Αποστολέας Θέμα: Σύγκριση πεταλιέρων  (Αναγνώστηκε 5754 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tasosSyrios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σύγκριση πεταλιέρων
« στις: 10/04/13, 16:14 »
Γεια σας είμαι νέος στο φόρουμ και έχω διαβάσει αρκετά για τα εφφέ πριν ανοίξω αυτό το θέμα απλά θα ήθελα γνώμες για το ποια απο τις 3 παρακάτω πεταλιέρες θεωρείται ''καλύτερη'' για έναν αρχάριο και πιο εύχρηστη :)

1) Boss ME-25

2) Zoom G2.1Nu

3) Line6 Pod Plus Floor

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/13, 22:27 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Σύγκριση πεταλιέρων
« Απάντηση #1 στις: 10/04/13, 16:52 »
πως/που εχεις σκοπο να συνδεσεις την πεταλιερα?
οποια και να παρεις, θα χρειαστει διαβασμα και ψαξιμο....


αυτες που βαζεις για επιλογη δεν τις εχω δοκιμασει ποτε αλλα εχουν πολλα διαφορετικα χαρακτηριστικα/πλεονεκτιματα....οποτε ισως οι αναγκες σου να σου καθορισουν ποια θα παρεις.
Η boss παιζει με μπαταριες αν θες να την κουβαλας μαζι και να παιζεις με ενα ζευγαρι ακουστικα στη βολτα. Ειναι αθανατη σιδεροκατασκευη. Εχει και usb και looper αλλα δεν ξερω ποσο παραμετροποιησημη ειναι. Το pod εχει ποιο πολλα foot switch και δειχνει ποιο παραμετροποιησημη (μπορει να κανω και λαθος σε αυτο).... ::) [size=78%] [/size]


Αποσυνδεδεμένος tasosSyrios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πεταλιέρων
« Απάντηση #2 στις: 10/04/13, 17:01 »
βασικά για ηχόγραφηση και για καμια πρόβα...και εγώ  την Boss σκέφτομαι απλά έχω ακούσει και ότι η zoom είναι πολύ καλή...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Σύγκριση πεταλιέρων
« Απάντηση #3 στις: 10/04/13, 17:13 »
βασικά για ηχόγραφηση και για καμια πρόβα...και εγώ  την Boss σκέφτομαι απλά έχω ακούσει και ότι η zoom είναι πολύ καλή...
και η ζοομ σαν τη boss ειναι μονο που δεν εχει looper....


Δεν απαντησες σε αυτο που σε ρωτησα ακριβως....που θα την συνδεσεις? με ακουστικα σπιτι? σε PA? σε τελικο ενισχυτη (Loop?)  η μπροστα απο ενισχυτη?

Αποσυνδεδεμένος tasosSyrios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πεταλιέρων
« Απάντηση #4 στις: 10/04/13, 17:16 »
βασικά για ηχόγραφηση και για καμια πρόβα...και εγώ  την Boss σκέφτομαι απλά έχω ακούσει και ότι η zoom είναι πολύ καλή...
και η ζοομ σαν τη boss ειναι μονο που δεν εχει looper....


Δεν απαντησες σε αυτο που σε ρωτησα ακριβως....που θα την συνδεσεις? με ακουστικα σπιτι? σε PA? σε τελικο ενισχυτη (Loop?)  η μπροστα απο ενισχυτη?


α ναι! σορρυ!
στον υπολογιστή κατευθείαν θα την συνδέσω... :)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Σύγκριση πεταλιέρων
« Απάντηση #5 στις: 10/04/13, 17:24 »
αν θες να ειναι και καρτα ηχου ξεχνα το pod εκτος και αν εχεις καρτα ηχου αλλη.... η zoom ειναι καρτα ηχου, λογικα ειναι και η boss.

