Αποστολέας Θέμα: Scratchy Volume Pot σε Ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 5459 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nick_evia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Scratchy Volume Pot σε Ενισχυτή
« στις: 29/05/16, 10:50 »
Καλημέρα στην παρέα... Θα ήθελα τις απόψεις των εμπειρότερων με ένα πρόβλημα που εμφάνισε ξαφνικά ο φτωχός πλην τίμιος ενισχυτής μου... Πρόκειται για έναν τρανζιστοράτο Peavey Rage 158 Transtube Series (15W/8'' ηχείο στα 4ohm) αγορασμένο πριν από ακριβώς 14 χρόνια...
Η (σπιτική) χρήση που του κάνω είναι πολύ απλή:
- χρησιμοποιώ μόνο το clean κανάλι,
- τα knobs του EQ δείχνουν μόνιμα 12 o'clock
- το lead κανάλι δεν το χρησιμοποιώ ποτέ διότι είναι χάλια (τα PRE & POST knobs
   πάντα στο 0 γιατί επηρεάζουν το EQ στο καθαρό κανάλι )
- όλοι οι ήχοι / εφέ / tone shaping / EQ / OD-DIST βγαίνουν από τα πετάλια μου   
  (κυρίως DIY) σε σειρά με την κιθάρα στο input
- το μόνο knob που ρυθμίζω στον ενισχυτή είναι το Volume (κ αυτό μόνο όταν μου 
  βάζουν χέρι να το χαμηλώσω >:D ), συνήθως το έχω στο 2 με 2,5.
Το πρόβλημα:
Προχθές (που μου έβαλαν χέρι ;D ) χαμηλώνοντας ελαφρώς το Volume παρατήρησα τον χαρακτηριστικό scratchy/χράτσ-χρούτσ ήχο... δεν έδωσα πολύ σημασία διότι μου το είχε ξανακάνει και παλαιότερα... λέω ''θα τον ανοίξω αύριο και θα ρίξω λίγο σπρέι μέσα στην τρυπούλα του pot, το έχω ξανακάνει'' και  σταμάτησα να παίζω.
Την επόμενη το πρωί, όπως και έγινε, τον άνοιξα και με πολύ προσοχή έριξα λίγο σπρέι μέσα σε όλα τα pots, κλασικά έκανα πολλές φορές πέρα δώθε τα knobs, σκούπισα με προσοχή την πλακέτα όπου είχε στάξει το υγρό και τον έκλεισα.
Το βράδυ που τον άνοιξα για να παίξω το πρόβλημα στο ποτενσιόμετρο όχι μόνο δεν είχε λυθεί, αλλά είχε οξυνθεί!
Τι εννοώ:
- από το 0 έως το 1,5 περίπου δεν υπάρχει καθόλου ήχος,
- από το 1,5 έως το 6-7 γίνεται ο κακός χαμός - υπάρχει hum - ο ήχος είναι χάλια και κάποιες φορές παραμορφώνεται με το κτύπημα της πένας - κάποιες συχνότητες (μπάσα/πρίμα) εξαφανίζονται  σε κάποιες θέσεις - και με το άγγιγμα του knob (χωρίς να το γυρίσω δηλαδή), υπάρχουν τεράστιες διακυμάνσεις στην ένταση, δηλ. μπορεί να δείχνει στο 2 και να ακούγεται σαν να ήταν στο 5.
Η ένταση που είχα στο 2 πλέον δεν υπάρχει...από την απόλυτη σιγή στο 1,5 πάω κατευθείαν σε ένταση που θα είχα στο 4-5.
- από το 7 και μετά φαίνεται ότι λειτουργεί κανονικά (προφανώς σε τέτοια ένταση δεν μπορώ όμως να παίξω)
Τα παραπάνω γίνονται στο καθαρό κανάλι πάντα...τα υπόλοιπα knobs (low/mid/high) λειτουργούν κανονικά όπως και το lead κανάλι (pre/post) επίσης...

