06/10, 16:54 »
φίλε μου όπως τα λες τα πράγματα πρέπει να είσαι τυχερός . χωρίς πλάκα
 
δε ξέρω με τι κιθάρες έχεις μάθει γενικά αλλα για τις strat o χοντρος λαιμός είναι κάτι που το κυνηγάμε γενικώς και μας αρέσει.
τώρα για το action : κοίτα να το συνηθίσεις κι αυτό ψηλά (σε λογικά πλαίσια πάντα) γιατί είναι ο μόνος τρόπος να βγάλεις ήχο απο μια strat.... θα δεις διαφορά στο σκάσιμο και την ψυχή της αν το χαμηλώσεις .
 
μπορεί και να μην σε ενοχλεί το πάχος του λαιμού αλλα το radius της ταστιέρας ... αν έχεις μάθει σε ibanez ή gibson πχ που είναι αρκετά φλατ , το 9,5''radius της fender σου μπορεί να σε κουράζει στην αρχή... (θα το μάθεις κι αυτό και θα σ'αρέσει) ;D
 
οι stratocaster είναι αντρικά όργανα και έτσι πρέπει να αντιμετοπίζονται  :P  ... άντε gibsonάκιδες ibanezάκιδες βαράτε  ;)

Εχει Radius 12"..  :-\ :(

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Classic Player 60's με χοντρο λαιμό?
« Απάντηση #5 στις: 14/06/10, 16:55 »
Κακώς βασίστηκες σε review για να διαπιστώσεις πόσο εργονομικός είναι ο λαιμός για εσένα. Αλλά αφού την αγόρασες τώρα, δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα εκτός από το να τη συνηθίσεις ή να την πουλήσεις.

Κατά τα λοιπά, οι strat είναι gay όργανα και όλοι το ξέρουν αυτό...   :P
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Classic Player 60's με χοντρο λαιμό?
« Απάντηση #6 στις: 14/06/10, 17:11 »
αα ναι σορυ 60's είπαμε όχι 50's ... 12'' έχει δικό μου λάθος .
 
οι δύο strat που έχω είναι πραγματικά ρόπαλα οι λαιμοί τους και δε με έχει πονέσει ποτέ τίποτα . ( η μία V shape και η άλλη D shape ερκετά χοντρά και τα 2 )
 
πάρτο χαλαρά στην αρχή και θα περάσουν όλα φίλε μου ... μη σε χαλάει όταν τη μάθεις δε θα μπορείς να κάνεις μακριά της  :)  ...
 
συμβουλή : ρίξε 10ρες , ανέβασε κι άλλο το action και άσε τις αδερφές να λένε ότι θέλουν ..... χεχεχεχεχε  :P
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος 32soundz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Classic Player 60's με χοντρο λαιμό?
« Απάντηση #7 στις: 14/06/10, 17:18 »
αα ναι σορυ 60's είπαμε όχι 50's ... 12'' έχει δικό μου λάθος .
 
οι δύο strat που έχω είναι πραγματικά ρόπαλα οι λαιμοί τους και δε με έχει πονέσει ποτέ τίποτα . ( η μία V shape και η άλλη D shape ερκετά χοντρά και τα 2 )
 
πάρτο χαλαρά στην αρχή και θα περάσουν όλα φίλε μου ... μη σε χαλάει όταν τη μάθεις δε θα μπορείς να κάνεις μακριά της  :)  ...
 
συμβουλή : ρίξε 10ρες , ανέβασε κι άλλο το action και άσε τις αδερφές να λένε ότι θέλουν ..... χεχεχεχεχε  :P

μακαρι να την συνηθησω.. ποτε δεν συναντησα τετοιο προβλημα και ειχα αρκετες κιθαρες.

Ειχα μια γιαπωνεζικη 68 την δεκαετια του 90 που ειχε παρα πολυ λεπτο λαιμο και 40m nut και ηταν ονειρο..

10΄ς φοραει..