Αποσυνδεδεμένος tasosSyrios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πεταλιέρων
« Απάντηση #6 στις: 10/04/13, 17:32 »
δεν έχω κάποια άλλη κάρτα ήχου όποτε την pod την αποκλείω...και μάλλον την boss θα αγορασω γιατι εχει και looper και μεγαλη γκάμα ήχων και είναι και εύχρηστη σωστά? :-P

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Σύγκριση πεταλιέρων
« Απάντηση #7 στις: 10/04/13, 18:54 »
δεν έχω κάποια άλλη κάρτα ήχου όποτε την pod την αποκλείω...και μάλλον την boss θα αγορασω γιατι εχει και looper και μεγαλη γκάμα ήχων και είναι και εύχρηστη σωστά? :-P


Ναι αλλα η Zoom εχει drum machine (σε πεθανα? :P ).....
Επιβεβαιωσε οτι η boss παιζει σαν καρτα ηχου στο PC πριν την παρεις. Τωρα για το ευχρηστη η οχι δεν μπορω να σου πω μιας και δεν την εχω, νομιζω ομως οτι και οι 2 τους ειναι ευκολες μιας και απευθηνονται σε πρωταρη...


Παντως το software που εχει η zoom μου κανει ποιο ευκολο μιας και θα την βαλεις σε pc....
« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/13, 19:00 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πεταλιέρων
« Απάντηση #8 στις: 11/04/13, 00:29 »
Όλες οι πεταλιέρες έχουν μεγάλη γκάμα ήχων, αυτό είναι και το μεγάλο τους πλεονέκτημα και όποια κι αν διαλέξεις είναι σίγουρο ότι δεν θα χρησιμοποιήσεις όλους τους ήχους που έχει. Οπότε αυτό από μόνο του δεν μπορεί να αποτελέσει κριτήριο. Μπορείς να δεις τι ήχους έχει η κάθε μία και να καταλήξεις ποιά έχει τους ήχους που σού αρέσουν περισσότερο από άποψη χροιάς και ποιότητας. Όσο για ευκολία χρήσης, εγώ θα έλεγα ότι η Zoom είναι σαφώς πιο εύχρηστη από τη Boss. Πέρα από αυτά νομίζω ότι θα πρέπει να σκεφτείς και τα εξής:

Σε ενδιαφέρουν περισσότερο οι προσομοιώσεις ενισχυτών (και ποιές) ή τα εφφέ (και ποιά); Εμένα π.χ. μού αρέσουν γενικά περισσότερο οι Fender ενισχυτές, οπότε θα επέλεγα μια πεταλιέρα που έχει αρκετές προσομοιώσεις Fender μοντέλων. Επίσης με ενδιαφέρουν πολύ τα reverb, και στο σημείο αυτό η Zoom υπερτερεί σαφώς καθώς έχει πολύ περισσότερους τύπους reverb (5-6) και πιο παραμετροποιήσιμα από τη Boss που έχει μόνο δύο. Αν με ενδιέφεραν περισσότερο οι προσομοιώσεις overdrive και distortion πεταλιών, μάλλον θα προτιμούσα τη Boss που έχει πολλά και καλά. Έχε ακόμα υπόψη σου ότι στη Zoom τα μοντέλα ενισχυτών και overdrive πεταλιών είναι στο ίδιο module, οπότε δεν μπορείς να τα συνδυάσεις μεταξύ τους (σημαντικό μειονέκτημα κατά τη γνώμη μου).

Πόση παραμετροποίηση θέλεις να έχεις; Είχα πεταλιέρες με τεράστιες δυνατότητες παραμετροποίησης οι οποίες μού ήταν άχρηστες καθώς δεν ήξερα πώς να τις ρυθμίσω ή δεν ήθελα να μπω στον κόπο να ψάξω. 1-2 παράμετροι καμιά φορά είναι καλύτερες, αν η ποιότητα του εφφέ ή της προσομοίωσης σε καλύπτει.