Πώς το βλέπετε; Έχει χαλάσει το ποτενσιόμετρο του Volume ή είναι κάτι άλλο;
Μπορώ εγώ να δοκιμάσω κάποια άλλη λύση;
Το ποτενσιόμετρο είναι αυτού του τύπου και φαντάζομαι είναι αδύνατο να βρω το ίδιο εάν χρειάζεται αντικατάσταση.
Να συμπληρώσω ότι οι γνώσεις μου σε κυκλώματα είναι περιορισμένες σε καμιά 20ριά πετάλια που έχω φτιάξει... δεν έχω ιδέα από ενισχυτές και τόσο μεγάλα ρεύματα.... ξέρω ότι υπάρχει κίνδυνος ακόμη κ όταν δεν είναι στην πρίζα από τους ήδη φορτισμένους πυκνωτές.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον διάβασε το σεντόνι που έγραψα...προσπάθησα να περιγράψω όσο πιο καλά μπορούσα την κατάσταση.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/16, 10:57 από nick_evia »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Scratchy Volume Pot σε Ενισχυτή
« Απάντηση #1 στις: 29/05/16, 12:12 »
Καλημέρα,


Έριξες σπρέυ και μέσα στο αντίστοιχο ποτενσιόμετρο? Αν ναι και συνεχίζει να κάνει εκείνο τον θόρυβο, πρέπει να αλλαχτεί λογικά. Ο παλιός Randall μου είχε τέτοιο θέμα με το volume knob, αλλά μετά πήρα έναν Blackstar και δεν ξανασχολήθηκα καθόλου με το θέμα του για να είμαι ειλικρινής.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Scratchy Volume Pot σε Ενισχυτή
« Απάντηση #2 στις: 29/05/16, 13:37 »
Μου έχει τύχει κι εμένα scratchy pot να του ρίξω spray και να γίνει χειρότερα (παρόμοια με αυτά που περιγράφεις, ίσως όχι τόσο δραματικά).
Το άλλαξα και δεν ασχολήθηκα άλλο.

Αποσυνδεδεμένος nick_evia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Scratchy Volume Pot σε Ενισχυτή
« Απάντηση #3 στις: 29/05/16, 21:10 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!
Όπως είπα, δεν έχω τίποτα ιδιαίτερες γνώσεις από τέτοιου μεγέθους κυκλώματα (κάτι λίγα από πετάλια μόνο) αλλά από τα συμπτώματα που έχω, αυτό καταλαβαίνω και εγώ, ότι το ποτενσιόμετρο μετά από 14 χρόνια παρέδωσε πνεύμα και χρειάζεται αλλαγή. Το θέμα είναι ότι εδώ επαρχία δεν ξέρω άμα θα βρω κάποιον καλό και υπεύθυνο μάστορα να το αναλάβει... για service μουσικών οργάνων ούτε λόγος εδώ που είμαι...
Έβγαλα δύο φώτο από την πλακέτα για να δείτε τον ύποπτο...
https://www.dropbox.com/s/s8frv2ocihzei1s/pot1.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/7b101yionk0rzl8/pot2.jpg?dl=0
Μέσα στην ατυχία μου πάντως, μου έχει ξεμείνει αυτό το ποτ από ένα unboxed πετάλι που έχω παρατημένο εδώ και καιρό...
Σκέφτομαι να προσπαθήσω να το αλλάξω μόνος μου....έστω και με καλωδιάκια από το pcb στα lugs του pot...
Τι λέτε; Η τιμή του (Α1Μ) είναι ίδια αλλά κάνει να χρησιμοποιηθεί σε αυτόν τον ενισχυτή; Υπάρχει κάποιος άλλος κίνδυνος που δεν μου περνά από το μυαλό; Με το φορτίο των πυκνωτών τι κάνω;
Ανεβάζω και το schematic του ενισχυτή...
https://www.dropbox.com/s/d1lagdx77sknv0r/RAGE_BLAZER_TRANSTUBE.pdf?dl=0