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Classic Player 60's με χοντρο λαιμό?
« Απάντηση #8 στις: 14/06/10, 17:19 »
Ένα γνήσιο αντρικό όργανο:


Και ένα gay όργανο:


Χμμμ... Κάτι δε μου κολλάει καλά...  ;D ;D ;D

Πάντως κι εγώ, μια Squier Affinity και μια Fender που έχω πιάσει, ρόπαλα μου φάνηκαν. Κατασκευαστικό ελάττωμα δεν παίζει.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος 32soundz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Classic Player 60's με χοντρο λαιμό?
« Απάντηση #9 στις: 14/06/10, 17:23 »
αα ναι σορυ 60's είπαμε όχι 50's ... 12'' έχει δικό μου λάθος .
 
οι δύο strat που έχω είναι πραγματικά ρόπαλα οι λαιμοί τους και δε με έχει πονέσει ποτέ τίποτα . ( η μία V shape και η άλλη D shape ερκετά χοντρά και τα 2 )
 
πάρτο χαλαρά στην αρχή και θα περάσουν όλα φίλε μου ... μη σε χαλάει όταν τη μάθεις δε θα μπορείς να κάνεις μακριά της  :)  ...
 
συμβουλή : ρίξε 10ρες , ανέβασε κι άλλο το action και άσε τις αδερφές να λένε ότι θέλουν ..... χεχεχεχεχε  :P


  • Ίσως δεν είναι ο λαιμός (που είναι Modern C) αλλά το  12 radius που κάνει πιο πλατύ το τάστο και ετσι δεν μπορώ να το αγκαλιάσω και να  παταω τις μπάσα χορδές με τον αντίχειρα,δηλαδη αντι για ετσι:


ετσι:

« Τελευταία τροποποίηση: 14/06/10, 17:33 από 32soundz »

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Classic Player 60's με χοντρο λαιμό?
« Απάντηση #10 στις: 14/06/10, 17:34 »
^^^^^^^^
παίζει ναι .... και πιστεύω πως άν ήταν D shape ρόπαλο δε θα σε ενοχλούσε καθόλου γιατί θα αγκάλιαζε καλύτερα το χέρι σου το μπράτσο.
 
 
 
 to mits@kos ... έτσι μας αρέσει εμάς καλέ μου ... χοντρό  :-*
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος 32soundz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Classic Player 60's με χοντρο λαιμό?
« Απάντηση #11 στις: 14/06/10, 17:38 »
^^^^^^^^
παίζει ναι .... και πιστεύω πως άν ήταν D shape ρόπαλο δε θα σε ενοχλούσε καθόλου γιατί θα αγκάλιαζε καλύτερα το χέρι σου το μπράτσο.
 
 
 
 to mits@kos ... έτσι μας αρέσει εμάς καλέ μου ... χοντρό  :-*

  •     ωραία... και τώρα τι να κάνω?  να την πουλήσω ακόμα δεν την πείρα? να αλλάξω λαιμό?      ???

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Classic Player 60's με χοντρο λαιμό?
« Απάντηση #12 στις: 14/06/10, 17:46 »
αναλόγως με τα οικονομικά σου .
παίζουν πάντως αρκετοί λαιμοί στο ebay αλλα πρόσεχε μην την πατήσεις πάλι .
εγώ θα την πούλούσα όσο πιο γρήγορα γίνεται για να μην χάσω πολλά λευτά .... αφού βέβαια είσαι σίγουρος ότι δεν σου κάνει με τίποτα.
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος 32soundz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Classic Player 60's με χοντρο λαιμό?
« Απάντηση #13 στις: 14/06/10, 17:50 »
την πατησα..  :(   θα βαλω αγγελεια.  >:( :(

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Classic Player 60's με χοντρο λαιμό?
« Απάντηση #14 στις: 14/06/10, 19:16 »
Ετσι ειναι, μπορει να τη συνηθισεις σε μια εβδομαδα που λεει ο λογος...Επισης αλλο το καθιστο παιξιμο και αλλο το ορθιο για μενα παντα...