Τι συνδεσιμότητα θέλεις; USB; midi; FX loop; aux in; Υποδοχή ακουστικών; Αυτό έχει σχέση με τον τρόπο που σκοπεύεις να την χρησιμοποιήσεις.

Σε ενδιαφέρουν πραγματικά τα διάφορα άλλα κόλπα, π.χ. looper, drums, κλπ; Γιατί όλα μπορεί να είναι χρήσιμα, αν εσύ σκοπεύεις να τα χρησιμοποιήσεις. Τα drums της Zoom είναι πολύ καλά, αλλά όταν την είχα εγώ είδα ότι δεν τα χρησιμοποιούσα πολύ. Αντίθετα μού έλειπε μια aux in υποδοχή όπου θα μπορούσα να συνδέω το mp3 player ή τον υπολογιστή και να παίζω με backing tracks που με ικανοποιεί περισσότερο καθώς παίζω μόνος στο σπίτι. Αν παίζεις με άλλους μπορεί αυτές οι λειτουργίες να μη σε ενδιαφέρουν καθόλου.

Σε ενδιαφέρει το software; Αυτό είναι κάτι που εγώ προσωπικά δεν έχω ψάξει πολύ, σε κάποιες πεταλιέρες και πολυεφφέ όμως το software προσφέρει πολύ σημαντικές δυνατότητες ελέγχου και παραμετροποίησης οι οποίες μπορεί να μην είναι καν προσβάσιμες με άλλο τρόπο. Επίσης μπορεί να είναι πολύ χρήσιμο για ηχογράφηση. Θα πρέπει να δεις τι δυνατότητες σού προσφέρει το software κάθε πεταλιέρας και πώς ταιριάζει στις δικές σου ανάγκες.

Πόσο φορητή θέλεις να είναι; Από πλευράς μεγέθους (να είναι μικρή; ελαφριά; να χωράει στη θήκη της κιθάρας;) ή δυνατοτήτων τροφοδότησης; (η Zoom μπορεί να λειτουργήσει με το τροφοδοτικό της, με μπαταρίες ή μέσω της θύρας USB του υπολογιστή.)

Και τέλος, ποιό ακριβώς είναι το χρηματικό όριο που σκοπεύεις να κινηθείς;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πεταλιέρων
« Απάντηση #9 στις: 11/04/13, 04:26 »
Θα πρότεινα αυτή τη Zoom --> http://www.thomann.de/gr/zoom_g3x.htm

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πεταλιέρων
« Απάντηση #10 στις: 11/04/13, 08:47 »
+1 στους αποπάνω ;D

IMHO έως τα 200 ευρώ (μη σου πω ως τα 300 και κάτι  ;D ) η Zoom G3X είναι όχι μόνο best value for money αλλά και best value for ... tone  ;)

Άκουσέ την οπωσδήποτε προτού αποφασίσεις (έχει εκτός των άλλων και 40sec looper  ;) ).

EDIT: Και ένα tip σε περίπτωση που σε ενδιαφέρουν οι προσομοιώσεις ενισχυτών και όχι μόνο τα εφέ των πεταλιέρων: Όταν πας να τις ακούσεις, εστίασε στο πώς ξεχωρίζουν οι νότες μεταξύ τους και στο σβήσιμο των νοτών σε συγχορδίες, αλλά και στο πώς ακούγονται τα palm mutes (chugga-chugga  ;) ): Έχω παρατηρήσει πως εκεί ξεχωρίζεις πιο εύκολα τις "αδυναμίες" των modeling μηχανημάτων και ποιο ανταποκρίνεται καλύτερα ηχητικά.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tasosSyrios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πεταλιέρων
« Απάντηση #11 στις: 11/04/13, 16:53 »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και και η ειδικά η απάντηση του Απόλλων με έβαλε σε σκέψεις... ::)
Είδα την Zoom G3X και μπορώ να πω οτι εντυπωσιάστηκα και έχει αυτά που θέλω:looper,backing tracks,πολλά εφφε και διάφορους ήχους οι οποίοι είναι κοντά στα ακούσματα μου... :)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πεταλιέρων
« Απάντηση #12 στις: 11/04/13, 18:55 »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και και η ειδικά η απάντηση του Απόλλων με έβαλε σε σκέψεις... ::)
Είδα την Zoom G3X και μπορώ να πω οτι εντυπωσιάστηκα και έχει αυτά που θέλω:looper,backing tracks,πολλά εφφε και διάφορους ήχους οι οποίοι είναι κοντά στα ακούσματα μου... :)


