Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΙΘΑΡΑ ΑΡΧΑΡΙΟΣ  (Αναγνώστηκε 3398 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kiniklis_007

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΙΘΑΡΑ ΑΡΧΑΡΙΟΣ
« στις: 17/09/11, 13:04 »

εχω ενα προβλημα με την ηλεκτρικη μου κιθαρα την οποια αγωρασα πριν 6 μηνες,ειναι φτηνη ''jack and dany''
δεν θυμαμαι πως ηταν στην αρχη αλλα νωμιζω οτι οι χωρδες στο υψως των μαγνητων κοντα εχουν μεγαλη αποσταση απο την ταστιερα,ειδα την διαφορα αφου επαιξα με ενως φιλου την κιθαρα,
ειμαι αρχαριος και δεν πηγαινω σε οδειο η δασκαλο
επισης παρατηρω αν κοιταξω προφιλ οτι η νοητη ευθεια των μαγνητων δεν συμπιπτει με αυτην τησ ταστιερας
μπορει καποιος να μου πει τι γινετε?εχει στραβοσει?απο εκει που βγαινουν οι χορδες εχει διαφορες βιδες εχει βιδες που ρυθμιζετε αυτο το υψος νομιζω,τι πρεπει να κανω?
υπαρχει περιπτωση να στραβωσε? την εχω σχεδον παντα στην θηκη της..

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΙΘΑΡΑ ΑΡΧΑΡΙΟΣ
« Απάντηση #1 στις: 17/09/11, 13:10 »
Αν εννοεις οτι οι χορδες σου απεχουν αρκετα απο την ταστιερα, αυτο ισχυει, αλλα δεν ειναι κακο...ειναι θεμα να σε βολευει ή οχι και εννοειται οτι διορθωνεται. Τωρα, αυτο που λες για τη νοητη ευθεια των μαγνητων, εννοεις το υψος τους? Πχ αλλος ειναι πιο εξω απο το σωμα κι αλλο πιο μεσα...αν εννοεις αυτο, επισης διορθωνεται και επισης ειναι θεμα γουστου...οσο πιο βαθεια χωμενος ειναι ο μαγνητης, τοσο λιγοτερη ενταση εχει η νοτα, οταν παιζεις με αυτον.

Ολα αυτα φτιαχνονται, αλλα η δουλεια πρεπει να γινει απο καποιον που ξερει...πρεπει, δηλαδη, να την πας για σερβις σε καποιο μαγαζι που κανε, να τους πεις τι θελεις και θα στη φτιαξουν μεσα σε μερικες μερες.

Αποσυνδεδεμένος kiniklis_007

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΙΘΑΡΑ ΑΡΧΑΡΙΟΣ
« Απάντηση #2 στις: 17/09/11, 13:19 »
ενωω οτι πχ ο πρωτος μαγνητης απεχει απο της χωρδες πχ 5χιλιοστα ο δευτερος 7χιλιοστα και ο τριτος 9 χιλιοστα ειναι φυσιολογικο?
απο οταν την πηρα και την εβγαλα απο το κουτι δεν την πηγα για σερβις απλα την κουρδισα,πρεπει να την παω για να τα κανει ολλα αυτα που λεσς?

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΙΘΑΡΑ ΑΡΧΑΡΙΟΣ
« Απάντηση #3 στις: 17/09/11, 13:40 »
Φυσιολογικός είσαι σε γενικές γραμμές. Το ύψος των μαγνητών πάει ανάλογα με τα γούστα και αν είσαι αρχάριος δεν θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά. Οι χορδές πάλι σε λογικά πλαίσια. Εσύ ακούς τίποτα περίεργο όταν παίζεις; Ενωώ τρίζει καμία χορδή όταν παίζεις
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΙΘΑΡΑ ΑΡΧΑΡΙΟΣ
« Απάντηση #4 στις: 17/09/11, 19:46 »
Πρόβλημα θα υπήρχε αν οι χορδές απέχουν πολύ από την ταστιέρα, γιατί θα σε επηρέαζε στο παίξιμο, και η ρύθμιση του λαιμού είναι λίγο πιο δύσκολη.
Η απόσταση των χορδώ από τους μαγνήτες επηρεάζει τον ήχο, όχι το παίξιμο. Μπορεί να είναι θέμα γούστου, μπορεί οι συγκεκριμένοι μαγνήτες να χρειάζονται την συγκεκριμένη απόσταση, αλλά θα μπορούσε και να είναι κακή τύθμισή η οποία όμως μπορεί να γίνει πολύ πιο εύκολα από τον λαιμό.
Μπορείς να το κάνεις και μόνος σου και αν χρειαστεί θα σε βοηθήσουμε. Σιγουρέψου όμως πρώτα οτι η απόσταση χορδών ταστιέρας είναι οκ.