Επαιζα με την κιθαρα που αγαπαω (μια απλη epiphone) επι χρονια και live και καθιστος, καποια στιγμη αλλαξα σε μια yamaha me rounded λεπτο (αλλα οχι υπερλεπτο) που καταληγει σε flat D πιο λεπτο κατεβαινοντας (μου θυμισε ESP horizon) και τελικα οποτε ποιανω αλλους λαιμους live ο αντιχειρας προσπαθει να σκαψει το ξυλο και να παει εκει που ηταν στη yamaha...ειτε "φτηνες" ειτε ακριβες κιθαρες. Οταν σου ταιριαζει ο λαιμος το ξερεις!!!

Αποσυνδεδεμένος 32soundz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Classic Player 60's με χοντρο λαιμό?
« Απάντηση #15 στις: 14/06/10, 19:55 »
μαλλον θα παω να καταχρεωθω και θα παρω μια lite ash που δοκιμασα που εχει πολυ ωραιο λαιμο. κριμα..

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Classic Player 60's με χοντρο λαιμό?
« Απάντηση #16 στις: 14/06/10, 21:43 »
Γιατί δεν την κρατάς μερικές μέρες να δεις πώς θα πάει; Αν παίζεις κι από λίγο κάθε μέρα, ειδικά αν κάνεις και διαλείμματα ανάμεσα στα jams, μπορεί να σου έρθει καλύτερα...


Βέβαια μιλάω εκ του ασφαλούς, δεν έχω πιάσει τέτοια κιθάρα που λες...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος 32soundz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Classic Player 60's με χοντρο λαιμό?
« Απάντηση #17 στις: 15/06/10, 00:00 »
Γιατί δεν την κρατάς μερικές μέρες να δεις πώς θα πάει; Αν παίζεις κι από λίγο κάθε μέρα, ειδικά αν κάνεις και διαλείμματα ανάμεσα στα jams, μπορεί να σου έρθει καλύτερα...


Βέβαια μιλάω εκ του ασφαλούς, δεν έχω πιάσει τέτοια κιθάρα που λες...

Σημερα  την επαιξα με τον παραδοσιακο τροπο και ομολογω οτι μου αρεσε πολυ, φοβερος vintage ηχος απο αυτους τους μαγνητες! και δεν ποναγε το χερι μου.. βεβαια δεν θελω να αλλαξω το τροπο που παιζω για μια κιθαρα!

Βλεπω να την κραταω και να αγοραζω και αλλη μια με λεπτο λαιμο (την lite ash), η πιστωτικη μου βεβαια θα καταχρεωθει.. :(

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Classic Player 60's με χοντρο λαιμό?
« Απάντηση #18 στις: 15/06/10, 09:55 »
Αμα συνηθιζεται η φυλακη συνηθιζεται και ο λαιμος αυτης της κιθαρας! Και αμα αξιζει ο ηχος γιατι οχι? Βεβαια το οτι συνηθιζεται δε σημαινει οτι πρεπει να σαρεσει κιολας, οπως και στη φυλακη.

Παντως το να χασεις χρηματα απο μεταπωληση και αγορα καινουριας ειναι κριμα, δες καμια απο e-bay η ρωτα για καμια ανταλλαγη ποτε δεν ξερεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/03, 15:07
από Lord-George
45 Απαντήσεις
15867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/10, 16:36
από FSL
6 Απαντήσεις
3929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/07, 13:39
από Stergios Kourou
3 Απαντήσεις
3216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/09, 20:11
από groovymood
0 Απαντήσεις
1564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 08:58
από ivikos
17 Απαντήσεις
6103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 17:19
από Μπιφτέκι
0 Απαντήσεις
2550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/13, 23:58
από kostas4
46 Απαντήσεις
17960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/16, 17:19
από AnimaPura
2 Απαντήσεις
5029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/20, 20:28
από Uriah
0 Απαντήσεις
977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/22, 21:52
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