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Scratchy Volume Pot σε Ενισχυτή
« Απάντηση #4 στις: 29/05/16, 22:40 »
Δεν θελω να γεινω αδιακριτος,αλλα απο που εισαι?μηπως τυχαινει και ξερει κανεις κανα καλο μαστωρι εκει κοντα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Scratchy Volume Pot σε Ενισχυτή
« Απάντηση #5 στις: 29/05/16, 23:07 »
Δεν θα συνιστούσα να επιχειρήσεις να το φτιάξεις μόνος σου, όχι γιατί δεν είσαι έμπειρος και μπορεί να μην δουλέψει, αλλά κυρίως γιατί είναι επικίνδυνο δεδομένου του φορτίου των πυκνωτών. Μπορεί να μπορείς να δεις που είναι και να νομίζεις ότι αν προσέξεις αρκετά δεν θα σε χτυπήσει το ρεύμα, αλλά καλύτερα να βρεις κάποιον τεχνικό. Ακόμα και αν είναι ψιλομακριά από το σπίτι σου.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Scratchy Volume Pot σε Ενισχυτή
« Απάντηση #6 στις: 30/05/16, 00:00 »
εφόσον έχεις 2 κροκοδειλάκια και μία αντίσταση μπορείς να το αλλάξεις μόνος σου με ασφάλεια

αποσύνδεσέ τον απο το ρεύμα και αναβόσβησέ τον μερικές .
μετά πάρε τα κροκοδειλάκια και σύνδεσε του καθενός τη μία άκρη στην κάθε άκρη της αντίστασης.
μετά την άλλη άκρη (που δεν είναι συνδεδεμένη κάπου) απο το ένα κροκοδειλάκι τη μαγκώνεις στο σασί και την ελεύθερη άκρη απο το άλλο κροκοδειλάκι την ακουμπάς για μερικά δευτερόλεπτα πάνω σε κάθε πυκνωτή . με αυτό τον τρόπο ξεφορτίζεις τους πυκνωτές.
για να είσαι σίγουρος κάνεις το ίδιο με το πολύμετρο (τον ένα ακροδέκτη σε κροκοδειλάκι το οποίο αγκιστρώνεις στο σασί και τον άλλο στον πυκνωτή για να δεις αν κρατάνε ακόμη φορτίο.


δες εδώ
https://www.youtube.com/watch?v=sw9KnSFy3Fs
« Τελευταία τροποποίηση: 30/05/16, 00:14 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Scratchy Volume Pot σε Ενισχυτή
« Απάντηση #7 στις: 30/05/16, 14:05 »
Μέσα στην ατυχία μου πάντως, μου έχει ξεμείνει αυτό το ποτ από ένα unboxed πετάλι που έχω παρατημένο εδώ και καιρό...


Το ποτενσιόμετρο που δείχνεις εδώ, δεν έχει τους ίδιους ακροδέκτες (σε σχήμα), δεν μπαίνουν μέσα στις τρύπες της πλακέτας. Αν είναι να κάνεις την αλλαγή, καν'τη μια φορά και σωστά, με το κατάλληλο εξάρτημα.
Επίσης, πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσεις αν το ποτενσιόμετρο που βρίσκεται τώρα πάνω στην πλακέτα είναι λογαριθμικό ή γραμμικό.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Scratchy Volume Pot σε Ενισχυτή
« Απάντηση #8 στις: 30/05/16, 15:48 »
Το ποτενσιόμετρο που δείχνεις εδώ, δεν έχει τους ίδιους ακροδέκτες (σε σχήμα), δεν μπαίνουν μέσα στις τρύπες της πλακέτας. Αν είναι να κάνεις την αλλαγή, καν'τη μια φορά και σωστά, με το κατάλληλο εξάρτημα.
Επίσης, πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσεις αν το ποτενσιόμετρο που βρίσκεται τώρα πάνω στην πλακέτα είναι λογαριθμικό ή γραμμικό.