Αποσυνδεδεμένος kiniklis_007

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΙΘΑΡΑ ΑΡΧΑΡΙΟΣ
« Απάντηση #5 στις: 18/09/11, 01:17 »
η αποσταση των χορδων δεν με βολευει,επαιξα προσφατα με μια ηλεκτρικη ενως φιλου και ειδα διαφορα οταν πηγα να παιξω με την δικια μου τοτε καταλαβα τι γινετε,οι χορδες μου δεν τριζουν εκτος καμια φορα η 6η (η χωντρη) αν την χτυπησω ατσαλα τοτε ναι.οταν μαθω να παιζω καλυτερα δεν θα εχω προβλημα αλλα τωρα με δυσκολευει και θελω να τησ φερω ποιο κοντα στην ταστιερα.
στην βαση τουσ οι χωρδες εχουν κατι βιδες αλεν 2 για καθε χωρδη οι οποιες απ οτι φενεται ρυθμηζουν αυτο το υψος..
πως θα το κανω?να τις λασχαρω ολες μαζι το ιδιο και βλεπουμε?

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΙΘΑΡΑ ΑΡΧΑΡΙΟΣ
« Απάντηση #6 στις: 18/09/11, 03:04 »
Ναι, μπορείς να το κάνεις αυτό με τις βίδες στην γέφυρα ώστε να χαμηλώσεις τις χορδές, εφόσον ο λαιμός ειναι ίσιος. Που και αυτόν μπορείς να τον ρυθμίσεις αλλά τραβάει αρκετά το θέμα. Γενικά μπορείς να σετάρεις μόνος σου την κιθάρα, αλλά χρειάζεσαι και κάποια εμπειρία σαν παίκτης για να εκτιμήσεις το κατα πόσο οι αλλαγές που κάνεις είναι σωστές. Αφού είσαι αρχάριος, το καλύτερο μάλλον είναι να το πάς σε κάποιον επαγγελματία να σου κάνει setup ολόκληρη την κιθάρα, όπως σου πρότεινε και ο Kamelot

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΙΘΑΡΑ ΑΡΧΑΡΙΟΣ
« Απάντηση #7 στις: 18/09/11, 05:10 »
έτσι πρέπει να είναι οι μαγνήτες μη σκας, αυτός κοντά στην ταστιερα είναι ποιο χαμηλά γιατί εκεί έχει μεγαλύτερη δόνηση  η χορδή και εχει μεγαλύτερο σήμα, γιαυτό και είναι χαμηλά για να έχει ιδια ένταση με τους άλλους. Ο  μεσαίος στην μέση σε υψος  και ο αλλος στην γέφυρα πρέπει να ειναι ψηλά κοντά στην χορδές.


Εχω λαμπατο LePou.......  :run

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
73 Απαντήσεις
30111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
16 Απαντήσεις
7016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 21:22
από thanasis93
3 Απαντήσεις
2814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/08, 14:04
από Giorgos K.
4 Απαντήσεις
6538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/09, 10:06
από armagedon
5 Απαντήσεις
9081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/09, 04:07
από martini
3 Απαντήσεις
2673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/10, 20:19
από Stinky
42 Απαντήσεις
13452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 23:41
από drosatos
2 Απαντήσεις
2994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 11:43
από Machiavelli
2 Απαντήσεις
3281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/11, 22:19
από ReMiOs
4 Απαντήσεις
6315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/16, 14:30
από neeckos