Φιλε μου εχε στο νου σου οτι η Zoom G3/G3X δεν εχει εισοδο AUX IN για να συνδεσεις απευθειας ενα πχ mp3 player για να ακους τα backing tracks μαζι με αυτα που παιζεις στην κιθαρα... μπορεις να το κανεις αυτο φυσικα μεσω του PC που θα συνδεσεις την πεταλιερα (με το USB καλωδιο και το PC ως μικτη για το backing track και την πεταλιερα) η χρησιμοποιωντας ενα μικρο φθηνο μικτη σαν αυτον τον Behringer:
http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_302_usb.htm
ομως αυτο ειναι εξτρα κοστος...

υπαρχει βεβαια και η Digitech RP-255/RP-355 που διαθετει εισοδο line-in (και looper  ;) ), δες την και αυτη.

http://www.thomann.de/gr/digitech_rp_355.htm
http://www.thomann.de/gr/digitech_rp_255.htm

Παντως ακουσε τες απο κοντα σε καθε περιπτωση.

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tasosSyrios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύγκριση πεταλιέρων
« Απάντηση #13 στις: 13/04/13, 21:27 »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και και η ειδικά η απάντηση του Απόλλων με έβαλε σε σκέψεις... ::)
Είδα την Zoom G3X και μπορώ να πω οτι εντυπωσιάστηκα και έχει αυτά που θέλω:looper,backing tracks,πολλά εφφε και διάφορους ήχους οι οποίοι είναι κοντά στα ακούσματα μου... :)


Φιλε μου εχε στο νου σου οτι η Zoom G3/G3X δεν εχει εισοδο AUX IN για να συνδεσεις απευθειας ενα πχ mp3 player για να ακους τα backing tracks μαζι με αυτα που παιζεις στην κιθαρα... μπορεις να το κανεις αυτο φυσικα μεσω του PC που θα συνδεσεις την πεταλιερα (με το USB καλωδιο και το PC ως μικτη για το backing track και την πεταλιερα) η χρησιμοποιωντας ενα μικρο φθηνο μικτη σαν αυτον τον Behringer:
http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_302_usb.htm
ομως αυτο ειναι εξτρα κοστος...

υπαρχει βεβαια και η Digitech RP-255/RP-355 που διαθετει εισοδο line-in (και looper  ;) ), δες την και αυτη.

http://www.thomann.de/gr/digitech_rp_355.htm
http://www.thomann.de/gr/digitech_rp_255.htm

Παντως ακουσε τες απο κοντα σε καθε περιπτωση.

αχαα...είμαι πάλι σε δίλλημα..πάντως θα πάω μέσα στην εβδομάδα να ακούσω και της digitech και θα δω!  ;) [size=78%]ευχαριστώ πολύ πάντως![/size] :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
12179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/05, 16:54
από Con Sugar
26 Απαντήσεις
12616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/06, 16:19
από TASOSGR
11 Απαντήσεις
6059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 22:58
από Giorgos K.
53 Απαντήσεις
14230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 15:57
από PossessedB.E.
5 Απαντήσεις
2712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/11, 12:51
από Edward The Great
4 Απαντήσεις
2882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/11, 21:28
από rodort1
11 Απαντήσεις
4193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/13, 08:15
από Korgy
12 Απαντήσεις
14695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/14, 23:00
από Stella94