παραπάνω ανέφερε ότι έχει 1 ποτενσιόμετρο Α1Μ ,  είναι ίδιου τύπου (λογαριθμικό 1 MΩhm) με αυτό που θέλει να αντικαταστήσει.
το να βρει ίδιου ακριβώς σχήματος και τύπου με το μαμίσιο είναι λιγάκι δύσκολο.ίσως απο την αντιπροσωπεία της peavey ή από ebay αλλά θα πάρει καιρό. δε χρειάζεται οι ακροδέκτες να μπουν μέσα στην πλακέτα , μπορεί να το συνδέσει και με καλώδια . και εφόσον έχει ασχοληθεί και με κατασκευή πεταλιών δε νομίζω οτι θα δυσκολευτει

παρεμπιπτόντως τα σπρέι επαφών επειδή διαλύουν τη σκουριά δε συνίστανται για χρήση σε προχωρημένη οξείδωση.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος nick_evia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Scratchy Volume Pot σε Ενισχυτή
« Απάντηση #9 στις: 30/05/16, 19:32 »
Καλησπέρα φίλοι μου... επειδή άρχισε να με κυριεύει το GAS και μπήκα στο site του Θωμά και κρυφοκοίταζα ενισχυτές και καμπίνες, δεν άντεξα άλλο την αναμονή...
Τελικά έκατσα το πρωί και με πολύ προσοχή το αντικατέστησα μόνος μου με την καβάτζα που είχα...
Τώρα λειτουργεί κανονικά... απ' ότι φαίνεται το παλιό ποτ τα είχε παίξει...
Το μόνο (αισθητικό) πρόβλημα είναι οι διαστάσεις του νέου ποτ και η τρύπα στο σασί του ενισχυτή που ήταν τεράστια, αλλά με δύο πλαστικές ροδελίτσες το σταθεροποίησα τελικά... απλά τώρα το νέο ποτ εξέχει λίγα χιλιοστά από την ευθυγραμμία με τα υπόλοιπα...
https://www.dropbox.com/s/f3s1dm3y6nt4yq9/new%20pot%201.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/j6zdbw60ud1xr1p/new%20pot%202.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/yiwlse19fw52atp/new%20pot%203.jpg?dl=0
Ο φίλος modfori με κάλυψε πλήρως (thanx για το βίντεο και τις συμβουλές!)... Το ποτ που είχα ήταν ίδια τιμή με το μαμίσιο... 1 Μohm λογαριθμικό (Α1Μ)... Φαίνεται και στο schematic και ήταν και τυπωμένο πάνω στο μαμίσιο ποτ... Έψαξα λίγο στο google αλλά δεν βρήκα κάποιο άλλο παρόμοιο σε διαστάσεις και τύπο για να παραγγείλω... Το αν θα είναι με Solder Lugs ή PCB Mount δεν μου λέει κάτι... δεν κάνω επισκευή σε τίποτα μπουτίκ ενισχυτή... ίσα ίσα που με τα καλώδια μου ήταν πολύ πιο εύκολο να το αλλάξω...
Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν... σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Scratchy Volume Pot σε Ενισχυτή
« Απάντηση #10 στις: 31/05/16, 10:27 »
 :up
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
5907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/04, 05:04
από I_Of_The_Storm
10 Απαντήσεις
5312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/07, 22:12
από GreekDudeCovers
4 Απαντήσεις
2756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/08, 13:57
από newGuitarMan
1 Απαντήσεις
1981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/09, 21:03
από Alex Flouros
0 Απαντήσεις
1898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/09, 15:16
από faser
Morley volume pedal

Ξεκίνησε από zeromancer Εφέ

2 Απαντήσεις
1993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/10, 10:35
από adr1anos
10 Απαντήσεις
3583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 20:10
από kopaniamento
8 Απαντήσεις
3397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 14:59
από Johnie Darko
5 Απαντήσεις
4403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/12, 21:22
από myster maze
volume pedal

Ξεκίνησε από saved Εφέ

4 Απαντήσεις
3667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/14, 22:51
από saved